Pontverbinding Noordzeekanaa! schreeuwt om verbetering Atlantische federatie is einddoel Noordelijken streven naar overmacht in de lucht Rechercheur lichtte uitgewezen Italiaan voor vijftig gulden op Tunnelplan van Ir. Kaars Sijpesteyn vindt weerklank De Nederlandse wensen omtrent Europees leger Jaarlijks gaan millioenen verloren Deskundigen zullen het project bestuderen DE NOORDOOSTPOLDER BESTAAT TIEN JAAR Rusland is tegen nieuwe Balkancommissie De Russische gedelegeerde Tsarapkin Chinezen hebben groofste luchtmacht ter wereld Verbondenen hebben de toestand in handen Burgemeester Deberghe was geen collaborateur Amerikaans plan voorde opvoering van emigratie Op heterdaad betrapt Anderhalf jaar geëist Gemeente Haamstede verliest haar goedkeurïngsbevoegdheid Duidelijke taal van Minister Stikker Begroting Buitenlandse Zaken goedgekeurd Televisie-raad ingesteld Prof. Dr. P. S. Gerbrandy tot Roemenie en Hongarije protesteren bij de VS FRANSE MINISTER VAN LANDBOUW VERVANGEN Engeland en Frankrijk krijgen extra hulp Generaal juin weer naar Parijs vertrokken Minister Teul?tn?s krijgt Binnenlandse Zaken a.i. DONDERDAG 22 NOVEMBER 1951 Van onze speciale verslaggever) pAT IR. J. C. KAARS SIJPESTEYN uit Krommenie met zijn tunnelplan voor v Buitenhuizen een kwestie aan de orde heeft gesteld, die van groot belang geacht wordt door de gehele provincie, is gister gebleken uit de byval, die hy kreeg in een te Zaandam gehouden vergadering van vertegenwoordigers der Kamers van Koophandel uit Amsterdam, Alkmaar, Hoorn, Haarlem en Zaan- dam. Niet critiekloos hebben de aanwezigen het ontwerp-plan van de heer Sijpesteyn aanvaard. Integendeel, er waren nog al wat bedenkingen van tech nische of practische aard. Bedenkingen echter, waarmee men in geen geval afbreuk wilde doen aan het initiatief om de koe bij de horens te vatten, en nu eindelijk eens uit de misère te raken van de slechte en kostbare verbinding over het Noordzeekanaal. Ten aanzien van de spoedige uitvoe ring van bovenstaande wensgedacnte. is Amsterdam somber gestemd. Men mag zich alleen verheugen, dat een be gin van uitvoering gegeven is aan het' Tunnelplan Velsen, waarvoor de rege ring 6 millioen voteerde. Voor het plan Buitenhuizen van de heer Kaars Sijpesteyn zou Amsterdam dan ook niets voelen, wanneer dit het Velser- plan in gevaar zou brengen. Critiek WANNEER Velsen klaar is, zou Am sterdam willen zien, dat zo snel mogelijk met de Hembrug begonnen zou worden. In dat verband heeft Am sterdam belangstelling voor de ,Wat die verbinding het economisch leven kost? Het is nauwelijks te becij feren", leidde de heef J. C. Vis, voor zitter 'van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zaanland, de toe lichting van de heer Kaars Sijpesteyn op zijn plan in. Uit cijfers is gebleken, dat bij Amsterdam, Hembrug, Buiten huizen en Velsen per dag zo'n tiendui zend auto's vervoerd worden. Stel het verlies per auto op een gulden, dan kost de wachttijd bij de Noordzeeka- naalponten het economisch leven per jaar niet minder dan 3.6 millioen gul den. De werkelijkheid is nog even anders. Voor de oorlog kon een vrachtauto worden gehuurd voor f 3.50 per uur. Op het ogenblik ligt de prijs rond de f 8 per uur. Wanneer zo'n wagen een (volkomen normaal) half uur moet wachten bij de pont, kost dat een bedrijf dus rle somma van vier gulden. Die extra-be lasting van het bedrijfsleven verdraagt zich niet langer. We zijn er aan ge wend en denken er dus niet zo erg meer over na. Maar er moet nu maar eens eindelijk beweging in komen. De ontwikkeling van geheel Noordholland wordt door die miserabele oeverver binding geremd. Industrievestiging benoorden het Noordzeekanaal wordt er zelfs door tegengehouden. Het zou onverantwoord zijn, wanneer deze toe stand nog eens tien of vijftien jaar be stendigd zou blijven. Er bestaan prachtige plannen voor verbetering vhn de huidige situatie. Maar die schijnen zoveel tijd en geld te kosten, dat verschillende Noord hollanders gezegd hebben, dat het zo niet langer kan. Een van de oplos singen, die misschien mogelijk zijn, vinden we in het tunnelplan van de heer Sijpesteyn. Dat is in betrekkelijk korte tijd uitvoerbaar. Binnen enkele jaren zou het verkeer over het Noordzeekanaal hiermee enorm ver licht kunnen worden en verbeterd. Om deze reden had de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zaan land gemeend het initiatief te moeten nemen vertegenwoordigers van han del, bedrijf en verkeer uit de gehele provincie uit te nodigen om zich te beraden over de uitvoerbaarheid van het plan. Tunnelbouw uitgesteld? Na een uitvoerige toelichting van zijn ideeën, door ir Kaars Sijpesteyn, alsmede een technische beschouwing door ir. J. N. Klinkhamer uit Oegst- geest, vond een gedachtenwisseling plaats. Deze gedachtenwisseling richtte zich op detailpunten. De heer Arntz, voor zitter van de Kamer van Koophandel te Alkmaar, was dankbaar voor het genomen initiatief, maar vreesde, dat uitvoering van het plan, dat een noodoplossing wil zijn, de tunnelbouw van Velsen misschien zal ophouden. Spr. betwijfelde, of genoegen zou wor den genomen met een ventilatiesy steem, zoals de heer Kaars Seijpesteyn zich dat gedacht heeft, n.1. op gezette tijden een wagen met schuifkleppen door de tunnel laten rijden. De con structie van een loopkat, waarmee eventueel wagens met malheur uit de tunnel gesleept zullen kunnen worden, zonder teveel oponthoud te geven, dacht, de heer Arntz een vrij kostbare geschiedenis. De heer M. C. van Hal, lid van de Kamer van Koophandel voor Amster dam, deelde mede, dat primaire eis Van Amsterdam is, dat de spoorbrug gen over het Noordzckanaal zullen Verdwijnen. Deze moeten vervangen Worden door een tunnelverbinding. Ten eerste in Velsen en ten tweede te Zaandam. De ongestoorde kanaal- Vaart wordt van zoveel belang ge acht, dat men er zelfs zijn ernstige verlangens inzake het IJ-verkeer bij ten achter wil stellen. Te Emmeloord zijn dezer dagen be sprekingen gevoerd tussen de landdrost en vrijwel alle plaatselijke organisaties, om te komen tot een luisterrijke vie ring van het tienjarig bestaan van de Noordoostpolder. Waarschijnlijk wordt de herdenking in Juni gehouden. Ge dacht wordt aan een feest van drie da gen. Eén dag wordt voor centrale feest viering te Emmeloord bestemd. Er Is een stichting voor de viering van het tienjarig bestaan der polder in het le ven geroepen. In Februari zal in Engeland weer staalrantsoeneringworden ingevoerd De regering krijgt op deze wijze de contröle op voor de defensie belangrij ke staalsoorten. bereiding van een dergelijk project ton nen verslindt, en niet te licht gedacht moet worden over de termijn, die no dig zal zijn om de ambtelijke instanties tot een besluit te brengen. Spr. meen de, dat het plan van de heer Kaars Sij pesteyn geen afdoende oplossing van het verbindingsvraagstuk zou geven, omdat er maar sprake is van één buis. Intussen was ook de heer Telders van mening, dat het idee van een tunnel verbinding toe te juichen viel. Ir. Kaars Sijpesteyn heeft de geuite critiek na dit alles op luchtige wijze weerlegd, en daarbij blijk gegeven van zijn erkentelijkheid, dat men zo alge meen zijn gevoelen deelde, dat aan de bestaande noodtoestand zo snel moge lijk een eind moet komen. In petit co mité hebben de vertegenwoordigers van de Kamers ten slotte besloten de zaak in handen te stellen van een commis sie van deskundigen. De zetelverdeling in de Veiligheidsraad De stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, generaal Hoyt Vandcnberg, heeft na een inspectiereis in Korea ver klaard. dat de absolute superioriteit van de verbonden luchtmacht in Korea thans ernstig wordt betwist door de Migs" van de Noordelijken. Wel heeft De zaak Rinchard heeft zich in de commissie ad hoe der VN scherp verzet tegen het voorstel, om de commissie voor de Balkan te ver vangen door een sub-commissie. Hij wilde alle toezicht op de Balkan af schaffen en elke Amerikaanse inmen ging in Griekenland beëindigen. In de politieke commissie is het de bat over de ontwapeningsvoorstellen van de Westelijke mogendheden voort gezet. Drie sprekers, t.w. de Tsjecho- slowaakse mevrouw Sekaninova, de Ca nadese minister Pearson en de Indone- i "de toestand nog in" „handen", sische gedelegeerde Subardjo zeiden er j het hunne van. De vergadering werd daarna verdaagd, waarbij de voorzitter, ce Cubaan Blanco, de vrees uitsprak dat dc commissie nooit verder zou komen j dan dit ene punt. Waarschijnlijk zal Griekenland wor den gekozen voor de bezetting van de niet-permanente zetel in de Veiligheids raad, welke thans door Joego-Slavie wordt ingenomen. Het heeft de steun van vele Westerse landen. Tegen-candi- daat is Wit-Rusland, met steun van het Oostelijk blok en een aantal andere landen. Chili zal Ecuador vervangen en Pakistan India. Tijdens de voortzetting van de zaak tegen de Belgische chirurg dr. Rinchard, verklaarde de rechter van instructie, die als getuige werd gehoord, dat de ge- heer Deberghe, die tijdelijk burgemees- dachte noodoplossing. Deze noodoplos- i ter was van Rinchards woornplaats, in sing te zoeken in Buitenhuizen, meen de spreker niet zo slecht. Het Westha ven bekken van Amsterdam is gepro jecteerd, en is ook via Buitenhuizen goed en gemakkelijk te bereiken. Ir. J. H. Telders uit Beverwijk, oud directeur van de Maastunnel N.V., en in deze vergadering vertegenwoordigende de Kamer van Koophandel te Haarlem, was minder enthousiast voor het plan- Kaars Sijpesteyn, omdat hij uit ervaring wist, dat alleen al de technische voor geen enkel opzicht door de verzetsor ganisaties als collaborateur werd be schouwd. Dr. Rinchard, aldus de getui ge, had een sterk geestelijk overwicht op Wauthier en daarvan maakte hij ge bruik om zijn aartsvijand Deberghe te laten vermoorden. De weduwe van De berghe beweerde Rinchards handteke ning te hebben gezien op een brief, waarin deze Deberghe aan de Duitsers verraadde. Deze berustte in een door haar man aangelegd dossier. Vanaaag wordt het nieuwe station van „Scheveningen Radio" te IJmuiden officieel in gebruik genomen. Een kijkje in het interieur Sovjet-nota voor VS en landen van Midden-Oosten Andrei Gromyko, onder-minister van Buitenlandse Zaken der Sowjetunie, heeft aan de vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Israël, Irak, Syrië, Libanon en Egypte nota's overhandigd betreffende het Westelijke plan voor de verdediging van het Midden-Oosten. Op de 26e November te Brussel te houden emigratie-conferentie zal een Amerikaans plan worden behandeld, dat betrekking heeft op het opvoeren van de emigratie uit overbevolkte Europese landen als West-Duitsland, Nederland, Oostenrijk en Griekenland. Door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken wordt in dit plan een aantal van 115.000 personen genoemd, die in 1952 boven het aantal zouden komen, dat onder de huidige omstandigheden in dat jaar door deze landen zal worden geëmigreerd. Het betreft dus die personen, die zonder de in het plan genoemde hulpverle ning in 1952 niet zouden kunnen ver trekken. In het plan wordt geen on derscheid gemaakt tussen de gewone emigranten en de ontheemden. Voor de Amsterdamse rechtbank is gisteren de zaak behandeld tegen een ex-rechercheur van de vreemdelingen dienst der Amsterdamse politie, A. W. G. Hy was beschuldigd van een poging tot oplichting van een uitgewezen Ita liaan, voor een bedrag van vyftig gul den .De verdachte erkende dit geld te hebben aangenomen, maar hij had het als een „fooitje" beschouwd, zoals wel meer gebeurde. De zaak heeft zich in het begin van dit jaar afgespeeld. Verdachte1 contro leerde een hotel en tróf dahr een Ita liaan aan, die geen verblijfsvergunning en geen middelen van bestaan had. De pas van de r»an werd ingehouden en hij moest de volgende dag op het hoofd bureau van politie komen. Volgens de Italiaan had verdachte hem toen gezegd, dat hij Nederland moest verlaten en niet meer in ons land mocht terugkeren. Daarom zou in zijn pas een stempel worden geplaatst. De rechercheur zou echter hebben la ten doorschemeren, dat van het stem pel wel was af te komen, als de Italiaan aan de verdachte 100 gulden zou beta len. Ten slotte werd men het eens over een bedrag van 50 gulden. De Italiaan, die bij zijn vertrek de pas zou terugkrijgen tegen betaling van het overeengekomen bedrag, vertelde het verhaal aan een kennis, die de po litie op de hoogte bracht. Op heterdaad werd G. betrapt. De officier van Justitie noemde het gepleegde feit zeer ernstig. De goede naam van de politie was er door in opspraak gekomen. Hij eiste anderhalf jaar gevangenisstraf. De uitspraak volgt op 5 December. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft de goedkeurings bevoegdheid van de gemeente Haamste de ingetrokken, voorlopig voor de tijd van een jaar. Het gemeentebestuur heeft vergunning verleend voor de bouw van twee fruitbergplaatsen, we tende, dat deze als noodwoningen zou den worden gebruikt, en nagelaten, voor deze bouw rijksgoedkeuring aan te vragen. (Van onze parlementaire redacteur) lllE WETEN NU PRECIES, hoe de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Stik ker, over de samenwerking tussen de volkeren denkt. Tijdens de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer had men hem min of meer verweten, dat de Europese integratie hem minder ter harte ging dan het Atlantisch Verdrag. Gistermiddag bleek uit zijn uitvoerige uiteenzetting dat hy als uiteindelijk doel ziet een Atlantische federatie. Hij houdt die althans niet voor onmogelijk. In middels hecht hy grote waarde aan de Atlantische samenwerking, ook om de economische doeleinden, die zij kan en moet gaan nastreven. Op dat laatste aspect legde hy zelfs de nadruk. De Europese eenheid vindt hij even gewichtig en wel, omdat een verenigd Europa ten slotte kan komen tot de vorming van een aantal supra-nationaie organen, die het algemeen welzijn van de Europese landen dienen te bevorderen. Eén hebben we er al, nameiyk voor de kolen- en staalindustrie, uitvloeisel van het plan-Schuman. Een tweede voor een Euro pees leger zal wel moeiiyker geboren worden en een derde voor de land bouw ligt in een ver verschiet. Nederland is opgenomen. Slechts op deze grondslagen acht mr. Stikker wat te bereiken. Wat de samenwerking op het gebied van de landbouw aangaat, zal een zo groot mogelijk aantal landen moeten deelnemen. Ook hier is een hoge auto riteit nodig met supra-nationaie be voegdheid. Mocht evenwel tegen zulk een hoge autoriteit bezwaar bestaan, dan zal men toch moeten proberen een nauwe samenwerking tot stand te bren gen. Minister Stikker redeneerde hier consequent: aan de formele en organi satorische zyde van allerlei integratie kwesties wil hij doen wat hij kan, doch vóór alles wenst hij, dat in de practyk een begin gemaakt wordt. Alle draden in één hand J7R WAREN tydens het debat verschei dene vragen aan de bewindsman ge steld. Bij de beantwoording daarvan raakte hij een aantal interessante kwes ties aan. Zo zal volgens zijn opvatting bq de formatie van het nienwe kabinet in 1952, zo men dan versterking bU Buitenlandse Zaken wil. gezocht moeten worden in de richting van uitbreiding van het ambtelijk apparaat en niet van de benoeming van b.v. een minister zonder portefeuille en wel, omdat het rjE EENHEID van Europa zal echter pas volledig kunnen zijn, als ook Engeland en de Scandinavische landen niet afzijdig blijven. Het voornaamste is echter, dat de Europese landen nu reeds intensief samenwerken. Van de noodzaak van dit samengaan is de re gering diep „oordrongen. „Onze tradi tionele nuchterheid, op basis van de realiteit, zal ons daarbij moeten lei den", zei de minister in zyn voortref- feiyke redevoering. „Dat is de politiek, die voor kleine landen nodig is". Ne derland heeft het vaste voornemen mede te werken aan de totstandkoming van een Europese iefensie. Tegenover een Europees leger bleek de bewindsman echter nog al sceptisch te staan. Dat werd duidelijk door de vier wensen, die hij ten opzichte van de vorming van zo'n leger koestert: 1) geen aantasting van de thans be staande souvereiniteit; 2) geen aantas ting van de Nederlandse sociale poli tiek; 3) geen wijziging van het defen sie-plafond; 4) de hoge autoriteit moet een collegiaal orgaan zijn, waarin ook gewenst is, dat alle draden in één hand samenkomen. De reis van minister-pre sident dr. Drees naar Truman zal een onofficieel karakter dragen. Dr. Drees zal de gelegenheid krijgen kennis te nemen van de militaire en economische inspanning van de Verenigde Staten. Op korte termijn, zo deelde mr. Stik ker mee, zal aan de Tweede Kamer een wetsontwerp worden aangeboden tot goedkeuring van een wijziging van het Atlantisch Verdrag, als gevolg van de opneming van Turkije en Griekenland in dit verdrag. Hij hoopte voorts, dat het probleem van de waterwegen, dat behalve economische facetten ook po litieke facetten heeft, in een rustige sfeer met Belgie besproken kan wor den. jyjR- STIKKER, die o.a. mededeelde, dat de Beneluxlanden regelmatig door Amerika, Engeland en Frankry' geraadpleegd worden over hun politiek ten opzichte van Duitsland, was van oordeel dat dit land op voet van geiyk- heid in de Europese eenheid moet wor den ingeschakeld. Voorts verklaarde hy zich bereid te overwegen, of wellicht een collectief optreden tegen de landen, waar nog geloofsvervolgingen tegen de Protestanten voorkomen mogeiyk ls. De tekening var het vredesverdrag met Japan was hem niet gemakkelijk gevallen. De doorslag had ten slotte ge geven de noodzaak nu met het oog op de politieke spanningen in het Oosten aan Japan zyn vrijheid te hergeven. De re- en dupliek leverde deze mid dag niets meer op. De Kamer keurde de begroting van mr. Stikker zonder hoofdelijke stemming, doch met aan tekening, dat de fractie van de CPN tegen was, goed. Oorlog en Marine Nadat de Tweede Kamer gistermid dag de begroting van minister Stikker had afgehandeld, heeft zij nog een be gin gemaakt met de begrotingen van Oorlog en Marine. Ook daarbü zyn heel wat wensen en verlangens naar voren gekomen. Zo pleitte de heer Fens (KVP) o.m. voor militaire samenwer king in het verband der Westerse Unie Voorts wenste hij inlichtingen te ont vangen over de voorgenomen Europese samenwerking, waaromtrent hij geruch ten had gehoord. Onder-officieren, die geen HBS-diploma bezitten, moeten of ficier kunnen worden, meende hy ver der. De heer Tilanus (CH) vond, dat er te veel officieren op het departement werkten. Hij drong voorts aan op ver sobering en op een vredelievende poli tiek. Een bedrag van negen millioen voor verplaatsingskosten wilde hij ge bruiken voor woningbouw, ten einde verplaatsingen overbodig te maken. Evenals de heer Fens maakte de heer Roosjen (AR) bezwaar tegen deelne ming aan manoeuvres op Zondag. Deze spreker vond voorts, dat er meer Ame rikaanse hulp diende te komen en wees verder op de groeiende tegenstelling tussen de militairen, die indertijd in Duitse krijgsgevangenschap zijn gegaan en de anderen, die zijn ondergedoken. Voor de mobilisatieslachtoffers van 19141918 brak de heer Vermeer (Arb) een lans. Voorts drong hij aan op wij ziging van de Dienstweigeringswet, ten einde ook de humanisten gelegenheid te geven, zich op deze commissie te be roepen. Verder vroeg hij humanistische geestelijke verzorging voor buitenker kelijken in het leger. De heer Mol (KVP) besprak met name enkele kwesties op het gebied van de geneeskundige verzorging van het leger. De heer Fokkema (AR), die evenals de heer Roosjen de kwestie van de Zondag te berde bracht, wijdde verder een betoog aan de plannen van de minister, om belangrijke delen van de geestelyke verzorging der militairen aan zich te trekken. Vorming en wel zijnszorg behoren tot de taken van het particulier initiatief, vond de heer Fok kema en de minister moet dit steunen. De heer Vonk (VVD) prees het beleid van de minister, en drong aan op een hoge paraatheid van onze troepen. Deze mag door het streven naar 'n Europese federatie niet worden geschaad. De heer Ritmeester (WD) ten slotte maakte de woorden van de heer Tila nus over de verplaatsingskosten tot de zijne, drong verder aan op spoedige wettelijke regeling voor de Artillerie inrichtingen Belgie maakt reeds een groot deel van zijn eigen wapenen en kan ons hierin tot voorbeeld zijn e vond, dat er te weinig1 was medegedeeld over de voorziening met vliegtuigen. Heden wordt het debat voortgezet. Er zijn bij de tegenstander echter ernstige potentiële krachten aanwezig. China is bijvoorbeeld „plotseling" een van de belangrijkste luchtmacht-mc- gendheden van de wereld geworden. De regering van Peking heeft kenne lijk de status van begunstigde ontvan gen van een mogendheid, welke de in dustrie capaciteiten bezit, welke China zelf ontbeert. Het is volgens de beginselen, die aan de Koreaanse campagne ten grondslag ligt, onmogelijk de superioriteit in de lucht te winnen. Men valt immers niet de luchtbases van de tegenstander aan, die juist ten Noorden van de Jaloe (de grens tussen Mandsjoerije en Noord- Korea) gelegen zijn, aldus besloot de generaal. voorzitter benoemd De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een Televisie beschikking afgekondigd, krachtens welke een Televisieraad is ingesteld. Deze telt tien leden onder voorzitter schap van prof. dr. P. S. Gerbrandy, voorzitter van de Radioraad. Deze zal advies moeten uitbrengen over alle kwesties, op de televisie betrekking hebbend, inzonderheid over de opzet en de invoering van een definitief televisie- bestel. Voorts is uitgemaakt, dat de bij de v/et geheven kijkgelden na aftrek van de kosten van inning en onkosten van de Televisieraad tot een maximum van zes ton zullen worden afgestaan aan de Televisiestichting voor de bestrijding van de kosten harer programma's. Uit het overschot worden de kosten van de PTT bestreden, de rest biijft ter be schikking van de minister. Het vermisie vliegtuig Roemenie heeft bij de VS geprotes teerd tegen een grensschending door een Amerikaans militair vliegtuig. Men neemt aan, dat het hier het vliegtuig betreft, dat sedert Maandag is vermist. De Amerikaanse legatie te Boekarest had om inlichtingen over de machine gevraagd, die volgens het Roemeense persbureau het laatst is gezien, toen ze in Oostelyke richting Roemenie binnen vloog. Het perbureau meldde niet of het vliegtuig is gevonden. Ook Hon- rije heeft bij de Amerikaanse diploma tieke vertegenwoordiging geprotesteerd tegen „grensschending door een vlieg tuig der V.S.". Ook hier wordt de ver miste machine bedoeld. De opsporings werkzaamheden in Joego-Slavie worden inmiddels voortgezet. Blijkens een mededeling in het Fran se staatsblad is de minister van land bouw Paul Antier afgetreden. In zijn plats is Camille Laurens benoemd. Pleven heeft Antier op grond van diens houding bij de stemming van Dinsdag over een motie van vertrou wen in de Franse regering, vervangen door Laurens, die tot nu toe als onder minister zijn medewerker was. Antier is lid van de boerenpartij. Hij stemde Dinsdag j.1. zelf voor de rege ring, doch hij nodigde zijn partijleden uit tegen te stemmen, daar hij voor stander is van een regering, waarin hetzij aanhangers van generaal De Gaule zijn opgenomen, of die geneigd ir met de Gaullisten samen te werken. Te Washington verwacht men dat president Truman in de onmiddellijke toekomst het Amerikaanse programma voor militaire hulpverlening met hon derden millioenen dollars zal vermin deren en deze sommen zal gebruiken voor economische hupverlening aan Engeland en Frankrijk, opdat deze landen door hun bewapening niet te grote economische moeilijkheden zul len ondervinden. Hij mag hiervoor tien procent van het militaire hulpprogram bestemmen. Na door H.M. de Koningin in audiën tie te zijn ontvangen en vervolgens met diverse Nederlandse militaire autoritei ten aan 'n cocktailparty te hebben deel genomen, is generaal Juin, de bevel hebber van de Nato-strijdkrachten in Centraal-Europa, gisteravond naar Pa- rys vertrokken. Tijdens zyn tweedaags bezoek heeft de generaal, naar hij zeide, ervaren, dat Nederland bij zijn defensie- opbouw voor dezelfde moeilijkheden staat als Frankrijk. Fransen en Neder landers begrijpen elkaar dan ook vol komen", zo zeide hij. Bij K. B is de vice-ministerpresident en minister zonder portefeuille, mr F. G. C. J. M. Teulings benoemd tot mi nister van Binnenlandse Zaken ad in terim.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 5