Heffing op de vreemdelingen 31 appie ^Spookóteen De wagen in het Kloosterbos JIMMY BROWN TERUG IN DE DIERENTUIN Lijdt niet langer WEK DE GAL IN UW LEVER OP Ook een tarief voor grenspassen PURMERENDER MARKT Anderhalf jaar geëist1 wegens oplichfing Adenauer zou aftreden ANWB dringt op een beslissing aan Negei r-spion veroordeeld Mijnhardtjeg dienen Thans zeven vrouwen in de Tweede Kamer Hel Radioprogramma Smafan Goedf f/e/pert (hec/f DE VLIEGBASIS DEELEN WORDT UITGEBREID en de Vragen over de export naar het Sowjet-bloc Van Fleet voorbereid op aanval van 700.000 man Handgranaat ontploft 72. Ook de leeuw Piet was de stad ingetrokken om te trachten nog te red den wat er te redden was. In de Korte Havenstraat kwam hij Zebedeus de Zeehond tegen, die ijverig lag te snuf felen aan de deur van Piet Poon, de vishandelaar. Het rook daar heerlijk naar schelvis en makreel, twee kost jes waar Zebedeus verzot op was. „Vooruit, schiet eens op", riep de leeuw Piet op norse toon. „Alle dieren noe- ten zich verzamelen op de Grote Markt. Zeg dat tegen iedereen die Je tegen komt. Ik zal jullie daar straks vertellen wat ons verder te doen staat". Zebedeus was liever nog wat blijven genieten voor de deur van Piet Poon, maar hij deed toch wat de leeuw Piet had bevolen. Hij waggelde verder, 10e- wel hij er geen flauw begrip van nad, hoe hy naar de Grote Markt moest ko men. Intussen was de leeuw Piet al weer om de hoek van de straat ver dwenen. Ook hij was er niet zeker van of hy wel in de goede richting liep. Hy wilde juist de Wyde Sluissteeg in slaan toen hy hoorde hoe de klokke - toren van Kuitendam wild begon te beieren. „Alles is verloren", bromde hy mismoedig. „Er wordt alarm ge maakt. Er is ontdekt dat alle dieren de benen hebben genomen en van een ge organiseerde verzetsactie komt niets meer terecht. Wat moeten we nou be ginnen?" (Van onze parlementaire redacteur) Over enige tyd zal de regering een bedrag gaan heffen van hier te lande vertoevende vreemdelingen en van hen, die op grond van een door of na mens de minister van Justitie afgege ven bewijs het recht hebben de bewa kingsgebieden te betreden of te verla ten, zulks ter bestrijding van de kos ten van het toezicht op de vreemde lingen en van de grensbewaking. De tarieven zullen bij algemene maatre gel van bestuur worden vastgesteld. De Tweede Kamer nam namelijk in haar vergadering van Dinsdagmiddag zonder hoofdelijke stemming, doch met aantekening dat de fractie van de CPN tegen was, een desbetreffend wetsontwerp aan. Onverdeelde instemming hadden de verschillende bepalingen van het ont werp niet. De heer Stokvis van de CPN moest er in het geheel niets van hebben. De heer Posthumius van de P.v.d.A. ging niet zo ver, maar wel vroeg hij een aanmerkelijke verlaging van het tarief voor hen. die voor hun werk geregeld de grens moeten pas seren. De gedachte, waarvan het wets ontwerp uitgaat, noemde de minister PURMEREND, 16 Oct. 1951. Aan gevoerd 1291 runderen, waaronder 495 vette koeien 1,902,55, handel stug; 138 melk- en kalfkoeien 675—980 per stuk, iets meer handel; 591 geldekoeien 485—730, matig; 32 pinken 295—480. kalm; 16 graskalveren 180350, stil; 20 vette kalveren 160325, goed; 138 nuchtere kalveren 60125, iets stug ger; 19 stieren 659—1300, kalm; 1951 schapen, vette 80135, stugger; fok schapen 100—150, kalm, lammeren 70 —120, stugger: 66 bokken en geiten 10 40. stug: 132 vette varkens 2,062,28 per kg. stugge afloop; 1136 schrammen en biggen, schrammen 3280. stug. zware biggen 3670. stug: lichte big gen 2636: 16 fokzeugen 320—400, stil: 31 paarden 625—950, stil; totaal 4781 dieren. 5100 oude kippen en hanen, rode en witte 1,601.80 per kg; 600 oude kippen en hanen, blauwe 1,70 1.90 per kg: 450 jonge hennen 46.50 per stuk: 300 jonge hanen, blauwe 2.25 2.50 per kg: konijnen 18 per kg: 600 eenden 1,50—2,25 per stuk; 4 gan zen 6.50; 5 kalkoenen 7.60; 3500 kipele ren 1718 per 100 stuks; 1.000 eend eieren 10 50 Der 100 stuks. OVERZICHT: De markt was gister morgen wel wat overvoerd met vette koeien. De handel zette zich dan ook stug in. met lagere prijzen. De prima rijpe beesten hielden zich nog het bes te. maar de afloop over het geheel was zeer stug en alles kon dan ook niet ge ruimd worden. Ook was er een flink aar tal geldekoeien. waaronder heel wat reageerders. maar druk was het daarmede niet en de verkoop ging vrii stroef. Met de verse koeien ging het wel niet zeer vlug. maar er was ten slotte toch meer belangstelling. Ook in het jonge vee was het kalm. hoewe! de keuze in de pinken goed was. Daar het aanbod van nuchtere kalveren in de vroegte zeer gering was. werden weer hoge prijzen uitgelegd maar la ter op de dag werd ook daar de gans stugger. De vette kalveren waren weer goed gevraagd, een prima kalf fdikbi' hagelwit! bracht het tot f 2.65 per kg levend gewicht Het aanbod van zware stieren schiint wel enigszins te zakken maar ook daarmede was het een kal me gang. On de wolveemarkt was tie. niet veel beter. Er was weer heel wa1 aar gevoerd, maar de vraag was min der goed. i> et de vette g'ng het nn„ wel. maar met de lammeren was het minder gunstig door de lagere prijzen Op de vette varkensmarkt waren de pr:'zen wel hoger dan de vorige week met de inzet, maar ook voor de zware zakten zij al heel gauw een paar cen ten. Voor een gewich' van 100 kg werd van 2 06 tot f 2.12 uitgelegd maar het bleef een flauwe handel. Ook met de biggen was het minder goed: een stugge gang met zakkende priizen On de paardenmarkt was het niet veel heter. De pluimveemarkt gaf evenmin veel moois te zien. Ook daar was het maar een he«l matige handel. door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togul, dat verdryft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen Zuivert de nieren, is onschadelük voor hart en maag Bij apotheek en drogist f 0.83. f 2.08 en f 794 (Advertentie, Ing. Med.) van Justitie, mr. Mulderye, volkomen billijk. De heer Poshumus stelde hy gerust door de mededeling, dat hy niet onwelwillend tegenover diens ver zoek stond, al kon hy geen concrete toezegging doen, aangezien de uitwer king van het ontwerp nog moet ge schieden. Het is de bedoeling, zo verklaarde hij voorts, voor een grenspas voor fa miliebezoek over de grens 5 te reke nen. Op deze pas zal men twaalf keer per jaar de grens kunnen overschrij den. Dit is een zó laag bedrag, vond de bewindsman, dat men er moeilijk be zwaar tegen kan hebben. De heer Roolvink had echter wel be denkingen. Hij stelde een amendement voor om niet over te gaan tot een hef fing voor de afgifte van grenspassen. Het werd verworpen met 44 tegen 37 stemmen (vóór: KVP. CPN. SGR en enkele AR-leden) waarna het wetsont werp werd aangenomen. Anderhalf jaar gevangenisstraf ls voor de Rotterdamse rechtbank geëist tegen een vroegere propagandist van de ANWB, die zich al tal van oplichterijen had schuldig gemaakt. Hij had bij leden van de Wegenwacht contributies ge- ind. die niet waren afgedragen, hij wist bij inwoners van Delft en Beverwijk geld los te krijgen door het verhaal, dat de achteras van zijn auto was gebro ken en dat de wagen naar een garage moest en tenslotte had hij in IJmuiden bet.zine en olie gekocht zonder te be talen Dr. Konrad Adenauer, de Westduitse bondskanselier, zal als minister van buitenlandse zaken aftreden, wanneer hij de onderhandelingen met de weste lijke geallieerden over de nieuwe sta tus van West-Duitsland heeft beëindigd aldus een verklaring van de Vrije De mocratische Partij. De Vrije Democra ten verklaarden, dat Adenauer dit aan hen had medegedeeld. Hei bromfietsenprobleem Er vinden dageiyks ongelukken met bromfietsen plaats, waarvan vele met ernstige afloop. De huidige toestand geeft volgens de ANWB dan ook reden tot grote bezorgdheid. Een belangryke oorzaak is n.1. het feit, dat er nog steeds geen beslissing is gevallen omtrent de positie van de bromfietsrijder. Deze komt nu in de verleiding, zich te gaan gedragen als berijder van een motor voertuig en op de hoofdweg te gaan rij den, hetgeen tot zeer gevaarlijke situa ties aanleiding geeft. De ANWB hoopt, dat de minister thans spoedig een be slissing in deze materie zal nemen. De federale rechtbank te Lausanne heeft de 23-jarige Amerikaanse neger Charles Davis schuldig bevonden aan het organiseren van een politieke in lichtingendienst ten behoeve van de Ver. Staten. Hij werd veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf die hij al heeft uitgezeten. Het verblijf in Zwit serland werd hem voor de tyd van tien jaar ontzegd. Uw .gezondheid, daar ze vele pijnen en lichaamskwaad uitdrijven en kou. koorts en griep, krachtig en snel bestrijden. Koker 77. Dop, 41 CL (Advertentie, Ing. Med.) (Van onze parlementaire redacteur) Twee vrouwen hebben Dinsdagmid dag haar intrede in de Tweede Kamer gedaan. Als opvolgster van prof. ir. Schermerhorn is namelijk geïnstalleerd mevrouw A. C. Ploeg-Ploeg van de P. v. d. A. en als opvolgster van de heer Hermans mevrouw M. E. Lips-Odinot van de CPN. Laatstgenoemde ontving van haar partijgenoten bloemen. Het aantal vrouwen in de Tweede Ka mer is thans gestegen tot zeven; het zyn de dames Nolte en Klompé van de KVP. Tendeloo en Ploeg-Ploeg van de P v. d. A„ Wttewaall van Stoetwegen van de CHU, Fortanier-de Wit van de WD en Lips-Odinot van de CPN. BERLIJNSE UITVOER WORDT WEER BEMOEILIJKT De Sowjet-autoriteiten hebben giste ren geweigerd vergunning te geven voor het vervoer van een grote hoeveel heid exportgoederen van West-Beriyn door de Sowjet-zone naar West-Duits land. DONDERDAG 18 OCTOBER HILVERSUM I, 401 m.: 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.muziek. 7.45 Mor gengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram.muziek. 10.00 Gram.muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muziek. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. (12.3012.33 Land- en Tuinbouwmededelingen.) 12.50 Reportage. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Zang en orgel. 13.40 Piano recital. 14.00 Gram.muziek. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram.muziek. 15.25 Piano trio. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Kamerkoor en orgel. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Pianoduo. 17.50 Regeringsuitzending: K. H. Smit: Jeugduitzending: Vragenrubriek „Wat wil je weten?". 18.00 Nieuws. 18.15 Gemengd koor. 18.40 „Op de stelling". 18.50 Leger des Heils-muziek". 19.05 „Le vensvragen van allerlei aard en een pasto raal antwoord". 19.20 Vocaal Ensemble en orgel. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws er. weerberichten. 20.10 Gevarieerd pro gramma. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Gram.muziek. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.15—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM n, 298 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Morgen wijding. 9.15 Gram.-muziek. 9.25 De Groenteman. 9.30 Gram.muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Radioscoop. 11.45 Voordracht. 12.00 Gram.muziek. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land- en Tuinbouw mededelingen. 12.33 Pianospel. 12.50 Fi nancieel weekoverzicht. 13,00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram.muziek. 13.20 Metropole-Orkest. 13.55 U kunt het ge loven of niet. 14.00 „Dit is Australië", causerie. 14.20 Gram.muziek. 14.35 „Pro en contra de televisie in de Verenigde Staten", interview. 14.45 Gram.muziek. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Weense mu ziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Mezzo sopraan en piano. 18.00 Nieuws. 18.15 Avro-allerlei. 18.18 Sportproblemen. 18.30 Amusementsmuziek. 18.55 Voor de kin deren. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Vraaggesprek over de opsporings- en reddingsdienst van de Marine Lucht vaart Dienst. 19.15 Orkestconcert. 19.45 Het Ronde Tafel Parlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.10 Radio Philhar- monisch Orkest en solisten. 21.15 „De Wet van het Noorden". 22.25 Gram-muziek 22.50 Reportage. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgel en zang. 23.4024.00 Dansmuziek. MEDICINAAL TOEBEREID MET INGREDIÈNTEN VAN VICKS VAPORUB (Advertentie, Ing. Med.) 82. Zodra het helemaal honker is ge worden, besluit Pepi de overtocht te wagen. Gelukkig is er een bewolkte hemel, zodat er weinig of helemaal geen zicht zal zqn. Maar dat is juist wat onze vrienden nodig hebben. De Ohlala rivier is tamelijk breed op dit punt en de stroom zal hen, wanneer zy eenmaal op het midden van de rivier zyn gekolen, een heel eind meenemen. Maar Pepi heeft aan alles gedacht. Hy heeft Pim, Pam en Pom grote lange takken laten zoeken, die als vaarbomen dienst doen. De hondjes hebben hier mede eerst het vlot van de kant afge duwd, maar eenmaal midden op <j{ rivier, is het water te diep en moeten zy pagaaien. „Wat denk je Pepi, halen we de overkant wel?" vraagt Pim een beetje angstig, als hy ziet hoe het vlot door de stroom wordt meegenomen. Pepi knikt geruststellend. „Ga maar rustig door met pagaaien. Straks kry. gen we een bocht, daar dryft de stroom je vanzelf naar de kant toe". Pim, Pam en Pom zyn weer wat gerustgesteld en zo zakt het vlot langzaam de rivier af, terwyl het maantje af en toe een blik tussen de wolken doorzendt. BIJ DE VERKIEZINGEN IN ENGELAND. - Twee die niets voor elkaar onder doen. even vasthoudend, fel en scherp zijn. In de kringen der natuurbeschermers is grote ontsteltenis verwekt door het bericht, dat het vliegveld Deelen zal worden ingericht tot operationele b'asis voor de luchtmacht. Daartoe immers moeten langere en zwaardere startba nen worden aangelegd. Er is een drin gend beroep op de regering gedaan, het natuurschoon in dit gebied niet verder aan te tasten, maar de ministerraad heeft besloten, de plannen toch uit te voeren. KIESBESLUIT IN STAATSBLAD In het Staatsblad is het Kiesbesluit opgenomen, bevattende alle uitvoerings- voorschriften en modellen, behorende bij de onlangs aangenomen Kieswet. 28. „Ze még me niet herkennen!" zei de acteur Anadalucius tot zichzelve. „Ik moet mij opnieuw vermommen!" Hy boog zich over de geopende kof fer en trok er nerveus enige valse baar den uit en paste die om beurten voor. „Nee, dat is het niet!" mompelde hy „Die pruik heeft ze al ontdekteen baard is té riskant! Ik moet iets héél anders doen! Wacht, ik weet het al! Waarom heb ik daar niet eerder aan gedacht? Myn allerbeste vermomming!" „Zijn er werkelyk spoken en heksen dreiging boven dit schip!" riep Ma- Ik zie ze bijna! Daar! Horrieble!" op de „Kraak"? vroeg de maat met een dame Mirabelle. „Het omvat het schip Ze wees naar de maat, die nu bijna sidderende stem aan Madame Mira- als een koude, doordringende mist! Ik stikte van angst. Hij keek schichtig om belle, want die gedachte liet hem maar voel het.grauwe geesten zwermen zich heen en sidderde van hoofd tot niet met rust. „Er hangt ongeluk en om ons heen als gieren om een prooi! voeten. DOOR MARJORIE VERNON 66) Peta brak haar gedachten weer af en met haar hoofd in haar handen ge steund, kreunde ze hardop. Als ze het maar zeker wist. Als ze slechts wist of hij.... Maar deze keer scheen er geen uitweg mogelijk. Zelfs als Blake voldoende van haar hield om met haar te trouwen, dan nog kon ze onmogelyk alles waaraan ze gewend was, alles wat ze van het le ven verwachtte en dat nu binnen haar bereik lag, opgeven. Maar er kwamen haar nog meer woorden van Blake in de gedachten: ,Jy steekt altyd begerige handen uit naar wat ju de goede dingen van het leven noemt, maar je mist daardoor het enige wat de moeite waard ls, geluk!" Had hy gelijk? Vergiste ze zich mis schien wanneer ze meende dat rijkdom en voorspoed haar voldoening zouden schenken? Maar zou ze aan de andere kant, na het soort leven dat ze steeds had geleid, het geluk in armoede kun nen vinden? „O neen, vast niet!" riep Peta uit en ze zei het met te meer nadruk omdat er binnen in haar een sprankje twyfel was. „Neen, ik zou dood-ongelukkig zyn als de vrouw van een man zonder geld» die moet ploeteren en zuinig moet zyn, goedkope confectiekleren moet dragen en zich nooit eens een pretje kan ver oorloven". Ze zuchtte en verzekerde zichzelf dat het alleen maar een wensdroom kon zyn om zich in te denken dat hy mis schien niet arm was. Ryke mannen brachten hun vacantie niet door in een woonwagen. In ieder gevalPeta probeerde haar verontwaardiging jegens hem op nieuw op te zwepen. Hoe kon ze nu een man die de onvergefelJjkste dingen te gen haar had gezegd, laten weten dat ze om hem gaf? En zelfs als hij haar ten huwelijk vroeg, wat zeer onwaar schijnlijk was, dacht ze bitter, hoe zou ze dan „ja" kunnen zeggen wanneer ze wist dat hij haar verachtte, al begeerde hy haar dan ook? Neen, ze kon hem lief hebben, maar ze kon hem niet ver geven en haar trots verhinderde dat ze zich volledig aan hem zou geven na de bytende woorden die er tussen hen waren gewisseld. Peta zuchtte en met een onuitspreke- lyk moe gevoel stond ze op en verliet haar schuilplaats; ze knipperde met haar ogen toen ze uit de schemering van het prieel in de felle zonneschyn kwam. Toen ze langzaam het pad naar het huis opwandelde zag ze haar moeder op het terras en terwyl Peta de uitge sleten treden besteeg, wuifde mevrouw Darley opgewonden met een papier dat ze in haar hand had en waarop ze een vluchtige blik had geworpen. „O, ben je daar, Peta? Ik vroeg me al af, waar je was gebleven! Lieve kind, ik moet noodzakelyk met je praten! Moet je nou eens even zien. Dat is al de tweede vandaag. Ik ben er helemaal van overstuur, ik weet gewoon niet meer wat ik moet doen!" Peta nam de brief die haar moeder haar overhandigde en gaf hem daarna met opeengeklemde lippen terug. „Hoe groot was die andere?" „Zevenhonderd zes en vyftig gulden en tien cent. Ik begryp niet hoe het zo kon oplopen ik had geen idee dat we Gralby zoveel schuldig waren Het moest verboden zijn om zulke hoge prijzen te vragen, het is je reinste dief- stal. En dan nog de brutaliteit van die kerels bovendien! Nu hebben twee van die ellendige winkeliers de zaak in han den van een advocaat gegeven o kindlief, het is zo vreselijk! Ik wou dat ik wist wat ik moet doen of iemand had om me te helpen". Mevrouw Darley zonk neer in een van de ligstoelen die op het terras «ton- den en bette haar gezicht met haar zak- "doek. P'1B1® vredesnaam kalm, moeder" Peta bracht met een wanhopig gebaar haar hand naar haar hoofd, KLDaar Gevoegd by haar eigen moeilijkheden was dit haast te veel. Ze was niet in en" a i gesprek met Blake en de daaropvolgende ontdekking dat van hem hield - een liefde bevredigd zou kunnen worden hj. h=o„ te kunnen betreffende hun vermaledyde schulden Het Tweede Kamer-Hd OoeStlSW (PvdA) heeft aan de ministers van puitenlandse zaken en van economi sche zaken de vragen gesteld, of Ne derlandse bankinstellingen de trans acties financieren van Nederlandse za kenlieden, die voor oorlogsproductie belangrijke grondstoffen en goederen aan landen van het Sowjet-bloc leve ren, en of de ministers inlichtingen kunnen verschaffen over pogingen van de Sowjet Unie of haar satellieten tot het aankopen van Nederlandse transportfirma's met het doel het ver voer van het Sowjet-bloc te verge- makkelyken. Verder vroeg de heer Goedhart, of de ministers een over zicht konden geven van de maatrege len, die zij reeds hebben genomen of nog zullen nemen om genoemde mis bruiken de kop in te drukken. Generaal Van Fleet, de bevelhebber van het achtste leger In Korea, heeft verklaard, dat de communisten in staat z(jn om voor een winteroffensief een strijdmacht van 70(l!0OO man op te bou wen. Hy was er evenwel van overtuigd, dat er genoeg geallieerde troepen wa ren om hen tegen te houden. Zes weken geleden hadden de Noor delijken volgens generaal Van Fleet achthonderdduizend man in het veld kunnen brengen, maar in Augustus en September hadden de verbondenen de tegenstander een verlies van honderd duizend man toegebracht. Toen twee DUW-arbeiders bezig waren heide af te branden aan de Klokkenberg bij Overloon ontplofte er een handgranaat die daar kennelyk op de grond lag. A. uit Overloon moest me' zware verwondingen in het zie kenhuis te Venray worden opgenomen. Jn Plaatsgenoot N. werd licht ge wond. Natuurlijk neaml D Aspirm Maar denk eraan, dat er maar één Aspirin bestaal Die is kenbaar aan bet Bayer-kruis en da verpakking met de oranjeband (Advertentie, ing. Med.) r snit morgens „kiplekker" alt bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERFIL- I.ETJES om die Uter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter s Leverpilletjes. (Advertentie, tng. Med.)

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 4