Australië wil met ons samenwerking inzake Nieuw-Guinea 150.000 daklozen in Italië Ko-bt Rebtefc. VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN RUSLAND PROTESTEERT BIJ DE WESTELIJKE DRIE Belangrijke vorderingen bereikt bij besprekingen te Panmoendjon Westelijken stellen vorming van „Ontwapeningscommissie' voor Maandag 19 Nov. 1951 16e Jaargang No. 11263 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Minister Casey voerde besprekingen in Den Haag In geen geval concessies aan Indonesië Kweisbare wereld Economische en andere bijstand toegezegd Vele branden Tijdens het afgelopen weekend Prinses Elisabefh terug in Londen Moeilijkheden om titel van Koning Faroek DE NOORDFRANSE MIJN STAKING VERLOOPT Vijftig kinderen ingesloten in oud klooster Accoord over demarcatielijn vrijwel bere kt ER HEEFT zich dit weekend in de onderhandelingen te Panmoendjon een nieuwe ontwikkeling voorgedaan, welke heeft geleid tot een optimistische stemming in het kamp der verbondenen. Zaterdagmorgen heeft een subcommis sie der verbondenen zich accoord verklaard met het Noordelijke voorstel, om een voorlopige demarcatielijn langs het huidige front vast te stellen. Geëist is echter, dat dan binnen een maand overeenstemming wordt bereikt over de andere punten, waarover wordt onderhandeld De linie zal definitief worden afgebakend, wanneer de wapenstilstandsovereenkomst eenmaal in een voltallige vergadering is aangenomen. Practische uitvoering van vredesplan Wapenstilstand binnen dertig dagen geëist JAPAN RATIFICEERT HET VREDESVERDRAG De Gasperi bezocht o'e geteisterde streken Overval in een Haags postagentschap W,eek&e&icAt BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK mm T TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den i._ elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten LIET is met de electriciteit een pre cair geval en niet alleen wat de stroomvoorziening betreft. Wanneer in het relaas van minister van den Brink gezegd wordt, dat electriciteit tot dusverre geleverd is op basis van de „historische kostprijs" van de in stallaties, waarbij geen rekening is gehouden met de vervangingswaarde en dat daardoor vele energiebedrijven financieel worden uitgehold, dan is daartegen niet veel in te brengen, be halve dan dat het gezegd kan worden van vrijwel alle kapitaal-intensieve bedrijven in ons land, die misschien deels wel, maar voor een ander deel niet in de gelegenheid zijn „integrale Vergoeding" voor hun product te ver krijgen. Dit vestigt nog eens de aandacht op •en vrij gevaarlijke situatie, die daar om gevaarlijk is, omdat ze zich niet direct naar buiten demonstreert, maar langzamerhand een chronisch karakter ral krijgen. Nieuwe machines zijn door hun hoge aanschaffingswaarde uiterst moeilijk rendabel te maken en de kans bestaat dus, dat men zoal niet geheel dan toch gedeeltelijk met oude installaties door blijft draaien, hetgeen niet alleen de productiviteit niet ten goede komt, maar tevens een riskante speculatie op de toekomst in houdt. Het openbare nutsbedrijf zoekt de oplossing nu in een gemiddelde verhoging der tarieven met niet min der dan 25 pet., maar wat zou men Eeggen wanneer het particuliere be drijf dat deed met de prijs van zijn producten? Wanneer we van het ene tere punt op het andere overstapepn, dan komen we op het topzware karakter van on- ae Industrialisatie terecht, nog geac centueerd door de toeneming der be volking. Het verbruik van electrici teit is op bijna fantastische wijze ge stegen en ook dat van kolen, toont een Eeer krachtig accres. In 1938 werd 2145 millioen, in 1950 veel meer dan het dubbele, namelijk <950 millioen kilowatt geproduceerd en over vier jaar wordt de behoefte op negen mil- liard geraamd. Het kolenverbruik steeg van 14.3 tot 18.3 millioen ton. Het is duidelijk, dat de licht- en krachtvoorziening in ons land de noodzakelijke uitbreiding van de werkgelegenheid, de verhoging van de productie en de voorziening in de toe nemende behoeften van een snel in zielental stijgende bevolking niet heeft gevolgd. Op de bevolking kan nog een beroep worden gedaan, maar •ls de industrie beperkt moet worden in het stroomverbruik, dan vervalt het doel van een „ge-plande" indu strialisatie en dan had men beter de investeringen over de centrales en de industrie kunnen verdelen. „Deze bott leneck" had men met wiskunstige ze kerheid kunnen voorspellen. Men hoopt er nu door heen te scharrelen, maar dat het een dubbeltje op z'n kant is, wordt wel het best aangetoond door het feit, dat het dezer dagen nog vóór de instelling van de piek uren als bijna mis was. En door de koppeling van de netten onderling worden we hier straks ook bij het ri sico van uitvallen van de stroom be trokken (al kunnen dan zwaardere stoten worden opgevangen), zodat we wel vast een petroleumlampje of een kaars mogen neerzetten. En het derde tere punt maar dat betreft niet alleen ons is de toe nemende kwetsbaarheid van het nele moderne leven. We maken vrijwel al les afhankelijk van een of andere in genieuze installatie daar ergens in de Verte, waarop de werking van niet minder ingenieuze machines en instru menten is gebaseerd. Dat is de weg der beschaving, maar aangezien die be schaving zelf ook nog zo kwetsbaar is. wordt het geheel een erg labiel geval. In Amerika heeft men reusachtige boulderdams gebouwd, waar stroom en licht uit waterkracht wordt voortge bracht voor gebieden, groter dan ons land. Eén atoombom, hetzij geworpen Uit een vliegtuig, hetzij ergens stroomopwaarts aan het varen gezet of door enkele personen ter plaatse aangebracht, brengt niet alleen een overstromingsramp teweeg, maar ver lamt een heel gebied. Juist door de snelle ontwikkeling der moderne techniek, waar het industrië le en het civiele leven zich geheel af hankelijk van heeft gemaakt, bedreigt de beschaafde wereld zichzelf in steeds heviger mate. wanneer ze geen inter nationale orde op zaken weet te stel len. Het zijn de primitieve g emeen- schappen, waar de enkelingen zichzelf kunnen helpen, die dan aan het lang ste eind zullen trekken. Geen wonder, dat ook Truman weer een vredespo ging doet. ||E AUSTRALISCHE minister van buitenlandse zaken, Casey, is Zaterdag in ons land aangekomen voor besprekingen met de ministers Drees en Stikker. Deze houden verband met een plan voor samenwerking met Nederland op Nieuw- Guinea, waarover een half jaar geleden voorst-ellen aan onze regering zijn gedaan. Volgens de New York Times zou deze samenwerking tot uiting komen in econo mische overeenkomsten, welke ten doel hebben, het eiland te beschermen tegen agitatie van Indonesië en het binnendringen van Japanse vissers. in een vorm, die veel verder gaat dan die van verleden jaar, zo vervolgt de New York Times. Zij zouden het vol gende inhouden: 1. gezamenlijke uitoefening van pa trouille door Australië en Nederland in de lucht en ter zee rondom Nieuw- Guinea als aanvulling van de patrouille, die Australië reeds voornemens was uit te voeren ter hoogte van zijn Noord westkust. 2. Australische bijstand in het herstel van de vliegvelden in Nederlands Nieuw-Guinea, die in de oorlog door de Verenigde Staten werden aangelegd. 3. economische bijstand bij de ont wikkeling van het Nederlandse deel van het eiland ter versterking van de Ne derlandse positie aldaar. ^USTRALIë is volgens het New-York- se blad zeer nadrukkelijk gekant tegen concessies aan Indonesië in de kwestie Nieuw-Guinea. Minister Casey wenste dan ook garanties, dat Neder land bij zijn standpunt zou blijven en hij was bereid, hulp aan te bieden om de positie van Nederland hier te ver sterken. Reeds in 1950 heeft minister Spender voorstellen aan Den Haag gedaan. Deze konden toen niet worden aanvaard, om dat de besprekingen met Indonesië op handen waren. Zij zijn thans herhaald Tegen politiek inzake Triest De Russische onderminister van bui tenlandse zaken, Gromyko, heeft Za terdag aan de diplomatieke vertegen woordigers van Amerika, Engeland en Frankrijk een nota overhandigd, waar in wordt geprotesteerd tegen de poli tiek van verdeling van het vrjje ge bied van Triest. Deze zou door Italië en Joego-Slavië met instemming der Westelijke mogendheden worden ge voerd en in strijd zijn met het vredes verdrag. De nota stelt, dat het gebied van Triëst volgens het vredesverdrag neu traal dient te zijn. Geëist wordt de te rugtrekking van alle vreemde troepen Vrijdag is de Britse vice-consul te Djeddah CVril Ousman. vermoord De autoritten ven Soedi A -ibip stollen een onderzoek in. De dader is ontsnapt Voor enige tonnen schade Hevige branden hebben het afgelo pen weekend in verschillende plaatsen in ons land gewoed en in enkele ge vallen hevige schade veroorzaakt. Apeldoorn: In de nacht van Zater dag op Zondag brak een uitslaande brand in de N.V. Verfstoffenfabriek uit. De verf- en buik-afdeling werden ernstig beschadigd. De schade be loopt tweehonderdduizend gulden. Zijldijk: In dit Noordgroningse plaat je ontstond tijdens de kerkdienst brand in de Gereformeerde kerk. Een te hard gestookte kachel is vermoede lijk de oorzaak geweest. De schade was beperkt; het vuur werd met eigen middelen bestreden. Bolsward: Een blok van drie wonin gen stond Zondagavond in lichtelaaie. De huizen, alsmede een pakhuis, waar in kunstmest en veevoeder waren op geslagen. brandden geheel uit. Zutphen: In de nacht van Zaterdag op Zondag is een opslagplaats van melkpoeder, grasmeel, lijnkoeken en lijnschroot in brand geraakt. De brand" weer vocht urenlang een strijd tegen het vuur, dat eindelijk werd bedwon gen. De oorzaak is vermoedelijk broei De aangerichte schade laat zich nog nipt schatten. uit Triëst en omgeving, de opheffing van de Amerikaanse en Engelse leger en vlootbases aldaar en de benoeming van een gouverneur voor de vrije stad door de Veiligheidsraad. Te Londen ziet men in de Russische nota een poging, om overeenstemming tussen Italië en Joego-Slavië onmoge lijk te maken en de Westelijke plan nen tot herziening van het Italiaanse vredesverdrag te dwarsbomen. Centrale verwarming door atoomenergie Het Britse instituut voor atoomon derzoek heeft thans als eerste in de wereld een centrale verwarmingsin stallatie, welke haar warmte aan atoomenergie ontleent. Van heden af wordt op deze wijze een gebouw van tachtig vertrekken verwarmd. De ex perimentele atoomxuil levert de ener gie. Wanneer nog twee of drie gebou wen van deze verwarming worden voorzien, zal men duizend ton kolen per jaar kunnen besparen. Prinses Elizabeth en haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh, zijn Zater dag, na een verblijf van zes weken in Canada, te Londen teruggekeerd. Geloofsbrieven van twee diplomaten geweigerd Er doen zich thans de eerste moei lijkheden voor ten aanzien van de nieuwe titulatuur van de koning van Egypte. Twee nieuwbenoemde buiten landse diplomaten, de Nederlandse ge zant Cnoop Coopmans, en de Griekse ambassadeur Stefanoe, hebben van de Egyptische regering de wenk gekre gen, dat hun geloofsbrieven gericht dienen te zijn aan de Koning van Egypte en de Soedan. Griekenland heeft zijn ambassadeur in verband hiermee teruggeroepen. De heer Cnoop Coopmans werd op 24 Augustus benoemd, toen deze zaak nog niet aan de orde was. Hij heeft echter eerst veertien dagen geleden zijn post ingenomen. De geloofsbrie ven waren dan ook nog voorzien van de oude titulatuur. De nieuwe toestand is nog slechts door enkele Arabische landen erkend. In Ismailia, aan het Suezkanaal, is het Zaterdag tot een schietpartij tus sen Britse militairen en Egyptische politie gekomen, waarbij een Britse officier en twee Egyptenaren het le ven verloren. Ongeveer zeventig procent van de tachtigduizend mijnwerkers, die aan de N< rdfranse stakingsactie hebben deel genomen, is naar het werk terugge keerd. Slechts de communistische CGT heeft het' door de regering voorgestelde compromis ove de medische behande ling niet aangenomen. Frankrijk zit vandaag vrijwel zonder kranten als gevolg van een staking on der het typografisch personeel. Slechts er.kele kleine bladen zijn verschenen. De laatste dijken van de rivier de Fo zjjn nabij de stad Rovigno, welke plaats twintigduizend zielen telt, bezweken. De straten van de stad staan onder water en de helft der inwoners is gevlucht. In totaal hebben minstens 150.000 Noord- Italianen hun woningen moeten verlaten en ruim tweehonderd mensen kwamen om het leven. Ook in deze vreselijke toestanden ontzien misdadigers zich niet om de verlaten huizen te plunderen. De politie heeft vier van deze plunderaars zon der vorm van proces neergeschoten. Zaterdag zijn honderdzestig technici van het Britse leger en dertigduizend Italiaanse soldaten ter hulp gesneld om samen met politie en brandweer een verbitterde strijd tegen de kolkende watermassa's te voeren. Boven: Een ongewoon beeld van het San Marco plein te Venetie, waar het water tot op*l% meter is gestegen. Duizenden personen zijn geïsoleerd, terwijl het spoor- en wegverkeer op vele plaatsen gestremd is. Onder: Een kaartje waarop de be dreigde gebieden zijn aangegeven. Amerika, Engeland en Frankrijk hebben aan de politieke commissie der Ver enigde Naties een plan van negen punten voorgelegd, waarin wordt gevraagd om instelling van een „ontwapeningscommissie" onder toezicht van de Veiligheids raad. Deze moet zich bezighouden met de regeling, beperking en evenredige ver mindering van alle strijdkrachten en alle vormen van bewapening der bij de V.N. aangesloten landen. De commissie moet de commissie voor de atoomenergie en die voor de conventionele bewapening vervangen. Het zal de wapentelling moeten ondernemen, welke in het vredesplan der Westerse mogendheden als voorwaarde voor verdergaande maatregelen wordt gevraagd. Ook zal het een ontwapeningsverdrag moeten opstellen, dat daarna op een conferentie van alle staten moet worden besproken. yRIENDENSCHAAR, ruikt u de pepernoten al? Dan is hier een ver heugende tijding in verband met het heilig avondje. In Amerika hebben ze j een aardig snoepgoedje uitgevonden. Het bestaat uit een kanonnetje van fondant en chocolade, dat echt kan schieten. De munitie bestaat uit kleine suiker-erwtjes, die men de kinderen door middel van het smakelijke stuk geschut zó in de geopende mond kan schieten. Leuk hè? Vooral als men zo'n erwt in zijn oog krijgt. Bovendien wel een toepasselijk geschenk voor het heilig avondje. O Twee zevenjarige joggies in Berlijn maakten zélf kanon netjes, net als Krupp deed en weer doet. Dat is veel leuker en je leert er nog wat van. Maar die knaapjes scho ten met hun aardige speelgoed grana ten af. die echt ontploften, en het kanon werkte zelf ook met kruit. De politie heeft hen op de orthodoxe manier af gestraft, nadat ze drie buurthonden en vier katten naar de andere wereld had den geschoten D So.es zijn katten zelf moordenaars. In Hollywood, waar nu iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii eenmaal bijzondere wezens heeft een zwarte kater in eigen per soon een gaskraan opengedraaid en zichzelf op die manier uit het kort stondige aardse bestaan verlost. Het Ze gaan de koe nou bij de horens vatten in Panmoendjon. zal poesje op zijn tocht naar het katten- Nirwana zeker plezier hebben gedaan, dat er tegelijkertijd een kanariepiet op steeg, want dit vogeltje kwam even eens door het gas om het leven. wonen, Katten zijn leuke dieren en ze worden nog leuker, want geleerden hebben vastgesteld, dat binnen vijftig jaar de helft van alle katten voorzien zal zijn van een staart met een knoop er in. Dat is een degeneratie-verschijnsel, dat sommige poesen nu al vertonen. Ik vind de dierenwereld heel '.wat amu santer dan de menselijke samenleving, waar ze maar staken en knokken. Daarom nog dit bericht: In Londen, midden over het plein, waar het stand beeld van de zeeheld Nelson staat uit te kijken over de rokerige stad, ver scheen dezer dagen een lichtgevende hond, die aan beide zijden een zwarte wijzerplaat op zijn lijf had. Men dacht even aan spoken, maar het was een re clame van een meneer, die lichtgevende wijzerplaten maakt. De man kreeg met zijn lichtgevend gedierte nog een pro cesverbaal thuis. U7ELISWAAR hebben de Noordelijken nog niet geantwoord op het voor stel der verbondenen, een termijn van dertig dagen vast te stellen, waarbin nen een wapenstilstandsovereenkomst moet worden gesloten, maar de gealli eerden hebben de indruk, dat men nog nooit zo dicht bij een accoord heeft ge staan. Zondag zijn de delegaties maar betrekkelij! kort bijeen geweest. De Noordelijken hebben nadere inlichtin gen gevraagd en zouden heden ant woorden. Inwilliging van hun voorstel zou prac- tisch neerkomen op een staken van het vuren, waardoor de Noordelijken be vrijd zouden zijn van de militaire druk op hu» linies. In zekere zin bestaat deze toestand thans echter al, daar de hui dige gevechten zich alle afspelen in het niemandsland, de stellingen, waarom wordt gevochten, hebben geen enkele invloed op het verloop van de front linie. Intussen schijnt nu wel vast te staan, dat de communisten inderdaad verbon den militairen hebben vermoord nadat deze krijgsgevangen waren gemaakt. Alleen over het aantal slachtoffers van deze wreedheden is men het nog niet eens. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft daarom generaal Ridgway die Zaterdagmorgen de juistheid van Hanley's verklaringen bevestigde, op nieuw om inlichtingen verzocht. De Japanse Senaat heeft met grote meerderheid het vredesverdrag van San Francisco en het veiligheidsverdrag met Amerika goedgekeurd. Het Huis van Afgevaardigden had deze documenten reeds geratificeerd. Premier de Gasperi heeft Zaterdag de steden bezocht waar de Noord- Italiaanse vluchtelingen zijn onderge bracht. Na Rovigo wordt de stad Adria be dreigd. Hier zijn 35000 mensen door het water ingesloten. Aan de kust van de Italiaanse Riviera, nabij Albenga is een groot deel van het bergachtig ter rein door de regens losgeraakt en dreigt zich nu te storten op de zestig huizen, die in de streek staan. De be woners zullen hun woningen verlaten. Men doet wanhopige pogingen om het dorp Argua te bereiken, waar 50 kin deren zitten ingesloten in een oud klooster, waarvan de muren door het water worden ondermijnd. Direct na zijn terugkeer uit het ge troffen gebied heeft premier de Gas peri alle in Rome aanwezige ministers bijeengeroepen om besluiten over hulpverlening aan en wederopbouw van de geteisterde streken te bespre ken. Boven Adria zijn gisteren door een vliegtuig levensmiddelen uitge worpen. De paus heeft aan de zwaarst getrof fen streken vier millioen lire geschon ken. Postzegels kopen Twee van de daders gegrepen Twee jongemannen van ongeveer 25 jaar oud hebben Zaterdag een overval gepleegd op een postagentschap aan de Zuiderparklaan te Den Haag Dit agent schap wordt door een moeder en haar dochter in een sigarenwinkel gedreven. De mannen kochten eerst postzegels, waarna één hunner om sigaretten vroeg. De dochter begaf zich naar de andere toonbank. Eén der „klanten" gaf haar met een hard voorwerp een slag in het gelaat. De moeder vluchtte gil lend uit het afgeschermde hokje van het postagentschap, waarop de tweede man snel een greep deed in de geldkist. In de verwarring van het publiek in de winkel wisten de twee te ontkomen, doch buiten 'iepen ze in de armen van voorbijgangers. De politie heeft hen in verzekerde bewaring gesteld. Het feit, dat men in de winkel een met lappen omwikkelde bajonet vond, rechtvaar digt het vermoeden, dat de ene over valler het meisje hiermee de slag in het gelaat heeft toegediend. De dochter van de agentschaphoudster heeft alleen een wonde aan haar neus. Men vermoedt, dat de twee overvallers een handlanger hadden, die op de uitkijk stond en in een taxi kon wegvluchten. ETNA VEROORZAAKT ASREGEN Zaterdag was boven de Oostkust van Sicilië een asregen waar te nemen, af komstig van de Etna. Deskundigen zijn onverwijld naar de vulkaan vertrokken om na te gaan of dit aan een uitbar sting voorafgaat. Verwachting tot hedenavond. Over het algemeen veel bewol king met nu en dan enige regen. Krachtige tot matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Iets minder zacht. DINSDAG; Zon op 8.07, onder 16.44 Maan op 22.34, onder 13.32.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1