r Kappie, Caux, centrum der morele herbewapening l'im. Pa in en ui CULTUREEL NIEUWS De wagen in het Kloosterbos Uottyuuwd st: s aïtr- JIMMY BROWN ALS AUTORENNER Een nieuwe wereld (1) Plaats van samenspraak U bVijtt opgewekt en onvermoeibaar de heerlijk veri"»'n<le jeecW Als U voelt dat 't zuur in Uw maag op ontbranden staat - Het Radioprogramma DAGELIJKS FEUILLETON"11 OOK UW INGEWANDEN MOETEN OP TIJD „GEWASSEN" WORDEN. De gemeente Zuilen heeft een „schaakwijk" DONDERDAG 22 NOVEMBER 1951 1. Jimmy Brown liep in gedachten verzonken over de grote weg van Kuitendam naar Pierenburg, toen een der talrijke auto's, die hem in snelle vaart passeerden, stopte en de be stuurder, zijn hoofd door het raampje stekend, vroeg of hij soms lust had mee te rijden. Het was een klein mo del vrachtwagen, waarop een groot bord zat met de aankondiging: AUTOSLOPERIJ VAN RINUS ROEST Met kleinere letters stond daar onder: Ik betaal de hoogste waarde voor uw piepende, kreunende en wankele auto. Erger u niet langer en verkoop het lor aan RINUS ROEST, Telefoon 1313, Pierenburg. Jimmy was nog al moe en hij liet zich niet tweemaal uitnodigen. Hij klom naast de bestuurder, die meteen een gesprek begon. „Ik heb er eigen lijk een bedoeling mee, dat ik je mee neem", zei hij. „Ik zoek n.1. een stevig manspersoon die mij kan helpen oude auto's uit elkaar te rammelen, en daar lijk jij me een heel geschikt type voor. 't Vergt wel kracht, maar geen hersens. Voel je wat voor dat baantje? Jimmy keek Rinus Roest eens aan. „Ach, waarom eigenlijk niet?" zei hij. „Laat ik 't maar doen. Ik heb toch niets anders omhanden". (Van onze speciale verslaggever). IN de grote hal, in de gangen, de fraaie zalen en vertrekken van het Mountain House bij Caux sur Montreux gonst het leven. Duizend gasten uit alle delen van de wereld zijn naar het Zwitserse plaatsje gekomen om te putten uit de bron van de morele herbewapening, die met name daar in rijke mate vloeit. Velen van hen zjjn niet voor het eerst naar Zwitserland gereisd. Er hebben hartelijke begroetingen plaats. Kennismakingen worden hernieuwd, gedachten utigewisseld, ervaring verteld. De wereldling spreekt er met de wereldling. Van discriminatie is geen sprake. Het vliegtuig heeft ons in een paar uur tjjd uit een verwarde wereld naar een plek van samenspraak en begrip gebracht. Men brengt in Mountain House de gedachte in practijk, waarvan de mo rele herbewapening uitgaat: de wereld te vernieuwen en de vrede te verzeke ren door naar de vorming van nieuwe mensen de principes, waarop morele herbewapening gebaseerd is, zijn abso lute eerlijkheid, reinheid, onzelfzuch tigheid en liefde nieuwe volkeren en een nieuwe wereld te streven. Dat blijkt o.a. al uit de prachtige samen werking, die het mogelijk maakt de vele gasten door vrijwillig gevormde teams, die in de keuken werken, het gebouw schoonhouden, administratieve arbeid verrichten geheel te doen ver zorgen. Dat blijkt eveneens uit de sa menkomsten, die 's morgens, 's middags en 's avonds belegd worden en waar na geringe voorbereiding verschillende landslieden uit alle kringen van de sa menleving getuigen van het nieuwe in zicht, dat in de plaats gekomen is van oude, verstarde denkbeelden, die de wereld niet konden verder brengen; waar gezongen, gemusiceerd en toneel gespeeld wordt. De meeste gasten zijn in Mountain House zelf ondergebracht, de overigen logeren in de hotels in de buurt, waar van enige eveneens het eigendom van de stichting voor morele herbewapening zijn."*- Zeer groot is het aantal aanhangers, dat reeds in Mountain House verblijf gehouden heeft. Uit 110 landen bezocn- ten van 1946 tot 1951 niet minder dan 38.000 personen de wereldbijeenkom sten, die in Caux gehouden werden. Onder hen bevonden zich 450 parle mentsleden, van wie 100 tevens in het kabinet van hun land zitting hadden uit Nederland zijn er bijvoorbeeld de ministers Joekes, Mansholt en Neher, tegenwoordig directeur-generaal van de PTT, geweest 600 personen uit 15 landen van het Verre Oosten, 350 Mos lims uit 20 landen, 300 officieren van de geallieerde strijdkrachten uit 20 landen, 150 personen uit landen achter het ijze ren gordijn, studentenleiders van 80 universiteiten, 3000 Marxisten en leden van de communistische partijen; voorts 5000 Engelsen, 4000 Duitsers, 3000 Fran sen en 2000 Italianen. In 1951 alleen al bezochten 8700 per sonen uit 79 landen Caux. Onder hen bevonden zich 250 industriële delega ties van 300 fabrieken en mijnen, een millioen arbeiders vertegenwoordigen de, verder 1500 arbeiders en officials van vakverenigingen, 900 Marxisten, 200 communisten, 400 personen, die de werkgevers vertegenwoordigden, lei ders van de dok- en havenarbeiders uit 21 havens in elf landen en personeels leden van 12 luchtvaartmaatschappijen uit tien landen. Cijfers zijn vaak droog. Doch deze opsomming demonstreert wel zeer dui delijk, hoe de gedachte van de morele herbewapening, die langzaam maar ze ker voortschrijdt en een krachtig tegen wicht vormt tegen de verdeeldheid en de verscheurdheid dezer wereld, overal verbreid is en aan aanhang wint. Toen wij Caux bezochten, viel er de eerste sneeuw. Rondom Mountain House spreidde zich een blanke rein heid uit. De wereld was er vredig en mooi. Binnen vierde men het stille feest van de verbroedering der volken, zonder gedruis, zonder ophef, maar diep beleefd en indrukwekkend voor de toeschouwer, die hier voor het eerst in de kring wordt opgenomen. Wij hebben er gesproken met mensen uit alle delen van de wereld, wij heb ben er meegewerkt in de keuken met Nederlanders, maar ook met een Zweedse professor, een Duitse in dustrieel, een Franse arbeidersvrouw, een Engelse havenarbeider, een Zwit serse dame, die allen de mouwen op stroopten en in een voovtre'felijke har monie, uitvloeisel van een veranderde Onze speciale verslaggever heeft op uitnodiging van Morele Herbe wapening een bezoek van enige dagen gebracht aan „Mountain House" in Caux Sur Montreux, waar gedurende de zomermaan den een conferentie van Morele Herbewapening is gehouden. Hij is er opgenomen in de wonderlijke gemeenschap, heeft met vele men sen uit alle delen van de wereld gesproken en zich op de hoogte gesteld van wat Morele Herbewa pening is en wil. In enkele artike len zal hij onze lezers over deze beweging voorlichting geven. levenshouding, hun aandeel leverden in de zorg voor hen, die in Caux nieuwe krachten putten uit de gemeenschap pelijke voorbereiding voor de strijd, die zij in hun eigen land voor morele her bewapening te voeren hebben. Zij hebben ons verteld, in persoon lijke gesprekken op korte wandelingen in de fraaie omgeving, aan tafel, of rustig in een hoekje van een van de zalen of wandelgangen, van hun „be kering" en van de resultaten, die zij reeds bereikt hadden en nog denken te bereiken. Wij hebben gehoord, wat mo rele herbewapening is en wat zij wil en van welke middelen de beweging zich bedient. ka» „Moutain House" in Caux sur Montreux, het fraai gelegen reus achtige gebouw, waarin het cen trum van Morele Herbewapening gevestigd is en waar gedurende de afgelopen maanden duizenden uit alle delen der wereld de conferen ties van deze beweging hebben bijgewoond. dadelijk één of twee Rennies en 't vuur is bij voorbaat geblust. Hoewel Ren nies de hevigste aanval van brandend maagzuur dadelijk bezweren, is 't beter ze bij voorbaat te nemen. Talloze lijders aan zuurbranden, nemen, als vaste ge woonte, hun Rennies dadelijk na tafel, 't Is ook zo gemakkelijk: een stuk of wat Rennies in handtas of vestzak. Ze zijn één voor één verpakt, handig en hygiënisch. Vraag een doos Rennies bij Uw Apotheker of Drogist. (Advertentie, Ing. Med.) VRIJDAG 23 NOVEMBER HILVERSUM I, 402 m.7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed en Li turgische kalender. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Schoolradio. 9.45 Gra- mofoonmuziek. 10.35 Symphonette-orkest en solisten. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram.muziek. 12.00 Angelus. 12.02 School radio. 12.30 Land- en Tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Metropole-Orkest. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Lunch concert. 13.45 Voor de huisvrouw. 14.00 Schoolradio. 14.20 Strijkkwartet. 15.00 Schoolradio. 15.30 Gram.muziek. 15.40 Idem. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zen dersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 „Als die van ons", klankbeeld. 18.25 Gram.muziek. 18.35 Regeringsuitzending: Dr. L. G. M. Jaquet: „Wat betekent Japan voor Indo nesië?". 18.45 „De uitkijkpost". 18.55 Lichte muziek. 19.05 „De uniformen van de Koninklijke Landmacht in de laatste eeuw", causerie. 19.15 Regeringsuitzen ding: „Verklaring en toelichting". 19.35 Kamermuziek. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.08 De ge wone man zegt er 't zijne van. 20.15 Operaconcert. 20.55 Brabants halfuur. 21.25 Gram.muziek. 21.55 „Om de toe komst van Nederland". 22.15 Residentie orkest. 22.35 „De Nota-Rutten en het basis-onderwijs", causerie. 22.45 „Ik ge loof in éne, heilige katholieke kerk", cau serie. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muziek. 23.3524.00 Amusementsmuziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA. 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Zen dersluiting. 9.00 Nieuws en weerberichten. 9.12 Gram.muziek. 9.50 Voor de huisvrouw. 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Gram.muziek. 10.30 School radio. 10.50 Voor de zieken. 11.25 Radio- leuilleton. 11.45 Gram.muziek. 12.00 Or gel en accordeon. 12.30 Land- en Tuin- bouwmededelingen. 12.33 Sport en prog nose. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram.muziek. 13.20 Orkestconcert. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Voordracht met mu ziek. 15.20 Gram.muziek. 16.00 Muzikale causerie. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 „Denk om de bocht". 19.00 Kinderkoor. 19.15 Prijzenpraatje. 19.30 „Televisie en Vrije Tijd", causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Gra- mofoonmuziek. 20.30 „Benelux". 20.40 „Een sterk Volk", causerie. 21.00 Gram. muziek. 21.50 Buitenlands overzicht. 22.05 Theater-koor, -orkest en solisten. 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 „In huwelijk en gezin", causerie. 23.3024.00 Orgelspel. Televisie-uitzending NCRV: 20.15 21.45: 1. Emigratie-kroniek; 2. Film over de emigratie-landen Canada en Z.-Arika; 3. „Moeten ook geschoolde vaklieden ge subsidieerd worden bij emigratie?", dis cussie. Pauze. 4. Film over de emigratie- landen Australië en Nieuw-Zeeland; 5. De historie, de geestelijke en de practische zijde van emigratie; 6. Dagsluiting. 113. En zo is het avontuur van Pint, Pam en Pom weer ten einde. Koning Samba heeft begrepen, dat Moeder Woeffie vol ongeduld op haar bengels zit te wachten en dus is er ditmaal geen sprake van een lange vacantie. Nee, Koning Samba zorgt ervoor, dat zij zo vlug mogelijk met de D.L.M.. dat is de Dieren Lucht Maatschappij naar Holland terugkeren en dat is maar goed ook, want met tranen in haar ogen staat Moeder Woeffie op 't vlieg veld te wachten. En niemand is ge lukkiger dan zij, wanneer zij haar drie jongens weer in de armen kan sluiten. En Pim, Pam en Pom? Nu, ze zeggen niet veel en huilen doen ze helemaal niet, gelijk grote jongens betaamt. Maar ze zijn toch oh zo blij, dat ze weer in Dierendorp terug zijn, ook al kunnen ze Moeder niet genoeg vertel, len over dat verre, vreemde land. Die avond worden ze vroeg door Moeder Woeffie naar bed gebracht. „Jullie hebt een vermoeiende dag achter de rug" zegt Moeder met een besliste stem als Pim, Pam en Pom nog een beetje te- genstribbelen. „En je weet het", voegt ze er aan toe, „hier thuis, ben ik de baas". Pim, Pam en Pom maken geen verdere tegenwerpingen, want al zou- den ze het niet graag aan anderen be- kennen, ze slapen nergens zo heerlijk, als thuis, in hun eigen mandje. EINDE. QP 14 NOVEMBER was het vijf jaar geleden, dat bij een vliegtuigongeluk op Schiphol de bekende schrijver (o.a. van „Het wassende water") Herman de Man om het leven kwam. In ver band daarmede is in het fraaie stadhuis van Vianen een tentoonstelling van zijn werk ingericht. Men ziet er zijn boe ken, de vertalingen er van. brieven en manuscripten. Enkele schilderijen en tekeningen van schilders, die gewerkt hebben in de door Herman de Man zo dikwijls beschreven Lekstreek comple teren de expositie. Het litteraire maandblad „Podium" heeft een fusie aangegaan met het Bel gische jongerenblad „Tijd en Mens" van Hugo Claus. Het blad zal „Podium" blijven heten en blijft een uitgave van „De Bèzige Bij" te Amsterdam. Binnen niet al te lange tijd zal in ons land de verfilming ter hand wor den genomen van Jan de Hartogs „Hol lands Glorie". J^ONDERD-EN-VEERTIG Spaanse be wonderaars van de schilder Picasso, die zelf in Spanje is geboren, zullen de thans in Frankrijk wonende schilder verzoeken naar Spanje terug te keren. „Ondanks uw tegenwoordig communis me", zo schreven zij aan Picasso, „be schouwen wij uw anarchistische geest als onscheidbaar van onze geestelijke wereld en zien wij uw werk als een eer voor de Spaans^ schilderkunst. God zegene u". Het conservatieve Spaanse avondblad „Madrid noemt het verzoek een poging van Spaanse linksen om Pi casso door een achterdeur binnen te halen. Zij behoeven zich niet ongerust te maken. De man van de vredesduif blijft waar hij is. DOOR MARIORIE VERNON (Advertentie. Ing. Med.) 96) Peta zou geen vrouw zijn geweest als dat besef haar geen goed had gedaan en het feit, dat ze dus niet een onmiddellijk huwelijk van Blake had te vrezen, haar niet onnoemelijk had opgelucht. „Als je het zeker weet", sprak ze aarzelend met een poging om de op luchting uit haar stem te houden en Nan antwoordde dadelijk: „Dat weet ik zeker. Maar zullen we er nu over zwijgen en afspreken, dat we het onderwerp verder laten rus ten?" Er klonk een vastberaden toon in Nan's rustige stem en Peta, die het merkte, knikte en zweeg. Ze had haar plicht gedaan, maar Nan wist er blijk baar meer van dan zij en er scheen geen kans te zijn, dat Blake zich tot het andere meisje zou wenden. Peta deed haar best om het jammer te vin den, maar tegelijkertijd kon ze het. niet laten te bedenken hoe verschrik kelijk naar het zou zijn geweest als hij met Nan was getrouwd, in Lynford was gaan wonen en ze gedwongen was geweest hem geregeld te blijven ontmoeten, terwijl hij met een ander getrouwd was „Moeder zal wel zo beneden komen", sprak Peta met een blik op de klok, „dus hebben we niet veel tijd meer om over dingen te praten die we voor onszelf willen houden. Maar laat die kwestie van Dale en Daphne voor het ogenblik maar aan mij over; ik zal in elk geval trachten uit te vinden of er iets aan kan worden gedaan en 'al je het resultaat laten weten". Peta was vastbesloten om te trachten Daphne haar geluk te bezorgen, geheel onbewust van de wijzigingen die dit be sluit in haar eigen affaire zou brengen en zonder er een idee van te hebben, dat het glimlachend Noodlot haar deze speciale weg deed gaan! Weldra kwam mevrouw Darley beneden en was ver der een intiem gesprek tussen de meis jes uitgesloten. Nan ging na de thee weg, want er wachtte haar nog heel wat werk op Broad Paddocks. Ze had geen idee wat Peta van plan was te doen om Daphne's liefdesgeschiedenis in het reine te bren gen, maar ze had groot vertrouwen in Peta's vindingrijkheid en initiatief en had het gevoel, dat de Chelfords nog een onprettige verrassing stond te wachten nu Peta op het oorlogspad was. Wat Peta zelf betreft, ze had nog geen helder denkbeeld van wat ze eigenlijk van plan was te gaan doen, maar ze voelde zich prettig opgewonden bij het denkbeeld zich met de Chelfords, aan wie ze een hartgrondige hekel had, te kunnen meten en hun plannen te dwars bomen. In ieder geval zou het haar ge dachten van Blake afleiden en dat be schouwde ze als een gave des hemels. Enige tijd later ging ze naar boven om een bad te nemen en zich op haar gemak voor het eten te verkleden. Ze zou haar haar anders opmaken, en zo haar persoonlijkheid wijzigenNe- ville kwam bij hen eten: ze zou hem boeien door volkomen anders dan an ders te zijn. Mannen werden altijd door het geheimzinnige aangetrokken, bij zou gaan denken dat hij haar nooit hele maal zou kunnen doorgronden en dat zou een aanmoediging voor hem zijn om het toch te proberen.... Neville kwam, bewonderde haar nieuwe kapsel, was aardig en gezellig en toch had Peta een gevoel van mis lukking toen hij was verdwenen. Ze schoot niets met hem opo, hij voelde zich wel tot haar aangetrokken, hij bewonderde haar en vond haar aar dig; maar toch had Peta het onbeha gelijke gevoel dat hij niet verliefd was, maar slechts betoverd door haar schoon heid en verbaasd, dat zo'n mooi meisje zo aardig voor hem kon zijn. (Wordt vervolgd) PABLO PICASSO ....niet naar Spanje De Amsterdamse experimentele schil der Appel zal in het Stedelijk Museum te Amsterdam een wandschildering ver vaardigen. Deze zal komen in een der vestibules van het museum en in de loop van de maand December gereed komen. In het begin van het volgend jaar zullen in dit museum tentoonstel lingen worden gehouden van werken van Degas en Rouault. JN AMERIKA heeft men het plan oen filmtrilogie te maken van bekende Franse. Engelse en Amerikaanse au teurs. Prominente acteurs zullen in deze productie optreden. De film, die de titel „Three cases of murder" krijgt, berust op verhalen van Honoré de Bal- zac, W. Somerset Maugham en William Faulkner. Somerset Maughams ,Lord Mondrago" wordt in Londen opgeno men. Balzacs „Het geheimzinnige huis" zal in Parijs worden verfilmd met Jean Gabin en Faulkners „A rose for Emily" wordt opgenomen in Hollywood. Waar schijnlijk zal hierin Joan Crawford op treden. op weg naar 12. De conducteur van de trein had Kappie en de maat een gereserveerde coupé gewezen en hen uitdrukkelijk gezegd, dat ze daar met zijn beiden tot het eind van de reis zouden mo gen zitten zonder gestoord te worden door andere passagiers. „Tjong, dat valt me nu weer mee!" zei Kappie. „Zolang we het rijk maar alleen hebben, dan is het niet gevaar lijk, zou ik zo zeggenl" Uw haperende spijsvertering, Uw vertraagde stoelgang verontreini gen en verstoppen Uw ingewanden en maken U moe, mat en luste loos. Neem eens per week één of twee Laxeer-Akkertjes waardoor een werkelijke zuivering van de ingewanden wordt verkregen. Hun zachte werking veroorzaakt geen overmatige stoelgang, geen kram pen en geen ontsteking der darm- slijmvliezen. Maak ééns per week schoon-schip met Laxeer-Akker tjes en Ge voelt U een ande- mens. (Advertentie. Ing. Med.) ,„Toch kan je nooit weten!" zei de pie. „Ik heb hem een dollar gegeven!" maat. „Als die deur op slot kon, maar De trein zette zich in beweging, er zit geen slot op! Iedereen kan hier toen de gorilla-achtige figuur van zo maar binnen stappen!" Trol de Trooster het perron opholde „Die conducteur zal er wel voor Enige leden van het treinpersoneel zorgen, dat dat niet gebeurt!" zei Kap- trachtten hem nog tegen te houden, maar Trol liet zich niet tegen houden Hu sprong op de rails en holde de In de gemeente Zuilen werd giste ren het eerste huis van een nieuwe woonwijk met een bijzonder feestelijk tintje in gebruik genomen, daar men van dit huizenblok een „schaakwijk" heeft gemaakt. Twee der straten zijn genoemd naar dr Max Euwe en de Engelse schaker Staunton en de zes andere naar de verschillende schaak ten. Bovendien zijn de schaak stukken in beeldhouwwerk in de kop- wanden der huizenstroken aange- biacht. Bij de plechtigheid waren vele autoriteiten aanwezig, onder wie de commissaris van de Koningin in utrecht, de heer M. A. Reinalda en dr Max Euwe, die zei te zullen trachten tónen 6 onc*ersc'ie'ding waardig te grote brand te kowloon In een nederzetting te Kowloon bij - ongkong woedt een brand die re°d4 tweeduizend hutten heeft verwoest. Men sc at, dat mins'ens tienduizend per sonen dakloos zul'en worden. De gehele brandweermacht van Hongkong is uit gerukt.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 6