Een beperkt offensief in Korea Schumacher wil niet getuigen in proces tegen beschuldigden Nationalisatie wordt uitgevoerd, zelfs als V-raad tegenstemt Een schande voor het mensdom Grote militaire oefeningen tussen Alkmaar en Pu rmerend VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Nieuw voorstel van generaal Ridgway Nieuwe beslissing in Korea Menedez krijgt vijftien jaar KoJii ïd De Britse betalingsbalans heeft een deficit van 122 millioen pond Vrijdag 5 Oct. 1951 76e Jaargang No. J1225 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna Nieuwe maatregelen tegen China en N-Korea? GENERAAL BRADLEY IN AMERIKA TERUG UteMeuM Bradley toonde interesse voor de Nederlanders Fransen en Amerikanen VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT? Premier Mossadeq zal via Zweden reizen Briise verkiezingen weten van niets Veulen vond moeder terug Uitspraak van het Hof terzijde geschoven Incident op receptie te Djakarta Einde van training der territoriale troepen iKirkpatrick gaat heden naar Londen Kwestie - Marokko voor de Verenigde Naties Imperiale conferentie ter bespreking der situatie BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: a. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK tarieven; Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand f 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten QENERAAL RIDGWAY heeft ln antwoord op de afwijzing door de Noorde lijken van zijn voorstel om de wapenstilstandsbesprekingen in Songhyonni te heropenen, aangedrongen op een conferentieplaats in niemandsland. Dit behoefde niet Songhyonni te z«n. Inmiddels zijn de geallieerden hun najaars offensief begonnen, waarbij men echter beperkte doelen op het oog heeft. De aanval heeft voornamelijk ten doel gunstiger stellingen te bezetten en de Noor delijken een linie te ontnemen, die bijzonder geschikt is voor waarnemings posten en weerstandsnesten. het BEZOEK, dat generaal Bradley, vergezeld van de deskundige van het State Department voor Russische aangelegenheden, Bohlen, aan Tokio en Korea heeft gebracht, maakt dui delijk wat ook nauwelijks langer verborgen kon blijven dat het Ko reaanse conflict in een nieuw beslis send stadium is gekomen. Ruim drie maanden slepen de onderhandelingen over een wapenstilstand, waartoe de Rus Maisky in zijn bekende rede voor de radio der Verenigde Naties de stoot gaf, zich nu al voort. Volgt men de lijdensweg, die deze besprekingen zijn gegaan, nog eens op de voet, dan springt één feit onmiddellijk in het oog: misschien, heel misschien waren de communisten op vrede uit, maai zeker was het hun doel hun positie aan de 38ste breedtegraad, die zij door het verloop der militaire ontwikkeling hadden verloren en die zij langs mili taire weg niet konden terugwinnen, te herstellen. De Verenigde Naties van haar kant hebben er nooit twijfel aan laten be staan, dat zij een staken van het vu ren wensten, waarbij de linies, die de troepen aan beide zijden zouden in nemen, behoudens kleine correcties, zouden moeten worden gevolgd. Een andere politiek kon om politieke en militaire redenen niet worden gevolgd Het is op dit principiële menings verschil en niet op de beschuldigingen over schendingen van de neutrale zo ne van Kaesong. dat de besprekingen zijn vastgelopen. Toen de communis ten bemerkten, dat er voor hen over de conferentiétafel geen terreinwinst was te behalen, verloren zij hun be langstelling voor het overleg en gin gen zij er toe over dit te boycotten. Inmiddels hebben zij de tijd, die sinds de eerste bijeenkomst in Kaesong is verlopen fel gevochten werd daarin niet gebruikt om hun troe pen en luchtmacht aanzienlijk te ver sterken. De rapporten van de inlich tingendienst dér V.N. geven daarover afdoende uitsluitsel. Maar ook de ge allieerden hebben niet stilgezeten en er is alle reden om aan te nemen, dat zij in dit opzicht niet minder dan de communisten hebben gepresteerd. De dezer dagen door generaal Bradley afgelegde verklaring: „Wij kunnen winnen", was zeker geen grootspraak Hoe de doorbraak uit de huidige Impasse zal worden geforceerd, staat nog niet geheel vast. Zeker is echter, dat waar de Russen op hun satellieten in Kaesong geen enkele druk hebben uitgeoefend tot beëindiging der vijan delijkheden, de Verenigde Naties thans de tijd gekomen achten om voor een dergelijke pressie te zorgen. Ernest Gross, de plaatsvervangende Amerikaanse afgevaardigde bij de VN, heeft aan een lunch van de ver eniging van correspondenten bij de VN te New York verklaard, dat, in dien er 6 November in Korea geen wapenstilstand is. de algemene verga dering der VN, die op die datum te Parijs bijeen komt, moet overwegen, nieuwe economische en militaire maat regelen tegen communistisch China en Noord-Korea te nemen. Een commissie der VN heeft in de afgelopen maanden verschillende nieuwe maatregelen be studeerd, zoals politieke en economi sche blokkade van China en Noord- Korea, aldus Gross. Generaal Bradley, chef van de gene rale staf der Verenigde Staten, is uit Korea te Washington teruggekeerd. Generaal Bradley zal enkele dagen te Washington verblijven alvorens naar Europa te reizen. Verwachting tot hedenavond: In de ochtenduren op de meeste plaatsen mist of laaghangende bewolking, die eerst later op de dag verdwijnt. Overigens droog weer met weinig wind en dezelfde of iets lagere temperaturen dan gisteren. Zaterdag: Zon op 6.50, onder 18.08. Maan op 14.09, onder 20.33. Generaal Ridgway heeft bij zijn ant woord aan de Noordelijken verklaard, dat er alleen bevredigende voorwaar den voor de hervatting der bespre kingen zouden kunnen worden ge schapen door voortzetting der onder handelingen in een gebied dat niet onder controle van een van beide zij den zou staan. Hij stelde daarom voor, dat de delegaties bijeen zouden ko men op een plaats in niemandsland, die door de noordelijken zou worden uitgekozen en aanvaardbaar zou zijn voor de Verenigde Naties. De Noorde lijke generaals Kim II Soeng en Peng Ten Hoeai hadden bij hun afwijzing van Ridgway's voorstel om de bespre kingen in Songhyonni te hervatten, erop aangedrongen de besprekingen te Kaesong onmiddellijk en volledig te heropenen. Zij noemden de door Ridg way gestelde eis onredelijk en zeiden, dat de bedoeling hiervan slechts was om de onderhandelingen te rekken. Het geallieerde offensief met be perkte doelen, dat Woensdag met tanks en vlammenwerpers is ingezet, be strijkt een front van 85 kilometer breedte in West- en Centraal Korea Tot dusver bedroegen de terreinwin- ten der verbondenen ongeveer drie ki lometer. Op vele plaatsen boden de Chinezen een buitengewoon taaie en hardnekkige tegenstand. Op andere plaatsen echter waren zij reeds tevo ren murw gebeukt door zware aanval len met artillerie en napalm- fosfor- bommen. Over het algemeen worden de berichten over de strijd zeer streng gecensureerd. Volgens het communistische persbu reau „Nieuw China" hebben de Ame rikanen bij Japanse fabrieken onder meer voor bijna vier millioen dollar orders voor napalmbommen geplaatst. Met muziek begroet. Het nieuwe Nederlandse detachement Verenigde Naties heeft inmiddels zijn oefeningen beëindigd en is met ingang van 1 October weer ingedeeld bij de tweede Amerikaanse divisie. Bij iijn aankomst in het aan de divisie toege wezen gebied werd het Nederlandse onderdeel met muziek van het muziek korps der divisie verwelkomd. Gene raal Bradley, die juist op bezoek was. toonde zich zeer geïnteresseerd in het Nederlandse detachement. De Westduitse documentenzaak Voor de opstand tegen Peron Gisteren heeft het Hoge Argen tijnse Gerechtshof te Buenos Aires ge neraal Benjamin Menedez, die de lei ding had van de opstand tegen presi dent Peron, tot 15 jaar gevangenis straf veroordeeld en hem oneervol uit de militaire dienst ontslagen. De kolonels Rodolfo Larcher en Luis Buzzetti werden veroordeeld tot lesp. zes en vier jaar gevangenisstraf en eveneens uit de dienst ontslagen. Majoor Pio Elia en majoor Armando Repetto vierden tot zes jaar gevange nisstraf veroordeeld, kapitein Julio Al- zogaray tot vijf jaar, majoor Julio Cos- ta Paz tot vier en majoor Manuel Rai- mundes tot drie jaar. „Landsend Radio" meldde gister avond, dat tussen Landsend en Pen- vance een vliegtuig in zee is gestort. Perzische gezant in Den Haag: JK kan u verzekeren, dat Iran de wet op de nationalisatie van de Anglo- Iranian Oil Company volkomen zal uitvoeren, zelfs al zou de Veiligheidsraad tegen stemmen". Dit verklaarde de Perzische gezant in Nederland, de heer Hoessein Navab gisteravond tegenover een ANP-verslaggever enkele minuten voor zijn vertrek naar New York. „Wjj menen volkomen in ons recht te staan en wij zullen uiteindelijk winnen. Er is geen sprake van, dat Iran zijn houding zal wijzigen". De heer Navab deelde voorts o.a. mede, dat premier Mossadeq de reis van Teheran naar New York, waar hij, volgens de gezant aanstaand» Zondag wordt verwacht, via Zweden zal maken. Anthony Eden, die zijn verkie zingscampagne begonnen is, ont ving in zijn woning een aantal journalisten. Eden met zijn zoon Nicholas, die bij de conferentie aanwezig was. Nicholas werd gis teren een en twintig jaar De leider der Westduitse socialistische partij, dr. Kurt Schumacher, heeft de openbare aanklager te Bonn schrifte lijk medegedeeld, dat hij niet wenst te getuigen in het proces tegen de drie personen, twee ambtenaren en een za kenman, die zijn gearresteerd op be schuldiging van het „in handen van onbevoegden spelen van vertrouwelijke regeringsstukken". Schumacher schreef verder, dat ook zijn secretaresse niet behoeft te getui gen. Dr. Schumacher geniet parlemen taire onschendbaarheid. Hij verklaarde, (Eigen bericht) Twee veehouders uit Abbekerk verhandelen enige tijd geleden op de veemarkt je Hoorn een veulen. Het was in een gesloten auto ter markt gebracht en werd op dezelfde wijze naar zijn nieu we bestemming vervoerd. Het werd gestald en kon zeker zijn van een goede verzorging. Deze heeft het niet kunnen waarderen. Zes dagen en nachten lang deed het beestje pogingen, om aan zijn nieuwe omgeving te wennen. Ten leste bleek het heimwee toch te sterk: op de morgen van de zevende dag vond de eigenaar de stal leeg.' Het veulen had het touw, waarmee het vast zat, doorgebeten. Daar de schuurdeur open had gestaan. had het dier kunnen gaan waar heen het wilde. Men vond het terug in de Wei de van zijn oude baas, aan de zijde van zijn moeder. Het had door zijn instinct geleid, een af stand van twee kilometer afge legd. Een hindernis in de vorm van een houten hek „nam" het via een nabijgelegen mesthoop. dat zijn secretaresse verplicht is ge heimhouding te betrachten met betrek king tot alles, hetgeen zij in haar be trekking verneemt. Schumacher schreef ook, dat hem niet officieel is medege deeld, hoe de tenlaste legging precies luidt. ..Het komt mij daarom niet ge- schikt voor als getuige op te treden Gok" betwijfel ik, of het wel juist b parlementsleden in het openbaar te I doen getuigen over zaken, waarvan zij uit hoofde van hun vertrouwelijke po sitie. op de hoogte zijn", aldus zijn schrijven. De openbare aanklager te Bonn zeide dat Schumachers secretaresse wel zal moeten getuigen, doch dat zij niets be hoeft te zeggen waarmede zij zich zelf zou belasten. De drie arrestanten zijn, zoals be kend: een klerk van de kanselarij, die met stencilwerk belast was, een socia listisch ambtenaar van de gemeente Bonn en een zakenman uit Mainz. De Westduitse regering had eveneens medegedeeld, dat afschriften van ver trouwelijke documenten zijn aangebo den aan het bureau van de Franse ge heime dienst te Mainz en aan Ameri kaanse bezettingsautoriteiten. Woord voerders van de Franse en Amerikaan se hoge commissies verklaarden even wel, dat bij de functionarissen van de ze bezettingsorganen niets omtrent de ze aangelegenheid bekend is. F)E behandeling van het geschil voor het Internationaal Gerechtshof heeft in het geheel geen invloed meer, aldus Navab. .Ten eerste heeft Engeland sindsdien de wet op de nationalisatia van de Anglo Iranian Oil Company er kend, waardoor wij het contract tus sen Iran en de Anglo Iranian als ge ëindigd beschouwen. Ten tweede er kent Iran niet langer het Internatio naal Gerechtshof en erkennen wij dus ook niet de jurisprudentie van dit Hof. Ten derde beschouwen wij het conflict als een volkomen binnenlandse aange legenheid, die dus volkomen buiten Je competentie van het Internationaal Ge rechtshof valt en tenslotte nu de zaak bij de Veiligheidsraad aanhangig is gemaakt kan het Internationaal Gerechtshof het conflict niet langer behandelen". De heer Navab verwacht in de loop van de volgende week in Nederland terug te keren. £)E voorzitter van de Perzische olie commissie, Maki, verklaarde te Aba- dan, dat de tankboten, die Perzisch» olieproducten uitvoeren, door Perzi sche oorlogsschepen zullen worden be geleid, die, zo nodig, zullen schieten. Voorts zouden de Perzen trachten de oliebronnen weer in productie te bren gen. De Britse torpedojager „Vigor" is weer nabij Abadan voor anker gegaan. V.N.-functionaris over Schacht „Een schande voor het mensdom'' heeft dr. H. L. Keenleyside, de direc teur-generaal van de organisatie voor technische hulp der Verenigde Naties, Hjalmar Schacht genoemd, toen hij nem op een receptie in Djakarta ontmoette Deze krasse taal werd gebruikt op een door het kantoor te Djakarta van deze dienst georganiseerde receptie ter ge legenheid van het bezoek van dr. Keenleyside. Tijdens deze receptie wilde de t- Schacht aan de eregast voorstellen. De heer Keenleyside drukte mevr. Schacht de hand, maar weigerde zulks haar echtgenoot. Hij zei daarbij volgens een officiële mededeling, die hieromtrent is verstrekt: Het spijt mij zeer, sir Mizra, maar ik ben niet van plan leze man de hand te drukken. Ik ben de zelfde mening toegedaan als alle fat soenlijke lieden, die met de levensloop van deze heer bekend zijn. Een man met een dergelijke staat van dienst kan ik geen hand geven. Het echtpaar Schacht verliet onmid dellijk de receptie. Keenleyside ver klaarde later nog, dat hij Schacht per- Van 15 tot 17 October: Gelijk reeds bekend is, wordt in September en October een aantal bataljons, bestemd voor de territoriale verdediging, geoefend in het Westen van Nederland. Drie bataljons, welke thans gedurende veertien dagen worden geoefend in de legerplaats bij Wittenberg, zullen deze oefening te velde afsluiten tussen 15 en 17 October a.s. in het gebied, dat ongeveer begrensd wordt door de lijnen AmsterdamHaarlem en AlkmaarPurmerend. Behalve de drie infanterie- bataljons zullen ook andere onderdelen van het leger en eenheden van de luchtmacht deelnemen aan deze oefening. AMERIKAANSE kranten hebben de gewoonte in een speciale rubriek par ticuliere bijzonderheden van allerlei bekende personen te publiceren. In zo'n blad vond Theodoor, tussen twee echtscheidingsberichten in, dit mooie: „Oscar Wilde heeft een geschenk aan zijn vrouw gezonden met de medede ling: „Van de dichter aan zijn gedicht". In Hollywood is het voornaamste ge schenk een naam, die het publiek „aan spreekt". Volgens een statistiek wer ken slechts tien filmsterren in Holly wood onder hun eigen naam. Enfin, ze zijn naar de filmstad gekomen om een naam te maken! Soms hoort men van mensen wier naam het nergens doet. Zo iemand is de schrijver Emil Ludwig, wiens boeken door de Nazi's verbrand werden, omdat Ludwig rood was. Nu hebben de Russen Ludwig's werken verboden, omdat zete mili taristisch zijn. Deanne Durbin staat daarentegen in een goed blaadje acnter het IJzeren Gordijn. Ze is de populair ste Amerikaanse filmster in Sowjet Rusland. Deanne gaat Russisch leren, omdat men haar wil laten medewerken uj t -i U. ui 1 soonlijk met kende, maar dat hij een heer, sir Mizra Ismael, het echtpaar 1 studie had gemaakt van diens gedra gingen voor en tijdens de oorlog! Hij zei hem te beschouwen als een begin selloze weerhaan en een verachtelijke schurk. Dat hij uiteindelijk met Hit.ler brak was geen verontschuldiging voor zijn medewerking ten tijde, dat conoen tratiekampen, gaskamers en martelin gen werden gebruikt tegen het Duitse en andere volkeren. Geen functionaris van de V.N. zou met hem kunnen om gaan. De Indonesische minister van finan cien Wibisono heeft verklaard, dat hij zich over de uitlatingen van Keenleysi de zeer gegriefd voelt. Deze heeft de Indonesische regering, wier gast Schacht is, beledigd. Een langer verblijf van deze heer is daardoor niet wenselijk. Schacht heeft in een breedvoerig ver weer Keenleyside een lage lasteraar genoemd. Te Neurenberg ben ik vrijge sproken, zodat de beschuldiging van medewerking aan Hitiers regime elke grond mist, aldus Schacht. II aan radio-uitzendingen in de Russiscne taal. O Nu we het toch over taal heb ben; in Tokio staat volgens „Time" op verschillende winkels een bordje „Hier spreekt men Engels, hier begrijpt men Amerikaans. In het nijvere Dor- Schu(h)mocher blijf bij je leest drecht heeft men ook zo de eigen pro blemen. Er is een zwemclub, „Yar- mouth" geheten, die sedert enige tijd met nieuwe badpakken is uitgerust. De dames-zwemcostuums zijn echter zo go- ring van afmeting, dat het club-em bleem een bokking in evenredig heid verkleind moest worden. Op *en vergadering, tijdens welke dit vraag stuk besproken werd, merkte een ne ren-lid (aldus de geloofwaardige „Dord- tenaar") op, dat men in de toekomst de bokking door een spiering zal moe ten vervangen. Van inperking weet men ook in India mee te praten. Het parlement heeft Dinsdag met 94 tegen 31 stemmen in eerste lezing een wets ontwerp goedgekeurd, dat de persvrij heid wil beknotten. De vacantie voor de leerlingen van de Franse scholen, die aan het eindexamen toe waren Is lange tijd verlengd geweest, doordat het onderwijspersoneel uit protest te gen het huidige loon in staking was ge gaan. Zodoende was er geen toezicht bij de examens. Ouders, leger- en poli- tie-officieren hebben nu echter deze taak waargenomen. Kans op een verdaging van de besprekingen met Bonn De Britse hoge commissaris in Duits land, Sir Ivon Kirkpatrick gaat heden naar Londen. Hij zal zijn regering voorstellen de besprekingen tussen West-Duitsland en de Westelijke ge allieerden ovelr de besluiten van Washington tot over enkele weken te verdagen, indien de op 10 October gestelde vergadering tussen de hoge commissarissen en kanselier Adenauer geen bevredigende resultaten oplevert. Inmiddels zouden de Westelijke ge allieerden zich beraden over de draag wijdte van de besluiten van Washing ton. Adenauer heeft de voorstellen, de geallieerden hem op grond van besluiten van Washington hebben daan, onaanvaardbaar genoemd, meningsverschillen betreffen geen tailpunten, van de te maken regelingen dan wel het beginsel van de souverei- niteit zelf. De bondskanselier is van oordeel, dat de geallieerde voorstellen geen inlossing inhouden van de belof ten van Washington aangaande de ge lijkberechtigde inschakeling van West- Duitsland in een Europese gemeen schap. De hoge commissarissen hebben daarom opnieuw contact opgenomen met hun regeringen. dis de ge- De de- Gisteravond heeft de Arabische Lig» besloten op de aanstaande vergadering van de VN te Parijs de kwestie van de onafhankelijkheid van Frans Marokko aan de orde te stellen. Uit een gisteren gepubliceerd wit boek blijkt, dat de Britse betalings balans voor de eerste helft van het lo pende jaar een deficit aangeeft van 122 millioen pond sterling, tegenover een overschot van 42 millioen pond in de eerste helft van 1950. Het deficit tegenover de dollarzone bedroeg de eerste zes maanden van dit jaar 109 millioen pond, terwijl tegen over de andere landen van de weste lijke zone een overschot van 14 mil lioen pond werd geboekt. De handel met de landen van de O.E.E.S. lever de een defioit op van 26 millioen pond. In verband met deze kritieke finan ciële situatie van het sterlinggebied zullen de volgende maand vertegen woordigers van de landen van het Ge menebest te Londen bijeenkomen om een imperiale conferentie voor te be reiden. De conferentie van ministers zal dan vermoedelijk ln Januari in Londen volgen. De Westduitse regering heeft een pensioen toegekend aan de verwanten der deelgenoten in de samenzwering van 20 Juli 1944, die indertijd door de nazi's zijn terechtgesteld.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1