NAPELS: venters en bedelaars URIEL BIRNBAUM Gestadige vooruitgang van de onderlinge rassenverhouding Amerikaanse toeristen loven en laken Nederland Alseen giraffe sterft leder weet, dat hij teveel betaalt Vriendelijk, maar handig Hei negervraagstuk in Amerika Van gelijkheid is echter nog geen sprake Dieren uit Artis ook na hun dood nuttig Gratis toegang voor Jonas Enauête op de thuisreis Hotels in kleine steden beter dan in grote Verkeersborden waren onontwarbare puzzle s Oostenrijks denker, dichter en schilder Blo embollen in onze gazons (Van een bijzondere medewerker) £|OEDE MORGEN, KIJKE, KOPE! Elke morgen op de Partenope klinkt de vrolijke begroeting van een der honderden venters in de stad, die, met snuiste rijen in een houten kistje, langs de straten slenteren en de touristen het leven zuur maken. Paarlemoeren halskettingen, poederdozen, sigarettenkokers, camée's, koralen. Zij hebben allen het zelfde aan te biêden. Ze spreken allen enige woor den in een half dozijn talen en mijn vriend, die er tenminste een vrolijke snuit bij trekt en eerlijk erkent, dat ze de vreemdelingen afzetten, heeft zelfs Hollands geleerd. NAPELS, October 1951 £IJN levensgeschiedenis kregen we prompt 's morgens om acht uur. Van Griekse afkomst, als matroos gevaren, In de oorlog gewond, z.g. pensioengan- ger. Bij dit woord maakt hij een grimas, die zegt: Ze laten je verhongeren met je vier jongens en dus er op uit, om wat te verdienen. Niet duur, herhaalt hij honderd keer, no gentleman, I am a honest man. Het is maar wat men er onder ver staat. Als men voor een winkel staat te kijken naar de bijouterieën, wordt men prompt binnengeloodst. Kom maar kij ken. 't Kost niets. Bloedkoralen worden in allerlei vorm en afmeting voorgelegd en als men niet bijt op de prijs, komt de vraag, wat men wel wil besteden. Biedt men de helft, dan is men vrij zeker van de koop en men heeft nog allerminst het gevoel nu een koopje te hebben gehaald. Ze zijn allervriendelijkst, die Napoli- tanen, maar ze doen allen hun best de vreemdeling uit te kleden. Als men zijn schoenen laat poetsen en gezegd moet worden, dat ze het voortreffelijk doen wordt het aan ieders beleefdheid overgelaten de pres tatie te belonen. Geeft men 50 lire (30 cent) dan kijkt de man alsof men hem flest en geeft men hem er in een gulle bui nog 50 bij, dan houdt hij niettemin nog de hand op. Men kan dan het best een beweging met de spiegelende schoen in zijn richting maken. Dat wil nog wel eens helpen. Bang en teerhartig moet men zeker niet zijn. De glorie van Napels, ge bouwd in een hoefijzer om de blauwe baai met de Vesuvius als donkere wach ter naar het Oosten en het lokkende Capri op ruim dertig km naar het Zui den, is wereldberoemd. Maar behalve het vele mooie en werkelijk uitzonder lijk schone, biedt de parel van het zon nige Zuiden ook donkere vlekken. Volksleven in Napels WANDEL de Via di Boma maar eens op en loop de zijstraten in naar de bovenstad. Waar klagen we in Neder land toch over? Als men meent, dat de woningtoestanden in de Jordaan en op Kattenburg niet ideaal zijn, heeft men volkomen gelijk. Maar kom eens naar deze grotwoningen kijken. Dikwijls één kamer-woningen tussen de hoge huur kazernes in stegen waar in de zomer de zwoele stinkende lucht blijft han gen, dag en nacht. De deuren naar de straat blijven open overdag en 's avonds. In de kamer staan de bedden van heel de familie, die dik wijls het dozijn benadert, daarnaast een tafel met 'n zitblok of 'n wankele stoel. De straat is het domein van de kinde ren, die vuil en bijna zonder kleren tot laat in de avond, als alle andere kinde ren in de wereld, spelen, vechten, schreeuwen en schreien. Tot middernacht ziet men hier de moeders over straat gaan met een baby op de arm, éen baby op komst en een aantal spruiten aan de rokken. Uiter aard zijn er mannen, maar die vindt men niet bij vrouw en kinderen. Ook de nieuwere wijken maken spoedig een slonzige indruk. De was hangt altijd voor de ramen, ook als er geen balcons zijn en het schijnt ons toe, dat ze hier niet veel waspoeder gebruiken. De vodden, die we zien hangen hier en daar, symboliseren wel de schrikbaren de armoede, die er in vele gezinnen moet bestaan. Als overal in de Zuide lijke landen is de bedelarij in allerlei vorm tot een bedrijf geworden. Als men in een restaurant eet, gebeurt het, dat men tweemaal voor de muziek van bin nenvallende straatmuzikanten mag be talen. En het zijn allen geen Verdi's. In vodden gehulde vrouwen bedelen langs de straat en zij zijn vastberaden en brutaal. Neem daarbij de straatven ters, waaronder er zijn die colporteren met een Parker '51 voor 9 gulden (een Italiaanse namaak met een punt achter de P.), de aapjeskoetsiers en de taxi chauffeurs, die Napels willen laten zien, de schoenpoetsers en de geldwisselaars genoeg om duidelijk te maken, dat een wandeling langs de baai met een heerlijk uitzicht en een stralende zon, toch geen in alle opzichten ongestoord genot is. Voor wie zich niet te spoedig ergert, is het toch wel afwisselend. Wil men wat van het echte, van het volksleven zien, dan moet men zo op eigen houtje op stap gaan. Zolang men maar niet antwoordt en niet stilstaat, gaat alles goed. Doch schenkt men ook maar even aandacht aan een vraag of blijft men staan, dan is men nog niet klaar. Praten als.... HE Italianen kunnen praten als we weten eerlijk geen voorbeeld. Zij praten met hun mond, hun handen en hun gehele lichaam. Wat een actie! Men zou denken, dat er geen volk ter wereld zo hard werkt als dit, want ze weten wat beweging is. Doch, en dat is de na tuurlijke tegenpool, ze weten ook te rusten. Op de bouwwerken ziet men de mannen hun siësta houden in een krui wagen, op de rand van een dak, languit over de vloer; in elke houding en op iedere wijze. De scheldpartijen komen op als bui en in de hondsdagen. Mensen, mensen wat kunnen die Italianen schelden. Maar er komt geen moord of doodslag van. Plotseling is de uitbarsting over en de twee kemphanen, of ook dikwijls -hennetjes, lopen elk een kant uit en er blijft geen schimmetje wrok over. Er zijn aan deze mooie stad ook an dere kanten. Misschien valt daarover nader nog wel wat te vertellen. Het straatbeeld, zoals wij 't even schetsen, moet echter de vreemdeling wel het eerst opvallen. Hier kan men met recht van overbe volking spreken. Er is geen evenwicht in dit volksleven. De inflatie, die de Lire heeft doen kelderen tot 0,6 cent, drukt altijd, als overal elders, het ergst op de massa. Hier wordt thans een emigratiecongres gehouden waaraan bijna alle landen (de communistische uitgezonderd) deel nemen, alsmede vele internationale or ganisaties. Italië heeft meer dan welk land behoefte aan emigratie en het schijnt, dat de emigrerende Italiaan in het buitenland een harder werker is dan in zijn vaderland. Het congres en wat daaromheen speelt is het onder werp voor een volgend artikeltje. (Van onze Haagse redacteur). MISSCHIEN vergaat het anderen, zoals ons: wanneer wij in berichten van Amerikaanse zijde lezen, dat negers in de Verenigde Staten hoge func ties hebben gekregen, dat In het leger geen onderscheid wordt gemaakt tus sen hen en hun blanke wapenbroeders, dat op bepaalde plaatsen de neger» ongedwongen verkeren met de rasechte Amerikanen, dan krijgen wij het on aangename gevoel, dat er met de rassenkwestie aan de overkant van de Atlantische Oceaan Iets nog niet ln orde is. Waarom moet er telkens weer de nadruk op gelegd worden, dat er geen onderscheid gemaakt wordt tussen de vertegenwoordigers van het donkere ras en de blanken? Zulke mededelingen klinken als een morele ontlasting van een schuldbewust geweten. tot de conclusie gekomen is, dat de naam van de eenheid niet langer meer aanduidt tot welk ras de militairen behoren, zoals vroeger het geval was. Herhaaldelijk ziet men negersoldaten met hun blanke krijgsmakkers wande len of een speciale taak verrichten in een eenheid, die overigens geheel uit blanken bestaat en dat geldt voor alle onderdelen van generaal Ridgway's le ger, dus ook voor de officieren die Ridgway bij officiële gelegenheden ver-" gezellen of hem vertegenwoordigen, de militaire politie, de luchtmacht, de veldpost en de RAO. Negers in hoge functies J^ET tweede bericht vermeldt de be noeming van dr. Walter Green Da niël, een neger, tot specialist voor het hoger onderwijs bij het departement van Onderwijs. Hij wordt beschouwd als een van de meest vooraanstaande figuren bij het onderwijs. In zijn nieu we functie zal dr. Daniël de directe medewerker van dr. John Dale Russell, assistent-commissaris voor hoger on derwijs worden. Dr. Daniël zeide, dat hij dr. Russell zal bijstaan bij het hel pen verbeteren van het programma voor het hoger onderwijs. WANNEER wij Nederlanders er bij de benoeming van een landgenoot tot bijvoorbeeld minister, tot generaal, tot professor, steeds weer de aandacht op zouden vestigen, dat de nieuwe func tionaris nog wel een Limburger is of een Groninger, dan zou dat de indruk vestigen, dat hij met andere ogen be keken wordt dan de bewoners van an dere provincies; dat hij als een aan de rest van de Nederlanders minderwaar dig individu beschouwd wordt. Tegenover de berichten over een nor male opneming van negers in het Amerikaanse maatschappelijke leven, staan helaas nog te veel gevallen van ex-communicatie van het zwarte ras. Het leger verbroedert Volgens een rapport van Ralph Mat- thews, een correspondent van de Washington Afro-American, een van de belangrijkste Amerikaanse neger kranten, wordt in het Amerikaanse be zettingsleger in Japan geen onder scheid gemaakt tussen blanken en ne- Enkele weken geleden voelde een der drie prachtige giraffen van Artis, het wijfje Willy alias de Lap vanwege het lidteken op haar schouder zich kennelijk niet lekker. Het dier at wei nig of niets en scheen, naar het oordeel van dr. C. J. Folmer, de dierenarts van Artis, een flinke kou te hebben gevat, niet onbegrijpelijk overigens in het wis selvallige Nederlandse klimaat. Willy werd onmiddellijk gesepareerd van haar soortgenoten Ali en Ernst en kreeg speciale voeding en poeders te slikken Nagenoeg dag en nacht stond ze onder scherpe controle en de minste verande ring in haar toestand werd ogenblik kelijk gerapporteerd. Een ieder spande zich in, dit kostbare dier zo gauw mo gelijk weer op de lange benen te bren gen. Alle moeite was evenwel vergeefs; een dezer dagen stierf het dier plotse ling. Voor Artis is het verlies een gevoeli ge klap. Doch gelukkig blijven er kele lichtpuntjes: ten eerste, omdat er nog een compleet giraffepaar is over gebleven en gelukkig niet het enige mannetje het slachtoffer is geworden. Voorts is bij sectie gebleken, dat het dier een ernstige longontsteking had opgelopen en er dus geen angst behoef de te zijn voor een besmetting die mo gelijk ook de beide andere giraffen zou kunnen aantasten. En ten slotte: het onderwijs en de wetenschap hebben er nog voordeel van. Want een dood dier in Artis is niet zonder meer afgeschre ven, doch wordt steeds afgestaan aan het Zoölogisch Museum en het Zoölo gisch Laboratorium der universiteit van Amsterdam. Nadat de reeds genoemde sectie was verricht, kwam het kadaver in handen van prof. dr. II. Engel, hoogleraar in de Zoögeographie en directeur vnn het Zoölogisch Museum en van prof. dr. E. J. Slijper, hoogleraar in de zoölogie en anatomie en directeur van het Zoöl. Laboratorium, alles te Amsterdam. De eerste gebruikt het dode dier thans voor bestudering uit wetenschappelijk oogpunt en laat huid en skelet vervol gens prepareren ten behoeve van het museum en dus van het publiek. Prof. Slijper gebruikt het dier voor eigen on derzoekingen en universitair onderwijs en een dergelijke gelegenheid doet zich uit de aard der zaak slechts spo radisch voor. gers en werken deze daar broederlijk samen. Matthews schrijft uit Tokio dat y^MERIKA is op de goede weg. Het hij, na op een uitgebreide inspectie- onderscheid tussen negers en blan tocht legereenheden te hebben bezocht, I ken wordt minder; Een ruim 20 meter lange walvis met een gewicht van 50 ton zal binnenkort in Nederland worden tentoongesteld, aldus meldt de „Copenhagen Review". De walvisdie door een Deense walvisvaartexpeditie is gevangen, is enige tijd voor het publiek te bezichti gen geweest in Kopenhagen. De orga nisatoren van deze ,^how" verleenden ieder, die de naam Jonas draagt, gra tis toegang tot de walvis. Het is nog niet bekend of dit in ons land ook zal gebeuren. AMERIKAANSE TOURISTEN, die ons land hebben bezocht, schijnen hoewel het hun ongetwijfeld tegen zal vallen, dat we niet allemaal on, klompen lopen en boerendansen voor het Palcis op de Dam uitvoeren 0n, wel aardige mensen te vinden. Enige tijd geleden heeft do Algemene Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer aan boord van de schepen, die Amerikaans- touristen naar hun land terugbrachten, een enquete ingesteld. Hieruit Pu? ten we de gegevens voor dit artikel. Een belangrijke vraag in de enquj^ formulieren was, hoe de verwende Amerikanen onze hotels vonden- Een deel' van hen noemde ze comfortabel en schoon, een ander deel had klachten ove bediening, het uiterlijk etc. Merkwaardig is, dat de meeste touristen mee- tevreden zjjn over de accommodatie in kleine steden dan over die in de grote plaatsen van ons land. yELE touristen, die met touringcars van een reisbureau een Europese trip hadden gemaakt sputterden, dat hun verblijf in ons land te kort had geduurd. Holland was mooier en in. teressanter dan men dacht. In sommis» gevallen wordt gevraagd om meer aandacht voor bezichtigingsmogelijk. heden van havens-, sluizen-, polder, en waterwerken. Hierover kon meiJ geen of slechts onvoldoende literatuur en voorlichting machtig worden. Voor bijna iedereen waren de vep. keersborden in dit lage land onbegrij. pelijke puzzle's. Souvenirs bleken zeer in trek te zijn. Menige Amerikaanse bezoeker voorzag zich van artikelen als zilver koperwerk, Delfts blauw. Hindeloper goed, linnen - en glaswerk, boerenbont en natuurlijk de nodige klompen en molentjes en poppetjes in Marker costuum. Enkelen betreurden het zeer, dat ze geen tijd hadden gehad voor het kopen van herinneringen tan dit land. En één Amerikaan schreef zielig op zijn enquête-formulier: .,lk had geen geld voor souvenirs. De Hollandse jenever was zo ontstellend lekker. Maar", zo besluit hij dan, „ik had een heerlijke vacantie in dat land yOOR de ANVV zijn de gegevens uit deze enquête uiterst waardevol. Wordt er over een bepaald hotel ge' klaagd, dan ontvangt de directie daar. van prompt een brief van de ANVV, waarin de klacht wordt gerelayeerd, Zo kwam er de klacht binnen, dat er in een bepaald hotel een smerig kleed op de vloer lag. Onmiddellijk werd er een nieuw aangeschaft.... De Hollandse keuken schijnt de Amerikaanse tong wel te kunnen strelen. De vraag naar verse groenten en fruit, alsook naar ijswater blijft echter aanhouden. Sommige zonen van de Nieuwe Wereld vragen meer aan dacht voor het „cleanen" en persen van hun kleding. Dit servicebegrip schijnt nog niet tot alle Nederlandse hotelhouders te zijn doorgedrongen. Ook werd het als een ernstig onge rief gevoeld, dat vele hotels geen heet waterkranen op hun wastafels had den zitten. Of ook, dat de kranen er wel waren, maar dat het water ont brak. Vuile fontein |N ALLE toonaarden bezongen de touristen ons landschap, de bloe men en het stedeschoon. Een enkele Nurks wist nog een scherpe opmer king te formuleren op de vraag „Wat viel u tegen in Holland?" „Dat was Marken", zo antwoordde deze enke ling, „het is degeneratie van mensen". Sommigen waren ontstemd over een gebrek aan tegemoetkomendheid in winkels. De reis- en informatiebureaux kre gen een slechte aantekening, omdat er dikwijls een ontstellend gebrek aan hulpvaardigheid en deskundigheid werd ten toon gespreid. Het weer. Och, dat begrijpt u wel. De fontein op het Binnenhof te Den Haag kreeg ervan langs, omdat ze zo vuil was. Over sommige internationale treinen is men slecht te spreken. Over het algemeen vond men Nederland een goedkoop land, ofschoon soms ge klaagd Werd over de koers in guldens bij de inwisseling van dollars. KEUZE UIT ZIJN WERK WORDT IN TWAALF DELEN UITGEGEVEN legd voor de jonge kunstenaar. Eerst aan het Russische, later aan het Ita liaanse front streed hij; een pacifist was en is hij ook thans niet. Op 14 September 1917 werd Urlel fOEN de huisdeur weer achter ons in het slot gevallen was, moeten we even alle tijden en door alle ruimten tot fn'up!11^8^1361° m°es'; af^ezet worden. vreemd gekeken hebben naar de donkere straat, die kil en verlaten slui- God. Gedurende de ruim veertig jaren, ve an u,lse ,Hrln^Iu^' wafr merde in de herfstavond. Abrupt was de overgang, na drie uren verwijlen welke zijn scheppende arbeid thans eel e 9 ®en j°nSe in een omgeving, waar schoonheid van woordklanken, kleuren en lijnen een omvat, heeft Uriel Birnbaum zich met rLI^n' zljn heerlijke, innerlijke warmte oproept. De huivering gold niet zozeer de koude deze idee bezig gehouden, heeft hij er nenstiistand r« h"' "'aai na de wa- wind, welke ons de jas haastig deed dichtknopen als wel het plotseling weer aan gewerkt, ontwierp hij hiervoor verscneen van de hand geconfronteerd worden met de werkelijkheid, welke zich manifesteerde in zoals trouwens ook voor zijn ander "e® «instemaar die tijdens de huizenblokken in zonnige dagen vriendelijk soezend temidden van kleu- dichtwerk een nieuwe, eigen vorm- 108 zlca de dichtkunst was rige tuinen, nu echter overtrokken met een grijs waas van kilheid. Drie uren geving. i, K.een gedich- kunnen eindeloos lang duren. Het klokje in de werkkamer van de Oosten- Inmiddels was de kunstzinnige scho- epr JL f waarvan het rijkse dichter en schilder, maar vooral denker, Uriel Birnbaum, leek op die lier naar een ander cutuurcentrum van V, aanduidde, waarom de najaarsmiddag echter zijn wijzers in versneld tempo te laten voortdraaien. het Oostenrijk van voor de eerste we- r.r,ttT.otb. 8 j1116..??11 de oorlog wilde reldbrand getogen. In Czernowitz, een °n"«kken. In 1923 werd dit werkje, stad Oostelijk van de Karpaten ,van- daL_feLY®rSchllleild werd ontvangen, Te vlug moest een stevige handdruk het einde betekenen van het geestrijk verhaal, dat deze kunstenaar van Joodsen bloede ons over zijn leven en werk deed. ^ANLEIDING voor het bezoek aan de heer Birnhaum was de brief van het comité, dat zich in Amerika, onder het beschermheerschap van de Oostenrijkse gezant in Washington, dr. Ludwig Kleinwaechter had ge vormd. Dit door een groep vooraan staande Amerikanen en Europeanen. Christenen en Joden, geïnstalleerde Uriel Birnbaum-comité stelt zich ten doel, een keuze uit gedichten, versdra- men, novellen, sprookjes, essay's en fragmenten uit een epos, van deze kunstenaar het licht te doen zien, ge bundeld in 12 delen en uit te geven door een Zwitserse firma. In de res pectabele lijst van ere-leden merken wij naast enkele gezanten, waaronder onze ambassadeur in de United States, dr. J. H. v. Roijen, ook vele joodse, katholieke en protestantse geleerden en kunstenaars uit Amerika en Euro pa op. Zij allen erkennen hierdoor, dat het oeuvre van deze grote Oostenrij ker, wiens schilderwerk door de se rieuze critiek naast Nederlandse mees ters wordt genoemd en wiens poëzie naast de Bijbel en Homerus gerang schikt is zodat hij ook voor de Nobelprijs genoemd werd meer al gemene waardering verdient dan het tot nu toe gekregen heeft. IN MUSEA. Aan het einde van de vorige eeuw in 1894, zag Uriel Birnbaum in Wener één van Europa's belangrijkste cul tuurcentra, het levenslicht als jongste zoon van de beroemde joodse gods dienstige leider en stichter van het Zionisme, dr. Nathan Birnbaum. Reeds op zeer jeugdige leeftijd begon hfl zich op kunstzinnige wijze te uiten. En waar men over de eindeloze Russi sche steppen meende te kijken tot de Chinese muur, bezocht hij de H.B.S. Voor zjjn geestelijke vorming waren de drie jaren, welke hij hier met Kroa- ten, Roemenen, Hongaren, Duitsers, onderscheiden met de „Bauernfeld- preis". Geen rust. Gestaag werkte de dichter-schilder. Er verschenen van hem gedichten maar ook getekende boekjes (zoals Joden en een uitgeweken Russische Seelen-Spiegel) of reproducties van secte, doorbracht, zeer belangrijk. Het schilderijen, samengebundeld een ge- samengaan van in hun aard zo ver- vormend, zoals „Der Kaiser und schillende volkeren, die toen nog te- der Architekt" en de Bijbelse cyclus zamen leefden onder Oostenrijks be- „Moses". Maar rust was Uriel Birn- stuur, ziet Uriel Birnbaum thans nog haum niet beschoren. Want na de als het ideale leven in Europa. economische en staatkundige moeilük- tt!*, hedén na 1918. trof zijn (reeds eP. Uitverkiezing, schonden) vaderland een nieuwe sfae Kort voor de eerste wereldoorlog in Maart 1938, toen zich de An zien we Uriel Birnbaum in een andere schluss" voltrok. Op initiatief v™ hT hoofdstad van een groot rijk: Berlijn M. Blankenstein en Menno ter B™*u Hier gebeurde het, dat de zich ont- ontving hij een reisvergunning voor wikkelende kunstenaar, die geen gods- ons land, waar hij zich na veel dienstige opvoeding kreeg, i„ één Igkheden overwonnen tehebbedn nacht tijd gelovig werd. Hoe dit zo ge- Januari 1939 met zijn gezin te Den Het gesprek tussen een blinde en doofstomme, dat gevoerd wordt door middel van toetsen, waarbij de blinde of doofstomme door zijn vingers aan de zijkanten van de machine te houden, kleine tikjes ontvangt in Brailleschrift. Wenen met zijn musea, waarin de jon ge knaap op handige wijze wist bin één lijkheden overwonnen te hebben in e- Januari 1939 met zijn irezin t» komen is? De dichter-schilder weet 't Haag vestigde. Voorlopig echter, w^t zing vijf-en-twintig jaar schreef hij hierover het gedicht daar was alle aanleiding toe in het niet. Maar wel heeft deze uitverkie- korte tijd later reeds moest ri ,W Wenen met ziin musea, waarin He ion- zing viif-en-twintia iaar later de kuststreek verlaten O n a- van mevr wenn-fi.!1 P u'tnodiging nen te dringen. Zijn tekendrift werd denwahl" immer een stempel op „Sierkunst" kwam hii n Ae van daardoor opgewekt, zodat hij op 12- zijn kunstuitingen gedrukt. In Berlijn foort, waar hii zich hete^fi s" jarige leeftijd zelfstandig begon te ook vond hij voor de eerste maal een dan in de parlementsstaH ,.UISVoelde werken. Maar daar waren ook de tijd- nieuwe sonnetvorm, in welke hij jaren- glooiende omgeving van h' ai de lanv dichtte. Hoe meer hii echter Ho Ho aeze Stad schriften met als voornaamste de „Simplizissimus" en de boeken van lang dichtte. Hoe meer hij echter de de nabijheid van de Hoge Voi.f tf" taal leerde beheersen, des te meer hij koren hem. Veluwe be- Thans bewoont Edgar Allen Poe, die hun invloed op ook steeds nieuwe vormen zocht en de ontvankelijke knaap uitoefenden. Terzelfdertijd ving Uriel Birnbaum aan met het schrijven van novellen, om twee jaar later, als veertien-jarige, ook papieren vol te krabbelen met ver zen. Deze laatste uitingswijze, zou, naast de schilderkunst, de voornaam ste blijken. Want van lieverlede ging h(j van proza over op poëzie. In die jaren rijpte bij hem het plan voor het steeds smeulende lont ten slotte in het verder reikt, dan het epos „Sternen- Europese kruitvat terecht was geko de scheppen van schiff", dat een reis behandelt door men, vond. Daartoe drong hem de liefde dichter met ziin^ht^n/^08*,"1^5® voor het geheel eigene en de afkeer enkele kamers in een dochtcr van het wandelen op begane wegen. Zuidzijde Van Amersfoort Te d* Een plotseling einde scheen de moord helaas de werkruimte «™ii ",eln 18 van een Bosnische student op de Oos- ten dienste staat Het m. h,er tenrijkse kroonprins Frans Ferdinand tekenen heeft hii moet n en en diens echtgenote in Serajewo op 28 dat lichameUik lilden uit!? J™ken' °m- Juni 1914, aan de aspiraties van Uriel toestaat. Maar ge«tn u niet me««' Birnbaum te maken. Want nu de aan zijn letterkundige* hö "°K verder reikt, dan de or„ opese Kruitvat tereent was geko- mensenhanden grlliio- JV <loor i, werd de wapenrok ook klaarge- getrokken. aardbodem De tijd breekt aan, dat de bloembol len moeten worden gepoot. Daarbij denken we in het bijzonder aan dat lieve, kleine voorjaarsgoedje, dat zo alleraardigst de lente inluidt. De lente, inderdaad. Wanneer men het volgende jaar van vroege bloei wil profiteren, zal er nu zo spoedig mogelijk gepoot moe ten worden. Tulpen, hyacinthen en narcissen zijn niet geschikt voor gazon beplanting. Daarvoor moet men gebruik maken van kleine soorten, als sneeuw klokjes en crocussen. Rondom de boer derijen in Noord-Holland treft men veel sneeuwklokjes aan. Het lijkt wel, of ze daar grote kolonies hebben ge vormd. De omstandigheden zijn daar doorgaans dan ook gunstig. Rondom de boerderijen komen bomen en heester! voor en elzenhagen of slootkanten, met elzen of knotwilgen beplant. Daaronder groeien de sneeuwklokjes bij voorkeur. Z houden namelijk niet van de volle zomerzon. Integendeel prefereren te een koele bodem. Deze is in een scha duwrijke tuin te vinden. Men kan ech ter ook koelte verschaffen, door eett paar grote stenen in de grond te bren gen. Men moet sneeuwklokjes niet netjes op rijen poten. Het is veel aardiger om ze zo maar uit te strooien. Waar de bolletjes neervallen, mogen ze staan ook. Men moet ze vooral niet te diep zetten. Acht centimeter is al ruim vol doende. Voorts moet men niet vergeten, wa' wmteraconieten te bestellen. Deze doen op het eerste gezicht aan boterbloemen denken, maar ze hebben de loffelijk® eigenschap, dat ze reeds ln Janna" kunnen bloeien, als het niet te hard vriest. Blauwe scilla's mogen niet ontbreken- Samen met hef wit van de sneeuw klokjes en het harde geel van de aeo- n eten vormt hun kleur een harmO' n'sch geheel Ook scilla's prefereren een niet al te zonnige plaats. Blau*» n>'f.ies kan men voor -erwildermJ onder licht struikgewas poten. Men r jaren plezier aan beleven.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 10