Piin, Pain en Pom in Afrika - ■*- r #r Andries (1803-1867) en anderen 3C De wagen in het Kloosterbos Vorming van internationaal bureau ging niet door JIMMY BROWN TERUG IN DE DIERENTUIN Geslacht met een grote werklust appie *Spookóteen DRAISMA'S LEVERTRAAN Amerika en Canada weigerden medewerking Veertien dagen van redevoeringen VOEIT U ZICH LOOM EN MAT Het Radioprogramma Het Noordhollandse geslacht Rempt (ll) Smeden en veeartsen en de I DONDERDAG 1 NOVEMBER 1951 95. Billie de Spinner heeft al op die vraag van Samba gewacht. Hij be greep dat koning Samba vroeg of laat naar Pim, Pam en Pom zou vragen. En Billie heeft ook begrepen dat hij uit Apenland weg moet zijn vóórdat koning Samba er achter komt dat hij en Ka- reltj® geen recht hebben op de belo ning) Gelukkig is Pepi nog te duizelig om antwoord op zijn vader's vraag te geven. Maar Billie staat de koning da delijk te woord. „Ja, Majesteit, het spijt me om het moeten zeggen, maar die vriendjes van uw zoon zijn klaar blijkelijk nog te jong om de ernst van £e ontvoering van uw zoon in te zien. Ze verdeden hun tijd maar met pret ma ken )n plaats van ernstig naar uw zoon te zoeken. Gelukkig dat ik en mijn vriendje Kareltje Kat langs kwamen en de ernst van de zaak inzagen. Toen hebben we ook niet gerust voordat we uw zoon veilig en wel aan uw voeten konden neerleggen". Koning Samba knikt en neemt dan zijn helm af. Een regen van goudstukken en sieraden daalt op Billie neer. „Neem dat, neem dat allemaal", zegt Samba gul. „Het is bestemd voor de redders van mijn zoon en dat zijn jullie!" Maar nu wordt het de hoogste tijd voor Billie en Ka reltje om de benen te nemen want Pe pi komt langzaam bij uit zijn verdo ving en vraagt met zwakke stem „Waar ben ik? Waar zijn Pim, Pam en Pom?" Het migratiecongres te Napels (Van een bijzondere medewerker). yOOR de oorlog hebben we de film „Het Congres danst" gekend. Het thema wee ontleend aan het Wener Congres, dat na de Napoleontische jaren orde op de Europese zaken moest stellen. Metternlch was de alles overheer sende figuur ervan. Eén van de mooiste taferelen van de film was wel dat, waarin de oude heertjes met bakkebaardjes en witte kuitbroeken, aangelokt door de elegante Wener dansen, op de gladde vloer rondzwieren en Metter nlch alleen in de congreszaal achterblijft. De leunstoelen knikken op elk van Kfyn voorstellen „Ja". man uit de vorige eeuw mocht worden genoemd, gaf te verstaan, dat zijn re gering niet bereid zou zijn, de ver langde bedragen ter beschikking te stellen. Bovendien liet Canada, één der belangrijkste immigratielanden, weten, dat het geen inmenging in zijn immi gratiepolitiek wenste te aanvaarden. Het achtte zich in staat, zijn proble men zelf op te lossen. Daarmee was het lied practisch uit. Niettemin heeft men veertien dagen lang onvervaard redevoeringen afge stoken over het emigratie-probleem met zijn biologische, economische, so ciale en nog een dozijn andere aspec ten. De voorzitter van de Raad van Beheer van het Internationale Ar beidsbureau, de Franse staatsman Ramadier, kwam in de laatste dagen aangesneld om zo mogelijk nog iets te redden. In een bepaald imponerende speech, met Franse zwier en taal meesterschap uitgesproken, deed hij 'n uiterste poging, om de koers te wijzi gen. Zij bleef zonder resultaat. Verstandig besluit. [)E RESOLUTIES, die ten slotte zijn aangenomen, bevatten slechts de aanbeveling, om een consultatieve raad buiten de ILO te vormen. Deze moet in het emigratieproces een advi serende stem hebben. Alles in de ver onderstelling, dat deze inderdaad tot stand komt. De opzet van dit orgaan is eenvoudig, de kosten zijn laag. Wij achten dit een verstandig be sluit. Voor Nederland is het in meer dan één opzicht gelukkig. Het vraag stuk van de emigratie ligt in ons land geheel anders dan in andere naties. In Duitsland wordt het beheerst door 't vluchtelingenvraagstuk, in Italië spre ken overbevolking en werkloosheid 'n hartig woord mee. De instelling van een machtig inter nationaal bureau zou ons land het no dige geld hebben gékost, zonder dat w(] er veel nut van zouden hebben gehad. Het karakter van de Nederlandse emi gratie mi grafton for settlement eist tweezijdige regelingen, zoals ons land deze reeds met een aantal immi gratielanden heeft afgesloten. In deze richting moet worden voortgegaan. Het is zeer nuttig, om daarbij nuchter te blijven. JN NAPELS is het net andersom ge gaan. Onder auspiciën van de ILO, de Engelse aanduiding voor het Inter nationale Arbeidsbureau te Genève, was een prachtig plan uitgebroed. Men wilde een internationaal bureau stich ten, dat zeggenschap zou hebben op 't gebied van emigratie en immigratie. De kosten werden geraamd op meer dan tien millioen dollar per jaar. Voorts zou een hulpfonds moeten wor den gevormd van vijf en twintig mil lioen dollar, waaruit financiële bijstand zou worden geboden aan landen, die deze nodig hadden om emigratie mo gelijk te maken. Het was inderdaad een „kostelijk" plan. Het ging uit van de „dirigistische" idee, welke na de oorlog zo algemeen naar voren is gekomen. Daarbij zwij gen we nog maar van de strijd tussen de IRO, de internationale organisatie voor de hulp aan vluchtelingen en ont heemden. en de ILO om de leiding in het nieuwe orgaan. Voor het gemak bracht men alles maar onder dezelfde noemer. De hulp aan vluchtelingen, de internationale uitwisseling van arbeidskrachten en de emigratie lagen, zo vond men, in hetzelfde vlak. Het administratieve or gaan, dat men zich voorstelde te stich ten, zou de zorg voor al deze groepen op zich nemen. Hierin kwam typisch de mentaliteit van een arbeidsbureau tot uiting. In Nederland is dezelfde strijd ge voerd. Hier huldigt men thans echter gelukkig andere opvattingen, gezien de door de regering gepubli ceerde emigratie-nota. Dat emigratie hetzelfde zou zijn als internationale arbeidsbemiddeling, wordt hier te lande noch door de regering noch door de Staten-Generaal aanvaard. Mislukte poging. QELUKKIG is ook internationaal de ze gedachte niet gemeengoed ge worden. Het emigratie-congres te Na pels heeft het project niet aangeno men. Dat was b(j de opening trouwens al te voorzien. Om het plan te kunnen uitvoeren, had men dollars nodig. Zoals soms in een familie met arme en rijke bloed verwanten de armen reeds beschikken over de duiten van de rijken, nog vóór ze deze hebben ontvangen, zo was ook hier alvast maar een plan opgezet, zonder dat men wist of de rijke oom het er mee eens was. De rijke oom dat was in dit ge val Amerika. Op de welwillendheid van de Verenigde Staten hadden de plan nenmakers al hun hoop gevestigd. Hun hoop werd niet vervuld. De leider van de Amerikaanse delegatie, een zeer welwillend man die zeker geen heer- sersnatuur als de Oostenrijkse staats- doordat afvalstoffen In Uw dar men zijn achtergebleven die de werking van belangrijke organen vertragen of verlammen? Neem eens per week één of twee Laxeer- Akkertjes, die de darm-werking regelen, zonder pijnlijke krampen of ontsteking der darmsljjmvlle- ten. Laxcer.Akkertjes werken vlug en veilig en veroorzaken geen gewenning. Zij zijn daardoor ook net aangewezen middel bij chro nische verstopping. (Advertentie, Ing. Med.) VRIJDAG 2 NOVEMBER HILVERSUM I. 402 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.- muzlek. 8.40 Idem. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram.muzlek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram.muzlek. 11.10 Sopraan en niano. 11.30 Gram. muzlek. 12.00 Harp-Ensemble. 12.30 Land- en Tulnbouwmededellngen. 12.33 Amusementsmuziek. 11.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Gevarieerde muziek. 13.45 Gram.muziek. 14.00 Wenken voor de tuin. 14.15 Gram.muziek. 15.00 Omroeporkest en solist. 15.40 Voordracht. 16.00 Strijk kwartet. 16.30 Voordracht. 16.50 Gram. muzlek. 17.00 Verzoekprogramma voor de jeugd. 17.30 Militaire reportage. 17.40 Gram.muzlek. 17.45 Fries programma. 18.00 Nieuws. 18.15 Amusementsmuziek. 18.45 Gram.muziek, 19.15 Regeringsuitzen ding: „Verklaring en toelichting". 19.35 Gram.muziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.10 Vijf minu ten. 20.15 Radio Phllharmonisch Orkest en solist. 21.15 „Het expressionisme in de beeldende kunst", causerie. 21.35 Piano recital. 22.05 „Zwerftocht door het verre Oosten", reportage. 22.15 Meisjeskoor en orgel. 22.30 Orgelconcert. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berlch- ten. 23.15 „Het Evangelie in Esperanto", causerie. 23.3024.00 Gram.muziek. HILVERSUM n. 298 m.i 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.33 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.18 Gram.muzlek. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gram.muzlek. 10.00 „Kinde ren en mensen", causerie. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Gram.muzlek. 10.30 School radio. 10.50 Sopraan en piano. 11.10 Voor dracht 11.80 Gram.muzlek. 12.00 Amuse mentsmuziek. 12.30 Land- en Tuinbouw- mededelingen. 12.33 Sport en prognose. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram.muziek. 13.20 Orkestconcert. 14.00 Kookpraatje. 14.20 „Le Nozze di Figaro", opera. 16.00 Orgel en zang. 18.80 Voor de Jeugd. 17.00 Gemengd koor. 17.20 Muzi kale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felici taties. 18.45 „Denk om de bocht". 19.00 Pianospel. 19.10 Voor emigranten. 19.30 „Eenheid en eendracht", causerie. 19.50 „De voogdijvereniging „Tot Steun" be staat 75 Jaar". 20.00 Nieuws. 20.05 Be richten. 20.10 Boekbespreking. 20.15 Gra- mofoonmuziek. 20.30 „Benelux". 20.4C „Een sterk volk", causerie. 21.00 Cabaret 21.30 „De Ducdalf". 21.50 Buitenlands weekoverzicht. 22.05 Lichte muziek. 22.30 Gram.muziek. 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 „In Huwelijk en gezin", causerie. 23.39— 24.00 Omroeporkest. Televisie AVRO: 20.15—21.45: 1. Ope ning; 2. Televizier; 3. Pauze-Gymnastiek Pauze. 4. Chansons; 5. Tele-mimlek: 0. Sluiting. 85. De agent Karei Klabak was door de verschillende verschrikkelijke belevenissen van die ochtend zó over stuur geraakt, dat hij in het hoofd bureau van politie in de donkere turf- kelder was gekropen, waar hij met de handen voor zijn ogen was gaan zit ten snikken. Hij trilde van de zenuwen. En eerst toen dat een beetje bedaarde besloot hij in de gang een slokje water te gaan drinken, hoewel hij besefie dat dit een levensgevaarlijke onderneming was, daar hij vermoedde, dat Pytha de slang na zijn maal te hebben gedaan met commissaris Konijn nog steeds in het gebouw zou rondschuifelen. Hij stak voorzichtig zijn hoofd om de hoek van de deur en gluurde in de gang, juist op het ogenblik dat bode Biesjes de buitendeur openwierp en schreeuw de: „Karei, waar zit je? We hebben de leeuw Piet te grazen en die moeten we met z'n tweeën naar zijn hok terug brengen". „M-m-moeten wij de leeuw naar zijn hok terug brengen?" vroeg hij sidderend. „W-W-wie heeft dat ge zegd?" „Kom, maak voort", zei bode Biesjes. „Je hoeft nergens bang voor te zijn, want de leeuw Piet kan geen pap meer zeggen. Die heeft een ver schrikkelijk pak slaag gehad van Jim- my Brown. We hebben hem bovendien stevig vastgebonden. Hij kan geen vin meer verroeren". De agent Karei be greep, dat er nu iets van hem verwacht werd. Zuchtend liep hij achter de bode Biesjes aan. Acht Indonesische leerling-ver keersvliegers zullen op 6 Nov. naar Nederland vertrekken voor een djplei- ding op het vliegveld Ypenburg. (Advertentie, Ing. Med.) gINDS de komst van de stamvader in Noord-Holland heeft het geslacht Rempt zich gekenmerkt door een grote arbeidslust. Nicolaas was de pionier, zijn zoon Andries schiep zich een be staan in Aartswoud en zijn kleinzoon Pieter kocht na vele jaren van onver flauwde IJver een eigen smederij. Ook de verdere nakomelingen van wie ik er slechts enkele noem vallen op door hun buitengewone werkzaamheid. ANDRIES REMPT werd op 14 Maart 1803 geboren op de Kerkebuurt te Aartswoud, als zoon van Pieter Rempt en Louwrensje Kuiper. Hij werd ver noemd naar zijn grootvader. Hij groeide voorspoedig op en toen hij vijf jaar oud was werd hij leerling op de dorps school. Leergierig als hij was maakte hij goede vorderingen. Spelenderwijs was hij zijn vader behulpzaam in de smederij. Dolgraag vergezelde hij zijn vader, die behalve smid ook veearts was en vaak een tochtje maakte langs de boeren. Wat zijn vader hem op die tochten vertelde over gebreken en ziek ten van de dieren, zou hij later zelf in practijk brengen. Als jongeman leerde hij Lijsbeth de Jong kennen, de dochter van de te Hoogwoud gevestigde onder wijzer Dirk de Jong en diens vrouw, Lijsbeth Kroon. Op 7 Mei 1826 trad Andries te Hoog woud met Lijsbeth in het huwelijk en nam de smederij over van zijn vader, die zich daarna meer specialiseerde in veeartsenij. Slechts in de drukste tijden was AndrTes hem hierbij behulpzaam. Het huwelijk werd gezegend met vier zonen, geboren in 1827, 1828, 1834 en 1836, resp. Pieter, Dirk, Andries en Louis. Zware zorgen bleven Andries echter niet bespaard. Zijn nog jonge vrouw werd ziek en stierf na een ziek bed van enkele maanden op 23 Mei 1838. De verslagenheid in het gezin was groot, maar Andries vond in zijn arbeid verzet. Om zijn kinderen weer een moeder te geven trouwde hij enige maanden later met het weesmeisje Trijntje Pais, dat van Terschelling naar het vasteland was gekomen en het ge zin bijstand bood. Uit dit huwelijk wer den vijf kinderen geboren, waarvan twee jong overleden. Onvermoeid werkte Andries door, tot zijn zoon Pieter de zaak overnam. Andries werkte daarna nog als „landman", hetgeen „boer" betekent. Hoewel het zeker is, dat hij tussen 1860 en 1869 overleed, heb ik te Hoogwoud geen overlijdens- acte kunnen vinden. Wellicht willen de ambfenaren van de burgerlijke stand in de omliggende gemeenten even de tienjaarlijkse tafels tussen 1860 en 1869 nazien en mij de datum berichten. DIRK REMPT (1828—1892). TMRK aanschouwde het levenslicht op 14 Augustus 1828 in het sinds 1776 door de familie Rempt bewoonde huis te Aartswoud. Grootvader Dirk de Jong had er veel plezier in zijn kleinzoon on derwijs te geven. De intelligente knaap leerde gemakkelijk, bekwaamde zich door zelfstudie en volgde later meer uitgebreid onderwijs te Amsterdam. We behoeven niet te raden, welk beroep hij zou kiezen. De liefde voor het dier was ook hem aangeboren en het leek op een erfrecht, dat van vader op zoon over ging. In tegenstelling tot zijn voorvade ren werd hij alleen veearts. Wel volgde hij geen academische opleiding, maar hij verstond zijn vak. Zijn grote rayon omvatte ook Wervershoof, waar hij het boerenmeisje Marijtje Oud leerde kennen en op 14 Nov. 1852 huwde. Na zijn huwelijk vestigde Dirk zich als zelfstandig veearts te Aartswoud. De 12de September 1858 werd het gezin verblijd met de geboorte van een zoon tje. Maar helaas, zijn vrouw stierf 12 dagen later. Groot was de droefheid, maar Dirk zat niet bij de pakken neer en bouwde aan zijn toekomst, hoe troosteloos deze ook leek. Twee jaren na de dood van zijn eerste vrouw her trouwde Dirk de 12de April 1860 te Oudkarspel met Aaltje Pranger. Vanaf die dag zouden geen grote tegenslagen zijn gezin meer treffen. Het is bijna on gelooflijk, zo hard Dirk Rempt heeft gewerkt. In latere jaren was zijn rayon zelfs uitgebreid tot de Waard- en Groet polder, Enkhuizen en Opperdoes. Voor zijn reizen had hij steeds drie paarden nodig, die voor verschillende routes werden gebruikt. Waarschijnlijk ten gevolge van zijn harde werken werd bij hartpatiënt. Hij stierf te Aartswoud op 25 Juli 1892. Zijn huwelijk werd gezegend met elf kinderen. Zijn zoon Jan, geboren 26 Januari 1861, volgde de colleges aan de Universiteit te Utrecht en vestigde zich als veearts te Ouderkerk aan de Am- stel. Zijn zoon Dirk studeerde te Am sterdam en vestigde zich als arts te Rotterdam, waar hij later aan de Maas kade specialist werd voor huidziekten, rheuma en ischias. Hij is vooral bekend en vele oudere plattelanders zullen zich dit herinneren door zijn rubriek „Ui* het blóte-biene land" in verschil lende couranten, waarbij hij als pseudo niem „Merkridt" gebruikte. Verdere nakomelingen. Ook in Amerika heeft het geslacht Rempt nakomelingen. Rens Rempt, ge boren 24 Augustus 1847, emigreerde 1 Juli 1917 naar Amerika, waar hij drie jaar later te Raymond overleed. Zijn zoons Lourens en Pieter vertrokken in 1915 en 1911. De heer D. Rempt, directeur van de Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren, is voor de Noordhollandse boer een welbekende figuur. Na zijn studie aan de RHBS te Hoorn en Den Helder volg de hij de colleges aan de universiteit van Utrecht, slaagde voor dierenarts en vestigde zich 16 Aug. 1923 te Nieuwe Niedorp. Op 1 Dec. 1946 werd hij be vorderd tot Provinciaal Directeur. A. MEKKEN. 41. De Meester was zo geschrokken van de Maat, dat hij direct aanstalten begon te maken om de vuren te doven, doch Kappie wist daar nog niets van. Toen hij op de brug kwam en daar de Maat niet aantrof, werd hij zo woedend dat hij van louter drift zijn pet aan stukken scheurde. „Dat is me ja wat moois! Wat moet ik nu zonder stuurman beginnen! Waar zit die klont nu weer!" schreeuwde hü, terwijl hij zelf het stuurrad greep. Op hetzelfde ogenblik hoorde hij maal deul van hok open en man weg!" de voeten kwam. Maar al zijn zoeken voetstappen, maar toen hij omkeek was „Wat is dat nu weer?" schreeuwde zou hem niet baten want de vluchte- het slechts Ah Sing die met een onge- Kappie geschrokken. Ga hem zoeken! Jing was inmiddels al een heel eindvan lukkig gezicht de brug op kwam. Hij moet ergens aan boord zitten en v „Gevangene ontsnapt zijn!" hakkelde breng mij een andere pet!" f "Kl'aak verwijderd en zwom met de kok. „Mij hem eten willen blengen, Ah Sing maakte haastig, dat hij uit Iorse gen °P "e kust toe- DOOR MARIOR1B VERNON 78) „Mooi. Ik bij blij dat je hebt ge noten". De twee meisjes liepen, op twee hon den na, alleen door de verlaten kleine dorpsstraat. Nan keek eens even van terzijde naar haar vriendin, want ze merkte dat Peta's meestal stralende humeur ge drukt was; en haar gewone vitaliteit en sprankelende vrolijkheid getemperd waren. „Wat is er, Peta?" vroeg ze impulsief. Ze was zo aan Peta verknocht dat ze het ellendig vond haar ongelukkig te zien en dat ze vanmorgen ongelukkig was, daarvan was Nan overtuigd. „Wat er is?" Peta schrok op, alsof haar vriendin haar uit een diepe droom had gewekt. „Niets natuurlijk. Waar om?" „NouNan aarzelde uit vrees haar te kwetsen, maar was toch verlan gend te helpen, indien dat mogelijk was. „Je bent meestal zo vrolijk.... ik had het gevoel dat er iets was dat je hin derde, dat is alles. Ik vroeg me af of ik je misschien zou kunnen helpen." „Je bent een schat, Nan". Peta drukte hartelijk haar arm en had spijt van haar kattigheid. „Ik....je bent altijd zo lief voor me en ik verdien het hele maal niet. Blake had groot gelijk." Nan keek haar verschrikt aan. Ze had hem natuurlijk opgemerkt toen hij met Peta danste en ze was verbaasd geweest om hem daar te zien ze had hem altijd beschouwd als een eenzame figuur die genoeg aan zichzelf en het land aan mensenmenigten had Ze had er zich ook even over verbaasd hoe het kwam dat Peta bevriend was met Blake na de lelijke dingen die ze van hem had gezegd: het was niets voor de trotse en eigenzinnige Peta om hem zijn onbeschaamdheid te hebben ver geven. Maar Nan was te zeer vervuld geweest van haar eigen geluk die avond om er verder veel aandacht aan te wij den, zodat het als een grote verrassing kwam dat ze over haar hadden ge sproken. „Heeft hij dat gezegd?" riep ze uit en Peta knikte lachend. „Ja. Hij heeft gelijk, weet je. Jij bent lief en evenwichtig en onzelfzuchtig. Jij hebt moed" ze hield op en een schaduw viel over haar gezicht. „Ter wijl ik niet eens de moed heb om te doen wat ik zou willen". Het was bijna alsof ze tot zichzelf sprak en zich niet bewust was dat er iemand luisterde. „Neen, ik heb de moed niet om met alles te breken, om lak te hebben aan conventies en Opnieuw hield ze op en Nan vroeg zachtjes met oprechte bezorgdheid in haar stem: „Peta! Wat is er? Wat scheelt er aan?" Het jongere meisje liet een bitter lachje horen en deed een poging zich te beheersen. Zelfs aan Nan, haar beste vriendin, die ze blindelings vertrouw de, kon ze de waarheid niet bekennen, dat ze hevig, tof over haar oren ver liefd was op Blake Holdcroft, maar dat ze er nog niet zeker van was of hij werkelijk ook van haar hield of haar alleen maar het hof maakte om het genoegen haar te temmen en dat ze, zelfs al hield hij van haar, toch niet met hem kon trouwen. „Ik maak me zorgen", zei ze. „Onze schulden worden steeds groter, Nan en onze schuldeisers steeds dreigender. Het zou verschrikelijk zijn, vooral voor moeder, als er iets van uitlekte. Denk je eens in hoe mensen als de Chelfords zouden gnuiven en genieten!" Nan zweeg en besefte de ernst van de toestand. „Maargisteravond moet handen vol geldstamelde ze ten slotte, in een poging om dat in overeenstemming te brengen met Peta's verklaring, want ze dacht aan de drank, de kostbare bloemen en de beeldige japonnen die Peta en haar moeder hadden gedragen. Peta liet een vreugdeloos lachje ho ren. „Moeder heeft een paar aandelen ver kocht", legde ze uit, „maar ze zegt dat ze nu niets meer over heeft, behalve een paar die zo zijn gedaald dat ze nauwelijks nog honderd gulden zouden opbrengen. En gisteravond werd als.,.. als een geldbelegging beschouwd". Ze keken elkaar aan. Nan's ogen wa ren groot en verschrikt, want ze ging het begrijpen. „Bedoel je...." Peta knikte. „Precies. Moeder rekende erop dat de fraaie verlichting en de muziek, de drank en mijn mooie jurk, en vooral mijn mooie persoontje...." Peta kuch te spottend om haar woorden hun zelf ingenomenheid te ontnemen, „Neville tot daden zouden brengen. Wanneer de datum van het huwelijk vaststaat niet te ver meer in het verschiet ligtl kunnen we rustig zijn en een zucht van verlichting slaken." „O ja." Nan begreep het heel goed al te goed voor haar gemoedsrust. Ze was dwaas geweest de vorige avond om zo in de wolken te zijn Neville was na tuurlijk zo aardig voor haar geweest omdat ze hem in zijn moeilijkheid had geholpen. Waarom was ze zo gek ge weest zich te verbeelden dat er méér tussen hen zou kunnen bestaan? Hij vond haar aardig, maar hij was van Peta, en zo aan haar verknocht, als- of (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 7