Nare dagen appie <Spookóteen JIMMY BROWN TERUG IN DE DIERENTUIN in het De wagen Kloosterbos Provinciale dag Meisjesver. op Geref. Grondslag in Geref. Kerk te Zaandijk Tegenspraak van Adriaan Pelt Regering, provincie en gemeenten streven naar gezamenlijke electriciteitspolitiek en de Gevaarlijke vloeistof werd verloren en gevonden Libye's souvereiniteit DE minister van economische zaken heeft met de colleges van Ged. Staten van de provincies, waarin een provinciaal electriciteitsproductiebe- dröf gevestigd is en de colleges van B. en W. van die gemeenten, die een eigen electriciteitsproductiebedrijf ex ploiteren, vergaderd over de te voeren electriciteitspolitiek in de komende vijf jaar. De regering tracht n.I. met de besturende colleges van provincies en gemeenten op basis van vrijwillige samenwerking de naar het oordeel van de regering in het algemeen belang noodzakelijke politiek t.a.v. de elec- triciteitsvoorziening vast te stellen. Verdrijf de periodieke pijnen Izen dat lome, lusteloze gevoel direct^en afdoend met een paarjf Electriciteitsprijzen gaan omhoog Nieuwe gevallen van waanzin te Pont-St. Esprit Het Radioprogramma Huwelijkseandidaten werden opge icht MAANDAG 15 OCTOBER 1951 80. Als de hondjes en Pepi eindelijk de Ohlala-rivier bereiken, kunnen ze wel huilen van blijdschap. Nu zijn ze bijna aan het einde van hun reis en in geen velden of wegen is ook maar een spoor van Billie en Kareltje te zien. Het Is een geluk, dat Pepi de rivier goed kent en ook de plaatsen, waar men het gemakkelijkste oversteekt, maar die plaatsen heeft Pepi nu juist links laten liggen. „Oh Pepi, konden we nu maar iemand aan de overkant waarschuwen", roept Pim. „Dan was je tenminste in veiligheid". Pepi knikt. „Ja, maar we kunnen niet te veel lawaai maken, want dan worden Billie De Spinner en zijn compagnon op onze plaats opmerkzaam gemaakt. En ze zullen heus niet alleen zijn, zij hebben natuurlijk een gids bij zich, die hen door het oerwoud geleid heeft". „Maar is hier de rivier niet extra breed?" vraagt Pom.* „De vorige keer waren we bij een veel smaller ge deelte". „Ja, dat is ook zo, maar je kunt ervan op aan, dat onze vervolgers daar op ons liggen te wachten. Daarom heb ik juist deze plek uitgekozen. En als we nu kans zien om stilletjes in de nacht over te steken, dan kunnen Bil lie en Kareltje ten eeuwigen dage op ons blijven wachten." De meisjesvereniging op Gerefor meerde grondslag afdeling Noord- Holland heeft Zaterdag haar jaarlijkse provinciale dag gehouden in de Ge reformeerde kerk van Zaandijk. De middagvergadering werd ge opend door de presidente Alie Marke rink. In haar openingswoord drong zij aan op bezinning. In deze tijd waarin alles zo razend snel gaat, zijn we ge neigd om alles maar willoos over ons te laten komen en ons nergens meer druk over maken. Maar dat is niet wat God van ons vraagt. Nu is het nog tijd om aan Zijn roepstem gehoor te geven. Laten we ons dus met al onze kracht inzetten voor het werk in zijn koninkrijk. Hierna hield mevr. Van Alkemade Kwakkelstein haar lezing over: „Het 25e of het 11e uur". Naast dit boek stelde spreekster de Bijbel. Ook hierin wordt de ellende, waarin de mens zichzelve gebracht heeft, beschreven maar de uitkomst is niet de trieste uitzichtsloosheid waarin de schrijver van het 25e uur ons laat, maar de grote bevrijding die het 12e uur waar over de Bijbel spreekt, brengen zal. Als Jezus komt, zal Hij dan nog ge loof vinden op de aarde? Wij moeten dat antwoord geven, werkt dus uit alle macht want het is het 11e uur. Hierna werden de jaarverslagen ge lezen door Fie Boogaart. tweede secre taresse en Aat van Gilst, penning- meesteresse. De heer Zemel leidde de samenzang en tot besluit van de middagvergade ring declameerde Rie Stadig enkele stukjes. Avondvergadering. De avondvergadering begon met het optreden van een volksdansgroep uit Velsen. Hierop volgde samenzang waarop dominee Meynen te Rü" versum zijn referaat hield over:^ „Jij meisje waar. waarom en hoe sta je in deze wereld?". Deze vragen doen een greep naar het verleden en de toe komst. Met God's wil zijn we op de wereld gekomen, geboren uit Christen ouders op het heilig terrein van God s Verbond. Daarom 'hebben we ook zo'n bijzondere taak meegekregen namelijk, de wereld waarin we geplaatst zijn liefhebben, niet als wereldgelijkvor- migen, maar als lichtdragers, met de vlam van God's liefde in ons hart. Die gave heb je ontvangen meisje, werkt er dan ook mee, zodat je kunt zeg gen: Ziel en Geest en Lichaam Heer, leg ik op Uw altaar neer. Zaterdag is onder de gemeente Naaldwijk een Amerikaanse jerrycan, gevuld met di broom aethaan verloren. De-ze vloaistof, die gebruikt wordt bij de bestrijding van plantenziekten, ver gast als zij in aanraking komt met de lucht. Het gas is levensgevaarlijk. Gis teren bleek, dat een man, in de ver onderstelling dat de bus benzine be vatte, de tank had meegenomen naar huis. Een familielid, die het radiobe richt had gehoord, vestigde 's mans aandacht op de gevaarlijke vondst, waarna aangifte volgde. Na de bespreking, die op dit onder werp volgde, sprak Gerrie Outhof, de nieuw gekozen presidente, Alie Mar kerink, die afscheid nam, namens de meisjes toe, waarbij ze haar dankte voor alles wat ze voor de afdeling ge daan heeft. Als blijk van waardering overhandigde ze een leeslamp. Gerrie Outhof sloot de vergadering met dankgebed. 26. Zodra hij in zijn eigen hut was teruggekeerd, verstopte Kappie het kistje met het achtponds-juweel zorg vuldig onder zijn kooi. „Een knappe kehel, die het hier vandaan haalt", mompelde hij tevreden. „En nu zullen we eens zien, waar vriend zeeman ge bleven is. Dat met die pruik staat mij met lange, wapperende haren tegemoet schikte om mijn overtocht te betalen, ja heel niet aan. Een matroos eerste en sprak: nam ik mijn toevlucht tot een list. Ik klasse met pruik! Bah!" „Ah commodore, vergeeft U mij, dat gebruikte de ervaring, die ik opdeed in Maar toen hij de hut van de zee- ik mij hier heb binnengedrongen in de mijn rol als bootsman Lucius in de on- man binnenging, wachtte hem een zeemansvermomming. Het was het sterfelijke opera „Zee en Zout water" nieuwe verrassing. De zeeman Was wrede lot dat mij tot deze maatregel en wist als zeeman Uw hart te vermur- verdwenen, en in diens plaats trad hem noodzaakte. Amerika wacht mij, doch wen. Verstoot mij echter thans niet, een volkomen onbekend manspersoon aangezien, ik niet over de middelen be- ik smeek het U!" De Hoge Commissaris der Verenigde Naties voor Libye, de Nederlander Adriaan Pelt, heeft verklaard, dat het Britse aanbod om Libysche tekorten aan te zuiveren, Libye geen politieke verplichtingen oplegde en volkomen bevredigend was uit een technisch oog punt. Hij zeide te hopen, dat Engeland zou voortgaan Libye hulp te verlenen. Er waren nog in het geheel geen de finitieve overeenkomsten met vreemde mogendheden door Libye getekend. De vrije regering van Libye kon zulks ech ter met toestemming van het parlement doen. Adriaan Pelt verklaarde bovenstaan de naar aanleiding van de Egyptische beschuldiging als zou hij Engeland in de kaart spelen bij de Britse poging om zich meester te maken van de econo mische toekomst van Libye. (Advertentie, Ing. Med.) Zelt-financiering moet de kapitaalbehoeften dekken De minister heeft in dit verband naar voren gebracht, dat naar het oordeel der regering de tarieven zoda nig moeten worden gesteld, dat de be drijven een voldoende opbrengst ont vangen om daaruit de bedrijfsecono misch noodzakelijk te achten afschrij vingen op basis van de vervangings waarde van het kapitaal en een rede lijk rendement van het aan de pro ductie deelnemende kapitaal mogelijk te maken. Door zulk een tarief-politiek te gaan volgen, zal het mogelijk zijn een deel van de kapitaalsbehoeften door zelf-financiering te dekken, ter wijl tevens de abnormale toeneming van het verbruik zal worden tegen gegaan. Het ligt echter in de bedoe ling een minimum hoeveelheid per aangeslotene van de tariefherziening uit te zonderen. De maximumprijsvoorschriften t.a.v. de tarieven voor grootverbruikers zul len worden ingetrokken. rtciveitentifc inu ivicu 70. Zo was het schitterende plan van de leeuw Piet om in optocht de stad in te trekken in duigen gevallen. In al le richtingen waren de dieren de stad in gevlucht en wie zich daar het meest over kon beklagen, was Dikkie, de mopshond van notaris Suikerbuik van de Burgwal die ten offer viel aan de vraatzucht van Theophiel de Tijger, die hem als ontbijt gebruikte. Er ge beurden in de vroege morfenuren van deze nieuwe dag trouwens nog véél meer vreemde zaken in het vredige Kuitendam.Neem nu eens wat de baker van het stadje overkwam. Mies Mijnlief, wakker geworden met het krieken van de dag, lag nog wat in haar bedste na te soezen en een beetje lodderig naar haar venster te kijken. „Ik moet m'n begonia's toch eens een beetje water geven", zei ze tot zich zelf. ,,'t Heeft in zó lang al niet gere gend". En juist wilde zij dit loffelijk voornemen in 'n daad omzetten, toen zij tot haar ontzetting bemerkte, dat Jen vreemd monster aan de sappige blaad jes van haar middelste begonia begon te knabbelen. Nu was Mies niet érg schrikkerig van aard. Dat had zij in haar leven wel afgeleerd en daarom keek zij uit haar bedstee opmerkzaam toe, wat voor een vreema ongedierte zich aan haar begonia's vergreep. ',,t Lijkt wel een koe", mompelde zij, „maar wat moet dat beest een ver schrikkelijk lange hals hebben om zich in een vensterbank van driehoog aan een begonia tc goed te doen!" Verbruik wordt te groot De regering is van oordeel, dat de electriciteitstarieven in de komende vijf jaar zodanig moeten worden her zien, dat de opbrengst der bedrijven voldoende is, om de noodzakelijke af schrijvingen te verrichten en een rede lijk rendement van het in de centralen belegde kapitaal mogelijk te maken. Tevens wordt hierdoor de abnormale toeneming van het verbruik tegen gegaan. Het is de bedoel.'ng een mini mum hoeveelheid per aangeslotenen van de herziening uit te zor^eren. Gedurende het week-einde hebben zich in Pont-Saint.Esprit, het dorp in Zuid-Frankrijk waar een molenaar in voorarrest zit wegens het verkopen van door moederkoren vergiftigde tarwe, opnieuw gevallen van waanzin voor gedaan. Een 13-jarige jongen begon thuis het meubilair te vernielen, een vrouw moest in het ziekenhuis worden opge nomen. Verscheidene personen, onder wie enige herstellenden van de vorige epidemie, leden aan vlagen van waan zin. 100 jaar door 'n regelmatig leven Regelmaat is voorwaarde voor blijvende gezondheid. Zo is regelmatig wassen een voorwaarde voor de lange levensduur van wol. Maar dan goed wassen, n.I. met Echfalon. Echfalon doet het precies goed, want Echfalon is speciaal alkalivrij voor wol. (Advertentie. Ing. Med.) (Advertentie, Jug. Med.) DOOR MARjORIE -fa VERNON 64) Peta wist heel goed dat Blake Hold- croft nooit zijn best zou doen haar te behagen hij zou dat van haar ver wachten om hem plezier te doen. En hij zou als een onwrikbare rots zijn als er eens iets mis ging tranen noch smeekbeden noch vleierij zouden hem beroeren. Er zat iets angstigs in die granieten onwrikbaarheid van hem, maar Peta wist dat het juist die nard- heid was die haar zo aantrok. Een en kel teken van zwakheid of toegeeflijk heid en het zou uit zijn met haar inte resse en bewondering. Omdat Peta zelf meedogenloos was, boog ze zich voor de nog grotere meedogenloosheid bij de an der. Maar tochmet grote moeite rukte ze haar gedachten van hem los en probeerde ze „verstandig" te zijn, zoals ze dat noemde. Maar toch moest ze goed bedenken dat deze middag een episode was en geen werkelijke beteke nis in haar leven had. Ze was zo goed ■.Is verloofd met Neville, zei ze tame lijk optimistisch tegen zichzelf en ze was van plan dat te blijven. Het was voor de trotse Peta Darley gewoon on denkbaar dat ze de lier aan de wilgen zou hangen en er met een woonwagen bewoner zonder een rooie cent vandoor zou gaan juist op het ogenblik dat ze op het punt stond in het huwelijk te treden met de rijkste man uit de omge ving. Wel, de hele buurt zou haar uit lachen! Peta kreeg al een kleur bij de gedachte alleen „Peta Darley herin ner je je haar verbeelding en airs? Herinner je je de verhalen van haar moeder, hoe haar dochter de aanzoeken van graven en hertogen had afgeslagen omdat ze niet goed genoeg voor haar waren en nu is ze getrouwd met een vagebond, een woonwagenbewoner, die het land rondzwerft is het niet om je naar te lachen?" Ja, Peta kon de boze tongen haast1 horen en wist dat ze, afgezien van al het andere, die vernedering niet zou kunnen verdragen. Maar ze liep toch eigenlijk wel wat hard van stapel, niet waar?. Dat Blake Holdcroft haar had verteld dat hij van haar hield beteken de nog niet dat hij haar ten huwelijk zou vragen. „Eerlijk gezegd, geloof ik niet dat hij dat zou doen", dacht Peta verdrietig. „Hij heeft helemaal geen hoge dunk van mij, te oordelen naar zijn uitlatin gen en het zou me niets verbazen als hij me alleen maar het hof maakte om de vreugde van de overwinning, de vreugde mij verliefd te maken en mijn „vermaledijde trots" eens een beetje te breken. O, de ellendeling! Het mispunt! Hoe ter wereld is het mogelijk dat ik van zo'n kerel houdt? Peta kon dan niet begrijpen waar om ze van hem-hield, maar dat veran derde niets aan het feit dat ze het deed. Ze vroeg zich af hoe lang het nog zou duren voor Holdcroft Lynford zou verlaten hij zou toch niet ge meen genoeg zijn om te blijven na al les wat er was gebeurd en vooral niet als haar engagement met Neville pu bliek werd? Peta bad dat hij spoedig zou vertrekken en zag tegelijkertijd op tegen het ogenblik waarop de woonwa gen in het Kloosterbos weer leeg zou staan. Dan zou ze treurig naar de gesloten deur staren en door het bos wandelen met de droevige wetenschap dat ze geen lange arrogante gestalte op de pa den zou tegenkomen, geen nare vlegel die haar voor de gek zou houden en be spotten of haar in zijn armen zou ne men en haar kussen tot ze buiten adem was „Dit is krankzinnig", mompelde Peta weer in zichzelf. Ze was een ondank baar, zot schepsel om zo te verlangen naar de verboden vrucht, terwijl al haar wensen vervuld waren of altnans zeer spoedig in vervulling zouden gaan Ze moest het uit haar hoofd zetten en het vergeten zoals men een prettige droom vergeet. Neville was aardig, ze mocht hem graag en ze zouden het zeker goed sa men kunnen vinden; ze zou ongetwij feld volkomen tevreden zijn geweest als ze Blake Holdcroft niet had ont moet. Nu zou ze, dat wist ze instinc tief, nooit meer tevreden zijn. Ze zou altijd verlangen naar het onbereikbare naar wat-had-kunnen-zijn. Waarom, o waarom was Blake nu juist naar Lynford gekomen om oaar in verwarring te brengen? Toen ze had .gehoord dat de nieuwe eigenaar van Lynford jong en onge trouwd was, had ze niet slechts een uitweg voor haar financiële moeilijk heden gezien, maar tevens de vervul ling van de eigen ambities meesteres te zijn op Lynford Hall, rijk en zonder zorgen, benijd door iedereen, maat schappelijk een succes. (Wordt vervolgd) DINSDAG 10 OCTOBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 „Lichtbaken". 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. muziek. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. (12.30—12.33 Land-en Tuinbouwmededelingen.) 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Metropole-Or- kest. 14.00 Gevarieerd programma. 14.53 Gram.muziek. 15.00 Voor de scholen. 15.30 „Ben je zestig?". 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Gram.muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Actu aliteiten. 18.20 Sport. 18.30 Gram.muziek. 18.45 Cursus voor lekenspelers 19.00 „Hier is Europa": Vaudeville-programma, 19.30 Voor de jeugd. 19.40 „Dit is leven causerie. 19.50 Gram.muziek. 20.00 Nieuws, er. weerberichten. 20.08 De gewone man zegt er t' zijne vn. 20.15 „Pater Damiaan", hoorspel. (21.10—21.20 Gram.muziek.) 22.30 Gram.muziek. 22.35 Verslag over de ont vangst van de eerste KRO-televisie-uit- zending. 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 „Gezond Gezin", causerie. 23.2524.00 Kamerorkest en solisten. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Morgen wijding. 9.15 Gram.muziek. 9.25 De Groenteman. 9.30 Gram.muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken, 11.30 Pianorecital. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor ons platteland. 12.40 Plano duo. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen oi gram.muziek. 18.20 Orkestconcert. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Gram.muziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram.muziek. 15.30 „Onze Amerikaanse buren". 16.00 Strijk orkest. 16.30 Voor de kinderen. 16.50 Kinderkoor. 17.20 Dansmuziek. 17.45 Re geringsuitzending: Drs. F. J. Brouwer: „Het algemeen urgentieplan van de Repu bliek Indonesië". 18.00 Nieuws. 18.15 Ha- waiïanmuziek. 18.40 Surinaamse Volks muziek. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Pianospel. 19.15 „Paris vous parle''. 19.20 Koorconcert. 19.45 „Grote ontdekkingen van de laatste vijftig jaar", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Geva rieerd programma. 21.15 Reportage of gram.muziek. 21.30 „Uitbuiten", causerie. 21.35 Theater-Orkest. 22.00 „Dit is Uw land. Uw volk", klankbeeld. 22.45 Bui tenlands overzicht. 23 00 Nieuws. 23R5— 24.00 Dansmuziek. Eerste KRO Televisie-uitzending. 20.15—21.15: 1. Opening door Prof. Dr. J B. Kors O.P.: 2. „Voor oog en oor": a Vraaggesprek in verabnd met de ver moedelijke opening van het testament van do Hertogin van Angoulême, b. Pottén- bi kkers-demonstratie, c. Muzikaal inter- mezo. Pauze. 3. Demonstratie moderne methode muziekonderwijs voor doof stommen. En toen Kappie hem bleef aankijken, alsof hij net in Keulen hoorde donde ren, ging hij verder: „Vergeef mij, mijn naam is Anadalucius, de grootste ac teur. die ooit op de planken stond! Hier zijr mijn pas en getuigschriften." En hij reikte de sprakeloze Kappie een pak papieren over. Helder se dame werd voor t 30G0 het slachtoffer Door het in een weekblad plaatsen van de huwelijksadvertentie: „Een 49- jarige heer, lang, zoekt kennismaking met dame, liefst niet onbemiddeld" is de Amsterdamse koopman G. W. O. er in geslaagd met verschillende dames o.a. uit Den Helder en Purmerend m contact te komen met het doel haar duizenden guldens afhandig te maken. Met deze transacties, waarvoor alleen huwelijkseandidaten werden voorbe stemd, die niet onbemiddeld waren, verwierf de handelaar niet minder dan f 25.800. Dezer dagen werd hij door de Amsterdamse politie gearresteerd. Zijn manipulaties kwamen aan het licht, toen een 57-jarige weduwe uit de omgeving van Den Haag, zeer on gunstige informaties kreeg over haar toekomstige gemaal. Zij had inmiddels reeds f 13.500 voor de instandhouding van een blaadje toever'rouwd. Bij een onderzoek door de politie in het huis van de koopman, bleken van meerdere huwelijkseandidaten contracten in verband met geldlening te bestaan. Zo had een dame uit Den Helder reeds eerder f 3000 geofferd. Een dame uit Arnhem droeg f 8000 bij en voor f 1300 nam een dame uit Purmerend aan de steunac'ie deel. Van het geld, dat hij van de weduwe in handeh kreeg, had hij een gedeelte gebruikt om de aflos singen van de andere schuldeisers te betalen. Slechts voor het laatste slachtoffer was nog f 10.000 aanwezig.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 7