Egypte uitgenodigd tot deelneming aan pact voor het Nabije Oosten Atoomschepen bij de Britse vloot Grote Drie en West-Duitsland zijn het in beginsel eens De V.N -luchtmacht beschoot Pan Moen Djon VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 76t J"rgmg 11233 Engeland bereid bases Suez-zone op te geven als Egypte toetreedt Stichting Rood-China herdacht Franse regering za' franc verdediqen De gewijzigde werktijdrege ing voor het Rijksoverheidspersoneel Volgende week Dinsdag gaan 450000 Belgische arbeiders in siaking KoaI Yj&bleJk De piek-uren Auto tegen boom India amendeert de Britse resolutie Maandag 15 Oct. 1951 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Zaterdag voorgesteld, Zondag bestudeerd, heden het antwoord Nieuwe voorstellen ten aanzien van de Soedan DE Egyptische minister van oorlog. Gestroomlijnde vaartuigen tegen geweldige explosies Het Wes en zal zijn aanspraken behouden De ver oren uren zullen worden ingehaald lUeeA^eA'-cJdt Het dichtst bevolkte land ter wereld Paus zag het wonder van Fatima Prins Bernhard slelt radar- installatie in gebruik Een nieuw voorstel van de communisten Nederlandse troepen in Korea bezetten heuvel BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: BIJLSMA en C. KRAK DU COURANT TARIEVEN; Advertenties: 16 ct p. i Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand 1 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten pE EGYPTISCHE REGERING zal vandaag aan het parlement haar beslissing mededelen over de uitnodiging van Engeland, Frankrijk, Amerika en Turkije om deel te nemen aan een gezamenlijke defensie-organisatie voor het Nabije Oosten. Volgens het voorstel, dat gisteren door het Egyptische kabinet werd be studeerd, zal Egypte gelijke zeggenschap hebben over het aantal en de nationali teit van de troepen, welke op zijn gebied zouden worden gcstationneerd. Egyp tische troepen zouden de bewaking van het Suezkanaal op zich nemen als zij voldoende uitgerust en geoefend waren. Hierbij zou Amerika de helpende hand bieden. Engeland deed de toezegging zijn bases in de Suez-zone aan Internationale controle te zullen overdragen indien Egypte instemt lid te worden van een internationaal opperbevel voor het Nabije Oosten, dat een weerspiegeling zal zijn van het opperbevel van het Atlantische Pact. In welingelichte Egyptische kringen is men volgens AFP van mening, dat het antwoord van de Egyptische regering op de uitnodiging van de Westerse drie negatief zal uitvallen. Tegelijker tijd met de overhandiging van de voorstellen der vier mogendheden heeft de Engelse ambassadeur in Egypte voorstellen over de toekomst var de Soedan ingediend. De Britse gouverneur-generaal van dit gebied heeft in een gisteren uitgegeven verklaring gezegd, dat weerstand zal worden geboden aan „elk van buitenaf gedane poging zich in te laten met het bestuur van de Soedan". IN de Britse nota wordt gezegd dat, als Egypte toe'reedt tot het nieuwe crn-mando, Engeland bereid is tot af- schrCfing van het Brits-Egyptisch ver drag van 1936 en tot terugtrekking van die Britse troepen, die nie' wor den toegewezen aan het geallieerde commando voor het Midden Oosten. Wat de Soedan betreft, doet Enge land het volgende voorstel aan Egypte: 1. Instelling van een internationale commissie van toezicht op de consti tutionele ontwikkeling in de Soedan, die Egypte en Engeland van advies kan dienen. 2. Het afleggen van een gezamen lijke Brits-Egyptische verklaring inza ke de gemeenschappelijke principes ten aanzien van de Soedan. 3. Een internationale garan'ie be treffende het accoord over het Nijlws- ter. 4. Oprichting van een orgaan voor de ontwikkeling van de Nijl. zo mo gelijk met behulp van de internatio nale Bank. 5. Het vasts,ellen van een datum waarop de Soedan zelfbestuur zal krij gen. waarna de Soedan zelf zijn be stuursvorm zou kunnen kiezen. Geen steun der V.S. yOLGENS „The Observer" hebben de V.S. het duidelijk gemaakt, dat zij wat het geschil met Egypte over de opzegging van het verdrag van 193h betref*, niet achter Engeland staan. Amerika acht de opneming van Egypte in de verdedigingsorganisatie voor het Nabije Oosten van zo'n eminent be lang. dat zij Egypte niet wil veroor delen. Indien Egypte het viermogend- hedenvoorstel zou verwerpen, zouden de V.S. echter Engelands besluit om het Suezkanaal te blijven verdedigen, steunen. Britse troepen geland JNMIDDELS zijn de Britse troepen transportschepen ..Empire Ken" en „Empire Test" Zaterdag in Port Said aangekomen. Elf honderd tachtig Brit se mili'airen en 123 burgers gingen aan land. Zij zouden per trein naar de Britse legerplaatsen Fayed en Kasfarit in de Suezkanaalzone gaan. Daar de Egyptische machinist echter weigerde te rijden, moesten de Engelsen per vrachtauto's worden vervoerd. Volgens persberichten te Nicosia (Cyprus) bereiden Bri'se parachutis ten zich voor op vertrek naar de Suez kanaalzone, vandaag of De paratroopers zouden morgen vertrekken; Zweedse wapens Nostrat, die zich momenteel in Zweden bevindt, heeft twee Zweedse fabrieken, de Bofors-fabriek en de Ekistunafabriek voor lich'e wapens om hulp verzocht bij de bouw van een fabriek voor machinegeweren en ge weren. Voorts zou de minister een Zweedse expert trachten te werven en Egyptische rechten op zekere Zweedse patenten trach'en te verkrijgen. Stabilisatie van het prijspeil der voornaamste levensbehoeften, een staatslening tot stimulering van wo ningbouw en productie en ten slotte streng optreden tegen dollar- en goud speculanten dat waren de maatrege len tot verdediging van de franc, die de Franse minister van financien. Rene Mayer, gisteravond in een radiorede heeft aangekondigd. Hij meende, dat het prijspeil na de jongste regeringsmaatregelen niet ver der mag stijgen en gaf verder te ken nen. dat de lasten der herbewapening in overeenstemming moeten zijn met de mogelijkheden van het land. De Franse regering zal streven naar productiever hoging en in verband daarmee naar het verkrijgen van meer kolen en textiel. Ook zal zij de beleggingen in dé parti culiere sector bevorderen en een staatslening uitschrijven. In verband met speculaties in goud en vreemde muntsoorten heeft de Bank van Frank rijk voorlopige maatregelen genomen evenals de Nationale Credietraad. Het massale défilé op het Rode Plein in Peking werd bijgewoond door Mao Tse Toeng en leden van het gouvernement.- |JE BRITSE marinestaf heeft de laatste zes jaren de problemen van de atomische oorlogvoering ter zee nauwkeurig bestudeerd. Scheepsbouwkundigen hebben de verschillende problemen, die verband houden met atoomexplosies en radio activiteit, trachten op te lossen. Het resultaat is, dat de Britse thuisvloot, die in geval 'van oorlog met de vloten van de Atlantische bondgenoten de taak heeft de zeeroutes in de Noordzee een Noordelijke Oceaan te beschermen versterkt zal worden met nieuwe typen van oorlogsschepen, die een ongewone vorm en nieuwe machinerieën zullen krijgen. Dit werd medegedeeld door de heer Stanley Wright, hoofd van de Britse informatiedienst te Den Haag, in een radiorede, welke hij Zaterdag hield. Gerichte vliegende torpedo's gaan vliegtuigen vervangen QE WESTDUITSE onder-minister van buitenlandse zaken, professor Walter Hallstein, heeft Zondagavond medegedeeld dat de Westerse verbondenen en West-Duitsland „in beginsel overeenstemming hebben bereikt bjj de onder handelingen over het verlenen van de souvereine status aan de Westduitse fede rale republiek". Geallieerde en Westduitse deskundigen zijn thans bezig met het opstellen van ontwerp-verdragen, waarin de toekomstige positie van West- Duitsland zal worden vastgelegd. Een aantal op zichzelf staande vraagstukken wordt nog door de deskundigen bestudeerd. De schepen zullen gestroomlijnd wor den, zoals het geval zal zijn bij de on derzeeër „Turpin". Door een reconstruc- tie van de duikboot kan deze tot op zekere hoogte weerstand bieden aan geweldige explosies, en als de duikboot onder water is, kan zij een zeer grote snelheid ontwikkelen. „De Westerse geallieerden en West- Duitsland wensen beide een herstel van de Duitse souvereini'eit. Ook wa ren zij het er over eens dat het nood- In verband met de kolenpositie zijn gedurende de periode van 15 October tot en met 30 April de kantooruren van de rijksoverheidsdiensten als volgt bepaald: 15 October t.e.m. 10 Novem ber van 8.30—17.30 uur; 12 November t.e.m. 17 November van 8.4516.45 uur; 19 November t.e.m. 29 December van 8.45—16.30 uur; 31 December t.e.m 12 Januari van 8.45—16.45 uur; 14 Januari t.e.m. 2 Februari van 8.4517 uur; 4 Februari t.e.m. 30 April van 8.3017.30 uur. De middagpauze is hierbij gesteld op een half uur, terwijl de kantoren des Zaterdags gesloten zullen zijn. Zoveel mogelijk zal er naar worden gestreefd voor het onderwijs een soort gelijke regeling te treffen voor de Za terdag. Voorts zullen de kantoren van de rijksoverheids dienst gedurende de pe riode van 12 November t.e.m. 2 Febr, Donderdagsavonds geopend zijn, ten einde verloren werkuren in te halen De werkuren, welke door sluiting op Zaterdag verloren gaan, worden in de tijdvakken vóór en na de piekperiode Verwachting tot Maandagavond: In het zuiden van het land in de ochtend plaatselijk nevel of mist. Overigens droog weer fhet weinig bewolking. Zwakke tot matige wind tussen oost en noord-oost Dezelfde of iets tagere tempera turen dan gisteren. volledig gecompenseerd door de werk tijd gedurende de overige dagen wel ke per dag een uur langer is dan nor maal. Hierdoor wordt vóór 12 Novem ber en na 4 Februari per week een uur overgewerkt. Zodra de cokespositie voldoende zal zijn veilig gesteld, zal men tot normale werktijden terugkeren. De minister van binnenlandse zaken zal dezer dagen 'n dringend beroep doen op de lagere pu bliekrechtelijke lichamen om de werk tijden van het personeel zoveel moge lijk op de rijksregeling te doen aanslui ten. zakelijk is dat de Westerse verbonde nen hun wettige aanspraken op de door hen in West-Duitsland beklede politieke en militaire posities behou den, opdat de geallieerden het hoofd kunnen bieden aan elke nieuwe poging der Sowjets om hun gebied uit te brei den en om hun rol te kunnen vervul- ten bij elke toekomstige eenwording van Duitsland", aldus professor Hall stein, die verder nog als zijn mening :e kennen gaf dat het nog verscheidene weken zou duren voordat de verdragen gereed zouden zijn voor ondertekening. De nieuwe anti-duikboot fregatten zijn bestemd om de snelste onderzee Volgens het Centraal bureau voor de statistiek is Nederland met een bevolking van 10.286.250. d.w.z. 299 inwoners per vierkan te kilometer, het dichtst bevolkte land ter wereld. De bevolking is het laatste jaar met 147.672 per sonen toegenomen. In November 1949 bereikte het inwonertal de tien millioen. Na Nederland zijn volgens het C.B.S. Engeland en Wales het dichtst bevolkt met 290 inwoners per vierkante kilo meter. Japan heeft 223 inwoners per vierkante kilomter. ^ADAT de Belgische regering bjj monde van de minister van arbeid en sociale voorzorg had meegedeeld, dat zij de eis van het Algemeen Belgisch Vak verbond om een duurtepremie van frs. 500 per arbeider en verhoging van het ouderdomspensioen van frs. 22.000 tot frs. 27.000 per jaar, niet in overweging wenst te nemen, heeft het ABVV besloten, dat de arbeiders van de mijn-, de metaal- en de bouwindustrie, ten getale van 450.000 man, Dinsdag 23 October voor onbepaalde tijd in staking zullen gaan. Ook het Algemeen Belgisch Vak verbond heeft verklaard, van zijn eisen geen afstand te kunnen doen. IJW lijfaap twijfelt wel eens aan het mensdom, als hij uitgerust met schaar en lijmpot in de papieren hof houding van de Koningin der Aarde 'de Pers, zo u weet) zit te avonturen. Neem nu dat geval in Columbus, een stad in de staat Ohio, natuurlijk in Amerika, Daar pleegt men elk jaar „de in huis had. Inderdaad was dat zo, „maar", verklaarde William, „ik meng het met vogelzaad. Mijn kanaries zin gen zo schitterend, als ik ze dit spul als ochtendvoer geef...". O Een Jut- landse boer bleek evenzeer op de hoog- New York dacht men een leverancier te te zijn van de liefhebberijen van be- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIilllllIM gen tijdelijk vrijaf geeft. In de staat van dit goedje te kunnen arresteren, Dag van de Jeugd" te vieren, zoals wij toen van een zekere meneer William op Moeder-, Vader- en Dierendag doen. Munch werd verteld, dat hij Maryuana Vanwege het gemeentebestuur kreeg de lieve jeugd een gezellige middag aan geboden, die ten slotte zó gezellig werd, dat er in de feestzaal voor vierhonderd dollar schade werd aangericht. De voor zitter van het feestcomité ging met een gebroken sleutelbeen huiswaarts. O Het is wederom de hope des Vaderlands (gelukkig in dit geval niet de onze), waarvan werd vastgesteld, dat zij voor bijna veertig procent aan verdovende middelen verslaafd is. Het (Amerikaan se) krantenbericht noemt als narcoti cum voor Heden van acht tot tachtig jaar vooral Maryuana, een stof die in sigaretten wordt verwerkt en de ge bruiker van zijn aardse beslommerin- Ssst! Ik ben aan mijn piekuur bezig paald gevogelte. Maar hij was ook prac- tisch. Toen hij een electrische kabel moest trekken door een ondergrondse pijp, die vol bochten zat (zodat hij dus geen ijzerdraden e.d. als voorganger kon laten optreden), nam hij een kui ken en bond dat diertje aan het begin van de kabel vast. De geringe electro- technische installateur bracht het er keurig af. Om even één stadium in het kuikenleven terug te gaan: Acht honderd eieren werden er gesmeten naar de mannequins op een modeshow in Oolchester (Essex). Alida, met haar practische kijk zegt „dure beweging" Maar het is zo, dat de eieren waren gehaald bij een exportfirma, die de eitjes had afgekeurd omdat ze onge schikt voor consumptie waren. ers te vangen en tegelijkertijd meer be scherming te bieden aan de mannen op het bovendek. Tijdens een actie zullen de kapitein en de mannen geheel bin nen een gepantserd compartiment ver blijven. De kapitein zal de strijd vol gen door middel van een telescoop. Nieuwe torpedobootjagei-s zullen bin nenkort aan de „homefleet" worden toe gevoegd, namelijk acht zware destroyers die sterker zijn dan de vooroorlogse lichte kruisers. Voorts zullen twee zware „carriers" van 36.800 ton en ze ven lichte de vloot versterken. Over enige jaren zullen gerichte vlie gende torpedo's worden geconstrueerd, die de plaats zullen innemen van vlieg tuigen. Wanneer het zover is, zullen slagschepen weer in ere worden her steld, want deze vliegende torpedo's zul len van slagschepen in nieuwe vorm worden afgeschoten. Kardinaal verklaart: In Rome heeft kardinaal Tedeschini ter gelegenheid van de op het ogen blik plaatsvindende feestelijkheden te Fatima in Portugal verklaard, dat de Paus gedurende het Heilige Jaar met eigen ogen het wonder van Fatima heeft gezien. Tijdens de feestelijkheden ter gele genheid van de verkondiging van het dogma van de terhemelopneming van Maria, heeft de Paus op 30 en 31 Oct. en 1 November 1950 's middags tegen vier uur in de tuin van het Vaticaan het wonder aanschouwd, waarvan dui zenden in 1915 te Fatima getuigen zijn reweect, aldus de kardinaal. ,.De zon danste aan de hemel en veranderde in levende beelden". Kardinaal Tede schini zei, da* hij deze verklaring af legde „in zijn persoonlijke hoedanig heid". In het Vaticaan wordt over de onthulling de grootste reserve be tracht. "pER vermijding van een overmatige belasting van de electrische centra les zijn de piekuren voor de periode »van 12 November t.e.m. 2 Februari als volgt vastgesteld: op de eerste 5 werk dagen van de week tussen 7.30 en 9 uur en 16.30 en 18 uur. Op Zaterdag alleen van 7.30 tot 9 uur. Gedurende deze periode zullen etalage- en winkel verlichting, alsmede de verwarming en verichting in electrische treinen, trams en trolleybussen tijdens de piekuren tot de helft worden beperkt. Lichtre clames zullen tijdens de piekuren ver boden zijn. Het is van groot belang, dat op de kantoren van het particuliere bedrijfsleven zuinigheid wordt betracht bij het cokesverbruik, zomede bij het verbruik van electriciteit gedurende de piekuren. Donderdag 1 November zal Prins Bernhard de door Amsterdam geschon ken radarinstallatie op de semaphore te IJmuiden in werking stellen. Hieraan voorafgaande houdt de gemeenteraad van Velsen een buitengewone vergade ring en na afloop van de plechtigheid bij de semaphore wordt in hotel Duin en Kruidberg een receptie gehouden. Dit alles gebeurt op de officiële 75ste verjaardag van IJmuiden en het Noord zeekanaal. Zaterdag 27 October wordt in het Rex Theater een galaconcert ge geven waarvoor de medewerking is verkregen van de HOV. Generaal Ridgway heeft Zondagavond te Tokio verklaard, dat geallieerde vliegtuigen inderdaad Fan Moen Djon beschoten. „Ik zal zonder uitstel de no digc disciplinaire maatregelen treffen" aldus de generaal, die het betreurde, dat een kind het slachtoffer is gewor den van de beschieting door een geal lieerd vliegtuig. Volgens een communiqué van geal lieerde zijde hebben de communisten gisteren te Pan Moen Djon voorgesteld een „beperkte cirkelvormig gebied rondom het geallieerde hoofdkwartiei te Moensan, met een straal van drie kilometer, tot neutrale zone te verkla ren". De Amerikaanse 24ste divisie sloeg Zaterdag elf tegenaanvallen af en drong drie kilometer in de Chinese stellingen. Zij bevinden zich thans op drie kilo meter van Koemsong, dat 48 km. ten noorden van de 38ste breedtegraad ligt Vijf Steenwijkers gewond In de afgelopen nacht is een auto, waarin vijl Steenwijkers zaten, bij Wesep tegen een boom gereden. Alle inzittenden werden naar het Sophia- ziekenhuis te Zwolle overgebracht. Na verbonden te zijn kon een der inzitten den naar huis terugkeren. De overige vier werden ter verpleging opgenomen Hun toestand is bevredigend. Aan dit front zijn de Noordkoreaanse soldaten thans vervangen door Chine zen, die uitstekend zijn opgeleid. Tus sen de stoffelijke overschotten van ge gesneuvelden trof men vele mannen van tussen de veertig en vijftig jaar aan .Het betreft hier oorlogsveteranen van de strijd in China en de oorlog te gen de Japanners. Het Nederlandse bataljon, dat Is in gedeeld bij de Amerikaanse tweede divisie infanterie, heeft In het gebied ten noorden van Janggoe een heuvel op de tegenstander veroverd. BRAZILIAANS VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT Een vliegboot van het type „Cata- lina" van de Braziliaanse luchtmacht is in zee gestort. Vijf personen zijn om het leven gekomen en drie gewond. De oliekwesiie Uitstel te verwachten India zal een amendement indienen op de Britse resolutie in de Veilig heidsraad. Zoals bekend, zal de Veilig heidsraad heden met de behandeling van de kwestie beginnen. Mosadeq en de Britse afgevaardigde Sir Gladwyn Jebb zullen het woord voeren. Een aantal leden van de raad is voor verdaging van de zaak, opdat meer tijd voor onderhandelingen beschikbaar komt. Sommigen verwachten, dat de raad zal trachten de kwestie te omzeilen, door de voorzitter, de Braziliaan Carlo Muniz, te machtigen, als bemiddelaar in het geschil op te treden. Dan is ver daging voor onbepaalde tijd te ver wachten. Van Perzische zijde is verklaard, dat men met de inbedrijfstelling van de raffinaderij van Abadan geen haast heeft.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1