Arabisch nationalisme steekt allerwegen de kop op r Russisch antwoord op Franse nota Het Nederlandse detachement oogstte nieuwe lauweren Genuese havenarbeiders kozen partij voor Nederlander „Laatste echo van de Kruistochten" Hei iergen van de Britse Leeuw S&A Het Westen moet hier absoluut stand houden Drie gewonden door spel met oorlogstuig Rusland krijgt geen japanse herstelbetalingen Senaat heeft geen tijd Meisje aan toezicht voogdijraad onttrokken ">v Wisjinsky ontbood Brionval Profest werd herhaald Weer twee maanden voor oude dierenbeul Luchtmachf zeiie heuvel in vuur en vlam Nahas Pasja: Naar welke kant heb jij zijn staart omgedraaid, Mossie? Franse douane deed het langzaam aan Amerikaans protest1 tegen bezetting van Steinstiicken Herstel van oorlogsgraven in West-Berlijn Weer een raspaard voor Prins Bernhard STOPHOEST Onstuimig weer, weinig regen KLANT WAS KONING Zes leeuwen zouden publiek verkocht worden Vaassens grootste boerderij door brand verwoest Na V S ook Frankrijk Scherpe nota van Moskou VORDERINGEN OP GEBIED VAN ATOOMWAPENS In eerste etappe reeds 32 uitvallers Districtsbestuur van de boksbond afgetreden BMW en NSU bij de wereld kampioenschappen Het werelduurrecord voor amateurs weer verbeterd ZATERDAG 30 OCTOBER 1951 (Van onze diplomatieke medewerker) yOOK de vierde maal binnen een be- trekkelijk kort tijdsbestek is een Oosterse staatsman, die in het belang van zijn volk een vriendschappelijke samenwerking met het Westen na streefde, door moordenaarshand ge veld. Dinsdag viel Pakistans premier Liaquat Ali Kahn. En de man, die de dodelijke schoten loste, was weer het type van de Mohammedaanse terrorist, een bezetene van datgene, hetwelk alle activisten tussen Casablanca en India drijft: haat tegen de vreemdelingen. En vreemdelingen zijn nog altijd in de eerste plaats de „ongelovigen". In de grond van de zaak zijn aphoristisch gesproken alle gebeur tenissen van de afgelopen maanden, zo als de bovenvermelde moordaanslagen, de verdrijving der Britten uit Perzië en de anti-Engelse acties van Egypte, een laatste echo van de Kruistochten, een eeuwen vertraagd plan tot wraakneming voor de doorbraak der Christelijke heirscharen naar het Oosten. Of deze wilde vijandschap zich nu hult in de mantel van anti-koloniale bevrijdings leuzen of anti Britse propaganda, steeds zweert zij bij de naam van Allah en zijn profeet. Steeds spookt door deze hoofden, die heimelijk in bazars, kof fiehuizen en woestijntenten plannen smeden, de idee van de „heilige oorlog". En deze is van een zo blind fanatisme doortrokken, dat zij voor iedere mo gendheid, die haar voor egoïtische doel einden zou willen gebruiken, een bijna ideaal instrument vormt. Het acute ge vaar van deze verschrikkelijke verschij ning schuilt daarin, dat zij zo uitste kend past in het schema van het gro te conclift tussen Oost en West. Het is waar, dat het Kremlin, dat na tuurlijk alle fronten van de Westelijke verdediging aftast, in het Nabije en Midden-Oosten nooit goed houvast heeft gekregen zelfs in Perzië niet, waar zijn kansen het best liggen. Po gingen om in Jordanië, Syrië, Irak, Is raël en Egypte in grotere omvang com munistische cellen te vormen, hadden weinig succes. Maar al konden deze landen niet direct voor het communis me gewonnen worden, toch zijn de groeiende tegenstelling tussen het Wes ten en de Arabische wereld en de nog altijd niet overbrugde kloof tussen Jo den en Arabieren, als zwakke punten in de defensie van de vrije wereld, voor de Sowjets van betekenis. In dit opzicht was het vermoorden 'van koning Abdoellah van Jordanië van alle slagen, welke het Westen in de Oriënt te incasseren heeft gekregen, waarschijnlijk de gevoeligste. Want met deze Westers-gezinde Arabische vorst viel de man, die niet slechts een ver zoening tussen Arabieren en Joden tot stand had kunnen brengen, maar die ook de Arabische landen, de grote Westerse mogendheden, Turkije en Is raël had kunnen verenigen in een bond genootschap, dat een grote bijdrage tot de verdediging van de niet-communis- tische wereld zou zijn geweest. Westen blijft sterk Een poging om Abdoellah's taak door de Egyptische premier Nahas Pasja te laten overnemen, is in eerste aan leg ten minste falikant mislukt. En daarmede is tevens de mogelijkheid van een breed dcfensicpact voor het Nabije en Midden-Oosten, voorlopig althans, vernietigd. Men kan dat niet ernstig genoeg nemen, hoewel het zeer zeker overdreven ware, van een catastrofe te spreken. Want nog heeft het Westen de beste troeven in handen. De Ver. Staten zijn, naar blijkt uit de morele steun, welke zij aan de Britten in Egypte geven, snel bezig, een meer realistische houding tegenover het extreme Arabische nationalisme aan te nemen. Turkije, de enige werkelijk sterke en stabiele macht in het Nabije Oosten, staat stevig in het Westerse kamp en er is hoop om aan te nemen, dat ook Israël, dat zich snel tot een be langrijke machtsfactor in dit gebied heeft ontwikkeld, voor het ontworpen defensiepact kan worden gewonnen. En wat de Arabische landen betreft: het Westen kan, op straffe van eigen onder gang, niet tolereren, dat het door een blind najagen van onberedeneerde na tionalistische aspiraties zichzelve tot een gemakkelijke prooi voor het commu nisme zouden maken. Bijna 6 milliard dollar heeft het Amerikaanse Congres uitgetrokken voor de aanleg van bases in het buitenland. De besteding van deze gelden is voor een aanzienlijk deel »top secret", maar vast staat, dat gro te sommen ervan bestemd zijn voor de aanleg van vliegvelden in Marokko, Tripolitanië en Saoedi-Arabië, of de Arabische nationalisten dit nu prettig vinden of niet En de Britse troepen, wellicht nog aangevuld met Amerikaan se, Turkse en Franse eenheden, zullen in de Suezkanaalzöne blijven. In ieder geval is het defensieprobleem daarmede, zij het weinig ideaal, opge lost. „Blinde woede" Niet opgelost blijft dan echter nog altyd het verschijnsel van het Arabische nationalisme. Dit nationalisme heeft niets met communisme, maar evenmin iets met conservatisme uitstaande. Het is, zoals een uitstekend kenner van het Midden-Oosten zich onlangs uitliet, „de uitdrukking van een blinde, nihi listische woede". Deze woede stamt voor een groot deel niet uit religieuse bronnen, maar uit een verschrikkelijke vertwijfeling, die men overal in dat deel van de wereld vooral onder de jonge mensen ontmoet. Slechts wan neer het Westen er in slaagt, een mens waardig bestaan te verschaffen aan de massa's ellendigen, die van Marokko tot Achter-Indië aan ondervoeding en epidemieën ten gronde gaan, kan hier op een rustiger ontwikkeling worden gerekend. Het is een taak die moeiza mer, langduriger en, in groter histo risch verband gezien, ook belangrijker is dan die van de defensie. Gistermiddag werden te Bergen op Zoom bij het demonteren van gevon den oorlogstuig door de ontploffing van een drukontstckcr, de 50-jarige electri- cien F. M. alsmede twee jeugdige ar beiders, de 16-jarige J. W. en de 17- jarige p. N. gewond. De electricien had drie drukontste- kers van mijnen tussen een hoeveel heid oud ijzer gevonden en deze mee genomen naar zijn werkplaats om ze daar te demonteren. Toen hij met een hamer trachtte de koperen dop van een der ontstekers af te slaan, kwam deze tot explosie. De 16-jarige J. W. bleek er het ergste aan toe te zijn. Gevreesd wordt, dat hij een oog zal moeten mis sen. De drie slachtoffers moesten naar oen ziekenhuis worden overgebracht. De Sowjet-Unie zal geen recht heb ben Japanse herstelbetaling te verzoe ken, ook al zou zij een vredesverdrag met Japan sluiten, gelijksoortig aan dat van San Francisco, zo heeft een woordvoerder van het Japanse mini sterie van buitenlandse zaken ver klaard. Japan had in de laatste oorlog geen Sowjetrussisch grondgebied bezet en de Sowjet-Unie ook geen schade be rokkend. China daarentegen zou aan spraken kunnen doen gelden op de in Mansjoerije door de Sowjet-Unie in beslag genomen Japanse bezittingen. De Amerikaanse invoer van zuivelproducten JN verband met het feit, dat de senaat volgende weck tot Januari op reces gaat, zijn er gisteren pogingen in het werk gesteld om nog deze week van de senaat goedkeuring te verkrijgen voor het voorstel tot intrekking van de Ame rikaanse invoerbeperkingen op zuivel producten. De senaatscommissie voor bank- en valuta-aangelegenheden heeft goedkeu ring van het voorstel aanbevolen en de voorzitter van deze commissie, May- bank, heeft er bij de leiders van de de mocratische fractie op aangedrongen tijd toe te wijzen voor behandeling van het voorstel voor de senaat op reces I gaat. De fractie-leider, McFarland, kon dit echter niet beloven. Hij vreesde, dat behandeling zal leiden tot een debat, dat de huidige zitting van de senaat wellicht nog met een week zal verlen gen. Ook het Huis van Afgevaardigden zal het voorstel waarschijnlijk niet be spreken voor het op reces gaat. Honderd gulden boete geëist Door de arrondissementsrechtbank te Assen werd gisteren de directrice van het internaat voor minderjarige vrou- :n „Ebenhaezer", J. J. C. te Bloemen- daal, veroordeeld tot f 100 boete subs. vijftig dagen hechtenis en zes maanden voorwaardelijk. Verdachte heeft een zeventienjarig meisje aan de voogdij raad onttrokken. Zij was n.1. bekend met de verblijf plaats van dit meisje, dat op 17 Mei 1949 uit het internaat Dickninge te De Wijk (Dr.) was weggelopen. Zij weiger de de politie inlichtingen omtrent haar verblijfplaats te verstrekken. Verdach te hielp het meisje bovendien aan een werkkring en verleende financiële hulp, omdat zij vreesde, dat het meisje in een klooster zou worden geplaatst. De eis luidde een jaar gevangenisstraf met ontzetting uit de bevoegdheid het be roep van maatschappelijk werkster uit te oefenen. Montgomery rijkt de gouden me- daillg aan zuster Juliet Anne Keble. Zij ontving ook de hoogste onderscheiding voor het beste „ziekenhuis-examen" en de Stuart- Bunning prijs voor de „beste praktijkzuster" van het jaar. STUDIEREIS NAAR V. S. De secretaris van de Vara, van de Federatie van Omroepverenigingen en van de Nederlandse Televisiestichting, de heer J. W. Rengelink vertrok gis teravond per KLM-vliegtuig naar New Vork .In opdracht van de Vara gaat de heer Rengelink de televisie in de Verenigde Staten bestuderen. In een onderhoud, dat een kwartier duurde, heeft de Sowjctrussische mi nister van buitenlandse zaken, Andrej Wisjinsky, gistermiddag de Franse zaakgelastigde te Moskou, Brionval, het Sowjet-antwoord op de Franse nota over Duitsland verhandigd. De procureur-generaal bij het Haags gerechtshof, mr. Zaayer, verzocht gis termiddag bevestiging van het vonnis van de Haagse arrondissementsrecht bank, waarbij de 72-jarige A. v. d. B. uit Pijnakker wegens dierenmishande ling tot twee maanden gevangenisstraf met aftrek was veroordeeld. V. d. B., die in de maand Januari van dit jaar nogal last had "an honden op zijn erf, zou op 3 Januari een reu met een mes hebben gestoken bij een poging het dier te castreren. De hond was later zwaar gewond op de weg aangetroffen. Hoewel v. d. B. ontkende, had een schei kundig onderzoek uitgewezen, dat bloedsporen op de broek van v. d. B. van de bewuste hond afkomstig waren. Omstreeks dezelfde tijd werden boven dien nog twee andere honden in de zelfde toestand aangetroffen. Over veertien dagen zal het hof in deze zaak uitspraak doen. JJET Nederlandse detachement V.N. in Korea is dezer dagen in de strijd geworpen tegen een hevig verzet bie dende vijand. Hoewel helaas bij deze actie vijf Nederlandse vrijwilligers sneuvelden en verscheidene anderen werden gewond, wist het detachement dank zij dapper doorzetten de opgedra gen taak te volbrengen en infiltratie van de noordelijken te voorkomen. De Amerikanen uitten hun waarde ring voor de hoge moreel en de goede aanvalsgeest van het detachement, dat bij deze gevechten onder commando stond van kapitein J. H. Luykenaar. De belangrijke heuvelstellingen ten Npordwesten van Jontsjon, waarom ge- Murende twee weken een verbitterde strijd was geleverd, zijn gisteren door de verbondenen bezet, nadat een mas sale luchtaanval de heuvel in vuur en vlam had gezet. 1 CKKfcttt W Th» WfcShlnRWP Reizigers op Parijse vliegvelden hebben Vrijdag in lange rijen staan wachten omdat de douane ambtenaren „volgens de regle menten" te Werk gingen en elk stuk bagage aan een nauwgezet onderzoek onderwierpen. De Franse ambtenaren waren het langzaam-aan gaan doen uit pro test tegen het uitblijven van een loonherziening voor ambtenaren. Enkele vliegtuigen vertrokken een uur te laat van Le Bourget. De noordelijken hebben gisteren te Pan Moen Djon het geallieerde voorstel om een neutrale zone van vijf kilometer om Kaesong en Moensan in te stellen aanvaard. Generaal-majoor Mathewson, de Ame rikaanse commandant in West-Berlijn, heeft in een protestbrief aan Dengin, de Sowjetrussische vertegenwoordiger in Oost-Berlijn, de bezetting van Stein stiicken door de Oostduitse politie „een willekeurige daad in strijd met de over eenkomsten" genoemd. De 52.000 oorlogsgravcn in West- Berlijn, waaronder drieduizend van Fransen, Belgen en Nederlanders, zul len vóór 25 November, de dag in Duits land voor de dodenherdenking, worden hersteld en met bloemen versierd. De betrokken organisaties hebben voor dit plan een som van ongeveer honderdduizend gulden ontvangen. De drieduizend buitenlanders, die in de tweede wereldoorlog in Berlijn stier ven of bij een luchtaanval werden ge dood, waren grotendeels gedwongen tewerkgestelden. Hun graven bevinden zich op 120 kerkhoven. Zondagavond zal het m.s. „Alhena" van de rederij Van Nievelt, Goudriaan en Co. te Rotterdam in de Lekhaven arriveren. Het van Buenos Aires ko mende schip voert een edel raspaard mee, bestemd voor Prins Bernhard. Kinderen zijn «r dol opl Geel ze STOPHOEST als ze hoesten Voorkomen Is beier dan genezenI STOPHOEST U gezond èn lekker. I Hoesten fs hinder» lijkl STOPHOEST verzacht direct die lastige keelkriebel. fh tpi f) f» IJ2 Zorg-dat U altijd *n paar-rollefjes ia huis heeltI Met STOPHOEST i» het hoesten snel verleerd en wie niet hoest, snoept graag mee. Proel ze maar eensl Vandaag zal de wind hier in Noord- Holland en langs de waddenkust reeds tot krachtig toenemen. In de late na middag of avond bereikt ons een sto ringsfront, dat aanleiding tot enige lichte neerslag kan geven, al zullen de hoeveelheden van weinig betekenis zijn. Morgen kan een z.g. trog van de storm- depressie, waarvan het centrum de Noorse kust heeft bereikt, tot het Noordzeegebied zijn doorgediongen. Dit betekent ook voor ons land, dat de wind tot krachtig of hard zal gaan toenemen, terwijl het KNMI een enkele bui niet onwaarschijnlijk acht. Aan de hand van deze gegevens ziet het er dus naar uit dat de komende dagen het eer ste voorproefke van de komende herfst zal worden gegeven, daar October tot nu toe nog niet veel anders dan droog, zonnig weer heeft laten zien. Op tal van plaatsen in ons land is het vandaag dan ook al drie weken aaneen droog. In Noord-Holland is ook nog niet meer dan 1 mm. gevallen, zodat October nog steeds abnormaal droog is. Het Noord- zee-water zal na lange tijd van rust, dit door de Oostenwinden vandaag en morgen onze kusten weer beuken, al zal dit nog op bescheiden wijze ge schieden, daar het vermoedelijk nog niet tot volle storm zal komen. Een groep van zes leeuwen van Klant te Valkenburg een deel van de be roemde „Quo Vadis"-groep zat enige tijd geleden bij een Duits circus. Toen dit circus in financiële moeilijkheden geraakte, werd met de directie overeen gekomen dat de groep, met nog ander -.ircus-materiaal, naar Cyprus zou worden overgebracht. Men had van daar uit een goed aanbod gekregen om op te treden in een Grieks circus. De heer Klant vertrok naar Genua om de verscheping der leeuwen te regelen en om zich te overtuigen dat voor vracht- en andere kosten een garantie gestort was. Toen echter het schip op Cyprus aankwam bleek de garantie alleen op papier te bestaan en waren er geen contanten. -7 1 i neerd zouden worden. Toen boven- De Italiaanse reder wilde toen de hele lading aan de meest biedende verkopen, teneinde de vrachtkosten nog enigszins te dekken. Hoewel de heer Klant van de Nederlandse Bank geld kreeg om de zaak te regelen, werd na zeer veel geharrewar door de reder een verkoopdag vastgesteld. Er waren ech ter weinig gegadigden en de verkoop werd uitgesteld tot de volgende dag. De havenarbeiders in Genua wisten spoedig wat er aan de hand was. Zij kozen de partij van de artisten, die door deze verkoop volkomen geruï- dien nog een Duits circusdirecteur weigerde om te bieden, begonnen de havenarbeiders te protesteren en te joelen. Zij namen een zo dreigende houding aan dat reder, deurwaarder en advocaat ijlings de benen namen. Bereid tot onderhandelen. Enige uren later liet de reder aan Klant weten, dat hij met hem tot een accoord wilde komen. Er volgden enige conferenties, waarna de reder de veel te hoge som van enkele millioenen lires vroeg. Ten slotte ging hij accoord met een kwart van het oorspronkelijke be drag. Het door de Nederlandse Bank vrij gegeven geld was echter nog niet in Genua aangekomen. Alleen aan het doortastend optreden van de Neder landse Ace-consul, de heer De Lange, die ook in andere opzichten zeer veel hulp had geboden, was het te danken dat de nodige contanten op- tijd aanwe zig waren. Ten slotte eisten de haven autoriteiten nog een liggeld van 900 gulden. Ook hier brachten de haven arbeiders redding. Zij wisten de haven maatschappij te bewegen deze rekening te schrappen. Zelf losten zij de hele zaak en laadden haar op de trein, zon der daarvoor enige vergoeding te wil len ontvangen. Toen de drie wagons het havenemplat ?ment van Genua uitreden, ging er een donderend hoera op uit de kelen van honderden Genuese dok- en havenwerkers. De leeuwen zijn nu on derweg naar Nederland en zullen eerstdaags in Valkenburg arriveren. Gisteren is de grootste boerderij van Vaassen en een bijbehorende schuur van veertig bij veertig meter, gelegen aan de Slijkhuisweg, door brand volko men verwoest. De rietdekkers en schil ders waren aan het dak bezig en het vermoeden ligt voor de hand, dat het onvoorzichtige gebruik van een ben zinebrander de brand heeft veroorzaakt. De schade wordt op bijna twee ton ge raamd en wordt grotendeels door ver zekering gedekt. Frankrijk zond de Sowjet-unie op 27 Sept. een nota, warin het de Sowjet- beschuldigingen tegensprak, dat Frank rijk het in 1944 tussen beide landen ge sloten verdrag van wederzijdse bijstand had geschonden. In de nota werd ge zegd, dat Frankrijk zich zou blijven verzetten tegen de vorming van een autonoom Duits leger. Het Sowjet-antwoord is nog niet ge publiceerd, doch men meent te weten, dat de Franse argumenten als vals wer den verworpen en dat het protest tegen een wederopleving van een Duits leger onder bevel van voormalige Hitler-ge- neraals werd herhaald. De Sowjetrussische minister van bui tenlandse zaken, Wysjinsky, heeft de Franse zaakgelastigde in Moskou Don derdag een nota overhandigd, waarin de beschuldig'ng, dat de Franse rege ring in samenwerking met Engeland en de Verenigde Staten een politiek van remilitarisatie van West-Duitsland volgt, werd herhaald. „Uit het communiqué van de zitting van de Atlantische Raad blijkt, dat de Franse regering samen met de Ver. Staten en andere regeringen beslissin gen heeft genomen over een aantal mi litaire zaken, waaronder het opnemen van het Westduitse leger, dat door. ge neraals van Hitier zal worden geleid, in de strijdkrachten van het Atlantische blok", aldus de nota. „De bewering van de Franse rege ring, dat het zogenaamde plan-Schuman vredelievende en niet-militaire doel einden nastreeft is ook geheel zonder grond", aldus de nota. „De militaire aard van het plan wordt bevestigd door de verklaring van 14 September op de conferentie van mi nisters van buitenlandse zaken van Frankrijk, de Ver. Staten en Engeland, die het belang van het plan-Schuman voor de verwezenlijking van hun mili taire maatregelen in West-Duitsland erkent". De V.S. zouden „een snelle, zekere en verschrikkelijke tegenaanval met atoomwapenen" kunnen uitvoeren, zo verklaarde Vrijdag de speciale com missie uit het Amerikaanse congres voor atoomenergie. In haar .jaarrapport aan het congres zegt de commissie, dat de grootste vorderingen in de afgelo pen twee jaar gemaakt zijn op het ge bied van de ontwikkeling van wapens. Het program voor de ontwikkeling van een waterstofbom was gevorderd. Kampioensrii K.N.M. V. Vrijdagmorgen omstreeks acht uur zijn ruim honderd deelnemers gestart voor de kampioensrit van de KNMV. De eerste etappe, welke 260 km lang was, eindigde weer te Roermond. Deze eerste dag was zeer zwaar. Van de 104 deelnemers hadden Vrijdagavond reeds 32 de strijd gestaakt. Slechts 24 rijders, onder wie verscheidene cracks, legden deze eerste etappe zonder strafpunten af. Toen de avond was gevallen werd. gestart voor de nachtetappe, een tra ject van 380 km, dat door De Peel, Be tuwe en de Veluwe, via Arnhem naar Elte voert. Tijdens een gisteren te Amsterdam gehouden buitengewone algemene le denvergadering van district Noord-Hol land van de Nederlandse Boksbond is het bestuur van dit district alsmede de districts-techniscl.e commissie staande de vergadering afgetreden, nadat de le den door stemming de wens te kennen hadden gegeven, dat zowel de voorzit ter, de heer R. Krom, als een der be stuursleden, de heer J. Cosman, zouden aftreden. Volgens berichten, afkomstig uit fa- briekskringen, mag er rekening mee worden gehouden, dat zowel BMW als NSU-fabrieksmachines zullen worden ingeschreven voor de acht races, welke in het aanstaand seizoen op het pro gramma voor het wereldkampioenschap staan. Naar men weet is één van deze races de TT te Assen, op 28 Juni te houden. Dit zal voor de eerste maal zijn, dat Duitse machines na de oorlog worden ingeschreven voor dé reeks wedstrijden voor het wereldkampioen schap. Het werelduurrecord voor amateurs wordt aan de lopende band verbeterd. Woensdag en Donderdag werd het re cord verbeterd en Vrijdag meldde zich weer een Italiaan, die een poging wens te te doen om het werelduurrecord te verbeteren. Franco Aureggi slaagde er inderdaad in in één uur een afstand van 43.348 km. af te leggen. De record houder van Donderdag was Zuconelli met 43.102 km.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3