Prof. Lieftinck riep de boeman op Maar Mr. Oud had geen angst Rust in de Suez- kanaalzone Inzameling van oude materialen had uitstekende resultaten Waardering inTweedeKamervoor strekking van nieuw wetsontwerp Duitsland wil geld steken in de Spaanse wapenfabrieken Krijgsraad legt gevangenisstraffen op De kwestie van de kip en hei ei Financiëele verhouding en Gemeenten Rijk Doorluchtige magen Drie en twintig doden bij vliegramp in Canada Bedrog bij echtscheiding ENIGE VOORUITGANG Indonesië dient beklag bij de V.N. in Over incident tussen Schacht en Keenleyside Van grofe waarde voor industrie en export Ook technische hulp in het uitzicht kan Geschikt moment komen DOKTER VEROORDEELD Ambassadeur van Zuid- Afrika nam afscheid „GEEN GOUD ZO GOED"..- De ongeregeldheden te Eindhoven Soldaat uit Wormer vrijgesproken VRIJDAG 19 OCTOBER ]951 (Van onze parlementaire redacteur) rjE Tweede Kamer heeft er zich Donderdag niet lang in verdiept - daarvoor WaSJlfi ,erwerp' dft behandelde, namelijk de financiële verhouding lussen Rijk en de gemeenten, te gewichtig maar het raadseltje, dat de Chris- telijk-liistorische heer Beernink zijn medeleden, geïnspireerd door het beruchte probleem van het eerstgeboorterecht van de kip of het ei, voorlegde, was toch wel aardig. Wat was er het eerste, zo vroeg h(j, de gemeente of de staat? De minister van Binnenlandse zaken heeft er zijn eigen mening over. Het boek van prof. Oppenhcim over het gemeenterecht scheen hem bij het vormen van zijn oordeel op weg geholpen te hebben. Mr. Beernink kwam bij Lohman, die een werk „Onze Constitutie" heeft geschreven en zelfs bij Tacitus terecht. Daarmede dwaalde men bij de replieken wel enigszins van het uitgangspunt af. Andere sprekers bleven meer met hun beide voeten op de grond staan en bewe zen, dat zij absoluut niet aan de leiband van prof. Lieftinck wensen te lopen, met hoeveel overtuiging hij het wetsontwerp ook verdedigd had. Het werd zo'n beetje een spelletje van ik heb gelijk en neen, Ik heb het bij het rechte eind. DE heer Oud van de WD, die men op het gebied van de financiële ver houding tussen het Rijk en de gemeen ten geen knollen voor citroenen kan verkopen, omdat hij voorzitter is van de commissie, die de desbetreffende wet heeft voorbereid, werd zelfs een beetje boos op minister Lieftinck, omdat deze, naar hij zeide de boeman heeft opge roepen, waarmede wij ook in onze kin derjaren gedreigd werden. De boeman moet wel als afschrikking dienen, maar hij bestaat niet. Net zo min, be toogde mr. Oud, als het gevaar, dat er grote moeilijkheden zullen rijzen, als het percentage van de Rijksbelastingen dat in het Gemeentefonds wordt ge stort, verhoogd wordt van 10,3% tot 14%. Minister Lieftinck had uitgere kend, dat hiermede een bedrag van 570 millioen gulden gemoeid zou zijn. De bewindsman reduceerde aanstonds de boeman tot een boe-kleutertje. Hij vestigde er namelijk de aandacht op, dat in het uiterste geval een bedrag van 570 millioen meer In het Gemeen tefonds gestort zou moeten worden en dat hij wel begreep, dat zelfs de heer Oud zo ver niet wilde gaan. Beide partijen bleven eenstemmig tegenover elkaar staan. Amendementen. OLECHTS op enkele punten liet prof. Lieftinck zich vermurwen. Hij diendie een nota van wijziging in, waarin aan de verlangens van de Kamer op een bepaald onderdeel werd tegemoet ge komen en hij nam een amendement van de heer Algera (AR) over om de zoge naamde kortingsregeling te doen ver vallen. Als de gemeenten op hun eigen belastinggebied niet zo ver gaan als mogelijk is, kan een korting op de uit kering uit het Gemeentefonds op hen worden toegepast, uiteraard als dwang middel. Door de overneming van het amendement blijft deze kortingsrege ling dus achterwege. Twee amendementen over de vor ming van een reservefonds door niet het gehele Gemeentefonds onder de gemeenten op te delen, hielden de Ka mer lange tijd in beslag. Het eerste was van de anti-revolutionnaire heer Algera en betekende een niet princi piële beperking, wat betreft het mo- (Vervolg van pag. 1) CNGELAND heeft Egypte medege- deeld, dat de Britse troepen, „met het oog op het falen der Egyptische autoriteiten", de verantwoordelijkheid op zich hebben genomen voor de hand having van de orde in het Suez-gebied. Daarentegen heeft de Egyptische rege ring de gouverneurs in Alexandrie en in de provincies opdracht gegeven alle Britse militairen, die zich buiten het Suez-gebied bevinden, te arresteren. Studenten eisen. TIENDUIZEND studenten van de Foead Awal-universiteit te Cairo eisten op een bijeenkomst de afkondi ging van de staat van oorlog tussen Egypte en Groot-Brittannie. Zij drc gen aan op het vormen van een „natio nale garde" van 16.000 jongelingen, het verbreken van de Britse-Egyptische economische en culturele betrekkingen, opheffing van het wapenverbod, ver beurdverklaring van het Britse kapi taal in Egypte en het niet langer erken nen van de Britse gouverneur-generaal in de Soedan. De studenten verklaar den, dat indien de Wafdistische rege ring deze maatregelen neemt, zij als een „bewind van nationale strijd" zal wor den beschouwd en op de volle steun van de studenten kan rekenen totdat de laatste Britse soldaat het Nijldal heeft verlaten. Ondanks het verbod van demonstra ties hebben duizenden studenten va t dn universiteit te Alexandrie en arbeiders uit de textielindustrie voor het Britse consulaat-generaal gedemonstreerd. Zij werden door de poltie verspreid. Be Egyptise'.e minister van buiten landse zaken heeft gisteren aangedron gen op het houden van een onmiddel lijke bijeenkomst van de politieke com missie van de Arabische Liga, ter be spreking van de crisis. Leden van de Liga zijn: Egypte, Irak, Saoedi-Arabie, Syrië, Libanon, Jordanië en Yemen. De secretaris-generaal van de Arabi sche Liga, Azzam Pasja, heeft te ken nen gegeven, dat Engeland en Egypte het huidige geschil alleen tot een op lossing dienen te brengen. ment van aanvang. De regering had namelijk December 1948 gekozeif en de heer Algera stelde voor begin 1951. Het tweede was ingediend door de socialisten en katholieken en onderte kend door de heren Hofstra en Mae- nen en bedoelde de deblokkering uit het reservefonds toe te staan in alle gevallen, waarin tegoeden kunnen wor den gebruikt tot aflosing van ten be- h eve van de kapitaalsdienst van de desbetreffende gemeente aangegane vlottende schulden, op een wijze, dat de monetair-neutra werking van de aflossing is gewaarborgd. Het amendement-Algera werd ver worpen met 4732 stemmen. Vóór stemden AR, CH, SG, WD en CPN. Het amendement-Hofstra werd met al gemene stemmen aangenomen. Een amendement-Oud, dat beoogde principi eel uit te spreken, dat het aan het ge meentefonds komende percentage van belastingen niet ten laste van 's rijks middelen wordt uitgekeerd doch be hoort tot het belastinggebied van de collectiviteit der gemeenten werd met 39 tegen 36 stemmen aanvaard. Tegen P. v. d. A. en een deel van de KVP. Een amendement van de heer Beernink (CHU) om het percentage der rijksbe lastingen aan de gemeenten uit te ke ren, te brengen van 10,3 op 11,2 werd met 44 tegen 27 stemmen (KVP, PvdA en enige leden van de CHU) verwor pen. Minister Lieftinck nam ten slotte een amendement van mr. Oud over, krachtens welke de rijkscommissie WQrdt uitgebreid tot elf leden, waar van vijf leden van gemeentebesturen of personen in dienst bij een gemeente of de Ver. van Nederlandse Gemeenten, die stemrecht verkrijgen. Het wets ontwerp werd vervolgens z.h.s. aange nomen. JJOOR de centrale keuken van de K.L.M. op Schiphol wor den aan de verwende passagiers van deze maatschappij maande lijks o.m. verstrekt: 2600 hors d'oeuvres15.000 gebakjes, 27.000 plakjes cake, 30.000 stuks fruit, 500 kippen, 50.000 eieren en 1500 k.g. roomboter. Aan dranken consumeren de luchtreizigers per maand o.a. 600 liter jenever, 500 liter 'whisky, 450 liter cognac, 750 liter cham pagne en 6000 flessen bier (hét is weer best!). Verder worden nog maandelijks verstrekt: 150 liter eau de cologne, (alsmede 3600 kleinere flessen), 100.000 pakjes kauwgom, 150.000 sigaretten en 220.000 zakjes suiker. Op Schiphol zijn 435 mensen aan het werk om deze hoeveelheden klaar te maken. Bovendien zijn in het buitenland ook nog 461 personen op dit gebied werk zaam. Gisternacht is een vliegtuig van de „Queen Charlotte Airlines" tegen de Mount Benson, zestien kilometer van Nanaimo, in British Oolumbia, gevlo gen. Drie-en-twintig personen zijn om het leven gekomen. De verkoolde licha men der inzittendden lagen langs de helling van de berg verspreid. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gistermorgen de 45-jarige kantoorbe diende van een verzekeringsmaatschap pij H. J. R. uit Amsterdam, conform de eist van de procureur-generaal bevestiging van het rechtbankvonnis: één jaar gevangenisstraf veroordeeld. R. had de president van de rechtbank tot wie hij zich had gewend met een verzoek tot echtscheiding, op een dwaalspoor gebracht. Hij had namelijk als adres van zijn vrouw opgegeven het adres van de dame met wie hü in het huwelijk wilde treden. De dagvaar ding werd aan dit adres, waar werd voorgegeven, dat de echtgenote van R. woonachtig was .afgegeven. Het huwe lijk werd toen bij verstek van dé echt genote van R. ontbonden en R. trad opnieuw in het huwelijk. Z(jn eerste vrouw kwam echter na enige tijd tot ontdekking, dat zij buiten haar voor kennis was gescheiden en tekende ver zet aan. I Tegen de „auctor intellectualis" van dit huwelijksbedrog, de 32-jarige Am sterdamse belastingconsulent G. L. B., werd het rechtbankvonnis, waarvan de procureur-generaal eveneens bevesti ging had gevraagd, l'/« jaar gehand haafd. Ten aanzien van de preventieve hechtenis van beide veroordeelden werd bepaald, dat dit tot aan de dag van de Uitspraak van het hof in mindering zal worden gebracht Na de bijeenkomst der verbindings officieren van gisteren waren de ver bondenen optimistisch over het resul taat der besprekingen. Over twee pun ten is aanzienlijke vooruitgang gemaakt. Beide partijen gingen er mee accoord, dat Pan Moen Djon 'n neutrale zone zal zijn met een straal van een kilometer. De verbondenen gingen niet in op het Noordelijke voorstel voor een veilig heidszone van vijf km tussen Kaesong en Moensan. Zij stelden voor veilig heidszones van vijf km. rondom Kae song en Moensan in te stellen. De Noor delijken hebben dit thans in overwe ging. De Indonesische regering heeft het incident tussen de heer Keenleyside en de heer Schacht officieel ter kennis ge bracht van de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Trygve Lie, aldus heeft Aneta van officiële zijde verno men. In de nota aan de heer Lie geeft de regering uitdrukking aan haar spijt over de gebeurtenis, in het bijzonder, dat de heer Keenleyside de publicatie over Schacht aan de pers heeft ver strekt, daar Schacht de officiële gast van de regering was. Censuur op schoolkranten Meer dan honderd schoolkinderen. die 45 schoolkranten in Denemarken vertegenwoordigden, hebben dezer dagen een groots congres gehouden in Kopenhagen. Het belangrijkste punt van de agenda was een eis voor af schaffing van „perscensuur". De ge delegeerden verklaarden, dat de meeste schoolkranten gecensureerd worden door de hoofdonderwijzers voor ze gedrukt worden. De jonge redacteuren brachten met klem naar voren, dat deze censuur op hun bladen een onrechtvaardige daad is, daar zij zichzelf volkomen competent achten de perswetten te eerbiedigen op de zelfde Wijze als dit wordt gedaan door de grote dagbladen. Een der Deense schoolkranten is thans bezig aan haar 81ste uitgave, maar ook dit eerbiedwaardige blad ontsnapt niet aan het correctiepotlood van de hoofdonderwijzer. op te knappen I (Advertentie, Ing. Med.) Begin Maart van dit jaar werd be gonnen met een landelijke inzamelings actie van oude materialen en afvalstof fen. Dank zü de goede samenwerking tussen de overheid en de georganiseer de handel, alsmede door de uitstekende medewerking, welke werd ondervon den van de huisvrouwen, charitatieve verenigingen en jeugdorganisaties heeft deze actie tot dusver vooral t.a,v. oud papier en lompen tot goede resultaten geleid, die van groot belang zijn voor de regelmatige voorziening van de in dustrie met waardevolle oude materia len en afvalstoffen en voor de export, hetgeen blijkt uit het feit, dat in het eerste half jaar 1951 voor een waarde van bijna f 63.000.000 aan oude materia len werd uitgevoerd (eerste half jaar 1950 bijna f 26.000.000). De pensioen- en spaarfondsenwet Bezwaren tegen vervalling van aanspraken bij ontslag In de Tweede Kamer is gisteravond een aanvang gemaakt met de behande ling van het ontwerp-pensioen- en spaarfondsenwet, dat ten doel heeft de inwilliging van in uitzicht gestelde pen sioenaanspraken zoveel mogelijk te ver zekeren, waardoor men hoopt teleur stellingen in de gewekte verwachtingen te voorkomen. De heer Stapelkamp (A.R.) vroeg aandacht voor de kleine ondernemings fondsen en achtte vooral de bepaling bezwaarlijk, dat bij ontslag op staande voet de aanspraak op voor de arbeider gedane stortingen kan vervallen. De heer De Kort (KVP) daarentegen verklaarde geheel met de voorgestelde regeling te kunnen instemmen. Ook mevr. Fortanier-de Wit zei, dat haar fractie zich in grote lijnen zeer wel met het ontwerp kon verenigen. Het Westduitse ministerie van binnen landse zaken heeft in samenwerking met de veiligheidsdienst van de kan selarij een plan voor het beleggen van Duitse kapitaal in de Spaanse bewape ningsindustrie opgesteld. De Duitse autoriteiten hopen op deze manier goed koop Spaanse wapens te kunnen invoe ren. Duitse deskundigen zouden naar Spanje worden gezonden om daar te helpen bU het verbeteren van de oor logsindustrie en Duitsland zou machi nes en halffabrikaten leveren, aldus een bericht van AFP in „Le Monde". In federale kringen gelooft men, dat een „Duits-Spaanse wapenpool" in staat zou zijn om wapens te leveren aan de Zuidamerikaanse en de Westeuropese staten Toekomstige Duitse vertegen woordigers bij de organen voor de ge meenschappel«ke verdediging zouden tot taak hebben bü de bevelhebbers van de Westelijke strijdkrachten indeze zin tussen beide te komen. Spanje heeft de Bondsrepubliek reeds lichte wapenen voor de uitrusting van de federale politie geleverd. Voor Japans herbewapening De Japanse premier Josjida heeft he den in het parlement verklaard, dat het „geschikte ogenblik" voor Japans her bewapening kan komen, nadat de eco nomie van het land is hersteld en dr „wereld ervan overtuigd is, dat Japan een betrouwbare democratie is gewor den". Josjida zei, dat zijn regering niet verwachtte in de naaste toekomst met de communistische of de nationalisti sche regering van China een vredesver drag te tekenen. Hij deelde nog mede, dat de huidige Russische missie in Japan zou ophoud?" te bestaan, wanneer het vredesverdrag, dat de geallieerde contröle van Japan opheft, zou zjjn geratificeerd. Volgens de heer Wagenaar (CPN) sloot het ontwerp de weg af voor het verlangen van de socialistische arbei ders naar een premievrij pensioen. De heer Suurhoff (P. v. d. A.) meen de, dat het ontwerp slechts van betrek kelijke betekenis was en achtte het goed, dat de wet tot' stand kwam. Naar de mening van de heer Kikkert (C.H.) kon het ontwerp tot tevreden heid stemmen. De staatssecretaris van sociale zaken, de heer Van Rhijn, deelde mee, dat mi nister Joekes waarschijnlijk begin No vember zijn arbeid weer zou kunnen hervatten. Verder zei spreker, dat naar zijn oordeel wel degelijk getracht was rekening te houden met de rechten van de werknemer. Hij verklaarde bereid te zijn het amendement om de bepaling betreffende het vervallen van aanspra ken bij dringend ontslag over te nemen. In 1938 bedroeg de opbrengst van oud papier gemiddeld per maand 6400 ton, in 1950 was deze tot 11.400 ton gestegen en in 1951 beliep dit maandgemiddelde (berekend over de eerste acht maan den) 19.000 ton. Deze hogere opbrengst van oud papier kwam deels ten goede aan de industrie, deels aan de export. Van Maart tot en met Juli 1951 bedroeg de deviezenopbrengst van deze export f 9.500.000. Ook de opbrengst van lompen is ge stegen, al is dit in verhouding minder dan die van oud papier. In het eerste half jaar 1950 bedroeg de export van lompen ruim f 10.500.000, in de overeen komstige periode van 1951 bijna f 26.000.000. Afval van metalen heeft als schroot grote waarde voor de hoogovens en staalfabrieken. De opbrengst van deze afval vormt dus tevens een grote be sparing bij de import. Oude blikken zijn een belangrijk onderdeel van deze afval en kunnen gewoon met het huis afval worden weggeworpen, waarna zij op de vuilnisbelt gesorteerd worden. Ook huishoudbeenderen vormen voor onze industrie een belangrijke grond stof. Hieruit wordt lijm, beendermeel, gelatine, vet enz. geproduceerd. Helaas is het verliespercentage van de beende ren nog zeer groot. Men hoopt door in schakeling van de georganiseerde schil- lenhandel hierin verbetering te bren gen. De Haagse arrondissementsrechtbank achtte bij haar uitspraak gistermorgen de 62-jarige arts A. L. uit Rijswijk schuldig aan de hem ten laste gelegde dood door schuld, en veroordeelde hem deswege tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk en 1000 gulden boete. Aan dokter L. was ten laste gelegd dat het aan zijn schuld te wijten was geweest dat op 1 November 1950 een ingezetene van Zevenhoven, een zekere M. K. niet meer ontwaakte uit een z.g. „evipanslaap" die aan K. voor het trek ken van zijn tanden en het inzetten van een nieuw gebit was toegediend. Aanvankelijk was aangenomen dat de dood van de patiënt te wijten was aan het toedienen van een te grote dosis narcose. Een sectie op het lijk door dr. Hulst te Leiden wees uit dat zich in de ademhalingsorganen van de patiënt een prop watten bevond, waardoor K. gedu rende de behandeling was gestikt. De officier van justitie bij de rechtbank achtte 14 dagen geleden dokter L. schul dig en eiste 4 maanden hechtenis tegen hem. Ten gevolge van de lage water stand in de IJsel is ter hoogte van de plaats, waar eens de Schipbrug van Deventer lag, een eilandje ont staan. Het pontje, dat de verbin ding met stad en land onderhoudt, moet hierdoor een grote omweg maken. De ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika en mevrouw Bosman, die ons land gaan verlaten, nanmen gister avond in hun residentie aan de Alexan- der Gogelweg te Den Haag afscheid van de vele vrienden en kennissen, die zij zich tfjdens hun verblijf alhier heb ben gemaakt. Groot was de stroom belangstellen den die de scheidende ambassadeur en diens echtgenote de hand ten afscheid kwamen drukken. Een vaarwel, dat de heer en mevrouw Bosman maar ver anderden in een „tot ziens". Onder de belangstellenden waren onze minister president, dr. W. Drees, de minister van O.K. en W, prof. dr. F. J. Th. Rut ten, de minister van justitie, mr. H. Mulderije en de minister van verkeer en waterstaat, de heer H. H. Wemmers, vertegenwoordiger van H.M. de Konin gin, de president van de Hoge Raad, de burgemeesters van Amsterdam, Den Haag en Culemborg en luit,-gen. 1A. Aler, chef luchtmachtstaf. De burgemeester van Culemborg, de heer H. A. J. M. van Koningsbruggen, bood de ambassadeur het ere-burger- schap van de stad, waar Jan van Rie- beeck werd geboren, aan. BRAND IN SCHOOL Voorbijgangers ontdekten gister nacht een lichte gloed in de Geref. school in het Haagje te Hoogeveen. Bij onderzoek bleek, dat in de bergkamer van deze school brand was ontstaan. De brandweer, die snel ter plaatse was, had de brand spoedig onder de knie. dai zeggen al drie geslacnten van Akkers Kloosterbaisem. Het heerlijk verwarmende wriifmiddel bij rheumaiiek en sptf'Pl"' waarvan de geneeskrachtige des,^dde'®" door de huid en de daarondet liggende pijnlijke weefsels dringen Boy*Pd|®d i* Akkcr's Kloosterbalsem een heerlijke wond- baiscm die snel geneest wonden zuiver! en nieuwe huidvorming bevordert.^I" «ie gezinnen is daarom een pol Akkers Kloast* terbaisem een huisapotheek op zich zeil, (Advertentie, Log. M»l.) De Republikeinse öeuului Roüerl Taft uit Ohio heeft zich candidaat gesteld voor de komende presi- ents-verkiezingen in de V.S. in Juni 1952. N, H. JAARSMA OVERLEDEN xó de leeftijd van 71 jaar is geheel c vvacht overleden de heer N. H. J arsma, haarden-fabrikant te Den Haag. Gisteren heeft de krijgsraad te velde Zuid te Den Bosch drie van de 24 mili tairen berecht, die betrokken zijn ge weest b(j de ongeregeldheden te Eind hoven op Zondag 5 Augustus J.l. Op die dag zijn militairen van de 21ste regiments gevechtsgroep voor her halingsoefeningen onder de wapenen gekomen. Zij werden ondergebracht in het legerkamp Oirschot. Hun bewe gingsvrijheid was die dag tot Eindho ven beperkt. Soldaat G. K. uit Apel doorn was met enkele van zijn kame raden met wie hij in Indonesië had ge diend, naar de stad gegaan. Hij had daar een vijftien tal glazen bier ge dronken. zo bleek ter zitting. Daar zijn wandeling door de stad met enige luid ruchtigheid gepaard ging, werd hij door de gemeentepolitie gemaand zich rustig te gedragen. K. negeerde deze sommatie evenals die van de mare chaussee, die even later ter plaatse ver scheen. Er ontstond een schermutseling tussen de militaire politie enerzijds en K. en zijn vrienden anderzijds. K. wist te ontkomen en kreeg een paar straten verder onenigheid met de commandant van de Eindhovense marechaussee, die in burger was, doch ziéh tegenover K. legitimeerde. De krijgsraad veroordeelde K. tot een gevangenisstraf van 1 jaar, waarvan 10 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en onder toezicht stelling. De soldaat B. uit Amsterdam, die eveneens geweigerd had de somma tie van de gemeentepolitie op te vol gen werd veroordeeld tot een gevange nisstraf van 6 maanden, waarvan 4 voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De thans weer gedemobiliseerde soldaat W. uit Wormer tegen wie door de auditeur-militair een gevangenis straf van 3 weken was geëist, werd van het hem ten laste gelegde vrijgespro ken.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 5