Winnaars hoofdprijzen zijn bekend Mantels Een praatje over Hollandse figuren! Chefarine 4 Waarom is een Rubber GORSET verre te ver kiezen boven elk ander Corsel? Omdat dit is een Hollands Corset voor Hollandse Vrouwen met Ondanks grote tegenstand kwam Wim Geus niet tot winst Chefarine „4" doet wonderen! 49 -, 69 -, 89.-, 99- WITTE KRUIS Zang- en muziekfeest W.S.O.V. r^rrr"-- zzzzzx S-K se Winkelactie Groot Den Helder" beëindigd Dichte menigte woonde slotavond in de Spoorstraat bij Voorzitter Luyendijk kon tevreden zijn v. Honderden Tijdnood door gebrek aan routine Dubbelmannenkwartet „Euterpe" en de ..Werf. melodisten" in een welverzorgd programma Wat extra aandaclit aan onplezierig kantje Muziek in de cantine in HET KORT Avondwijding Luth. kerk Tussen Haaks en Kuifje kerkelijk nieuws Het was gisteravond een drukte van belang op het terrein bü de voormalige elerveiling. Een met recht duizendkoppige menigte wij schatten omstreeks drieduizend personen was samengestroomd om getuige te zijn van het uit loten van de hoofdprijzen onder de inzenders van goede puzzle-oplosslngen. Menig hart zal van spanning en verwachting even sneller geklopt hebben als de heer Borgerding een nieuw briefje ter hand nam en aanstalten maakte om weer de naam van een winnaar van een respectabel aantal waardebonnen bekend te maken. een zwaar gehavende stad, is bezig zich te herstellen; is bezig waarlijk groot te worden. En bij een grote stad behoort een goed-gefundeerde winkelstand. Het één is onbestaanbaar zonder het ander. De burgers hebben de winkeliers no dig, en de winkeliers de burgers. Daar om is deze actie opgezet, om te laten zien dat onze winkeliers iets te bieden hebben, dat zij ook iets voor de men sen over hebben. Daarvan getuigen de vele premies, die zij spontaan ter be schikking stelden, en de grote prijzen die met de puzzle waren te verdienen. Met 'n beroep op iedereen om door sa menwerking de Helderse gemeenschap sterk te maken, besloot de heer Luyen- dijk zijn toespraak. Toen wij tegen achten een fietstochtje door de stad maakten, kwamen wij overal drommen mensen tegen, die zich naar de Spoorstraat spoedden. Mensen, die nog allemaal een kans maakten op één van de wel zeer aantrekkelijke hoofdprijzen. Het terrein bij de Palm straat was helder met schijnwerpers verlicht, en de geluidswagen van het Winkelactie-comité stond reeds gereed, terwijl op het dak tal van door de win keliers beschikbaar gestelde antra-pre- mies stonden uitgestald. Voordat de toe kenning der premies en prijzen een aanvang nam, richtte de voorzitter van het actie-comité, de heer D. J. Luyen dijk, zich met een kort woord tot de aanwezigen. Den Helder zal groot worden Deze actie aldus de heer Luyen dijk is opgezet om de Helderse be volking te tonen dat de stad leeft. Het is voor ons natuurlijk erg gemakkelijk dat hier midden in de stad zo'n open plek is, die wij nu kunnen gebruiken, maar die open plek hoort hier niet. Den Helder is een stad in opbouw. Dat kun nen wij dagelijks zien aan de grote ha venwerken, en aan de vele woningen die worden gebouwd. Den Helder, dat uit de oorlog te voorschijn kwam als Dames, het beste corset, dat wij kunnen bieden is door en door Hollands: fris, afwasbaar, niet warm, buitengewoon veerkrachtig, taai en toch soepel. Geen veter en geen balei nen! Kortom een corset, dat door en door Hollands- degelijk is en waarop U zes maanden schriftelijk garan tie krijgt. Maten van 66 t/m. 110. Een corset, dat in tegen stelling tot alle mogelijke imltatiecorsetten nooit uit rekt en steeds dezelfde maat blijft houden. Duizenden dames gingen U al voor. Komt U morgen vrijblijvend passen en ook U zult spoe dig zeggen: mijn rubbercorset wil ik meer missen! U bent welkom in: nooit aa (Advertentie, lng, Med.) Het toekennen der premies Evenals vorig maal was het weer de heer Tom Borgerding, die met menige kwinkslag de diverse premies aan de man of vrouw bracht. Er waren ver schillende premies, die alleen uitgereikt werden als de houder van het ont vangstbewijs aanwezig was, en andere, die te allen tijde aan de houder van een bepaald ontvangstbewijs toevielen. De laatste worden vandaag iri de loop van de dag thuisbezorgd. En wat waren er al niet voor fraaie en nuttige dingen te winnen: nylons en gebak, speculaas en complete bami- en nassi goreng- schotels, fruitmanden, flessen limonade, een haardfauteuil, een complete rook tafel, diverse waardebons en tal van andere zaken. De ene premie na de an dere werd bekendgemaakt en als in termezzo mochten drie dames met schoenenmaat 40 raden naar het aantal paren pantoffels dat in een etalage van de fa. Bervoets-Vriezelaar stond uitgestald. Die het dichtste erbij was mocht 'n paar pantoffels mee naar huis nemen. Naar mate het aantal premies op het dak van de auto verminderde werd de span ning groter, en begon het publiek meer naar voren te dringen. Want het trek ken van de hoofdprijzen kon nu ieder ogenblik beginnen. De hoofdprijzen De heer Borgerding, die onvermoeid als altijd belangeloos op plezie rige wijzede premies uitreikte, ver zocht de aanwezige comité-leden om de namen van goede oplossers nog eens extra „door elkaar te husselen" alvo rens de hoofdprijzen te trekken. Toen hij het eerste briefje met'de derde prijs in de witte groep in de hand nam werd het in^ns doodstil op het terrein, en jeder hoopte de gelukkige te zijn. De hoofdprijzen werden vlot achter elkaar getrokken, doch slechts drie van de ne gen winnaars konden direct met een Onderstaand vermelden wij de namen van de gelukkige prijs winnaars. Zij kunnen «oor zover (ij hun prijs niet direct in ontvangst genomen hebben hun prijs afhalen aan het kan toor van de N.V. Nederlandsche Middenstandsbank in de Koning straat tegen overlegging van het betrokken ontvangstbewijs. f 300.— W. Hoogvliet, Reigerstraat 62 (wit nr. 15847); G. Botter, Janzen- straat 13 (groen nr. 6531); J. Petrus. Koekoekstraat 27 (rose nr. 12361). 200.— Havikstraat Mevr. Adriaanse, 25 (rose nr. 12198). f 150.— 33 (groen Moll, Keizerstraat nr. 7671). f 100.— J. Brevoord, p.a. Goudsbloem straat 53 (rose nr. 12475); Mevr. De Wit, B reewaterstraat 154 (wit nr. 4721). f 75.— J. Molenaar, Breewaterstraat 32 (groen nr. 7197). f50.— T. Krul, Brakkeveldweg 206 (wit nr. 18151). glunder gezicht hun pakje waardebon nen in ontvangst nemen. De overigen hadden zich door de avondlucht en misschien ook de drukte laten afschrik ken te komen. Om ongeveer half elf was het trekken van de hoofdprijzen ten einde en tien minuten later was het eerst stampvolle terrein weer verlaten. Den Helder heeft zijn winkelweek week weer gehad, en wij twijfelen er niet aan of de burgerij heeft zich veer tien dagen geamuseerd met puzzelen en bonnen plakken. De prijswinnaars zijn gelukkig; zij kunnen voor een niet onbelangrijk bedrag besteden bij de deelnemende winkeliers, Wanneer U zich onbehaaglijk voelt ol hevige pijnen hebt, doet een enkel tabletje Chefarine „4" wonderen. Door de samenwerking van 4 be roemde geneesmiddelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier uw werk te doen. u VIERVOUDIGE WERKING TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 t«bl«tten 75 c«nt (Advertentie. Lng. Med.) Onze inkopers wisten beslag te leggen op een grote partij MANTELS van prima kwaliteit, j nieuwste aangesloten modellen en SWAGGERS (Advertentie, lng. Med.) POEDERS-TABLETTEN-CACHETS (Advertentie, lng. Med.) Een groot succes is het internationaal schaaktournooi te Amsterdam nu niet direct geworden voor onze jeugdige stadgenoot Wim Geus van „M.S.C." Il(j heeft zijn rivalen echter wel voor zware tegenstand geplaatst. Zo zelfs, dat hij in beide partijen tegen J. T. Barendregt een duldelUke meerderheid in positie verkreeg. En dat nog wel tegen een schaker, die als een waarlUk „öffnungskünstler te boek staat. In de eerste partij tegen Barendregt ontstond hijvoorbeeld de volgen de stelling: Wit (Barendregt): Ke2, Tal, Th6, Rd3, Pf3, pionnen op a2, c2, f2, g2. Zwart (Geus): Kg8, Ta8, Tf6, Re8, Pc6 pionnen op a7, b7, c3, d5, c6, g6. Wit speelde hier 20. Talhl, welke zet een matdreiging inhoudt. Zwart antwoordde 20. Kg8f8, waarna wit met 21. Ld3 x g6 voortzette. Met 21. Kf8g7? leidde zwart een verkeerde combinatie in en verloor na 22. Th6 h7t, Kg7xg6?; 23. Thl—h6t, Kg6—f5; 24. g2—g4t! Had hij echter op de één en twintig ste zes e6e5 gedaan, gevolgd door e5 e4 en Pc6d4t, dan zou de overwin ning voor Geus zijn geweest. Men be denke evenwel, dat onze stadgenoot in tijdnood verkeerde. Zo ook in de partij tegten de kam pioen van Belgie O'Kelly. In gelijke stand was het de klok, die voor Wim wreed een illusie verstoorde. Hij moest toen in dertig seconden nog dertien zetten doen! Ook de twee nederlagen tegen Bouwmeester waren het gevolg van een tijdnood-misère. Nadat O'Kelly Donderdag (als ge volg van een scherp opgezette val, in tijdnood door Geus opgezet, waar de Belg bijna was ingelopen) haast de par tij had verloren, viel het hem Zaterdag opnieuw moeilijk te winnen. Dit moge blijken uit de stand na de 53e zet van wit (O'Kelly): Kh2, Th5, pinnon op h6, ExDonentcn van het saamhorigheidsgevoel op dc Rijkswerf" zo noemde de „Exponenten va Barcndregt de medewerkenden aan het zang- en mu. met een bepaa i f, draagster van onze toekomst is, ander» maar aannemen, dat deze jeugd moetcn wU de beide dirigenten hun ziet het er somber uit In dit verban«°'™ndeU Iau8 moet namelUk voor (eventuele) illusie ten dele i°"ta~rdH;nt Zoeven aan de balorigheid van een n.et onb®1^r')k pe"e stuplde voetengestamp (louter teweeggebracht met een paar enkelingen, w P. horen) en onbeheerste „bUvalskreten" de s?riebut°tn.anÏÏe.i:nder inspireerden tot eenzelfde (maar dan goedbedoelde, herrie. Men moet uit het voorgaande niet opmaken, dat het tot ordeverstoring is gekomen. Gelukkig niet, maar de ge vaarlijke kiem daarvan was aanwez.g. Waarschijnlijk hebben de meeste aan wezigen dat niet eens gemerkt. Daar om juist schenken wij ditmaal wat extra aandacht aan het geniepig ver toon van onbenulligheid en onbelang rijkheid, dat toch wel in sterk contrast 'stond met het ambitieuze en sympa- thieke werken van de WSOV-ers op het podium. Zowel het dubbelmannenkwartet „Euterpe" als de „Werfmelodisten" ver dienen warme waardering voor de wij. ze waarop zij hun aandeel in het pro gramma hebben verzorgd (en voorbe reid!). „Euterpe" staat trouwens al goed genoeg aangeschreven om de fijn zinnige en beschaafde stijl, waarin dit ensemble onder leiding van de heer D. Ploeg pleegt te zingen. De dirigent liet zich ditmaal ook als een zeer verdien- stelijk tenorsolist horen. Het was ple zierig om waar te nemen, dat zoveel mensen met zoveel aandacht luisterden naar het prachtige „Adelaide" van Beethoven. De pianiste mej. Breeuwer zorgde daarbij bescheiden, maar volg zaam en accuraat, voor de begeleiding. Het verwonderde ons niet, dat het optreden van de „Werfmelodisten" met wat meer openlijk getoond enthousias me werd ontvangen. Dit ensemble, dat zich tot een aardig ballroom-orkest ontwikkelt, maakt een beetje „show" en brengt het rhythme, dat men tegen woordig nu eenmaal graag vereenzel vigt met het begrip „muziek". Hoe ge prononceerder rhythme, hoe steviger ap plaus is een regel, die met grote meer derheid van stemmen is aanvaard. De „Werfmelodisten" zouden echter hun naam geen eer aandoen, wanneer zij zich slechts op het produceren van rhythmen hadden toegelegd. Hun in strumenten brengen wel degelijk ook melodieuze klanken voort, en dat wel in een frisse, ontwapenende stijl. Klei ne rhythmische schommelingen en in- cidentele onzuiverheden mochten ook gisteravond de gunstige indruk van het onder leiding van de heer F. van Die- rendonck musicerende ensemble niet schaden. Het was een onverdeeld ge noegen, te luisteren naar deze „Werf melodisten", die kennelijk met zoveel plezier hun muzikale hobby beoefenen. Na het slotwoord dat zoals in de aanhef reeds vermeld door kolonel Barendregt werd gesproken, gingen de stoelen aan de kant en kon bij de mu ziek van „The Melodians" het bal be ginnen. Ook degenen, die hoofdzakelijk naar Casino waren gekomen om een dansje te maken, konden toen hun hart ophalen. g4, f3. Zwart (Geus): Kf4, Ta7, pion op e6. Geus speelde 53. Kf3: met de leuke dreiging 54. h7? Ta2f; 55. Kh3, Tal! enz. met remise! Natuurlijk zag O'Kelly dit en ook zag hij de enige winstvoortzetting, namelijk: 54. Th3t. Kg4:; 55. h7! Er volgde nog 55Ta2t; 56. Kgl, Kh3:; 57. h8Dt, Kg4; 58. De5! en zwart gaf op. 58. Ta6 faalt op De2t! Achteraf blijkt nu wel. dat Geus de nodige routine mist. Om die routine aan te kweken werd het tournooi ook eigen lijk gehouden. De drie Nederlanders traden op als „leerlingen" met de Belg O'Kelly als „oefenmeester". Op 1 November wordt in de Marine- cantine aan de Buitenhaven een mu ziekavond gegeven, waaraan medewer king wordt verleend door het kwartet Wim ten Have (alt-viool), Mar van Duyn (piano). Wiel Peeters (eerste viool) en Hans van der Weyden (fluit) en voorts door de sopraan mevr. Eiisa- beth van Wijck-Ooms, de tenor Johan van Haagen, de bariton Frans Bocxe en de bas-bariton Nico Dekker, die tevens als explicateur optreedt. De medewerkende musici zijn allen verbonden aan het Amsterdamse Con servatorium. - KLACHT piefsend door Den Helder heeft Gradus verschei dene huizen zien leegstaan. Er in waren mannen en vrouwen aan het werk, zwoegend aan een nieuw of hun eerste nestje. Die huizen, leeg en kaal, waren verlaten door lieden die zich in een nieuwer, een beter of een groter huis mochten nestelen. Zo'n nieuw huis in aanbouic heeft iets ongezelligs. Da' zal blijven tot moeder-de- vrouw met kwistige hand gordijnen heeft gehangen en de glimmend-nieuwe vensterbanken met gera niums beplant. Dan eerst komt de huiselijkheid die zo velen, zich wensen. Des noods met. minder nordiinen en neraniums. minder alan -rwTo verf pn minster Tin' nrxlri-fnvfrf 7,iin huiselijke sfeer heeft Gradus van daag te danken "an een goede vriend van hem. die een hii's zal mo tten betrekken. Die kennis, die vriend van Gradus. mocht zelfs kiezen uit een tweetal woningen. Hij mocht '-tp-pri tussen een vochtig huis en' een erg vochtig huiseen huis met een :,oort die niet te doorbre ken was en een huis zonder poort. Gradus mocht mee om de toekomstige aan winst aan zijn critisch in zicht te onderwerpen. Voor Gradus en zijn vriend was de keus betrekkelijk een voudig: zij zouden beide het minst-vochtige hebben oenomen. En zo zal die vriend dus hinnenkort zijn voeten on der zijn eigen (ovalen) tafel kunnen steken, nabij zijn eigen haard, zijn eigen vrouw en zijn eigen gera niums. En die vriend was dolblij. Blijer dan in zijn jongste jeugd, toen Sinterklaas nog over de daken reed en pepernoten door de schoor steen strooide. HUIS gedert kort gevoelt Huis duinen zich geroepen de posterijen een ernstig ver wijf te maken. Men moet namelijk weten dat voor heen 's morgens al zeer bij tijds een besteller uit Den Helder naar Huisduinen toog om daar een goed deel van onze bevolking van post, te voorzien. Dat nu acht'e men in Huisduinen redelijk. Klachten bleven dus achterwege. Maar tegenwoordig kun nen de mensen daar pas tegen twaalf uur op de post rekenen. En men is nu een maal zeer gesteld op zijn briefje-op-z'n-tijd. Ware hè*, dat de besteller slechts aanmaningen kwam bezor gen, dan zou Huisduinen stellig in het geheel geen prijs meer stellen op zijn aanwezigheid. Nu er echter ook nog hoopgevende-, lief des- en andere-brieven wor den afgeleverd, heeft men het volste recht om te vra gen: „Waar blijft de post?" Er is nóg een zijde aan deze zaak. Toen de post vroeger kwam, werd in Huisduinen ook de brieven bus vroeg gelicht. Nu de besteller pas tegen de mid dag verschijnt, wordt de uitgaande post eerst om een uur of twee naar het post kantoor te Den Helder ver voerd. Dat betekent dus, dat een brief die 's avonds wordt geschreven pas de volgende middag de reis naar elders gaat onderne men. En vandaar deze klacht. Die door Gradus met ple zier wordt doorgegeven, wijl ook Huisduinen hem zeer na aan het hart ligt. SUCCES pj wenste me in uw rubriek verleden week zo harte lijk succes, dat ik niet kan nalaten u het resul'aat Jat ik behaalde mede te delen. zo schreef mevrouw Sin- jewel deze Gradus. Intus- seij^heeft zij zich daar lu Utrecht maar weer kranig geweerd. In de derde klasse (dames) werd zij eerste door in de finale mej. Noo- de uit Utrechf te verslaar met 21—17. 21—15. In de algemene klasse moest onze stadgenote eveneens de finale spelen en wel tegen de Utrechts," kampioene Thea Bul. Gra dus kent deze Thea en ook haar pa Bul, die niet één wedstrijd van zijn dochter overslaat. Mevrouw Si'iie- wcl zegt: „Deze speelster heeft mij laten zien dat met uitsluifend back-handaanval vee! te bereiken is. Zij ver sloeg my met 21—18, 21—17, waardoor ik tweede weid". Hulde aan beide tafei- lennis-sterren. DOEL yóór de oorlog bestond in Den Helder de zangver eniging „Crescendo". Velen weten dat nog wel. Gedu rende de beze'ting nieid deze vereniging op te be staan. In de kas rustte een batig saldo van ƒ69.87. En dit bedrag nu werd dezer dagen door het be stuur overgemaakt aan het Kanker-instituut te Ams'er- dam. Deze Gradus ver spreidt dit nieuws met graagte. Omdat elke gift (en bate van de kankerbe strijding goed is besteed. HOBBY jyjaandagavond werd in de Marine-can'ine aan de Buitenhaven de eerste post zegel-ruilbeurs gehouden. Gradus gelooft wel, dat het bureau O.S. en O. in deze in een behoefte heeft voorzien, want regelmatig kwam bij hem de vraag binnen: Wan neer krijgen we hier toch eens een ruilbeurs? En nu is die er dan In het vervolg zullen de post zegelverzamelaars elke der de Maandag van de maand 's avonds om zeven uur te recht kunnen om te trach ten hun verzameling uit te breiden Is dat even tof nieuws, philatelisten? De eerste poslzegel-ruilbeurs, die Maandagavond in rin Manne-cantine werd gehouden, heeft een dertigtal verzame laars getrokken Nieuwsgierig als altijd heeft ook Gradus- lijffotograaf er een kVkje genomen. Onder de belangslêuen den was een dame. V ziet haar op de foto InmiddeU bleken, dat vele „burger-verzamelaars" omtrent de h alleen voor manne-personeel wordt gehouden Ter 1 stelUng zij echter vermeld. dat burgers eveu haneUï welkom zijn. Jl In de Sportkroniek lazen wij de volgende verzoeken om overschrijving: F. J. de Leur van Helder naar HRC; M. van Trierum van HRC naar Hel der; J. Rol van Watervogels naar Hel der. Vanavond en morgenavond voert het „Zuidhollands Toneel' in de Mari- ne-cantine op het blijspel „Mijn zoon de dokter". In de Lutherse kerk aan de Wezen straat vindt hedenavond om acht uur weer de wekelijkse avondwijding plaats. Een ieder is daar van harte welkom. Het onderwerp is ditmaal: „Het beeld op de wolken". Solistische medewerking wordt verleend door me vrouw H. G. ManPloog. Het orgel wordt bespeeld door mevrouw A. van HoekKiljan. Wij vernamen nog, dat binnenkort een jeugd-avondwijding wordt gehou den. Aan die bijeenkomst verleent dan de C, J, M. V. medewerking De Deense palingkotter „Solglint", Qie Zaterdag in Den Helder kwam los sen, is gisteren weer vertrokken. Nederlandse palingkotter „He- lena die in Den Oever loste, verliet Nieuwediep eveneens. Hr. Ms. „Schulpengat" vertrok met bestemming IJmuiden. Yannacht keerde het zesde flot- "elje in de haven terug. Het is morgen hoog water om 9.15 en 21.35 uur en laag water om 3.35 en o.50 uur. De temperatuur van het zee- n or was 12.2 graden Celsius. Ned. Hervormde Kerk: Beroepen te Kooten: A. J. Hendriks, cand. te Maarn. öedankt voor Kellendoorn; Ph. Loggers te Nigtevecht. Ex*I"*ns: De classis Bolsward der Kerken heeft peremtoir geëxami- ne rd en toegelaten tot de dienst des woords en der sacramenten: J. van Tui- uen, cand. te Dokkum, beroepen predi kst te Schettens.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2