„Die Schöpfung" van Joseph Haydn Mantels Stad en Omgeving Raad Callantsoog was snel klaar Sinterklaas kondigt zijn komst aan in hëïFkort als een muziek geworden ets... 49 -, 69 -, 89-, 99- Centraal Comité heeft reeds circulaires onder de schooljeugd verspreid Ook niet-schoolgaande kinderen van de partij van M.S.C.-tientallen in de nieuwe competitie Zeil- en roeiwedstrijden van de Koninklijke Marine Politie leed 84 nederlaag Uitslag aanbesteding „Storm over Texas" in de Witte-bioscoop Najaarstentoonstelling van „Noorder Kunstkring" Televisie-demonstratie in „Centraal" Ledenvergadering „H.T.C." Schoolhoofd krijgt een Tussen Haaks en Kuifje tt EEN LEZER SCHREEF ONS: Er moeten meer visboksers komen" Elgawa-feam verloor met 6-4 van de politie Propaganda-jeugdavond in de Lutherse kerk nieuwe woning TONEELAVOND „ANA" Julianadorp Texel Sport1 in Julianadorp De nieuwe KLM-luchtlijnen De jubileum-uitvoering door „Toonkunst" Droog weertype loopt ten einde 't Zand H.N.K. had veel succes Schipper in het water Brug bleek niet sterk genoeg Zijpe Veehandelaar in overtreding DONDERDAG 18 OCTOBER 1951 Terwijl in Den Helder de gemoederen nog nauwelijks tot rust zijn gekomen na de grote winkelactie en de puzzlewedstrijd van onze courant, wordt in het hoofdkwartier van Sint Nicolaas al weer gewerkt aan de voorbereidingen tot het jaarlijkse kinderfeest. Het Centraal Sint Nicolaascomité is daarmee wat Den Helder betreft al zover gevorderd, dat de eerste circulaires in zee zijn gegaan. De ouders van niet-schoolgaande kin deren kunnen zo'n formulier afhalen bij een van de heren S. Makelaar, Mo lengracht 16; R. Abbenes, Boerhaave- straat 34 of J. van Es, Rughweg 75. Deze heren hebben zitting in het co mité waarvan verder deel uitmaken mej. S. van Es, mej. C. A. Leewens, mej. R. de Jong. zuster Begga, zuster Isa- bella en de luitenant ter zeer der eer ste klasse L. D. de Kroon. De opgaven moeten uiterlijk 24 Octo- ber bij één der genoemde adressen zijn ingediend. De kinderen krijgen daarna hun deelnemerskaartjes. Nadere bijzon derheden over het feest zelf volgen nog. Het hoopt de kinderen ook dit jaar weer een prettig feest te kunnen be zorgen. De plannen gaan in grootse richting. Om deze te kunnen verwezen lijken heeft men, meer nog dan vorige jaren, de hulp van alle ouders nodig. Men zou echter, indien dat financieel mogelijk mocht blijken, ditmaal de huis- aan-huis-collecte graag achterwege Willen laten. Aan het in voorbereiding zijnde feest kan worden deelgenomen door alle kin deren, die een lagere school of een kleuterschool bezoeken, en verder door alle nog niet leerplichtige kinderen, die vóór of op 1 Augustus 1947 geboren zijn. De schoolgaande kinderen hebben reeds een formulier mee naar huis ge had, waarop de ouders hun jongen of meisje voor het feest kunnen inschrij ven. Zij kunnen daarop ook invullen, welk bedrag zij als bijdrage in de kos ten van het feest willen afstaan. De competitie van de Noordhollandse Schaakbond gaat volgende week be ginnen. Drie tientallen van de Heider ee schaakvereniging „M.S.C." staan voor de zware taak voor ten minste één kampioenschap te zorgen. Aller ogen zfln gericht op MSC 1, dat na een prachtig seizoen naar de overgangs klasse promoveerde. De vereniging staat thans voor het gouden jubileum en daarom vooral is het van belang, dat MSC zijn plaats weet te behouden. Bij de Helderse schaakclub spelen in de overgangsklasse: Aalsmeer 1, Heem stede 1, HSG 2 (Haarlem), Rolland (Haarlem) en VAS (Amsterdam). Voor MSC 1 werd de eerste wedstrijd vast gesteld op Dinsdag 23 October. Dan wordt een bezoek gebracht aan HSG 2, een onbekend tegenstander. Het tweede tiental van MSC komt uit in de tweede klasse B, tezamen met Heemstede 2, Hoofddorp 1, HSG 3, HWP 1 (Haarlem) en Rolland 2. MSC 2 speelt op 23 October eveneens „uit" en wel tegen HSG 3. Het derde tiental ten slotte neemt het in de derde klasse B op tegen: AalS' meer 2, Heemstede 4, Het Oosten 4 (Haarlem, SSCH 1 (Haarlem) en VAS 4. Ook al op 23 October wordt in Haar' lem de strijd aangebonden met SSCH 1, waartegen weinig succes is te verwach ten. MSC onderneemt de reis naar Haar lem met een bus, die ook nog enkele supporters kan herbergen. De bus ver trekt om half zeven van het Stations plein. Op 19 en 20 October zullen te Am sterdam de eindwedstrijden plaats heb ben van de aanmoedigingswedstrijden 1951, waaraan zes zeilploegen en drie roeiploegen uit Den Helder deelnemen, drie zeilploegen en vier roeiploegen uit Amsterdam, drie zeilploegen en drie roeiploegen uit Rotterdam, twee zeil ploegen van het marine-opkomstcen- gen, drie zeilploegen en drie roeiploe gen van het Marineopleidingskamp te Hilversum, één zeilploeg en twee roei ploegen van het marine-opkomstcen trum Voorschoten en ten slotte drie zeilploegen en drie roeiploegen be staande uit adelborsten van het Ko ninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord. De aanmoedigingswedstriiden hebben een bijzonder karakter, omdat hierbij de bepaling bestaat, dat de stuurman van iedere ploeg niet ouder mag zijn dan dertig jaar. De bedoeling is dus, om de jengeren geoefendheid bij te brengen in het wedstrijdzeilen en wed- strijdroeicn. De gisteren in Heiloo gespeelde voet balwedstrijd tussen het elftal van de Alkmaarse Rijkspolitie en dat van de Helderse gemeentepolitie is geëindigd in een 84 nederlaag voor onze stad genoten. De nieuwe Alkmaarse mid- voor Jager maakte voor de thuisclub zeven van de acht goals. Binnen tien minuten was stand reeds 20 voor de Alkmaarders, die de voor sprong in de eerste helft opvoerden tot 41. Na de rust zorgde v. d. Meulen voor drie Helderse doelpunten, doch de thuisclub scoorde er nog vier en won derhalve met 84, daarmede revanche nemend voor de onlangs hier ter stede geleden 21 nederlaag. In opdracht van de heer A. Nuyens te Julianadorp werd gistermiddag door de architect L. Sok in „Formosa" aan besteed de bouw van eeen woonhuis met veestalling en tasruimte aan de Van Foreestweg te Julianadorp. De volgende aannemer schreven in: E. Zon, Julianadorp ƒ27.540.C. Hol lander, Julianadorp ƒ27.690.P. de Graaf, Julianadorp ƒ27.817.W. J de Leeuw, 't Zand ƒ28290.D. Boe kei, Schagen ƒ29.405.P. Peters ƒ29.540.Doedens' Bouwbedrijf, t Zand ƒ29.835.D. de Graaf. Ju lianadorp ƒ33.816.C. van Essen, Den Helder ƒ34.498.fa. Starrenburg en Boerdijk, Den Helder ƒ36.090. fa. W. Veenstra en Zn., Den Helder ƒ36.330.fa. gebr. Tuin, 't Zand ƒ36.940.A. Mosk, 't Zand ƒ38.500. fa. Minneboo en Walboom, Den Hel der ƒ41.040. HELDER 2—STORMVOGELS 2 De KNVB heeft voor Zondag inge last de competitiewedstrijd Helder 2 Stormvogels 2, aanvangend 's morgens 11 uur. Vanavond voor het laatst vertoont de Witte-bioscoop de film „Storm ove- Texas", waarin de hoofdrollen worden vertolkt door John Carroll, Albert Dekker en Andy Devine. Het is een „stoer" verhapl uit het verre ver leden, toen de mannen in het „wes ten" nog met revolvers od de heupen rondliepen. Een behoornjKe dosis sen satie, vermengd met een weinig romantiek, doet het „goede oude" Texas voor de bioscoopbezoekers her leven. De Helderse schildersgroep „De Noorder Kunstkring" houdt van 20 tm. 28 October zijn .Najaarstentoon stelling" in het a'elier aan de Prinsen straat. De officiële opening daarvan vindt plaats op Vrijdagavond 19 Octo ber, om acht uur. De tentoonstelling omvat werk van de leden zelf. In „Centraal" aan de Koningstraat werd dezer dagen door de fa. Moor een televisie-toestel geplaats, waarmede morgenavond een demonstratie zal wor den gegeven. Belangstellende stadgeno ten kunnen tegen betaling van een ge ringe entrée het televisie-programma bijwonen, dat verzorgd wordt door de AVRO. De uitzending begint om kwart over acht, maar het is wel gewenst dat het publiek niet veel later dan acht uur De Helderse Tennisclub houdt heden avond om acht uur in de bovenzaal van „Formosa een ledenvergadering. De agenda vermeldt onder meer het punt „oprichten van een gym- nastiekafdeling", en voorts de be stuursverkiezing. Het gehele bestuur treedt reglementair af. Behalve de heren Bregman en Bartoo stellen alle bestuursleden zich herkiesbaar. Het is morgen hoog water om 9.50 en 22.05 uur en laag water om 4.05 en 16.20 uur. De temperatuur van het zeewater was 13.0 graden Celsius. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) Een tafeltennisteam van de Helderse politie heeft Dinsdagavond op 't hoofd bureau een wedstrijd gespeeld tegen een team van Elgawa, dat uitkwam met de heren Anraat, Ritsema en Biuin. De politie, met de heren Aberson, Hol- tjer en Loots, behaalde een keurige 6-4 overwinning. Wanneer ik nu reeds enkele weken in uw courant lees over de visbokser, mis ik nog steeds het oordeel van de consiiment zelf en die heeft er toch zeker ook wel enig belang bij. Het algemeen belang gaat nog steeds boven het persoonlijk belang. We zullen het dan maar niet hebben over dat machtige woord van die dame door de telefoon en het minder waardigheidsgevoel van de stad Den Helder, want daar hebben Den Haag, Haarlem, Leeuwarden enz ook geen last van en daar komen toch ook vis boksers. Wil men consequent zijn dan moet er ook over de sigaren-, koek-, scheer mesjes-, fruit-, bloemen- en andere boksers geschreven worden die regel matig op de markten verschijnen. Er is indertijd een grote reclame campagne gevoerd over het hele land dat we meer vis moesten eten omdat het zo gezond is, helaas zonder resul taat. Nu komt het particulier initiatief te hulp dat er voor zorgt dat er werkelijk meer vis wordt gebruikt en daar gaat het toch maar om enhet kost geen deviezen zoals brood en ook geen sub sidies. II schrijft dan verder dat het heus niet zo erg is, dat visbokser Beuzen- berg een paar maal in Den Helder is komen opereren en suggereert hiermede en ook in uw verdere betoog alsof dit verschijnsel van tijdelijke aard zal zijn. Maar mijnheer de redacteur u wilt mij toch niet wijs maken dat het u onbekend zal zijn dat dit op andere plaatsen reeds jaren aan de gang is. Neen, zo lang de zee nog vis geeft zal de visbokser niet meer verdwijnen, eerder is er kans dat er nog één bij komt zoals in andere plaatsen zo gauw als ze er de lucht maar van krijgen. Wanneer ik lees dat 75 pet van de haring naar de pufschuiten gaat en we geen raad weten met onze voorraden zoute haring en dat dit volksvoedsel voor de gewone man practisch niet te betalen is, dan is er toch het een of ander niet in orde. De Nationale Christelijke Geheelont houders Vereniging organiseert op Za terdag 20 October in de Lutherse kerk aan de Wezenstraat een openbare pro paganda-jeugdavond, waarop natuurlijk ook ouderen hartelijk welkom zijn. Behalve door het mandoline-orkest „Tremolando", onder leiding van de heer J. Geluk, wordt medewerking ver leend door de bekende meester-vertel- ler uit Amsterdam, de heer J. B. Oos- terwelder. In de Marine-cantine brengt het „Zuidhollands Toneel" hedenavond nog het blijspel „Mijn zoon de dokter". De heer G. N. Paans heropent vanmiddag om twee uur in de Cornelis Ditostraat zijn nieuwe rijwielzaak „De Jutter". In Alkmaar komen de mensen uit de gehele omtrek om Zaterdags goedkope vis te halen en ze schamen zich er niet voor. Zelf bent u bepaald geen viseter an ders zou u moeten weten dat een gezin aan twee pond vis niets heeft en uw visbokser verkoopt ze graag voor twee kwartjes ook. Gd. VERFAILLE. Alkmaar, 13 October 1951. De raad van Callantsoog heeft gister avond een aantal weinig belangrijke be sluiten genomen in een bijeenkomst, die binnen een uur tot het verleden be hoorde. Slechts vjjf van de zeven raads leden waren er bij aanwezig, want de heren Baken (ziekte) en Kuiper (hui selijke omstandigheden) waren absent. Medegedeeld werd, dat de heer N. J, Groot te Amsterdam tot gemeente architect van Zijpe en Callantsoog is benoemd en Maandag j.1. zijn werk begon. B. en W. hadden een perceel commissiariaatsgrend van 570 m2 toe gewezen aan D. Kuiper te Callantsoog voor f 855.—. De raad van beroep voor de directe belastingen bieek de be zwaarschriften van de heren D. Sleu tel te Alkmaar en J. Sleutel Dzn. te Callantsoog ongegrond te hebben ver klaard. Meer succes had de heer P- Groenveld te Heiloo, die zijn aanslag van f 25.29 zag teruggebracht tot f 14.85. De raad van beroep overwoog daarbij, dat de boerderij van de heer Groenveld alleen en ui'sluitend door een niet-openbare weg is verbonden met de Scheiding6vliet en dat een afstand van 465 m. niet kan worden beschouwd als te zijn in de „onmid dellijke nabijheid van de openbare weg". Tenslotte werd nog medege deeld, dat het begraaftoestel nu toch is gearriveerd. De buurtvereniging „Vrede en Vrij heid" opent op Maandagavond 22 Oc tober in Casino het winterseizoen met een toneelvoorstelling, te geven door cie toneel- en amusementsvereniging „A-NA.", een onderafdeling van de buurtvereniging. Opgevoerd wordt het stuk „Zo waarlijk helpe mij EXAMEN SCHERMLERAAR. De heer IJzendoorn, sportinstructeur bij de Marine heeft dezer dagen exa men gedaan ter verkrijging van het praedicaat „schermleraar". Te zamen met twee andere candidaten heeft hij op uitstekende wijze aan de eisen van de examencommissie, samengesteld door de vereniging van in Nederland gevestigde schermleraren, voldaan. NIET GEPRIJSD. De economische politierechter te Alkmaar, mr. P. M. J. Nolet, veroor deelde gisteren de kleinhandelaar in fruit S. B. uit Den Helder bij verstek, overeenkomstig de eis tot f 15 subs 5 dagen, omdat de man had verzuimd zijn waren van de nodige prijskaartjes te voorzien. In plaats van de niet-herkiesbare heer K. ten Boekei werd tot lid van de woningcommissie benoemd de heei Jac. Hollander. De andere leden, de heren P. van Diepen, A. Schenk, P. Vecter en J. Vos, werden herkoze. In enkele verordeningen en regelin gen werden wijzigingen van onderge schikt belang aangebracht en ae raad ging accoord met een voorstel 'ot wij ziging van de gemeenschappelijke re geling van de vleeskeuringsdienst in de kring Barsingerhorn. Het ging hier om de openbaarheid van de commis sievergaderingen. Dan waren er bezwaarschriften te gen aanslagen straatbelasting 1951 van de heren J. D. Aij te Anna Paulowna. T. Mooij Jbzn. *e Callantsoog, Jhr. C H van den Brandeler te Soest en mr. C. H. Tbiebout te Den Helder en van mevr. J. C. Kloos—Thiebout te Den Helder. Zij maakten er bezwaar tegen, dat de gemeente in de polder Koegras siraatbelasting heft, terwijl het onder houd bij derden berust. De raad ver klaarde de bezwaarschriften onge grond. Besloten werd over te gaan tot bouw van een woning bestemd voor het hoofd der school aan de Zee weg. De gemeente kan hiervoor een lening krijgen, welke ten hoogs'e vijf tien duizend gulden zal bedragen. Zo n lening is tegenwoordig een meeval ler. Burgemeester Correljé vertelde nog, dat bij het bedrag van f 15.000.— ook de grondkosten e.d. zijn begrepen en dat de huur van de nieuwe woning f 6.zal bedragen. De gemeentebegro- 'ing voor 1952 <"6rd reeds aangeboden en men nam het besluit de woning Dorpsweg 8 te verhuren aan de melk- slijter G. J. Korver. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Schagen naar de geschiedenis met de wederopbouwbarak, welke bij de jeugdclub in gebruik was. In de zomer zou deze club er zijn uitgezet door B. en W. Voorzitter zei, dat er sprake was van een „vriendelijk ver zoek tot tijdelijke ontruiming" en dat de zaak in het reine was: de jeugdclub heeft B. en W. excuses aangeboden Van dat laatste had men de heer Scha- GOEDGEKEURDE STATUTEN De Staatscourant meldt de goedkeu ring van de statuten der Algemene Speeltuinvereniging „De Hollebol" te Den Burg. Voor het eerste eftal van JVC wordt het Zondag een belangrijke dag, want dan moeten de Julianadorpers naar Hollandia 1, één van de grote concur renten. JVC 2 krijgt om twee uur bezoek van ZAP 4. De JVC-junioren spelen tegen HRC c en JVC a gaat naar Callanits oog a. JHC 1 staat thans voor de uitwed strijd tegen OSS in Zandvoort. JHC a speelt uit tegen Koedijk a en JHC 2 ontvangt om tien uur DES 1 uit Sint Maarten. Naar wij vernemen is de openings- vlucht van de nieuwe KLM-luchtlijn Amsterdam-Tokio op 4 Dec. gesteld. Dat Haydn in zijn later leven, toen hij een man was, die men in Londen en Weenen op de handen droeg, nog dik wijls over zijn moeilijke tn zorgelijke jeugd sprak, zal niemand verwonderen als men weet, welk een levensweg deze kunstenaar is gegaan. Als tweede kind uit een arm wagen makersgezin werd hij in 1732 geboren in een klein onbekend dorp aan een zijrivier van de Donau in Beneden - Oostenrijk. In dit dorpje leefden de ouders als zeer eenvoudige handwerks lieden. De oude Haydn was muzikaal en begeleidde zich zelf op de harp, zonder een noot te kennen. Spoedig zong de zoon hem alle liederen met een bijzon der fraaie sopraanstem na. Hoewel de moeder Joseph liever geestelijke had laten worden, zette de vader door dat hij muzikant werd. Hij werd in huis genomen door een neef die dorpsonderwijzer was in Hain- burg en daar ook de kerkmuziek ver zorgde. Zwaar heeft de jonge Haydn het daar gehad. Meer stokslagen dan eten! Zo werd de achtjarige na een op leiding van twee jaar als koorknaap van de Stephansdom te Weenen aange nomen. Ook deze tijd was allesbehalve gemakkelijk. De behandeling streng, de dienst inspannend. Hij sloeg zich er echter door en langzamerhand begonnen zijn talenten de aandacht te trekken. Op zeven en twintigjarige leeftijd wa ren de ergste zorgen voorbij! Hij werd kapelmeester bij een vor stelijke familie. In deze tijd trouwde Haydn. Gelukkig is dit huwelijk nooit geweest. Haydn heeft eens van zijn vrouw gezegd: „Het laat haar onver schillig of haar man schoenmaker of kunstenaar is". Langzaam maar zeker begon zijn roem door te dringen. Zijn composities werden zowel door Oosten rijkse als door Engelse uitgevers gepu bliceerd. Hij kreeg een mooie aanbie ding om als componist en dirigent in Engeland op te treden. Hij werd zelfs aan het Engelse Hof ontvangen cn de universiteit van Oxford benoemde hem tot ere-doctor Haydn's kunstenaarschap ontwikkelde zich aan het eind van zijn leven in een steeds sneller stijgende lijn. Als grijsaard De directeur van het Toonkunst koor, de heer Herman Zaal, schreef voor ons bijgaand artikel ter in leiding van de jubileum-uitvoering, die volgende week in de Nieuwe Kerk wordt gegeven. van vijf en zestig schreef hij „Die Schöpfung". De Schöpfung, het geniale wérk dat nog immer de mensheid, ook van onze tijd weet te boeien en te ontroeren. De prachtige instrumentale inleiding van dit werk schildert de chaos. Gedurfde dissonanten, afgewisseld door blijdere accenten geven de stemming weer van het „In den beginne schiep God de hemel en de aarde." Indrukwekkend en toch met de een voudigste middelen beeldt dan de grijze componist de komst van het licht uit. Bij de eeuwige woorden En God zei- de: daar zij licht! en daar werd licht" gaat het ruisend en ingetogen pianissi mo van het koor in een groot en heer lijk C-majeur accoord over. Dit beroem de gedeelte is als een muziek geworden ets van Rembrandt. Het is alsof de ein deloze pracht van het licht over de we reld wordt uitgegoten en wij kunnen alleen maar buigen voor een geest, die dit zó wist te schilderen in muziek. Het scheppingsverhaal wordt dan van dag tot dag gevolgd met de schilderachtig ste middelen in koor en orkest. Nooit zal de blijmoedige componist nalaten van zijn vreugde te getuigen als er sprake is van een kabbelend beekje of het tortelen van een duivenpaar. De nachtegaal zingt zijn wonderlijke melo die en leeuw en tijger laten hun drei gende roep horen. Trotse en statige motieven kondigen de schepping van de zon aan, en aan doenlijk als tegenstelling zingt de mu ziek van het mystieke schijnsel van de maan. Machtige, uitbundige en juichen de koren roemen Gods wijsheid en liefde en prijzen zijn mildheid met niet ein digende halleluja's. Bij de schepping van het eerste mensenpaar is alles goedheid en vrede. Het heeft waarlijk niet aan Haydn ge legen dat deze beminnelijke voorstel ling van de mens niet altijd in over eenstemming met de werkelijkheid is. En dan klinkt dat grote geweldige koor met „Vollendet ist das grosze Werk". Na in het derde deel gemijmerd te hebben over de zaligheden van het Paradijs, sluit het werk met een prach tige dubbel-fuga. Bijzonder indruk kend zijn de laatste maten, waarin het slotkoor trots en zeker, gelouterd door een hemelse vreugde, vol ernstige na druk roept: „Des Herren Ruhm er bleibt in Ewigkeit. Amen". De oude man, die 188 symphonieën, 83 strijkkwartetten, 163 klaviersonaten 19 opera's en 15 missen schreef, om van zijn kleinere werken maar te zwijgen ging voor de laatste maal in 1808 nog eenmaal naar een uitvoering van Die Schöpfung". Het yas ter ere van zijn zes en ze ventigste verjaardag. Toen de bijvals betuigingen voor deze grote bescheiden componist en zijn werk maar niet on- houden wilden, antwoordde hij slech's met een waardig en ernstig gebaar naar daar" neP "Het komt alles van- 31 Mei 1809, kort nadat de Fran sen voor de tweede maal zijn geliefde Weenen binnentrokken, sliep de grote Haydn voor eeuwig in H- J. ZAAL NU DE BESTE EN MOOISTE BENEDEN HONDER GULDEN. OOK EXTRA GROTE MATEN BETAAL MINDER KOOP BIJ (Advertentie, Ing. Med.) (Van onze weerkundige medewerker). Nog vrij onverwacht zal er een einde aan het stabiele en droge weer komen, dat bijna drie weken heeft geduurd. Sterke barometerstijgingen ten Zuid westen van Engeland hadden tot ge volg, dat een storingsfront over Enge land, dat gistermorgen al door het KNMI werd aangekondigd, tegen de avond ons land berikte. Dit front ver oorzaakte plaatselijk motregen en enige lichte regen, al viel er niet meer dan 1 mm. In Den Helder bleef het bij en kele druppels. Hoewel de neerslag nog van zeer weing betekenis is, kan toch het einde van het droge weer verwacht worden. Op de Oceaan nadert al weer een nieuwe regenstoring Engeland, die morgen ook tot over ons land kan door dringen. De droogteperiode heeft dus in een groot deel van ons land reeds haar einde bereikt. Het hogedrukgebied boven Rusland trekt in beteknis afne mend, weg, zodat ons land de komende dagen in een Westelijke stroming zal komen te liggen. Tot op heden is er nog niet meer dan 1 mm regen geval len in deze Octobermaand. Het laag ste regencijfer voor October over de afgelopen honderd jaar, in Den Helder gemeten, bedroeg 5 mm in 1861. In 1908 en 1920 viel slechts 7 en in 1947 11 mm. Hoewel October dus nog geen record gebroken heeft, was het tot op heden een buitengewoon zonnige en stabiele herfstmaand, waar wij met genoegen aan zullen terugdenken. Voor een stampvolle zaal heeft het Noordhollands Kleintoneel uit Winkel in café Beeldman een uitvoering ge geven van het welbekende stuk „Ge broeders Pompernikkel, in zuidvruch ten". Onder de beproefde regie van de heer K. Leguit is dit vrolijke spel ook hier volkomen tot zijn recht gekomen. Alle medewerkenden bleken over de uitstekende rolkennis te beschikken ('t geen ook bijna niet anders kan na zo veel opvoeringen!) en zij smaakten het genoegen na afloop een hartelijke ova tie in ontvangst te mogen nemen. De heer K. Leguit kwam nog even voor het voetlicht om de toeschouwers te danken. Hij verklapte daarbij, dat zijn gezelschap op tweede Kerstdag nogmaals in zaal Beeldman zal komen met een revue „Lach om je zorgen". Bij het passeren van twee zolderschui ten raakte een schipper bij het over stappen van de ene op de andere schuit nabij de vlotbrug in het water. De man kwam onder de achterste, schuit terecht, doch een ogenblik later zag men hem weer boven water komen. Het was ge lukkig een uitstekende zwemmer en met een paar krachtige slagen bereik te hij snel de wal. de schrik, een nat pak en vermoedelijk een ervaring rij ker. Bij het begin van de kermis kwam een gezelschap kermisgangers over de ook vorig jaar voor dit doel gebruikte brug over de Egalementssloot. De van niet al te sterk materiaal gebouwde brug bleek tegen de belasting niet bestand en zakte in elkander. Gelukkig zocht iedereen tijdig een goed heenkomen en incident zonder ongelukken af. Als men de brug volgend jaar weer wil gebruiken, is het toch wel wenselijk iets deugdelijker materiaal te gebrui ken. R. uit de Zijpe is een veehandelaar met vele bevoegdheden, zoals de offi- r-u justitie, mr. dr. J. M. Vellinga e Alkmaar, het gistermiddag uitdrukte, och hij bezit geen erkenning voor het nanaelen in varkens. Daar R. zich hier- aan toch had schuldig gemaakt, moest J zich gistermiddag voor de Econo- P iw TPolitierechter 'e Alkmaar, mr. M. J. Nolet, verantwoorden. Ver- e had voor de veehandelaar G. ze ven varkens verkocht en ontving daar voor een provisie van f 1.50 per varken, n verband met de ernst van de over* e mg en het feit, dat verdachte deze veehandelaar een valse verklaring aan e verbalisant had laten afleggen, eiste officier f 40 cf 20 dagen, waarmee «e Politierechter zich accoord ver klaarde.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2