Sport in 't kort Eindh oven nam afscheid van Nederl ands grootste koopman Nog steeds spanning in Egypte Voor onze Puzzelaars Zuid- Afrika komt arbeiders tekort Drie maatregelen "m De Super-Conniesin milHaire dienst Zwemploeg naar Scandinavië Zege voor Engels league-elftal Dr. A. FPhilips rust naast z^n dochtertje De klokken beierden een vaarwel Amerika's oorlogsvloot nog groter Botsingen in de steden en dreigende taal Prinses Elisabeth deed intocht in Ottawa Nieuwe Britse voorstellen zijn vastgehouden Huisvestingsdrama in vogelland Heropening katoenbeurs in Liverpoo' Verkiezingsrede met een merkwaardig slot De Gasperi over zijn bezoek aan Amerika Hond adopteerde big De heer Burgwal ter aarde besteld Wat duizenden vrouwen 's, morgens doen. Zaterdag 13 October sluit de inzending van onze Rebus-Prijsvraag. Zorgt, dat Uw oplossing op tijd bij ons in de bus komt!! Met in de linkerbovenhoek Rebus-prijsvraag Nijpend probleem wordt overal gevoeld DE Bata - fabrieken worden ten dele stilgelegd De militaire orders zijn uitgebleven GEEN ZESDAAGSE IN NEDERLAND *AltxondrI8j ingeland op telfde ichaal ■ume-i IGYPTÊ Korosko, jPorfJ^oedarirv' J HanniV, *)i ..iB ,.J h-ABESSlNlËi Nimufq», Hurchada olieveld JN een sober graf aan de voet van de grijze oude toren op de algemene begraaf plaats in Woensel is gistermiddag het stoffelijk overschot van dr. A. F. Philips neergelaten. „De geniale schepper van het enorme wereldconcern, de grootste Nederlandse industriebouwer en koopman", zoals minister Van den Brink hem Dinsdagavond voor de televisie karakteriseerde, heeft zijn laatste rustplaats ge vonden naast het eenvoudige graf van zijn in 1904 gestorven 3)4-jarige dochtertje Betsy. Duizenden mensen stonden langs de wegen opgesteld om bij het ten grave brengen van Nederlands grootste industrieel getuigen te zijn. Treiters, die beladen waren met bloemkransen uit alle delen van de wereld, volgden de lijkwagen pRACTISCH de gehele Eindhovense bevolking had zich langs de route opggsteld. Toen de stoet van huize „De Laak" vertrok, begonnen alle kerk klokken der stad te beieren, met hun bronzen stemmen de man, die Eindho ven zijn grote bekendheid gaf, op zijn laatste tocht door de stad, een indruk wekkend en roerend vaarwel toezin gend. De lijkauto werd voorafgegaan door drie lange vrachtwagens met kransen en bloemen en werd gevolgd door een klein aantal auto's waarin de familie Fhilips en enkele autoriteiten hadden plaats genomen. Minister prof. Van den Brink vertegenwoordigde de regering. Prins Bernhard liet zich vertegenwoor digen door zijn secretaris dr. T. A. de Graaff. Voorts merkten wij op mi cister, prof. Lieftinck, mr. dr. A. A. van Rhijn, de staatssecretaris van Sociale Zaken, de heer L. Neher, directeur' generaal van de PTT, de commissaris sen der Koningin in Noord-Brabant en Friesland, prof. dr. J. de Quay en mr. H. P. L. Linthorst Homan, alsmede de burgemeester van Eindhoven, mr. H. A. M. T. Kolfschoten. Bij het in Mei van dit jaar onthulde standbeeld van dr. Philips was de be langstelling van de Eindhovense bevol king overweldigend. Overal waar maar plaats was stonden de mensen opgesteld, tot op de daken der huizen en de stei gers van in aanbouw zijnde panden toe. Op de voetbrug bij de Woenselse over weg kon er geen mens meer bij. Bijna huis aan huis hing de nationale driekleur halfstok. Eerbiedig ontblootten de tien duizenden mannen op de trottoirs, het hoofd. Toen de kist met het stoffelijk over schot van dr. Philips het kerkhof werd opgedragen, speelde de Philips-harmo- nie het „Wilt heden nu treden" van Valerius. Dr. De Graaff legde namens H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard een kostbare krans bij het graf, evenzo burgemeester Kolfschoten, namens het Eindhovense gemeentebe stuur. Nog eenmaal liet de Philips-Har- monie zich horen met het ontroerende „Wenn Ich einmal soll scheiden" van Bach. Daarna sprak ir. F. Philips als enige spreker zijn treffend dank- en afscheidswoord: „Wij medewerkers van dr. A. Philips," zo zeide hij, „dienen zijn traditie voort te zetten. Wij zullen die voortzetten en wij zullen werken waarbij gij altijd ons levend voorbeeld zult zijn. Het is een grote troost voor ons. te weten ,dat gij, die zo'n vader Waart voor velen, wordt opgenomen in een heerlijkheid welke alle verstand te boven gaat". Daarmede waren de plechtigheden ten einde. Nog lang daarna hebben dui zenden mensen een bezoek aan he* graf gebracht. Amerika, dat reeds over de grootste vloot ter wereld beschikt, zal zijn marine nog uitbreiden met 180 schepen, variërende van een enorm vliegkamp schip tot geheel nieuwe types torpedo- bootjagers en onderzeeboten. Met stralend weer zijn prinses Eliza- beth en de hertog van Edinburgh Woens dag te Ottawa aangekomen. Minstens 50.000 mensen waren bijeen op het plein bij het nationale oorlogsgedenk teken. Langs de weg daarheen stonden een honderdduizend mensen opgesteld, die de hoge bezoekers met gejuich en applaus begroetten. Bij het gedenkte ken onderhield de Prinses zich met veertien oorlogsinvaliden. In een Egypte, dat nog steeds roerig is onder indruk van de jongste stappen van zijn regering, ontwikkelen .ie za ken zich in een snel tempo. Salch el Din Pasja, de minister van buitenland se zaken, heeft in een vraaggesprek met het Amerikaanse tijdschrift Uniied States News and World Report ver klaard, dat Egypte het recht heeft, door middel van een blokkade de Britse troepen in de zone van het Suezkanaal uit te hongeren. Bij verschillende de monstraties in de grote steden is het tot anti-Britse ongeregeldheden gekomen, waarbij buitenlanders het hebben moe ten ontgelden. Engeland had nieuwe voorstellen in overweging genomen, ter wijziging van het verdrag van 1936. Deze waren reeds aan de Britse ambassade in Cairo ge zonden ter overhandiging aan de Egyp tische regering. Deze zijn thans, tot na der order vastgehouden. Nadere in structies worden thans afgewacht. In middels wordt de zaak te Londen, Pa rijs, Washington en Ankara besproken. (Advertentie, lng. Med.J Zwaluwen in Monnikendam hebben de mussen eens duchtig te pakken ge had in een geval van woningnood. Een zwaluwenechtpaar had dit voorjaar tegen een gevel een nestje gebouwd, vlak onder de daklijst en daarin eitjes uitgebroed. Toen het gezin eens was uitgevlogen, trokken enige mussen brutaal in het zwaluwenhuis. De zwaluwen namen dit niet en toen een mus er zat te broeden, metselden de zwaluwen de indringster in door de rand van het nest tot aan de daklijst op te bouwen. De mus kon er niet meer uit en kwam jammerlijk om. Enige tijd later kwamen de zwalu wen weer terug, braken de opgemet selde rand open, gooiden de dode mus en het mussenhuisraad de woning uit en gingen tot het tweede broedsel ever. Weer vloog de familie Zwaluw uit maar om onaangenaamheden te voor komen, voorzagen zij eerst het nest weer van een extra rand. Minister Acheson heeft op zijn perscon ferentie de voorgenomen opzegging van het Brits-Egyptische verdrag afge keurd en aangedrongen op gepaste eerbied voor internationale verplichtin gen. Acheson heeft voorts aangekondigd, dat binnen enkele dagen nieuwe voor stellen' voor een verdedigingsorganisa tie voor het nabije Oosten aan Egypte zullen worden gezonden. Deze kunnen misschien bijdragen tot oplossing van het probleem. Overigens heeft de Egyptische am bassadeur in de VS, Rahim Bey, ver klaard. dgt inwilliging van de eisen in- zaken Soedan en Suezkanaal een 'ssen- tiqje vporwaarde is voor Egypte's deel neming aan zulk een organisatie. Churchill belooft- In kringen van de Britse textielhandel vraagt men zich af onder welke om standigheden de Liverpoolse katoen- beurs bij een overwinning van Churchill zal worden heropend. Churchill deed in zijn verkiezingsrede te Liverpool be paalde toezeggingen omtrent de herope ning van de beurs, die in 1939 gesloten werd. De Labour-regering ging na de oorlog niet tot heropening over, doch liet de in- en verkoop van katoen over een regerings-bureau lopen. Thans be schikt men niet over het benodigde per soneel, noch het kapitaal voor een her opening. Van enkele andere bezwaren is het grootste, dat Engeland zijn katoen betrekt uit landen met harde valuta. Wanneer de concurrentie weer gaat meespreken, zal het feit, dat het Engelse Pond niet vrij omwisselbaar is, moei lijkheden veroorzaken. Toch acht men het in Liverpool en Manchester zeker, dat de katoenhandel geleidelijk wordt vrijgelaten. „Attlee, de vluchteling'' Toen de Engelse premier Attlee giste ren te Grantham juist een verkiezings rede had beëindigd, klonk uit 'n ver borgen luidspreker in een dichtbij staande auto: „U luisterde naar de mi nister-president, de man die Abadan verliet en zich zal haasten uit Egypte tn komen.... Dit is de stem van het liberalisme!" Verontwaardigd omsingel de een menigte van enige honderden de auto, waarin de man, getooid met een blauwe rozet (de kleuren van de Conservatieve partij) gezeten was. De stem ging voort, doch werd overstemd door het gejuich van de menigte. Onder voortdurend applaus verlieten de heer en mevrouw Attlee het podium. De Amerikaanse „super-Consteila- tion", een van de grootste en meest luxueuze passagiersvliegtuigen ter we reld, is opgeroepen voor militaire dienst. i De „Lockheed Aircraft Company" i heeft bekendgemaakt, dat de Amori- kaanse luchtmacht en de marine-lucht vaartdienst een groot aantal „super- I Constellations in oorlogsuitvoering" heeft besteld. De omgebouwde vliegtui- gen zullen ongeveer 20 ton goederen, 116 soldaten of 73 gewonden met dok- ters en verpleegsters kunnen vervoe- i ren. Zij zullen voornamelijk voor goe- derenvervoer worden gebruikt. De snel- heid van de vliegtuigen wordt geschat op 500 tot 540 km. per uur. Het debat in de Italiaanse kamer van afgevaardigden over de bijwoning van premier De Gasperi van de Noord- atlantische raad te Ottawa, is geëin digd. De communisten hadden een motie ingediend waarin ze de pro gramma's, die Italië als gevolg van de conferentie te Ottawa moet uitvoeren. schadelijk voor het land" noemden. Met 322 tegen 157 stemmen werd deze motie verworpen. De Gasperi ver klaarde, dat Italië geen nieuwe be wapeningsverplichtingen op zich heeft genomen, hetgeen het brengen van latere offers in het belang van het At lantische Pact echter niet ujtsluit. De berichen over een overeenkomst tus sen Tito en Harriman inzake de ver deling van Triest, noemde de premier louter verzinsels. De kwestie Triest moet los van de herziening van het Italiaanse vredesverdrag worden ge zien, aldus De Gasperi, die tevens mi nister van Buitenlandse Zaken is. Een landbouwer te Groesbeek maakte zich ernstige zorgen over ongeregeldheden in het varkens hok, dat op zijn erf stond. Me vrouw Varken, die het hok be woonde, was pas moeder gewor den van veertien kinderen en onder deze welgedane kleuters was er één, dat steeds bij de voe ding werd verdrongen. Tegenover deze geweldige moe derweelde stond schamel het drama van de hofhond, die men enkele dagen geleden de pasge boren jongen had afgenomen. De landbouwer zag in nez nonden- hok nieuwe mogelijkheden en hij legde de geboycotte big in het hondenhok neer. Onmiddellijk zochten hond en varken troost bij elkaar. Men kan het de big aan zien, dat deze er wel bij vaart. Op 31 October en 2 November zullen zeven Nederlandse zwemsters te Ko penhagen in een landenwedstrijd uitko men tegen Denemarken. Op 4 en 6 No vember zwemmen de meisjes in Stock holm tegen een Zweedse ploeg. Voor Nederland zullen starten: Irma Sclvd- macher, Marie Louise Vaessen of Han- nie Termeulen, Geertje Wielema. Joke de Korte, Lies Bonnier en Nel Gariit- sen. Tijdens de Middellandse Zee-spe'.en heeft de Fransman Damitio het hoog springen gewonnen met een sprong Min 2 meter. Zijn landgenoot Thian t'apa Gallo werd tweede met 1.97 m. Een worp van 65.82 gaf de Zuidslaaf Dan- gubie de eerste plaats bij het speerwer pen. In het Cirque Royal heeft de Fra.iie middengewicht Kid Marcel in tien ou den op punten gewonnen van de Belg Cyrille Delannoit. Willem was een kei" Onder overweldigende belangstelling is gistermiddag op „Oud Eik en Dui nen" te Den Haag het stoffelijk over schot van de heer W. H. A. Burgwal, in leven lid van het dagelijks bestuur van de KNVB, ter aarde besteld. Het gehele bondsbestuur, alsmede tal rijke vooraanstaande figuren uit de Ne derlandse sportwereld bewezen de heer Burgwal de laatste eer. Na de toespraak van de heer P. Heering, hoofddirecteur van de „De Nederlanden van 1845" van welke maatschappij de heer Burgwal afdelingschef was, voerde de heer K. J. J. Lotsy, voorzitter van de KNVB, het woord. „In de vier jaar, dat Burgwal tot het dagelijks bestuur behoorde, heeft hij misschien meer gewerkt en meer bereikt, dan anderen in een heel leven" aldus de heer Lotsy. „Hij was wars van veel gepraat, kort van stof en soms snijdend sarcastisch wanneer hij dacht dat zonder kennis van zaken gepraat werd, wanneer hij oneerlijkheid ver moedde. Maar hij had een enorm recht vaardigheidsbesef en daarom deed het hem leed als zijn collega's of hijzelf in de rug werden aangevallen. Hij zocht geen gemakkelijke baantjes, ook geen lof, hij zocht werk en zou in elke func tie op zijn plaats zijn geweest." Na op bewogen toon woorden van troost tot de weduwe en de dochter van de ont slapene te hebben gesproken besloot de heer Lotsy: „Willem, jij was een kei. Je hebt goed gedaan beste kerel, rust zacht". De Engelse voetbalploeg heeft de in- terleague tegen het elftal van de Ierse league met 9-1 gewonnen. De ruststand was 60. Giel de Roode zal op 18 October in het Liverpool stadion een wedstrijd over tien ronden boksen tegen de icht- gewicht Ivor Kid Germaiit uit Barba dos. Op 30 Maart won de Schevenin- ger na zware strijd op punten van Ger- main. Adv. Elke ochtend zijn duizenden huis vrouwen bezig met wat zij „het pret tigste ogenblik van de morgen" noe men. U kent dit! Als de ochtend half voorbij is. verlangt U naar een geurig kopje koffie. U krijgt altijd alweer goede zin, als Niemeljer's pittige Paarsmerk-Koffie in Uw keuken staat te geuren. Er is weer een nieuwe koffiebon geldig: nu gauw een pak versgebrande Niemeijer's Koffie gehaald en U kunt weer genieten! Bovendien vindt U op elk pakje Niemeijer's Koffie en Thee waardepunten voor het prachtige „Safira"-tafelbestek. Een bezit van blijvende waarde, dat U met trots zult gebruiken. Even een briefkaart aan Nie- meijer - Groningen (dit aai es is vol doende) en U ontvangt de geïllus treerde geschenkenlij st gratis en franco. (Advertentie. Tng. Med.) Woensdagmiddag is het stoffelijk overschot van het overleden lid van het dagelijks bestuur der KNVB, de heer W. N. A. Burg wal, ter aarde besteld. Voorafge gaan door junioren van WC, van welke vereniging de overledene lid was, wordt de baar op de begraaf plaats Oud Eik en Duinen naar het graf gedragen Zuid-Afrika heeft thans te kampen met een ernstig tekort aan geschoolde arbeiders, technici en mensen, die een vrij beroep uitoefenen. Het tekort aan geschoolde arbeiders wordt officieel geschat op 10.000. Verder is er een te kort aan onderwijzers, politieagenten, verpleegsters, ambtenaren, journalisten, aannemers, kantoorpersoneel, mijnwer kers, werktuigkundigen, winkelperso neel, vliegeniers en vliegtuigmecani ciens kortom het tekort wordt over al gevoeld. Vele werkgevers doen de arbeids- bureaux geen mededeling .neer van va cante betrekkingen, omdat zij weten, dat de bureaux er weinig aan kunnen doen. Er gaat zoveel overheidspersoneel over naar beter betaalde betrekkingen, dat de Zuidafrikaanse minister van PTT, J. F. T. Haude, de instelling van een directoraat voor arbeidskrachten overweegt, dat toestemming zou moeten geven, wanneer iemand uit de over heidsdienst naar een andere betrekking wil overgaan. Handelsinstellingen proberen perso neel op het platteland te werven. Hier door wordt de trek van het platteland naar de steden nog versneld, waardoor het probleem van het tekort aan ar beidskrachten voor de landbouw nog vergroot wordt. Het tekort aan arbeidskrachten heeft ook gevolgen ten aanzien van de lonen en salarissen. Deze zijn de afgelopen paar jaar snel gestegen. Om de openbare diensten goed te la ten blijven functionneren is de rege ring er onlangs toe overgegaan om de salarissen in alle klassen te verhogen Thans begint men ook de grote salaris sen, die geen gelijke tred hebben ge houden, te verhogen. Voor groiere productie (Vervolg van pag. 1) £jE voornaamste maatregelen, die kun. nen leiden tot het beoogde doel, het bereiken van een jaarlijkse verhoging van de arbeidsproductiviteit, kunnen als volgt worden gegroepeerd: Ten eerste: de verbetering van het economische klimaat, teneinde zo gun stig mogelijke voorwaarden te schep pen voor de ontplooiing van het pro- ductiviteitsstreven van de ondernemer, welk doel kan worden bereikt door een op gezonde concurrentie gerichte prijspolitiek en kartelbeleid, de ver dere doorvoering van de liberalisatie van het handelsverkeer met het bui tenland en het tegengaan van verstar ring in de contingentenverdeling. Ten tweede: een versnelde activering ring van de productiviteitsreserve, welke in de interne en externe orga nisatie van het bedrijfsleven is gele gen. Dit geschiedt door propagering van de organisatiegedachte, en door overleg met de betrokken onder nemers. Ten derde: het versterken van het productiviteitselement in het sociale beleid, teneinde langs deze weg de ni vellering in de beloning op verant woorde wijze te verminderen. Voorts wordt de verhoging van de functio nele en geografische mobiliteit van de arbeid nagestreefd. Centrale plaats van de mens gOVENDIEN geven de ministers zich in een nota rekenschap van de cen- ti„le plaats van de mens in het econo mische leven. Zij zijn onder meer van oordeel, dat alles, wat de gezindheid var. de arbeidende mens gunstig be ïnvloedt, het slagen van een productivi- teitscampagne zal bevorderen. Aller eerst zal deze mens geloof in de toe komst gegeven moeten worden. Hier zijn van groot belang de arbeidsvoor waarden, een rechtvaardig aandeel in de vruchten van een gemeenschappelij ke activiteit en de vrijheid en sociale rechtvaardigheid als idealen, die Ne derland met andere vrije volkeren ver binden. Jeugd en toekomst JEUGD van thans zal weer de overtuiging moeten veroveren, dat haar toekomst niet uitsluitend behoeft te liggen in verre werelddelen, doch ook gevonden kan worden op de nab'je vaderlandse bodem. De groei der be volking hóeft geen reden te zjjn voor een sombere toekomstvisie, indien deze groei juist een aansporing te meer vormt, om te bewerkstelligen, dat de voorwaarden worden begunstigd om Nederlands plaats ir het bestel der vol keren te behouden en te versterken. Wegens het uitblijven van verwachte militaire orders zullen met ingang van Maandag 15 October a.s. enige werk plaatsen van de Bata schoenfabi leken te Best tijdelijk worden stilgelegd. De betrokken werknemers, ongeveer 300 in getal worden op wachtgeld gesteld. In lotaal werkten tot dusverre circa 2500 personen bij deze Nederlandse industie. Gegadigden voor het houden van een Zesdaagse in Nederland gedurende het winterseizoen moesten vóór 7 October de sportcommissie van de N.W.U. mee delen op welke data zij zich voorstellen een dergelijke wedstrijd te organiseren. Naar wij vernemen hëbu-n zich geen candidaten gemeld zod; er ook deze winter geen Zesdaagse in Nederlanr zal worden gehouden. DONDERDAG 11 OCTOBER 1951

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 5