boven alles trlninplieert VIR6INIA voor 8© ct Stad en Omgeving T. C. GOVERS cocos Bijna alle sigaretten heb ik geprobeerd DE FILMS VAN DEZE WEEK Interkerkelijke Gezinsweek vond degelijke voorbereiding Aantal prot.-christelijke lagere scholen met één vermeerderd Jongeren krijgen een werkzaam aandeel Dinsdagmiddag opening met tentoonstelling Avond met muziek en zang in de Marinecantine Lezing voor het Nederlands Klassiek Verbond Zilveren jubilaresse bij Vroom en Dreesmann Mocvfit U! British Women's Club komt Maandag weer bijeen Rehoboihkerk weer in gebruik als noodgebouw De heer P. Kramer tot hoofd benoemd Passagierslijst „Ruys" ligt ter inzage IN HET KORT R." DE WITTE: De drie Musketiers Voor „Het Witte Kruis" TIVOLI Captain Horatio Hornblower Tussen Haaks en Kuifje H mm fllii IM É.inn.'Si Het is na de bevrijding een goede traditie geworden, dat in ieder najaar ver schillende kerkelijke groeperingen samenwerken bij de organisatie van een z.g. „Interkerkelijke Gezinsweek". Over het gehele land wordt in deze periode de aandacht gevestigd op de betekenis van het gezin, als één van de belangrijkste elementen der samenleving. Ook in Den Helder werd een comité tot voor bereiding van een dergelijke gezinsweek gevormd. Dank zij de van vele zijden ondervonden steun kon een aantrekkelijk en verantwoord programma worden samengesteld. Jonge mensen, die over trouwen den ken, en ook jonggehuwden zullen tal van problemen, die in hen leven, op Dinsdagavond 13 November in de Lut herse kerk aan de Wezenstraat behan deld zien door de Rotterdamse arts dr. P. J. F. Dupuis. Zijn onderwerp zal zijn „Sexualiteit, liefde en huwelijk". Deze avond begint om half acht. Besluiten wij met te vermelden, dat bij het voorbereiden van de Gezins week wordt samengewerkt door de Ne derlands-hervormde gemeente, de Her- steld-Evangellsch Lutherse kerk, de Doopsgezinde gemeente, de Oud-Katho lieke kerk, het Leger des Heils en de Evangelisatie Vijzelstraat. Voorzitter van het plaatselijke comité is dr. J. J. J. van Sluijs, Doopsgezind predikant. De gezinsweek wordt in Den Helder ingeleid met de tentoonstelling „Rond om het kind", die Dinsdagmiddag 6 No vember om twee uur in het gebouw Palmstraat wordt geopend. In aanslui ting daarop wordt tweemaal achtereen de film „U en uw kinderen" vertoond. Omdat deze eerste dag van de gezins week in het bijzonder voor de moeders is bestemd, volgt om vier uur een pro grammapunt, dat tot titel kreeg: „Zin gen en vertellen in het schemeruur." Menige moeder, die wel eens moeilijk heden heeft met haar kroost, in het uurtje dat het te donker wordt om nog buiten te spelen terwijl eigenlijk de lamp nog niet kan worden aangestoken, zal uit deze demonstratie veel kunnen opsteken. 's Avonds om acht uur spreekt mej. mr. M. A. Klomp uit Utrecht over het originele onderwerp „Moeilijke ouders" Men behoeft niet te vragen, welke zijde van vele paedagogische problemen door de spreekster zal worden belicht. Jeugdavond In de Nieuwe kerk aan de Weststraat wordt Woensdag een jeugdavond ge houden. Verschillende jeugdorganisaties hebben hun medewerking toegezegd en de organisatoren vonden zelfs enkele jongeren bereid een korte toespraak te houden over hun visie op het gezins leven. Als voornaamste spreker zal ech ter optreden de Amsterdamse jeugd- predikant ds. A. K. Abcouer. De avond die om half acht begint, zal verder wor den gevuld met muziek, samenzang, volksdansen en een lekespel. Het onderwerp „Liefde en trouw in het huwelijk" zal op Vrijdagavond in de Doopsgezinde kerk aan de Kerk- gracht worden besproken door de Bus- sumse psychiater jhr. H. de Ranitz. Deze bijeenkomst is in het bijzonder voor echtparen bestemd. Een groep afgestudeerde leerlingen van het Amsterdamse Conservatorium heeft Donderdag op uitnodiging van O. S. en O. een zang- en muziekavond verzorgd in de Marinecantine. Er was vrij veel belangstelling voor dit experiment, dat ook wat het ge- bodene betreft zeker slaagde. Het was wel te merken, dat de artisten weinig routine op de planken hadden, maar dat werd ruimschoots vergoed door het enthousiasme waarmee gezongen en gemusiceerd werd. Het kwartet uit Pürcell's Midsummernightsdream" werd gespeeld door Dieuwke Joustra (viool), Wim ten Have (altviool), Hans van der Weijden (fluit) en Mar van Duyn (piano). Van de zangnummers werden terecht bijzonder gewaardeerd de negro-spirituals van de bariton Nico Dekker en het duet uit,, De Parel vissers", gezongen door de tenor Johan van Haagen en de bariton Frans Bocxe. Een zeer geslaagd sluitstuk was het „declamatorium" van Henriëtte van Eyk, dat talentvol werd voorgedragen door Nico Dekker en van een origineel muzikaal „commentaar" werd voorzien door Mar van Duyn. Voor de afdeling Den Helder van het Nederlands Klassiek Verbond zal dr. Mod. van Straaten op Woensdagavond 7 November in het gemeentelijk ly ceum aan de Hoofdgracht spreken over „De visie van de antieke mens op het wereldgebeuren". Iedere belangstellen de kan deze lezing, die om half acht begint, bijwonen. III c«ll«ctic O Drukkerij Egner Jr Tel. 2531 Oen Helde» (Advertentie, Ing. Med.) Voor de zevende maal sinds de oor log was gistermiddag de zaak van Vroom en Dreesmann gesloten wegens een zilveren jubileum. Ditmaal kon het hele personeel getuige zijn van de huldiging, die werd bereid aan mej. A. M. Winter, een goede bekende van de cliëntele der afdeling dames-mode artikelen en handschoenen. De moeder en de oudste broer van de jubilaresse konden de feestelijke morgen bijwonen. De heer G. Rosenmöller sprak mej. Winter toe namens de directie en bood haar een cadeau aan. Namens het per soneel sprak de bedrijfsleider, de heer K. Groenewegen, die etteneens een cadeau overhandigde. Enkele col lega's deden hun gelukwensen op rijm, er waren verversingen en er heerste een prettige sfeer, zodat mej. Winter de dag van haar zilveren jubileum niet spoedig zal vergeten. Het grootste deel van Uw leven Kies voor dat deel het beste wat er ls: EEN BED VAN WONINGINRICHTING! Steeds als U rusten gaat, ja, alle keren zult U dat fUne rustbed weer waarderen! Ook in een grote verscheidenheid. KONINGSTRAAT 44-48 (Advertentie, Ing. Med.) In de Marinecantine wordt Maandag avond de maandelijkse bijeenkomst van de British Women's Club gehouden. De avond zal gedeeltelijk worden gewijd aan het populaire radio-spel „Twenty Questions", dat door de BBC werd ge- introduceerd en inmiddels ook bij de Nederlandse omroep ingang heeft ge vonden. In afwachting van de bouw der nieuwe lagere school van de vereniging „Laat de kinderkens tot Mjj komen", welke binnen afzienbare tijd in de Vogelwijk zal verrijzen, is de tijdelijk in de Rehobothkerk ondergebrachte „dépendance" van de Chriteljjke opleidingsschool op 1 November een zelfstandige onderwijsinrich ting geworden. Tot hoofd werd benoemd de heer P. Kramer, die als onderwijzer was verbonden aan de opleidingsschool Madoerastraat. In elk der vleugels van de Rehoboth kerk is een schoollokaal ingericht. On derwijzeres van de eerste klasse is mej. A. Niemeijer. De heer A. Wijker, wiens plaats aan de Rebobothschool nu vacant is, staat voor de gecombineerde tweede en derde klasse, en de heer Kramer on derwijst de klassen vijf en zes. Het is uiteraard behelpen in het ge bouw, dat iedere Zaterdag weer voor de Zondags te houden kerkdiensten moet worden ingericht. Maar men heeft goede hoop, dat binnen niet al te lange tijd kan worden begonnen met de bouw van de nieuwe school, op de hoek van Lijsterstraat en Ruijghweg. Zagen dus de leerlingen van de oplei dingsschool aan de Madoerastraat een onderwijzer gaan, op 1 Januari zal het onderwijzerscorps van deze school, waarvan de heer A. Lever het hoofd is, weer een utibreiding ondergaan. Giste ren is -namelijk de benoeming per 1 Ja nuari afgekomen van mej. M. R. van Leuvensteijn. De passagierslijst van het motorschip „Willem Ruys", dat op 20 October van Djakarta vertrok en op 10 November te Rotterdam wordt verwacht, ligt ter inzage bij het agentschap van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, Ko ningstraat 34. De geneeskundige dienst wordt ge durende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen O. van der Most, Weststraat 111, telefoon 2059, en A. J. F. Thorbecke, Javastraat 113, te lefoon 2103. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt tot en met Vrijdag waargenomen door de heer F. Bijl, Sluisdijkstraat 135, telefoon 2303; na zes uur Soembastraat 34, telefoon 3556. Het wekelijkse spreekuur van de Christelijke vereniging „Zedenopbouw" wordt vanmiddag van vier tot vijf uur gehouden aan het adres Javastraat 12a, hoek Celebesstraat. Vanmiddag An vier uur begint in Formosa" de receptie ter gelegenheid van het 65-jarig jubileum van het .Wit te Kruis". Vanmiddag van twee tot vijf en vanavond van zeven tot elf uur is de HCSC-fancy-fair in „Mouton" aan de Spoorgracht nog geopend. Het duo „Wi-Jo" komt vanavond in Casino op de planken in een caba retprogramma ten bate van het Ma rine-Sanatoriumfonds. In „Centraal" begint vanavond om acht uur de feestavond van de speel tuinvereniging afdeling Tuindorp. Maandagavond houdt de heer C. lest in de aula van de Comeniusschool zijn vierde en laatste I.v.A.O.-lening over „Ons kind"; zijn onderwerp is dit maal „Puberteit". De heer M. Moerman, leerling van de gemeentelijke zeevaartschool, is te Den Haag geslaagd voor het diploma Derde stuurman grote handelsvaart. Nagekomen predikbeurten: Leger des Heils, 10 uur: heiligingsdienst; 19 uur: openluchtsamenkomst; 20 uur: ver lossingsbijeenkomst, alle onder leiding van de sr.-kapiteins Offenberg uit Am sterdam. Baptisten gemeente, boven zaal gebouw Palmstraat, 16 uur: ds. C. van Wier. (Advertentie, Ing. Med.) Dumas' onsterfelijke roman is wel terug te vinden in de Amerikaanse technicolor „De drie musketiers", die ongeveer hetzelfde verhaal vertelt maar dan in een dikwijls bijzonder grappige trant. Er zit vaart in deze film en ook wel spanning, en aan ro mantiek en schone vrouwen ontbreekt het evenmin. Gene Kelly in de dank- Voor het jubileumgeschenk dan van middag tijdens de receptie in Formosa namens de burgerij aan ,,Het Witte Kruis" zal worden aangeboden, werden nog de volgende giften ontvangen: P. de G. f 1; mej. De B. f 1; fam. R. f 10; fam. M. f 1; fam. K. f 2.50; mej. B. f 2; fam. O. f 1; N.N. f 5; mevr. J. f 2.50. De drie Musketiers en d'Artagnan VIER QRADUS wil dimaal in zijn cursiefje een viertal on- derwerpjes behandelen. In de eerste plaats vraagt hij uw aandacht voor de droe ve geschiedenis van de weg gelopen schildpad. Wie het aardige diertje op zijn wan deling tegen komt, kan het terug brengen aan het adres Singel 34. Hierbij zij ver meld, dat d-e schildpad geen naam heeft en dus niet kan worden aangeroepen. Het agendabureau van „De Helderse Gemeenschap" functionneert uitstekend. Van de week verscheen weer een mededelingenblad, waarin Gradus tot zijn gro te vreugde mocht lezen dat de gemeenschap reeds meer dan honderd leden telt. Dat betekent dus, dat in de sec ties Jeugd. Ontwikkeling en Ontspanning, Muziek, Zang en Sport meer dan honderd verenigingen zijn opgeno men. Die honderdste ver eniging trad toe op 16 Octo ber. En dan te weten, dat de sectie Sociaal en Maatschap pelijk Werk al weer in op richting is. En zo bestond dan deze week de Vakschool voor Meisjes vijf en dertig jaar. Natuurlijk heeft Gradus ge vraagd of uit het verleden van deze school nog iets te putten was voor zijn trouwe 53 graden-lezers. Misschien zal het u interesseren, dat een aantal meisjes van de Vakschool zo'n vijf en twin tig jaar geleden de prachti ge wapens hebben gebor duurd op de stoelen van de raadsleden en de burgemees ter in de raadzaal van het gemeentehuis. Mocht u dit niet zo opmerkelijk vinden, dan kan Gradus u nog het volgende vertellen: De Vakschool begon in een herenhuis aan de Hoofdgracht, vlak bij het Havenplein. Dus ook niet zo ver van de Zeevaartschool. De leerlingen-zeevaarders vonden in het vrije kwar tier al spoedig de weg naar het Havenplein. Waarom? Dat moet ge deze Gradus niet vragen. In elk geval waren de leraressen niet bijzonder tevreden over deze ontmoetingen, hetgeen zij niet onder stoelen of ban ken staken. In die tijd be schikte het Paleis over een grappig tijdsein. Boven op het dak waren vier schij ven (ballen) bevestigd, die naar boven gingen om vijf minuten vóór twaalf en weer naar beneden om pre cies twaalf uur. De meisjes van de Vakschool, de vrien dinnetjes van de Zeevaart- scholieren, hadden destijds het volgende rijmpje: „Als dp ballen staan mogen We bijna gaan, als de ballen leg gen heeft de juffrouw niets meer te zeggen". En dit was dan het cur siefje van deze week. RECEPTIE J-JET vriendelijke gezin Burger heeft in „Roy- al" een druk bezochte recep tie gehouden. Men weet waar het om ging. Veertig jaar geleden werd aan de Spoorgracht een café begon nen, dat later in de Spoor straat als „Royal" werd voortgezet. Tijdens de re ceptie, die ruim twee uur duurde, werden bijzonder hartelijke woorden gespro ken, onder andere door de heer A. Lensen, namens de Caféhoudersbond. afd. Den Helder. Ook de heer E. D. de Snayer, de voorzitter van de biljartclub „Royal", ontbrak niet op het appèl. Zijn dankbare gelukwensen (de biljarters vinden bij de familie Burger steeds een gezellig tehuis waar zij hun mooie sport kunnen beoefe nen) gingen vergezeld van een fraaie leeslamp. Verder voerden temidden van tal van bloemstukken nog het woord de heren J. Lammers, voorzitter van de bridgeclub „Royal", en S. Meijer, districtsbestuurslid van de Nederlandse Biljart bond. Bij al die welgemeen de felicitaties wil deze Gra dus gaarne de zijne voegen. FEEST AP 14 November bestaat de Helderse Athletiek Vereniging vijftien jaar. En dat moet natuurlijk gevierd worden. Er werd een feest commissie gevormd en het resultaat werd een feest avond, die op Zaterdag 17 November in „Formosa" zal worden gegeven. Nu is het vooral zaak, zo vernam deze Gradus, dat ook zo veel mo gelijk oud-leden deze avond met hun bezoek vereren. Er zijn immers tal van vaders en moeders, die de athletiek hebben beoefend en vele mooie herinneringen bewa ren aan de H.A.V.? Kaarten zijn verkrijgbaar bij de heer Lastdrager, Breewaterstraat 1. Gradus kan nog verklap pen, dat het Flora-cabaret uit Haarlem er op 17 No vember ook is. RUGBY FR staat de meeste trouwe lezers van deze rubriek ook weer iets nieuws te wachten. Hedenmiddag om drie uur wordt op het An- kerparkterrein namelijk een rugbywedstrijd gespeeld. Eikaars tegenstanders zijn een ploeg van de Engelse Marine en een Adelborsten- ploeg. Wie weet, waar die ont moeting goed voor is, vraagt Gradus zich af. Introduceer den de heren B. H. Perels en F. van den Heuvel Hijn- ders destijds ook niet met veel succes de spelen bas ketball en volleybal? FILM yERLEDEN jaar heeft men de leden van de perso neelsvereniging „Marmag" enkele malen met een aar dig revue-programma op de planken gezien. En nu, op Donderdag 8 November om kwart vooor acht, voeren zij in Casino een „spel van nonsens" op. Het heet „Filmmaniakken" en werd geschreven door H. Bakker. Deze Gradus heeft dat stuk vroeger al eens gezien en toen herkende hij in de hoofdpersonen Slok en Zwijntje heel duideKjk de eertijds zo beroemde Watt en Half Watt. 't Kan dus goed worden. De heer W. Klinge voert de regie. In „Formosa" verrichtte notaris Engelmann Donderdag, avond de trekking van de grote H.R.C.-loterij. Hij werd onder andere geassisteerd door twee dames. In de zaal zaten honderden roodjakken nieuwsgierig naar de uitslag te luis teren en naar de charmante dames te kijken. bare rol van D'Artagnan schermt en rijdt paard als een bezetene en weet minister Richelieu met al zijn trawan- ten geraffineerd te verschalken. De ju- weienaffaire, waarover Dumas zo boei end verhaalt, werd door regisseur Geor- ge Sidney dankbaar benut als een mogelijkheid om wilde races te paard, kletterende sabels, ontstelde vrouwen ogen en de nodige geheimzinnigheid op het doek te brengen. De 17e eeuw- se costuums en vele fraaie natuurop namen doen het uitstekend in deze ge zellige film, waarin Lana Turner, Ju- ne Allyson en Angela Lansbury (uit „Gaslicht") charmante vrouwenrollen spelen. Gene Kelly (d'Artagnan), Van Heflin, Gig Young en Robert Cooto vormen het dappere klaverblad-van. vier. De film „Captain Horatio Hornblo wer" heeft zeker grote technische kwa liteiten. In volle zee levert de held met het Engelse fregat „Lydia" spannende gevechten in de strijd tegen Napoleon, Die zeestrijd werd uitstekend gefilmd. Voor de rest is „Hornblower" een rol prent, die niet onder doet voor andere romantische films maar er ook niet ver boven uit steekt. Het is een wat slepen, de geschiedenis met Virginia Mayo in de vrouwelijke hoofdrol. Als Lady Bar- bara werd zij er door de romanschrij ver C. S. Forester min of meer met de haren bijgesleept, omdat het geheel an ders wellicht te mannelijk zou zijn ge worden. Niettemin zal men geboeid blijven kijken naar de dappere Hornblower met zijn grappige kuchje en zijn liefde voor het avontuur. Die prachtige rol was precies iets voor Gregory Peck. Onder regie van Raoul Walsh maakte hij er een sterke creatie van. Maar ook zijn naaste medewerkers aan boord van de „Lydia" leveren een belangrijke bij drage. Noemen wij Robert Beatty ais luitenant Lush en James R. Justice als de trouwe Quist. Het verhaal begint in 1807. Engeland stelt zich te weer tegen vijf millioen Franse en Spaanse soldaten onder Na poleon. Hornblower krijgt de opdracht in contact te treden met een Spaanse rebel teneinde een revolutie te veroor zaken in het Spaanse leger. Een groot Spaans schip wordt buit gemaakt, maar dan blijkt weinige dagen later dat Spanje de bondgenoot van Engeland is geworden. Hornblower moet het schip, dat hij aan de rebel had overgedragen, dus terugwinnen. Dat gelukt. Lady Barbara verzorgt tijdens en na het grote gevecht de gewonden. Zij wordt op Hornblower verliefd. Hornblower is evenwel getrouwd. Eerst veel later, wanneer bij zijn terug keer zijn vrouw overleden blijkt te zijn en nadat nog vele spannende avonturen zijn gevolgd, ontmoeten hij en Lady Barbara elka r weer. Deze film gaat tot en met Maandag avond in Tivoli. Hr. Ms. „Kortenaer" en Hr. „Soemba" zijn gisteren uit Vlissingen teruggekeerd. Gistermiddag is de Engelse torpedo- bootjager H.M.S. „Finisterre" binnen gelopen; de oorlogsbodem werd langs zij van Hr. Ms. „Kortenaer" afgemeerd voor de onderzeebootstelger. De Engelse mijnenveger „Bramble is gisteravond naar Kiel vertrokken; vanmorgen vertrok de „M 1771" met dezelfde bestemming. Omstreeks middernacht is de En" gelse mijnenveger „Cheerfull" in Nieu- wedep aangekomen. De mijnenveger Hr. Ms. „Borndiep" is gisteren naar Rotterdam vertrokken en zal zich, na gedemagnetiseerd te zün» bij het tweqde flottielje voegen. Hr. Ms. „Batjan", die vanmorgen is binnengelopen, brengt dit weekend in Nieuwediep door. Het is morgen hoog water oirl 10.50 en 22.50 uur, en laag water 0Iïl 4 55 en 16.55 uur. Maandag is het hoog water om 11.40 e. 23.00 uur, en laag wa ter om 5.40 en 17.35 dur. De temper'* tuur van het zeewater was 10,7 grade" Celsius.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2