GeheleTweede Kamer in oppositie tegen staatssecretaris Götzen w ABdusTrooP Vrijdag ontsluiering Naundorff-mysterie? bij Defensie plaatst bestellingen de Nederlandse industrie Weinig enthousiasme in Tweede Kamer voor nieuw wetsontwerp De gezagvoerder vloog te laag Aanhoudende Sport in 't kort Mr. Louis de Bourbon naar Parijs Ongeregeldheden Egypte in Het Vaticaan zwijgt over de onthulling Toezeggingen waren niet nagekomen Ceen bases op Spitsbergen Hij gaf de strijd op Twee adviseurs van Sultan Hamid II terug Voor anderhalf milliard in twee jaar Autonomie der gemeenten Wonder van Fatima Ongeluk met rookgranaat Toestel in goede staat Interpellatie over kolen en credietwezen Haagse politie deed inval in speelhol in gevaar Londen en België gister in dichte mist gehuld Radiorede van Duits minister werd ingetrokken Verzoek aan Schuman om opening testament Kees Broekman naar Nederland Karei Lotsy tijdelijk T.C.-voorzitter Arsenal en de Spurs komen niet Franse scheidsrechter voor NederlandBelgie WOENSDAG 17 OCTOBER 1951 (Van onze parlementaire redacteur) pNIGE tijd geleden verklaarde de minister van Uniezaken en Overzeese Rijks delen l>ü een interpellatie van de Christeljjk-historische heer V. d. Wetering „ver een duurtetoeslag op de Indonesische pensioenen in de Tweede Kamer, dat de regering bereid was aan de categorie Indonesische gepensionneerden met lage pensioenen een hogere toeslag dan de reeds bestaande toe te kennen. Als uitvloeisel daarvan kreeg de Tweede Kamer Dinsdagmiddag een wetsontwerp te behandelen, dat de staatssecretaris van Uniczaken en Overzeese Rijksdelen, de heer L. Götzen, moest verdedigen. Hij heeft er weinig plezier van beleefd en zag zich zelfs genoodzaakt een korte schorsing van de behandeling te vragen, omdat hü de gehele Kamer tegenover zich vond. Tevoren had de Kamer zich al ver enigd met een wetsontwerp tot goed keuring van het op 23 October 1950 te Brussel ondertekende verdrag tussen ons land en Belgie over de vaststelling van een ontginningsgrens voor de aan beide zijden van de grens langs de Maas gelegen steenkolenmijnen. Wetsontwerp Indonesische pensioenen opgehouden PI scherpe bewoordingen soms, verwe ten enige afgevaardigden de heren Meyerink (AR), De Graaf (KVP), V. d Wetering (CH), Vonk (VVD), Stufkens (PvdA) en Hoogcarspel (CPN) de heer Götzen, dat er tal van onbillijk heden in het wetsontwerp voorkomen. Met name de gewezen burgerlijke lands dienaren en officieren, die respectieve lijk vóór 1 October 1934 en 16 Decem ber 1936 gepensionneerd zijn, kwamen er volgens de sprekers slecht af. De toezeggingen van de regering aldus concludeerden de opposanten zijn geenszins gehonoreerd. In de nivelle ring van de pensioenen en de leniging van de nood is de regering niet ge slaagd. Alle bezwaren hadden hun neerslag gevonden in een drietal amendementen van de commissie van rapporteurs, waarvan vertegenwoordigers van nage noeg alle partijen deel uitmaken. de normale pauze van vijf minu ten kreeg de heer Götzen het woord. Hij zat alleen achter de regeringstafel, dus zonder de minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen ir. Peters en zonder de minister van Financiën prof. Lieftinck. Laatstgenoemde had blijk baar 1.800.000 voor de verbetering van de achtergebleven Indonesische pen sioenen over gehad. De staatssecretaris kon geen overleg met hem plegen en zich dus niet vergewissen of 's lands schatbewaarder nog verder over de brug wilde komen. Aan de andere kant voelde hij er blijkbaar ook niet v"or om de amendementen botweg onaan vaardbaar te verklaren. Daarom constateerde hij laconiek, dat er tussen de Kamer en de regering ove- de te treffen maatregelen een diep gaand verschil van mening bestond. Hij vroeg de voorzitter zjjn redevoering ter beantwoording van de sprekers te mo gen uitstellen, teneinde nog eens r t de commissie van rapporteurs van ge dachten te wisselen. De voorzitter deelde mee, dat ook de commissie een zodanig overleg wense lijk achtte en hij willigde daarom het verzoek van de staatssecretaris in. Ver moedelijk zal het wetsontwerp nu Don derdag verder behandeld worden, want Woensdag is het wetsontwerp betref fende de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten aan de orde. Heel wat gemakkelijker had de heer Götzen het met het wetsontwerp be treffende de onderstandsregeling inge volge de „Garantiewet Burgerlijk Over heidspersoneel Indonesië" en het wets ontwerp tot verruiming van de vesti gingseis en de uitbreiding tot bepaalde Indonesische staatsburgers van de „Garantiewet Burgerlijk Overheids personeel Indonesië". De Kamer nam beide technische ontwerpen zonder dis cussie en zonder hoofdelijke stemming aan. De Noorse minister van buitenlandse zaken, Halvard Lange, heeft in ant woord op een Sowjet-nota verklaard, dat er geen militaire bases op Spitsber gen zijn, dat Noorwegen geen militaire bases ter beschikking van buitenlandse strijdkrachten zal stellen, tenzij het wordt aangevallen of bedreigd, en dat zijn land het Atlantisch pact als een zuiver defensieve organisatie beschouwt. (Vervolg van pag. 1) yOLGENS het dagblad der Wafdis- ten, is de „Mohammedaanse broe derschap" begonnen met de inlijving van vrijwilligers, die ter beschikking van de regering zouden worden gesteld indien Britse strijdkrachten in de Suez-kanaalzone hun toevlucht tot ge weld zouden nemen. Eind October zou de broederschap over zevenduizend man kunnen beschikken Het aantal Britse soldaten in Egypte wordt op zestigduizend man geschat. Het linkse Egyptische blad ,,A1 Lewa Al" eist. dat het standbeeld te Port Said van de Fransman Ferdinand de Lesseps, de ontwerper en uitvoerder van de plan nen voor het graven van het Suez- lcanaal zal worden vernietigd. Geen geweld. LIAMED Zaky Pasja, de Egyptische minister van economische zaken, verklaarde te Parijs, dat Egypte er niet aan denkt de Britten met geweld uit de Suez-kanaalbases en de Soedan te verdrijven. Naar wij vernemen, zal de Britse minister van buitenlandse zaken hedenavond via de radio „een belang rijke mededeling over de regeringspoli- tiek" doen. De toespraak maakt deel uit van de verkiezingscampagne. (Advertentie, Ing. Med.) Een 68-jarige wielrijder, die op de Haagweg nabij de Sloterweg te Amster dam door een personenauto is aangere den, is in het Wilhelminagasthuis aan zijn opgelopen verwondingen overle den. Tal van oplichtingen en verduiste ringen had een Haagse vertegenwoor diger op zijn naam staan. Nog steeds had hij aan de hand der wrekende gerechtigheid weten te ontkomen, door zich nooit lang op één en dezelfde plaats op te houden. Tenslotte zocht de politie van vijftien gemeenten hem. Dezer dagen heeft hij de strijd opge geven. Hij belde in Den Haag de poli tie op en deelde mede, dat hij voor een met name genoemde bioscoop te vinden was. „Kom me maar halen", voegde hij er aan toe. Dat was niet tegen doven gesproken. Een half uur later was hij opgesloten. Toen verleden jaar sultan Hamid II gevangen werd genomen, arresteerden de Indonesische autoriteiten ook zijn adviseurs, dr. J. Kiers en mr. L. T:e- lenius Kruythoff. Deze heren werden na enige maanden vrijgelaten, doch mochten Indonesië niet verlaten. Zij zijn thans uit Indonesië vertrokken en zullen hedenavond op Schiphol aanko men. Het proces tegen de Sultan zal binnenkort voor het hooggerechtshof te Djakarta worden gevoerd. De militaire autoriteiten zullen eerlang grotere bestellingen dan tot dusverre bü de Nederlandse industrie plaatsen. Op de begroting voor dit jaar is anderhalf milliard voor defensie uitgetrokken, waarvan uiteraard een deel voor andere militaire doeleinden moet worden besteed. Eenzelfde bedrag zal het volgende jaar beschikbaar komen. 230 millioen aan Marshall- gelden beschikbaar Van het begrotingsbedrag zal 500 millioen worden besteed aan bestellin gen in het buitenland en anderhalf mil liard voor aankopen bij de binnenland se industrie. Behalve het op de begro ting geplaatste bedrag is ook nog een som van rond 230 millioen gulden be schikbaar gekomen uit de tegenwaarde rekening van de Marshall-hulp. Hon derd-vijf-en-zeventig millioen hiervan zal worden besteed aan de aankoop van voertuigen. De DAF te Eindhoven zal hiervoor onder meer 6000 artillerie trekkers gaan leveren. De resterende 55 millioen zullen worden gebruikt voor de aankoop van munitie en ver bindingsmiddelen. Van de Marshall-, guldens kan nu reeds 100 millioen wor den besteed. De noodvoorziening voor de gemeentetinanciën De opzienbarende onthulling van kar dinaal Tedeschini, dat het zonnewonder var Fatima zich herhaald zou hebben voor de ogen van de Paus in de namid daguren van vier verschillende dagen van het afgelopen Heilig Jaar, heeft in de gehele wereld diepe indruk gemaakt. De Romeinse Curie hult zich in zwij gen. In het Vaticaan wordt de meest strikte terughoudendheid bewaard, al dus meldt de Volkskrant (R.K.) uit Ro me. Aangenomen kan worden dat de kar dinaal, ook al zei hij met nadruk op eigen verantwoordelijkheid te spreken, te voren de toestemming van de Paus gevraagd en verkregen heeft, zo ver volgt het blad. Dit wil daarom niet zeggen dat iedere katholiek geboden is dit te geloven. Aileen de Goddelijke Openbaring is bindend voor iedereen. Een privé-openbaring nooit, ook al is ze gericht aan de plaatsbekleder van Christus zelf. Men kan er echter van overtuigd zijn, dat er geen twijfel kan bestaan over de waarheid van de me dedeling, wanneer een Prins der Kerk in het openbaar een dergelijke opzien barende verklaring aflegt, die hij alleen uit de mond van de Heilige Vader zelf kan hebben gehoord, aldus nog steeds de Volkskrant. De verbazing van velen onder wie kerkgeleerden en hooggeplaatste hiërar chische persoonlijkheden, is veel meer hierdoor ontstaan dat de Paus, ook al is hij in dit geval een privé-persoon zoals ieder ander, tegelijkertijd het hoofd is van de Kerk. Wat niet ge loofd behoeft te worden is dus in dit geval vereenzelvigd met de persoön die de hoogste instantie is van geloof en dogma in de Kerk. Maar desondanks staat twijfel ieder vrij. Het staat vast dat de Paus op het mo ment dat kardinaal Tedeschini heeft beschreven alleen was. Een verdere of ficiële verklaring hierover is niet te verwachten. Tijdens het onschadelijk maken van een rookgranaat te Vrouwenpolder na bij Middelburg is het projectiel ontijdig ontploft. Een sergeant uit Middelburg werd zwaar gewond, doordat hem een groot deel van zijn lichaam door bran dende fosfor werd bespat. Hij is naar een ziekenhuis overgebracht. Uitspraak over de vliegramp bij Oslo De Raad voor Luchtvaart, die uit spraak gedaan heeft over de ramp met de Dakota van de Aero Holland op 20 November 1949 naby Oslo, waarbü 28 kinderen en zes volwassenen de dood vonden, is tot de conclusie gekomen, dat geen aanwüzingen zijn gevonden, dat het vliegtuig niet in goede staat zou zijn geweest. De raad meent, dat de gezagvoerder, L. F. Frouws, in strijd met de voor schriften en de veiligheid, laag heeft gevlogen teneinde uit de wolken te blij ven. Hij moest op negenhonderd meter hoogte blijven, maar heeft waarschijn lijk van plaatselijke gaten in de wolken gebruik willen maken om de nade- ringsvlucht met vrij zicht uit te voeren. Door gebrek aan plaatselijke terrein kennis, de weersomstandigheden en de duisternis, alsmede door het feit, dat het toestel in wolkenflarden rond de heuvels terecht kwam, is het te verkla ren, dat de machine op 301 meter boven zeepeil tegen een heuvel te pletter vloog. Ge hebt kou gevat, gij hoest en een scheurende pijn tenge volge van hel veelvuldig hoes ten beklemt Uw borst. Reinig Uw luchtwegen van het ge vaarlijke slijm met (Advertentie, Ing. Med.) De Raad voor de Luchtvaart onthoudt zich van de beoordeling, of de Noorse verkeersleider op vliegveld Fornebu zich al dan niet van zijn taak heeft ge kweten. Wel wordt betreurd, dat deze verkeersleider onder de gegeven om standigheden geen aanleiding heeft kunnen vinden om de piloot van het verongelukte vliegtuig in te lichten over de minimum-hoogte, waarop vei lig kon worden gevlogen. (Van onze parlementaire redacteur)) Op voorstel van de voorzitter, dr. L. G. Kortenhorst, besloot de Tweede Kamer Dinsdagmiddag de interpellatie van de communistische heer Gortzak over de kolenprijzen, speciaal wat be treft de zware druk, die door de ver hoging van deze prijzen op de minst draagkrachtigen wordt gelegd en wat de regering ter verlichting van de last op deze groep zal doen, de volgende week te houden. Tevens zal volgende week aan de or de gesteld worden de behandeling van het wetsontwerp tot regeling van u~* credietwezen. het De Haagse recherche heeft Maandag middag een inval gedaan in een speel hol in het hart van de Residentie. Reeds herhaalde malen was een onderzoek in gesteld, doch zonder succes. Ditmaal echter was het een schot in de roos. Er werden dertien personen aangehouden, van wie er tien na enige uren weer in vrijheid werden gesteld. Roulette, fi ches, tafels en stoelen werden in beslag genomen. JJE TWEEDE Kamer heeft gisteravond een aanvang gemaakt met de be- ahndeling van het wetsontwerp hou dende voorzieningen ten aanzien van de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten. Voorgesteld wordt, de noodvoorziening voor de gemeesrSe- financiën, welke met het jaar 1950 is afgelopen, met twee jaar te verlengen, aangezien de hoop, dat het zou geluk ken tydig voor de afloop der noodrege- ling met een voorstel te komen voor een meer duurzame regeling, niet In vervulling is gegaan. (Advertentie, Ing. Med.) Een nouveauté op de motor-ten toonstelling in Earl's Court, Lon den is de „Coventry Knight Cara van". Het dak van deze rijdende woning is als een terras ingericht. Iets voor woningzoekenden? De heer Algera (A.R.) betoogde, dat de wijze, waarop de regering de finan ciële zelfstandigheid wilde regelen, niet bevordelijk was voor de autonomie der gemeenten. Naar sprekers oordeel was een ander systeem noodzakelijk, een zodanig, dat niet het rijk, doch de ge meenten over de middelen zouden be slissen. Ook de heer Beernink (C.H.) was van oordeel, dat de aanvaarding van het wetsontwerp de financiële zelf standigheid der gemeenten ernstig zou aantasten en hij noemde de inhoud van het wetsontwerp onbevredigend en te leurstellend. De heer Maenen (K.V.P.- merkte op, dat de gemeenten vooral tegen het voorstel inzake reservering in verzet waren gekomen. Voorts zei spreker, dat zijn fractie van oordeel was, dat zorg vuldig moest worden nagegaan, wat de gemeenten nodig hadden om hun taak redelijk te kunnen vervullen en dat dienovereenkomstig het percentage van uitkering uit het gemeentefonds moest worden vastgesteld. Volgens de heer Wagenaar (C.P.N.) was OP het congres van de vereniging van Nederlandse gemeenten terecht critiek uitgeoefend op het wetsontwerp. Spreker zei, dat de noodvoorziening een duurzame voorziening dreigde te wor den en betoogde ten slotte, dat slechts een oplossing was te verwachten van een regering die de militaire uitgaven drastisch verlaagde. Tegen elf uur werd hierop de verga dering verdaagd tot hedenmiddag één uur. Aangezien ons leger in 1954 geheel gereed moet zijn, zal waarschijnlijk een deel van het benodigde materieel uit Amerika moeten komen. De mili taire productie van ons land beslaat 5 tot 6 procent van de nationale produc tie, een deel van hetgeen nodig is. Niet temin wordt ook geprobeerd buiten landse orders aan te trekken. Er is reeds een Amerikaans aankoopbureau ingericht, in Belgie zal voorts een Brits bureau worden gevestigd. Tengevolge van de zware mist, waar in Londen was gehuld, werd gistermor gen het luchtvaartverkeer met de Brit se hoofdstad lamgelegd. Sommige vlieg tuigen raakten meer dan 24 uur over tijd. De KLM moest gistermorgen twee vluchten Amsterdam-Londen en vier vluchten Londen-Amsterdam laten ver vallen. Later klaarde de lucht op. De dichte mist heeft ook in Belgie tot verkeersstoringen geleid. Sedert Maan dagavond elf uur was het vliegveld Meisbroek gesloten. Talrijke treinen zijn Dinsdagochtend met vertraging de Brusselse stations binnengelopen. Ook op de wegen ondervond het verkeer sterke vertraging. Het bestuur van de Ned. Bruck- nervereniging heeft besloten, de activi teit van de vereniging stop te zetten en tot liquidatie per 1 Januari 1952 over te gaan. Dr. Konrad Adenauer, de Westduits» bondskanselier, heeft een radiotoespraak die de minister van justitie, Thomas Dehler, Dinsdagavond zou hebben ge houden, doen intrekken. Dehler viel in zijn toespraak, die te voren aan de pers was verstrekt, de Westduitse vakbonden aan. Hij ver klaarde, dat de vakbonden een „verder felijke" invloed uitoefenen op de West duitse economie. „Het is myn doel te voorkomen, dat zich in het politieke organisme van het Duitse volk een kwaadaardige kanker ontwikkelt, waardoor dit organisme zou worden verwoest", aldus de minister. LUCHTPOST VOOR NIEUW GUINEA Het vliegtuig, dat Woensdag, 24 Octo ber a.s. naar Biak vertrekt, kan lucht postcorrespondentie voor Nieuw-Gui- nea worden verzonden. Het verdient aanbeveling de stukken uiterlijk 23 October voor 12 uur ter post te bezorgen. w (Advertentie, Ing. Med.) Eind October zal Kees Broekman het hoge Noorden verlaten om in Ne derland deel te kunnen nemen aan de voorbereidingen voor de Olympische Winterspelen. De doelverdediger en één veld- speler zullen, indien de betrokkenen dusdanig letsel oplopen dat verder spe len onmogelijk is, in de interlandwed strijd tussen Nederland en Finland ver vangen mogen worden. Voor het eerst in de geschiedenis zal Australië aan de Olympische Win terspelen deelnemen. Karei Lotsy heeft tijdelijk het voorzitterschap van de technische com missie van de KNVB aanvaard. chieven van het ministerie van buiten landse zaken bevindt en zal aan mi nister Schuman verzoeken, dit in mijn aanwezigheid te openen". 2^0ALS reeds vaker gepubliceerd is, werd oorspronkelijk aangenomen, val dan zal, zo meent mr. De Bour bon, óe bekentenis luiden, dat de zus ter van de Dauphin, Marie Therese Charlotte gesiorven is op een Duits dat het testament zich zou bevinden in kasteel bij Hildcburghausen en dat zij, de archieven van het vaticaan te Ro LIET is niet onmogelijk, dat Vrijdag de hertogin, -'norgevende de dochter n»e- Het is echter aan recente opspo- q.s. het Naundorff-mysterie ontslui- van Lodewijn. dc. Zestiende te zijn, met ringen te danken, dat met vrij gro»e erd zal worden bij opening van hel de hertog van Angoulème is gebrouwd zekerheid mag worden aangenomen, testament van de hertogin van An- 0m ten bate van twee broers van Lo- dat het testament zich in Parijs be- goulème, aldus verklaarde mr. L. de dewijk XVI diens enorme erfenis in vindt. De te1 evisie-uitzending werd Bourbon gisteren voor de televisie-uit- de wacht te slepen. Vandaar ook, dat door mevrouw De Bourbon, haar beide zending van de KRO. De hertogin van zij dan Naundorff nimmer zou hebben zoons en haar dochtertje aanschouwd dit in het Seinpost-theater te Schevenin- gen. In dit speciale zaaltje hadden zich vele volgelingen van mr De Bour haar testament geopend moeten wor- °P haar sterfbed heeft de hertogin van bon verzameld. De meeste van hen Angoulème verklaard, dat haar broer nemen als onomstoteiyk aan, dat de niet in de gevangenis De Temple te dichter-schrijver, mr. Louis de Bour- Parijs gestorven zou zijn. Ook al zou bon, inderdaad de achterkleinzoon is de hertogin van Angoulème de zuster van Karl Wilhelm Naundorff, die te van de dauphin zijn geweest, dan is Delft gestorven is en daar ook in het indien zij de zuster is geweest van de het, volgens mr. De Bourbon mogeiyk Kalverbos begraven ligt. Op diens graf dauphin (de ongekroonde Lodewijk dat zij om staatsredenen, onder dwang ziet men de Franse lelie afgebeeld en XVII van Frankrijk) ofwel haar broer van haar ooms en van de Habsburgse in de steen staat zijn vorstelijke waar- heeft verguisd, ofwel dat zij een on- keizer, de opgedoken dauphin zou heb- digheid gebeiteld. Vele Duitse vorsten, dergeschoven prinses is geweest, n.l. ben verloochend. „Hoe het ook zij", al- alsook de Nederlandse koning, hebben de verdwenen prinses Louise de Conde. dus mr. De Bourbon, „ik ga naar Pa- in die jaren aangenomen, dat Naundorff die later is getrouwd met de hertog rijs toe, waar vermoedelijk het testa- inderdaad de verdwenen dauphin van van Angoulème. Is het laatste het ge- ment van de hertogin zich in de ar- Frankrijk was. Angoulème stierf honderd jaar gele- erkend of herkend, omdat anders den op slot Frohnsdorf en op 19 Octo- bedrog aan het licht zou zijn gekomen, ber zal, volgens haar wilsbeschikking, haar den. Naar historische onderzoekers ver wachten, zou in dit testament de be kentenis voorkomen, dat déze hertogin. Voor het biljartkampioenschap eerste klasse groot biljart kader 47/2 zijn vijf inschrijvingen binnengekomen. Het zijn de spelers Beekman, Hendrikx, De Jong, Mol en Van Reyen. Het Nederlandse schaaktiental komt op 24 en 25 November te Dusseldorf uit tegen West-Duitsland. Het team is als volgt samengesteld: Dr. Euwe, Prins, Donner, Cortlever, Van Scheltinga, Kra mer, Van der Berg, Muhring, Vinken en Barendregt of Bouwmeester. Naar wij vernemen heeft Arsenal aan het bestuur van de KNVB medegedeeld, dat de Londense club op 14 Nov. niet naar Nederland zal kunnen komen oip een oefenwedstrijd tegen het voorlopig Nederlands elftal te spelen. Deze oefen wedstrijd is nodig in verband met de ontmoeting tussen Nederland en Belgie, welke op Zondag 25 Nov. te Rotterdam wordt gespeeld. De mogelijkheid be staat, dat Arsenal in Maart van het vol gend jaar naar Nederland zal komen, doch zekerheid bestaat daaromtrent geenszins. De KNVB was voorts in on derhandeling met Tottenham Hotspur, maar ook de Spurs hebben dezer dagen medegedeeld, dat zu noch in November noch in Maart gelegenheid hebben om een wedstrijd in Nederland te spelen. Het bestuur van de KNVB doet thans pogingen om een van de andere clubs van de eerste divisie van de Engelse League naar Nederland te laten komen voor de oefenwedstryd van Woensdag 14 November. De landen wedstrijd Nederland—Bel gie, welke op 25 Nov. te Rotterdam wordt gespeeld, zal door een Franse scheidsrechter worden geleid. De Ko ninklijke Belgische Voetbalbond zal, naar te doen gebruikelijk is, een keuze doen uit een voordracht van drie Fran se arbiters.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3