Nieuw type atoombom geprobeerd in woestijn van Nevada VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Gedesillusionneerde man wurgt huisgenote en vergast zichzelf Amerika verlangt meer andere leden der hulp van VN Egypte kant zich tegen het Britse bestuur in <Je Soedan KoaI B&bJteJk Melkprijs van 20 cent noodzakelijk Dinsdag 23 Oct. 1951 76e Jaargang No. J .1240 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Beperkt in formaat en uitwerking Ook proefexplosie in de Sowjei-Unie? Tactisch wapen voor steun aan grondtroepen Argentijnse socialisten boycotten verkiezingen Militair vervoer van VS naar Korea bedreigd GEVAL VAN SCHAKING DEGENOEGENS VAN HET SAMENWONEN De balans van hei voorbije seizoen Haar twee rode katten werden opgehangen Last wordt buiten verhouding zwaar UlzeA^eUcPu Post van gouverneur-generaal „in overweging" Ontslagaanvrage voor 180 taxi-chauffeurs Sir Robert Howe zou worden gearresteerd Doodde Duitse arts 80 krankzinnige kinderen Griekenland en Turkije in Atlantisch Pact Diesel grijpt veeauto op onbewaakte overweg Aardbeving op Formosa Stichting van de Landbouw: BUREAU: Koningstraat 62—«4 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand I 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten f\P HET proefterrein Jucca flat in de woestijn van Nevada is gistermorgen de jongste atoomkern-ontploffing tot stand gebracht. Volgens een journalist, die de explosie heeft gadegeslagen, zijn niet-officiële waarnemers tot de conclusie gekomen, dat de geleerden erin geslaagd zjjn een „baby-atoombom" te vervaar digen. Dit zou betekenen, dat men thans atoomprojectielen kan maken, welker uitwerking ongeveer gelijk staat aan die van een zware artilleriegranaat. De bewapeningsgeschiedenis zou hiermee een nieuw tijdperk zijn ingegaan, daar liet mogelijk zou zijn geworden het meest vernietigende wapen, dat de mens heid ooit heeft gekend in zijn uitwerking te beperken en het geschikt te ma ken voor vervaardiging op grote schaal en te gebruiken voor tactische doel einden als steun aan de landstrijdkrachten. Volgens een verklaring, die gisteren door het Witte Huis in Washington is uitgegeven, heeft tegelijkertijd met de explosie in Nevada, in de Sowjet-Unie een atoom-ontploffing plaatsgevonden. Klaarblijkelijk is ook deze een onderdeel van een serie proefnemingen. Dit is de derde maal, dat in Russisch gebied een atoomexplosie wordt waargenomen. De in Nevada ontplofte bom was gemonteerd op een dertig meter hoge stalen toren. Het feit, dat er bij de explosie geen lichtflits werd gezien, zelfs niet door waarnemers, die zich honderd mijl van Jucca Flat bevonden geeft grond aan de veronderstelling, dat hier inderdaad een miniatuur atoombom tot ontploffing werd ge bracht. Een andere, belangrijke aan wijzing is de omstandigheid, dat in het gebied waar de explosie plaatsvond, geen radio-activiteit werd geconsta teerd. De voor de luchtvaart afgekon digde veiligheidsmaatregelen met be trekking tot het explosiegebied, zijn ingetrokken. De Amerikaanse commissie voor de atoomenergie heeft bekendgemaakt, dat de ontploffing van gistermorgen, die de één-en-twintigste is, sedert de mens de atoomkracht in zijn dienst ging stellen, louter was bedoeld als proef. Zij beoogde niet de uitwerking van het nieuwe atomische wapen op dieren en gebouwen na te gaan. Dit gebeurt op een later tijdstip. Dan zul len ook troepen worden ingeschakeld. Thans reeds bevinden zich ongeveer 5000 man in het kamp „Desert Rock", om aan de oefeningen met de jongste, tactische atoomwapenen deel te nemen li Reeks van arrestaties Dr. Alfredo Palacios, de 71-jarige „Vader van het Socialisme" in Argen tinië, heeft besloten zich niet candidaat te stellen bij de algemene verkiezingen die volgende maand worden gehouden. H'j heeft zijn partijgenoten opgewekt niet aan de verkiezingen deel te ne men omdat de vele socialisten, onder wie candidaten, zich in arrest bevin den of binnenkort gearresteerd kunnen worden. De Radicale Partij, de grootse oppo sitiepartij, heeft medegedeeld, dat zij opnieuw pogingen in het werk stelt om de leider der partij te Buenos Aires, dr. Lebensohn, uit de gevangenis te la ten ontslaan. De Democratische (conservatieve) Partij heeft aangedrongen op vrijlating van een candidaat voor het gouverneur schap van de provincie Cordoba. Door New Yorkse havenstaking De staking die sedert een week in delen van het New Yorkse havenbe drijf heerst, dreigt de gehele haven stil te leggen. Daardoor zou ook het vervoer van wapens naar Korea in bet geding komen. Tot nu toe zijn een zestigtal sche pen door de staking van 5000 havenar beiders getroffen. Deze arbeiders, die een herziening van de collectieve over eenkomsten eisen, trachten hun bewe ging uit te, breiden door stakingsposten te plaatsen in de sectoren die nog voortwerken. De vakbonden, die de staking afkeuren, hebben hun bemid delingspogingen opgegeven en de overheid verzocht in te grijpen. Te Amsterdam zijn gearresteerd het 19-jarig meisje S. uit Voorburg en de Hagenaar v. d. B. Deze laatste wordt beschuldigd van schaking. Beiden zijn op transport naar Voorburg gesteld. De hoofdbewoonster van een perceel aan de Zwolsestraat te 's Gravenhage is met een gebroken enkel overgebracht naar het ziekenhuis Bronovo. Dit vormde het sluitstuk van een hoog lopende ruzie met haar onderhuurder, de 26-jarige W. S., welke ruzie in zo danige handtastelijkheden eindigde, dat mevrouw V. in het ziekenhuis be landde, en S. op het politiebureau, waar wegens het plegen van zware mishandeling, proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. De strijd in Korea Van verschillende punten in de om trek werd de explosie gadegeslagen. Een toeschouwer in Cactus Springs, 55 KM van het proef'errein maakte in tegenstelling tot de andere waarne mers melding van een geringe licht flits. Wellicht is deze er ook geweest, doch was zij aangezien de bom ont plof'e op het moment dat de zon op ging niet overal waarneembaar. Wel torende de bekende paddestoel- vormige rookkolom boven het proef terrein. Deze dreef evenwel na ruim tien minuten weg, in 'egenstelling tot de rookzuilen bij vorige explosies, die ruim een. half uur bleven hangen. Volgens een reporter, die alle ato mische ontploffingen van het afgelopen jaar heeft meegemaakt, kon geen en kele met deze worden vergeleken. „Er was geen schok waar te nemen en het enige wat ik hoorde was een dreunend geluid", aldus deze ooggetuige. Afweermaatregelen. Aan alle Amerikaanse en civiele functionarissen in Europa zullen in structieve kaarten worden verstrekt, waarop beschermingsmethoden tegen atoombom-aanvallen zijn aangegeven. Aan de ene zijde van de kaart, die in zakformaa' is vervaardigd, staan in structies voor beschermingen tegen een aanval met atoomwapens, terwijl aan de andere kant een beschrijving wordt gegeven van de uitwerking, die een in de lucht exploderende atoom bom heef'. Scheveningen heeft een slecht seizoen achter de rug. Het zon netje heeft ons zo weinig warmte geschonken, dat de gelaten van hen, die op of rond het Scheve- ningse strand in enkele maanden tijds een jaarinkomen moeten verdienen, langer dan ooit zijn ge worden. Wel zag men in het af gelopen seizoen een groot aantal vreemdelingen en nog veel meer „dagjesmensen" op die enkele werkelijk zomerse dagen aan het strand. De depressie weerspiegelt zich ook in de ongevallencijfers, die lager liggen dan verleden jaar. Dat is een gelukkig verschijnsel. De Rode Kruis Hulppost in Sche veningen behandelde 1564 per sonen tegen f864 in het vorige jaar. Van het totaal aantal be handelde personen waren 977 kinderen (62 beneden twaalf jaar. In 1950 bedroeg het aantal behandelde kinderen 1004. De on gevallen betroffen voor het me rendeel kleine kwesturen, als schaafwonden, kneuzingen, ver stuikingen en (hoe is het moge lijk) enkele verbrandingen door de zon. Na de eerste hulpverlening werden 49 gevallen naar een me dicus verwezen en 14 patiënten naar het gemeente-ziekenhuis vervoerd. Afschuwelijk drama in Den Haag De V.S. zjjn voornemens op de vol gende vergadering van de Assemblée der V.N. pogingen in het werk te stel len, andere leden er toe te brengen, meer manschappen en materieel naar Korea te zenden. De V.S. hebben „een onevenredig deel van de last in Korea" gedragen, zo verluidt te Washington. Van 't front in Korea wordt gemeld: Langzaam dringt de infanterie der verbondenen op naar Koemsong aan het centrale front. Zij wordt gesteund door zwaar artillerievuur. Acht kilo meter ten Zuidoosten van Koemsong veroverden de geallieerden na hard nekkige tegenstand te hebben overwon nen een strategische heuvel. De verde- Verwachting tot hedenavond. Wisselend bewolkt met enkele buien, vooral in de kustprovincies. Meest matige wind tussen West »en Noord. Ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren. WOENSDAG: Zon op 7.19, onder 17.27. Maan op 6.00, onder 15.28. digers van Koemsong trachten met ar tillerie- en mortiervuur de opmars der verbondenen te stuiten. Een tegenaan val op vijf kilometer ten Zuidwesten van de stad werd na vier uur vechten door de geallieerden afgeslagen. JN 'S GRAVENHAGE heeft zicb het afgelopen weekend een afschuwelijk drama afgespeeld, waarbij een 65-jarige man, na zijn 58-jarige huisgenote ge wurgd te hebben en haar twee katten te hebben opgehangen, zichzelf door gasverstikking van het leven heeft be roofd. Toen Zondagavond de heer en me vrouw A. B„ wonende aan de La Rey weg te 's Gravenhage, thuiskwamen van een weekend buiten de stad, roken zij bij het openen van de voordeur een scherpe gaslucht. Zij haastten zich naar de eerste étage, waar de pleeg moeder van mevrouw B. woonde. In de keuken kwamen zij tot een afschu welijke ontdekking. Mevrouw A. C. de M. lag gewurgd voor de aanrecht. Aan twee haakjes aan de keukendeur hingen levenloos haar twee rode kat ten en in een leunstoel, eveneens in de keuken, vond men haar huisgenoot H. J. S„ die door gasverstikking een ein de aan zijn leven had gemaakt. De onmiddellijk gealarmeerde re cherche kwam tot de conclusie, dat S. reeds in de loop van Zaterdag mevr De M., bij wie hij sedert een half jaar inwoonde, met een touw had gewurgd. Het was bekend, dat de verstandhou ding tussen de twee de laatste weken veel te wensen overliet en dat S„ die gemeentewerkman was van beroep, een hekel had aan de twee grote rode katten, lievelingsdieren van zijn slacht offer. De gebakjes voor Zondag stonden nog onaangeroerd in de keuken, het vlees voor het Zondagavondmaal was nog niet gebraden en het Zaterdag avondblad lag nog in de bus. Dat geen der buren iets heeft ge merkt van dit afschuwelijke drama, is waarschijnlijk te wijten aan het feit,- dat het ontsnappende gas een uitweg wist te vinden naar de tweede étage, waar het echtpaar A. B. woont, dat echter het weekend afwezig was. Van een worsteling schijnt geen sprake te zijn ge wees', daar de moor denaar zijn slachtoffer waarschijnlijk van achteren heeft aangevallen en een touw om de hals heeft geslagen. In een afscheidsbrief schrijft S., dat hevige desillusie hem tot zijn wan hoopsdaad he'eft gedreven. Nadat er zich de vorige week in de zone van het Suezkanaal moeilijkheden hadden voorgedaan tussen Britse en Egyptl >che troepen en de Engelsen by wyze van voorzorgsmaatregel maar vast een aantal belangrijke punten had den bezet, schynt Cairo het moment thans gekomen te achten, om zich tegen het gemeenschappelijke bestuur van de Soedan te kanten. De chef van het bureau voor de Soedan in de Egyptische hoofdstad, Haselden, Is naar Khar toem gezonden en 't bureau gesloten. De positie van de gouverneur-generaal van het gebied is bij de Egyptische regering „in overweging". Een stap by de Veiligheidsraad is mogelijk. Drie Amsterdamse taxi-bedrijven Atax, B.W.T. en B.V.T.O. hebben Maandag voor ongeveer 180 chauffeurs ontslagvergunning aangevraagd bij het Gewestelijk Arbeidsbureau, aldus ver neemt De Telegraaf. De maatregel tegen Haselden schijnt een represaille te zijn voor het feit, dat zowel de stafchef der Egyptische troepen in de Soedan als de inspecteur- generaal van het onderwijs aldaar de toegang tot het gebied is ontzegd. Ver wacht wordt bovendien, dat Egypte bin nenkort de afschaffing van de post van gouverneur-generaal zal aankondigen. Deze bestuurt de Soedan namens Egypte en Engeland en wordt door koning Faroek op voordracht van de Britse regering benoemd. Engeland is niet voornemens, de afschaffing van deze post te erkennen. De huidige GG is Sir Robert Howe. Het schijnt, dat er Zaterdag reeds plannen waren, om Howe te arresteren. Een Egyptisch radioboodschap aan de Egyptische soldaten in Khartoem werd door de Britten afgeluisterd. Deze be helsde het bevel, om Sir Robert ge vangen te nemen. De Britse troepen werden gealarmeerd. Er is echter geen poging gdaan, om het bevel uit te voe ren. De Britten oefenen momenteel strenge controle uit op het verkeer in de zone van het Suezkanaal. Op hun beurt hebben de Egyptenaren het ge hele spoorwegverkeer tussen Cairo en de Kanaalzone stilgelegd. Reeds zijn 3500 man luchtlandings troepen van Cyprus in de zone aange komen, alsmede eenheden van de RAF en de luchtafweer. Er zullen nog meer troepen volgen. De Britse marine re gelt op het ogenblik het scheepvaart verkeer in de haven van Suez, maar bemoeit zich niet met het verkeer door het Kanaal. Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft- uiting gegeven aan de bezorgdheid van de regering der VS over de toestand >n Egypte. De VS doen door middel van de Verenigde Naties en de organisatie van het Atlantisch Pact moeite om te voorkomen, dat de gebeurtenissen in het Midden-Oosten de rest van de we reld in gevaar brengen. Het Britse ministerie van handel heeft Maandagavond alle exportver gunningen betreffende wapens, muni tie, vliegtuigen, pantserwagens, machi nes voor het fabriceren van munitie en ander oorlogsmateriaal voor Egypte in getrokken. Te Keulen is gisteren het proces be gonnen tegen de 51-jarige arts Alfred Letr, die wordt beschuldigd van mede plichtigheid aan de moord op 80 krank zinnige kinderen in het ziekenhuis Sachsenburg, by Schwerin. Leu heeft verklaard, dat in het ge heel meer dan honderd kinderen van zijn afdeling op bevel van het toenma lige ministerie van Binnenlandse Za ken waren gedood. Hiervoor zouden hoofdzakelijk ernstige gevallen zijn uitgezocht. Volgens verdachte had hij zelf, door het doen van foutieve opga ven, meer dan honderd kinderen van de dood kunnen redden. Hij voerde ter verontschuldiging aan, dat dikwijls de ouders van de verpleegde kinderen kwamen vragen hun kinderen uit hun lijden te helpen. Men verwacht Woens dag de uitspraak in deze zaak. Protocol van toetreding te Londen getekend De Raad van Plaatsvervangers (der ministers van buitenlandse zaken) van het Noordatlantische Verdrag heeft Maandag bet protocol getekend, waarin de toetreding van Griekenland en Turkqe tot het pact officieel is vastge legd. Het zal van kracht worden indian het door de volksvertegenwoordigingen der twaalf staten-leden van het At lantische pact is bekrachtigd. Drie gewonden bij Beilen Maandagavond is een grote veeauto met oplegger op een onbewaakte over weg in de gemeente Beilen door een passerende Dieseltrein gegrepen. De truck, waarin zich drie personen be vonden, werd in een sloot geslingerd, terwijl de oplegger ongeveer 500 meter werd meegesleurd. Eerst toen kwam de trein tot stilstand. De bestuurder van de auto, E. Blauw uit Beilen, werd uit de cabine geslingerd, doch kreeg slechts lichte verwondingen. De beide andere inzittenden, de 12-jarige Jan Maat en A. Kleine, beiden ui' Beilen werden naar een ziekenhuis te Assen vervoerd, de jongen ter observatie. De dieseltrein werd ernstig beschadigd. Enige reizigers liepen lichte verwon dingen op door glasscherven. De reizi gers hebben met de eerstvolgende trein de reis voortgezet. W/E GAAN een griezelige tijd tegemoet, lezerschare (knip knip), aangezien een geleerde heer, Gabriël Bidou ge heten, een energiemeter heeft uitge vonden. Met zijn uitvinding is het mo-t meer geknal, nu van het slagveld bij Verdun, waar het krijgsrumoer toch al zo'n dertig jaar verstomd is. Twee houtvesters stookten daar een vuurtje teneinde een potje eten te koken. Toen gelijk menselijke arbeid te meten. Men ben, ware niet de conciërge van zijn de aardappelen bijna kookten, klonk bevestigt een draad aan de „te meten" school tussenbeide gekomen, om Jimmy er een vreselijke knal, want onder het persoon en deze draad wordt ook aan het schiettuig af te nemen en hem een vuurtje bleek een onontplofte granaat de „energameter" vastgemaakt. Het toestel nu, registreert alle bewegingen, die het te controleren wezen maakt en rekent de waarde van alle handelingen in meters en centimeters uit. De Amerikanen schijnen een toestel te neb ben, dat fluisteringen opneemt, althans Theodoor las weer ergens anders, dat volgens Amerikaanse waarnemers de Russen een fluistercampagne zijn be gonnen, waarin ze erop wijzen binnen kort met hun laatste, grote vredesaan bod te zullen komen. Als het maar niet zoiets doeltreffends is, als de acht jarige Jimmy Comery uit Washington bezigde, toen hij voor zijn examen ge zakt was. Jimmy trok namelijk met een pistool op een zijner examinatoren af en zou deze ter plaatse neergeveld heb- kranig pak slaag toe te dienen. Nog in de grond te zitten. De mannen be kwamen geen letsel, maar ze zaten die dag zonder eten. In Zuid-Korea zet men ook een potje op het vuur. Te Poesan is medegedeeld, dat de Zuidko- reaanse munitiefabrieken Amerikaan se handgranaten zullen gaan vervaar digen, ten behoeve van de Amerikaan se strijdkrachten. Het Zwitserse dorpje Fully had de buik al vol van de oorlog, toen er nog geen grens was geschonden. Verleden week hebben Zwitserse militairen namelijk per onge- !uk dit dorpje onder het vuur van hun irtillerie genomen. Gelukkig vielen er ?een slachtoffers, hoewel twee boer- ierijen en een kippenhok onder gra- naatvuur lagen. In het kippenhok sneu velden slechts twaalf hennetjes. Home-training voor het kamer lidmaatschap in Argentinië. H.M. de Koningin heeft een bezoek gebracht aan de Rijks Landbouw- huishoudschool „Nieuw-Rollecate" te Deventer. Eén der leerlingen bood H.M. een geschenk aan. Honderden doden en gewonden Hevige aardschokken hebben giste ren het eiland Formosa geteisterd. Er zijn ruim achthonderd slachtoffers te betreuren, waarvan een honderdtal in de gemeente Hoealien. Ruim 40% van de huizen in deze stad, is ingestort. Maarschalk Tsjiang Kai Sjek heeft 200.000 dollar beschikbaar gesteld om de eerste nood te lenigen. De aardbeving heeft tevens mijngas- ontploffingen veroorzaakt in twee steenkolenmijnen nabij Taipen. Der tien mijnwerkers zijn hierdoor omge komen. Er werden in totaal 179 aard schokken geregistreerd. Het epicen trum lag 75 km ten Zuiden van Taipen. De Stichting voor de Landbouw heeft in een schreven aan de minister van landbouw, visserü en voedselvoorzie ning haar standpunt bevestigd, volgens hetwelk zü zich niet kan verenigen met het huidige melkprysbeleid. De stich ting is van oordeel, dat een gemiddelde minimum-garantieprys voor alle gepro duceerde melk van f 20 per honderd kilogram melk met een vetgehalte van 3,5 procent, gecombineerd met een al gemeen vröe uitloop van de pryzen naar boven, minstens noodzakeiyk is voor het waarborgen van een in het algemeen lonende melkproductie. Deze prijs is gebaseerd op de gewo gen gemiddelde landelijke kostprijs van melk, welke f 17.80 bedraagt, ter wijl twintig procent van de kostprijs als een redelijke ondernemingsbeloning wordt beschouwd. Daar de stichting overtuigd is van de wenselijkheia van een vrije uitloop van de prijzen naar boven, acht zy .het verantwoord, daar tegenover de prijsgarantie op een iets lager niveau te stellen. De stichting van de landbouw is na melijk van mening, dat bij het huidige melkprijsbeleid de doelstelling „het ver schaffen van een redelijke bestaans mogelijkheid aan de werkers in de be drijfstak landbouw" niet voldoende wordt gewaarborgd.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1