Kleine landen zoeken compromis Belgische chirurg trachtte collega te vermoorden VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Mr Teuiings minister Binnenlandse Zaken a.i.? Nieuwe incidenten in Ismaila BURGERLIJKE AUTORITEIT VOOR HET EUROPESE LEGER Weer twee dorpen in Noord-ltalie door het water geteisterd Dinsdag 20 Nov. 1951 76e Jaargang No. 1.1264 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Koude strategie Acheson dient ontwapeningsplan in Basis voor accoord aanwezig geacht Subcommissiezou details kunnen oplossen Peking beschuldigt de geallieerden Speelde Rmchard een monsterachtige dubbelrol? Dokter stak verpleegster revolver in de mond Paul Henri Spaak de eerste commissaris ASBAKKEN-REL IN DEN HAAG Twee agenten werden gewond Gebit in tweeën en een hersenschudding Amerika wil emigratie bevorderen Plan voor overbrenging van „President Kobert" gaat op weg naar Kaapstad De Canadese bijdrage aan Westerse defensie KciM Bj&bleJk BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK DU COURANT TARIEVEN; Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („JuttBrtjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten Alle illusies, die men zich gemaakt had ten aanzien van een betere sfeer, waarin de zesde algemene vergadering Van de Verenigde Naties zou worden gehouden, zijn weer in het mausoleum der hoopvolle verwachtingen bijgezet. We zitten weer midden in de koude oorlog met de vraag in het hart of en wanneer die in een werkelijke oorlog zal overgaan. Die vraag kan niemand beantwoorden. We weten niet of het gevecht met woorden een introductie is van strijd met de wapens of dat het alleen maar een felle verdediging is van eenmaal ingenomen stellingen, een verdediging, tevens berekend op het verwerven van meer bijstand in de deels openlijke, deels verholen worste ling om ideeën. In elk geval gaat de internationale ontwikkeling voorlopig nog niet langs de „burgerlijke" weg van onderlinge goedgezindheid en goodwill, die u en lk zo voor de hand liggend adaten, maar die het blijkbaar niet is. Het zou overigens wel eens kunnen zijn, dat die goedgezindheid nu juist het element is, dat in de laatste plaats gekoesterd wordt, niet om een oorlog met geweld voor te bereiden, maar om de stille oor log om maatschappelijke instellingen t,e blijven voeren. Immers: wanneer er rust en vrede heersen kunnen ook de Westelijke landen orde op zaken stellen en hun welvaart bevorderen. Duren daarentegen de internationale spanning en de bewapeningswedloop voort, dan gaan ze blijvend gebukt onder een last, die hun economieën dreigt te breken. Wanneer de situatie zó is, dan was Acheson in Parijs eigenlijk kinderlijk argeloos door de weldaden te schetsen, die zouden voortvloeien uit een over eenstemming tussen de grote mogend heden. E%n besparing van 200 milliard dollar in tien jaar en aanwending van dat bespaarde geld voor de welvaart der volkeren. Daartegenover consta teerde Wysjinski met een zekere vol doening, dat de. bewapening de levens standaard van het Westen ongunstig had beïnvloed en Engeland zelfs voor catastrofale tekorten had geplaatst. In dit licht bezien, was onze minister Stikker eigenlijk zeer actueel met zijn rede, ofschoon die gehouden werd vóór het verbitterde duel tussen Acheson en Wysjinski. Hij immers pakte het begrip „peaceful co-existence", vreedzame samenleving, aan, dat in de laatste tijd ook herhaaldelijk weer van Sowjet- zijde is geponeerd. Stalin zelf heeft meer dan eens gesproken over de mo gelijkheid van het naast elkaar bestaan van de Sowjet- en de kapitalistische maatschappij. Mr. Stikker, die vanwege het diplomatieke evenwicht in zijn be toog (dat bij Acheson zoek was), van de mogelijkheid gewaagde, dat in de toe komst ook de innerlijke ontwikkeling ln het totalitaire blok zodanig zou zijn. dat die vreedzame samenleving moge lijk zou blijken, herinnerde in het voor bijgaan aan het feit, dat 25 jaar geleden het begrip „co-existentie" gebruikt werd om de toestand aan te duiden, die zou heersen „totdat de proletarische revolutie in Europa rijp is". Wanneer de Sowjet-strategie er be Wust op gericht is om de internationale spanning te doen voortduren zonder het tot een oorlog te laten komen, teneinde de economische en sociale kracht van de Westelijke wereld te ondermijnen (waardoor dan tegeliikertiid het Woste. lijke aanzien in het Verre en midden- Oosten voortdurend zou dalen), dan wordt het Westen voor een uiterst zware economische en politieke! taak geplaatst. Het is bekend, dat de Sowjet-Unie een economische crisis in de kapitalistische wereld verwacht en erop hoopt, het is even bekend, dat ze tracht in landen met een communisti sche minderheid het economisch her stel tegen te houden of te vertragen maar het project wordt oneindig groter wanneer ze. met de internationale snan ning als wanen, een ebntinu-aanval op de halve wereld richt zonder een schot te lossen en zonder éón atoombom te behoeven te vrezen. Behalve wanneer de spanning té groot wordt maar dan is er altiid nog de tijdelijke toenaderings politiek. In dit soort stille oorlog staat het de mocratische Westen uiteraard veel zwakker dan het onder strenge tucht levende samenstel der Sowjet-landen. Daar wordt het door een overmatige bewapening verstoorde economische evenwicht hersteld door een opgelegde surplusproductie. Wanneer de koude oorlog in wezen een strijd der econo mieën (en dus der maatschappelijke stelsels) is, en wanneer die koud blij vend met de internationale spanning Bis „katalysator" gevoerd wordt, dan zal het Westen (ook Amerika) nog heel Wat van zijn levenspeil (vrijwillig!) moeten prijsgeven en het daarnaast nog heel wat verder moeten brengen met de integratie, die een van de pijlers is van het Sowj et-systeem. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, heeft Maan dag het Westelijke ontwapeningsplan formeel bij de politieke commissie van de Algemene Vergadering der V.N. ingediend. Hy deed dit met een redevoering, die in wezen een herhaling was van die van Truman. Hierin vroeg hij de instel ling van een ontwapeningscommissie. De Franse minister Jules Moch gaf uit drukking aan de bereidheid van de Westelyke mogendheden, om een beter plan te aanvaarden. Reeds bestudeert een groep kleine staten de mogelijkheid, om het Russische en het Westeijke ontwapeningsplan te combineren, teneinde een bruik baar compromis te vinden. Deze landen zouden de ontleding en de samenvoeging van de beide plannen willen opdragen aan een subcommissie van neutrale en kleine staten. Diploma ten uit een aantal dezer landen menen een groot aantal punten van overeen komst tussen de standpunten der beide grote mogendheden te ontdekken. Deze zouden het volgens hen op de navolgen de punten eens zijn: 1. Het verbod van atoomwapens. 2. Het instellen van een doeltreffen de controle op de productie van deze wapens. 3. Een algemene telling van wapens en strijdkrachten. 4. Het opstellen van een verdrag of conventie ten aanzien van bewapening en atoomwapens. 5. Het bijeenroepen door de Verenig de Naties van een wereldconferentie voor ontwapening. De kleine landen zijn er zich welis waar van bewust, dat er nog aanzien lijke verschillen van mening bestaan, maar zij geloven dat veel nodeloos ge praat in de politieke commissie ver meden kan worden door de twee ont wapeningsplannen reeds in een vroeg stadium naar een subcommissie te ver wijzen. De details van een of ander compromisvoorstel zou dan het volgend jaar in de voorgestelde ontwapenings commissie kunnen worden uitgewerkt. De Zuidamerikaanse landen hebben Maandag met een meerderheid van één stem de vertegenwoordiger van Chili als candidaat voor de vrijgekomen ze tel in de Veiligheidsraad aangewezen. De ministerraad heeft, na langdurige besprekingen besloten, mr. F. G. Teu iings, minister zonder portefeuille, aan H.M. de Koningin voor te dragen als minister van Binnenlandse Zaken ad interim, zulks in verband met het plot seling overlijden van minister Maarse- veen. Radio Peking heeft Dinsdag de Ver enigde Naties er van beschuldigd com munistische krijgsgevangenen als „proefkonijnen" bij atoomexperimen ten te gebruiken. In de uitzending werd gezegd: „In Augustus zijn duizend krijgsgevange nen uit Noord-Korea en Vietnam met een Brits schip door de Amerikaanse en Britse autoriteiten weggevoerd ten einde hen te gebruiken bij atoom proefnemingen. De Amerikanen en de Britten zullen moeten boeten voor hun onmenselijke daden". Sowjet Unie biedt Egypte economische hulp aan De toestand in de Suezkanaalzöne blyft onrustig. Het afgelopen weekein de zijn in Ismaila zeven Britten tij dens vuurgevechten tussen Egyptische politie en Engelse militairen gedood. De evacuatie van de gezinsleden van P.A.F.-militairen, wordt in verband niet deze jongste incidenten bespoe digd. Naar vernomen wordt heeft de nieuwbenoemde Nederlandse gezant in C's'ro van Egypte de mededeling ge kregen, dat zijn geloofsbrieven moe ten zijn gericht aan: „de koning van Egypte en de Soedan". Onze gezant heeft hierop nadere instructies van Den Haag gevraagd. De regering van de Soedan heeft verklaard, dat het Egyptische voorstel tct het houden van een volksstemming, o-'er de toekomst van de Soedan „vol komen onuitvoerbaar" is en „een leeg gebaar ten behoeve van de propagan da". Te Parijs verluidt, dat de Sowjet- Unie economische hulp aan Egypte heeft aangeboden. De Sowjet-Unie zou tot deze hulp bereid zijn, indien Egyp te blijft voortgaan met zijn verzet te gen de Engelsen. Honing Tallal van Jordanië, die een officieel bezoek in Saoedi-Arabie af legde is gisteren overhaast naar Am man teruggekeerd, in verband met de jongste pro-Egyptische betogingen 1 in zijn land. Men houdt rekening met een regeringscrisis in Jordanië. Geruchtmakend proces te Brussel Gistermorgen is voor het Hof van Assisen te Brussel een aanvang gemaakt met de behandeling van een proces, dat waarschijnlijk het meest geruchtmakende zal zijn, sedert de bevrijding. De beklaagde is de Belgische chirurg dr. Rinchard, die tydens en na de oorlog medeplichtig is geweest aan een aantal moordaanslagen. Als steeds, wanneer het de berechting betreft van mensen, die tijdens de oorlog anderen van het leven beroofden, is de samenhang tussen de verschillende hier ten laste gelegde feiten zeer verward. Het zal moeiiyk r' verre er sprake moet zyn van moord of van „liquida: verzet in Belgic. Naast Rinchard staan nog enkele m misdaden echter en die van alle losgeslagenen tijdens de figuur van Rinchard. Deze speelde een monsterach. een persoonlijke vijand, de burgemeester van het plaa handen van de Duitsers speelde, opereerde en verzorgde soldaten, die in Eigenbrakel waren ondergedoken. uit te maken ln hoe- het kader van het iigen terecht. Kun rlog, culmineren in ubbelrol. Terwijl hij e Eigenbrakel, in do hy tevens geallieerd» Zo was het begonnen: Toen in 1940 België capituleerde verliet Rinchard zijn post in de chirurgische kliniek van Eigenbrakel. Na de capitulatie kwam hij terug, doch de burgemeester, de heer Deberghe, verbood hem zijn plaats als directeur van de kliniek weer in te nemen. Rinchard nam wraak. Door al lerlei intrigues wist hij Deberghe aan de Duitsers over te leveren en Rin chard nam zijn plaats weer in. Na de oorlog, toen Deberghe was vrijgeko men, diende deze een klacht tegen de chirurg in. Een vriend van Ripchard echter, die substituut was van de pro- The ,,Observer verwacht'' Het Europese leger zal waarschijn- iy_ niet ender een Europees opperbe vel worden geplaatst, doch onder een burgerlijke commissaris en een raad voor de defensie, die belast zullen zijn met het bijeenbrengen, oefenen, organiseren en uitrusten van een over eengekomen aantal divisies, dat ter be schikking van het Atlantisch opperbe vel zal worden gesteld. Volgens de „Observer" een Brits Zondagsblad, dat dit bericht brengt, is C :i.dddellijk na het bekend worden van het overlijden van minister Van Maarseveen werd de vlag van het ministerie van Binnenlandse Zaken op het Binnenhof te Den Haag halfstok gehesen. 120.000 personen extra De Amerikaanse regering zal de vol gende week op de emigratieconferentie te Brussel een nieuw plan indienen. Dit voorzien in verhuizing binnen 'n jaar I van 115 tot 120.000 Europeanen naar Canada, de V.S., Australië, Nieuw-Zee- land, Venezuela, Brazilië en andere lan den ongeacht het emigratiequotum, dat reeds is vastgesteld. Hieronder zullen 10 tot 15.000 Nederlanders zijn. De kosten van het plan, dat reeds of ficieus met de regeringen zou zijn be sproken, worden geraamd op 30.000.000 dollar. Amerika zal hiervan 10.000.000 voor zijn rekening nemen. Den Haag noemde het plan desge vraagd niet onwaarschijnlijk en niet onverwacht. het waarschijnlijk, dat als eerste com missaris voor de Europese verdediging Paul Henri Spaak, de voormalige Bel gische premier en voorzitter van de Raad van Europa, zal worden be noemd. Duitsland zal geen opperbevel of ge nerale staf krijgen, doch een minister voor Europese verdediging, die aan net parlement verantwoordelijk zal zijn en belast zal worden met het oproepen en legeren van troepen en het uitvoeren van bewapeningsorders. Voorts zal aan iedere deelnemende regering in geval van ernstige binnen landse onlusten het gebruik van natio nale strijdkrachten, die deel uitmaken van het Europese leger toegestaan worden. De plannen voorzien in drie soorten divisies: gepantserde, infanterie- en gemengde divisies. Ieder land zal hier aan bijdragen, aldus de „Observer". Dr. WEISZMANN BLIJFT PRESIDENT Dr. Chaim Weizmann is Maandag door het parlement herkozen als presi dent van de staat Israël. cureur des konings, onderschepte d» klacht. Hij pleegde zelfmoord, toen de verdwijning van de klacht werd onderzocht. Rinchard, bang geworden, stelde zich hierop in verbinding met Wauthier, een verzeststrijder. Rin chard schilderde Deberghe af als een gevaarlijke moffenvriend, die uit de weg moest worden geruimd. Wauthier voldeed hieraan enkele dagen, later.... (Zie verder elders in dit blad) Notaris vroeg zijn ontslag De „President Robert", het onder Li beriaanse vlag varende luxe-j acht waar mee de Maastrichtse notaris Q. met echt genote en de familie L. in Juli j.1 uit Oostende zijn vertrokken, zal binnen kort uit Lissabon vertrekken en via Gibraltar koers zetten naar Kaapstad, aldus heeft Robert L., de „president" van het gezelschap, medegedeeld aan een correspondent van Reuter te Lissa bon. De „president" verklaarde, dat notaris Q. bij de „minister van justitie" zijn ontslag-aanvrage heeft ingediend, omdat hij zich in verband met zijn leef tijd, hij is thans 74 jaar, wilde terug trekken. De notaris zelf wenste geen journalisten te woord te staan, zo zei Robert L. Hij bevestigde dat de Belgi sche bemanning het schip wegens een loongeschil heeft verlaten. Brooke Claxton, de Canadese minis ter van defensie, heeft verklaard, dat Canada voornemens is elf lueht-c-sca- drilles, een infanteriebrigade en uit rusting voor drie divisies als bijdrage tot de westerse defensie te leveren. De minister zal zich deze week naar Den Haag begeven. In Rotterdam zal hij samen met generaal Eisenhower ter be groeting aamvzig zijn bij de aankomst van Canadese troepen. Amerika heeft de Russische nota inzake Triest van de hand gewezen, als zijnde ongegrond. Reddingswerk door misten slecht weer belemmerd Onbeschryfelijk is het leed, dat geko men is over honderdduizenden bewo ners van de Po-delta, sedert de dijken van deze grote rivier onder een gewel dige waterdruk zijn bezweken De angst en wanhoop in de getroffen gebieden stygen ten top. Er wordt nog meer re gen voorspeld. Een dichte mist belem- Een politieverordening in Den Haag verbiedt het leeghalen van asbakken. Toen dus een agent in de Kazernestraat een man in asbakken zag snuffelen ge lastte hij hem mee te gaan naar het bureau. De man, de 19-jarige los- werkman J. V. ging eerst gewillig mee. doch op een gegeven ogenblik vond hij dat zijn overtreding niet zo ernstig was, dat hij als een misdadiger moest worden opgebracht en hij zei volgens het pro cesverbaal, tegen de agent „Ik verd het". De agent bleek dit besluit niet te waarderen. Er ontstond een woorden wisseling en er vielen klappen. De agent liep de meeste schade op. Zijn kunstgebit brak in tweeën en hij ver loor bovendien nog een kies. Ten slotte gelukte het hem toch zijn arrestant met een te hulp gesnelde collega weg te leiden. Ondertussen was er een grote oploop ontstaan. Een derde agent, die de men sen gelastte door te lopen, zag zich plot seling aangevallen door de 26-jarige rijwielhersteller 't G. De agent werd b'èwusteloos geslagen en later met een hersenschudding opgenomen. Toen po- litieversterking was gearriveerd, is t G opgebracht. „gEN KRANT IS EEN HEER", zeggen de Fransen, die mij zeer dierbaar zijn, vrienden. Zo gezien zou een da mesweekblad een mevrouw moeten ziin. Nou, dat is het bepaald niet altijd Een Spaans weekblad-voor-de-vrouw (compleet met surprises als men een nieuwe abonné de lezerskring binnen sleept) ligt er bij de dames uit het land van Sinterklaas maar lelijk uit. In de rubriek „Een Heerlijk Hapje voor Uw Man" werd een recept geadviseerd, dat klaargemaakt zijnde een groot aantal Spaanse mannen inwendig in disorde heeft gebracht. Een protest comité van enkele Madridse dames be zocht de redactie van het damesblad, die geheel uit mannen bestond. En nog rot-ventjes ook, neem dat van mij aan! O, je móet zo oppassen bij het eten. In New York heeft een oude dame tij dens de maaltijd op een slaghoedje ge beten. Het gevaarlijke ding was op on verklaarbare wijze in de soep gekomen. Maar het kwam nog goed, want de oude dame werd door de kleine explosie ter stond beroofd van de enige tand, die ze nog bezat. Daar in het Palais Chail- lot is het heel wat leuker. Het lijkt Avi fauna wel, sinds in het kader van de Sowjetrussische propaganda witte dui ven door de zaal komen vliegen. Volgens een bericht in „Le Monde", hebben drie Al m'n klanten vragen 'n paar schoenen in hun schoentje! conciërges van het voorname Parijse gebouw urenlang moeten rennen en springen en doen om de duif, die Vrij dag in het paleis werd losgelaten, te vangen, 't Was echte diplomatie, maar van heren, die minder betaald worden dan de geachte afgevaardigden. Maar de conciërges wisten „de vrede" ten slotte toch maar te consolideren, al was het dan in een ijzeren kooitje. Waren wij maar zover! n Duizenden woningzoe kenden proberen net als de duiven te nestelen, maar er is geen woon ruimte. De Belgen vonden er wat an ders op. Honderden wonen daar In spoorwagons, die ergens op een stukje dood spoor staan. Laat nu dezer dagen de wagon van een familie Van Heulen (niet van Tineke, hoor), aan de rol zijn gegaan! De „woning" stond op een hel ling, maar onverlaten hadden de blok ken voor de wielen weggetrokken. De familie ontwaakte 's morgens in een geheel onbekende landstreek. O De Zweedse dagbladen (notabene in het land, waar het hout groeit, waarvan men krantenpapier maakt) zullen vol gend jaar met nog slechts enkele pa gina's verschijnen. Dan is het (zie bo ven): „Een krant is een klein heertje". mert het redden van de honderden Noord-Italianen, die zich radeloos heb ben vastgeklemd op de daken van hun woningen. De stad Adria, waar 35.000 personen volkomen van de buitenwereld zijn afgesloten, zal worden geëvacueerd. Door een nieuwe breuk in de dijken op de Zuideiyke Po-oever zijn weer twee dorpen overstroomd. Men doet wanho pige pogingen om met boten de dorpen te bereiken en de inwoners te redden. Reeds stortten 32 huizen in. De bevol king van Adria zit al twee dagen zonder voedsel. Vliegtuigen pogen on danks het vreselijke weer. naar de stad te vliegen teneinde voedselpakketten uit te werpen. Ook de stad Cavarzere wordt door het overstromende water geteisterd. De Adige trad hier buiten zijn oevers en deelde de stad in tweeën. Het Zuidelijke deel van deze stad staat twee meter onder water. Het grootste deel van dé 20.000 inwoners slaagde erin naar het Noordelijke deel van de stad te vluchten, voor de laatste brug over de Adige instortte. Van alle kanten wordt materiële hulp geboden. Geld en kleding stromen in geweldige hoeveelheden binnen. Arm en rijk helpt mee de vreselijke nood te lenigen. Doch het getal der getroffenen is tweehonderdduizend W,ee^eüc(it Verwachtig tot hedenavond. Wisselend bewolkt met enkele verspreid optredende buien en ook flinke opklaringen. Overwegend matige Zuidwestelijke wind. Vrij zacht. WOENSDAG: Zon op 8.08, onder 16.42. Maan op 23.48, onder 13.46.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1