Beslissing is aan Verenigde Naties Zware brand woedde in copralading van het stoomschip „Meerkerk" Nieuw voorstel bestandslijn Amerika zal Engeland inzake de Kanaal-kwestie steunen DE VIJFDE ATOOMEXPLOSIE TE LAS VEGAS VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Drees naar Truman Ko-hi BziieJk Gezonken „Maipu" is niet te bergen Dinsdag 6 Nov. 1951 76e Jaargang No. 11252 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna Verkiezingen in geheel Duitsland? Voorstellen van Oost en West verwacht Stalin zou conferentie van Grote Vier wensen Zwaar gevecht in de Westelijke sector Explosie te Haarlem Bluswater veranderde in stoom Rookgordijn over Amsterdamse haven Sowjet-Unie eist zetel voor Rood-China in V.N. Hoofdcommissaris van Den Haag ontslagen Bondsbestuurder geroyeerd Geen persoonlijke ongelukken Egypte blijft buiten defensie voor Midden Oosten Engelse bezeHing r' ent eerst te verdwijnen Ameland is geïsoleerd door lage waterstand Zeslandenconferentie over Duitse kwesties 26 November ie Parijs Waargenomen tot op 500 km. afstand Generaal van Fleet en 'n Hollands duimpie BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTETN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HELDER8E COURANT TARIEVEN; Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 5.15, per maand 1.72 bü vooruitbetaling plus incassokosten MAAR te Parijs verluidt zullen van twee zijden voorstellen voor het houden van 11 verkiezingen in geheel Duitsland bij de Algemene Vergadering der Verenigde Naties te Parijs worden ingediend. Het ene is afkomstig van de Verenigde Sta ten en belichaamt een hartewens van Adenauer en heeft de instemming van Enge land en Frankrijk. Het andere zal vermoedelijk door de Russische gedelegeerde Wysjinski worden ingediend. Ze wijken van elkaar af in de kwestie van het toezicht, dat Rusland wil opdragen aan de bezettende mogendheden en Amerika beschouwt als een taak voor de V.N. |_|ET Amerikaanse voorstel is geformu- leerd in een brief aan Trygve Lie, de secretaris-generaal der VN. Het wil de vorming van een onpartijdige com missie onder toezicht van de VN, welke in Oost- en West-Duitsland en Berlijn jnoet nagaan, of onder de bestaande omstandigheden in de betrokken gebie den het houden van werkelijke vrije verkiezingen mogelijk is. Verwacht wordt, dat het Russische voorstel niet alleen door Wysjinski zal worden ingediend, doch ook zal wor den omschreven door Stalin in de rede, die hij ter gelegenheid van de herden king der October-revolutie zal houden. Bovendien verwacht men, dat Stalin in deze rede een ander voorstel zal aan kondigen, n.1. een bij de Verenigde Na ties in te dienen verzoek tot het houden van een conferentie van de Grote Vier over alle kwesties die Oost en West Verdeeld houden. Politieke waarnemers zijn van oor deel, dat het de bedoeling van deze voorstellen is, de kracht te verminde ren van de grote politieke rede, die Truman morgen zal houden. Spanning te Bonn. HOEWEL Adenauer het Amerikaanse voorstel heeft geïnspireerd, bestaat te Bonn vrij algemeen de vrees, dat de Grote Vier de Algemene Vergadering der VN zullen gebruiken voor een han del achter de rug der Duitsers om. Van daar, dat Blankenhorn, de voornaamste verbindingsofficier van Adenauer bij de Westelijke hoge commissarissen, naar Parijs is gezonden. Wanneer de Bondskanselier zijn zin had gekregen zou nog eind vorige week het verdrag zijn geparafeerd, dat een eind maakt aan het bestaan van de hoge commissie en Duitsland opneemt in de Westelijke defensie. De Grote Drie zouden aan de zijde van Duitsland hebben moeten staan bij een eventueel contact met Rusland. In New York doet, volgens De Tel., het gerucht de ronde, dat het Witte Huis voornemens is minister-president dr. W. Drees uit te nodigen voor een bespreking met president Truman. De wens tot een persoonlijk contact met de Nederlandse premier is mede ingegeven door de speciale positie, die ons land inneemt bij de onderhandelin gen, die een nauwe samenwerking der landen van het Westeuropese continent beogen. Het inzicht, dat Nederland op het continent een belangrijke sleutelpositie inneemt, wint op het Witte Huis meer en meer veld. Verbondenen overhandigen De geallieerden hebben tijdens de onderhandelingen van gisteren te Pan Moen Djon een nieuw voorstel over handigd aangaande de bepaling van de demarcatielijn. De nauwkeurige afba kening hiervan wil men aanhouden tot na afloop der bestandsonderhandelin gen. Als bestandslijn zou dan gelden het verloop van het front op het mo ment, dat de wapenstilstand wordt ge tekend. De Noordelijken zouden heden hun antwoord indienen. Het voorstel voorziet voorts in een neutrale zone van vier kilometer breed. Het verloop van het front zou moeten worden vastgesteld door een commis sie van drie officieren van beide par tijen. De verbonden troepen hebben Maan dag een zware communistische aanval over een frontbreedte van elf kilome ter in de Westelijke sector afgeslagen. De militairen werden door een zwaar artilleriebombardement teruggadreven, waarna de communistische troepen als een „menselijke golf" over prikkel draadversperringen en al kwamen aanzetten. Na zware gevechten van man tegen man, gevolgd door een tegenaanval, werden de Noordelijken teruggedreven. Gistermorgen ontstond door een hevige ontploffing in de Benzol afdeling van de Chemische fabriek „Rits" een brand, die twee arbei ders het leven kostte. Een over zicht van de brand. Vanmorgen omstreeks twee uur is in de Amsterdamse haven de uit copra, lijn koeken en vaten olie bestaande lading van het 10.000 ton metende s.s. Meerkerk van de Verenigde Nederlandse Scheepvaart Mij., in brand gevlogen. Het vuur greep snel om zich heen en de brandweer stond aanvankelijk machteloos. Tegen kwart over twee werd het alarm grote brand gegeven en al het- beschikbare brandweermateriaal geconcentreerd aan de Sumatrakade bij loods L waar het schip lag gemeerd. Het s.s. „Meerkerk" was Vrijdag te Amsterdam aangekomen na de gebruikelijke reis rond Afrika. Men was bezig het schip te lossen en aan boord bevonden zich dan ook tal van arbeiders toen de brand uitbrak. Assemblée weigerde De Sowjet-Unie heeft gisteren op dt algemene vergadering van de VN de eis gesteld, dat de Peking-China een zetel In de VN krijgt. Jacob Malik noemde de kwestie van de vertegen woordiging van communisitisch China één van de belangrijkste kwesties van het ogenblik. Een resolutie van de Sow- jetrusslsche afgevaardigde, om de kwes tie naar de zitting van heden te ver- Wijzen, werd verworpen. De vergadering nam nota van het rapport van haar speciale commissie, die in de loop van het jaar de kwestie van de Chinese vertegenwoordiging zou hebben moeten onderzoeken. In feite heeft de commissie slechts de zaak naar de Assemblée terug verwezen. Een internationaal congres van we reldfederalisten zal op 10 November bij de V.N. een motie indienen, waarin wordt gevraagd om de instelling van een „Tweede Kamer" bij de V.N. Deze zou moeten werken naast de vertegen woordigers van de regeringen en sa mengesteld zijn uit door de volken ge kozen afgevaardigden. Ule-ekü-eAicfot Verwachting tot hedenavond. Half tot zwaar bewolkt met over wegend droog weer. Matige tot krachtige Zuidoostelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. WOENSDAG: Zon op 7.44, onder 17.03. Maan op 14.52, onder 0.00. De Haagse hoofdcommissaris van po litie, de heer G. W. Valken, heeft met ingang van 1 Februari 1952 eervol ont slag gekregen, onder dankzegging voor de langdurige diensten, in verscheidene politiefuncties bewezen. Als reden wordt opgegeven het over schrijden van de pensioengerechtigde leeftijd, doch dit ontslag op korte ter mijn heeft in Haagse politiekringen groot opzien gebaard. Er schijnen verschillende moeilijk heden te zijn geweest met het departe ment van Binnenlandse Zaken. Het hoofdbestuur van de Chr. Metaal- bewerkersbond heeft de voorzitter van het afdelingsbestuur Utrecht, de heer A. v. d. Broek, geroyeerd. Aanleiding tot dit royement is, vol gens de Tel., een publicatie van de heer v. d. B. in „Vrede" weekblad van de „Nederlandse Vredesraad", die een mantelorganisatie mag heten van de Communistische Partij Nederland. Tegen vijf uur in de ochtend was de brandweer er in geslaagd de kan sen op uitbreiding van de brand lot nihil te reduceren. De arbeiders, die toen de brand uit brak doende waren de lading van de „Meerkerk" te lossen, hielpen de brandweer bij haar werk zoveel het hun mogelijk was. Een van hen vertelde, dat de brand snel om zich had heengegrepen. Plotseling had een van de arbei ders, die in ruim 4 bezig was gezien hoe een van de zakken met copra in brand stond Voor hij goed en wel had kunnen reageren op deze ontdek king, merkte hij vuur aan alle kan ten. Volgens opgave van de maatschappij aan de brandweer bevatte ruim 4 chroomerts. copra, koffiebonen en ka- toenpitten .Er zijn drie ruimen boven elkaar, met een totale diepte van on geveer tien meter en een inhoud van meer dan 2000 ton. De olie uit de copra en de katoen- pitten vormen een drijvend vuur op 't bluswater en eerst tegen de tijd, dat het water boven het hoogste tussen dek is gestegen kan men deze drij vende vuurzee werkelijk aanpakken. Wel achtte commandant Schuitema ker, die het blussingswerk leidde, de gevaren voor de andere ruimen gewe ken. De waterdichte schotten blijken een voldoende afscherming te zijn. Ruim 5 in het achterschip is gespaard gebleven. Het valt nog niet te bezien hoe groot de schade aan het schip is. De „Meerkerk" is een Victoryschip en dus grotendeels gelast. Indien de grote hitteontwikkeling de scheepswanden heeft ontzet, zullen zeer kostbare en langdurige reparaties nodig zijn voor het schip weer in de vaart kan wor den gebracht. De brandweer heeft dit trachten te voorkomen door de scheeps wanden zoveel mogelijk nat te houden en af te koelen, maar de hitte was zo groot dat de brandstraten in dikke stoomwolken veranderden. Tijdens besprekingen tussen de Britse en Amerikaanse ministers van Buiten landse Zaken te Parijs, heeft Acheson aan Eden medegedeeld, dat de Ameri kaanse regering Engeland onvoorwaardelijk zal steunen in zijn politiek om in de Suez-kanaalzone te blijven en de Soedan niet aan Egypte over te leveren, zonder dat de Soedanezen zich daarvoor nadrukkelijk hebben uitgesproken. Nadat Frankrijk in October reeds verklaarde het Engelse standpunt ten aanr en van Egypte te steunen, ziet Egypte zich gesteld tegenover een verenigd front der „Westerse Grote Drie". De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken heeft te Parijs verklaard, dat zijn land medewerking zal blijven weigeren aan enig verdedigingsplan voor het Midden-Oosten, zolang „de Britse bezetting" voort duurt. Het regent van Egyptische zijde r-o- testen tegen de Engelsen. De Egy; regering heeft bij de internationale ar beidersorganisatie geprotesteerd tegen „het instellen van dwangarbeiderskam pen voor Egyptenaren in de kanaalzone' door de Britse autoriteiten, terv'jl twee brieven van de Egyptische rfs- ring aan de Verenigde Naties f g maken van wreedheden tegen de Egyp tenaren in de omgeving van het Suez- kanaal". Kruisen op de deur De commandant van de Egypte e „bevrijdingsbataljons" heeft gisteren verklaard, dat hij wacht op bevel va de regering om een bevrijdingsbeweging te beginnen. De Britse pers meldt, dat de „bevrydingsstrydkrachten" een gr' e hoeveelheid voedsel, bestemd voor de Engelsen, in beslag hebben genomen. In oud-Cairo zijn 'op de deuren van de woonhuizen van christenen kruisen gekalkt. De christenen vrezen, dat deze tekenen door Mohammedaanse extre misten zijn aangebracht en dat zij mis schien zullen worden aangevallen. Het verkeer door het Suez-kanaal ls thans weer normaal. De Engelse Marine heeft, naar een Britse woordvoerder meedeelde, in de afgelopen vier-en- twintig uur 18 Britse en 25 buitenland se schepen aan beide uiteinden van bet kanaal geholpen. In Amsterdam is men begonnet aan de vorming van een regionaal co mité voor Amsterdam en omstreken tegen het concentratiekampsysteem. Verder wil men ook in Amsterdam een protestvergadering beleggen. Voor de eerste keer in deze herfst kon de postboot van Nes op Ameland gisteren niet naar Hol werd varen. De Oostenwind heeft n.1. de waterstand op de Waddenzee tot 45 doen dalen, ter wijl voor de kleinste boot, de barkas, 20 nodig is. Daar op het vliegveldje van Ameland slechts één-persoons- vliegtuigen kunnen landen, is ook het ziekenvervoer onmogelijk geworden Vorige week zijn nog drie extra-boot- reizen voor ziekentransport gemaakt. Het wachten is thans op het draaien van de wind. Doordat de brand in de diepte woed de was zij weinig spectaculair. Slechts een dik vuil rookgordijn, dat zich traag over de haven verplaatste duid de aan wat gaande was. Af en toe sloeg een speelse vlam uit een van de luchtkokers van ruim 4, maar dat was al het vuur dat te zien was. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Men hoopt in de naagte toekomst te Parijs een zesmogendhedenconferentie j over Duitse vraagstukken te houden. Er is nog geen datum vastgesteld, doch een Frans avondblad meldt dat 26 No vember als openingsdatum is genoemd. Aan de conferentie zou worden deel genomen door de ministers van Bui tenlandse Zaken van Frankrijk, West- Duitsland, Italië, Belgie, Nederland en Luxemburg. Daar de Westduitse bonds kanselier dr. Adenauer tevens minis ter van Buitenlandse Zaken is, zal deze de besprekingen zelf bijwonen. De vijfde atoomontploffing in de hui dige serie proeven, die in de V.S. wor den genomen, is Maandagmiddag te weeggebracht. Dertig seconden later kon men te Las Vegas, 120 km van de ontploffing verwijderd, de typische wolk, die na atoomexplosies ontstaat, waarnemen. Volgens waarnemers is de frolk wellicht de grootste tot dusvei In Las Vegas was gerommel te horen. de eenzame en woeste berggebieden TN rondom Rangoon wordt men vast niet bedreigd door atoombommen, die allerlei regeringen elkaar bij wijze van Sinterklaas-presentjes beloven. Neen, daar vreest men de tijgermensen. Dat zijn in tijgervellen gehulde mensen, die het erop toeleggen moorden te plegen op vreedzame bewoners van de Indiase bergen. In de afgelopen weken hebben ze zes slachtoffers gemaakt. Hier, in het Westen, hebben we meer te maken met tijgers, die zich in mensenvellen hebben verborgen. Dat is nog veel ge vaarlijker. In Parijs is een man gepakt, x die zeven roofmoorden op het geweten N te had. En niet op rijke lieden, maar op betrekkelijk arme schobbers. De moor denaar had alleen zijn lage daden be dreven als hij wist met zwakke slacht offers te doen te hebben. Zijn totale buit bedroeg niet meer dan duizend gulden Toen hij verleden week een dertigjarige vrouw aanviel kwam hij van een koude kermis thuis, want ze vloerde hem vakkundig. Ze bleek een dame te zijn met veel ervaring van Judo, de Japanse vechtkunst. O Nu T' -r 'mt nog Kc'.vo nog maar weer even terug naar de ge wone dierenwereld, of tenminste dat wat er wel een beetje op lijkt: Ouwe hands dierenpark in Rhenen,. Daar hebben de leeuwen zowaar inwoning gekregen van een tweetal Sumatraanse tijgers. In het dierenpark gaat men ook onder het hokkenvraagstuk gebukt, weshalve de directie besloot de twee Sumatraanse heren maar bij de leeuwen op te bergen. Het schijnt dat de hoofd bewoners en de inwonenden het best met elkaar kunnen vinden. O Nog zo'n zeldzaam verhaal: De directeur van een dierentuin in St. Louis kwam op een avond met zijn familie thuis, toen hij ontdekte, dat de bedden in huis be slapen waren, dat al het aanwezige voedsel verdwenen was en dat de gor dijnen van de vensters verwijderd wa ren. Toch ging men naar bed. 's Mor gens ontdekte de directeur voornoemd, dat de gordijnen van zijn slaapkamer rond de apenkooi in de dierentuin hin gen. De deur van de kooi stond open en de apen waren allemaal netjes thuis Ze hadden de gordijnen echter dicht en zaten binren sUekum te van de spullen van hun baas. Men voelde ook een plotselinge wind stoot. De lichtflits van de explosie was minstens zo hel als die van de vorige grote ontploffing op Donderdag j.1 Tot op grote afstand waren de mensen ge waarschuwd, om hun ramen open te zetten. De schok werd waargenomen tot op 500 km afstand. Brazilië zal binnenkort beginnen met het bouwen van een „atoomstad" in de staat Minas Geraes. Met de Ameri- Kaanse autoriteiten zijn dienaangaande besprekingen gevoerd. Braziliaanse technici zullen in de VS worden opge leid. Canadese geleerden hebben medege deeld dat de sneeuw die in het afgelo pen weekeinde in vele delen van mid den-Canada is gevallen, radio-actief was. De radio-activiteit was onschade lijk, doch zij kon duidelijk worden vastgesteld. Men meent dat dit een ge volg is van de Amerikaanse proefne mingen met atoomwapens. De legende over een Hollands jongetje, dat bij Spaarndam op zijn dooie eentje een dijkbreuk voorkwam door een hele nacht lang zijn duim op een gat in die dijk te houden is thans ook op Korea bekend. Luitenant-generaal James A. van Fleet, de comman dant van de op Korea strijdende troepen heeft de moed van zijn soldaten namelijk vergeleken met die van het Spa.arndam.mer jon getje. De gehele zomer immers hebben de troepen op Korea dc taak gehad „de duim op het gat te houden", om gedurende de onderhandelingen te Kaesong vijandelijke penetratie te voor komen. Hoe generaal Van Fleet over het Hollandse jongetje had gehoord9 De algemene Nederlandse vereni ging voor vreemdelingenverkeer had hem een fotoreportage ge zonden over de onthulling van het beeldje op de Woerdersluis te Spaarndam, welk beeldje aan het heldenfeit van het Hollandse jongetje herinnert. Een uitnodi ging voor een bezoek aan ons land ging daarbij. TA. Generaal Van Fleet (Van Vliet), die van Nederlandse ad- komst is, heeft de uitnodiging met beide handen aanvaard en heeft beloofd te komen, zodra hii daartoe in de gelegenheid is. Onderzoek van Amerikaanse marine begonnen Gisteren is te Bremerhaven het on derzoek van de Amerikaanse marine begonnen naar de botsing, die Zondag morgen plaats vond tussen het Argen tijnse emigrantenship „Maipu" en het Amerikaanse troepentransportschip „General Hersey", tengevolge waarvan de Maipu is gezonken. De Hersey ligt in het dok, opdat de schade aan dit schip kan worden onderzocht. Berging van de Maipu, die op haar zijde op de bodem van de Helgolandse baai ligt, wordt onmogelijk geacht. Het schip zal spoedig vol met zand lopen. Wel over weegt men de mogelijkheid het schip onder water te demonteren en in ge deelten te bergen. By de maatschappy „De Schelde" te Vlissingen, waar de Maipu is gebouwd, is men diép onder de indruk en uit men vermoedens omtrent de oorzaak van de ramp. Immers, de Maipu was van waterdichte schotten voorzien. Mogelijk heeft men verzuimd de schot ten te sluiten, zoals by mist het voor schrift is. De Maipu was by een aantal Argentijnse maatschappijen verzekerd. Bekend geworden is, dat de Maipu vóór de ramp plaats vond op halve kracht voer. De General Hersey liep daarentegen op volle kracht. By de aanvaring hebben in het ge heel achttien personen verwondinger opgelopen.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1