WRIJ FWAS „G11M" Egyptische crisis is koren op conservatieve molen de Sport in 't kort Parijse conferentie kwam tot een accoord over Europees leger Honderdtal wankeldistricten'' geeft de doorslag Verkiezingen voor Europees parlement gevraagd Voorstel van Italië Commissie van Advies geïnstalleerd kerkelijk nieuws Zwitserland op 28 October naar de stembus Vele lijders aan Rheumatische Pijn zitten zichzelf in de weg. En hun pijn maakt ie ook tot plaag van hun omgeving. Europese oliedeskundigen naar Verenigde Staten Geen salarisverhoging voor Franse leraren Echtgenote van verdwenen Deen gearresteerd Jessup benoemd tot lid der Amerikaanse VN-delegatie Duitsers beklagen zich twee schepen in nood Zes en dertig man vermist Geen kentekenen voor bromfietsers Britse stembusstrijd wordt feller Churchills zege wordt steeds waarschijnlijker Van de Pol versloeg Delvecchio Uitbreidingswerken van PEN vragen 10 millioen Handelsvloot van het Vaticaan? Haak-in-actie: 3 millioen Ministeriële jacht op Texel Benzineprijs in Frankrijk met tien francs verhoogd DINSDAG 23 OCTOBER 1951 Hcrvé Alphand, de Franse vertegen woordiger in de Atlantische Raad van plaatsvervangers, heeft Maandag te Londen de nadruk gelegd op het be lang van de Nederlandse deelneming aan een in te stellen Europees leger. Alphand bracht de raad verslag uit over de vorderingen der besprekingen in de Franse hoofdstad. Hieraan neemt ons land sinds kort deel. Beroepskeuzevoorlichting De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft gistermiddag de onlangs in het leven geroepen commissie van advies voor de organisatie der beroepskeuze voorlichting, geïnstalleerd. Reeds geruime tyd kent Nederland particuliere bcroepskcuzc-bureaux van diverse levensbeschouwelijke richtin- gen. Toen het RUU de arbeidsbcmidde- lir- van de gemeenten overnam, begaf zij zich ook op dit terrein. Hiertegen rezen bezwaren, omdat naar veler mening beroepskeuze-voor lichting behoort tot het terrein van het particuliere initiatief. De Rijksoverheid zou de particuliere bureaux moeten subsidiëren en op andere wijze steu nen. NV- de desbetreffende motie-De Kort, besloot de regering zich opnieuw te oriënteren, waartoe de adviescom missie werd samengesteld. De voorzitter dezer commissie, prof. Langeveld. deel de mede, dat een voorlopige oplossing voor het vraagstuk der beroepskeuze voorlichting zal moeten worden ge zocht, daar de materie nog niet rijp is voor een definitieve regeling. Ned. hervormde kerk: Aangenomen naar de United Church van Canada: G. J. ten Sijthoff, cand. te VelP- Bedankt voor Molenaarsgraaf: M. Ottevanger te Leiden. Beroepbaarstelling: ds. M. J. Lekker- kerker, emeritus predikant te Amster dam-Oost, stelt zich beroepbaar. Geref. kerken: Beroepen te Rijnsburg: G. Meyster te Oud-Beijerland; Beroepen en aangenomen naar Ca- rambyhy (Brazilië): L. Moesker te 's-Gravenzande. Bedankt voor Oudewater, Uithoorn, Leiderdorp en voor Nieuwdorp: G. N. Lamens te Heinkenszand; voor Amsterdam en voor Hilversum: G. W. Rijksen te Rotterdam-Z.; voor Lexmond: H K. Poelman Azn. te Ambo (N.Br.); voor Murmerwoude: H. Nu- man te Hattem. Het bericht, dat ds. G. Morsink te Nijkerk zou hebben bedankt voor het beroep naar Maassluis, is onjuist. Chr. geref. kerken: Beroepen te Maarsen: J. G. van Min nen te Huizen N.H.; te Nieuwpoort: H. van Leeuwen te Delft, die bedankte vooi» Werkendam. Doopsgez. Broederschap: Bedankt voor Grouw: J. Wieringa te Borne. Geref. Gemeenten: Tweetal te Benthuizen: Fr. Mallan te Bruinisse en M. Heerschap te Wagenin- ger Op 28 October zullen de Zwitsers zich naar de stembus begeven. Dit geldt echter alleen voor de mannen, daar de vrouwen geen stemrecht heb ben. Het kiesstelsel is gebaseerd op evenredige vertegenwoordiging, waar bij elk kanton een kiesdistrict vormt: één zetel per 24000 inwoners. Er zul len 196 leden van de Nationale Raad en enige Senatoren gekozen worden. In het huidige parlement zijn tien partijen vertegenwoordigd, waarvan er vier meer dan 80% van de zetels 165 van de 194 bezetten. De radicalen heb ben 52 zetels. Ze worden gevolgd door de socialisten met 48, de Katholiek conservatieven met 44 en de boerenpar tij met 21 afgevaardigden. De commu nisten bezetten zeven zetels. Voor wat betreft de grote partijen verwacht men geen grote veranderingen in het algemeen beeld. Maar waarom zoudt ge bij de pakken neerzitten? Er is toch Kruschen Salts! De zes minerale zouten van Kruschen geven Uw bloedzuiverende organen, met name Uw lever, nieren en ingewanden, juist datgene aan verjongende energie, nodig om alle aansporing op de bloeds omloop te ontwikkelen, waardoor voor komen wordt dat oijnverwekkende zuren cn andere onzuiverheden zich gaan vast zetten en zo oorzaak worden van Uw pijn en ongemak. Kruschen bracht vele tien duizenden lijders aan rheumatische pijnen over de hele wereld uitkomst. Ook voor U verlichting van Uw pijn op korte termtjn. (Adv. Ing. Med.) Alphand deelde mede, dat te Parijs overeenstemming is bereikt over het beginsel van de eenwording en over de wijze waarop legering en verplaatsing der troepen zullen geschieden. Bij het militaire gedeelte der besprekingen wordt nauw contact onderhouden met het hoofdkwartier van generaal Eisen- hower. Wat het financiële gedeelte betreft: te Parijs is zorgvuldig berekend voor welke uitgaven de betrokken landen door de instelling van een Europees le ger zouden komen te staan. Er is spe ciaal aandacht geschonken aan de noodzaak van het opstellen van een ge- meenschapelijke militaire begroting. De Italiaanse delegatie heeft voorge steld het Europese parlement, dat te gelijkertijd met de instelling van een Europees leger tot stand zou moeten komen, rechtstreeks uit de deelnemen de staten en niet via volksvertegen woordigingen te doen kiezen. Dit voor-, stel wordt thans te Parijs bestudeerd. Zaterdag vertrok in het kader van de technische bijstand der Marshall hulp een groep, samengesteld uit ver tegenwoordigers van de verschillende landen, die aangesloten zijn bij de Or ganisatie voor Europese Economische Samenwerking te Parijs, naar de Ver enigde Staten, teneinde aldaar een stu die te maken van I. de procedé's van de aardolie-raffinage en de in gebruik zijnde ra'ffinage-apparatuur. 2. De aardolie-boringen, de aardolie-winning en de daarbij in gebruik zijnde appa ratuur. Voor elk dezer studieobjecten is een afzonderlijke rondreis door de Verenig de Staten geprojecteerd. ...om op te knappen! (Advertentie, Ing. Med.) Onderhandelingen afgebroken De Franse ministerraad heeft dezer dagen besloten geen enkele verhoging van uitgaven toe te staan voor de openbare diensten, hetgeen beschouwd wordt als een bevestiging van het af breken der onderhandelingen tussen vertegenwoordigers van de leerkrach ten en de overheid. Het ministerie van onderwijs zal nu maatregelen moeten nemen om de correctie van het exa menwerk te verzekeren, ondanks de staking van leerkrachten, die nu reeds een maand heeft geduurd. De echtgenote van de ambtenaar voor scheepszaken van het Deense consulaat te Antwerpen, Müller, die vorige week spoorloos verdween, is gearresteerd. Zij had tegenover de politie valse ver klaringen afgelegd. Aangezien bloed vlekken zijn gevonden op Müller's bu reau neemt men aan, dat hij met ge weld ontvoerd is of vermoord. ROORDA VOLGT TUIN OP In de vacature-Tuin (P.v.d.A.) in de Tweede Kamer (de heer Tuin is burge meester van Groningen geworden) heeft de voorzitter van het centraal stembureau benoemd verklaard de heer J. Roorda te Ter 'Apel. De heer Roor- da is bestuurslid van de Nederlandse Onderwijzers-vereniging. President Truman heeft de reizende ambassadeur Jessup, benoemd tot lid van de Amerikaanse delegatie voor de Algemene Vergadering der V.N., die in November te Parijs wordt gehouden. De subcommissie van de Senaat voor de buitenlandse betrekkingen had zich met drie tegen twee stemmen tegen een benoeming van Jessup verklaard na een fel debat over zijn opvatting inzake de Amerikaanse politiek in het Verre Oos ten. OLIEONTPLOFFING IN OOSTENRIJK Maandagavond heeft zich een ont ploffing voorgedaan in een grote olie tank in de olievelden van Zistersdorf, in Neder-Oostenrijk, die in de Rus sische zone zijn gelegen. In de tank bevond zich tweeduizend ton oliepro ducten. Er brak brand uit. Nadere bijzonderheden ontbreken. Er brak een brand uit, die oversloeg op andere tanks. Op zeker moment stond vijf millioen liter olie in vlam men. De brandweren uit Wenen, Zis tersdorf en het olieveld hielden aan grenzende tanks nat, om verdere uit breiding te voorkomen. Het belangenverbond van de uit Ne derland uitgewezen Duitsers heeft in een open brief aan president Heuss medegedeeld, dat sedert 1940 honderd duizend Duitsers, o.w. grijsaards ouder dan 80 jaar en die langer dan zestig jaar in Nederland gewoond hadden, zijn uitgewezen. Slechts vier procent van hen zou lid zijn geweest van de NSDAP. Verwijzend naar de briefwis seling tussen Koningin Juliana en pre sident Truman wordt verklaard, dat wanneer Nederland wil helpen, het dit zou kunnen doen door het particuliere Duitse vermogen terug te geven, dat in Juli van dit jaar in beslag genomen werd. (Volgens inlichtingen ter bevoeg den plaatse verkregen, blijkt, dat niel 100.000, maar enige duizenden Duit sers zijn uitgewezen. Hiervoor golden uiteraard ook andere criteria dan het lidmaatschap van de NSDAP.) De Britse, 203 ton metende coaster Pandora is bij de Noordoostkust van Engeland aan de grond gelopen en ge zonken. Zes leden van de bemanning zijn overboord geslagen. De Britse ko lenboot Gripfast trachtten hen te red den, maar werd door stroom en wind in de richting van de kust gedreven, zodat de kapitein sleepboothulp moest vragen en water in de ruimen moest laten lopen om ongelukken te voorko men. De zes vermiste manschappen zijn niet gevonden. Het Griekse vrachtschip Kyvernites. dat met een lading kolen op weg was naar Helsinki, wordt sinds Zondagmid dag vermist. Het was volgens de laat ste berichten nabij het eiland Oesel aan de grond gelopen. Men vreest dat het is gezonken en dat de bemanning van dertig koppen is omgekomen. De langdurige droogte heejt de watervoorziening in het Drentse plaatsje Casselternijeveen dusdanig gestagneerd, dat de gemeente besloten heeft om met een tanker ieder gezin dagelijks van twee emmers water te voorzien. Bondsieam tegen Finland Friis van Kempen door siierke Mino verslagen De minister van Verkeer en Water staat heeft medegedeeld, dat van de in voering van de kentekenregeling voor bromfietsen, zoals deze in het Wegen verkeersreglement is vastgelegd, wegens de daaraan verbonden hoge kosten zal moeten worden afgezien. Een nieuwe regeling voor de bromfietsen is thans in een gevorderd stadium van voorbe reiding. MEVROUW DEN OUDEN ONTVING DE „SILVER STAR" Voor een klein aantal Nederlandse en Amerikaanse autoriteiten heeft mr. Selden Chapin, ambassadeur der V.S. in ons land, aan mevrouw Den Ouden de „Silver Star" uitgereikt, waarmee wijlen haar echtgenote, luitenant-ko lonel Den Ouden, voormalig comman dant van het Nederlandse detachement in Korea, door de Amerikaanse rege ring posthuum werd onderscheiden. wAjet! (Advertentie. Ing. Med.) Do keuzecommissic van de K.N.V.B. heeft een Bondselftal samengesteld, dat volgende week Woensdag in het Olympisch Stadion by kunstlicht een wedstrijd zal spelen tegen het Finse elftal. De Alkmaarse lezers zal het interesseren, dat Huib Appel, de voor malige spil van Alkmaarse Boys, als linkshalf staat opgesteld. De opstel ling luidt: Saris (BW); De Jong (ADO) en Schyvenaar (EDO); Fan- ger (DWS), Bak ('t Gooi) en Appel (Be Quick); Van der Bogert (DOS), Kuneman (HBS), Van der Weerd (Wa- geningen), Clavan (ADO) en Van Overbeek (BW). Nog voordat de Olympische Spe len te Helsinki zijn begonnen, heeft men nu reeds te Melbourne moeilijk heden met de organisatie van de Spe len voor 1956. Men heeft namelijk nog geen oplossing kunnen vinden voor het probleem waar de Spelen moeten plaatsvinden. De autoriteiten willen geen financiële steun verlenen om het landbouwtentoonstellingsterrein voor de Spelen in te richten. Men is ech ter wel bereid vier millioen gulden te fourneren om het terrein van de Mel bourne Cricketclub hiervoor in ge reedheid te brengen. De Nederlandse weltergewicht Frits van Kempen verloor in Rotter dam door opgeven in de zesde ronde tegen de Belgische coming man Harry „Stierke" Mino. In een bespreking van het dage lijks bestuur van de Duitse wielerbond met de leden van de sportcommissie werd besloten in de loop van November te beginnen met de voorbereidingen voor de Olympische spelen te Helsinki en de wereldkampioenschappen te Luxemburg. (Van onze correspondent te Londen) nE PLOTSELING losgebarsten crisis in Egypte heeft niet nagelaten in.med uit te oefenen op de Engelse verkiezingscampagne. De Conservatieve propaganda, die tot nu toe voornamelijk gericht was tegen het binnenlandse Labour- beleid, met name tegen de duurte „als gevolg van de nationalisatie der industrieën cn de geldverkwisting der socialistische bureaucratie", concentreert zich thans met meedogenloze felheid tegen Labours buitenlandse politiek. „Egypte had nooit tegen Engeland durven opstaan, als Morrison niet de Perzische oliekwestie verknoeid had", is thans de leuze op alle Conservatieve podia. Inderdaad is de positie der Labourcandidaten er hierdoor niet gemakkelijker op geworden. Een der voornaamste propagandapunten der Laboursprekers is tot nu toe het „vreed zame beleid van Morrison" geweest, waardoor een oorlog met Perzie vermeden is. „Kijk nou maar eens naar Egypte", schreeuwen de Conservatieve candida- ten thans door hun luidsprekers, „dat is nu het gevolg van Labour's slappe buitenlandse politiek. Hun vredespoli tiek in Perzie brengt ons thans aan de rand van oorlog met Egypte. Onder de sterke arm van Churchill was het nooit zover gekomen". „En", zo voegen de Conservatieve sprekers hier aan toe,' „dat was dan nog onder het bewind van Attlee. Maar wie garandeert jullie dat Bevan, de anti-be wapeningsman, die reeds een splitsing in de Labour-partij veroorzaakt heeft, straks Attlee niet omver zal werpen, in dien Labour misschien toch de verkie zingen zou winnen? Alleen Churchill kan Engeland redden". Hoe onstuimiger de straatredevoerin gen worden en sinds het barsten der Anglo-Egyptische bom over Suez be gint er hier eindelijk leven in de ver kiezingsbrouwerij te komen hoe kal mer het Britse publiek er naar luistert. De Engelsman is nu eenmaal geen Egyptenaar en laat zich niet opzwepen. Kalm, doodnuchter weegt hij zijn voor en tegen af over het Labourbewind. Ondanks de grote kalmte, die deze ver kiezingen kenmerkt, beginnen alle te kenen thans te wijzen op een Conser vatieve overwinning. In bussen, win kels, kantoren, fabrieken en café's is de verkiezing het gesprek van de dag. Wat de weddenschappen betreft want bijna iedere Brit waagt minstens een rijksdaalder op de uitslag is het veel betekenend, dat velen thans niet gok ken op het al of niet winnen der Con servatieven, maar op de grootte der Conservatieve meerderheid, nl. of deze meer of minder dan 60 zetels zal be dragen Verzekeringspremie! De gekste weddenschappen worden afgesloten. Een groep oer-conservatieve Londense zakenlieden heeft bijv. per man 500 pond (f 5000) gewed bij een grote bookmakersfirma op een.... La- boufoverwinning! Zij beschouwen dit als een soort zakelijk bekeken verze- keringsgok. Indien Churchill wint, wat zij vurig hopen, zijn zij per man hun 500 pond kwijt, maar een Conservatieve overwinning en de daaraan voor hen verbonden handelsvoordelen door het opheffen van vele restricties, is hun1 dat wel waard. Maar indien Attlee ze geviert en zij daarmee hun wedden schap winnen, beschouwen zij hyn gok- winst als een soort troostprijs voor hun verdriet over een voortgezet Labourbe wind! In dit geval winnen zij per man 1500 pond 15.000), daar Labour's kan sen 3 tegen 1 genoteerd staan. De sterk favoriete koersnotering der Conserva tieve kansen, die wij enige dagen gele den meldden als 1 tegen 4, is thans we gens de Egyptische crisis nog hoger ge worden en is nu 2 tegen 9. Dit betekent, dat Churchill thans zo zwaar favoriet is, dat indien men op een conservatieve overwinning wil wedden, men bijv. vier en een half pond moet inzetten om 1 pond te winnen. Wankele districten beslissen Deze formidabele slag om Westmin ster, die in 625 Britse kiesdistricten plaats vindt, zal hoofdzakelijk beslist worden door de uitslagen van de hon derd zogenaamde „wankele districten". Dit zijn de districten, die in 1950 met een kleine meerderheid van drieduizend of minder stemmen gewonnen wer den. Het merendeel van deze districten werd gewonnen door Labourcandidaten, de rest door Conservatieven. Het is geen wonder, dat juist deze districten thans belegerd worden door de propa gandisten van de beide gigantische par tijen. Het is op deze districten dat het Con servatieve hoofdkwartier zijn voorspel ling gebaseerd heeft van een enorme Conservatieve eindoverwinning. Chur chill hoopt n.1., dat in de ruim 70 „wankeldistricten", waar in 1950 La bourcandidaten kleine meerderheden behaalden, deze thans hun zetels zul len verliezen, en dat in de 30 „wankel districten" waar vorige keer Conserva tieve candidaten met een kleine meer derheid wonnen, deze hun meerderheid thans zullen behouden en vergroten. HET meest markante voorbeeld van een dergelijk district is West Fulham, in Londen, de zetel van dr. Edith Sum- merskill, Labour's minister van Natio nale Verzekering. In 1950 redde de dy namische dr. Edith dit district voor La bour met een meerderheid van slechts 3000 stemmen. Deze keer zal het erop of eronder zyn voor Labour's brillante vrouwelijke minister. Want haalt zij het niet, en zou haar Conservatieve tegen- candidaat W. J. Brown haar verslaan, al was het maar met een meerderheid van 1 stem, dan verliest zij haar zetel in het Lagerhuis. Dan is haar politieke carrière geëindigd, tenzij z(j later mis schien een tussentijdse parlementaire verkiezing zou weten te winnen, bij het eventueel overlqden van een La- bourlid. De slag om West Fulham zal ongetwijfeld de spannendste van alle districten worden. Het Nederlandse militaire voet balteam is plotseling geïnteresseerd bij de moeilijkheden, welke in Egypte zijn ontstaan. Onze landgenoten had den namelijk een aantrekkelijk reisje naar Cairo in het vooruitzicht, waar in het kader van het internationale militaire voetbalkampioenschap een wedstrijd tegen Egypte zou worden gespeeld. De wedstrijd is in verband met de toestand in Egypte tot nader order uitgesteld. Gisteren zijn de Middellandse Zeespelen met een kleurrijke plechtig heid gesloten. In 1955 zullen de lan den. welke rond de Middellandse Zee zijn gelegen, hun vertegenwoordigers naar Barcelona zenden. Gabriels behaalde zijn tweede over winning in het wereldkampioenschap 47/2. Hij sloeg onze landgenoot De Ruyter met 400 punten tegen 181 ca ramboles in 8 beurten. De hoogste se rie van Gabriels was 181. Zijn gemid delde bedroeg 50, dat van De Ruyter 22.62. Van de Pol won met moeite van de Braziliaan Delvecchio. Hij had 19 beurten nodig (gemiddelde 21.05) om de 400 punten vol te maken. De hoog ste serie van onze landgenoot bedroeg 72. De Braziliaan bracht het tot 338 ca ramboles. Tenslotte verloor de Frans man Galmiche van de Argentijn Na- varra. De laatste scoorde 400 punten in 11 beurten met als hoogste serie 118. Het gemiddelde van de Argentijn be droeg 36.36. De Fransman bracht het tot 289 caramboles. Op de begroting voor het Provin ciale Electriciteitsbedrijf Noord-Hol land voor 1952 worden bedragen aan gevraagd voor uitbreidingswerken, die geen verder uitstel gedogen, tot een totaal bedrag van f 9.990.000. Tot deze werken behoren: het maken vnn een 50 kV verbinding van Velsen naar Otwleek ter vervanging van de ver binding NauernaOterleek; het maken van een 10 kV verbinding van Haarlem naar Halfweg; het maken van een 10 kV verbinding van Zaandijk naar Pur- merend. Het Vaticaan overweegt binnenkort een beperkt aantal schepen als eigen handelsvloot in de vaart te brengen. Deze schepen zouden, volgens de Volks krant, voornamelijk dienen voor het transport van goederen en levensmid delen naar noodlijdende gebieden. Het is tévens mogelijk, dat een beperkt aantal emigranten zullen kunnen meevaren. De tournée van de reizende tentoon stelling voor de Haak-in-actie is te Utrecht beëindigd. Het totale aantal bezoekers tijdens deze toumée bedroeg 194.000 en het bedrag aan entreegel den 80.000. Ofschoon het bedrag, dat de curiosa hebben opgebracht nog niet bekend is, wordt verwacht, dat daarmee het re sultaat van de actie niet ver onder de 3.000.000 zal blijven. De ministers S. L. Mansholt en Ir. C. Staf hebben Zaterdag op Texel deel genomen aan een jachtpartij. Vooral onze minister van oorlog toonde zich een geducht schutter. De buit bestond uit hazen, fazanten, konijnen en hout snippen, in totaal bijna honderd stuks wild. De Franse benzineprijs is met ingang van heden met 10,40 frs. verhoogd. Hierdoor wordt de prijs voor een liter benzine in Parijs vastgesteld op 64 frs. Velen waren getuigen van de begrafenis van Liaqv.at. Ali Khan, die in Karachi plaats vond. De weduwe van de vermoorde eerste minister zit wenend aan het graf van haar echtgenoot. De hoge commissaris van de VN voor de vluchtelingen, mr. G. J. van Heuven Goedhart, zal een officieel be zoek aan Denemarken, Zweden, Noor wegen en Nederland brengen.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3