Fa. H. II. Klercq en Zoon BEEMSTERBOER mnttDTE Stad en Omgeving DE FILMS VAN DEZE WEEK „Liefde en trouw in het huwelijk" onderwerp van boeiende causerie Pullman Matrassen Wij sparen voor U voor de a.s. Sint Jhr dr H. de Raniiz vond aandachtig gehoor Bestuurswijzigingen in de British Women's Club IN H ET KO RT De Openbare Leeszaal in de maand October Tivoli: Vier in een jeep Witte: Piraten van Monterey Uitslag aanbesteding Beiaardconcert GEZONDE SLAAP DIT MERK UW WAARBORG Spoorstraat 8-12 DEN HELDER V Het. Leger des Heils maakt zich op velerlei wijze verdienstelijk. Nu de koude wintermaanden weer aan breken, tkomen geregeld verzoeken binnen om war me kleren. Nu doet het Leger veel, maar de vraag is groter dan het aantal aan te bieden artikelen. Het gaat voornamelijk om dekens en kleren, waarvoor tal van stadgenoten niet hot geld bezitten. Hoe hoog soms de nood is, moge uit het vojgende blijken. Lui tenante Hendrikx kwam verleden week in een H°! ders gezin, waar de kinde ren onder jassen lagen te slapen. En dat mag zo pie' voortduren, meent Gradus Wie dus iets. al is het eer kleinigheid, te missen heeft, behoeft slechts even een seintje te geven en het wordt afgehaald. Het ware te wensen, dat hulp kan worden geboden nog vóór Kerstmis. Interkerkelijke gezinsweek Het sterk toenemende aantal echtscheidingen zou kunnen wijzen op een toe nemend aantal huwelijken, die mank gaan aan onoverkomenlijke moeilijkheden. Het zou ook kunnen zijn, dat de huwelijksmoeilijkheden even talrijk en ernstig zijn als vroeger of zelfs minder talrijk en minder ernstig zijn dan vroeger, maar dat men tegenwoordig gemakkelijker de weg van de echtscheiding kiest om uit deze moeilijkheden te komen. Het aantal echtscheidingen is in ieder geval geen vaste maatstaf voor de toestand waarin zich het huwelijk in onze tijd bevindt. Dat aantal hangt ook samen met de meer of minder gemakkelijke ontbindbaar heid van het huwelijk, zowel wat de toepassing van de wet betreft als uit het oogpunt van de algemeen geldende moraal. Volgens jhr. dr. H. de Ranitz, die gis teravond in het kader van de Inter kerkelijke Gezinsweek in de Doops gezinde kerk een lezing hield over „Liefde en trouw in het huwelijk", zou het aantal echtscheidingen zeker de helft minder bedragen, wanneer niet zovele huwelijken lichtvaardig werden gesloten. De Bussumse psychiater heeft in zijn practijk kennis gemaakt met tal van gevallen, waarin reeds tijdens de verloving de verstandhouding te wen sen over liet. De partners hadden hun Verloving niet verbroken, meestal om één der vier volgende motieven: er was reeds tijdens de verloving intiem sexu- eel contact geweest, één der partners gevoelde medelijden jegens de ander, mén had „geen zin in scènes" of was bevreesd voor de mening van anderen. Geen van deze vier motieven achtte jhr. De Ranitz doorslaggevend (de bei dé laatste noemde hij uitingen van laf heid), omdat men zich niet voldoende realiseerde wat het betekent, een heel leven met elkaar door te brengen. Teneinde de betekenis hiervan iets nader te belichten, besprak jhr. De Rgnitz het begrip „liefde". Dat is eigenlijk een drieërlei begrip, dat in het spraakgebruik door één woord wordt gedekt. In de sexuele liefde wordt de keuze bepaald door de licha melijke aantrekkelijkheid van de an der, in de persoonlijke liefde geeft de aanwezigheid van een bijzonder gees telijk contact de doorslag, terwijl ten slotte in de barmhartige liefde de me demens in de partner het object der liefde is. De sexuele liefde en de persoonlijke liefde worden gevoeld met aanzien des persoons. Het zijn de lichamelijke en geestelijke eigenschappen in de partner, die als deugden worden gezien en als zodanig de liefde opwekken. In deze twee vormen van liefde speelt dus een egoïstisch motief mee. De partner is een begerenswaardig object. De barmhartige liefde ontdekte in de partner de medemens, die recht heeft om te leven en ruimte behoeft om zichzelf te zijn. De barmhartige liefde ziet ook de partner als een me- (jesphepsel-in-nood; de één lijdt met blijmoedigheid onder de zonden en gebreken van de ander. De barmhartige liefde is het meest een afspiegeling van de Goddelijke liefde, wanneer zij in de partner ook ziet een kind van God, dat nu nog in de onvolmaaktheid leeft, maar straks volmaakt zal zijn. Deze barmhartige liefde kan, aldus jhr. De Ranitz, de verhouding tussen de huwelijkspartners een bijzondere De maandelijkse vergadering van de British Women's Club werd aangevan gen met de aanbieding van een ge schenk door de voorzitster, mevr. De Blocq van Kuffeler—Hall, aan de zo juist afgetreden secretaresse mevrouw Ter BrakeHunt. De voorzitster be dankte mevf. Ter Brake namens de hele club voor de grote hoeveelheid tijd en werk, die zij in de afgelopen an derhalf jaar aan de club heeft gege ven. Hoezeer haar werk door een ieder werd geapprecieerd, moge daaruit blij ken dat het plan om een geschenk aan te bieden geheel was voortgekomen uit de leden en niet uit het bestuur. De voorzitster bedankte ook mevr. Schenkel, die om gezondheidsredenen de bibliotheek niet langer kon behe ren, en mevr. Winkelman, die wegens vertrek naar elders haar bestuursfunc tie had neergelegd. Na afdoening van enkele zakelijke punten werd aange vangen met het amusementsgedeelte van de avond. Het populaire spel „Twenty Questions" had een bijzonder geannimeerd verloop. Over de toekomstplannen van de club kan nu reeds worden medege deeld, dat mer> buiten de maandelijkse bijeenkomsten om een Engelse Kerst kerkdienst en in Januari en kinderfee*1 wil organiseren. rijkdom en diepte geven. In dit ver band werd in het zeer gedegen, hel dere en in een boeiende stijl opge bouwde betoog ook aandacht geschon ken aan de kinderzegen, die het schep pend element van de Goddelijke lief de symboliseert. De causerie werd door een twee honderdtal toehoorders met grote aan dacht gevolgd. De belangstelling voor het onderwerp kwam ook na de pauze die door de heer Van Ballegooyen met orgelspel werd gevuld tot uiting in een flinke serie schriftelijk ingediende vragen. Verschillende as pecten van het behandelde werden naar aanleiding daarvan door dr. De Ranitz nog iets nader besproken. De avond, die door pastoor Wijker van de Oud-Katholieke kerk was geopend, Werd door de voorzitter van het ge- zinsweek-comité, ds. J. J. J. van Sluijs, gesloten. De geneeskundige dienst wordt gedurende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen J. J. Fah- renfort, Westgracht 9, telefoon 2981 en P. Schoorl, Timorlaan 25, telefoon 3108. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt tot en met Vrijdag waargenomen door de heer D. W. de Bas, Keizerstraat 87, telefoon 2929, na zes uur Timorlaan 31, telefoon 2420. Het wekelijkse spreekuur van de vereniging „Zedenopbouw" wordt van middag van vier tot vijf uur gehouden aan het adres Javastraat 12a, hoek Ce- lebesstraat. Voor de Groninger vereniging „Stad en Ommelanden" wordt van avond in Casino het toneelstuk „De koekoek" van Jan Fabricius opgevoerd. De hockeyclub „Hermes" geeft vanavond een solrée-dansante in „For- mosa", terwijl de korfbalvereniging KVH in „Centraal" feest viert. Morgenochtend om half elf spreekt de heer G. Nabrink in de bovenzaal van café „Postbrug" voor de Humanis tische Gemeenschap. Nagekomen predikbeurt: Gerefor meerde kerk art. 81, Nieuwe kerk, 8.45 en 17 uur ds F. Tollenaar. In Casino wordt morgen en feest avond van de NKJB gehouden. Voor de buurtvereniging „Tuin dorp-Zuid" worden vanavond in zaal „Mouton" jeugdfilms vertoond. De heren J. van der Bos en J. de Geus, leerlingen van de gemeentelijke zeevaartschool, zijn te Den Haag ge slaagd voor het diploma derde stuur man grote handelsvaart. Vandaag over een week sluit de inschrijving voor het Sint Nicolaas- feest van de Speeltuinvereniging „Den Helder". In October werd de openbare lees zaal te Den Helder bezocht door 444 mannen en 35 vrouwen, in totaal dus door 479 personen. Uitgeleend werden 7928 bpeken, te weten 3380 romans, 1801 studiewerken en 2747 jeugdboe ken De nieuwe aanwinsten voor Novem ber zijn: Romans: AmmersKüller, van Ma; Claes, De fanfare, De Sint Jans vrienden; Cro- nin, De tiran; Foeldes, De straat van de vissende kat; Kossen, Achter don kere gevels; Martin, Branding; Meyer Met mijn neus in de boter; Rutgers v. d. LoeffBasenau, Vaneen dorp, een jongen en een orgei; Schuttevaêr Velthuys, Totdat de dood ons scheidt. Studiewerken: Alders, Jongens en scheikunde; Ban ning, Het communisme als politiek- sociale wereldreligie; Breyer, Veilig varen; Churchill, Memoires, deel 7 Ganzevoort, De auto en zijn baas; Geer- ling, Vraagbaak; Houtman, Van rom mel tot gebruiksvoorwerp; Iependaal van, De commissaris kan me nog meer vertellen; Kok, Voordragen, 2de deel; Kruseman, De wonderwereld der phy- sica; Loggen van, Inleiding tot het toneel; Ravenzwaay van, Muzikale ommegang; RomeinVerschoor, De Vruchtbare muze; Sayers Kahn, De grote samenzwering; Stokvis, Retou cheren. Geschenken: Agenda 1951/1952 van bijeenkomsten, uitvoeringen, tentoonstellingen, cursus sen enz.; Aikema, e.a., Memorandum over de stedebouwkundige ontwikke ling van Schiedam; Balchin, The small back room; Berg van den, Corneiis Jacobus Snijders; Brochure over Hoo- gevëen; Buck, De patriot; Chanin, Can East Europe's jews survice?; Charte- ris, The Saint on guard; Christensen, Popular art in the United States; Hille Gaerthé van, Stille wegen, Hodson, Harvest in the north; Hórier, Adven- ture calling!; Horier, Secret agent; Hurst, Appassionata; Jaarverslag, Veer tigste, van het Kon. Instituut voor de tropen, 1950; Jaarverslag, 107e, van de Nederlandse ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, 1950} Ken- nan, America and the russian fucture; Meredith, Mr. Lincoln's cameraman Mathew B. Brady; Orwell, 1934; Prin sen, Barnsteen, een verzameling ge dichten voor jonge mensen; Prospectus inzake de opleiding tot-belastingconsu lent; Touw, Het verzet der Hervormde kerk, 2 delen; Varga, Inside red Hun-j, gary; Verslag van het provinciaal va terleidingbedrijf van Noord-Holland over 1950; Volin, Soviet collective farm mergers; Vorsterman van Oyen, Ge schiedenis van den pisch, later het burgerweeshuis te Aardenburg; Vijf jaar culturele samenwerking tussen Nederland en België 19461951; Waar blijft ons belastinggeld?; Wechsberg, The secret police came atdawrt; Worm- ser, De heilige gong. Niet voor niets heeft de film „Vier in een jeep" het predcaat „Film van de maand" gekregen. Men heeft het ver haal van Richard Schweizer, die ook het scenario schreef, uitgewerkt met geest en vakmanschap. Men zou in de ze rolprent de tegenhanger kunnen zien van „The third man", die het wint in spanning maar het verliest qua ge geven. Ook deze film speelt in Wenen. Ech ter in de internationale sector, het cen trum van de stad, dat wordt bestuurd door de vier geallieerde mogendheden. In de Westelijke wijken zetelen de Amerikanen, meer naar het Oosten zwaaien de Russen de scepter. Behalve de Franse en Britse sectoren is er de internationale sector, die om de maand onder controle staat van één der vier mogendheden. Patrouilletochten wor den gereden met jeeps, waarin zich vier mannen bevinden; een Rus, een Ameri kaan, een Engelsman en een Fransman. De bemanning van één van die jeeps beleeft een warm-menselijk avontuur, dat onder de meesterlijke regie van Leopold Lindtberg in de Zwitserse stu dio's in beeld kwam. De vier mannen ontmoeten een vrouw. Haar man is uit Russische krijgsgevangenschap gevlucht. De Ame rikaan, de Engelsman en de Fransman laten zich door hun gevoelens drijven, de Rus daarentegen beroept zich op zijn plichten als soldaat. De Oostenrijk se krijgsgevangene slaagt er in Wenen te bereiken. Hij wórdt achtervolgd door de Russische politie. De Rus in de jeep heeft juist deze maand het com mando. De Amerikaan is er ten slotte zelf de schuld van, dat de Russische M.P. het vluchtende echtpaar ontdekt. Bijzonder enerverend zijn de laatste meters van deze film, waarin uiteinde lijk de Rus stilzwijgend toestemt in de ontsnapping. MEER 1^/at een feesten, deze keer! Ter gelegenheid van het tweejarig bestaan geeft de aquariumvereniging „Glas baars" Dinsdag in „For- mosa" een contact-feest avond. Alle leden, huisge noten en belangstellenden hebben (notabene) vrij toe gang. Er schijnt een aardig programma te worden ge presenteerd, waaraan onder andere medewerken de echtparen Visser, Nierop en Vóórhaar en de heren Zwa- ga en Triest. En dat de „Glasbaars" wordt gefeliciteerd, dat weet men. RIJM £)ansen, dansen, nóg eens dansen; gooi de beentjes van de vloer. Zonder dansen minder kansen, wordt de vreugde méér een toer. Alle feesten en partijen draaien tot besluit een dans, glun- der-lachend zijn de vrijen en de paren dan in trance Wanneer komt het eerste feestje, zonder dansen, leuk, bedóérd? Of is d'avond dan een beestje, met een kóp méar zónder staart In „Vier in een jeep" worden vier talen gesproken. Lindtberg heeft kans gezien de kluwen gebeurtenissen in rechte banen te leiden. Meer dan dat, hij heeft met meesterhand een uitste kend filmwerk het leven geschonken. Het werd een sympathieke en boeien de film, die men beslist niet mag ver zuimen. Ralph Meeker, Yosep Yadin, Michael Medwin, Dinan en Viveca Lindfors spelen de hoofdrollen subliem. Erg veel heeft de film „De piraten van Monterey" niet uit te staan met die fameuze zeekapers, die men zich wellicht had gedacht. Niettemin werd in fraaie kleuren een interessante epi sode uit de doeken gedaan uit de ge- schiedenis van Californië, rond 1840. Er wordt gevochten en bemind, maar de film blijft een middelmatige avon- turengeschiedenis. Het bekende paar Maria Montez en Rod Cameron kreeg onder regie van Alfred Werker, de voornaamste rollen. „De piraten van Monterey" kan men, evenals „Vier in een jeep", tot en met Maandagavond gaan zien. De architect L. Sok heeft gisteren de aanbesteding gehouden van de bouw van een woonhuis aan de Westgracht 55 te Den Helder. Het werk geschiedt in opdracht van mevrouw de wed. Len- sen. Hier volgt de uitslag van de aan besteding: fa. Gebr. Riemers f 13000; M. C. v. d. Plas f 13435; W. de Leeuw, 't Zand f 13655; D. Langedijk, Heiloo f 13900; fa. T. Borst, Callantsoog f 13980 E. Zon, Julianadorp f 14300; G. de Wit, f 14490; D. J. Boom f 14845; C. van Es- i f 14860; fa. Modder eir Cuperus f 15810; J. Reyers f 15370; J. Bakker f 15675; A. Bais f 15690; fa. Veenstra en Zn. f 15767 fa. Gebr. Smit f 15820; fa. Kwak en Zn. f 15940; fa. Minnebo en Walboom f 15975; fa. N. Schutte en Zn. f 16000. Maandagmiddag van vier tot vijf uur verzorgt de stadsbeiaardier, de heer Tj. Joh. Dito, weer een concert op het klok kenspel van het Monument Nederlands Reddingwezen. De heer Dito brengt: Een lied van de zee (mr. J. J. Viotta), a. Sinter Maarten Keuveltje, c. Sinte Meerte, d. Vandaag is 't Sinter Merte, e. Sint Martinus Bisschop, f. Sint Maar ten 't is zo koud (bewerking D.), Schep vreugde in 't leven, In Den Haag daar woont een graaf, varia. thans onder ieders bereik 2persoom PULLMAN Matra» reed» vanaf 167*® Levering uitilultend vla da winkelier» Vraagt adressen van PULLMAN- Dealers In Uw omgeving aan n.v. PULLMAN,ZWIJNDRECHT (Advertentie, Ing.'Mcd.) (Advertentie, Ing, MecD aan de top SPOORSTRAAT 103 Zie ook etalage Spoorstr. 96 (Advertentie, ing. Med.) Laat nu reeds de door U gewenste cadeaux reserveren. Met een kleine aanbetaling kunt U dit doen. Steeds ontvangen wjj nieuwe zendingen horloges. In een sortering van meer dan 200 modellen moet U keuze kunnen maken. Alle bekende merken zoals: Arta, Liga, Silvana, Arbor, Rodana, Zen tra, Fontiac, Prisma, Election en Eyma, zijn aanwezig. Een pracht doublé dameshorloge, PQ Pf| 10 steens voor 37»3U 15 steens Herenpolshorloge, v.a37.50 En dan ons oersterk Jongenshorloge, verbeterde constructie, IQ jr met volle garantie I #./3 Alle horloges zijn verzekerd tegen Verlies, Diefstal en beschadiging, etc. KEIZERSTRAAT 15 DEN. HELDER Ing. Med.) De ZAAK met de GROOTSTE KEUS FEEST SINTE iïjforgen is het 11 November en dan is het eigenlijk Sinte Maarten. Dat is voor de kinderen altijd een heug lijke dag. Zij prikken bran dende lampionnetje op een stok, lopen rond met mooie en verlichte dozen en kale bassen. Nu heeft Gradus een verzoek. Een vriende lijk heer heeft het hem in gefluisterd. Omdat Sinte Maarten ditmaal op Zondag valt, zullen vele kinderen hun „bedeltochtje" langs de huizen misschien reeds van avond willen beginnen An deren komen tóch Zondag avond en weer anderen vin den Maandag de geschiktste dag. Gradus doet een be roep op de ouders Een klein beroepje trouwens. Willen de ouders hun kinderen Sinte Maarten Maandag avond laten beoefenen? An ders krijgen we drie dagen Sinte Maarten en dat is misschien te veel van het goede. Laat onze kleuters dus Slechts één avond, en wel op Maandag, hun lied jes door de straten dreunen. Dan zijn de mensen die om de haverklap naar de voor., deur worden gebeld ook wat vriendelijker. Van een trouwe lezeres kreeg Gradus een briefje met een Sinte Maarten liedje, dat veertig jaar ge leden in Den Helder werd gezongen. Wellicht zingt men het nog. Gradus doet het hier achter elkaar af drukken: „Sinte Maarten keuveltje, met je rood, rood reuveltje, met je rode rokje aan, daar komt Sinte Maarten aan Sinte Maarten, Sinte Haat ten, de kalveren dragen staarten, de koeien dragen horens, de kerken dragen torens. Hier woont een rijk man, die wat geven kan, véél zal. hij geven, zalig zal hij leven, zalig zal hij ster ven, met honderdduizend erven, God zal hem lonen met honderdduizend kro nen: met honderdduizend rokjes aan, daar komt Sinte Maarten aan". fcen schoon vers, niet? Gradus hoopt het Maan dagavond dikwijls te horen. NOOT) maar Gradus heeft een zwak voor dieren. Zo zoe ken de politie en hij mo menteel de eigenaar van een Hollandse (gele) her der, die zwervend werd aangetroffen en nü op het bureau aan de Kerkgractu een uitstekende behande ling geniet. Lang kan de blaffer daar evénwel niet vertoeven. Laat dus de eigenaar zich mélden, voor dat het besluit wordt ge nomen dat hij (de hond) moet worden afgemaakt. Want dat heeft die viei- voeter niet aar, ver diend. pjeze maand, op Woens dag 21 November, be staat de voetbalvereniging „Watervogels" twintig jaar. Gelijktijdig viert de Dames- Club der Torren het tien jarig bestaan. Getrouw aan het gezegde „Dames gaan voor" komen de dames reeds vanavond aan het feestvieren. In de boven zaal van café Sander- se hebben zij, in besloten kring, een gezellig avondje. Gemakkelijk heeft de da mesclub het gedurende de tien jaren van haar bestaan zeker niet gebad. Maar er was altijd pret en gezellig heid. Zo vertelde men Gradus, dat er een boek te schrijven zou zijn over de jaarlijkse uitstapjes. Het tegenwoordige bestuur, be staande uit de dames A. Posthumus—Rensmaag (voorz.), S. StuiveWal raven (secr.) en T. Pronk Sluiter (penningm.), bijge staan door de vijftien leden, zullen ook vanavond haar beste beentje voorzetten. En dan wordt het een suc ces. Heeft u de dames al eens zien werken in de kleine, maar aantrekkelijke „toko" op het voetbalveld? Tja, dat is de moeite waard En mede daarom: Gradus hartelijke gelukwensen Mét natuurlijk die van zijn lijfkieker. Dit plaatje spreekt voor zichzelf. Sinte Maarten, kinder met ballonnetjes.Als men Gradus' raad opvolgt, dan b hoeven de mensen alleen Maandagavond steeds naar d voor deur te rennen. Ach, 't is maar eens in het jaar Sinte Maarten!

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2