Het horloge f 49.75 Stad en Omgeving Helderse Witte Kruis-afdeling bestaat deze maand 65 jaar HELDERSE COURANT FAC leidt in de tweede klasse van de basketball-competitie Koninklijk Helders Mannenkoor zong in Den Oever bij „Excelsior" UW Aantal leden reeds over de zesduizend Receptie op 27 October .Formosa'' in IN HET KORT Jubileumtochten van WSV „De Duinkanters" Tussen Haaks en Kuifje Elfjarige Cornelis List werd onderscheiden Commando-overdracht Marinekazerne Den Haag Uoudi U man dcwAeti DE SCHERMER DANSERS STATIONSPLEIN 0 HRC-junioren kwamen goed voor de dag Clubcompetitie van MSC Ondergoed en linnengoed de buif van inbrekers Het gebeurde in Nieuwediep Wringer en bok waren niet gestolen Uitbreiding firma Covers Fa. Beemsterboer Oeverse Toneelgroep met ,,De Witte Vrouw" Gedenkwaardig jubileum ouo-PAsra OMZET VERGROTEN HELDERSE COURANT Een vereniging, die naar alle waarschijnlijkheid de grootste van Den Helder 1», bestaat deze maand vijf en zestig jaar. Op 26 October 1886 kreeg namelijk de Noordhollandse vereniging „Het Witte Kruis" een afdeling in Den Hel der. De jubilerende afdeling, die op het ogenblik ruim zesduizend leden telt, zal op Zaterdagmiddag 27 October recipiëren in „Formosa". Vooral na de oorlog is van een sterke groei sprake geweest. Het ledental was van maxi maal ruim drieduizend teruggelopen tot minder dan zevenhonderd. De na oorlogse bloei ig voor een groot deel te danken geweest aan de activiteit en voortvarendheid van de secretaris-penningmeester, de heer P. van Dalen, oud gemeente-ontvanger. Bij de oprichting bestond het werk van het „Witte Kruis" alleen uit het exploiteren van een magazijn voor ver- plegingsartikelen. Na enige tijd kwam een wijkverpleegster bij de afdeling in dienst. In de loop der jaren werd een (tweede zuster voor de stad en een derde voor het landelijk gedeelte van Den Helder benoemd. Toen na de oorlog de grote uitbrei ding van het ledental kwam, zag het bestuur telkens weer nieuwe taken voor het „Witte Kruis". Het aarzelde niet, ook deze taken ter hand te nemen. Zo ontstonden naast de wijkverpleging en het magazijn resp. de onderafdelin gen „Gezinsverzorging", „Wijkkraam- verzorging" en als laatste loot aan een productieve stam het „Kraam zorgcentrum" voor bemiddeling bij kraamhulp en de opleiding van gediplo meerde kraamverzorgsters. Het personeel, dat vóór de oorlog be stond uit drie wijkverpleegsters en een conciërge, is door dat alles uitgebreid tot een staf van ruim vijftig werkers en werksters. Het zal niemand verwon deren, dat door deze uitbreiding van het arbeidsterrein het bestuur vooral in deze dure tijd dikwijls voor grote fi nanciële moeilijkheden wordt geplaatst. Wat doet het W.K.? Hoewel de naam „Witte Kruis" voor velen, leden en niet-leden, een begrip is géworden, wordt toch nog vaak ge vraagd, wat het „Witte Kruis" eigen lijk precies doet. Om hierop een enigs zins concreet antwoord te geven, noe men wij enkele „dode" cijfers over het jaar 1950. Er werden in 1400 gezinnen 15700 be zoeken door de wijkverpleegsters ge bracht. In 115 gevallen werd door de Wijkkraamverzorging assistentie ver leend bij een bevalling, waarna gedu rende gemiddeld 10 dagen moeder en kind werden verzorgd. In 161 gezinnen namen de gezinsverzorgsters geduren de gemiddeld 4 Weken de taak van de moeder -óver; Hèt Kraam verzorgcen trum verleende zijn diénsten in 296 ge zinnen, door in totaal gedurende 3819 dagen, na de assistentie bij de geboor te, moeder en kind te helpen en tevens de zorg voor het gezin op zich te ne men. Bovendien werden door het cen trum zeven kraamverzorgsters opge leid voor het diploma. Dat zijn allemaal slechts dode cijfers, maar zij getuigen van zeer veel met tóewijding verrichte arbeid. Hoeveel lijden is er verzacht door de hulp van het „Witte Kruis" en het bemoedigen de woord van de wijkverpleegsters? Welk een rust is vaak gekomen in een gezin, waar een baby werd verwacht, De in Den Helder gehouden inza meling ten bate van het reclasserihgs- werk heeft f 835,33 opgebracht. In de Tivoli-bioscoop wordt van heden, t.e.m. Donderdagavond vertoond „Voor moed, beleid en trouw" (met o.a. Dana Andrews en Richard Conté) en in de Witte bioscoop de in Marokko spelende film „Conchita". Vanavond vindt in Tuindorp de derde uitreiking van premies plaats door het winkelactie-comité „Groot Den Helder". In de Marinecantine wordt op Woensdag 17 October en Donderdag 18 October „Mijn zoon de dokter" op gevoerd door het Zuidhollands Toneel. Te Utrecht slaagde voor het can- dldaatsexamen oefenmeester (met het recht tweede klassers KNVB te trai nen) de heer P. N. Hoebe. Iö de Sportkroniek stonden onder meer de volgende verzoeken om over schrijving: J. A. van de Hooft van Terneuzen naar Helder; S. Vis van Schagen naar Oudesluis. Ter gelegenheid van het derde lus trum van de wandelsportvereniging „De Duinkanters" zullen op 20 en 21 October jubileumwandeltochten wor den georganiseerd. Op Zaterdag wordt een speciale jeugdtocht van 10 en 15 km gehouden. Voor Zondag bedragen de afstanden 15, 20 en 30 km. De tippelaars staat een mooi par cours te wachten. Het leidt door de Donkere Duinen en het polderland. Voor deze tochten is een Jubileum beloning ontworpen, die aan alle deel nemers wordt uitgereikt. Groepen van tien wandelaars met leider kunnen in het bezit komen van een grocpsprijs. Naast de groepsprijzen zijn nog op elke wandeldag een drietal extra prijzen be schikbaar. onder andere een medaille van burgemeester Rehorst. De jeugdwandelaars starten op Za terdag 20 October om half drie op de speelplaats van de RK Meisjesschool. Zondag wordt gestart bij Centraal in de Koningstraat, tussen tien en twaalf uur. door het rustige en bekwame optreden van een kundige kraamverzorgster? Hoe menig moeder heeft na wekenlang tobben eindelijk rust en beterschap ge vonden als een gezinsverzorgster van het „Witte Kruis" haar te zwaar ge worden taak overnam? Hebben de windkussens en ijsblazen uit het maga zijn van het „Witte Kruis" er niet toe bijgedragen, dat een ziekbed vergemak kelijkt en de beterschap bevorderd werd? En dit alles gedurende een reeks van vijf en zestig jaren. Wie in Den Hel der heeft niet op de één of andere wij ze van dit zegenrijke werk genoten? Het afdelingsbestuur kan met voldoe ning terugzien op deze arbeid, die door sommige Witte Kruis-werkers reeds langer dan een kwart eeuw wordt ver richt. Het is morgen hoog water om 2.25 en 15.50 uur, en laag water om 9.25 en 21.40 uur. De temperatuur van het zee water was 11,2 graden Celsius. De elfjarige Cornelis List uit de Hoogstraat werd dezer dagen op het gemeentehuis voor een dappere daad beloond met een zilveren couvert met inscriptie, die hem door het bestuur van het Carnegie Heldenfonds werd toegekend. Hij ontving de onderschei ding uit handen van de burgemeester, mr. C. D. Rehorst. Men zal zich misschien herinneren, dat op 12 Mei in de Koopvaardersbin nenhaven nabij de Atjehloods een on bekend gebleven jongetje van vier jaar dreigde te verdrinken. Cornelis List sprong de drenkeling terstond na en het gelukte hem het kind van de verdrinkingsdood te redden. Op het terrein van de Marine-kazerne aan de Laan Copes van Cattenburg te 's Gravenhage heeft gistermiddag de luitenant ter zee B. J. Velderman het bevel over de kazerne overgedragen aan de voormalige commandant van Hr. Ms. wachtschip „Hertog Hendrik", de kapitein ter zee M. A. J. Derksema. Overste Velderman, die gedurende twee jaar het bevel over de Marine kazerne heeft gevoerd, dankte alle offi cieren, onderofficieren en manschappen voor de toewijding en ijver waarmede zij zich steeds van hun taak hebben ge kweten cn hij wenste allen een goede carrière toe. Kolonel Derksema richtte, na het be vel van overste Velderman aanvaard te hebben, op zijn beurt het woord tot de aanwezigen en sprak de verwachting uit dat hij van alle officieren en man schappen dezelfde medewerking zal ondervinden, die zijn voorganger te beurt is gevallen. „Zonder samenwer king is niets te bereiken, zeker niet in de Marine", zo besloot kolonel Derk sema. kom dan kijken naar de volks- dansdemonstratie van in oud Wesifriese klederdracht op ZATERDAGMIDDAG 13 OCTOBER as. op het Aanvang ca. 3 uur Dit evenement wordt U aangeboden ter gelegenheid van de Winkelactie „Groot Den Heider" door de Directie van de (Advertentie, Ing. Med.) De afgelopen week heeft voor de basketballers gestaan In het teken van de stedenontmoeting met Haarlem, waarover wij reeds uitvoerig schreven. Verder werden alleen voor de tweede klasse een drietal wedstrijden gespeeld. De uitslagen waren: FAC 1HRC 2 1615; KVH 2FAC 2 403; Open bare WerkenHermes 2016. De overwinning van FAC 1 was de derde in successie en doet de ploeg boven aan de ranglijst prijken. ken hadden van de zomer op het bui- tenveld aan de Sportlaan. Zij demon streerden een zeer verdienstelijk spel letje. Aardig ging de bal van hand tot hand en oek bleek, dat de techniek van het doelen de aandacht heeft ge had. De Lyceumploeg, die nog te kort oefende, heeft van deze ontmoeting veel kunnen opsteken. De HRC-junio- ren wonnen met 4212. Voor deze week luidt het volledige programma: hedenavond 8 uur (heren 1); HRC 1Zeemacht; Donderdag 11 October (heren 2): HRC 2—Marmag (7 uur); HCSCAdelborsten (heren 2) (7.50 uur), heren 1: Adelborsten 1 —Oranje Blauw (8.40 uur), KVH 1— WSOV (9.30 uur); Vrijdag 12 October (dames 2): HCSC 2—KVH 2 (7 uur); KVH 3—Marmag (7.50 uur), dames 1: KVH 1—Fac 1 (8.40 uur), HAV— Hel der (9.30 uur). In de heren tweede klasse ziet de stand er als volgt uit: Fac 1 3 3 0 0 6 53—26 KVH 2 2 2 0 0 4 57— 5 HCSC 2 2 0 0 4 26— 4 Openb. Werken 3 2 0 1 4 42—39 Hermes 3 1 0 2 2 29—43 Marmag 2 0 0 2 0 20—28 HRC 2 2 0 0 2 0 17—33 Fac 2 3 0 0 3 0 11—80 Adelborsten 0 0 0 0 0 HAV 2 0 0 0 0 0 Zaterdagmiddag werd een vriend schappelijke wedstrijd gespeeld tussen een basketball-ploeg van het Lyceum en HRC-junioren. De HRC-jongens toonden, dat zij niet slechts toegeke- In de bovenzaal van het Christelijk Militair Tehuis heeft MSC gisteravond voor de clubcompetitie de tweede ron de gespeeld. Wij volstaan ditmaal met de uitslagen: Groep IA: K. GeusJ. van der Kuyl 10; De Waarddr. CoevordenBrou wer 10; NoordeloosLengcrs afgebr.; J. AllartJ. van Brederode 10. Groep 1B: D. DokterH. A. Herder schee afgebr.; D. de LangeJ. M. Ko ning 0—1; J. Marsman—P. Smit 01. Groep 2A: J. BruinsmaH. Ver schuur 10; P. KelderR. Roskam 01; J. de JeuJ. Beun 10; J. Geurts G. Brandhoff 'Is'/t. Groep 2B: J. TreffersC. A. Bode- gom 01; C. J. BoschB. Knopper 10; OorbalsJ. van Amesfoort 01; I. Groenveld—Th. Adriaanse Groep 3A: I. StolkP. Bremer 01; P. KroonH. Rosseel 01; K. Veenstra H. Voerman 01; A. CoppensJoh. van Amesfoort 01. Groep 3B: J. WieringaG. Schuck- man 1—0; Y. Veen—J. Duit 0—1; B. MullerC. Buys 01. Groep 4A: Mevr. BoschJ. Burgers 10 (regl.)B. AdriaanseG. Geus 10; Jac. van der KuylH. Bomers 1—0; B. Jasper—mej. H. Grooff 1—0. Groep 4B: H. Gersteling—R. de Leeuw 10; F. HilkerA. van Gorse- len 01; P. BakkerH. Hup 0—1. Van de eerste ronde werden nog uit gespeeld de partijen HerderscheeDe Lange 10 en Van der KuylAllart 1—0. Dezer dagen werd ingebroken in een woning aan het Julianapark. Men ver schafte zich toegang door uit het raam in de achterdeur een klein stukje glas te verwijderen, groot genoeg om een hand door te laten. Vervolgens was het een klein kunstje om de sleutel om te draaien. Er was een kast overhoop ge haald en de buit bestond dan ook uit enig linnengoed en wat onderkleding. Toen de bewoners thuis kwamen, troffen zij In de gang hun radio-toestel aan. Waarschijnlijk hebben dus de in dringers het apparaat klaar gezet, maar geen kans meer gezien het mee te ne men. Een motorrijder met duoapassa- gier kwam dezer dagen in botsing met een bromfietser, die op de Kanaalweg linksaf naar het postkantoor wilde "ij- den en de motor blijkbaar niet had opgemerkt. De motorbestuurder liep tengevolge van de botsing een lichte hersenschudding op. Hij werd naar „Parkzicht" overgebracht. De duopas sagier en de bromfietser konden, na verbonden te zijn, op eigen gelegen heid huiswaarts gaan. De „brommer" wérd1 zwaar beschadigd. De penningmeester van de zang vereniging „Kunst aan het Volk" kwam de politie vertellen, dat uit een houten kistje, staande in een lokaal van de B. L. O.-school, tien gulden was gestolen. In de Molenstraat heeft Zondag morgen een klein brandje gewoed Ze kere J. T: was daar op bezoek bij zijn aanstaande schoonmoeder. Toen hij zijn sigarenaansteker wilde vullen, bet hij het flesje benzine vallen. Het viel vlak bij twee brandende petroleum stellen, waarop de benzine vlam vatte T. begon onmiddellijk te blussen met een deken en een vloermat. Daarbij had hij nog het ongeluk een schap met pannen van de wand te slaan Ten slotte slaagde hij er toch in het vuur te bedwingen. In „Parkzicht" moesten zijn brandwonden worden verbonden Toen de te laat gewaarschuwde brand weer arriveerde kon men slechts een vrij aanzienlijke schade constateren. Een bewoner van de Anemonen- straat deed bij de politie aangifte, dat uit de schuur achter zijn wo ning een wringer met bijbehoren de bok was ontvreemd, ter waar de van ruim tachtig gulden. De schuur was niet afgesloten ge weest. Later kwam aan het licht, dat. een filiaalhouder de wringer met bok had weggehaald omdat de betrokkene zijn financiële ver plichtingen niet was nagekomen Het pand in de Koningstraat, waar in tot voor kort het atelier „Sier kunst" van de heer Piet Quast was gevestigd, is inmiddels bij de zaak van de fa. T. C. Govers getrokken. Het zal de voorbijgangers opgevallen zijn, dnt de artistieke sfeer niet verloren is ge gaan. De aardige ruimte is een keurige showroom geworden, waarin moderne frisse meubelen zodanig zijn geëxpo seerd dat het geheel een goede in druk geeft van de mogelijkheden die men heeft bij het inrichten van een gezellige moderne kamer. Er staan uit- neembare tafels en stoelen, die zo no dig in een kist van minimale afme tingen kunnen worden verpakt. On smaakvolle wijze zijn bovendien ro tanstoeltjes, fleurige gordijnstoffen en vloerbedekkingen geëtaleerd. De pachter van een hotel deed bij de politie aangifte, dat hij zijn buf fetjuffrouw op heterdaad op diefstal had betrapt. De buffetjuffrouw be kende. Bij haar thuis trof men een aantal gestolen voorwerpen aan (la kens, slopen, lepels, drank, enz.), sa men ter waarde van f 300. dat Uw vriend is 2 Jaar gratis verzekerd te gen verlies, diefstal, breuk, beschadiging. Aileenverkoop voor Den Helder en Omstreken. vanaf HAARLEM, DEN HELDER Keizerstraat 15. (Advertentie, Ing. Med.) Zaterdagavond opende de Gem. zangvereniging „Ecelsior" de reek» van winteruitvoeringen en het was een uitstekende izet. Nadat de voorzitter, de heer M. Tijsen Cz., de aanwezigen, In het bijzonder het Kon. Helder* Mannenkoor, hartelijk had welkom geheten, sprak de heer Van Glabbeek, directeur van „Excelsior" de hoop uit, dat van het optreden van de Helderse gasten zoveel propaganda voor het beoefenen van de zangkunst zou uitgaan, dat „Excelsior" daarvan binnenkort de vruchten zou kunnen plukken in de vorm van een aantal nieuwe leden. Het Oeverse zangkoor zong op zeer verdienstelijke wijze een viertal liede ren. Behalve de eerder gezongen num mers het bekende „Panis Angelicus" van Caesar Franck en „Morgenhymne" van Niels W. Gade, voerde het koor uit „O kind'ren van mijn dromen" van J. P. J. Wierts en het „Viljalied" van Franz Lé- har. Er werd beschaafd en zuiver ge zongen en „Excelsior" oogstte dan ook veel applaus. Daarna volgde het optreden van de Helderse zangers, o.l.v. de heer H. J. Arisz. Het Koninklijk Helders Mannen koor zette het programma fors in met „Sturmbeschwörung" van Dürrner. Met dit nummer maakte het reeds direct een sterke indruk op de aanwezigen. Het viel de toehoorders op over welk een prachtig stemmenmateriaal dit koor be schikt. Krachtig en zuiver klonk het lied door de zaal. In de meer pianissi mo gezongen nummers als „Deep River" viel naast de zuiverheid ook de fijnere nuancering te loven. Het programma was volkomen internationaal en de uit spraak kan zeer geroemd worden. In „Der Fremdenlegionair" werd ook de sfeer uitstekend weergegeven. Het vier de nummer „In Epiphania Domino" van Math. Neumann met het machtige „Hal- lelujah" aan het slot oogstte bij het tal rijke publiek eveneens een daverend succes. Dit nummer werd op verzoek van het publiek aan het eind gebis seerd. De geestige „Sérénade d'Hiver" van Saint-Saëns verkreeg ook veel bij val. Kortom, het optreden van de Hel derse zangers heeft een dankbaar ge hoor gevonden bij het Oeverse publiek. En die grote waardering was tenvolle verdiend, want hier werd, om met de heer v. Glabbeek te spreken, inderdaad kunst met een grote K geboden. De di rigent van „Excelsior" dankte de Hel derse zangers en hun eminente direc teur dan ook zeer hartelijk voor het ge- bodene. De heer Arisz werd een fraaie bloemenmand geoffreerd. De voorzitter van het Helders Mannenkoor maakte nog bekend, dat er op 22 November een concert in de Nieuwe kerk te Den Helder zal worden gegeven en hij no digde de aanwezigen uit dit concert te komen bijwonen. Vervolgens debuteerde de Oeverse Toneelgroep met het blijspel „De Witte Vrouw". Met deze spookgeschiedenis hebben de vijf dames (heren kwamen er niet in voor!) een goede beurt ge maakt. Het grootste aandeel in het lachsucces had mevr. G. Lont-van Heu- kelum, die als Kaatje de meest natuur lijke toon wist aan te slaan en door haar onbevangenheid tal van komische effecten teweeg bracht. Ook de dames mw. L. Berghorst-de Jager, mw. T. Kroon-Blauboer, mw. W. Hidden-Wal- ters en mej. Tr. Bakker Sd. speelden verdienstelijk. Alleen moeten zij zich nog wat vrijer over het toneel bewe gen. De rolkennis was in orde. In zijn slotwoord dankte voorzitter Tijsen allen, die tot het welslagen van deze avond hadden bijgedragen. Het Helders Mannenkoor riep hij een harte lijk tot weerziens toe. Een gezellig dans je vormde het slot van deze avond, waarvan ongetwijfeld een sterke pro paganda is uitgegaan. Een tien-, vijf en twintig-, vijftig- of meerjarig jubileum komt in het za kenleven vrij veel voor, maar het 115- jarig bestaan van een zaak is geen alledaags verschijnsel. Dezer dagen echter gedenkt de heer Jac. Bakker Cz., schilder te Den Oever, het feit. dat het 115 jaar geleden is dat zijn over grootvader, de heer J. J. Bakker, het bekende Oeverse schildersbedrijf op richtte. Sindsdien is het bedrijf steeds van vader op zoon overgegaan, vier geslachten lang, want na de zoon, de heer Jac. Bakker, volgde de kleinzoon, de heer C. Bakker, terwijl de tegen woordige schilderspatroon ook al weer enige jaren een vertrouwd adres is voor het uitvoeren van schilderwerk. Daar de heer Bakker alleen een dochter heeft, zal de traditie helaas niet kunnen worden voortgezet. De juiste dtum, waarop de over grootvader van de heer Bakker met de uitoefening van zijn beroep begonnen is. is helaas niet precies bekend, maar de eerste nota van de verffabrikant dateert van 11 October 1836. Die eerste nota op oud-Hollands geschept papier is nog duidelijk leesbaar en vermeldt de leverantie van metaalwit en Engel» zwart. Latere nota's vermelden de le vering o.a. van schapenrood (voor het merken van schapen) en van vitriool (voor het behandelen van deze wolli ge dieren tegen rotkreupel). De verf werd vroeger uit Amster- dam naar Medemblik verzonden ert vandaar bracht de beurtschipper de artikelen naar Den Oever. Uit de be schikbare gegevens blijkt, dat de op richter van het bedrijf heel Wieringen als werkterrein had, zodat wandelin gen naar Westerland b.v. meermalen voorkwamen. Het ligt niet in de bedoeling van de heer Bakker om het 115-jarig bestaan feestelijk te herdenken, maar we meenden toch van dit merkwaardig feit melding te moeten maken. Er worden nog steeds dekens van twijfelachtige kwaliteit verkocht voor echte Leidse en Tilburg- se dekens. Daarom be gint de Tijdgeest in sa menwerking met de drie beste fabrieken van het land 'n speciale verkoop actie van gewaarborgde wollen dekens. D« prochtige PASTEllA LUX is ie metst ge vraagd* deken. De mooiste an warmste van van WIJK pers. 3790 lm 4980 In samenwerking mei ZAALBERG brengen wij de (beid* kanten vet- schitland van ktavr) Een schitterende 100 °/o wollen deken 1 pees. 4020 lits-jumeoui 5890 "or-sd dooi l H WtlltGCN BIIDERDUKSTRAAJ 73-87 AMSKRQAM I Win hand Ktde drie tatnva Wand n Nieuw produet bekend maken? Op de meest afdoende wijze kunt U dit be reiken door Uw advertentie in deze courant te plaatsen. U bereikt den een koopkrachtig publiek.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2