Briljante Haydn's jubileum - uitvoering „Schöpfung" van Grote Collectie liiii iii „GERO" ZILVER VAN WILLIGEN ded&reedtf. ZAALBERG DEKEN FLANELLEN LAKENS Twee Texelse stropers hielden halsstarrig onschuld vol Nederlaag voor Blanco; IVA-heren speelden gelijk tegen D.S.S. IgëröKzTlmIbÖ Toonkunst" bereikte artistiek hoogtepunt Koor, solisien en H.O.V.: een hecht geheel, geleid door Herman Zaal Vanavond voordetweede maal in de Nieuwe kerk LEKKER IS MAAR ÊÉN VINGER LANG Flottilje mijnenvegers Zaterdag thuis Avondwijding Lutherse kerk Zij waren zelfs niet in de duinen geweest „Misselijke houding", het oordeel van ambtenaar Tussen Haaks en Kuifje Disnie 2 een uiterst sterk tegenstander ;r VAN DE GROENE TAFEL Blanco-dames boekten de volle winst Politie contra misdaad in de Witte-bioscoop *pOEN JOSEPH HAYDN zün „Schöpfung" schreef, moet een diepe bewondering voor de machtige hand, die alles schiep, in zijn hart hebben geleefd. De men selijke kleinheid, die hij tegenover dat mysterie wist, heeft hij en dat is een zegen die slechts de kunstenaar beschoren is kunnen uitdrukken in een muziek, die tegelijk van een opmerkelijke grootheid getuigt. Wat in Genesis 1 in sobere bewoordingen geschreven staat, heeft Haydn vertaald in een muzikaal epos. dat niet alleen het scheppingswonder verklankt, maar bovendien iets laat beseffen van de volmaaktheid dezer wereld na de zesde scheppingsdag. Zonder ook maar te zinspeleii op de gebrokenheid, die zelfs de herinnering aan het „verloren Paradijs" heeft uitgewist, is „Die Schöpfung" ook hiervan een getuigenis. Het geluk en de schoonheid, die Haydn bezingt, zün helaas niet meer onvermengd met droefheid en dissonanten te beleven. Maar de componist treurt daarover niet. Te zeer is hij vervuld van eerbied en ontzag tegenover de Schepper, Wiens lof hij wil bezingen tot in der eeuwigheid. tissimo zingend koor, zij heeft deze schijn vrijwel onmiddellijk teniet ge daan. Ook haar timbre en de beheer sing van haar orgaan in alle registers, haar intens meeleven met de inhoud van de tekst en haar ondergeschikt zijn aan de sfeer van het werk, hebben „Toonkunst" voortreffelijke diensten bewezen. Wat de Haarlemse Orkestvereniging betreft, moet in de eerste plaats vol waardering worden, gesproken over het vrijwel feilloos musiceren, terwijl toch de dirigent vooral in de jubelende En, ook dit is een zegen die slechts de kunstenaar beschoren is Haydn mag, temidden der mensen, die lofzang zingen zelfs lang nadat zijn gebeente tot stof is vergaan. Gisteravond heeft Haydn gejuicht en gejubeld in de Nieu we Kerk en ook vanavond zullen de majestueuze lofprijzingen weer door dringen in de harten van een schare zwijzende toehoorders. Het gouden „Toonkunst" mocht en mag zijn tolk zijn. Een zware, maar eervolle taak, die reeds maanden geleden op de schouders werd gelegd van Herman Zaal en zijn toegewijde medewerkers. Het is een prachtige uitvoering ge worden, waarin het jubilerende koor, de drie solisten en de Haarlemse Or kestvereniging een sublieme eenheid vormden. Hoge eisen stelde „Die Schöpfung", omdat het zowel een sym- phonisch gedicht is als een muzikaal schilderij. Haydn heeft, zonder over daad, de klankkleuren van de mense lijke' stem en de mogelijkheden van een klein symphonie-orkest uitgebuit bij de opbouw van dit, zijn laatste, gro te werk. Eerst schildert hij de sombere en chaotische leegheid van de woeste aarde uit den beginne. Dan preludeert hij op de machtige Goddelijke ingreep, de scheppingsdaad. „Und Gott sprach: Es werde Licht!" Als dan dat Licht komt, breekt het als 't ware uit in de muziek. De melancholieke viooltonen en aarzelende dissonanten maken als door een explosie plaats voor een machtig aanzwellend breed harmonisch majeur-accoord, waarin de trompet te zamen met de juichende sopranen de grootsheid van het scheppingswonder accentueert. Dan laat Haydn in beeldende aria's en recitatieven de voltooiing van het scheppingswerk zien, terwijl hij telkens in heerlijke koren de dankbare en be wonderende gevoelens van het schep sel vertolkt. Het Toonkunst-koor heeft dat gisteravond voor Haydn gedaan op een' wijze die diep respect afdwingt. Slagvaardig, zuiver, met de juiste vo lume-verhoudingen tussen de partijen, getuigend van begrip voor de tekst en bovenal demonstrerend een grote liefde voor de schone zangkunst, heeft het koor zijn aandeel geleverd en daarme de de arbeid van een halve eeuw prachtig bekroond. Dit gulden resultaat zou niet zijn be reikt zonder de respectabele vertolking van de solo- en orkestpartijen. Vooral de tenor Wiebe Draayer (als de engel Uriel) heeft „Toonkunst" aan zich ver plicht door zijn dienende opvatting. Zijn fraaie, warm-getimbreerde stem, zijn perfecte voordracht en duidelijke uitspraak maakten het tot een voor recht naar hem te 'luisteren. De bariton Laurens Bogtman vervulde de partij van de engel Raphael (en in het derde deel de Adam-partij) evenzeer kunst zinnig en zonder effectbejag. Scheen de sopraan mevr. Dora van DoornLinde man (Gabriël en Eva) aanvankelijk niet bij machte, partij te zijn van een for- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!! Op die regel is ook een uitzon dering I ZAALBERG maakt dekens, die het toppunt geven van behagelijkheid en warmte, terwijl ze jaren en jaren mee gaan i Deze langharige kroezi ge 700% wollen dekens zijn bijna onverslijtbaar I In ons klimaat zijn wollen de kens bijzonder op hun plaats. Wacht daarom niet langer en bestel in de BIJENKORF een Al vanaf 34.75 DEZE WEEK de echte warme dekens, 2 pers. 150 x 200 9.85 Büildjlikibrm H'HIÜMÜI.'IcLUwm koren een brillant en expressief tem po eiste. Deze brillante en expressieve stijl heeft het hele werk beheerst. Vol komen terecht naar wij menen, omdat men te vaak geneigd is tot een roman tisering die louter artistiek bezien wel sympathieke effecten kan ople veren, maar niettemin in strijd is met de sfeer van deze compositie.*. Er waren kleine tempo-verschillen, die de geladenheid van de snelle frag menten nog beter deden uitkomen. Zo bleef het werk van de eerste tot de laatste maat vol spanning, met een cli max in ieder deel, terwijl koor, solis ten en orkest nog voldoende in reser ve hadden voor de machtige apotheose in het slotkoor. De heer Herman Zaal hield het uitgebreide instrument, dat onder zijn bezielende leiding „Die Schöpfung" uitvoerde, vast in de hand. Nauwgezet werden zijn intenties opge volgd, waarbij andermaal zijn sobere maar duidelijke dirigeerwijze opviel. De directeur heeft tijdens deze uitvoering de vruchten kunnen plukken van het onvermoeide repeteren gedurende ette lijke weken. Het gisteravond door „Toonkunst" gepresteerde bewees dat koor en dirigent uitgaan van het standpunt, dat een perfecte voorberei ding een eerste vereiste is. Zonder deze intense voorbereiding zou de uitvoering van „Die Schöpfung" niet zijn geworden tot het artistieke hoogtepunt, dat nu met gulden letteren kan worden vastgelegd in de annalen van „Toonkunst" en in de culturele ge schiedenis van het Den Helder na de bevrijding. Zaterdagmorgen om kwart vóór elf zullen de onder bevel van luitenant ter zee der eerste klasse J. H. van de Wyer uit Indonesië terugkerende mijnenve gers Hr. Ms. „Jan van Gelder", „Abra ham van der Hulst", „Pieter Florisz" en .Abraham Crijnssen" binnenlopen in onze haven. De Marinierskapel zal ter verwelko ming op het wierhoofd aanwezig zijn. Aan boord van de „Pieter Florisz" be vinden zich onze stadgenoten: Luitenant ter zee le klasse J. H. C. Vermeer, Badhuisstr. 86ckwartier meester A. den IJzerman, Goudsbloem straat 62; korp. geschutmaker-konstabel P. Lackroij, 2e Vroonstraat 124; matr. le klasse W. Dasbach, Brakkeveldweg 115; stoker le klasse H. Hondorp, Brou werstraat 4; toker le klasse W. Delin, Janzenstraat 5. Aan boord van de „Abraham Crijns sen" bevinden zich onze stadgenoten: serg.-mach. H. H. Flens, Olivier v. Noort- straat 2; se -;.mach. A. Koalsie, Bin nenhaven 57; stoker le klasse H. de Weert, Goudsbloemstraat 48; schrijver le klasse J. Gieles, Stationsdwarsstr. 3; hofmeester le klasse J. Veld, Dah liastraat 30. Vanavond om acht uur wordt in dc Lutherse kerk aan de Wezenstraat een jeugdwijdingssamenkomst gehouden met medewerking van de CJMV. Twee leden van deze jeugdvereniging zullen spreken en getuigen over de onder werpen „Ik zit met het geloof en „Ik heb het geloof". Vocale medewerking wordt verleend door de her B. Agema, secretaris van de Lutherse jeugdraad. De stropende Nederlanders behoren nu juist niet tot de sportlefsten, die regelmatig voor de kantonrechter moeten verschenen. Zo stonden gisteren terecht de Texelaars G. S. en K. V., die in de verboden duinen op het eiland met'Strikken en een hond jacht hadden gemaakt op konynen. Hoewel drie getuigen ter zitting verschenen, hielden beide verdachten halsstarrig vol, dat zjj op de betreffende Zondag in het geheel niet in het duin waren ge weest. S. en de jeugdige V. waren kennelijk van plan zo weinig mogeljjk te zeggen en zeker geen kleur te bekennen. Zij zaten maar en luisterden, en antwoordden alleen wanneer het woord tot hen werd gericht. De eerste getuige in deze stropersge schiedenis was de gepensionneerde jachtopziener A. A. J., wie het gedrag van de beide jonge mannen destijds een weinig zonderling was voorgekomen. Hij had het tweetal, dat door een muis- kleurige hond werd vergezeld, gevolgd en later de hulp ingeroepen van jacht opziener C. H., die met zijn pleegdoch ter T. Z. terstond ook het veld in trok. Het drietal omsingelde de stropers, die ten slotte op de vlucht gingen, een twee tal zakken achterlatend. In de ene zak werden twintig konijnen aangetroffen, de andere bevatte zes en twintig klem men. S. was aan zijn kleding herkend en voorts was met zekerheid- te zeggen dat de muiskleurige hond aan V. toe behoorde. Mej. Z. wist zeker dat V. de ene stroper was. Niettemin volhardden de verdachten in hun verklaringen van onschuld. De ambtenaar las hierop een verklaring voor, die V. destijds voor de politie af legde. Daarin had deze verdachte zijn schuld goeddeels toegegeven, doch nu, ter zitting, kon hij zich daarvan niets herinneren. De ambtenaar deed nog een beroep op de sportiviteit en het ge weten van de jongeman, evenwel zon der resultaat. „Mocht hij toen iets heb ben verklaard, dan had hij dat gedaan om er van af te zijn....". Ook S. hield vol, dat hij niet in de duinen was geweest. Hij zei, te begrij pen wat de ambtenaar bedoelde, maar ja,hij had nu eenmaal niet ge stroopt". De ambtenaar vond het stropen op zichzelf niet zo erg. Meer betreurde hij de houding van de verdachten, welke hij „meer dan misselijk" oordeelde. In het bijzonder de oudste verdachte, die zijn jongere collega blijkbaar het slech te voorbeeld had gegeven, achtte hij aansprakelijk. Tegen S. eiste hij twee maal f 40 of tweemaal 20 dagen met vernietiging van de klemmen (verbo den terrein en het opsporen van wild), en tegen V. tweemaal f 20 te vervan gen door tweemaal 2 weken tucht school. De konijnen werden voorts in beslag genomen. De kantonrechter, mr. J. 't Hooft, vonniste conform de eis. Vier Engelse mijnenvegers, die gistermorgen onze haven binnen liepen, zijn vannacht op oefening gegaan. Zij keren Zaterdag in Nieuwediep terug. Het is morgen hoog water om 1.50 en 15.15 uur en laag water om 8.45 en 20.55 uur. De temperatuur van het zeewater was 10.5 graden Celsili?. Hoewel IVA 2 het eerste team van DSS ook goed partij heeft gegeven, moesten toch de Helderse tafeltennis sers met 73 het onderspit delven. De Bunje, Valkenier en Hemelrijk waren heel wat beter op dreef dan kort gele den tegen Blanco 1. Hemelryk was VOOR DE BENOEMINGEN AAN R.H.B.S. Bij beschikking van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zijn wederom benoemd tot tijdelijk leraar (lerares) aan de R.H.B.S. hier ter stede; dr. H. P. Hoefstra, mej. F. E. Hoogewerff en mej. J. Lettinga. PERSONALIA De heer J. H. C. Groot Enserink. alhier, is benoemd als onderwijzer aan de Chr. School te Opheusden. VISSERIJBERICHT URK, 23 Oct. Door 24 vaartuigen werd aangevoerd: 921 pond snoekbaars f 0.75f 0.77, 82 pond rode baars f 0.79 en 944 pond blei f 0.08 per pond. (Advertentie, -Dg, JAMMER Q^radus heeft van de weeK gehoord over een jongen, die boodschappen rond brengt voor een levensmid- delenbedrijf in onze stad. 't Moet een aardigeeen beste jongen zijn, werd hem ver teld. En deze knaap nu heeft een financiële klap gekre gen. Op zekere dag gaf hij namelijk ergens in Den Hel der wisselgeld terug van f 50,terwijl hij dit bank biljet nimmer in handen heeft gehad. Dat kun gebeu ren, niet waar? Even wordt soms de aandacht afgeleid en men meent zo'n biljet wèl in ontvangst te hebben genomen. Nu doet zich het jammerlijke voor, dat ver lies in dit geval schijnt uit gesloten. De jongen zelf weet wie de klant was, maar hier valt uiteraard niets te bewijzen. Hij heeft gevraagd of men het zich daar herinnerde, maar het antwoord luidde ontken nend. Wij samen. Gradianen, kunnen hierover lang en breed van gedachten wisse len. Maar wij schieten daar mee niet op. Het geld is en blijft weg. De boodschap penjongen nu niet direct een kapitalist is de gedu peerde, omdat hij het ont brekende geld zelf zal moe ten bijpassen. Dat is een hele hap uit een jongemannen-beurs, dat begrijpt ge. Enkele klanten uit zijn Wijk hebben dat ook ingezien. En omdat hij goed bekend staat hebben enkele huismoeders getracht hem gedeeltelijk schadeloos te stellen. Maar ja, dat is nog maar gedeeltelijk, want huismoeders zien het geld ook niet op haar mollige rungen groeien. Deze Gradus verwacht niet, dat zijn volgelingen een actie gaan voeren om de betrokken jongeman vol ledig schadeloos te stellen. Neen. hij wil slechts het ge val onder uw aandacht brengen. En dus vertellen, dat er mensen zijn die niet volkomen eerlijk door dit wereldje gaan. Wat ge ove rigens zelf wel weet. KINDEREN JTlders in deze rubriek hebt ge al kunnen lezen, dat kinderen gauw en graag stelen. Nu ja, rustig maar ouderparen, uw Gradus bé- doelt: vele kinderen. Her innert ge u nog, dat enige tijd geleden uit de Pasteur- straatschool enig geld werd on'vreemd? De „daders", twee elfjarige meisjes, wer den dezer dagen aangehou den. En nu vindt Gradus het zo jammer, dat sommige kinderen zo zijn. Dit twee tal nam al eens andere snuisterijen mee, zoals gum metjes en potloden. Wel licht hebben zij het nu af geleerd. Door, ondervinding, wat niet de beste methode is. JEUGD ^/erleden week zag agent Bak van de Helderse politie op een sportterrein aan de Sportlaan een jon gen, die er uitzag alsof hij iets in de zin had. De agent ging de knaap vragen wat hij aan het doen was, en toen kwam een heel ver haal los. De jongen beken de, dat hij uit een broek in één der kleedlokalen een zilverbon van f 2.50 had ge stolen. En om volledig te zijn voegde hij daaraan toe, dat hij iets dergelijks ook al eens in een kleedka mer van het Meeuwenveld had gepresteerd. De jongen vertelde voorts dat hij de rijksdaalder on der een graspol had ver stopt. En die graspol nu kon men op dat graspollenter rein niet vinden. Dus be sloot men de hulp in te roe pen van een gedresseerde hond. Deze Helderse vier voeter besnuffelde de knaap, toog aan het speuren, maar ook zijn scherpe neus moest het tegen het grote aantal graspollen afleggen. Een in Heiloo gehaalde politiehond moest er toen aan te pas komen. En deze blaffer rook vrijwel nergens aan, liep regelrecht op een polletje toe en keerde teru^ met de rijksdaalder in de bek. Gradus wilde het maar even schrijven. Om de jeugd en om de knappe hond. POMP ^erleden week werd de Hermes-accommodatle uitgebreid met een electri- sche pomp. Dat stemt tot grote vreugde, want in het vervolg zal men met behulp In de tafeltenniscompetitie hebben IVA 1 en DSS 1 deze week een span- nende strijd geleverd. Aanvankelijk had het er alle schijn van, dat onze stad. genoten de ontmoeting gingen winnen. De Alkmaarders slaagden er echter in een 5—3 achterstand in te lopen tot 5—5, welke uitslag de verhouding goe(j weergaf. Piederiet van DSS won al zün partuen. Vooral van zyn ex-club. genoot P. Blank ondervond hü hevige tegenstand. Deze set werd dan ook pas in de derde game beslist. Makelaar en Van der Vliet brachten ieder twee winstpunten op hun naam. kennelijk over zijn inzinking heen, hetgeen hy wel bewees in zijn party tegen de aalvlugge Piederiet. IVA 3 leed in Alkmaar een onver wachte, gevoelige 91 nederlaag tegen een zeer sterk spelend DSS 2, dat dit seizoen ongetwijfeld hoge ogen gaat gooien. G. Oosterbeek kon voor de Nieuwediepers de eer redden. Zoals was te verwachten hield IVA 6 door een 8—2 zege op Ready 3 de beide punten thuis. M. Oosterbeek Sr, De Heer en Bommer stelden de over winning veilig. Daarentegen stelde IVA 7 thans teleur door met 7—3 van WGW 3 te verliezen. Missink hielp zjjn team aan de drie tegenpunten. Bij de dames verloor IVA 1 met 6—4 van DSS 1. Ook in deze ontmoe ting ontbrak het niet aan spanning. De meeste partijen werden eerst in de derde game beslist. Mej. Vreugdenhil verloor, tegen de verwachting in, van mej. Henke, maar bracht de beide an dere partijen op haar naam. Ook me vrouw HemelrijkGoedegebuur be haalde twee winstpunten. Een ver zwakt IVA 2 was kansloos tegen Rea dy 1 (0—10). De Blanco-teams. Het eerste herenteam van Blanco verloor in Hoorn met 82 van Disnie. Aanvoerder Weenhoff smaakte het ge- noeijen de soepel spelende Langius in twee games te verslaan, en wel met 219 en 2112. De beide andere par tijen verloor hij in twee games. Van Weenhoff is nog veel te verwachten, wanneer hij wat meer op zijn verde diging vertrouwt, zoals tegen Langius. Oosterbeek, verleden jaar vierde klas- ser en nu een goede eerste klasser, won in drie games van Langius, ver loor van Van der Einde de derde game met 2220 en van Wever in de derde game met 2119. Oosterbeek demon- .streerde in deze wedstrijd een prima fore- en backhandaanval. Sinjewel verloor van Langius in de derde game met 2116. Tegen Wever stond hij tweemaal met 2019 voor, doch h(j verloor de games met 2422 en 23— 21. In de partij tegen Van der Einde zag hij in de laatste game een 1510 voorsprong verloren gaan. Zijn tegen stander zegevierde met 2118. Blanco 2 had het zwaar tegen Dito uit West-Friesland, te meer omdat met een invaller uit de vierde klasse moest worden gespeeld. Toch werd 'n gelijk spel behaald. Siesling won vrij gemakkelijk van Van der Gulik en Sijm. Tegen Van Wolveren was hij niet opgewassen. Schipman presteerde het een 52 achterstand in een gelijk spel om te zetten. Hij won zijn partijen zonder veel moeite. De Blanco-dames speelden in de Langendijk tegen TOS. De Helderse dames namen zeven winstpunten mee naar huis. Mej. Witters leverde een bijzondere prestatie. Hoewel zij nau welijks drie maanden speelt, zag zij kans om behalve de zwakste dame van TOS, mej. Kos, ook de sterkste, mej. Broerse te verslaan. De derde partij verloor zij in drie games. Mej. Kuiper won ook twee partijen. Mevr. Sinje- wil nam de drie andere punten voor haar rekening. Het dubbelspel werd een overwinning voor de dames Kui pers en Witters van TOS. De teamconi;' titie. Voor het teamkampioenschap van Den Helder speelde Blanco b tegen HCSC a. De Blanco-mensen zegevier den met 73! Invaller Schipdam deed van zich spreken met drie gewonnen partijen. Blanco a was ongenaakbaar voor het verzwakte WGW a, dat met 100 verloor. De IVA a-combinatie had weinig moeite met WGW b (10- 0). cassetten van de grootste tot de kleinste COMPLEET REEDS VANAF f 37.20, maar ook losse delen en kleine cadeautjes in étui in ruime mate voorradig EN NIET TE VERGETEN onze grote collectie vervaardigd van zilverwit „Gero"- metaal, bedekt met een Zware laag zuiver zilver. Een mensenleeftijd garantie. Alles geëtaleerd in onze speciale „GERO"-AFDELlNG. Komt U eens kijken? U winkelt vrij en prettig bij Koningstraat. (Advertentie, Ing. Med.) - van die pomp kunnen trach ten het overtollige water af te voeren. Wanneer het hard had geregend was he' Meeuwen-terrein altijd on bruikbaar. Nu is daarin wel licht verandering gekomen. Met de pomp kan men het peil van het slootwater ver lagen, waardoor het water van het veld nieuwe uP- gangswegen vindt naar ffe sloot. In elk geval heeft Openbare Werken in een be hoefte voorzien, dat is Gra dus met hockeyend Den Helder eens. Zaterdag heeft deze krant u al medegedeeld dat hnata agent Van den Berg op 14 November met het's.s .Water man" naar Australië Kjffoto- 9aat emigreren. Gradusa graaf trof hem Donderdag bij de Ankerparkbrua wn hij op het spitsuur met vaardige hand Z7 T regelde. Die Donderdag, waarde lezers was d Jk*er dag voor de heer Van den Berg in actieve Lllr Tot 1 November, wanneer hij de Helderse politie verlaten, geniet hij zijn verlof gaat Het is geen Hitchcock-thriller, die heden- en morgenavond nog op het doek van de W:tte-bioscoop wordt ge bracht. Dat neemt evenwel niet weg, dat het verhaal van rechercheur Mark Dixon boeiend genoeg is om tot de betere detectivestories te worden ge* rekend. Mark Dixon (Dana Andrews) is de zoon van een boef. Hij werkt bij de politie, omdat hij het als zijn levens taak beschouwt de misdaad uit te roeien. Al lang heeft hij het oog laten vallen op Scalise, de exploitant van een speelhol. Dixon heeft een grote fout, die hem zelfs noodlottig zal wor den: hij werkt op eigen houtje en ont ziet zijn tegenstanders niet. Na een moord, waarvan Ken Paine wordt ver dacht, krijgt Dixon de opdracht Paine te arresteren. Paine valt hem aan en de detective vecht terug uit zelfverde diging. Paine wordt daarbij per onge luk gedood. Voor deze (vermeende) moord dreigt Jiggs Taylor, de vader van Paine s knappe vrouw, Morgan op te laten draaien. En dan besluit Dixon ten slot te zich op te offeren, om ten minste te kunnen bewijzen dat Scalise hem heeft gedood. Hoe alles no* weer terecht komt, kan men. wanneer men van gangster films houdt, beter zelf gaan zie"- f,,,vr°uwelijke hoofrol wordt vertolkt door Gene Tierney.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2