Stalin zou het voorstel aanvaarden als Grote Vijf later bijeenkomen Geen enthousiasme in de Ver. Staten Beria sprak in Stalins plaats Eerste rede van Churchill a's premier in het Lagerhuis VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Vrede door krachi? Kwestie-lrian moet eerst opgelost INDONESIË WENST INLICHTINGEN Organisatie zal worden voortgezet zeggen zeven landen Lordc imondslasde Troonrede voor .Woensdag 7 Nov. 1951 76e Jaargang No. 11253 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna VINCENl AURIOLSCONFERENTIEPLAN VOOR DE GROTE VIER ,,Wij zouden hen met vreugde begroeten'' Prof Supomo: Stappen bij de Hoge Commissaris Scherpe aanvallen op Westelijke landen Verzoenend gebaar bleef achterwege m rasx-11111 Gemeenschappelijke verklaring op komst Financiële toestand zeer ernstig Vermindering van spanning der koude oorlog Geheime zitting voor bespreking defensie Maatschappelijk werk in Noord-Holland DE kacheltjes branden al weer volop ook al huiveren de huisvrouwen al bij voorbaat bij de gedachte aan de ko mende maanden, waarin we weer met kolenschaarste te maken zullen krij gen. Maar denk eens aan Amerika, waar 88 personen om het leven zijn geko men tengevolge van de hevige koude, die daar reeds enkele dagen heerst. In Winsconsin en Noord Dakota werden temperaturen gemeten van 40 graden onder nul. De gladde wegen eisten ook veel slachtoffers. Theodoor denkt liever aan het zonnige Zuiden, bijvoor beeld in Italië, waar een heerlijke tem peratuur heerst. Toch is het daar ook niet alles, vooral niet als u bijgeval een met edelstenen bezette kroon op het hoofd pleegt te dragen. Nu doen wij dat niet allemaal, maar „de madonna van het gewelf" een kostbaar beeld in een in de omgeving van Napels gelegen heligdom, doet dat wel. En zij werd dan ook prompt van haar kroon, die bezet was met kostbare stenen, beroofd. De schade beloopt verscheidene millioenen lire. In Amerika heeft men een ge weldig vliegtuig gebouwd, de „Globe- master II" Men kan deze machine met een gewicht van ruim 25 ton belasten. Kakt E-eAteJk lUeefiAeACcdt BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HELDER8E COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten ilflilillllllllllllllllliliW /-vNLANGS verraste de democratische senator Brien MacMahon, voorzit ter van de commissie voor atoomener gie van het Amerikaanse Congres, zijn collega's met een rede, waarin hij uit riep, dat de tijd is gekomen om de zo genaamde conventionele wapens door atoomwapens te vervangen. Zijn uitla tingen baarden groot opzien, in het bij zonder omdat MacMahon bekend staat als een man, dat weet wat hij zegt en in alle atoomzaken goed thuis is. Niet slechts in het Congres, ook in het Pentagon, het ministerie van defen sie, was de sensatie enorm. Een samen hang met een eerder afgelegde verkla ring van president Truman, waarin over „fantastische nieuwe wapens" werd ge sproken, lag immers voor de hand. Maar wat later maakte Lovett, die gene raal Marshall als minister van Defenisie was opgevolgd, duidelijk dat het woord „fantastisch" niet geheel correct was, omdat de president waarschijnlijk doel de op de „atoomgranaten" en „baby atoombommen", die het experimentele stadium reeds lang te boven waren en op het ogenblik voor levering gereed zijn. In ieder geval echter begreep ook de leek onmiddellijk, dat het bestaan van dergelijke „lichte" atoomwapens de ge hele oorlogvoering der toekomst zal be- invloeden. Want wanneer er naast de steeds gevaarlijker en ook steeds kost baarder wordende super-atoombommen nu ook kleine atoomwapens komen, be tekent zulks, dat de atoomwetenschap de tot dusver bestaande factor van de „kritieke grootte" heeft overwonnen. Deze maakte het nodig, zo zware atoom bommen te maken, dat slechts de mach tigste bommenwerpers ze konden .ver voeren. Bovendien moeten er nieuwe materialen gevonden zijn, waaruit atoomwapens in zo grote hoeveelheden kunnen worden vervaardigd, dat zij aan de totale defensiebehoefte van de Ver enigde Staten kunnen voldoen. Dit nu is Vrijdag 1.1. bevestigd door de minis ter van Luchtvaart, Finletter, een man met grote kennis van atoomkwesties. Bovendien is bekend, dat de marine opdracht tot de bouw van een door atoomenergie gedreven duikboot en de luchtmacht opdracht tot de constructie van een dito vliegtuig hebben gegeven. De derde strijdkracht, het leger, is dag en nacht bezig met de verbetering van de „atoomkoppen" voor artilleriegrana ten en raketten. LIET gehele Amerikaanse atoompro gramma, dat onder leiding van de „Atomic Energy Commission" staat en een regeringsmonopolie is, werd in de laatste jaren in een adembenemend tem po uitgevoerd en uitgebreid. In tegen stelling met de lange termijnen van vroeger, worden atoombommen nu om de twee of drie weken in het kader der proefnemingen tot ontploffing gebracht en kleine atoomwapens worden in de laatste tijd met steeds kortere tussen pozen beproefd. In feite is de ontwikkeling nau welijks meer bij te houden. De door MacMahon in zijn bovenvermelde rede uitgesproken mening, dat met de uit gave van 5 milliard dollar voor kleine atoomwapens 30 milliard op de uitgave voor conventionele wapens kan worden bespaard, wordt nu door alle deskundi gen gedeeld en door de leden van het Cor.gres als juist aanvaard. Evenzo is men het er in New York over eens, dat het bezit van tactische atoomwapens een revolutionnaire verandering in de oor logvoering betekent En vrijwel alge meen gelooft men, dat deze technische vooruitgang eerder een reden tot hoop dan tot vertwijfeling biedt, namelijk hoop voor de millioenen mensen, die tot nog toe vreesden, dat er slechts één alternatief was: een langzame onderwer ping der mensheid aan een voortdure 'd gloeiende communistische heerschappij, of een totale vernietiging door atoom bommen Nu opent zich een derde mo gelijkheid, namelijk om de vijand op de plaats van de aggressie zelf tegemoet te treden en hem uit het veld te slaan met een vuurkracht, die elke eventuele overmacht aan mankracht van de te genstander teniet zal doen. Wellicht moet men er zich voor hoe den, aan deze ontwikkeling een al te grote betekenis toe te kannen Maar aan de andere kant behoeft men niet over het hoofd te zien, dat deskundigen, zo als de leider van Atomic Energy Com mission, Gordon Dean, ernstig menen, dat de mogelijkheid van vermijding van een wereldomvattende oorlog thans is gekomen. Het plan, om tot een con ferentie van vier op het allerhoogste niveau te komen, krijgt door de achter grond van deze feiten een zeer bijzon der relief Misschien mag de mensheid om vijf minuten voor twaalf tóch nog hoop op vrede koesteren? MEN verwacht te Parijs dat de Sowjetunie het voorstel van president Auriol van Frankrijk voor een viermogendhedenbespreking te Parijs zal verwel komen, mits er later een bijeenkomst der vijf grote mogendheden, met inbegrip van Peking-China, wordt gehouden. Britse en Amerikaanse woordvoerders ver klaarden, dat hun regeringen Auriols voorstel eerst zorgvuldig moeten bestuderen, alvorens haar houding te bepalen, daar zij vooraf niet op de hoogte waren gesteld van het voorstel. Het is in Amerikaanse kringen een publiek geheim, dat de Amerikaanse regering thans geen warm voorstander is van dergelijke bijeenkomsten der grote mogendheden. In kringen, die in nauw contact met president Truman staan, werd Dinsdag verklaard, dat de president niet zal afstappen van zijn reeds meermalen verkondigd standpunt, dat een bijeenkomst met Stalin zou moeten worden gehouden in de V.S. Terzelfdertijd met het voorstel van Auriol hebben de westelijke mogendheden een voorstel aangekondigd tot het houden van een wapentelling over de gehele linie. Hieronder zouden ook de atoomwapenen moeten vallen. ^URIOL zei in zijn rede o.m.: „Als de illustere mannen, op wie zo vele be zorgde blikken zijn gevestigd, gedu rende deze zitting hier zouden komen om onderling als mensen contact op te nemen, om van man tot man hun in zichten uit te wisselen, om zonder ge nade of openbaar debat hun menings verschillen te vergelijken en om te trachten, in overeenstemming met de grondbeginselen der V.N. hun menings verschillen te verminderen, dan zou den wij hen met een vreugde begroe ten, die, daar ben ik zeker van, zich over de gehele wereld zou versprei den". De Franse president drong voorts aan op een blijvende en gelijktijdige con- tróle op alle wapenen, conventionele en atomische in alle landen, alsmede op vorming van een internationaal le ger. Hij zeide, dat Frankrijk voor een verenigd Europa werkt, doch alle re gionale overeenkomsten binnen de VN slechts als tijdelijk noodzakelijke mid delen ter gemeenschappelijke verdedi ging beschouwt. gLIJVENDE controle op de bewape ning is ook een der uitgangspunten van het voorstel der Westelijke mo gendheden, dat naar verluidt aan Tryg- ve Lie zal worden toegezonden met het verzoek, het in de Algemene Vergade ring te brengen. Het verschilt in zo verre van de oudere Russische voor stellen inzake de controle op de bewa pening, dat Moskou steeds overeen stemming over de ontwapening aan de vorming van een controlestelsel heeft willen laten voorafgaan, De Westelijke landen daarentegen willen een telling de vermindering der bewapening la ten inleiden. Auriols rede is door de Algemene Vergadering geestdriftig toegejuicht. Voorzitter voor deze zitting is de Mexicaan dr. Padilla Nervo. De kwestie-lrian moet worden opge lost, vóórdat de Nederlandse wetsont werpen betreffende deze kwestie wor den goedgekeurd, zo heeft de voorzit ter van de commissie tot het ontwer pen van verdragen ter vervanging der R.T.C.-overeenkomsten, prof. Supomo, aan de pers medegedeeld. Prof. Supomo meende, dat, wanneer de voorgestelde wetten van kracht ge worden zijn, waardoor West-Irian wordt opgenomen in de Nederlandse grondwet, de oplossing van het vraag stuk zo niet onmogelijk, dan toch wel zeer moeilijk zal worden. Hij verklaar de, dat de terugkeer van West-Irian tot het Indonesisch grondgebied nodig is voor het bereiken van politieke sta biliteit in Indonesië, welke dringend gewenst is voor het herstel van de vei ligheid. Prof. Supomo noemde desgevraagd de deelneming van een vertegenwoor diger van de republiek Zuid-Molukken aan de besprekingen over herziening van de R.T.C.-overeenkomsten „onmo gelijk". Nieuw-Guinea in de Grondwet De Indonesische minister-president, dr. Sukiman, zal aan de Nederlandse hoge commissaris te Djakarta inlich- Ociober-revolutie herdacht Bij de grote plechtigheid ter herden king van de Octoberrevolutie in het Bolsjoi-theater te Moskou heeft niet, zoals werd verwacht, Stalin het woord gevoerd. In zijn plaats hield Laurentie Beria, het hoofd van de geheime poli tie en evenals Stalin een Georgier van geboorte, de feestrede. Het was de eer ste maal, dat hij bij een gelegenheid als deze het woord voerde. Beria deelde mede, dat het tweede vijf-jarenplan met goed gevolg was uitgevoerd en betoogde verder, dat er twee aantrekkingspunten in de wereld zijn: het kamp voor vrede en demo cratie onder leiding van Rusland en het imperialistische kamp onder Ame rika. Elke aggressor zou vernietigend worden verslagen. Het hoge aanziefi van de Sowjet-Unie in de wereld leid de Beria af uit de herbewapening van West-Duitsland en Japan. Hij beschul digde verder Amerika ervan, dat het de besprekingen in Korea op alle mo gelijke' manieren vertraagt. Voorts gaf hij een opsomming van de zwakheden in het imperialistische kamp, en be schuldigde Truman ervan, op een oor log aan te sturen. Zijn betoog bevatte derhalve geen enkel verzoenend woord en bewijst niet onwaarschijnlijk een negatieve Russische houding t.o.v. de Westelijke suggesties. tingen vragen over de juistheid van de berichten aangaande het bij het Ne derlandse parlement ingediende ont werp van wet inzake de grondwets herziening. Volgens dit ontwerp zal Westelijk Nieuw Guinea als „Neder lands Nieuw-Guinea" worden opgeno men in het grondgebied van het Ko ninkrijk der Nederlanden. Tot deze stap werd besloten op de Dinsdag gehouden zitting van het In donesische kabinet, die ruim 4 uren heeft gediend. Het standpunt van de Indonesische regering in deze kwestie zal afhangen van het antwoord van de Nederlandse hoge commissaris. Heden zou een officiële verklaring worden gegeven. IH 1 ssii iw||BBMiaii||Ma Ter gelegenheid van het 85-jarig bestaan van de Leidse Studentenver. tot vrijwillige oefening in de Wapenhandel „Pro Patria" werd in Leiden een parade gehouden. Prins Bernhard brengt tijdens zijn inspectie een groet aan het vaandel. De verdediging van het Midden-Oosten Naar te Parijs verluidt, kan binnenkort een gezamenlijke verklaring van Engeland, Frankrijk, de Verenigde Staten, Turkije, Zuid-Afrika, Australië en Nieuw-Zeeland worden verwacht. In deze verklaring zullen de zeven mogend heden gewag maken van haar voornemen, om voort te gaan met de oprichting van een verdedigingsorganisatie voor het Midden-Oosten. Voorts zal opnieuw verklaard worden, dat deze landen de Britse politiek ten aanzien van Egypte en de Soedan steunen. De verklaring zal worden uitgegeven, zodra de regerin gen van Zuid-Afrika, Australië en Nieuw-Zeeland er officieel haar goedkeuring aan hebben gehecht. Winston Churchill heeft gisteren in het Britse Lagerhuis zijn eerste rede als premier uitgesproken. In deze rede ontzenuwde hij eerst de socialistische bewe ring als zou hij een oorlogsophitser zijn. „Mogelijk zal de beschuldiging, te gele gener tjjd op de hoofden van diegenen, die hem hebben geuit met samengestelde interest terug slaan", aldus de premier, die vervolgens verklaarde dat hij zich voorstelde het Huis in een geheime zitting te doen bijeenkomen, ter bespreking van de landsverdediging. Churchill zeide verder, dat schattingen gebaseerd op de huidige stand van zaken het tekort van het Verenigd Koninkrijk in zijn algemene balans van verschuldigde betalingen aan overzeese gebieden in 1952 op ruim een half milliard pond sterling stellen. het land en in het Lagerhuis beschikt om de door de socialistische regering afgekondigde nationalisatie der staal industrie, ongedaan te maken. De eer ste, daartoe strekkende maatregelen, zullen echter niet voor Kerstmis wor den genomen. Sprekend over de problemen betref fende Perzië en Egypte, verklaarde cle premier: „Mijn regering zal immer be reid zijn te onderhandelen op basis van een eerlijk deelgenootschap met Perzië. Men heeft ons tot nog toe een groot onrecht aangedaan". Omtrent Egypte zei hij: „Wij zijn vastbesloten onze wettige positie in de Suez-kanaai- zone te handhaven". Toespraak van Attlee Overeenkomstig de traditie had de leider der socialistische oppositie, Attlee, vóór premier Churchill gespro ken. Sprekend over de regeringsver klaring zei Attlee, dat deze volgens hem één van de meest inhoudloze was, die hij ooit had gehoord „Afbraak domineert", aldus de oppositieleider, die verder zeide, dat de voornaamste punten der regeringsverklaring neer kwamen op een poging het werk van vorige parlementen ongedaan te ma ken. „De financiële crisis, veroorzaakt door het tekort op de Britse betalings balans, is erger dan in 1949 en in vele opzichten zelfs ernstiger dan in 1947" aldus Churchill. Omtrent de buiten landse politiek zeide hij: „Wij hopen in ons buitenlandse beleid in de eer ste plaats een vermindering van de door de koude oorlog teweeggebrachte spanning te bereiken. Dit zou moeten geschieden door onderhandelingen op het hoogste plan, die gebaseerd zijn op kracht en niet op zwakheid. Wij moeten nimmer toegeven, dat éen derde wereldoorlog onvermijdelijk is Ik geloof nog steeds in het nut van een uiterste krachtsinspanning om de kloof tussen Oost en West te overbrug gen!" De nationalisatie Churchill verklaarde verder, dat zijn regering over voldoende aanhang in BERIA ..hoofd geheime politie Behoudens goedkeuring van de Pro vinciale Staten van Noord-Holland zal aan de op te richten stichting voor maatschappelijk werk in Noord-Hol land voor 1952 een subsidie van ten hoogste f 25.000,— worden verleend, met dien verstande, dat van dit bedrag niet meer zal worden uitgekeerd dan de stichting aan rijkssubsidie zal ont vangen. De „Maipu" vergaan, de „Kari" lekgeslagen, de „Meerkerk" in brand.... Zou de goede Sint nog - komen, dit jaar? Toch staat Theodoor er dagelijks van versteld in welke mate mensen zichzelf kunnen belasten. Neem nu eens het vol gende geval: In een mijn in Japan wer den 25 staven dynamiet vermist. De politie zocht dagenlang tevergeefs naar de dief, tot die eindelijk kortgeleden werd gevonden. Een achttienjarige jon gen bekende zich van de staven te heb ben meester gemaakt. Hij had ze opgegeten, denkend, dat het een soort gezoet en uit bonen bereid deeg was. We hopen voor de knaap, dat hij de eerste maanden niet rooktO De toestand in een Haagse woning leek ook explosief, toen een familie gister avond in het donker thuiskwam. Me vrouw ging in het donker de trap op, toen zij plotseling kermend naar be neden stortte. Zij verklaarde, dat toen ze boven aan de trap was aange komen zich plotseling twee handen om haar hoofd hadden gelegd. Van schrik was ze daarop naar bbneden ge vallen. De politie heeft de woning doorzocht, doch vond niets verdachts. Voor alle zekerheid: het gebeurde in de Wateringse straat, dus blijf uit de buurt. Drastische maatregelen legen inflatie aangekondigd In de gisteren bij de opening van het Britse parlement door de Lord-Chan- ceilor, Lord Simonds, namens de koning uitgesproken rede heeft de re gering Churchill „drastische maatrege len" beloofd om de groeiende inflatie te bestrijden. De inflatie-bestrijding acht de regering het belangrijkste bin nenlandse probleem. Waar mogelijk zul len de regeringsuitgaven worden ver minderd. Churchill kondigde aan, dat Enge land samen met het Gemenebest, de Ver. Staten en de Europese bondgeno ten een uiterste poging zal doen om een rustiger en welvarender wereld op te bouwen. Ongedaanmaking van de nationalisa tie van de staalindustrie en het weg vervoer werd in het vooruitzicht ge steld. Voorts zal een reorganisatie van de industrie plaats vinden „als vrije onderneming met een bepaalde mate van toezicht". Ten slotte verklaarde de regering er naar te zullen streven het bouwen van huizen aan te moedigen. Verwachting tot hedenavond. In de ochtend plaatselijk mist, overigens wisselende bewolking en droog weer. Zwakke tot ma tige wind tussen Zuid en Zuid oost. Weinig verandering in tem peratuur.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1