Gouden „Toonkunst" zingt Haydn's oratorium „Die Schöpfung" IA. ER 1IIN TIENTALLEN MERKEN SIG MAAR BOVEN ALLES TRIUMPHEERT Dansen Fa. II. II. Merci] en Zoon 71 VIRGINIA 20 VOOR 80 CT. Duizenden Rebus-oplossingen vulden onze brievenbussen van prima kwaliteit en ver beneden prijs hangen bij ons voor het grijpen. DE FILMS VAN DEZE WEEK Mijlpaal in hei Helderse culiurele leven Jubileum-uitvoeringen op 23 en 24 October in de Nieuwe kerk Volgende week Zaterdag receptie in „Formosa" IN HET KORT „Agenda l95l-'52" van de Helderse Gemeenschap Burgemeester spreekt voor de Radiodistributie R.> Alleen vandaag kan nog v/orden ingezonden ZONDAGAVOND IN FORMOSA HCSC damde tweede ronde DE WITTE: „Gejaagd in de dood" TIVOLI „De onoverwinnelijken" Tussen Haaks en Kuifje GEZONDE SLAAP: —ij Ngfp' j UW WAARBORG Spoorstraat 8-12 DEN HELDER Tweede Chopin-recital door Theo van der Pas ZATERDAG 18 OCTOBER 1951 1"OEN OP 1 SEPTEMBER 1901 de Maatscliappy tot Bevordering der Toonkunst een afdeling Den Helder kreeg, lag het accent by „Toonkunst" nog op het instrumentale gedeelte. De afdeling zette immers het werk voort van de muziek vereniging „Crescendo", die in 1884 was opgericht. In 1890 was „Crescendo" uit gebreid met een afdeling „vocale muziek", welke in de loop der jaren steeds meer In betekenis toenam. De leiding bleef aanvankeiyk berusten by de heer H. A. Egbers, maar reds spoedig werd de directie van het „Toonkunst"-koor en -orkest toevertrouwd aan de heer A. J. Leewens, onder wiens leiding ook het eerste grote concert werd gegeven. Oudere stadgenoten herinneren zich wellicht nog de uitvoering van Schumann's „Der Rose Pilgerfahrt". Toen werd een traditie ge vestigd, die „Toonkunst" door de jaren heen heeft kunnen handhaven. Inmiddels ls een halve eeuw voorbygegaan, in welke de jubilerende vereniging een zeer belangryk aandeel heeft gehad in het culturele leven van Den Helder. Kort geleden werd op een middag het eerste gedeelte van „Die Schöp fung" door de radio uitgezonden. We behoeven er niet aan te twijfelen, dat dit programma in vele Helderse gezin nen met meer dan gewone belangstel ling is beluisterd. Het staat wel vast, dat ook hierdoor zij het ook onge wild een goede propaganda is ge maakt voor de twee uitvoeringen, die „Toonkunst" van „Die Schöpfing" ge ven zal. Wij deelden reeds eerder me de dat op Dinsdagavond 23 October In de Nieuwe kerk de gala-uitvoering voor genodigden wordt gegeven. In het kerkgebouw zijn plaatsen ge reserveerd voor de autoriteiten, verte genwoordigers van zusterverenigingen, een aantal ouden van dagen, leden van het marinepersoneel en van de LSK, en leerlingen van de zeevaartschool. De uitvoering wordt op Woensdag avond 24 October herhaald in een openbaar concert. Mede-""-'-'"" wordt verleend door Dora van DoornLinde man (sopraan), Wiebe Draayer (tenor), Laurens Bogtman (bariton) en de Haarlemse Orkestvereniging. Het ge heel staat onder leiding van de heer Herman Zaal. De geschiedenis van „Toonkunst" is voor een groot deel mede geschreven door onze plaatselijk-muziekmeester, de heer Leewens, die echter niet steeds de directie heeft gevoerd. Er is ook een periode geweest waarin de leiding achtereenvolgens berustte bij mej. Klerk, de heer Mooy en de heer Toon de Hoogh. Het niveau, waarop de „Toonkunsf'-uitvoeringen stonden, is altijd in overeenstemming geweest met de hoge artistieke idealen welke de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst nastreefde en nastreeft. Uit de klassieke literatuur werden jaar >p jaar verscheidene prachtige meester werken uitgevoerd. Composities van Joh. Seb. Bach („Weinachtsoratorium" en „Mattheus Passion"). Haydn, Men- delssohn, Handel, BrucknerOok werden in de vooroorlogse periode en kele opera's uitgevoerd, zo bijvoor beeld in 1926 „Les Cloches de Corne- ville" en in 1927 „Der Freischütz". Geen orkest De inzinking, die de tweede wereld oorlog teweegbracht, werd door „Toon kunst" met zeldzame vitaliteit zeer spoedig overwonnen, al keerde de in strumentale afdeling, waaruit de ver eniging eigenlijk is voortgekomen, niet weer. Dat laatste heeft het bestuur wel eens voor moeilijkheden geplaatst, omdat het uiteraard eenvoudig (en goedkoper!) is, wanneer men kan be schikken over een eigen orkest. Het engageren van een ensemble van bui ten brengt hoge kosten mede maar ge lukkig is „Toonkunst" nog nimmer ge zwicht voor de verleiding, in plaats van de voorgeschreven orkestbezetting genoegen te nemen met een klein en semble, dat de taak van het orkest zo goed en zo kwaad als het kan vervult. Zeker in een werk als het oratorium „Die Schöpfung", dat ter gelegenheid van het gouden jubileum wordt uitge voerd, is het in artistiek opzicht van groot belang, dat de waarde van de or kestpartij niet wordt onderschat. Onder de bekwame leiding van de heer Herman Zaal, die begin 1947 de dirigeerstaf van de heer Leeuwens over nam, werden reeds enkele magistrale uitvoeringen gegeven. We herinnern aan „Des Tod Jesu", aan de „Messias". En nu is Haydn's „Schöpfung" aan de beurt. Maandenlang hebben de sopra nen en alten, tenoren en bassen met grote toewijding hun partijen gerepe teerd. De buitenwereld merkt daar weinig van, maar ook tijdens de perio den van voorbereiding bouwt een ver eniging als „Toonkunst" wel degelijk mede aan het culturele leven. De le den hebben hun familie, vrienden en relaties, die onwillekeurig iets over nemen van het enthousiasme, waar mee de zangers en zangeressen spreken over de bevrediging en de vreugde, die zij vinden in het serieus beoefenen van de schone zangkunst. De geneeskundige dienst wordt gedurende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen J. J. Fah- renfort, Westgracht 9, tel. 2981, en P. Schoorl, Timorlaan 25, tel. 3108. De Zondag- en avonddienst voor apotheken wordt tot en met Vrijdag waargenomen door de heer W. H. Kingma, Polderweg 25, telef. 2581 (ook na zes uur), Het wekelijkse spreekuur van de Christelijke vereniging „Zedenopbouw" wordt vanmiddag van vier tot vijf ge houden aan het adres Javastraat 12a, hoek Celebesstraat. In het kader van de winkelac tie „Groot Den Helder" geven de Schermer Dansers vanmiddag om drie uur een demonstratie van volks- en boerendansen op het Stationsplein. Het blijspel „Rimboe in Mokum" wordt vanavond in Casino opgevoerd voor de Koninklijke Nederlandse Bond van Oud-Onderofficieren. In de MOOC-societelt, de boven zaal van het Algemeen Militair Tehuis aan de Spoorstraat, wordt vanavond een toneelvoorstelling gegeven. Onder auspiciën van de „Vijf sa menwerkende boekhandelaren" wordt Maandag in „Formosa" een lezing- en filmavond gegeven over de Bataafse Petroleum Maatschappij. Morgenochtend om half elf spreekt dr. O. Noordenbos voor de Humanis tische Gemeenschap in hotel „Bellevue" over „P. L. Tak en zijn kroniek". Nagekomen predikbeurten: Ned. Herv. Gem., Julianadorp, 10 uur ds. H. J. Trommel; Callantsoog 19.30 ds. H. J. Trommel. In het Tivoli-theater wordt Maan dagavond de operette „Ich küsse Ihre Hand, Madame" opgevoerd door de Hoofdstad-Operette. Receptie Volledigheidshalve vermelden wij nog, dat het bestuur van het gouden „Toonkunst" op Zaterdagmiddag 20 October om half vijf recipieert in de grote zaal van het restaurant „For- w f/A onze collectie is enig Drukkerij Egner Keizerstraat 37 Tel. 2521 Don Helder (Advertentie, Ing. Med.) De „Agenda 1951-'52" van de Hel derse Gemeenschap, die dezer dagen verscheen, is terecht door velen ont vangen als een waardevolle gids voor het verenigingsleven hier ter stede. De practische adreslijst zal zeker iedereen, die bij het openbare leven is betrokken, meermalen van pas komen. Het boekje bevat verder een zo vol ledig mogelijke opgave van repetitie-, club- of oefenavonden, dat alles ter in leiding van de hoofdschotel, de agen da voor het seizoen 1951-'52. De lijst is voor aanvulling vatbaar, maar geeft nu reeds een belangwekkend overzicht van hetgeen in de maanden October tot en met Mei-Juni van het volgend Jaar op het programma staat wat betreft uitvoeringen, concerten, lezingavonden, toneelvoorstellingen en dergelijke. Een bijeenkomst, die voor de Hel derse Gemeenschap, niet alleen in rui mere zin, maar ook in engere zin van belang is, wordt op Maandag 22 Octo ber ten raadhuize gehouden. Dan wordt namelijk de vorming van een sectie „Sociaal en Maatschappelijk Werk" van de Helderse Gemeenschap besproken. Verschillende verenigingen, die zich op dit terrein bewegen, hebben zich reeds opgegeven. Maandagmiddag om half één houdt burgemeester mr. G. D. Rehorst over de vierde lijn van de Radiodistributie een toespraak over het werk van de Gezamenlijke Militaire Fondsen, ter aanbeveling van de collecte die hier ter stede van 15 tot en met 20 October wordt gehouden. TRiUMPH (Advertentie, Ing. Mod.) (Advtrtentt., Ing. Mad.) Vrijdagmorgen nam een charman te jongedame van ons bureau plaats bij de berg oplossingen van onze rebus-prijsvraag. Vrijdag avond was het aantal nog aanzien lijk toegenomen In negen „afleveringen" heeft onze krant gedurende drie weken de aan dacht gevraagd voor een grote Rehus- prijsvraag. Het gevolg van de negen puzzles die wij plaatsten was een enorme stroom oplossingen, die aan de lopende band in de brievenbus van de Helderse Courant ploften. De foto die wü hierby afdrukken moge een dui- delijk bewijs zijn van de overweldi gende belangstelling welke onze abon- né's aan de dag legden voor de f 100 aan prezen, die in de vorm van waar debonnen zullen worden toegekend. Vandaag voor het laatst zullen de oplossingen op ons bureau binnen ko men. En Maandag kan de sortering be ginnen, waarna in het nummer van Zaterdag 20 October de uitslag zal worden bekend gemaakt. De dames die met het uitzoeken worden belast, staan geenszins voor een benijdens waardige taak, want de berg brieven van de foto heeft nog „schrikwekken der" vormen aangenomen. Het is uiteraard nog niet mogelijk het aantal binnen gekomen oplos singen bekend te maken. Dat kan eerst in de loop van de volgende week geschieden, wanneer zy zijn geteld. Nieuwsgierig als wij zijn, hebben wij een aantal enveloppen geopend om te kijken of de rebussen grote moeilijk heden hebben opgeleverd. En dat is ons nog lang niet meegevallen, want velen struikelden over een kleinig heidje. Maar, wij mogen de inzenders niet ontmoedigen of nieuwsgierig maken. Wie nog een kansje wil wagen, kan vandaag de oplossingen nog inzenden. Zondag is de termijn absoluut verstre ken. Wellicht zouden wij niet zo on verbiddelijk zijn, wanneer wij met met hoop op succes een redelijk plaats je konden vinden voor de duizenden brieven en briefjes. Muziek o.l.v. NICO VISSER (Advertentie. Ing. Med.) De Christelijke damclub HCSC heeft dezer dagen de tweede ronde gespeeld. De uitslagen laten wij hieronder vol- gen: Eerste klasse: Js. KeizerDe Böck 0-2; G. C. PostJt. Keizer f 2- Vink Eelman 2-0; W. Post—Bos 0-2.' Tweede klasse: Van Drongelen—Hij- ma 2-0; Groenemeijer—H. Bais 0-2- Ba- lyon—Beyer 0-2; Oord-Drupsteen' l-l. Jennifer Jones (bekend uit „Het van Bernaucfie") speelt de charmant hoofdrol in de suggestieve Enstl kleurenfilm „Gejaagd in de dood fr is de knappe en hartstochtelijke Hafj Woodus, die het zigeunerbloed in h^' aderen niet verloochent. Maar evenm^ wil zij de eed breken, die zij op e'° „heilige heuvel" heeft gezworen n" zeer mannelijke jager Reddin (Davi! Ferrar) doet een krachtig beroep haar bloed, de nobele geestelijke Ma? ston (Cyril Cusack) stelt zonder h t zelf nauwelijks te beseffen, haar gcw! ten op een zware proef. De ernst va het conflict wordt in deze bijzoncie knap geregisseerde film duidelijk aa? getoond. De prachtige natuuropnamen zijn niet alleen een uitstekende achter grond, maar tevens een wezenlijk on! derdeel van het filmverhaal. „Gejaagd in de dood" gaat tot en met Maandag, avond in de Witte Bioscoop. De regisseur Cecil B. deMilie heeft meer van zich doen spreken door een grootse montage dan alleen in de fiim „De onoverwinnelijken", die tot en met Zondagavond in het Tivoli-theater wordt opgedist. Het verhaal is rijk aan avonturen. Hoe kan bet ook anders wanneer het speelt rond 1763 in het wilde westen waar de Indianen nog geenszins hadden afgedaan. „De on overwinnelijken" is een episode uit de heldenstrijd die de pioniers hebben moeten leveren om have en goed te be houden. Ook hier enkele blanken die trachten de Indianen tot het opgraven der strijdbijlen te brengen. Zij voerden wapenen aan en „vuurwater". Was zulks niet geschied, dan had Cary Cooper thans niet kunnen tonen wat hij in die tijd waard zou zijn ge weest. In zijn eentje riskeert hij alle gevaar, en het gelukt hem zelfs zijn ge liefde temidden van de roodhuiden weg te halen. Hoe hij dat doet kan men het beste zelf gaan zien. „De onoverwinne lijken" werd in kleuren opgenomen, Naast dat van Cooper kan men het spel bewonderen van Paulette Goddard, Ho- ward Da Silva en Boris Karloff. Maandag presenteert Tivoli de ope rette „Ich küsse Ihre Hand Madame". Hr. Ms. „Mercuur" is vannacht binnen gekomen. Hr. Ms. „Marnix" kwam gisteren op de rede en is inmiddels ook in de haven weergekeerd. Hr. Ms. „Vliestroom" keerde uit IJmuiden terug, terwijl Hr. Ms. „Vlie- ter" daarheen vertrok. Hr. Ms. „Schulpengat", terug van Hoek van Holland, heeft ligplaats ge kozen aan de Marnixkade. Het is morgen hoog water om 7.00 en 19.40 uur, en laag water om 1.00 en 13.45 uur. Maandag is het hoog water om 7.35 en 20.10 uur, en laag water om 1.45 en 14.20 uur. De temperatuur van het zeewater was 12 graden Celsius. (Advértentie, Ing. Med.) (Advertentie, Ing. Med.) Voor een nagenoeg geheel bezet Ca sino heeft de pianist Theo van der Pas gisteravond zUn tweede ChopIn-recH»' gegeven, ditmaal ln een openbaar con cert van de Muziekkring Den Helder. Bij het samenstellen van zijn Pr0' gramma had de pianist enigszins reke ning gehouden met het meer ,.P°PU' laire" karakter van deze avond s stukken van algemener bekendheid ft" kozen. De vertolking was ook nu 1°^ techniek en sfeer in hoge mate veT' zorgd. In plaats van het Scherzo in c (op. 39) speelde Van der Pas op ver- zoek de As-Polonaise tot besluit. he' slotnummer van het eerste concert, OP het herhaalde applaus Het hij twe toegiften volgen: de overbekends 'n E („La Tristesse") de Wals in (het voorlaatste nummer van het ee ste recital). Gezien het sublieme karakter beide avonden en bet verrassend gr" aantal belnog.ct<Mlonden. kan het com van dé Muziekkring met bijzonder voldoening op deze seizoen-opening rugzien.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2