appie <Spookóteen Op zoek naar de schatten van Kidd JIMMY BROWN TERUG IN DE DIERENTUIN De wagen Dwaze en onverantwoordelijke schommelingen in de wolprijzen BRADLEY IN ATHENE AANGEKOMEN Tien spoorwagons als woningen in Purmerend Noorse nota over Russische oorlogsgraven Hoe men de atoom explosie ontdekte Het Radioprogramma Kaart gevonden in een oud meubelstuk Oost-Duitsland koopt Hollandse haring De heer E. Govers Dz. geeft zijn mening Eïïe in het Kloosterbos Taak voor de V.N MET HET KLIMMEN DER JAREN VERTRAGEN WIJ ONS TEMPO DONDERDAG II OCTOBER 1951 (Advertentie, Ing Med., Generaal Bradley Is Woensdagavond met maarschalk Slim en generaal Le- cheres te Athene aangekomen. Bradley verklaarde aan de pers, dat het doel van zijn bezoek was, de behoeften van het Griekse leger te leren kennen. Maarschalk Slim zei, dat de verdedi ging van het gebied der Middellandse Zee door de gebeurtenissen in Egypte natuurlijk een ander aanzien heeft ge kregen en daarom te Athene en Ankara besproken zal worden. B. en W. van Purmerend hebben het plan opgevat het woningprobleem in deze gemeente enigermate te verlichten door het aankopen van tien spoorwa gons, die men in wil richten tot wo ningen. Deze wagons zijn 2.75 bij 13% meter groot met een hoogte van onge veer 2.30 meter. Op de Sowjetrussische ambassade in Oslo is gisteren een Noorse nota over handigd, waarin de Noorse regering ontkent, dat de graven van Russen in Noorwegen worden verwaarloosd en ontheiligd. De Noorse regering verze kert de Sowjet-unie, dat geen moeiten zullen worden gespaard om het nieuwe Sowjetrussische oorlogskerkhof in Noord-Noorwegen tot een waardige rustplaats en gedenkteken voor Russi sche oorlogshelden te maken. jes dat het vooruitzicht van een danspartijtje haar als een schone droom toescheen. „Weet je wanneer het zal zijn, Nan?" vroeg ze bezorgd, terwijl een kleine hoop in haar hart groeide. „Het zal niet lang meer duren. Ik denk zowat aan het eind van de vol gende week. Ze moet de invitaties nog rondzenden en de antwoorden af wachten, maar Peta wacht met die dingen altijd tot de laatste minuut. En haar verjaardag is Zaterdag over een week, dat is nu over tien dagen". „Tien dagen". Daphnes ogen glin sterden. „Nan, vader moet binnenkort een paar dagen voor zaken naar Lon den en hij zei dat hij het weekend bij zijn zuster, je weet wel, tante Catha- rine, zou blijven logeren. O» als het eens samen viel met het feestje van Peta!" Ze keken elkaar als echte samen zweerders aan. Arme stakker, ze moest nodig eens een verzetje hebben, desnoods moest die ouwe tiran dan maar bedrogen worden als het niet anders kon, dacht Nan. Het was zijn eigen schuld(Wordt vervo(gd) De wetenschappelijke medewer ker van de „Daily Express" meldt dat de Britse regering reeds ge ruime tijd vóór de bekendmaking van president Truman wist dat er een tweede atoomontploffing in de Sowjet-Unie had plaats ge vonden. Patrouille-vliegtuigen der Britse Luchtmacht, die waren uitgerust met speciale toestellen, hadden radio-actieve deeltjes waargenomen in wolken die bo ven Russisch gebied waren ge weest. Deze deeltjes werden opge vangen en in het instituut voor kernsplitsingsonderzoek te Hnr- iveil. in het graafschap Berkshire, ontleed. De Britse geleerden kwamen tot de conclusie dat deze tweede, door atoomkracht in de Sowjet-Unie teweeg gebrachte bom, niet meer kracht ontwik kelde dan de eerste, waarvan het explosief vermogen op ongeveer 20.000 ton t.n.t. werd geschat. VRIJDAG 12 OCTOBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram .muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Schoolradio. 9.45 Gram.muziek. 10.10 Promenade-Orkest. 10.30 Utrechts Stedelijk Orkest. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Radiodokter. 12.00 An gelus. 12.03 Gram.muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Piano en orgel. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Viool en piano. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Schoolradio. 14.20 Instrumentaal kwartet. 14.45 Gram.muziek. 15.00 Voor de scholen. 15.30 Politie-kapel. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kin derkoor. 17.35 Zang en piano. 18.00 Nieuws. 18.15 „Opbouw in liefde", cau serie. 18.30 Gram.muziek. 18.40 „De Uit kijkpost". 18.50 Lichte muziek. 19.05 Vraaggesprek over de oprichting van een artillerie-monument. 19.15 Regeringsuit zending: „Verklaring en toelichting". 19.35 Koperkwartet. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 Omroep orkest, -koor en solisten. 21.00 „Duits land, Amerikaanse Zone", klankbeeld. 21.20 Gram.muziek. 21.30 „South Pacific", operette. 22.25 „Om de toekomst van Ne derland", klankbeeld. 22.45 „Het Mysterie van de Kerk", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muziek. 23.35—24.00 Idem-. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA. 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.33 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.18 Gram.muziek. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gram.muziek. 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gram.muziek. 10.30 Schoolradio. 10.50 Pianorecital. 11.15 Radiofeuilleton. 11.30 Orgelspel. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen of gram.muziek. 13.20 Orkestconcert. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Gram.muziek. (Om 14.50 Voordracht.) 16.00 Amusements muziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Clave- cimbelrecital. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 „Denk om de bocht". 19.00 Meisjeskoor. 19.15 Prijzenpraatje. 19.30 „De nieuwe Kerkorde", 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Gram.muziek. 20.30 Benelux. 20.40 „Een sterkvolk", causerie. 21.00 Verzoekprogramma. 21.50 Buitenlands overzicht. 22.05 Populaire muziek. 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 „Hu welijk en Gezin", causerie. 23.30—24.00 Gram.muziek. en de 23. Met twee treden tegelijk rende Kappie het trapje op naar de brug. De Maat maakte een gebaar van schrik, toen hij zo plotseling iemand zag ver schijnen en begon te jammeren: „De geest....", doch Kappie viel hem in de rede: „Schei uit klont, ik ben het. Ver tel me liever, waar dat kistje met de steen gebleven is. Daarnet stond het nog in mijn hut en nu is het verdwe nen!" Het gezicht van de Maat betrok op- kreeg ze een idee, en zodra ze zaten te genieten van de verderlichte soe zen en de kersenjam en de chocolade cake, alle producten van Tady, sneed ze het onderwerp tegenover Daphne aan. „Luister eens Daphne, ik heb een mooi plannetje gemaakt terwijl ik boven was. Peta geeft binnenkort een feestje voor haar verjaardag, ze huurt de zaal in het dorp af en er komt een eerste klas band. Ik weet dat ze het enig zou vinden als jij ook kwam. Zou je kans zien om nog te komen Ik heb wel een jurk voor je, geen pracht stuk, dat moet ik toegeven, maar jou staat alles, en dan zou je je hier kun nen verkleden". Daphne sperde haar ogen wijd open van opwinding. Ze had zo weinig pret- nieuw. Hij haalde moedeloos zijn schou ders op en begon uitvoerig: „Ik heb geen kistje gezien, maar het verwon dert me niets! De geesten hebben Maar Kappie was al weer naar be neden gestormd. Onder het trapje bot ste hij bijna tegen Madame Mirabelle aan, die met uitgestoken armen op hem af kwam: „Ah mon capitaine. Waar is de geest van de steen gebleven? Ik heb U wel gewaarschuwd!" „Hou toch op met dat gedaas over geesten!" brulde Kappie, die nu buiten zichzelf van kwaadheid raakte. „Ver tel me liever, waar de steen is geble ven. Ik heb overal gezocht, behalve in Uw hut. Daar gaan we nu naar toe!" „Mijn hut! Dat is horriebel!" gilde Madame Mirabelle. doch ze durfde niet verder tegenspreken en met Kap pie achter zich aan draafde ze weg, naar haar hut, terwijl de Maat dit alles van boven af met open mond stond aan te zien. (Advertentie, Tng. Med.) Dertien mannen, waaronder een Duitser, zullen eind October met de 120 ton metende schoener „Lamorna", die zij voor zes maanden hebben ge huurd, uit de haven van Gosport, in het Britse graafschap Hampshire, naar de Zuid-Chinese zeeën vertrekken. De „Lamorna" wordt thans vaarklaar ge maakt. De dertien avonturiers zijn in het bezit van een kaart uit de zeven tiende eeuw, die was verborgen In een antiek meubelstuk. Op deze kaart zou de plaats zijn aangegeven waar kapi tein William Kidd, een beruchte zee rover, die in 1701 werd terechtgesteld, een gedeelte van zijn buit zou hebben verborgen. Eén der deelnemers aan de tocht, de 22-jarige Canadees Geoffrey Taylor, verklaarde dat de kaart voor onder zoek aan het Britse museum was aan geboden en dat men daar had ver klaard dat zij inderdaad uit de zeven tiende eeuw dateerde. De eigenaar van de kaart krijgt het grQotste aandeel van de schat, indien deze wordt ge vonden. De rest zal in gelijke delen worden verdeeld onder de deelnemer» die hetzij geld in de expeditie neDben gestoken, hetzij deze door hun erva ring mogelijk hebben gemaakt. „In eerste aanleg varen wij naar Singa pore. Het verdere gedeelte van de reis is geheim", zei Taylor nog. Naargeestig* gedachten, tobberijen •n angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. (Advertentie, Ing. Med.) Een partij van 25.000 vaten zoute- of maatjesharing is dezer dagen bij ver drag naar Oost-Duitsland verkocht. Welsiswaar is niet de volle export prijs bedongen, doch er wordt een redelijk bedrag betaald. Twee schepen met haring zijn reeds naar een Oost- duitse haven vertrokken. Ongeveer 12.000 vaten zijn afkomstig uit Cte voorraden van 1950, die moeilijk ver koopbaar bleken. De aanvulling kwam uit de nieuwe teelt. Hier voor wordt de volle minimum transportprijs be taald. Een nieuw verdrag, dat de levering van 100 k 150.000 vaten gezouten ha ring aan Oost-Duitsland beoogt, is in voorbereiding. Deze leverantie ge schiedt op ruilbatsis. Oost-Duitsland zal er kali voor in de plaats geven. De prijs zal boven de minimum-export- prijs liggen. Oost-Duitsland stemde reeds toe, doch aan Nederlandse zijde is alles nog niet in kannen en kruiken. Polen heeft 35.000 vaten gezouten ha ring in Nederland gekocht. AARTSBISSCHOP VAN CHICAGO OVER IMMIGRATIE VAN EUROPEANEN De aartsbisschop van Chicago, kar dinaal Stritch heeft zich Dinsdag op een persconferentie te Chicago uitge sproken voor een speciaal wetsvoorstel, dat ten minste 100.000 personen uit Ita lië, Duitsland, Nederland en Grie kenland in staat zal stellen naar de Verenigde Staten te emigreren. 67. Karei Klabak was een martiale figuur in het politiecorps van Kuiten- dam. Een grote knevel, een beetje pe per en zout, sierde zijn mannelijk ge laat een hij droeg deze op een wijze alsof hy aan een ieder die hy tegen kwam de vraag voorlegde: nou, hoe vind je m'n snor? Is het geen pracht exemplaar? Hij mocht er met recht trots op zijn. Soms zag men hem mi nutenlang voor een winkelruit staan, zogenaamd om te controleren of er niet met de pryzen geknoeid werd. Het was hem er echter om begonnen zich te verheugen in de schoonheid van zyn verrukkelyke knevel, welks punten hy dan met welbehagen omhoog streek. De agent Karei had zich juist een kwar tiertje onledig gehouden door zichzelf inclusief zijn knevel in de spiegelruit van de firma Porremans Co, in grut terswaren, te bewonderen, toen hy in de aangrenzende Faunastraat ;nig ge rucht meenede te vernemenEen beetje verstoord besloot hij eens te gaan kyken, wie zich verstoutte hem in zyn nachtelyke bezigheden te hinde ren. „Als het wéér dronken Daantje is", mopperde hy, „sla ik hem zonder par don in de boeien". Karei Klabak wierp een laatste blik in de spiegelruit van Porremans, streek nog eenmaal zyn knevel op, haalde zyn broek naar bo ven en hing zijn sabel zó, dat hy er zeker van kon zijn er niet over te zul len struikelen. Toen zette hij zich in beweging in de richting van de Fauna straat. De bekende Nederlandse woldeskun- dige, de heer E. Dz. Govers uit Alk maar deelde ons over de wolprijzen het volgende mede: Toen omstreeks zeven maanden gele den de wolprijzen tot een bijkans fabel achtige hoogte waren gestegen, was het gevolg daarvan, dat menige fabrikant genoodzaakt was uit te zien naar nieuwe kapitaalinvestering. De prijzen waren zo hoog geworden, dat het aanhouden van een normale voorraad met het be schikbare kapitaal niet meer mogelijk was, waardoor het gehele productie proces in gevaar werd gebracht. Lag de wolprijs voor normale Texelse wol in 1938 op ongeveer f 1.25 per kg. toen de strijd in Korea losbrandde, was hy gestegen tot op ongeveer f 4. Hier op volgde een stijging door vraag voor legerdoeleinden tot ongeveer f 6 per kg. Het leek wel of de speculatie, die altijd van grote invloed is geweest op de wolprijsfluctuaties, zich geheel in de hausse-positie begaf. Dit voerde tot de abnormale prijzen, die omstreeks Maart hun hoogtepunt vonden. De prijs voor Texelse wol steeg toen tot ongeveer f 15 per kg. Maar één tempo mag niet ver traagd worden, n.1. dat van onze stofwisseling. Als die niet in orde Is dan blijven afvalstoffen in het lichaam achter die de werking van verschillende levensfuncties ver lammen. Hoofdpijn, duizeligheid, slechte eetlust, onwelriekende adem kunnen de gevolgen zijn. Houdt Uw ingewanden zuiver en vrij met Laxeer-Akkertjes. Laxeer-Akkert jes veroorzaken geen kramp en geen gewenning, waardoor het gebruik kan wor den voortgezet tot Uw ingewan den weer normaal functionneren, (Advertentie, Ing. Med.) Direct na de laatste Australische vel lingen, die een plotselinge daling brach ten van ongeveer 35 pet. waarschyn- lijk veroorzaakt door tegenzin van de Verenigde Staten om nog langer uit de pondenlanden voor veel dollars de grondstoffen te blijven betrekken viel de markt voor Texelse wol terug op circa f 9. Toen echter bleek, dat in ons land de gehele industrie uit de markt was gegaan. Een neveninvloed voor de industrie was hierbij, dat in deze tijd de consu ment heel weinig afnam, waardoor de gehele handel in gemaakte goederen (sajet, dekens, wollen stoffen) verlam de. Het is duidelijk, dat bij voorraden, gemaakt uit grondstoffen, die tegen ab normaal hoge prijzen waren gekocht, de fabrikant bij de dalende prijzen uiterst voorzichtig, om niet te zeggen beangst werd. Deze periode van voortdurende af brokkeling door geringe afname ja zelfs onverkoopbaarheid duurde voort tot in het begin van September, toen op het Zuidelijk halfrond de vei lingen weer begonnen. Op de eerste veiling was het een aftasten met fluc tuaties van 510 pet omhoog en om laag, totdat er een basis scheen te zijn gevonden, die lag op 35 pet. van de prijs, welke in Maart werd besteed. Al gemeen hoopte men op stabilisatie van deze prijsbasis, die nog altijd iets bo ven de vóór-Korea-prijs lag. Plotseling begon toen in verschillende Westeuropese landen het devaluacie- spook weer rond te waren. Aangezien het vluchten van het kapitaal in het voorjaar van 1950 in Engeland toer, daar ook vrees voor devaluatie ont stond uiteindelijk aan de toevallige kopers van wol een niet onbelangrijke winst had opgeleverd, is het begrijpe lijk dat ze opnieuw wol begonnen te kopen. De laatste weken bracht dit op de Australische markten een wolprijs verhoging te weeg. Het artikel liep op tot 45 pet. boven de Septemberprijs. Het is zeer de vraag of de industrie, de wolhandel en zelfs de producten met deze dwaze fluctuaties gebaat zijn. Men zou zich zelfs kunnen afvragen of de yerenigde Naties hier in het algemeen belang geen band kunnen leggen, waardoor zeer velen, zo niet allen, ge diend zouden zijn. Op deze manier pleegde ze geen verraad aan Peta, dacht ze. En in ieder geval was het slechts een kwes tie van tijd voordat het engagement publiek zou worden gemaakt. „Maar, ik weet zeker dat hij jou aardig vond", zei Daphne onthutst en verbaasd. „Die dag op dat tuinfeest keek hij zo naar je, ik zou hebben ge zworen". „Dan heb ik het me toch niet hele maal verbeeld!" dacht Nan en haar koude hart werd weer wat warmer. Maar hardop sprak ze met een wan hopige poging tot onverschilligheid: „Nou, zo zit het dus. Ik weet dat je er niet verder over zult praten en het heeft me opgelucht om het je te vertellen". „Ik vind het zo naar voor je Nan", Daphne wist hoe weinig haar woor den haar gedachten weergaven, maar wat moest ze anders zeggen? „We hebben geen geluk gehad, jij en ik", antwoordde Nan. „Maar we kunnen tenminste troost zoeken bjj elkaar, is het niet? En achteraf was het ook stom van me dat ik me zo heb laten meeslepen, het spreekt im mers haast vanzelf dat Peta, onze Peta, het mooiste en aantrekkelijkste meisje uit de hele omgeving, dochter van de oudste familie, met de nieu we eigenaar van Lynford zou trou wen? Er is geen betere combinatie denkbaar". „Ik vind het al te mooi", zei'Daph ne met een inzicht dat onverwacht kwam van iemand die er zo kinder- lyk uitzag. „Het is gewoon het Nood lot tarten, er moet haast wel een kink in de kabel komen". Ze gingen het huis binnen en recht streeks naar boven om zich wat op te knappen en vervolgens liep Daph ne, die kind aan huis was op Broad Paddocks, vast naar beneden om juf frouw Tadmah te waarschuwen dat er voor twee personen thee moest zijn, terwijl Nan haar rijcostuum uit trok. Terwijl ze daarmee bezig was heel lang geleden is, dat de hondjes als onvrijwillige gasten bij de koningin verblijf hielden, praat de koningin nog vaak over Pim, Pam en Pom. En dus is het geen wonder, dat de ene drager het grote nieuws aan de andere door- fluistert. „Wat staan jullie daar toch te kletsen", roept Billie ongeduldig, want hij kan er geen woord van verstaan. „Niets bijzonders, edele heer", roept de gids beleefd. „Ik heb zojuist myn or ders doorgegeven". Maar hij denkt bij zichzelf: „Ik moet proberen die Pim, Pam en Pom terug te krijgen voor mijn koningin!" En dat hebben de an dere negers ook begrepen! 77. Zodra de Kwassie-negers hebben gehoord, dat zij op zoek moeten gaan naar de drie hondjes, Pim, Pam en Pom en een aap, worden ze vreselijk opgewonden. Zij kennen de hondjes immers? De Kwassie-negers herinne ren zich nog heel goed, hoe zy destijds Pim, Pam en Pom bij toeval hebben gevangen en hoe blij hun koningin met de drie schoothondjes wa®- Maar de drie ondankbare honden zijn toen met behulp van een aap ontvlucht en de koningin was ontroostbaar! Zelfs de koning kon haar niet over het ver lies van haar schoothondjes heen- irèngen. En ofschoon het nu al weer

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 7