Truman doet een beroep op Moskou Keus lussen iwee wegen naar vrede en veiligheid Heuss verwerpt voorstellen van President Pieck Minister Butler kondigt zeer scherpe maatregelen aan Uitvoering program na vrede in Korea Duitsland blijft het probleem Kcvd EeAteJh VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 76e jaargang No. 11254 AANVANG DER BESPREKINGEN IS ECHTER THANS REEDS MOGELIJK Gelijktijdige, evenredige ontwapening Rood-China in de Verenigde Naties Amerikaans schip in volle zee in brand Donderdag 8 Nov. 1951 Dagblad voor Den Helder, KoegrasTexel, Vlieringen en Anna Paulowna DE WESTELIJKEN DIENEN EEN .AN IN WsMheSiicPiJt Plan in zeven punten Diplomaten glimlachen PRESIDENT TRUMAN MOTIVEERT HET WESTELIJKE PLAN ,,Een stap terug'' Breuk in bovenleiding op traject A'dam-Zaandam Ook voor Sov/jetunie aanvaardbaar Dn, opbouwen van de strijdkrachten der vrije wereld, aldus de Ameri kaanse president, is één van de wegen, die naar vrede en veiligheid leidt. Zo als de zaken nu staan is het de enige. Aan een andere echter zouden wij ver re de voorkeur geven. Wij zouden het liefst zien, dat de landen hun strijd- in Drie-jarig meisje viel ketel kokend water Drastische beperking van deviezenverbruik DE modernste bibliotheek ter wereld zal verrijzen in West-Berlijn. Men zal in 1952 met de bouw beginnen en Amerika heeft een bijdrage beloofd van Wettelijke regeling van partijwezen Auto vloog door een ijzeren brugleuning Drieling in Coevorden BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KftAK HELDER8E (11MT TARIEVEN; Advertenties: 16 ct. p. mjn. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten iiiiimMiiiiiiiiiiiiiiiii LIET is heel goed mogelijk, dat de hui- dige zitting van de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties eens be kendheid zal genieten als de „Assemblée der vredesoffensieven". Dat zij ook aanspraak zal kunnen maken op de naam „Assemblée van de vrede" schijnt echter aan twijfel onderhevig. Dat klinkt wellicht zeer pessimistisch, nu be tuigingen van vredeswil zowel uit het Westen1 als uit het Oosten met milde hand over een naar vrede dorstende mensheid worden uitgestrooid. Maar helaas laat een realistische be studering van de situatie geen optimis tischer beoordeling toe. De belangrijkste debatten van deze Assemblée, zowel in het openbaar als achter de schermen te houden, zullen, daaraan bestaat geen twijfel, betrek king hebben op de toekomst van Duits land. Bereikt men ten aanzien van dit vraagstuk een accoord, dan zullen alle andere problemen, die met de vestiging van de vrede samenhangen, klein blij ken. Maar wanneer, omgekeerd, een vergelijk over Duitsland niet mogelijk is. moet de hoop op regeling van an dere geschillen, die Oost en West ver deeld houden, uiterst laag worden aan geslagen. De strategische positie van Duitsland en de grote Duitse industriële potentie bepalen dat. De Russen houden zich intens bezig met de mogelijkheid, dat West-Duitsland in het kader van het Atlantisch Pact wordt herbewapend en het Kremlin schijnt bereid, aanzienlijke concessies te doen om een dergelijke ontwikkeling te verhinderen, of minstens uit te stel len. De campagne tot hereniging van Oost- en West-Duitsland en de „neutra lisering" van het geheel is tot nog toe het krachtigste antwoord van Moskou geweest. Voor het Westen is een derge lijke oplossing onaanvaardbaar: zij zou het defensie-glacis der Atlantische Unie gevaarlijk smal maken en op de duur aan de Sowjet-Unie de hegemonie over Europa garanderen. Het Westen is voorstander van een herenigd Duits land, waaraan het vrij moet staan, zijn eigen positie te bepalen. En het twijfelt er niet aan de Russen overigens ook niet dat dit Duitsland de politieke en economische samenwerking met de Westerse wereld zal kiezen. Dit nu kun nen de Sowjets niet toestaan, tenzij zij bereid zijn, hun met alle oirbare en on- oirbare middelen opgebouwd imperium in Oost-Europa en de Balkan in de waagschaal te stellen. De bevrijding van Oost-Duitsland immers zou niet zonder invloed kunnen blijven op de onderdrukte volken der satellietstaten. De Russische politiek tot neutralise ring van een herenigd Duitsland is nu tot op zekere hoogte opgevangen door een gemeenschappelijke Frans-Brits- Amerikaanse resolutie, waarin aan de Verenigde Naties gevraagd wordt een commissie te vormen, die een onder zoek naar de mogelijkheid van het hou den van werkelijk vrije verkiezingen in de beide helften van Duitsland zou moeten instellen. Zouden de Russen met de instelling van een dergelijke com missie accoord gaan, dan zou een bij zonder interessante situatie ontstaan. Maar het is, op grond van de geschets te omstand.gheden, hoogst onwaar schijnlijk, dat zij dit zullen doen. In deze situatie is het onmogelijk enige hoop te koesteren ten aanzien van het nieuwe Amerikaanse program ma tot ontwapening Dit neemt niet weg, dat dit voorstel te juister tijd is gekomen: het Westen heeft er. tegen over de „vredesoffensieven" der Russen alle belang bij, nog eens met nadruk vast te stellen, dat zijn gigantische her bewapening geen politiek van vrije keuze is. maar een nooflzaak en dat de ontwapening niet een idee is, waarvan de Russen het monopolie bezitten. Het Amerikaanse voorstel gaat verder dan alle vredesplannen, die in de zes jaren, dat de Verenigde Naties bestaan, aan de Algemene Vergadering zijn aangebo den. Die plannen hebben de kloof tussen Oost en West niet kunnen overbrug gen. Dat zal waarschijnlijk ook dit Amerikaanse project niet kunnen doen Maar het zal duidelijk maken, bij wie de verantwoordelijkheid voor een ver dere bewapeningswedloop ligt. Verwachting tot hedenavond. Meest zwaar bewolkt met tijdelijk regen of buien. Overwegend ma tige Zuidoostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. VRIJDAG: Zon op 747, onder 17 00. Maan op 15 15. onder 2.43. pRESIDENT TRUMAN heeft gisteravond een beroep gedaan op de Sowjetunie, om in te stemmen met een complex van vérgaande en tot in bijzonderheden uitgewerkte ontwapeningsvoorstellen, welke onder meer het uiteindelijk verbod van op atoomkracht berustende wapenen zouden inhouden. Zijn rede was een toelichting op het plan, dat de Westelijke Grote Drie aan de Algemene Verga dering der Verenigde Naties te Parijs hebben voorgelegd. Dit houdt, zoals reeds is aangekondigd, in, dat 'n telling van de voorhanden zijnde wapenen dient vooraf te gaan aan een vermindering van het algemene peil der bewapening. Overigens kan onmiddellijk met de bespreking van de voorstellen worden begonnen, doch de uitvoering zal moeten wachten totdat de strijd ln Korea ten einde is. j_|ET VOORSTEL van Amerika, Enge land en Frankrijk bestaat uit zeven punten. Deze kunnen als volgt Worden samengevat: 1. De drie landen zullen voorstellen indienen tot regeling, beperking en redelijke vermindering van alle strijd krachten en alle wapenen, waaronder atoombommen. 2. Hangende de huidige spanning zullen de drie regeringen voortgaan met het versterken van hun strijd krachten. 3. Regeling en beperking van strijd krachten zal leiden tot vermindering van het oorlogsgevaar en tot verho ging van de veiligheid der volkeren. 4. Aan elke vermindering der bewa pening moet een telling voorafgegaan van alle strijdkrachten, waaronder politietroepen en van alle wapenen, met inbegrip van de atoombommen. De verkregen inlichtingen moeten worden gecontroleerd. 5. Een bruikbaar program moet maat staven bevatten volgens welke de om vang van de strijdkrachten wordt be perkt, de militaire productie wordt verminderd en een wederzijds over eengekomen militair program kan wor den verwezenlijkt. Het plan der V.N. voor atoomcontröle moet de basis blij ven voor de te nemen maatregelen aangaande de atoomenergie. 6. Met de besprekingen over dit pro gram moet reeds nu worden begonnen. De uitvoering ervan zal echter moeten wachten, zolang de strijd in Korea voortduurt. Bovendien kunnen en moe ten tegelijkertijd de belangrijkste kwesties, die de wereld verdeeld hou den, worden geregeld. 7. De Westelijke Grote Drie aan vaarden hun verantwoordelijkheid voor de vrede in de wereld en menen, dat haar voorstellen een bijdrage ter versterking van de vrede zijn. Wysjinsky en Eden in een amicaal gesprek na afloop van de 6de al gemene vergadering der V.N. De Westduitse bondspresident dr. Theodor Heuss heeft de voorstellen van zijn Oostduitse ambgenoot aan gaande het herstel van de eenheid van Duitsland verworpen. Hjj noemde ze een stap terug op de weg naar een onafhankelijk en verenigd Duitsland. Zij zouden in wezen leiden tot een her leving van de controlecommissie der vier bezetingsmogendheden. Enkele treinen vielen uit Gisteravond omstreeks half zeven tijdens het passeren van de trein van 6.20 uur uit Amsterdam ontstond er een breuk in de bovenleiding van de spoorbaan AmsterdamZaandam. Dit had tengevolge, dat het treinverkeer op dit traject verscheidene uren lang over enkel spoor moest worden geleid Enkele diensten moesten komen te vervallen, tot het moment waarop de storing a weer was opgeheven. Dit ge schiedde om ongeveer elf uur. WIJ ALLEN weten, zo heeft Truman gisteravond in zijn toelichting op het ontwapeningsprogramma van de Westelijke grote mogendheden verklaard, hoe moeilijk de huidige toestand in de wereld is. Terwijl in Korea wordt ge vochten. hangt de dreiging van een communistische aanval over vele andere delen van de wereld. Om hieraan het hoofd te bieden bouwen de Verenigde Sta ten in snel tempo hun weermacht op en andere landen doen hetzelfde. Wij doen dit omdat wjj moeten. Pieck had voorgesteld, verkiezingen te houden onder toezicht van een com missie der Grote Vier, nadat van Westduitse zijde in overweging was gegeven, de controle en het voorafgaan de onderzoek naar de mogelijkheid van eerlijke verkiezingen aan een commis sie der Verenigde Naties. Heuss heeft in zijn brief aan Pieck verder te kennen gegeven, dat de aan vallen van de Oostduitse president op regering en parlement van West-Duits land allerminst een bewijs waren voor de oprechtheid van zijn voorstellen. De Oostduitse premier Grotewohl heeft in een rede in de Berlijnse staats- opera verklaard, dat de Sowjet-Unie alle werkelijke pogingen tot hereni ging van Duitsland zal steunen, of deze nu van de zijde van het Westen of van het Oosten worden gedaan. Toen het driejarig dochtertje van de familie Key te Bussum gisteren op de deksel van een wasketel zat, gleed de deksel weg en viel het kind in het kokende waswater. Even na aankomst in het Diaconessenhuis te' Naarden is het meisje aan de gevolgen overleden krachten op een evenwichtige basis, die rechtvaardig is voor allen, zouden verminderen. „Internationale ontwapening kan al leen tot stand komen indien er een hanteerbaar internationaal stelsel wordt toegepast, waardoor vermindering der bewapening mogelijk wordt zonder dat de veiligheid van welk land ook in het gedrang komt", vervolgde Truman. „Geen enkel land kan het zich veroor loven, zijn bewapening te verminde ren, indien het er niet zeker van is dat andere staten hetzelfde doen. Wij moeten dus in de eerste plaats over een veilige en voor alle staten recht vaardige werkwijze beschikken. Een dergelijke werkwijze wordt nu gebo den in het plan. dat de Verenigde Sta ten, Frankrijk en Engeland Woensdag aan de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties hebben voorgelegd". (Zié verder elders in dit blad) Te Rumpt in de Betuwe is de 41-jarige veekoper W. van A., die op een bromfiets reed, op ongeveer 25 meter afstand van zijn woning tegen een auto gereden en op slag gedood. Bankroet en honger bedreigen Engeland De Britse minister van financiën, Butler, heeft in het Lagerhuis mede gedeeld, dat Engeland door bankroet en honger zou worden geteisterd wan neer niet onmiddellijk maatregelen worden genomen ter verbetering van de financiële toestand. Onder meer zul len zonder verwijl maatregelen worden genomen ter beperking van de invoer, waardoor 350 millioen pond sterling, per jaar wordt bespaard op de uitgaven aan het buitenland. den kruisjes lichter maakten. Maar het is een strop voor de dames, die men in vakkringen „wilde bakers" noemt. Zij immers werden evenals de wilde vijf mihoen Mark. Een aardig Sin- sIoten oprichti van d federatleve bussen en de wildemannen - van het terklaascadeautje is dat nieuwste Ame- commissie V0Qr de kinderhyghine Dat '°neel drongen, in deze tien jaar. O r.ksansp stuk sDeeleoed: een onwind- uernygiene.jjat De Japanse minister van buitenlandse bare aap, die naar wens zonderlinge krUiSj6S' Z°geZegd' die duiZen' -ken (althans de meneer, die deze kreten kan laten horen, zich onder de oksel kan krabben en tegelijkertijd met de staart zwaaien. Een gewone aap, die in prijs heel wat goedkoper is dan die speelgoed-aap, doet nog veel meer. In Djakarta is onlangs een aap uit de Tjikini-dierentuin losgebroken en heeft zich enige tijd in een distributiekantoor beziggehouden met het kaartsysteem. Het dier had zo intensief gewerkt aan het verplaatsen der kaarten, dat het ge hele systeem opnieuw moet worden op gebouwd. „Helpt uzelf" zeggen hon derden Britse huisvaders en besluiten meteen om zelf maar hun huis te gaan bouwen In Engeland bestaat namelijk een vereniging, die zich met de „eigen bouw" bezig houdt. Onder leiding van vakmensen kunnen degelijke kantoor mensen, evenals stoere arbeiders, zelf een woning bouwen. Naast de markt berichten en scheepstijdingen zal Theo- door steeds de verslagen van de Groe ne- en Witte-kruis vergaderingen vol gen. Nu vieren de beide kruisen het feit, dat ze tien jaar geleden in samen werking met andere verenigingen be- Wat zal 't worden het gebroken of 't gebarsten atoombommetje functie in de oorlogsjaren bekleedde) kon niet bepaald roemen als een man van fatsoen. Men noemde hem na de Japanse capitulatie een der grootste oorlogsmisdadigers. Toch is hij na zes jaar gevangenisstraf te hebben onder gaan, op vrije voeten gesteld, wegens „goed gedrag tijdens zijn straftijd" In Amerika verleent men gevangenen dikwijls gratie, als zij zich tijdens hun gevangenisstraf netjes hebben gedra gen. Zo ook een meneer Clement Brown, die eigenlijk tot tien jaar was veroordeeld, maar na vier jaar al werd vrijgelaten. Hij kwam echter weer spoedig terug, want terwijl hjj in de directeurskamer afscheid van de di recteur nam, zag hij kans een vulpen, een zilveren briefopener en het hor loge van zijn vroegere „baas" te ste len. O In de Sing Sing, de bekendste gevangenis ter wereld mogen gevan genen vrijwel alles, behalve weglopen. Zo mogen ze ook lezen. Onlangs vroeg een der „cellisten" uit de ge vangenisbibliotheek het boek „Het maken en breken van sloten" ter leen. Onder meer zal hiertoe een eind wor den gemaakt aan het stelsel van vrije invoer voor een groot aantal producten uit landen, die niet tot het sterlingge- bied behoren. Hiervoor zullen quota worden vastgesteld. Op de lijst, waar voor deze maatregel zal gelden, staan o.m. ham in blik en vleesconserven, sui kerproducten, groenten en fruit in blik, vers fruit, noten e.d. Britse toeristen zullen voortaan nog slechts voor 50 pond aan deviezen per jaar mogen meenemen, in plaats van 100 pond. De voorraadvorming voor de verdediging zal voorts worden ver traagd, zo deelde Butler mede. Ter beperking van de credietverle- ning is het disconto van de Bank of England verhoogd van twee tot twee en een half procent. Naar te Londer verluidt zal de con ferentie van de landen van het Ge menebest over de financiële en econo mische moeilijkheden, uit de herbewa pening voortvloeiend, 15 Januari in de Britse hoofdstad beginnen. Alle geme- nebestlanden zijn uitgenodigd. Het Lagerhuis heeft op voorstel van Churchill besloten, dat vóór het Kerst reces geen politieke debatten zullen worden gehouden. Labour had hierte gen bezwaar gemaakt. Wysjinsky stelt voor Grotewohl wil waarnemers naar Parijs zenden De Sowjetrussische minister v« Buitenlandse Zaken, Wysjinsky, heeft voorgesteld, de kwestie van de verte genwoordiging van communistisch China op de agenda van de huidig* zitting der Algemene Vergadering t* plaatsen. China wordt op het ogenblik in de V.N. vertegenwoordigd door afgevaar digden van nationalistisch China. Voorts verluidt te Berlijn, dat Grote wohl bij de Russische autoriteiten stap pen onderneemt om de toelating van een waarnemer uit Oost-Duitsland tot de Algemene Vergadering te verkrij gen. Grotewohl zou onder meer heb ben aangevoerd, dat ook de Westduit se regering een waarnemer naar Pariji gezonden heeft. Staatscommissie onderzoekt Ook ouderdomsvoorziening is in studie Naar de regering in haar Memorie van Antwoord op het Voorlopig Ver slag der algemene beschouwingen over de Rijksbegroting 1952 in de Tweede Kamer mededeelt, kan dezer dagen de instelling worden verwacht van een staatscommissie, die onder meer op dracht zal hebben, na te gaan, of en zo ja in hoeverre behoefte bestaat aan een wettelijke regeling van het partij wezen. Ook zal het advies van de Sociaal- Economische Raad worden ingewonnen over een plan voor de definitieve ouder domsvoorziening. Daarbij zal tevens aandacht worden besteed aan het plan van de Raad van Vakcentralen. Ongeluk te Franeker Bestuurder verdronken Door tot dusver onbekende oorzaak is gistermiddag een auto, komende uit de richting Harlingen door de ijzeren leuning van een brug op de Harlinger Straatweg te Franeker gereden en te water geraakt. Toen de wagen op het droge was gebracht bleken de levens geesten van de bestuurder, de heer H. de Haan uit Zwaagwesteinde, reeds te zijn geweken. Gisternacht schonk mevr. A. A. LeemhuisReinink te Steenwijksmoer, gem. Coevorden, het leven aan een drieling, twee jongens en een meisje. De kinderen wegen samen 15 pond. Nieuwe scheepsrampen kondigen zich aan. Op het Amerikaanse vrachtschip „George Walton" (7000 ton), dat met een lading tarwe op weg was naar Bom- bay, heeft zich Dinsdag 300 mjjl buiten de Amerikaanse kust een ontploffing voorgedaan, waardoor drie leden van de bemanning werden gedood en ver schillende anderen gewond. Direct na de ontploffing brak er brand aan boord uit, om welke reden de bemanning het schip heeft verlaten. De hemanning van het Japanse schip „Kenkon Maroe" heeft twaalf der op varenden gered. Daarop keerde de Ja panner naar de plaats van de ramp om te trachten 25 andere passagiers van de „George Walton", die zich nog op de woeste zee bevinden, te redden. De Franse treiler „Duquesne", die zich bevindt nabij Beachy Head, in het Kanaal, is door motorstoring in moei lijkheden komen te verkeren. Aan de scheepvaart is verzocht scherp uit te zien en bericht te zenden. Het Noorse schip „Karin", dat eer gisteren op een wrak is gestoten en in zinkende toestand naar het strand van Knocke werd gesleept, wordt thans ge lost. Een drijvende bok en twee hef- tanks zijn onderweg om de voorsteven, die aan de grond zit, te lichten. Men zal pogen het schip vlot te pompen en het dan verslepen.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1