Geen grote veranderingen in Engeland N.V. V. uit zijn verlangens Oud bootje in Wieringermeer gevonden en opgegraven Aanbod der geallieerden te Panmoendjon AKKERTJES" Churchill zal zich er voor hoeden de vakbonden in het harnas te jagen WEK DE GAL IN UW LEVER OP Cijfers uit de Provinciale begroting s Til anus tot de Chr. Historische jongeren in Noord-Holland Een beknopt overzicht Geen krachteloos beleid Vredesconferentie te Zagreb is beëindigd Piraten kregen vrije aftocht Om mensenlevens ié sparen Meisje redde broertje uit brand te Spanbroek Nota aan Israël en de Arabische landen NEDERLANDER OP BALI VERMOORD t OOST-DUITSLAND BEREID TOT CONCESSIES Oudheidkundigen waren blij verrast Noorderlicht was weer in ons land zichtbaar Een bonzend hoofd Het Radioprogramma MAANDAG 29 OCTOBER 1951 (Van een onzer redacteuren) QP de Zaterdag te Alkmaar gehouden Toogdag, georganiseerd door de C.H. Jongeren-groepen ln Noord-Holland heeft de fractievoorzitter van de C.H.U., het Tweede Kamerlid H. W. Tilanus, in grote trekken de politieke vraagstukken behandeld, die Nederland en de wereld thans bezighouden. Zonder in details te treden de beperkte spreektijd liet hem daarvoor geen gelegenheid volgde de heer Tilanus de ontwikkeling, die de politiek in deze zorgvolle wereld te zien geeft. Hü noemde de grote krachtsinspanningen, die de Westerse landen zich getroosten om de dreigingen het hoofd te kunnen bieden en stipuleerde de groei van het Atlantisch pact alsmede het toenemende streven naar integratie, samenbinding van economische hulpbronnen en strijdkrachten in Europa, het z.g.n/plan-Schuman en het plan-Piéven. Het is Moskou, dat de landen de han den in een doet slaan, aldus spr., en het zo kwetsbare Nederland zal zijn steun hieraan moeten geven, al is het een zware last vier jaar lang 1500 millioen gulden per jaar voor het leger bijeen te moeten brengen. Wij zijn dit echter te genover ons nageslacht verplicht. De heer Tilanus vervolgde zijn uiteenzet ting met het memoreren van het ont wakende zelfstandigheidsbesef van de volkeren in het Nabije en Verre Oos ten (Indonesië, Brits-Indië, Eygpte, Perzië), problemen, die de grootste voorzichtigheid vragen. Het meest actuele vraagstuk, waarop de heer Tilanus iets dieper inging was de overwinning van de Conservatieve partij in Groot-Brittannië, die z.i. in de Engelse staatkunde geen grote verande ringen teweeg zal brengen. Ook Enge land zal zich wat zijn politiek betreft moeten richten naar de wereldsituatie. Churchill zal daarom gedwongen zijn maatregelen te nemen, die ook Labour in geval van een overwinning had moeten treffen. Churchill zal zich er bovendien voor hoeden de vakvereni gingen tegen zich in het harnas te ja gen om sociale spanningen in het land te vermijden. Hjj zal ook in dit opzicht voorzichtig zijn. Tenslotte verklaarde de heer Tilanus, dat er slechts twee beginselen zijn, die men ook in de politiek, tot basis moet nemen: God lief te hebben boven alles en uw naasten als Uzelf. .Vaste koers. Na een intermezzo van zang en sa menspel werd het woord gevoerd door ds. C. G. Wiegers uit Wieringermeer, die de jongeren onder ogen bracht, dat de zin en het doel van het leven niet gevonden worden in een hoogdravend idealisme. Men dient zich te bezinnen op een vaste koers. Het roer moet om. U snit 's morgens „kiplekker" oit bed springen. JSlke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver beert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen etromen. Eist Carter's Leverpilletjes, (Advertentio, Ing. Med.) (Vervolg van pag. 1) De voorzitter van het NVV, de heer H. Oosterhuls, die dit demonstratief congres opende, zei, dat het NVV, hoe wel op dit congres uiting werd gege ven aan ontstemming en verontrusting onder de arbeiders, niet de verant woordelijkheid uit het oog zou verlie zen. De heer Oosterhuis was evenwel van oordeel, dat tegen het aggressief, oorlogszuchtig en mensonterend com munisme en tegenover de stuurloze kapitalistische economie geen krachte loos sociaal economisch beleid mag staan. Spreker wees erop, dat het NVV de sociale gerechtigheid en de vrede wilde door sociaal overleg. Dit brengt evenwel met zich mee: medezeggen schap op voet van pariteit in de bestu ren van de bedrijfs- en productie schappen en een beperking van de con sumptiebeperking tot vijf procent. In dien de regering en de werkgevers dit niet verstaan, zou het NVV tegen die werkgevers en de regering stelling moeten nemen. Na de Stalinistische communisten verweten te hebben, dat zij gehoor ge ven aan de wenken van Moskou en de Kominform, zei de heer Oosterhuis, dat het NW niet kan garanderen, dat alle wensen prompt in vervulling zullen gaan, want alles kan nu eenmaal niet in een slag. Niet elke afwijzing van onze verlangens zal dus leiden tot sta king, zo verzekerde spreker. Door de voorzitter van de bouw- arbeidersbond, de heer G. Klein, werd erop gewezen, dat de werkloosheid in de bouwvakken stijgende was. Wel komt er naast de woningbouw een versterkte militaire bouw, maar daar tegenover staat een geringere uitvoe ring van overheidswerken. Spreker noemde het waanzinnig, dat de te ver wachten twintig a vijf en twintig duizend werklozen in de bouwvakken ln de overbrugglngssteun zouden ko men, terwijl er nog een tekort is aan een kwart millioen woningen en dat alleen omdat het kapitaal voor de wo ningen niet kan worden verkregen. zo beklemtoonde ds. Wiegers. Ons volk moet een geestelijke sanering doorma ken en zich distanciëren van holle leu zen en een hervormingsroes. Dit kan slechts verkregen worden door de er kenning van een macht, een geestelijk middelpunt; God, zonder Wie geen fun dament, geen vaste koers mogelijk is Wij hebben de verkondiging van het Evangelie te nemen als richtsnoer en leidraad van geheel ons denken. Na deze woorden van bezinning schaarden de jongeren uit Alkmaar, Haarlemmermeer, Huizen, Velsen, Wie ringermeer en Zaandam zich rond een geanimeerde broodmaaltijd, waarna zij de avond doorbrachten met een bont programma van zang, muziek en toneel. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllll! Gisteren werd te Zagreb, op de laat ste dag van de daar gehouden vredes conferentie, waaraan afgevaardigden van zestien landen hebben deel geno men, met algemene stemmen een door Joego-Slavie ingediende vredesresolutie aangenomen. In deze resolutie wordt de gedachte, dat oorlogen onvermijdelijk zijn, van de hand gewezen en wordt een aantal fundamentele beginselen voor het behoud van de vrede uiteen gezet. Voorts werd een permanente uit ze ven leden bestaande commissie opge richt, welke contact moet houden met andere werkers voor de vrede en vre desbijeenkomsten in het buitenland moet organiseren. DE DUITSE INVOEK UIT NEDERLAND EN INDONESIË De invoercommissie van de Westduit- se regering heeft de volgende importen uit Nederland goedgekeurd: nieuwe haring ter waarde van 350.000 dollar, consumptieaardappelen 500.000 dollar en groenten 500.000 dollar. Uit Indonesië mag ruwe tabak ter waarde van 1 mil lioen dollar worden ingevoerd. Enkele subsidiebedragen 1 KALM NU MAAB DOEN EN ZEGGEN .WAAQ f JE HOEFT JE NIET ZO BLUFT HENK Nü TOCH/'/ 00 TE WINDEN,ARE5 ZAL GOED GAAN, EN JE ZEGT MAAIT NIETS ANOEQS Uit de memorie van toelichting op de begroting 1952 van de Provinciale Sta ten blijkt, dat voor het onderhoud van de bebakening van het Alkmaarder- meer 5000.zal worden uitgegeven. Voor het onderhoud van de Westfriese kanalen is een bedrag geraamd van ƒ74.000.In de kosten van beheer en onderhoud van de haven van Oude- schild op Texel zal worden deelgeno men voor ƒ6.000.Verschillende pos ten, de subsidies aan verenigingen en instellingen betreffende, zijn ongewij zigd gebleven. Zo krijgt de Provinciale VW ook dit jaar weer een bijdrage van ƒ20.000.Ten laste van de post land- en tuinbouwproefvelden komen 0.a. de volgende uitgaven: Proeftuin bij de Rijkstuinbouwwinterschool te Hoorn 3000.Ver. Proeftuin in de Duinstreek t an Holland te Beverwijk 2600.en Tuinbouwproefbedriif Geestmerambacht ƒ7000.—. De subsi dies ter bevordering van de rundvee- en varkensfokkerij zijn onveranderd. Aan de Stichting Provinciale Gezond heidszorg voor Dieren zal weer een subsidie worden verleend van ƒ32.500.-. Een belangrijke verhoging is geraamd voor de subsidie aan de Medisch- Opvoedkundige bureaux 18.000. 1.p.v. 12.000.In verband met het voornemen van de Stichting Geestelij ke Volksgezondheid om twee psychia ters aan te stellen, evenals twee enque- trices in de districten West-Friesland en Zaanstreek zal de bijdrage voor deze Stichting worden gebracht op 65.000. (v.j. ƒ50.000.—). In de kosten voor de opleiding van gezinsverzorgsters zal worden bijge dragen tot een bedrag van 15.000.—. Eveneens een belangrijke verhoging van de subsidie wordt toegestaan aan de Nazorg ten behoeve van oud-leer lingen van het b.l.o. (ƒ26.000.— i.p.v. f 16000.-). Ten behoeve van de uitzen ding en verpleging van zwakke kinde ren in herstellings- en vacantieoorden is een post uitgetrokken van 275.000. De post bijdragen aan leeszalen en bibliotheken is verhoogd tot 134000.-. Voor de leeszaal te Alkmaar is uitge trokken ƒ2451.—.; voor de leeszaal te Den Helder ƒ2391.—. en voor de lees zaal te Zaandam ƒ3290. Chinese piraten enterden dezer da gen een Engelse koopvaardijschip in de Chinese Zee nabij de Tsjoesan- eilanden, en namen de lading en de bemanning over. Voor het echter zover was, had de marconist nog noodseinen kunnen uitzenden. Deze werden opge vangen door de Nieuw-Zeelandse tor- pedobootjager Rotaiti, welke zich daar op ijlings naar de aangeduide plaats begaf, aldus de Tel. Daar gekomen kreeg de commandant van het oorlogsschip te horen, dat alle opvarenden van de koopvaarder zou den worden omgebracht, wanneer de militairen zouden proberen, dit schip te heroveren. Later werd echter te kennen gegeven, dat passagiers en be manning geen letsel zou worden toe gebracht, wanneer de rovers vrije af tocht kregen. De commandant van de Rotoiti stemde hierin toe. De rovers werden in een motorboot geplaatst en op een nabijgelegen eiland afgezet. Aanval van Paus Pius XII op regering-Gottwald Paus Pius heeft in een brief aan de rooms-katholieken in Tsjechoslowakije een krachtige aanval gedaan op de Tsjechoslowaakse regering wegens ..de vervolging van het rooms-katholieke geloof". Hij doet een beroep op de zes mil lioen rooms-katholieken en hun geeste lijke leiders om liever het martelaar schap te aanvaarden dan hun geloof te verloochenen. In een eventueel tekort op de uit gave van „De Speelwagen" zal weer een subsidie worden gegeven van 1000.—. In de kosten van exploitatie van de voor recreatie-doeleinden opengestelde duinterreinen van het Provinciaal Wa terleidingbedrijf wordt een bijdrage verleend van 177.260.—. Waarschijnlijk ten gevolge van kort sluiting in een auto, welke in de gara ge stond, is Vrijdagnacht brand ont staan in het perceel van de heer Appel te Spanbroek. Een dertienjarig doch tertje bemerkte het eerst de brand. Ze had de tegenwoordigheid van geest om onmiddellijk een jonger broertje uit zijn bed te halen en naar beneden te brengen. De ouders hadden toen ook het vuur gemerkt en ln allerijl werden de brandweren van Spanbroek en Hoogwoud gealarmeerd. Beide spuiten waren spoedig ter plaatse en door ge zamenlijk optreden mocht men er in slagen het vuur vrij gauw te bedwin gen. De inboedel in het woonhuis liep vrij aanzienlijke waterschade op. De auto is verloren gegaan. Engeland, Amerika, Frankrijk en 7.'urkije hebben dit weekeinde aan de Arabische landen met uitzondering van Egypte en aan Israël nota's overhandigd wearin hun standpun* ten aanzien van plannen .voor een com mando voor het Midden-Oosten werd gevraagd. Zij werden niet ver zocht het plan aan te hangen, aldus de „Observer", omdat de Arabische lan den dit bijna zeker zullen verwerpen. Men hoopte ech'er op deze manier een vriendschappelijker atmosfeer op te bouwen. De Libanon zou gunstig staan tegen over de nota. Te Denpasar op Bali is Zaterdag ln een winkel nabij Sanoer de Nederlan der Ten Brink vermoord. Bij de moord aanslag was een 'weede Nederlander aanwezig, n.1. de heer Coopman, die ge wond werd. Dë heer Ten Brink was agent van de N.V. Esser. De Egyptische eerste minister Nahas Pasja, heeft Zondag de stuw dam Edfina, die gebouwd is door de Nederlandse Maatschappij voor Ha venwerken en een Franse onderne ming, geopend. f JAT ZIE JE Efl PBACHTIG UIT.'HIEQZ'JNJE BIOEMEN. BEN JE ERG NEBVEU5 De Oostduitse minister van buiten landse zaken Dertinger heeft ver klaard, dat zijn regering bereid ts tot belangrijke en serieuze concessies, ten einde te geraken tot besprekingen over de Duitse eenheid. Daartoe behoren internationale controle op de verkie zingen en een onderzoek naar de toe standen in Oost-Duitsland. Oost-Duitsland wil o.m. de herbe wapening van West-Duitsland en de Westduitse grenspolitie ter sprake brengen. Oost-Duitsland is echter be reid, over de Volkspolitie te spreken. Op de auto-baan MünchenIngol- stadt wist Herman Böhm met zijn 500 cc N.S.U. zij-tpan-motor het wereldrecord op 248 k.m. te bren gen. (Foto beneden). Ferdinand Lehnion verbeterde het 'wereld record voor de 500 cc klasse Solo motoren door met een motor uit de zelfde fabriek een snelheid van 254 k.m. te halen. (Boven). n Schip vol oude voorwerpen BU werkzaamheden van de dienst van het Staatsbosbeheer nabjj het dük- gat, in het noordoostelijk deel van onze polder, is enige tjjd geleden een ge deelte van een scheepje aangetroffen. Onder leiding van de heer G. v. d. Helde, hoofd-asistent van de Rijks dienst voor het bodemkundig onder zoek, heeft men dezer dagen in ver band met deze vondst ter plaatse op- gravingswerk verricht. Bij het uitgra ven werden de oudheidkundigen ver rast door een aantal vondsten, die uit het in het schip gespoelde zand te voorschijn kwamen. Wij noemen hier van: kleine, maar tamelijk dikke, ge glazuurde plavuizen, die in het voor- ssiis!! Enkele eilanden in ruil voor wapenstilstandslinie In Panmoendjon is men het bijna eens geworden over het vaststellen van de contactlinie, afgezien van enkele bijzonderheden van ondergeschikt be lang. Hierna werd begonnen met het bespreken van de eigenlijke afbakening van een wapenstilstandslinie. Naar ver luidt vorderde men hier weinig mee. -y Op uitnodiging van de directie van de Renbaan Duindigt heeft een aantal bekende Nederlandse kunstschilders en beeldhouwers Zondagmiddag de draverijen te Duindigt bijgewoond. Met een schetsboek in de hand stonden of zaten zij langs de kant en beschouwden vol belangstelling de harddraverij, die hen tot de nodige inspiraties moest brengen. Vernomen wordt, dat de verbondenen hebben aangeboden de thans in geal lieerde handen zijnde eilanden ter hoogte van de oostkust van Noord-Ko- rea te ontruimen, indien de commu nisten in zouden stemmen met een wapenstilstandslinie overeenkomstig de huidige frontlijn. Een met waterstof gevulde ballon, die het neutrale gebied te Panmoendjon afbakende, is gisteren ongeveer een meter boven de grond ontploft. Veer tien technici der verbondenen liepen brandwonden op. Een patrouille der verbondenen heeft onder vuur de buitenwijken van Koemsong bereikt en leidde per radio een beschieting door de artillerie. De tegenstander beantwoordde het vuur. Een communistische aanval werd af geslagen. In een luchtgevecht boven Sinandjoe bij de Mandsjoerijse grens, waaraan meer dan 200 geallieerde en commu nistische straalvliegtuigen deelnamen, zijn, volgens een opgave van de ver bondenen, acht toestellen van de te genstander beschadigd en keerden alle vliegtuigen op hun basis terug. In to taal werden in de nacht van Zaterdag op Zondag negentien Migs neergescho ten. Tussen acht en tien uur is gister avond in het zuiden, midden en oosten van ons land Noorderlicht waargeno men. In de overige delen van het land werd de waarneming door de zware bewolking onmogelijk gemaakt. Ook berichten uit Schotland en Noord- West-Dultsland maakten gisteravond van dit verschijnsel melding. schip waren geplaatst op een zandste nen ondergrond. Deze ondergrond werd gevormd door een deel van de bodem van een doodkist van rode Bre- mer zandsteen, zoals deze in onze stre ken werden aangevoerd in de 11e of 12e eeuw, om de stoffelijke overschot ten van aanzienlijke doden priesters, abten of adellijke personen binnen de muren van kapellen, kerken en kloosters aan de aarde toe te ver trouwen. In het vooronder In een hoek van het nauwe voor- verblijf je stond nog een rood aarde werk kookpotje, waarin twee tinnen lepels, met een „musterteken", als merk van de maker. Ook was er nog een geglazuurde kruik van bruin Duits steengoed, met een houten stop en een kleine, buikige grijs-geglazuurde „baardmankruik", gemaakt in het stad je Siegburg, in de Duitse Rijnstreek. Het kruikje droeg op de hals een ge baard mannenkopje. Voorts werden aangetroffen: drie bruine borden op schelpvormig uitge knepen voeten, vijf kookpotten van rood aardewerk elk op drie knobbel voeten, wat graten, een kieuwplaat van een kabeljauw, alsmede een hei lig beenfragment van een koe. Een testje, waarschijnlijk om er een kool tje vuur in te bewaren en werktuigen om dringende reparaties aan boord te kunnen verrichten, als: een houten breeuwhamertje om het mos tussen de planken te slaan en twee dissels om het hout te bekappen, een zaag en slijpstenen, touw en teer, completeer den de Inventaris. Het scheepje zelf heeft kennelijk zwaar slagzij gemaakt, want het ge hele stuurboord is weggerukt. De naam van dit 17e eeuwse vaartuigje is onbekend. De lengte bedroeg 11 m. van de pijn, die maar geen einde neemt. Een snel maar zeker werkend middel om er in tien minuten af te zijn: neem één of twee ...die helpen direct! J (Advertentie, Ing. Med.) DINSDAG 30 OCTOBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.30 Wa terstanden. 9.35 „Lichtbaken". 10.00 Voor ae kleuters. 10.15 Gram.muziek. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. muziek. (12.3012.33 Land- en Tuinbouw- mededelingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Actu aliteiten. 13.25 Metropole-Orkest. 14.00 Gevarieerd programma. 15.00 Schoolradio. 15.30 „Ben je zestig". 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Gram.muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Gram.muziek. 18.45 Cursus voor lekenspe- lers. 19.00 „Hier is Europa", Vaudeville- programma. 19.30 Voor de jeugd 19.40 „Dit is leven", causerie. 19.50 Gram.mu ziek. 20.00 Nieuws en weerpraatje. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 „Messiah", oratorium. (C.a. 21.15: a. De Kadiodokter; b. Gram.muziek.) 22.35 Ge sprek met mijn zoon. 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 „Gezond gezin", causerie. 23.25 24.00 Concertgebouworkest en soliste. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 8.45 Gram. muziek. 9.00 Morgenwijding. 0.15 Gram. muziek. 9.25 ,,De groenteman". 9.30 Gram. muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Viool en plano. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Land- en Tulnbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. muziek. 13.20 Promenade-Orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Gram.muziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram.muziek. 15.30 „Onze Amerikaanse Buren". 16.00 Orkest concert. 16.30 Voor de kinderen. 16.50 Kinderkoor. 17.15 Dansmuziek. 17.45 Re geringsuitzending: Prof. W. L. G. Lemalre: „Nederlandse en Indonesische nationali teit". 18.00 Nieuws. 18.15 Hawaiïan-mu- ztek. 18.40 Surinaamse volksmuziek. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Pianospel. 19,15 „Paris vous parle". 19.20 Gram.muziek. 19.45 „De ontdekking van het electron", lezing. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Re portage of gram.muziek. 21.80 „Veel beter", causerie. 21.35 Amusementsmuziek. 22.00 „Dit is Uw land. Uw volk", klank beeld. 22.45 Buitenlands overzicht. 28.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek. Televisie KRO. 20.18—21.45: 1. „Voor oog en oor": a. Actualiteit; b. „Het won der van Monte Cassino", film; c. Brand alarm-apparaat; d. Interview. Pauze. 2. „De Beer",één-acter.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 7