woonoorden groot Belangwekkende experimenten op landgoed in Brabant Vrees voor de winter is in meeste De turf wordt goed betaald Materiele verzorging is uitstekend Melkmachines wordenop proefgesteld u 'n Suggestieve film over Scheveningse haringvangst WIE 'n 1 n ©ncyclopaedie het trefwoord „Ambonezen" opzoekt, zal daar kunnen lezen: „Zeer gemengd volkstype, donkerkleurig, luidruchtig en vrolijk, met een groot aanpassingsvermogen". We hebben met Generaa. gehalten een tweedaagse tocht gemaakt langs verschillende woonoorden en indérdaad kunnen constateren, dat de Ambonezen een gemengd en donker kleurig volkstype zjjn, maar van luidruchtigheid en vrolijkheid hebben we niet veel bespeurd en dat grote aanpassingsvermogen valt ook nogal tegen. Hoe zou het anders kunnen? Hoe zouden deze mensen, die in de maalstroom van de geschiedenis zijn meegesleurd en losgerukt van alles wat hen dier baar was, nog luidruchtig en vrolijk kunnen zijn en hoe zou men moge* ver wachten, dat zij zich zouden kunnen aanpassen bij een Hollandse winter? Goede prestaties bij het vakonderwijs SHIRLEY WINTER ijsdanseresje Stijgende prijzen door ongekend grote vraag In Overijssel bijna geen turf meer te krijgen Machinaal melken de natuurlijke methode ER ZIJN twee redenen, waarom het melkexperiment in Goirle zeer ac tueel is. Er is op het ogenblik een on derzoek gaande naar het overgaan van vele landarbeiders van de veehouderij naar de akkerbouw. De algemene in druk is, dat er een sterk verloop be staat, veroorzaakt door het feit, dat de veehouderij nagenoeg een continube drijf is, dat ook op Zondag arbeids krachten opeist, hetgeen met de ak kerbouw niet het geval is. Het machi nale melken kan dit verloop waar schijnlijk wel opvangen. ,'t Schot is te boord Een sober relaas in artistieke beelden DE. Scheveningse haringvissers leven in een wereldje op zichzelf. De Nederlandse cineast Herman van der Horst heeft ons erin geleid door zijn opmerkelijk goed geslaagde film ,,'t Schot is te boord", vervaardigd in op dracht van de Economie Cooperation Administration. In het Seinpost-theater in Scheveningen is zij voor het eerst in ons land voor een groot aantal ge nodigden gedraaid. Haar roep was deze creatie van Van der Horst al vooruit gesneld, want op het Festival in Edin- burg, waar eveneens ,,'t Schot is te boord" vertoond is, is de film met een groot enthousiasme ontvangen. Het drama der Ambonezen I (Van onze speciale verslaggever). 7E ZULLEN wel moeten, maar de komende winter zal hen voor onge kende problemen stellen en zij zullen er zwaar onder te lijden hebben. Voor een doorgewinterde Nederlander zou een winter in een barakkenkamp op een wijde Friese vlakte een temptatie zijn, voor deze mensen is het weinig minder dan een ramp. Zij zelf, zowel als de instanties aan wier zorgen zij zijn toevertrouwd, zien de komende winter met grote bezorgdheid tege moet Het merendeel der 49 Ambonese woonoorden zijn voormalige DUVu- kampen en dat zijn geen ideale verblij ven. De meeste kampen liggen in on ontgonnen streken in verlaten vlakten en die dorheid en troosteloze kaalheid moet op deze mensen wel een fatale invloed hebben. Stemming is slecht r\P ONZE tocht hebben we ervaren dat in de kleinere kampen de stem ming over het algemeen veel beter is dan in de grote. De Ambonees is een individualist. Het is een soldatenvolk en nu de discipline weggevallen is, vertoont het niet veel gemeenschaps zin. Wat in de kleinere kampen niet voorkwam, constateerden we in Schat tenberg bij Westerbork: het kamp was vuil. Rondom de barakken ging het wel, maar de paden en grasvelden la gen bezaaid met allerlei ongerechtig heden. Er bestaat in het kamp alleen maar een vuilnis-ophaaldienst en de gemeenschapszin blijkt niet groot ge noeg te zijn om het mogelijk te ma ken corvée-ploegen op te richten. De bewoners willen het kamp wel schoon maken, doch dan willen ze daar (be hoorlijk) voor betaald worden. Behalve de koude is de ledigheid een grote vijand van de Ambonezen. Er is in de kampen weinig vertier. Het Ro de Kruis is onlangs begonnen met het verstrekken van ontspanningsmateri aal, doch zoals gemeld is dit door sommige kampen om (vrij duistere) politieke redenen niet geaccepteerd. Vakonderwijs EEN prachtig en nuttig middel om de verveling te verdrijven, is het ge ven van vakonderwijs. In Schatten berg brachten wij een bezoek aan de bankwerkerij en de timmerwinkel, waar een paar honderd jongelui bezig zijn een vak te leren. Wij waren ge troffen door de grote ernst en toewij ding, waarmee gewerkt werd. Een feit is, dat er (volgens het systeem van de rijkswerkplaatsen) prestaties wor den geleverd, waar Nederlandse leer lingen niet aan kunnen tippen. Een prestatie-cijfer van 1000 is voor een Nederlandse leerling zeer goed; de Ambonezen halen gemakkelijk het dubbele. Met de theoretische vakken daarentegen hebben zij over het al gemeen veel moeite. In Schattenberg wordt ook een landbouwcursus gege ven, terwijl de vrouwen er nuttige handwerken leren. In totaal hebben zich (over het hele land gerekend) 1500 mannen voor herscholing opge geven; daarvan zijn er c.a. 800 ge plaatst. Voor het onderwijs aan de kinderen hebben de grotere kampen eigen scho len, de kinderen uit de kleine kampen bezoeken de scholen in naburige dor pen. Zij slaan daar over het algemeen een goed figuur. Het komt hen nu van pas, dat ze in Indonesië op school al leerden: 100 jaar voor Christus: de Batavieren komen in ons land! En de meester in Sint Johannesga zal wel een beetje verbaasd gestaan hebben toen bleek, dat een klein Amboneesje vlot de Friese meren kon opnoemen. Goede verzorging Y^AT de materiële verzorging betreft, we hebben ons er van kunnen overtuigen, dat er in de woonoorden prima eten wordt verstrekt (rekening houdend met de Ambonese smaak). Daar is nog nooit een klacht over bin nengekomen. Voorts hebben de mensen vrij wo nen, vrij water, licht en brandstof, vrij kleding en krijgen nog zakgeld op de koop toe: iedere volwassene 3, be neden 18 jaar 2 per week. Dit jaar zal het gehele Ambonese avontuur Ne derland op ongeveer 30 millioen gul den komen te staan. In ieder kamp werkt de Nederlandse sociale leider of beheerder samen met de kampraad, die uit de bewoners is gekozen. De kamp raden ontvangen voor de aanschaffing van schrijfbehoeften voor de adminis tratie een kleine vergoeding (f 10 tot 30), dat wil zeggen, die is hun aan geboden, doch verschillende hebben (op last van de CRAMS) geweigerd deze te accepteren. Tot voor kort deden zich nog wel eens moeilijkheden voor in de speciale vrij- gezellenkampen. Men is nu bezig deze op te heffen. De vrijgezellen worden nu over de gezinskampen verdeeld. De Keiezen (ook daar zijn al eens moeilijkheden mee geweest"), die voor twee derde katholiek zijn en één derde protestant, zijn Woensdag op eigen verzoek in een apart kamp bij el kaar gebracht. Al bemerkten we weinig luidruch tigheid en vrolijkheid, we kregen toch wel de indruk dat in de meeste kam pen de mensen (voor zover het hun dagelijkse verzorging betreft) tevre den zijn. De ontevredenheid, die er niettemin heerst en de minder gemoe delijke sfeer die daar het gevolg van is, vindt haar oorzaak in andere om standigheden, die deels van psycholo gische, deels van politieke aard zijn. Daarover vertellen wij nog het een en ander in een volgend artikel. Een kijkje in één der kampen (Van één onzer verslaggevers) QE VRAAG naar turf overtreft het aanbod in de Overijsselse venen. Dit is na de oorlog nog niet gebeurd. In snel tempo is de turf uit de veengebieden gehaald en thans is minstens 75 pet. van de productie van dit jaar, welke ongeveer 30 k 40 millioen turven bedroeg, afgevoerd. Verwacht wordt, dat over één ft twee maanden vrijwel geen turf meer te krijgen zal zjjn in de veen' derijen. Ook in Drente, waar de productie aanmerkelijk hoger is dan in Over ijssel, is er buitengewone animo voor dit product. Volkomen onverwacht legde Duitsland, dat nog nooit turf in een hoeveelheid van betekenis uit ons land heeft betrokken, interesse aan de dag. Ruim 37 millioen stuks turf ging de grens over. Ook de Ned. industrie en handelaren hebben dit jaar ongekende belangstelling voor de Drentse turf. Een en ander heeft er toe geleid, dat de prijzen in vergelijking met andere na-oorlogse jaren belangrijk zijn gestegen en dat het aanbod van turf steeds kleiner wordt. 7IJN er in Overijssel thans reeds ver- schillende verveners, die geen turf meer te verkopen hebben, in Drente zal indien de huidige grote vraag aan houdt over een paar maanden vrijwel ook geen turf meer op het veld staan. Een ongekend verschijnsel. Het vorig jaar immers bleek er circa 100 millioen turf onverkoopbaar. De oorzaak van de grote interesse voor de turf is gelegen in de stijgende kolenprijzen alsmede in de moeilijkhe den met de kolenvoorziening. De grote vraag een verrassing. De verveners hebben niet op de grote vraag gerekend. Eerst tegen het einde van de campagne bleek dit. De meeste verveners, voornamelijk in Drente, hebben de campagne toen verlengd on danks het risico, dat de turf niet tijdig zou kunnen worden gedroogd. Het weer speelde hun evenwel in de kaart met als resultaat, dat er aanmerkelijk meer turf beschikbaar kwam dan aanvanke lijk het plan was, t.w. rond 450 millioen. Moest in andere jaren de turf noodge dwongen dikwijls tegen lage prijzen van de hand worden gedaan (er gingen par tijen weg tegen f 12 of f 11 per 1000 stuks en de gemiddelde prijs schom melde om de f 14) thans kan in de Overijsselse venen een gemiddelde prijs van f 16 gehaald worden en momenteel (Van onze speciale verslaggever). ^CHTER haar textielfabrieken in Goirle bij Tilburg, ligt het grote landgoed der familie Van Puyenbroek welk landgoed zich uitstrekt tot aan de Bel gische grens. In de oorlogsjaren, toen er een productieslag geleverd moest worden en er vele arbeiders moesten worden gevrijwaard voor uitzending naar Duitsland, is een deel van het landgoed, een paar honderd hectaren, in cultuur gebracht. De heren Van Puyenbroek pakten de zaken meteen groot aan en stichtten een modern landbouwbedrijf, dat voor een groot deel ge mechaniseerd was. Menige nieuwe landbouwmachine werd op dit bedrijf uit geprobeerd. De Nederlandse landbouwwereld heeft al op velerlei gebied ge profiteerd van de experimenten, die de heren Van Puyenbroek ondernomen hebben, waartoe een normaal landbouwbedrijf, dat allereerst op een batige exploitatie gericht is, niet zo gemakkelijk kan overgaan. Shirley Winter uit Winnipeg stu deert een nummer ijsdansen in, waarmede zij in de Empress Hall te Londen zal optreden. gINDS enige tijd is er een nieuw ex periment aan de gang en wel op het gebied van het machinaal melken. Of de uitgestrekte weilanden grazen 73 (onthoornde) melkkoeien. Twee maal per dag kan men het beleven, dat de ze koeien worden bijeengebracht bij een soort loods, die midden in de wei landen gebouwd is. In deze loods be vindt zich de (enige) allermodernste machinale melkinrichting van Neder land, rechtstreeks geïmporteerd uit Amerika. Hier worden de koeien als het ware, aan de lopende band gemol ken. Een paar knechten zijn met de 72 koeien niet langer dan anderhalf uur bezig. In de loods staat, op een gemetselde verhoging, een rij van zes stalen boxen opgesteld. Met eenvoudige handgrepen kunnen de boxen aan twee kanten worden geopend en gesloten, zó, dat de koe die de verhoging op komt, alleen maar terecht kan komen in de voor haar bestemde box en na gemolken te zijn altijd bij de uitgang van de loods belandt. Is de koe in de box, dan wordt een melkmachine van het han gende type onder de uier aangebracht en in enkele minuten tijds is de koe gemolken. Het apparaat hangt aan een verstelbare arm van de box. Toen wij het bedrijf bezochten, waren drie knechts bij het werk betrokken. Twee daarvan hielden zich met het eigen lijke melken bezig, de derde gaf de koeien een voor-massage en bediende het deurtje dat de koebeesten toegang geeft tot de boxen. Met z'n drieën melken zij 72 koeien in 1% uur, per knecht kwam dat op 16 koeien per uur Als men weet dat een goede handmel ker per uur 6 koeien melken kan en dat normaal met een machine een ge middelde gehaald wordt van 12 a 14 koeien per uur, dan is het duidelijk dat het bij van Puyenbroek gevolgde boxen-systeem prima resultaten ople vert. Er zal dan ook mee door gegaan worden. Met de koeien verhuizen de boxen naar de stal. Actueel probleem Voorts is er een bepaling in voor De koelen in de melkbox bereiding om de melk naar kwaliteit te gaan betalen, waarbij de reinheid (het aantal bacteriën per kubieke centimeter) het voornaamste punt zal zijn. Dat het machinaal melken mits goed toegepast een grote mate van hygiëne verzekert, spreekt vanzelf. Minder vanzelfsprekend, maar toch een waarheid als een koe, Is de om standigheid dat het machinaal melken natuurlijker is dan het melken met de hand. Bij het handmelken wordt de melk uit de speen geknepen, de ma chine zuigt het er uit. Sommige ma chines bootsen in alle opzichten de verrichtingen van het zuigende kalf nauwkeurig na. Toenemende interesse Er zijn op het ogenblik in geheel Nederland ongeveer 4000 melkmachi nes in gebruik, waarvan 1900 van het hangende, de rest van het staande type. De Centrale Melkmachine Com missie, die de boeren van advies dient, doet dit zo objectief mogelijk en laat zich over de voor- en nadelen van de verschillende merken die op de markt zijn (ongeveer vijftien) officieel nooit uit. Een voordeel van het hangende apparaat is, dat het zeer korte rubber slangen heeft en dus gemakkelijk kan worden schoongemaakt, nadelen zijn, dat men moet weten hoe het moet worden aangebracht (want dat is voor iedere koe verschillend) en dat het geen reserve-emmer kent. Het appa raat kan 18 liter bevatten en moet dus telkens geleegd word. Trouwens: in het algemeen kan gezegd worden, dat een melkmachine zo goed of slecht is als de man die er mee omgaat, want ook bij het machinaal melken speelt de deskundigheid van de melker een voorname rol. Vóór 1940 waren in ons land onge veer 400 melkmachines in gebruik. In 1940 waren er nog 25 van over. De rest stond ongebruikt op zolder. Door gebrek aan personeel zijn er toen weer meer in gebruik gekomen, maar er werd niet bijster efficiënt mee ge werkt en de service van de importeurs liet veel te wensen over. Wijlen prof. ir. P. A. v. d. Ban, was de eerste die de koe bij de horens pak te en zich met deskundige voorlichting bezig hield. Deze taak is nu overgeno men door de Centrale Melkmachine Commissie, die het als een van haar voornaamste taken ziet, er voor te zor gen dat de service van de importeurs wordt verbeterd. Momenteel worden de gestelde voorwaarden door 10 van de 18 importeurs nagekomen. De hoge kolenprijzen hebben de vraag naar turf sterk doen stijgen en in de Drentse veentreken wer ken vele vrouwen mede om de turf zo spoedig mogelijk te be stemder plaatse te krijgen. gaan er in Drente partijen van de hand voor zelfs f 20 tot f 25. Dit zijn uiteraard de handelaarsprij- zen. Vóór de turf wordt afgeleverd aan de verbruiker komt er nogal wat bij de prijs op, zoals voor de vervoerskosten e.d. De huismoeders zullen tenminste voor goede persturf circa f 3 per 100 stuks moeten betalen en verwacht wordt dat deze prijs de komende tijd nog wel wat hoger zal worden. (Van onze Haagse redacteur) ,,'t gCHOT is te boord!" roept de schipper van de Sch. 236, de „Noordster", als zijn logger bij Dog- gersbank is aangekomen en goede visgronden zjjn gelood. Enkele leden der bemanning lichten even eerbiedig hun pet en dan laten rappe handen de vleet in zee glijden, waar een lange rij drijvers aangeeft waar het haringnet zich precies bevindt. In de nacht, wan neer de stoere zeebonken na een korte poos in hun nauwe kooien geslapen te hebben, gewekt zijn, wordt het net weer ingehaald, een zwaar en een koud werk, dat echter tot dankbaarheid stemt, als er duizenden zilverblinken- de haringen uitgeschud kunnen wor den in de grote bakken, waar de vis zich opstapelt tot een dikke laag. Als bewoner van Scheveningen ken nen we de haringvissers en de reders: wij hebben meermalen hun verhalen aangehoord en we begrijpen iets van de moeilijkheden om in een film, die niet langer dan twintig minuten duurt, zo bondig en zo raak een duidelijk beeld van dit grote Nederlandse be drijf te geven. Het is Van der Horst op een bewonderenswaardige wijze ge lukt de verschillende stadia van de haringvangst in een reeks van sugges tieve en filmisch perfect geziene beel den schilderijtjes op zichzelf sa men te vatten: de voorbereidingen, zo als het opkalefateren en het verven van de schepen, het boeten en gereed maken van de netten, het in orde ma ken van de vaten; voorts het afscheid van familie, het navigeren op een ruwe zee, het binnenhalen van de buit, het kaken van de haring enz. De grote verdienste van deze film is, dat de maker ervan het overbodige heeft vermeden, zich sober heeft be paald tot het bedrijf zelf en dat zijn opnamen ook technisch met de groot ste zorgvuldigheid zijn vervaardigd, waardoor het zien van deze film ook tot een aesthetisch genot wordt.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 7