Egyptische regering waarschuwt tegen voortzetting Britse aggressie l)W Collaborateurs worden bedreigd met Middeleeuwse straffen Grondstrijdkrachten ingezet bij atoombom-explosie in Nevada Engelse volk gaai nieuwe versobering tegemoet Regering verenigt zich met de voorstellen der Staatscommissie Frankrijk acht de V.N. onbevoegd Ko-hi ÏS Gezant hu t zich in stilzwijgen Linkse Tories Vrijdag 2 Nov. 1951 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 76e Jaarsane No-11249 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Royal Navy meert de schepen in Suez-kanaal De komende Grondwetswijziging Minimum-leeftijd Tweede Kamerlid 23 jaar Duizend militairen groeven zich in Wetsontwerp bij Tweede Kamer ingediend Hoe Nederland thans zou stemmen Krachtige maatregelen in het vooruitzicht IMee^eAicM Vervoer van pluimvee verboden Eisenhower op bezoek bij Truman Scholen misschien op Zaterdag dicht BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—. elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten pE Egyptische „waakzaamheids- en bevrijdingsgroep" in de provincie Sharkla heeft gisteren in pamfletten medegedeeld, dat elke Egyptenaar, die wordt schuldig bevonden aan samenwerking met de Britse troepen in de Kanaalzone zoals o.a. arbeiders, leveranciers, handelaars en vrachtautobestuurders gegeseld zal worden en dat op zijn gezicht in het openbaar met een rood gloeiend ijzer een merk zal worden gedrukt wegens „het bedrijven van hoogverraad' De Egyptische regering heeft de Britse militaire autoriteiten medegedeeld, dat „drastische stappen zal nemen", indien de Britse troepen niet ophouden een „aggressieve houding jegens de Egyptische politie aan te nemen". Gisteren zijn negen leden der Egyptische politie en een burger wegens anti-Britse be drijvigheid zjj hadden arbeiders opgewekt niet voor de Britten te werken uit de Kanaalzone gezet. TiE voorzitter van de Egyptische socia- Iistische partij, Ahmed Hoessein, heeft onmiddellijk na zijn ontslag uit de gevangenis een onderhoud gehad met de minister van binnenlandse za ken. In een krantenartikel schreef Hoessein: „Van nu af aan zullen de Egyptische socialisten met kogels, dol ken en ontplofbare stoffen aan de zijde van het leger, de politie en de forma ties vrijwilligers strijden om de Britten uit het land te verjagen". Hiermede is het de regering gelukt de beide werk zaamste groepen van dc oppositie, de Mohammedaanse broederschap en de socialisten voor zich te winnen. IJIT Tel El Kebir is gemeld, dat een mishandelde wachtsman is aange troffen met twee gebroken benen en een schedelbreuk. Bij Ismailia heeft Egyptische politie een menigte gehol pen bij het omverwerpen van twee met flesjes Coca Cola geladen vrachtauto's. De menigte deed zich aan de drank te goed en gooide de lege flesjes naar voorbijkomende Europeanen. Het meren van schepen in het kanaal wordt thans waargenomen door Brits marinepersoneel. Men verwacht, dat over enkele dagen nog slechts een klei ne kern van trouwe Egyptische arbei ders over zal zijn. Uit de Soedan, Malta, Cyprus en Mauritius zullen dan arbei ders naar Egypte worden overgebracht. De Egyptische regering heeft de bond van arbeiders in het Suez-kanaal in middels verzocht de boycot te beperken Britse soldaten fouilleren Egypte- naren, op wapens en munitie in het pebied dat rechtstreeks tot de be twiste zone behoort. P=SB TENEINDE te ondervinden of wapens met kernenergie met goed gevolg ge bruikt kunnen worden ter ondersteuning van de grondstrijdkrachten en om te bewijzen, dat infanterie een atoomaanval kan doorstaan, is gistermiddag op het proefterrein bij Las Vegas (Nevada) de eerste proef met een atoomontplof fing genomen, waarbij grondtroepen betrokken waren. De bij de oefening be trokken militairen leden geen verliezen. In een mededeling van de commissie voor atoomenergie wordt gezegd, dat de proefneming veel belangrijker inlich tingen zal verschaffen dan verwacht werd. den betrokken. Men concludeert hier- lot Britse oorlogsschepen en andere schepen, die goederen voor de Britse troepen vervoeren. J^E BRITSE autoriteiten hebben het verbod op het vervoer van zware clie over de weg naar Suez naar Cairo weer opgelegd. Op berichten over de arbeidstoestand in de Kanaalzone is censuur ingesteld. Woensdag had ruim een vijfde deel van de ongeveer 70.000 arbeiders in de zone het werk neer gelegd. De gezinnen vanleden der Britse strijdkrachten zullen in zeven beschermde gebieden worden onderge bracht. Verscheidene honderden gezin nen, waarvoor geen plaats is, zullen naar Engeland worden gezonden. Onder de Britse soldaten zijn in het Engels gestelde vlugschriften verspreid, waarin gezegd wordt: „Britse soldaten, welk een glorierijke daden volbrengt gij door op weerloze burgers te schieten. Gedenk het oog om oog, tand om tand. Verlaat het land, u bent nu gewaar schuwd'. De pamfletten waren onder tekend door „de verdedigers vai. de Islam". Pakistan heeft zich bereid verklaard in het Brits-Egyptische geschil te be middelen. Verhuizing op Downing-street no. 10 Oud-minister Altlee's persoonlijke bezittingen verhuizen naar elders DIJ DE TWEEDE KAMER zijn thans de reeds aangekondigde wetsontwerpen ingediend, die betrekking hebben op de aanstaande wijziging van de grondwet. De regering kan zich in het algemeen verenigen met de voorstellen van de staatscommissie, die voornamelijk betrekking hebben op een in te stellen Kamer voor grondwetsherziening, de verhouding tussen Nederland en Indonesië, Nieuw- Guinea, Suriname en de Nederlandse Antillen, het aantal leden der Staten- Generaal en de minimum-leeftijdsgrens voor het lidmaatschap van de Staten- Generaal en de Provinciale Staten. Het voorstel betreffende de buitenlandse betrekkingen kon niet tegelijk met de «r^J-ge voorstellen..vacx indiening bU de Tweede Kamer gereed zijn. Duizend speciaal opgeleide manschap pen hadden in de „frontlinie" gevechts stellingen ingenomen, loopgraven en eenmansgaten gegraven en verbindings lijnen aangelegd. Zij waren ingeschakeld voor de „observatie van het effect van de ontploffing op proefvoorwerpen en uitrustingen en voor het bestuderen van psychologische en physiologische reac ties". De ontploffing was te Las Vegas zichtbaar als een lichtstraal in de lucht in noord-westelijke richting. Door de explosie braken ruiten op 120 km af stand. Uit het feit, dat de vlam bij hel der daglicht in Las Vegas zichtbaar was, leiden waarnemers af, dat het niet een zogenaamde „babybom" was zoals bij de eerste proef. De proef van gistermiddag zal de enige zijn, waarbij troepen zullen wor- uit, dat het leger resultaten. voldaan is over de QVER HET voorstel tct het instellen van een Kamer voor grondwetsher ziening zegt de regering dat grond wetsherziening in de loop van een parlementaire periode dient mogelijk te blijven zonder de continuïteit in de samenwerking tussen regering en Sta- ten-Generaal te schaden. Het wetsontwerp bepaalt, dat de Ko ning de verkiezing van een Kamer voor grondwetsherziening moet gelas ten binnen twee maanden na de af kondiging van de wetten, houdende voorstellen tot grondwetsherziening. Een nieuwe rechtsorde I^AT betreft de wijzigingen in ver band met de nieuwe verhouding tot Indonesië is de regering van oor deel, dat een speciale bepaling aan Nieuw-Guinea dient te worden gewijd. De voorgestelde bepaling is echter zo soepel mogelijk geredigeerd, daar de bestaande onzekerheid omtrent de toekomstige status van dit gebiedsdeel het gewenst doet voorkomen geen ge detailleerde regeling te treffen. In het wetsontwerp is de bepaling opgenomen, dat het vertegenwoordi gende lichaam, of bij ontstentenis hier van vertegenwoordigers van de bevol king worden geraadpleegd. Voor wijzi ging van de status van Nieuw-Guinea in afwijking van de bepalingen van de yOLGEND JAAR JUNI vinden in ons land weer verkiezingen plaats. Wanneer er op het ogen blik een verkiezing zou worden gehouden, zou, volgens een pas gehouden onderzoek van het Ned. Instituut voor de Publieke Opinie, de uitslag zijn: 33% KVP bij de verkiezingen op 26 April 1950 31,6en op 7 Juli 1948 31,04%); 27% P.v.d.A. (25,7 en 25,61); 12% Anti Rev. (12,4 en 13,21); 10% Chr. Hist. 10,5 en 9,19); 8% VVD (8,5 en 7 94); 6% CPN (6,8 en 7,74); 2% St. Geref. (2,2 en 2,37); 0% Weiter (0 en 1,26); 2% andere partijen (2(2 en 1.64). grondwet wordt de instemming van twee-derde van beide Kamers der Staten-Generaal geëist. De betrekkingen tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen worden in een statuut geregeld. Aan gezien nog niet vast staat, tot welke resultaten het nadere overleg zal lei den, dient bij de thans aan de orde zijnde grondwetsherziening te worden uitgegaan van de bestaande rechts toestand. (Zie verder elders in dit blad) De regering van Churchill zal het Engelse volk de volgende week voor bereiden op nieuwe versoberingen, zo wordt in welingelichte kringen te Lon den vernomen. De regering zal dan in het parlement de maatregelen aankon digen, die zjj zich voorstelt te nemen om verdere achteruitgang van de be talingsbalans tegen te gaan. Zoals bekend, heeft Engeland een te kort op zijn betalingsbalans, dat thans meer dan 600 millioen pond sterling per jaar bedraagt. De dollarreserve van Engeland is op het ogenblik weliswaar groter dan in 1949, doch vermindert snel. Churchill zal in de eerste plaats trach ten een einde te maken aan verspillin gen in de regeringsdepartementen De minister van financiën, Richard Butler, die de volgende week ver moedelijk op Donderdag de economi sche debatten in het parlement zal openen, zal zijn plannen voor herstel van de normale stabiliteit uiteenzetten. De jongste rapporten van zijn ambts naren hebben Butler overtuigd van de noodzaak van onmiddellijke en krach tige maatregelen. De Tsjechische spionnage De gezant van Tsjechoslowakije bij ons Hof, dr. J. Martinic, heeft ver klaard, nog geen commentaar te kun nen geven op de door de Nederlandse regering aan het ANP ter publicatie verstrekte gegevens over Tsjechische spionnage-activiteit in ons land. Hij wacht daarover de nadere in structies van zijn regering af. MET de in Groot-Brittannië gebruike lijke spoed, die zo gunstig afsteekt tegen hetgeen in landen als bijvoor beeld Frankrijk op dit gebied gepres teerd wordt, heeft Churchill zijn „kern kabinet" voltooid. Zestien topministers coördineren alle activiteiten van Je staat. Daarmede is Churchill weer een stap verder gegaan op de weg, die Attlee reeds voor hem bewandelde: het concentreren van alle bestuurs- en be slissingsmacht in handen van een groep, die zo klein en homogeen is. dat zij onder alle omstandigheden snel kan handelen. Nu de namen van Churchills naaste ^medewerkers bekend en de posten ver deeld zijn, is het mogelijk, de koers, die de nieuwe conservatieve regering in het binnenland varen zal, bij benade ring juist te bepalen. Haar eerste offi ciële daad is geweest, de salarissen der ministers met bijna een derde te ver minderen en een rigoureuze bezuiniging bij het gebruik van dienstauto's aan te kondigen. Men mag daarin geen propa gandastunt zien. Er bestaat geen twij fel aan, dat het kabinet zich ernstige zorgen maakt over de precaire finan ciële positie, waarin de Britse staat ver keert. Men moet daarom aannemen, dat het door het geven van een voorbeeld de sfeer heeft willen scheppen, waarin het mogelijk zal zijn, ook van anderen offers te vragen. Dat deze offers niet eenzijdig zullen worden gevergd van de arbeidersmassa, aan wie volgens de Britse conservatie, ven van de oude stempel na de oorlog een positieverbetering te beurt is ge vallen, die niet door de nationale ar moede zou zijn gerechtvaardigd, en dat ook niet noemenswaard zal worden ge tornd aan de door Labour ondernomen •v,-aerm'sering van het economische leven, bewijzen de politieke opvattingen van verschillende ministers, die door Churchill op sleutelposities zijn ge plaatst. Butler (Finaniiën), Monckton (Arbeid), MacMillan (Huisvesting), Thorneycroft (Handel) en zeker ook Eden (Buitenlandse Zaken) behoren tot de aanhangers van het „new Tory-ism", het neo-conservatisme, dat mijlenver verwijderd staat van het ongebreidelde economische liberalisme. En zij zijn het, die de nieuwe Britse regering domine ren. Natuurlijk verschillen deze conser vatieve nieuwlichters, tegenover wie de oude garde staat, waartoe naast Churchill ook Lord Woolton (Voedsel voorziening en Landbouw) en sir David Maxwell Fyfe (Binnenlandse Zaken) behoren, volkomen van een man als Bevan, maar tussen hun opvattingen en die van een Attlee en Morrison bestaat toch een minder diepe kloof dan men denken zou. Het besluit van Churchill om ten minste ten dele in de economische voetsporen van Labour te treden, kan geen verwondering wekken. Zijn meer derheid is klein en berust nauwelijks op de wil van het Britse volk. Dat dwingt hem tot concessies aan de ar beiders, zoals bij voorbeeld tot de be noeming van Monckton aan Arbeid in plaats van sir David Maxwell Fyfe, die door het „schaduwkabinet" voor deze post was bestemd. Tijdens de verkie zingscampagne maakte sir David zich echter al te onbemind bij de arbeiders. En meer concessies zullen zeker vol gen, zodat Groot-Brittannië, zij het in een langzamer tempo, de weg zal blij ven gaan der economische vernieuwing. In ruil daarvoor kan Churchill dan van de arbeiders, als hun bijdrage in de de fensie-inspanning, een hogere productie eisen. Verwachting tot hedenavond: In de ochtend op vele plaatsen mist. Overigens half tot zwaar bewolkt met in de middag plaat selijk enige regen. Zwakke tot matige wind tussen Noord-West en Zuid-West. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. VRIJDAG: Zon op 7.36, onder 17.10; maan op 13.01, onder 19.35. MENEER Heissen Arndt heeft te Keu- len een nieuw record gevestigd. Hij heeft 202 uur aan één stuk piano ge speeld. Hij brak hiermee zijn eigen we reldrecord, dat op 201 uren stond. Vol gens geruchten, die te Keulen de ronde doende geen andere berggelegenheid had dan haar kousen. Over kousen gesproken: In Parijs, waar de vrouwen niet alleen chique, maar ook vindingrijk zijn, verscheen op de boulevards enkele dames, die kousen droegen, zonder kousen te dragen. Hoe bestaat het! De verplichtte, omdat ze geen laag uitge- doen,"zal hij binnenkort ook in Den sneden japonnen mocht dragen en zo- Haag een „uitvoering" geven. Hij zal dan 203 uren spelen. Het ergste lijkt het Theodoor voor het publiek, dat uit fat soen al die tijd zal moeten blijven zit- teq. Een heel wat bewonderens waardiger faam bezit de bekende violist Vehudi Menuhin. Onlangs gaf hij in Sasevo, in Zuid Japan een concert. Dit werd bijgewoond door een gebochelde schoenpoetser, die twee maanden had gespaard om Yehudi Menuhin te kun nen horen spelen. Na het concert ont bood de beroemde violist de schoen poetser bij zich en vroeg hem wat hij nog meer wenste dan alleen een hand tekening en een foto van de grote musicus. Toen de jongen antwoordde „een viool", heeft Menuhin voor zijn vertrek uit' Japan deze wens vervuld. In Wenen, waar ze toch waarachtig niet puriteins zijn, ontsloeg de directie van een nachtbar de charmante kell- nerin Anna Westhofen. Het meisje placht de fooien, die ze ontving te ver bergen in haar kousen. Dit nu, zei de directie, was onbehoorlijk. Anna repli- Labour-bezuiniging en Tory-ver- ceerde, dat de directie haar hiertoe wel sobering: Van de regen in de drup. Parisiennes hadden namelijk een dun streepje op de achterzijde van hun be nen getekend, terwijl men ook een hiel met de tekenstift had vervaardigd. „Als je nylons draagt", zeggen de dames, „zie je toch ook niet of je wat aanhebt. Dit is bovendien heel wat goedkoper. En nooit ladders!" Ja, ladders zijn het ongeluk en lang niet alleen voor dameskousen. In Santiago liep een voet ganger onder 'n ladder door. Hij stootte per ongeluk tegen het nuttige ding aan, waardoor er bovenaf een pot verf om gekeerd op zijn jasje terecht kwam. De schilder, die op de ladder aan het werk was, kwam naar beneden en gaf de on gelukkige een paar fikse stompen, waar op een politieagent tussenbeide kwam. die de situatie niet zo gauw overzag en de voorbijganger in plaats van de schilder inrekende. O De Amerikaanse gevangenissen zitten vol met zonder linge figuren. Kortgeleden werd iemand gearresteerd, die een bijbel had gesto len. Hij was juist een week voor dit misdrijf geschiedde uit de cel ontslagen. Hij verdedigde zich nu met te zeggen: „Ik wilde het goede pad gaan bewande len, maar ik had geen geld om me ver heffende lectuur aan te schaffen". Nu heeft hij gratis een bijbel gekregen. Helaas eentje met een stempel van de gevangenis van New York op het schut blad. Verzet tegen bespreking van Marokkaanse kwestie Frankrijk zal zich met steun van En geland krachtig vei zetten tegen een bespreking van zijn betrekkingen tot Marokko door de Algemene vergade ring van de Verenigde Naties. Het zal voorstellen, dat de Algemene Vergade ring zich in deze onbevoegd zal ver klaren. Het feit, dat Amerika zich in deze van stemming wil onthouden, heeft in Frankrijk verbijstering en ontstemming gewekt. Frankrijks ver mogen, om een zo groot mogelijke bij drage tot de Atlantische verdediging te Uitzondering voor slachtdieren Aangezien de uitbreiding van de pseudo-vogelpest nieuwe maatregelen noodzakelijk maakt, is thans weer het vervoer van pluimvee verboden. Slechts mogen dieren met afgeknipte staart, be stemd voor de slacht, worden getrans porteerd. Het vervoer van eendagskui- kens valt bulten het verbod. Voor de slacht bestemde dieren mogen niet op de pluimveebedrtjven terugkeren. Voorts zijn voorschriften gegeven voor de be handeling van mest, slachtafvallen en veren. leveren, is, zo verklaart men, volko men afhankelijk van zijn positie in Afrika. Men acht de Amerikaanse hou ding dan ook in strijd met letter en geest van het Atlantische Pact. Generaal Eisenhower zal hedenavond op verzoek van president Truman uit Parijs naar de Verenigde Staten ver trekken voor besprekingen met de pre sident en andere hoge Amerikaanse functionarissen. De perschef van Tru man, Joseph Short, deelde mede, dat deze uitnodiging niet als iets bijzon ders moest worden gezien. Eisenhower zal het weekeinde door brengen te Fort Knox (Kentpcky) en Maandag en Dinsdag besprekingen voe ren met Truman en andere regerings leiders. Minister Rutten heeft volgens de Te legraaf een circulaire in voorbereiding, waarin hij de gemeentebesturen en de besturen van bijzondere scholen dringend verzoekt, om 's Zaterdags de scholen gesloten te houden.'Dit in na volging van de Rijkskantoren en met het oog op de precaire kolenpositie.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1