Keukendoeken beemsterboeh Den Helder na.m afscheid van wethouder P. J. Diesbergen Kampioenschap der vijfde klasse al na derde avond voor Leen De heer Daalder spreekt vanavond tijd over de letterkunde van deze GERO- ZILVER .EEUWIG GAAT VOOR OGENBLIK' Laatste eer op Huisduiner kerkhof Leven gekenmerkt door strijd en tegenslagen 59 ct per Meter 98 ct m „Mijn zoon de dokter" in de Marinecantine Rijwielhandel „De Jutter" gisteren heropend IN HET KORT Steelt eens een CHIEF WHIP op—direct weet LJ dat U iets buitengewoons rookt. Prima tabak, zeer aparte smaak, onovertroffen zuiverheid en unieke kundigheid bij de fabricage—het geheim tan het extra genot dat U ondervindt als U CHIEF WHIP, de beste sigaret voor Uw ge zondheid, rookt! Oprichting sectie Sociaal en Maatschappelijk Werk Tussen Haaks en Kuifje VAN HET GROENE LAKEN Tegen Van Hees hoogsie serie van 21 café Luickx Zaterdagmiddag muziek in de stad Opstelling Watervogels SAMEN UIT, SAMEN.... OHANJEHOOM B/EK/ Zal HCSC 1 morsen drie punten uitlopen? LcAfaforv SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR WOL Tweede lezing voor de Volksuniversiteit HTC behield de heer Bartoo als voorzitter Het gebeurde in Nieuwediep HermesAdelborsten aan de Meeuwenlaan Nieuws van „IVA" <SIEs> De ruimste sortering vindt U bij VRIJDAG 19 ocioDluil 1951 \TOOR HET EERST na vele dagen was de hemel weer grauw en betrokken, toen Den Helder afscheid nam van zijn Maandagmorgen overleden wethouder van Sociale Zaken, Volksgezondheid en Woonruimte-verdeling, de heer P. J. Diesber gen. Vele autoriteiten, raadsleden, ambtenaren, vrienden en relaües woonden gis termiddag de teraardebestelling op de Algemene Begraafplaats by. Tevoren werd in de overvolle aula een korte rouwdienst gehouden onder leiding van de Luther se predikant, dr. J. A. Stellwag, die in zUn toespraak de overledene vergeleek met de figuur van Jozef, wiens levensweg door vele diepten is gegaan. Burgemeester mr. G. D. Rehorst, die namens het gemeentebestuur het woord voerde, herdacht wethouder Diesbergen als een goed en beminnelük mens. met wie het prettig was samen te werken. „Hij kreeg in zijn ambt talloze pro blemen te verwerken. Vooral de wo ningnood heeft veel van zijn geest kracht gevergd. Het was in zekere zin zijn zwak, dat hij al te zeer meeleefde met de honderden gevallen, die op zijn spreekuur werden behandeld. Ik kan getuigen, dat hij met hart en ziel heeft getracht, binnen het raam van de gerin ge mogelijkheden het beste te bereiken. Het overlijden van wethouder Diesber gen doet ons opnieuw beseffen, dat wij niet uitsluitend onze plicht tegenover de maatschappij moeten vervullen, maar ook moeten bedenken dat ons na het korte leven hier op aarde een eeuwige bestemming wacht", zo zeide de burge meester, die eindigde met een woord van troost tot de familieleden. Ter inleiding las dr. Stellwag de ver zen 3—5 uit I Petrus 1. De predikant ging voor in gebed en bepaalde de aan wezigen toen bij het gedeelte uit He breeën 11, waar de apostel Paulus schrijft over Jozefs geloof. „De heer Diesbergen had iets van Jo zef", aldus dr. Stellwag, die de over ledene in verscheidene gesprekken zeer goed had leren kennen. „Zijn leven Werd gekenmerkt door strijd en tegen- Slagen, maar zijn voorname ernst en grote eenvoud verlieten hem nimmer. Er schuilt een zekere tragiek in, dat hij op het laatst van zijn leven werd ge plaatst in het bestuur van deze gemeen te. Hem werd een zware taak op de schouders gelegd, maar hij mocht deze slechts korte tijd vervullen. Tijdens zijn ln stille berusting gedragen ziekbed heeft de heer Diesbergen de waarheid van Vondel's woord beseft: „Eeuwig gaat voor ogenblik!" Deze week verkochten wij op onze kinderbijslagaanbieding van Maandag 1000 Meter Vitrage voor en de verkoop gaat nog steeds door. Dat was goedkoop anders waren onze klanten ook niet van heinde en verre gekomen. Maar nu van dezelfde fabriek een aanbieding waarbij die van de vitrage nog maar kinderspel was 200 stuks van 1.28 600 stuks van 1.38 400 stuks van 1.43 Vrijdagmiddag om 2 uur be- gintde verkoop van deze meer danl200doeken, rood geruite theedoeken, blauw geblokte en grijs geblokte keuken doeken; betere kwaliteiten, waar U alleen maar veel minder voor betaalt want nu koopt U ze voor per cliënt niet meer dan 6 stuks Prachtige breiwol merk „Spoeltjes" in vele kleuren, officiële prijs i 2.50 maar nu pet grote 100 grams knot Doet Uw inkopen Gevoelsmens Ook de heer G. J. Eijlders, die als oudste raadslid sprak, had de overlede ne leren kennen als een gevoelsmens, die zich altijd het lot van anderen sterk aantrok. Toen hem het wethoudersambt werd toevertrouwd deed de raad dat in de zekerheid, een figuur te kiezen die volgens een sterke overtuiging leefde. De heer Diesbergen was een man van weinig woorden, maar op hetgeen hij zeide kon staat worden gemaakt. De heer Eijlders eindigde zijn toespraak door de nabestaanden, en in het bijzon der mevrouw Diesbergen, voor te hou den de versregels: „Beveel gerust uw wegen, al wat u 't harte deert, der trou we hoede en zegen van Hem. die 't al regeert. Die wolken, lucht en winden wijst spoor en loop en baan, zal ook wel wegen vinden, waarlangs uw voet kan gaan". Tenslotte werd een hartelijk vriend schappelijk woord gesproken door de heer S. Prins, lid van de raad en voor zitter van de afdeling Den Helder der Volkspartij voor Vrijheid en Democra tie. welke de heer Diesbergen in het college van B. en W. vertegenwoordig de. „Gedurende de jaren, dat ik de heer Diesbergen heb gekend, heb ik hem le ren bewonderen om de moed en de Twee succesvolle avonden Twee avonden achtereen heeft een stampvolle Marinecantine genoten van het blUspel „Mijn zoon de dokter", dat werd opgevoerd door het gezelschap „Zuidhollands Toneel" onder regie van Jac. Bülevelt. In een vorig seizoen was het stuk al met zoveel succes ten tonele gevoerd, dat een herhaling alleszins verant woord was, gezien ook de mutaties in het te Den Helder geplaatste marine personeel. De hoofdrol (van slager De Ronde) werd ook ditmaal met bijzonder veel verve gespeeld door Jac. Bijlevelt zelf. De kleine wijzigingen in de bezetting der overige rollen bleken van weinig of geen invloed op het peil van de op voering. Het gezelige stuk, dat toch niet helemaal een „niemendalletje" was heeft, achthonderd leden van het grote marinegezin een avond van ge zonde en prettige ontspanning ge bracht. De eerste avond vertolkte de luite nant ter zee der eerste klasse L. D. de Kroon de dankbare gevoelens der aanwezigen, gisteravond werd deze „dinges" (taak) vervuld door sergeant Kuster. Beide malen werden de dames van het gezelschap met een boeket ver rast. (Advertentie, Ing. Med.) In de Cornelis Ditostraat heeft een klein meisje gistermiddag de nieuwe rij wielhandel „De Jutter" heropend. Haar vader, de heer G. N. Paans, stond er glunderlachend bij. Geen wonder ove rigens wanneer je pas een bescheiden herstelplaatsje in de Piet Heinstraat hebt verwisseld voor een zo prachtig en modern pand. De heer Paans heeft in zijn nieuwe winkel de beschikking over een mooie ruime werkplaats en een even ruim magazijn. Het geheel is voorzien van technische snufjes. De winkel steekt in lichte verf, en momenteel staan er min stens zo veel bloemenmanden als rij wielen, kachels, wasmachines, stofzui gers en allerhande onderdelen. Intussen vertelde de eigenaar gisteren aan de vele belangstellenden, dat zijn zaak van voor de oorlog ongeveer op dezelfde hoogte stond als nu „De Jut ter". Dat wekte goede herinneringen op, die meteen vertrouwen gaven voor de toekomst. Vermelden wij nog dat deze rijwiel handel tot stand kwam onder architec tuur van de heren J. A. Peters en ir. B. Roelofs. wilskracht, waarmee hij telkens weer tegenslagen heeft kunnen overwinnen. Hij versaagde nooit en begon steeds op nieuw. Drie jaar geleden werd hij in het bestuur van onze afdeling gekozen. Een jaar later aanvaardde hij niet zonder schroom zijn zetel in de raad, en toen hij in 1950 tot wethouder werd be noemd accepteerde hij deze belangrijke post met het vaste voornemen, zijn beste krachten daaraan te wijden. Ik weet met hoeveel liefde en hoeveel zorg hij heeft gearbeid in de maanden, dat zijn gezondheid hem nog daartoe in staat stelde. Tijdens zijn ziekbed heeft hij voortdurend verlangend uitgezien naar het moment, waarop hij de arbeid, die hem ondanks alle moeiten en zorgen lief was geworden, zou kunnen hervat ten. Een toegewijd werker en een goe de vriend is van ons heengegaan. Dat hij ruste in vrede", zo besloot de heer Prins. De baar, die met verscheidene kran sen en bloemstukken was bedekt, werd toen uit de aula gedragen. Een lange stoet volgde het stoffelijk overschot naar het Oostelijke plantsoengedeelte van de begraafplaats, waar de groeve was gedolven. Na de teraardebestelling werden geen toespraken meer gehou den. Slechts restte dr. Stellwag de taak, de plechtigheid overeenkomstig de Lu therse liturgie te besluiten. Namens de familie bedankte toen de heer S. Prins de vele belangstellenden voor de laatste eer, aan wethouder Diesbergen bewezen. In „Centraal" wordt vanavond een openbare televisie-demonstratie gege ven; de uitzending wordt verzorgd door de AVRO. De Tivoli-bioscoop brengt van he-'i t den- tot en met Maandagavond de ope-V 3nÖ93g SlOtpSTtlJGn ID rettefilm „The dancing Years", terwijl OOK IN DOOSJES VAN 10 STUKS (Adverieii.ic. Mi'flj op dezelfde avonden in de Witte bios coop wordt vertoond „De zwarte roos" (met Orson Welles, Tyrone Power en Cecile Aubrey). Van 24 t/m 30 October en van 5 t/m 30 November worden in het duin terrein bij de Middenvliet weer schiet oefeningen gehouden. Vanavond om acht uur vindt in het atelier aan de Prinsenstraat de offi ciële opening plaats van de Najaars tentoonstelling van de Noorder Kunst kring. Voor de Maandagavond op het ge meentehuis te houden oprichtingsver gadering van de sectie Sociaal en Maatschappelijk Werk van de Helderse Gemeenschap blijkt een goede belang stelling te bestaan. Wij vernamen, dat het niet is uitge sloten dat een aantal verenigingen die zich op dit terrein bewegen geen uit nodiging tot bijwoning van de vergade ring hebben ontvangen. Zij zijn natuur lijk toch van harte welkom. Op de vergadering worden de vol gende punten behandeld: bespreking van de vorming en samenstelling der sectie; benoeming van een voorlopig sectiebestuur; aanwijzing van voorlo pige vertegenwoordigers in de bestuurs raad. De vergadering begint om acht uur Gistermorgen liep een Engelse mijnenveger, de „1771", de haven van Den Helder binnen. Het is morgen hoog water om 10.25 en 22.30 uur, en laag water om 4.35 en 16.45 uur. De temperatuur van het zeewater was 12,4 graden Celsius. In café Luyckx aan de Bassingracht worden vanavond de laatste partijen ge speeld om het kampioenschap der vyfde klasse van het district Den Helder van de Nederlandse Biljartbond. Gisteravond is de heer Leen eigenlijk al kampioen geworden. In punten kan Van de Berg nog met hem geiyk komen, maar Leen'is moyenne is onbereikbaar. Niettemin zal Van de Berg natuuriyk hedenavond zün best doen om Leen een nederlaag toe te brengen. Nu Leen voor deze klasse een te hoog gemiddelde heeft gehaald, komt Van de Berg in aanmerking voor de gewestelijke kampioenschappen (vijfde klasse), die te Hoorn worden verspeeld. De stand is momenteel Leen Van de Berg De Vries Ook de partijen van Woensdagavond droegen een zeer spannend karakter. Van de Berg versloeg Kok in de laatste vijf caramboles. De kalme De Vries bleef toen in de running door een rus tige zege op Van Beek. Leen, de favo riet, ondervond geduchte tegenstand van Straathof, die op een gegeven mo ment een inzinking kreeg. Nestor Van Hees zegevierde over Petterson, die we derom zeer onfortuinlijk was. Straat hof trok zich hierna niets aan van de reputatie van de ongeslagen Van de Berg. Eerstgenoemde klopte zijn dorps genoot op de eindstreep. Leen had daar vanzelfsprekend niets tegen. Van Beek ondervond, dat het met een Van Hees in vorm kwaad kersen eten is. Laatst genoemde won dus. Leen noteerde tegen Kok een voor deze klasse zeer hoge serie van negentien. Kok bleef op één en twintig staan. Voor Petterson was vervolgens De Vries ongenaak baar. Na twee avonden was de stand: 200 114 1.75 8 De Vries 194 126 1,54 6 Van de Berg 199 148 1.35 6 Van Hees 197 184 1.07 6 Kok 167 156 1.07 4 Straathof 172 155 1,11 2 Van Beek 126 125 1,01 0 Petterson 133 136 0,98 0 Vermeldenswaard is van de derde avond vooral, dat Petterson en Van Beek hun eerste partij wonnen. Beide overwinningen gingen ten koste van Kok. Zeer spannend was de ontmoeting tussen De Vries en Leen. De Vries ge raakte door een ongelukkig stootje uit zijn evenwicht en bleef ten slotte op 41 staan, toen Leen de vijftig caramboles vol had. In zijn partij tegen Van Hees boekte Leen een serie van éérr'én twin tig, waarmee hij dus zijn record van de vorige dag brak. Van Hees Kok Van Beek 300 160 4.87 12 299 205 1,45 10 261 170 1,53 6 272 238 1,14 6 260 243 1.07 6 234 222 1.05 4 221 206 1,07 2 215 204 1,05 2 De slotpartijen gaan (om acht uur te beginnen) tussen: Kok en Straathof; Leen en Van de Berg; Van Beek en Petterson; De Vries en Van Hees. Ter opluistering van collecte Tot besluit van de inzamelingsactie ten bate van de Gezamenlijke Militaire Fondsen wordt morgen een straatcol lecte gehouden. Het comité heeft zich daarbij verzekerd van de medewerking van de Hilversumse Matrozenkapel der Koninklijke Marine, die morgenmiddag van drie tot vijf uur een concert geeft in de muziektent Julianapark. Boven dien zal door het Stedelijk Muziek korps een mars door de stad worden gemaakt. De start is om drie uur op de Ruyghweg bij de Fazantenstraat. Het korps volgt dan de route: Fazanten straat, Ooievaarstraat, Reigerstraat, Burgemeester Houwingsingel, Lijster straat, Ruyghweg, Bassingracht, Vijzel straat, Jan in 't Veltstraat, Jonker straat, Spoorgracht, Nieuwe Brugstraat, Zuidstraat, Keizerstraat, Julianapark. Watervogels speelt Zondag uit tegen DTS. Linksbuiten Dirks kan doSt een blessure niet van de partij zijn. De op stelling luidt nu: doel: Dirks; achter: Blokker en Meijers; midden: Snijders, Van de Hert en Been; vóór: Van Beek hoven, Koek, Ewalt, Snijders en Pronk. Voor HCSC 1 is het morgen een zeer belangrijke dag. De beide grote rivalen in deze afdeling zullen elkaar in Zaan dam ontmoeten. Slagen onze stadgeno ten er in ZCFC I te bedwingen, dan vergroten zij hun voorsprong tot drie punten. HCSC 2 gaat op bezoek bij ZCFC 2 en zal het daar evenmin gemakkelijk hebben. De eerste bus vertrekt om één uur van garage Moorman, de tweede om half drie. Op het HRC b-veld zullen HCSC 3 en HCSC 4 nog eens de strijd met elkaar aanbinden. Die ontmoeting begint om vier uur. De HCSC-junioren ontvangen Watervogels a op het Hel der b-veld (4 uur). De a-adspiranten gaan naar Kaagvogels b. Doe als de textielfabrikant, die het risico van alkalivrij voor alles en nog wat niet neemt. Kies de zekerheid van het overvette satijnzachte Echfalon-sop en houd Uw wol als nieuw. i Advertentie ine Med.) In de Vakschool voor meisjes houdt de heer D. L. Daalder vanavond voor de Helderse Volksuniversiteit zyn twee de lezing over „De Nederlandse roman in de loop der eeuwen". Ter oriënte ring van degenen, die de eerste lezing niet konden bywonen, geven wij hier een samenvatting van het toen bespro kene. Oorspronkelijk is een roman een in de romaanse taal geschreven verhaal in dichtvorm. De roman diende alleen om te amuseren, van karakteruitbeeldingen was geen sprake evenmin als van een bepaalde ontwikkelingsgang. In de loop der jaren verschenen ridderromans, schelmenromans, herdersromans en la ter ook historische en zedenromans. Een andere vorm in de literatuur is de vertelling (Cats, Heyermans, Couperus). De novelle grijpt weer dieper, maar toch wordt ook hierin geen probleem gesteld. Toen Cervantes zijn „Don Quijote' schreef, wilde hij daarmee de populan teit van de ridderromans breken. D zedenromans, die in de achttiende eeuw werden geschreven, ontstonden mi ten gevolge van buitenlandse invloed: ii, o.a. van Descartes. De natuurlijke reli gie vierde in die periode hoogtij. Men beschouwde volksopvoeding als een ge makkelijke zaak, wanneer men het volk kennis bijbracht omtrent God, deugd en onsterfelijkheid. Hieronymus van Alphen geloofde, dat 'n klein moralistisch gedichtje vol doende was voor een opvoeding tot deugdzaamheid. In navolging van de Engelse zedenromans schreven Betje Wolff en Aagje Deken hun „Sara Bur gerhart". Rhynvis Feith produceerde een uitermate sentimentele en ziekelijk overgevoelige romantiek. Van Lennep schreef historische ro mans, die echter geschiedkundig niet bepaald betrouwbaar zijn. In dit genre had de heer Daalder meer waardering voor mevr. BosboomToussaint, maar als het beste werk beschouwde hij dat van Schimmel en Drost. Enkele romans uit die tijd zijn tegenwoordig nog wel leesbaar, maar geven toch een oplossing van het verhaal, die niet meer kan wor den aanvaard. Met Multatuli kwam onder invloed van de Engelse auteurs Keats en Shel- ley het individualisme op. In zijn „Max Havelaar" heeft de mens Douwes Dek ker zich geheel uitgestort. Dit werk kan gerekend worden bij de z.g.n. strek- ingsromans. Zo heeft de heer Daalder in zijn eer- s lezing een overzicht gegeven van de i mankunst tot deze tijd. Vanavond, in ri» tweede en laatste lezing, bespreekt de directeur van de Bergense Middel bare Meisjesschool de letterkunde uit onze periode. In de bovenzaal van „Formosa" heeft de Helderse Tennisclub gisteravond 'n ledenvergadering gehouden. Van het bestuur waren aftredend de heren Bartoo (voorzitter) en Bregman. Hoewel beiden niet herkiesbaar waren is toch de heer H. Ph. G. Bartoo aan gebleven als voorzitter. Aan hem werd toegevoegd als commissaris de heer C. Teitler. Het bestuur ziet er thans als volgt uit: H. Ph. G. Bartoo J. C. Visser (secretaris), H. R. Kous broek (penningmeester), mej. P. Vet, G. Bakker en C. Teitler (commissaris sen). Tijdens deze vergadering werd voorts een gymnasti_ek-afdeling opgericht. Dit clubje werd in het leven geroepen ter training van de HTC-leden gedurende de wintermaanden. Een juwelier in de Keizerstraat, di^ 's avonds laat een tegen zijn gevel bevestigd medaillkastje binnenshuis pleegt te halen, behoefde dat eergiste ren niet meer te doen. Een onbekende had zich reeds over het kastje met in houd ontfermd. Wij vermeldden reeds, dat dezer dagen werd ingebroken in een perceel aan de Zuilstraat. Men heeft inmiddels kunnen nagaan, dat niets wordt ver mist. De man, die onlangs in Den Hel der een bromfiets huurde en niet te rugbracht, is aangehouden. Hij bad het karretje in Zwolle van de hand ge daan aan een circusemployé uit Gro ningen. Op de hoek BinnenhavenNieu we Brugstraat kwamen twee dames op een bromfiets met elkaar in aanrij ding. De uit Wieringen afkomstige da me mevr. H. G.K. liep daarbij enige lichte ontvellingen op. De bromfietsen werden allebei beschadigd. Aan de Meeuwenlaan worden Zon dag de volgende hockeywedstrijden ge speeld: 10.30 uur: Hermes 1BHHC 4 (dames); 12 uur: Hermes 2Amers foort 2 (heren); 12 uur: Hermes 3— VW 2 (dames); 14.30 uur: Hermes 1— Adelborsten 1. De uitwedstrijden zijn: BDHC 6— Hermes 2 (dames); BDHC b—Hermesa (meisjes); Strawberries bHermes a (jongens). DSS 1 uit Alkmaar is dit weekend de gast van IVA 1 en 2. Wanneer IVA 1 volledig uitkomt kan wel een punt worden behaald. Of IVA 2 een derge lijk resultaat kan bereiken moeten wii betwijfelen. IVA 3 brengt een bezoek aan DSS 2. Wij houden het hier op een kleine overwinning voor de Nieuwe- diepers. IVA 4 en 5 zijn vrij. IVA 7 dat de competitie met een goede overwin ning inzette, zal nu trachten WGW 3 in eigen huis te verslaan. IVA 6 kan beide punten thuis houden tegen het Texelse Ready 3. °e IVA-dames ontvangen het sterke DSS 1. Het derde damesteam is vrii Ready 1 komt IVA 2 bezoeken. ömmenAenkeflyd gaManiie. Vervaardigd van-* zilverwit Gero-metaal, hecht verbonden met een zware laag zuiver zilver De zaak met de grootste keuze KEIZERSTRAAT 15 TELEFOON 2626 (Advertentie, inj. Med.)

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2