Wij laten ons niet in een hoek drukken door voorzitter schooltandartsendienst Raadsagenda met 30 punten Nederlanders hebben maar heel weinig kans in Indonesië School in Oosipolder verkeert in zeer ernstige moeilijkheden Nieuws uit Wieringen Drieduizend Nederlanders zochten een onderkomen in Brazilië RAAD ANNA PAULOWNA Vertrouwen verloren in voorzitter „Avondzon"? Alleen specialisten zijn daar nog welkom Ex-O.V.W.-ers mogen niet terug komen Vele emigranten hebben het straatarm EB zitten zo wat 3000 eder 1 andors in Brazilië en jaarlijks komen er ge middeld 500 bjj. Die landgenoten zijn verspreid over vier centra: de boeren- kolonie te Carambeï, die te Ribeirae en de twee steden Sao Paulo en Rio de Janeiro. Zjj die in de steden wonen zjjn voor het overgrote deel door het vaderland uitgezonden en werken bjj het Gezantschap, de Hollandse Bank Unie, Philips, KLM, Bols en Fockink of hebben agentschappen van Neder landse industrieën. MARKTBERICHTEN Scheiveemarkt DOJSIDEiviL.G 33 KOVEMBER, 1951 Het staat er met de school in de Oostpolder niet best voor. Dat was de indruk die we kregen van de debatten die er in de voltallige vergadering van de raad van Anna Paulowna, die gisteren onder leiding van burgemeester Mijnlieff werd gehouden, werden gevoerd. Reden tot die debatten was niet alleen het verzoek van de oudercommissie van die school om nu toch eindelijk eens de verschillende verbeteringen aan te brengen, maar tevens de voorziening in de vacature, ont staan door het vertrek van de heer Schouwstra. Er was één sollicitant, maar deze had zich vlak voor de vergadering teruggetrokken, zodat de school nu zonder hoofd zit. De voorzitter maakte zich over voorziening in deze vacature ernstig bezorgd. De heer Glim vond dat er wel erg traag gehandeld werd met de ver beteringen aan de school. De zaak sleept nu al meer dan een jaar. Hij kan zich voorstellen dat een onderwijzer er zo niet in gaat en heeft de indruk, dat B. en W. opzettelijk pogen de school in de Oostpolder te torpederen, teneinde de kinderen naar de Kleine Sluis te krijgen. Er was dus nogal iets te doen in deze vergadering. Want we waren er nog niet. Een zeer pikante rondvraag zorgde voor de nodige climax. De heer Glim bracht daarin een vraag naar voren betrekking hebbende op het tehuis voor ouden van dagen. Ik heb de induk, aldus de heer Glim, dat de voorzitter er niets aan doet en het plan als het ware tegenwerkt. Niet is minder juist, aldus de voor zitter. Ik heb de architect opdracht ge geven om de nodige spoed te betrach ten. Dat is volkomen onjuist, was de me ning van de heer Geerligs. Ik weet dat er tegen de architect gezegd is, dat hij geen haast behoefde te maken, om dat er toch wel nooit iets van zal ko men. Als u er niet voor gevoelt, treedt dan als voorzitter van Avondzon af. Wat kan ik meer doen dan de architect achter de broek zitten, verweerde de burgemeester zich enigszins zwak. De heer Geerligs hing de hele zaak vrese lijk de keel uit. Als er niet spoedig verandering komt, zou hij in de volgen de raadsvergadering voorstellen om aan de voorzitter te verzoeken ontslag te nemen. Hetgeen de voorzitter een allerminst vriendelijke geste vond. Van minder belang De raad besloot aan de voorzitter van de woonruimtecommissie een vergoe ding te geven van f 10 per week. De commissie werd in haar geheel herko zen en de heer Hooijmeijer zal als voor zitter fungeren. Waarom worden wij van de CPN uit de commissie geweerd, aldus de heer Glim. Dat heeft niets met politiek te ma ken, zei de voorzitter, maar de raad is vrij te stemmen wie ze wil. De heer Hooimeijer aanvaardde de benoeming. Veel is er echter niet aan, merkte hij op. Laat de gemeente toch pogen om woningen te bouwen, anders hebben wij niets te verdelen. Wij doen ons uiterste best, was het antwoord van de voorzitter We heb ben een ontwerp gehad waarbij de huurprijs op negen gulden per week kwam. Wie kan dat betalen? Nu heb ben we een nieuw ontwerp, waarbij op een plaats, in verband met de kos ten, 21 woningen gebouwd zullen kun nen worden op goedkope grond, waarvan De burgemeester was fel in zijn ant' woord. Daar is geen enkel bewijs voor zei hij, en deze praatjes zijn gezwam in de ruimte. Het was te voorzien, dat er moeilijkheden zouden komen met een vacature. De onderwijzers wonen niet graag in de Oostpolder, die vooral in deze tijd van het jaar een naargeestige indruk maakt. Er staat op de begroting een post voor verbetering aan de school, maar B. en W. zullen daar pas toe over gaan als er een hoofd is benoemd. Het hoofd, dat nu als nummer één op de voordracht stond, wist van die verbe teringen, is door de Oudercommissie prachtig ontvangen maar wenste in geen geval te komen. De heer Meijer vroeg zich af ofop- heffing geen noodzaak zal worden. De heer Glim vreesde dat dat het zoeken was. Integendeel, aldus de voorzitter en Mr. Jonker. Wij zullen alles doen om deze school te behouden, omdat we weten, dat de ouders er prijs opstellen, maar men gaat toch ook geen boerderij repareren als men weet dat de plaats binnenkort geen bestemming meer heeft. De moeilijkheid is, dat men op twee oproepen geen enkele sollicitant heeft die wil komen en die geschikt is. Het punt verkoop van een woning aan een zich te Anna Paulowna vesti gende tandarts bracht burgemeester Mijnlieff opnieuw in grote felheid in het geweer. Hij zette uiteen, dat het reeds lang de wens was geweest van vele bewoners van Anna Paulowna om een eigen tandarts te hebben. Er was nu een gelegenheid. In het district van de schoolartsendienst Den Helder, waar van de burgemeester van Schagen, de heer Wognum, voorzitter is, was be hoefte aan een tandarts, die naast het schoolwerk particuliere praktijk kan uitoefenen. Er is overleg gepleegd tussen de heer Wognum en mij over deze aangelegen heid, aldus de voorzitter, over de mo gelijkheid om deze tandarts in Anna Paulowna te laten wonen. Wij hebben ons daarbij op het standpunt gesteld, dat het voor Anna Paulowna zeer be langrijk was, wie er komt en dat we bij een eventuele benoeming volledig gelijkberechtigd wensten te zijn. Dat is ons toegezegd. Wij hebben nu een candidaat, waar van de inlichtingen van alle zijden uit stekend zjjn en ook het D. B. van de dienst heeft een candidaat. Overeen stemming hebben wij niet kunnen be reiken, omdat de heer Wognum heeft verklaard, dat de inlichtingen betref fende onze candidaat die hij had ont vangen, onvoldoende waren. Positief weet ik, aldus burgemeester Mijnlieff, dat hij over deze candidaat in het ge heel geen inlichtingen heeft ingewon nen. Het is hem er uitsluitend om be gonnen om zijn zin door te drijven en het gevolg is, dat het D. B. van dé dienst tijdelijk heeft benoemd de can didaat van de heer Wognum, met de bedoeling deze ons in de schoenen te schuiven. Dat is iets wat wij niet kun nen nemen. Op die manier is er geen sprake van gelijkberechtigheid, maar Van een ondraaglijke dictatuur. Daar om komen B. en W. nu met het voor stel om machtiging het huis aan de betrokken tandarts te verkopen voor f 7000. Wij willen baas in eigen huis blijven, al moet op de voorgrond wor den gesteld dat overleg over een an dere candidaat niet is uitgesloten. De candidaat van de heer Wognum is voor ons onaanvaardbaar. Spreker adviseer de de raad om deze kans aan te grijpen. De heer Raven zelde, dat er gega digden in de gemeente zijn die meer willen geven. Voorzitter: Ja, uw zwager. Maar daar gaat het niet om. Wij moe ten een tandarts tegemoet komen. We zijn nu zo gelukkig dat we hem een huis kunnen aanbieden. De tandarts heeft grote kosten van vestiging. Mr. Jonker betoogde, dat we dit huis niet als speculatieobject moeten zien. Willen we echter onze kans niet ver gooien, dan moeten we aanpakken. De heer Hooijmeijer voorzag moei lijkheden, nadat de heer Geerligs zei, dat het wellicht mogelijk zal zijn, dat de schoolkinderen van Anna Paulowna door de nieuwe tandarts zullen worden behandeld. Hij vond de situatie zeer verward en zou voor een oplossing ge voelen in overleg met de dienst. Wij ook, aldus de voorzitter. Wij willen ook confereren, maar niet k la Hitier ol Stalin. De heer Glim: Of Churchill. De voorzitter: Heeft het D. B. va* deze gang van zaken kennis genoc Ik geloof er niet ven. Wij wi' volwaardige partners beschouwd woi den. de huurprijs f 6.50 zal bedragen, n.1. aan de Smidsweg. Te zijner tijd zul len voorstellen aan de raad worden gedaan. Aan de Christelijke school zal mede werking morden verleend bij de aan schaffing van een grotere verwar mingsketel en een schoolbord. Bij school II zal een tegelplein wor den aangelegd, waarbij de heer Ouds hoorn er op aandrong, dat tot de deur zal worden betegeld. De voorzitter had daartegen bezwaren in verband met auto's. Ook bij de Christelijke school zullen tegels worden aange bracht. Uitvoerig werd gesproken over de verkoop van de oude openbare lagere school voor afbraak. Vooral de heer Hooijmeijer had bezwaren. Hij vond, dat er woningen van gebouwd moes ten worden. B. en W. toonden echter aan, dat de kosten van verbouwing veel te hoog zouden worden, waarna de raad tot verkoop besloot. Verkeerde bestemming? Het voorstel of f 10.000 te reserveren voor de bouw van een t.ehuis en f 12.000 af te schrijven op de Raadhuis straat, bracht de heer Hooijmeijer in het geweer. Denken B. en W. wel aan de toestand van de leermiddelen op de verschillende scholen in de gemeente? Kan dat geld daar niet beter aan be steed worden? De voorzitter zegde toe, dat dit de aandacht van B. en W. heeft. Het gaat hier meer om administratieve maat regelen. Het geld is reeds voor andere doeleinden besteed, terwijl aanschaf fen van leermiddelen nieuw geld zou vragen. Hamerstukken Natuurlijk waren er in deze verga dering een reeks besluiten, die met een hamerslag konden worden afgedaan er- die bij de raadsleden weinig of geen critiek ondervonden. Zo werd besloten tot aankoop van een gedeelte berm langs de Spoor- buurt en de Molenvaart, omdat deze in wezen behoren tot het plantsoen rondom de spoorput. Aan de heer K. Schouwstra werd eervol ontslag verleend als hoofd van school 3 met dankbetuiging voor be wezen diensten. Het ontslag van de heer Schouwstra gaat in op een nader door B. en W. te bepalen dag. De woning van het postkantoor zal worden verbouwd, zodat er twee ge zinnen in kunnen wonen. De kosten voor de gemeente zullen ongeveer f 3000 bedragen. Een verbetering zal ook zijn het aan leggen van een verbindingsweg tussen het Noord-Oostelijke einde van de Narcissenstraat en de Hyacinthen- straat, waartoe door de raad besloten werd. De salarisverordening voor het ge- meentepersoneel werd wederom ge wijzigd, daar de minister er bezwaren tegen had. De regeling ziektekosten gemeente- personeel werd met een jaar verlengd. De woning Koningsweg 10 werd na ingewonnen advies van de inspectie voor de volksgezondheid onbewoon baar verklaard. Ook in Den Helder, waaronder de gemeente Anna Paulowna wat de keu ringsdienst voor vee en vlees ressor- moesten de keurlonen worden verhoogd en Anna Paulowna moest dus wel volgen. De rekeningcourant overeenkomst met de Bank voor Nederlandse ge meenten werd voor 1952 vastgesteld op f 15.000, terwijl de werkelijke uitgaven voor de verschillende scholen voor ge woon openbaar- en bijzonder lager on derwijs werden vastgesteld. Het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar krijgt weer een subsidie van een halve cent per inwoner, terwijl uit de ver ordening tot bevordering van getrouw schoolbezoek de artikelen werden ge licht, die bij de wet zijn geregeld. De Polderse gemeenschap krijgt voor haar tuintjeswedstrijd f 75 meer. Moet er geen onderscheid gemaakt worden tussen tuintjes van arbeiders die het zelf onderhouden en tuinen die door cie tuinman worden bewerkt?, vroeg de heer Raven. We hebben er rare dingen van gehoord. Mr. Jonker licht de gang van zaken toe, waaruit bleek, dat de opzet is. dat de gemeente wordt verfraaid. Men vraag eich daarbij niet af, wie de tuin verzorgt, al wil hij wel verklappen, dat de jury een open oog en een warm hart heeft voor de mensen die het zelf doen en deze ook een goede kans hebben, daar er vele eerste en tweede pryzen zijn. Het valt echter niet te controleren wie er wel en wie geen tuinman heeft. Bij de rondvraag werden verschil lende problemen besproken die be trekking hadden op het Ewijckspad, enkele duistere punten en modderpoe len. B. en W. zullen voor deze proble men een oplossing trachten te vinden. De heer Kloosterman dankte voor het warme medeleven dat hij tijdens zijn ziekte van de raad en deszelfs voorzitter had mogen ondervinden. Veel werk aan de winkel B. en W. van Wferingen hebben een groot aantal voorstellen, waaronder enige zeer belangrijke, aan de Raad doen uitgaan, welke Vrijdagavond in be handeling zullen worden genomen. De agenda telt 30 punten! We treffen daarbij 'n drietal subsidie aanvragen aan. B. en W. staan daar enigszins sceptisch tegenover en men vraagt zich af, of men wel kan voort gaan het aantal gemeentesubsidies steeds meer uit te breiden, gezien de zware lasten waarvoor de gemeente aanstonds zal komen te staan bij schoolbouw etc. Niettemin staat men welwillend tegenover de aanvrage van de afdeling Wieringen der EHBO. Voorgesteld wordt f 100 te verlenen. Ook de Arbeidersavondschool te H'hnef wil men f 25 schenken en aan Pro Ju- ventute voor 1952 f 75 (voorheen f 50). In verband met de aanschaffing van uniforme vuilnisemmers stellen B. en W. voor de algemene politieverorde ning met enkele ordemaatregelen om trent het gebruik, de plaatsing op de weg etc. van de emmers aan te vul len. Medewerking wordt gevraagd voor de onrendabele uitbreiding van het wa terleidingnet voor de percelen Elft 24, 26 en 28. Jaarlijkse kosten f 17.46. Op nieuw worden negen woningen voor onbewoonbaarverklaring voorgedragen De straatbelasting. In verband met reeds eerder gemaakte opmerkingen in-de Raad over onbillijk heden in de heffing van straatbelasting, geven B. en W., nu de verordening op nieuw moet worden vastgesteld, een uiteenzetting over het systeem van hef fing. Huns inziens is het meest juiste dat de heffing zich richt naar de ka dastrale huuropbrengst van de in aan (Van onze correspondent te Djakarta) IUEN verneemt tegenwoordig nog al eens het geluid, dat ook in het nieuwe, vrije Indonesië, voor Nederlandse werkkrachten, die willen aanpakken, nog uitstekende kansen liggen en dat die op Java en Sumatra van harte welkom zijn. Deze optimistische stemmen bevatten slechts een gedeeltelijke waarheid. Want dit aanmoedigend welkomstwoord geldt maar voor een beperkte categorie. Voor zover de situatie op het ogenblik en voor de naaste toekomst te overzien valt, zal de werkgelegenheid voor Nederlanders hier in het algemeen eerder minder dan groter worden. Allerlei verschijnselen wijze er op, dat men er van de zijde der Indonesische overheid duidelijk op uit is om de Nederlandse werkersgroep zoveel mogelijk uit te dunnen en klein te houden. p\E motieven daartoe hebben niets met „sentiment" te maken en zijn ook maar ten dele van politieke aard. Het accent ligt op nationale economi sche overwegingen. Het is van het be gin af aan de wens der Indonesische regering geweest, aan jongelui van het eigen volk de beste kansen te geven om leidende posities in handel, bedrijf en cultures te verwerven, posities die tot dusverre hoofdzakelijk door z.g. import-krachten zijn bezet. Dit is een Braziliaanse ontmoetingen Het grootste deel maakt het redelijk, dat wil zeggen, kunnen het hoofd bo ven water houden, ondanks het met Nederland geheel verschillende prijs niveau. Een salaris van 4000 Cruzeiros is maar doodgewoon in Brazilië, waar van men niet eens „bokkesprongen" kan maken, maar omgerekend in Ne derlandse munt is dit nog altijd f 800. Als men zich concerten, theaterbezoek en een auto wil permitteren moet men minstens 15.000 Crs of f 3000 per maand verdienen. Enkele van die Nederlanders zijn op merkwaardige wijze in Brazilië aange land. Een echtpaar bijvoorbeeld heeft de hele Oceaantocht per zeilboot ge maakt, een boot van acht a negen me ter lengte. Ze hebben er drie maanden over gedaan en zijn blootgesteld ge weest aan allerlei ziekten, kommer en navigatieproblemen. Er zijn er op de „bonnefooi" gekomen, die hier prac- tisch zijn verhongerd. Want zonder geldige papieren de Braziliaanse re- Aloys Wiecherink kwam liftend in Noord-Brazilie terecht op weg naar Venezuela. Hij vertoeft reeds drie jaar in het smoorhete Amazonegebied tn is thant chef van een concern in Manaos. gering eist dat iedereen een permanent visum heeft, een carteira en zonder de kennis van de Portugese taal komt men hier beslist niet aan de slag, tenzij men het werk wil doen, wat gewoon lijk negers opknappen en dat slecht wordt betaald. De emigranten in de twee kolonies maken het redelijk. Het is nog alle maal pionieren en aanpassen. Rijk is er vrijwel niemand. Twee uitzonderin gen zijn er: twee Nederlanders in Sao Paulo wie men rustig benijden kan. Eén is een verzekeringsexpert, die na een 20-jarig verblijf kan zeggen: ik ben er. Dat ziet men ook als men zijn landgoed betreedt, waar hij een van de apartementen geheel heeft ingericht voor zijn hobby, de amateur zenderij, vol met gloednieuwe apparaten als wire-recorders en zendtoestellen. Hij heeft, als filmamateur, tevens een bios- coopje laten bouwen, heeft renpaar den en een auto met ingebouwde zen der. Hij heeft inmiddels heel de we reld bereisd en zijn station P. Y. 2. J. U. heeft een faam op heel dit continent. De andere gelukkige is een katoen expert, die in dienst kwam bij de grootste spinnerij in Brazilië en dank zij zijn zakenkennis premie op premie verwierf. Hij woont nu in een weelde rig landhuis met alle comfort tot en met een luxueus zwembad. Maar de medaille heeft ook een keerzijde. Zo heb ik Nederlanders ont moet, die als koeienjongen zijn mee gekomen en hier blijven hangen. Zij wonen in plaggehutjes, vrijwel ziek van ellende. Anderen ontvluchtten zonder gedegen voorbereiding op eigen houtje het vaderland; ik trof ze aan in de grootste armoede, vol berouw en heimwee. Een jong echtpaar ging op weg naar Venezuela, doch het strandde aan de boorden van de smoorhete Amazone, waar zij thans reeds drie jaar wonen. Men vindt Nederlanders op de gek ste plaatsen. Arm en rijk, maar de meeste emigranten hebben het middel matig. Velen wonen reeds geruime tijd in dit land. Zij sleten hun dagen als jager, als boer en ontdekker en leef den tussen de Indianen. Toch zijn er twee dingen, waaraan men onmiddel lijk kan merken, dat er Hollanders zijn. Ten eerste de sfeer van netheid en ge zelligheid en dan de onverholen wens om nog eens terug te gaan, alleen om dat kikkerlandje weer eens te zien. volkomen begrijpelijke wens, waar niemand redelijk bezwaar tegen kan inbrengen. Over het algemeen zijn de Nederlandse werkgevers dan ook wel bereid, daaraan reeds uit zichzelf tege moet te komen. Vaak staan zij dan echter voor de moeilijkheid, dat de In donesische arbeidsmarkt nog te weinig geschikte candidaten oplevert. Blijk baar meent men van overheidszijde, dat de buitenlandse maatschappijen, vo.or zover zij in principe wel genegen zijn Indonesiërs in de Staf op te nemen, hun eisen desnoods maar wat lager moeten stellen. Voor tal van functies mogen geen Nederlanders meer wor den aangesteld, voorzover zij geen speciale diploma's hebben. Op deze wijze worden de firma's en onderne mingen gedwongen hun staven zoveel mogelijk te „indianiseren". 0OK, op andere wijze schijnt er een uitdunning van de Nederlandse groep aan de gang te zijn, weliswaar niet „officieel" en tot op het moment betrekkelijk „geruisloos", doch niette min zeer effectief. Tot voor kort was het voor iedere Nederlandse verlofgan ger de eenvoudigste zaak ter wereld een z.g. „re-entry-permit" te krijgen. In de laatste tijd komt het evenwel herhaaldelijk voor, dat zulk een per- mit geweigerd wordt. De practijk' wijst uit, dat dit in de meeste gevallen ge beurt ten aanzien van jonge Nederlan ders, die hier destijds als oorlogs-vrij- williger gekomen zijn, na hun demobi lisatie in Indonesië bleven en er een betrekking in de cultures of in de han del verwierven. Dat zijn er heel wat. Vele Nederlandse werkgevers in In donesië wilden deze jongelui gaarne in hun dienst nemen. Ze hadden im mers reeds kostbare tropen-ervaring, warén over 't algemeen flink en ener giek en bovendien had de sterkte der bedrijfs-staven door de oorlog en re volutie zeer geleden. Men had aanvul ling dringend nodig. Nu zijn verschil lende van die ex-OVW'ers zo langza merhand aan hun Europees verlof toe en menigeen heeft thans tot zijn te leurstelling ervaren, dat hij wél een ,exit-permit" van de Immigratiedienst kan krijgen, maar geen vergunning om weer terug te komen. Daardoor wordt van menige Nederlandse werker plot seling de met zorg opgebouwde car rière bij het fundament afgebroken. Hierin ligt een tragisch element. Is het dus niet waar, dat Nederlandse werkkrachten hier 'nog kansen hebben en welkom zijn? Zoals in het begin reeds opgemerkt: het is ten dele waar. Maar daarbij moet men dan alleen denken aan specialistische werkkrach ten, aan doktoren, waaraan een groot tekort is, ingenieurs, technici e.d. Voor de brede groep van Nederlanders, die er vroeger in slaagde om hoofdzakelijk door hard werken zich hier een car rière op te bouwen, zonder de grond slag van een wetenschappelijke of spe cialistische opleiding, wordt, de spoe ling in Indonesië elke dag dunner; hun plaatsen worden hoe langer hoe meer door kinderen van het Indonesische volk vervuld. merking komende gebouwde en onge bouwde percelen. Bijdrage in deficit van concours Het vorig jaar onder auspiciën van de Westfriese Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen doorHarr nie „Apollo" te Den Oever georganiseerde concours van de Bond heeft een beduidend na- dalig saldo opgeleverd. Dit is thans te ruggebracht tot f 600 en men vraagt thans een subsidie van f 250. B. en W, vinden de „oplossing", de gemeente aa* te spreken, w <1 eenvoudig, doch niet bevredigend. Huns inziens dient men, nu blijkt dat ook in voorgaande jaren elders met tekorten werd gewerkt, een gezondere financiële basis voor der gelijke organisaties te zoeken. B. en W. kunnen echter als verzachten de omstandigheid aanvoeren dat het slecht weer was met een onbevredigend bezoek en willen daarom niet star aan hun standpunt vasthouden. Vrijblijvend voor de toekomst wordt geadviseerd f 200 te verlenen. Speeltuin aan Helderste straat. De Ver. „De Helderse buurt", tellende 70 leden met 134 kinderen beneden 15 jaar, wil een speeltuin stichten en heeft het oog laten vallen op een strookje gemeentegrond aan de Helderse straat te H'hoef. Thans zijn hier volkstuintjes die f 15 per jaar opbrengen. Voorge steld wordt het terreintje thans voor dezelfde prijs af te staan aan de Ver. Helderse buurt voor 10 jaren. Voor afronding van de scherpe hoek HofstraatZwinstraat te Den Oever kan de gemeente 180 m2 f 3 van het molenerf kopen. Het gedeelte zal wor den bestraat, kosten f 1300. Er wordt een crediet gevraagd van f 1840. In de vacature onderwijzeres mej. A. Veerdig aan de openbare lagere school te H'hoef wordt als enige candidate voorgedragen mej. H. C. Kuipers, alhier, thans reeds tijdeijk -s zodanig werk zaam. Hogere keurlonen. De kring Den Helder van de Vlees keuringsdienst waarbij aangesloten Den Helder, Anna Paulowna en .Wieringen, werkt met beduidende tekorten. De keurlonen dateren nog van 1932 en die nen verhoogd te worden. Het nieuwe tarief komt neer op een verhoging van 1 cent per kg vlees. Men neemt aan dat de slagers deze verhoging niet zul len doorberekenen. De directie van Cinema de Haan ver zoekt voor z.g. culturele films een ta riefsverlaging vermakelijkheidsbelas ting tot 20 B. en W. doen in een lijvig prae- advies uitkomen dat het publiek voor deze films evenveel moet betalen als voor andere, zodat de verlaging slechts aan de exploitanten ten goede zal ko men. Zij adviseren het verzoek af te wijzen. GEEN VOORRANG VERLEEND Voor de kantonrechter te Den Helder had zekere G. zich te verantwoorden wegens het niet verlenen van voorrang aan mevrouw G. M. A. R., die in haar auto op de Rijksweg in de gemeente Wieringen de Koningsweg naderde. De dame werd aangereden. G. zal inmid dels wel hebben vernomen dat zijn straf, conform de eis, f 50 of 20 dagen be draagt. LANG. GROENTENVEILING, 2000 kg Rode kool a 6.70—7.60; 5000 kg Gele kool a 5.706.90; 4000 kg Groene kool a 6.30—8.10; 10.000 kg Witte kool 4; 22.000 kg Succes witte kool 4.504.60; 10.000 kg Uien 31.7032.50, grove 29.50 --31.50, nep 27.80—29.80; 1000 kg Bieten a 1213.20; 3500 kg Peen b 16.80 en c 15.60; 9000 kg Andijvie 6.30—9.20; 300 kg Spruiten 29—33; 800 stuks Bloem kool BI 1622. Doorgedraaid 10.000 kg Witte kool; 6000 kg Succes witte kool. Beurs MIDDENMEER Hooi, stro en ruwvoeder: withooi geperst 120 130, rode klaverhooi 110120, Lucerne- hooi 125135, haverstro 65—68, gerst stro 67—70, tarwestro 70—72.50, groe ne erwtenstro 7582.50, ander erwten stro 5570, voederbieten met hoog ge halte 2224, voeder suikerbieten 28— 31, suikerbieten 3437, voeraardappe- len 4.255.35. Aardappelen: pootaard- appelen 28—35, binnenland 18—33, ex port 1834, 34 45 binnenland 1325, export 13—25, boven 45 binnenland 7.508, export 7.75—8.75, consumptie aardappelen binnenland 8—11, export 7.75—9, handelpootgoed 28—35 export vlot, 35 45 export vlot, boven 45 traag, consumptie export, matig consumptie binnenland vlot. Granen, zaden en peulvruchten: tarwe 23—24, gerst 34 - 38, haven 3032, rogge 3134, duiven- bonen 5059, capucijners 5255 50, groene erwten 4655.50, schokker erw ten 4052, karweizaad 7481, blauw- maanzaad 111120. NOORDERMARKTBOND. 1900 kg Bevelanders; 8000 kg uien 31.7032.20, grove 29.40—31.70, drielingen 28, nep 29; 1600 kg peen b 16.90, peen c 16 70; 500 kg biet b 8; 18000 kg andijvie 7 9.50, II 6.207.10; 1000 kg gele kool 4.50 —6.30; 4300 kg groene kool 7.208.80; 45000 kg witte kool 4; 90000 kg Succes witte kool 4.50. Doorgedraaid 45000 kg witte kool en 52000 kg Succes witte kool. Op de te Alkmaar gehouden Schei- veemarkt werden in totaal aange voerd: 289 koeien en kalveren (vorig jaar 549). De prijzen waren als volgt: Kalfkoeien van f 650 tot t 850; Melk koeien van f 650 tot f 850; Geldekoeien van f 400 tot f 675; Kalfvaarzen van f 300 tot f 550; Geldevaarzen van f 250 tot f 500; Graskalveren van f 150 tot f 300; Stierkalveren van f 250 tot f 500. De handel was matig.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 7