Productieve „Noorder Kunstkring'' exposeert in eigen atelier 'n Kwestie van smaak T. G. GOVERS Z£K£R> ER ZIJN SIGARETTEN TE KUST EN TE KEUR MAAR*" BOVEN ALLES TRIUMPHEERT COCOSLOPERS Fa. M. H. KLERCQ Zn. mÖtlDEIi&ntEDTE DE FILMS VAN DEZE WEEK VIRGINIA 20 VOOR 80 Negen winnaars op een totaal van 2481 inzendingen Fn..... CT. Geen zelfoverschatting bij Helderse schilders Burgemeester opende prijzenswaar dige najaarstentoonstelling Niet alleen produceren, maar ook studeren Woninginrichting I N H ET KORT Tussen Haaks en Kuifje Helderse Arbeidsbureau weer zelfstandig? De bridge-competitie WITTE: „De zwarte roos" TIVOLI „The dancing years" Wim Geus speelt Woensdag simultaan in de cantine PRACHTIGE COLLECTIE SPOORSTRAAT 8-12 Rebusprijsvraag Helderse Courant Vijffig gulden voor de heer Johansson Er scholen addertjes onder het gras W> AL enige tijd geleden ont ving Gradus van een trouw 53graden-lezer het mededelingenblad der sectie „Handel in levensmidde- lenafvallen" van de vak groep Groothandel in oude materialen en afvalstoffen". Dit vakblad wordt slechts aan twee adressen in onze stad toegezonden en het be vat tal van interessante bij zonderheden omtrent dit be roep. De afzender deed er meteen een briefje bij, waarin hij wees op de nala tigheden van sommige men sen. Illll ililllf A P. J. STEINBERG Hoofdagent Van den Berg binnenkort naar Australië WANNEER de „Noorder Kunstkring" exposeert wordt de opmerkzame toe schouwer telkens weer getroffen door de productiviteit, die de leden van deze kring aan de dag leggen. Dat behoeft nog geen compliment in te houden, omdat in vele gevallen de kwantiteit ten koste gaat van de kwaliteit. Het meest prij zenswaardige is daarom, dat in het ten toongestelde werk iedere keer weer een kleine vooruitgang te constateren valt. Deelstkan dat worden toegeschreven aan het contact, dat onze Helderse amateurschilders onderhouden met kunstenaars als Jaap Sax. De invloed van diens fijnzinnig werk is in verschillende doekjes te bespeuren. Hiermede wordt niets ten kwade van deze doekjes gezegd. Inte gendeel. Het bewijst, dat de leden van de „Noorder Kunstkring" niet zoals zo vaak onder amateurs en dilettanten, ook buiten het terrein van de schilderkunst, het geval is lijden aan overschatting van de eigen capaciteiten en onderschat ting van de te overwinnen moeilijkheden. Daardoor blijft de „Noorder Kunst kring" niet alleen een producerende, maar bovenal een studerende schildersgroep. De Najaarstentoonstelling, die gister avond door burgemeester mr. G. D. Re- horst in het acelier aan de Prinsenstraat is geopend, wordt ook gekenmerkt door deze veelbelovende sfeer. Zonder een enkele uitzondering getuigt het geëxpo seerde van de ernst en de goede trouw, waarmee de inzenders hun penseel, te- kenstif of spatel hebben gehanteerd. Een enkel doekje demonstreert, evenals een vorige maal het geval was, dat de kring ook op voorzichtige wijze durft te experimenteren. Vooral Goes kunnen wij in dit verband noemen. Zijn boerde rijtje voldoet echter nog lang niet, om dat de keuze der kleuren een te zoete lijk geheel heeft doen ontstaan. De lieflijke, landelijke sfeer, die Goes heeft willen treffen, heeft daardoor een on gewenst en „gewild" accent gekregen. IS ELKE WONINGINRICHTING Zowel voor MEUBILERING, ALS VOOR VLOERBEDEKKING EN VITRAGE zijn wij in staat een smaakvol, gezellig interieur sa men te stellen. KONINGSTRAAT 44—46—48. (Advertentie. Ing. Med.) De geneeskundige dienst wordt gedurende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen mevr. T. Schrauwen-Monshouwer, Timorlaan 8, telefoon 2707, en dr. J. B. Proost, Zuid straat 13, telefoon 2030. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt tot en met Vrijdag waargenomen door apotheek Bet, Spoorstraat 9, telefoon 2150 (ook na zes uur). Het wekelijkse spreekuur van de Christelijke vereniging „Zedenopbcuw" wordt vanmiddag van vier tot vijf uur gehouden aan het adres Javastraat 12a, hoek Celebesstraat. Vandaag wordt een straatcollecte gehouden ten bate van de Gezamenlijke Militaire Fondsen. In verband hierme de concerteert van drie tot vijf uur de Matrozenkapel in het Julianapark en maakt het Stedelijk Muziekcorps een mars door de stad. Voor de amusementsvereniging van PTT-personeel „De Postiljon" wordt vanavond in Casino het blijspel „Een vrouw op zicht" opgevoerd. Vanmiddag om half drie vertrek ken van de R.K. Meisjesschool aan de Javastraat de deelnemers aan de jeugd- wandeltocht van „De Duinkanters"; de deelnemers aan de wandeltocht voor ouderen starten morgenochtend om tien uur bij „Centraal" in de Koningstraat. Ter gelegenheid van het vijftigja rig bestaan houdt de afdeling Den Hel der van de Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst vanmiddag om half vijf een receptie in „Formosa", van avond volgt in besloten kring een fees telijk samenzijn. Nagekomen predikbeurt: „Bethel", Julianadorp, 10 uur en 19.30 uur de heer Sanders; 14.15 uur Zondagsschool; Dinsdag 16 uur meisjeskrans; Woens dag 19.30 uur bidstond. In Den Haag slaagde voor het exa men derde stuurman Grote Handels vaart de heer J. L. Gorissen, leerling van de Zeevaartschool te Den Helder. Aan de dienst in de Lutherse kerk, kerk, Zondagmorgen om half elf, ver leent mevrouw N. G. ManPloog, so listische medewerking. Zij brengt onder andere het oude kerklied „Wij bidden u, o heilige geest" ten gehore. Hr. Ms. „Kortenaer" heeft gister middag omstreeks half vijf weer lig plaats in de haven genomen. Hr. Ms. mijnenveger „Deurloo" ar riveerde gisteren uit Hoek van Holland Het is morgen hoog water om 10.55 en 22.55 uur en laag water om 5.05 en 17.10 uua Maandag is het hoog water om 11.35 en 23.35 uur en laag water om 5.40 en 17.35 uur. De tempe ratuur van het zeewater was 11.1 gra den Celsius. Het werk van de Bergense schilder Dick Trap (een oud-stadgenoot, die niet meer als amateur kan worden be schouwd) getuigt ook van een speuren naar nieuwe wegen. Hij bepaalt zich tot de essentiële vormen, laat althans in zijn drie tekeningen de détails ach terwege en slaagt er nochtans in, de nodige dieptewerking te krijgen. De schoonheid van louter vlakken en toon verschillen zal niet iedereen bekoren, maar men behoeft dit werk daarom niet zonder meer te verwerpen. Zijn land schap is wat meer gedetailleerd en wekt al bij de eerste beschouwing de naar wij aannemen door de kunstenaar gewenste suggestie van de rijkdom en schijnbare overdaad in de natuur. Zijn dorpsgenoot, en eveneens Kunst kring-lid, Jaap Sax, treft altijd weer door de evenwichtige stemming en de fijngevoeligheid waarmee de schilder zijn palet gebruikt. Eén van zijn doeken werd al eerder geëxposeerd. Vooral Se- vinck is onder de bekoring geraakt van dit werk. Hij maakte een sfeerrijk zee gezichtje, dat een fraaie lichtwerking heeft. Dat men mede daartoe geïnspireerd door de burgemeester met succes heeft gezocht naar onderwerpen in Den Helder, bewijst Schoonhoven met een landschap, dat onze stad op de achter grond heeft. Het ruwe duintje op het voorste plan had wat minder uitge werkt kunnen zijn, ten gunste van het evenwicht in de compositie. Ter verge lijking vestigen wij de aandacht van de bezoekers op de premie-plaat van dit jaar, een litho'van Luders. Hierin wordt een verrassende dieptewerking bereikt door het verschil in détaillering en kleursterkte in de onderscheidene plans. In het voorgaande deden wij een min of meer willekeurige greep uit hetgeen wij gisteravond na de officiële opening hebben gezien. De volgende week hopen wij nog eens de aandacht te vragen voor deze interessante tentonstelling, en dan een andere greep uit het geëxpo seerde werk te doen. Wij kunnen ieder, die niet geheel is gespeend van gevoel voor schoonheid, een bezoek aan het ge zellige atelier aan de Prinsenstraat van harte aanbevelen. De „Noorder Kunst kring" komt een warme belangstelling van de Helderse bevolking toe. De burgemeester heeft daarop gister avond nog gewezen in zijn openings woord. „Wij voelen ons hier thuis", al dus mr. Rehorst, „en wij stellen het op prijs, dat de voorzitter in zijn inleidend woord enkele opmerkingen bij de ver schillende inzendingen heeft willen maken". De heer P. Quast, voorzitter van de kring, deed op zijn beurt een beroep op de aanwezigen, om het bestuur te hel pen bij de zo gewenste uitbreiding van het aantal donateurs. De kring wil niet bedelen, maar zou toch graag enkele verbeteringen in de accommodatie van het atelier willen aanbrengen. De wen sen, die hij noemde, kwamen stellig niemand als onbescheiden voor. Naar wij vernemen, wordt overwo gen het Helderse Arbeidsbureau, dat thans, evenals Texel, Schagen en Wie- ringerwerf, een bijkantoor is van het Gewestelijke Arbeidsbureau te Alk maar, weer zelfstandig te maken. Vroeger was in Den Helder de Dis trictsarbeidsbeurs gevestigd, waaron der het gebied ressorteerde dat in het Zuiden nog de gemeente Warmenhuizen omvatte en in het Noorden de gemeen te Terschelling. Vinden de reorganisa tie-plannen doorgang, dan wordt waarschijnlijk met ingang van 1 Ja nuari 1952 het Arbeidsbureau te Den Helder een zelfstandige instelling, met als steunpunten de bureaux te Texel, Schagen en Wieringerwerf. Voor de plaatselijke bridge-competitie werden deze week de volgende wed strijden gespeeld: Combinatie 1—GOO 34-41; Combinatie 2GOO 4 37-15; Com binatie 3GOO 3 53-28; Combinatie 4— GOO 2 36—27. Op Woensdag 24 October zullen de vier teams van de oude rivalen HBC 1945 en VBC elkaar ontmoeten. Na die wedstrijd hopen wij de competitiestand te publiceren. GOEDGEKEURDE STATUTEN De Staatscourant meldt de goedkeu ring van de gewijzigde statuten der Algemene Begrafenisver. „Den Helder". Orson Welles heeft in de laatste ja ren al heel wat roem vergaard. Tot en met Maandagavond kan men hem weer in de Witte-bioscoop bewonderen in „De zwarte Roos", naar de gelijknami ge roman van Thomas B. Constain. In de voornaamste rollen naast Welles ziet men Tyrone Power en Cecile Aubry, voora.1 bekend uit „Manon". Dit drietal garandeert enkele span nende en dus onderhoudende uren. De film werd in kleuren opgenomen en maakt een gang naar de Witte zeker de moeite waard. Henry Hathaway voerde de regie. In de Tivoli-bioscoop wordt tot en met Maandagavond vertoond „The dan cing years", met in de hoofdrollen Den nis Price, Gisele Preville en Patricia Dainton. Deze rolprent brengt de bios coopbezoeker terug naar het jaar 1911. Een groepje officieren bezoekt een her berg, waarin Rudi Kleber woont. Hij is een arm componist. Maar dan komt hij in aanraking met Maria, een scho ne opera-ster. Dat inspireert hem, en tezamen oogsten zij vooral veel succes. Door een noodlottig toeval komt het tussen Maria en de componist Rudi niet tot een huwelijk. Maria verwacht een kind van hem. Na jaren ontmoeten zij elkaar weer, en dan ontdekt Rudi dat de jongen aan Maria's zijde zijn zoon is. Het is een wel zeer romantische ge schiedenis, die wordt gesteund door goe de muziek. De film werd geregisseerd door Harold French. In verband met de opvoering van „Mijn zoon de dokter" moest de si- multaan-schaakwedstrijd in de Mari- necantine een week worden uitgesteld. De jeugdkampioen van Nederland, het MSC-lid Wim Geus, zal nu op Woens dagavond 24 October simultaan spelen tegen een nog onbekend aantal tegen standers. Het bureau O. S. en O. re kent op een wat grotere deelname van marinezijde dan de vorige keer, toen de plaatselijke kampioen J. P. Bommel een simultaan-schaakwedstrijd speelde. TRIUMPH .(Advertentie, Ing. Med.) IN ALLE BREEDTEN WARMSTE DESSINS Ziet onze etalages (Advertentie, Ing. Med.) JJE TROUWE LEZERS weten al, dat er stapels oplossingen z«n binnengekomen op d« Rebusprijsvraag van de Helderse courant. De lijffotograaf van Gradus maakte een plaatje van de rijstebrijberg, welke inmiddels de sorteermolen is gepasseerd. Welgeteld 2481 oplossingen werden ingeleverd. Dat betekent vandaag voor 2472 inzenders een kleine teleurstelling, want er zijn zoals aangekon digd negen prijswinnaars. Het gelukkigste gezicht zal de heer Johansson, De la Reystraat 8, kunnen trekken, want hij kwam in aanmerking voor de eerste prijs van vijftig gulden. Een abonné op Terel, de heer P. Kok Czn., Den Hoorn H 75, zal echter niet ■minder tevreden zijn met de prijs van vijf en twintig gulden die hem ten deel viel. Het derde douceurtje, een prijs van tien gulden, komt terecht in de portemonnaie van de heer W. Lange- rak, Prins Hendriklaan 8. Dat zijn dus de drie winnaars van de hoofdprijzen. De zes prijzen van een rijksdaalder elk werden bij loting toe gekend aan: Jac. Davids, Belt 23, Hip- polytushoef; G. Bais, Ruijghweg 347, Den Helder; S. J. Scharn—Tijbout, Ewislaan 23, Heiloo; P. van Buren, Anemonenstraat 10, Den Helder; W. Bakker, Domineeswal 258, Blokzijl; W. Koning, Kerkstraat 14, Oosterend (Texel). SMi 4 SCHILLEN Het komt immers maar al te vaak voordat tussen de schillen en het voor vee eetbare etensafval scherpe voorwerpen worden gevon den. Hele stukken glas en ijzer en andere scherpe voorwerpen, die ten slotte voor de gezondheid van ons vee erg nadelig kunnen zijn. En dan nog het volgende. Heel vaak ook wordt oud brood op de vuilnisbak ge worpen. en niet minder dik wijls belanden die heerlijke schillen in de vuilnisemmer. En dat betreuren de schil lenboeren. Uit het vakblad wil Gra dus het volgende overne men: „Men weet dat reeds sinds jaren de schillen wor den ingezameld door schil- lenophalers, die dit product hetzij rechtstreeks, hetzij via grossiers aan de vee houders verkopen. Op die manier komen jaarlijks en kele honderdduizenden ton nen schillen beschikbaar voor het vee, hetgeen een grote besparing aan devie zen voor de aankoop van veevoeder betekent en een steun voor de productie van melk. Het is echter geble ken dat lang niet alle huis vrouwen hun medewerking verlenen aan het inzamelen der schillen, waardoor kost baar veevoeeder verloren gaat". En daarom huismoeders in Den Helder, laat ons de schillen apart houden en aan de schillenmannen meege ven. 't Komt uiteindelijk onze eigen gezondheid ten goede. MEDAILLES BU de firma Beemster- boer in de Keizerstraat heeft aan de buitenmuur een kastje met medailles gehangen. De verenigings mensen konden daar zien welke medailles zij voor één of ander tournooi of een wedstrijd meenden te moe ten aanschaffen, ter onder scheiding van de winnaars. Dat kastje vertegenwoor digde een waarde van on geveer f 125. Van de week is dat kastje SliiBsaseta»-»™.- 'tl WMtwHtthaift w Éllfei met kostelijk goed gestolen. In alle stilte, op een don kere avond. Deze Gradus heeft zich vele uren afge vraagd, welke bestemming het zal hebben gekregen. Waar de medailles voor die nen. Zijn zij misschien ont vreemd om ten deel te val len aan een kinderrijke moeder, in navolging van Adolf Hitler's voorbeeld? Of zijn zij gestolen om een schamele tropheeën-kast aan te vullen? Deze Gradus tast in het duister, vrienden. En hij en de juwelier vin den het zonde dat het kast je met inhoud Is verdwenen. Want niemand heeft er im mers iets aan? En daarom wil Gradus geloven in een grap. Dat de medailles en de kast terugkomen. PAUZE VAN de week heeft Gradus in het TivoTi-'heater „Sunset Boulevard" gezien. Over de film wil hij het met u niet hebben. Het volgen de is historisch. Halverwege „Sunset Boulevard", toen Gloria Swanson met door gesneden polsen op haar welverzorgde nachtleger rustte, brak plotseling de pauze aan. Dat gebéurt hier. Onvoorbereid stappen wij dan gezamenlijk midden fn de hoofdfilm de pauze bin nen. Nu is dat bar vreemd voor iemand, die pas in Den Helder verzeild Is geraakt. En zo trof Gradus dan van de week vlak voor zich een matroos aan die hooglijk verbaasd vroeg „Waar is dót dan voor?", toen hij op het doek het woordje „Pauze" ontwaarde. Toeen boog zich neven Gradus iemand voor over, die zei: „Dat is een oud volksgebruik hier, me neer. POST JN de krant van Woensdag heeft Gradus u verhaald van de Huisduiner klacht over de bezorging van de post. Naar aanleiding daar van heeft hij gesproken met de directeur van de poste rijen te Den Helder, de hr. K. Keizer, die altijd tracht alle belanghebbenden in postzaken teveden te stel len. Nu moet ge weten, waar de Huisduiner Gradianen, dat de wijziging in de post bestelling een proefregeling is geweest. Niettemin wa ren uw klachten omtrent de bezorging wel degelijk ge fundeerd. Maar evenals uw Gradus heeft ook de heer Keizer liever, dat eventuele klachten rech'st reeks aan de P.T.T. worden overge bracht. Het stukje in de krant was overigens niets nieuws voor de post, waar men zelf al tot de conclusie was gekomen dat Hulsduinen op deze wijze werd ten achter gesteld. Men was dan ook al bezig de zaak weer on gedaan te maken. En zo zal binnen zeer korte tijd het bezorgen van de post te Huisduinen op de oude voet worden voortgezet. Men krijgt dan dus zijn geliefde post weer veel vroeger op de dag. De Winkelactie Groot Den Helder is inmiddels tot het ver leden gaan behoren. Maar voor mevrouw C Botter in Janzenstraat had die winkelweek een bijzonder prettlo sleepje. Graduslijffotogaaf kiekte haar achter de huistafel die bezaaid is met honderdtwintig waardebonnen met lil gezamenlijke waarde van f 300.-. Dat was haar priis uit 7, Winkelactie. Je moet maar boffen! De oplossing Hoewel de opgave niet buitenge woon moeilijk was, zijn toch verschei dene inzenders gebeten door kleine addertjes die onder het gras verscholen zaten. Een veelgemaakte fout was het gebruiken van het woord „streekver halen" in plaats van „stripverhalen". Eén inzender kwam tot een enigszins aanvaardbare oplossing, door „nek" te kiezen waar de tekening duidelijk de „keel" aangaf. Hij kreeg toen de af korting „Ned." i.p.v. het veel logischer woordje „deel". Zo moest deze inzen ding naar de prullemand worden ver wezen. Het was lang de enige niet.... Dat neemt niet weg, dat ongeveer tachtig procent van de inzenders de negen rebussen naar behoren had op gelost. Zij kwamen dus tot de volgen de resultaten: 1. Zodra 't werk is aan de kant, grijpt u 't eerste naar de krant. 2. Lange avonden loTcken tot lezen, dan moet er toch een streekkrant wezen. 3. Het laatste nieuws van stad en land, vindt men steeds in onze krant. 4. Wie met zijn buurman samen lees', mist de koopjes 't allermeest. 5. Hoe 't draait of wendt of keert, ons blad is steeds de centen „weerd". 6 Streeknieuws staat steeds bovenaan, en daar heeft u nu juist wat aan. 7. Vergeet niet uw aandacht te bepalen, bij onze prima stripverhalen. 8. De sport staat op 't eerste plan. daar kan 't manlijk deel op an. 9. En zegt ditmaal nu maar niet nee, maar geeft u op als abonné! voor een goede bril gaat U natuur lijk naar- VAKOPTICIEN KEIZERSTR. 47-49, DEN HELDER Leverancier voor alie Zieken fondsen (Advertentie, Ing. Med.) Be hoofdagent J. J. van den Berg zal op 1 November de politiedienst verlaten, aangezien hij op 14 November met het s.s. „Waterman" naar Austra lië hoopt te. emigreren. t,D? Yan den Berg kwam op 1 um 1937 bij het Helderse politiekorps in dienst als agent-mecanicien. hij werd toen belast met het onder houd van het politie- en brandweer- materieel en van een groot gedeelte :na" de gemeenterijwielen. Op 1 Januari vo'gde zijn bevordering tot hoofd- agent In April 1948 ging de heer Van en Berg over nsar de gewone politie dienst. Zijn belangstelling bleef ech- er uitgaan naar het monteurswerk. Hij koesterde reeds enige tijd emigratie- Piannon en toen hij kort geleden de ans kreeg, als monteur een betrek- ue ^tigen bij een bedrijf in Syd- y, heeft hij deze kans met beide nanden aangegrepen. De heer Van den e'g hoopt daar met zijn vrouw en nun twee jongens, van twaalf en drie wen' ee" nieuwe tQekomst op te bou-

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2