prolongeerde record Engeland NAVO-landen bleven het op twee punten oneens Centr. Genootschap organiseert landelijke jubileumactie Bromfietsen moeten zo nodig snel kunnen remmen in harde strijd Twee penalties tussen Britten en Oostenrijkers Bende in hinderlaag plunderde acht auto's tussen Bandung en Cheribon Organisatie Burgerlijke Verdediging eind volgend jaar gereed Geen verhoogde Amerikaanse hulp Benelux houdt vast aan souvereiniteit Plaatsvervangers van Grote Vier weer bijeen? KERKELIJK NIEUWS P.C.V. sluit belangrijke herverzekering Inzittende omgekomen, bestuurder gewond Minister Wemmers in Tweede Kamer: Op de fietspaden Nederl. filmexpeditie op weg naar de Goudkust In halve eeuw werden 200.000 kinderen verpleegd De bekende sportvlieger Rous werd vermoord Activiteit van het Islamietische leger DE inzittenden der acht aangehouden auto's, waaronder drie autobussen, in totaal ongeveer 100 personen, wer den door de bende de djatibossen in gedreven. Volgens de eerste berichten op Woensdagochtend zijn alle aange houdene terecht. 2-2 GELIJKSPEL IN DE WEDSTRIJD VAN HET JAAR DoelmanZeman speelde fenomenaal Verzetsstrijd in China Wysjinski spreekt heden Eventueel invoering van dienstverplichting Plan voor evacuaties Wordt U gekweld DONDERDAG 29 NOVEMBER 1951 JJE Amerikaanse minister van finan ciën, John Snyder, heeft volgens de „New York Times" de Europese minis ters van financiën en defensie, die de vergadering van de NAVO te Rome bij woonden, meegedeeld, dat Europa in het financiële jaar 1952 geen verho ging van de Amerikaanse hulp voor zijn defensieprogramma kan verwach ten Gisteravond is de zitting van de mi nisters van de NAVO te Romé beëin digd. Over twee belangrijke punten is geen overeenstemming bereikt, n.1. de benoeming van een Amerikaanse admi raal tot opperbevelhebber van de At lantische vloot en het aanvaarden van het Amerikaanse geweertype als stan daardwapen i.p.v. het nieuwe Britse geweer. Engeland heeft meegedeeld, met geen van beide voorstellen te kun nen instemmen. Men verwacht, dat over deze punten zal worden, gesproken, wanneer de Britse premier Churchill begin Januari besprekingen voert met president Truman. Ook is het niet mogelijk gebleken, een door de Amerikanen ingediende resolutie, waarin werd aangedrongen op onmiddellijke oprichting van een Europees leger, te aanvaarden, aange zien de Benelux-landen tegenstander waren van het afstand doen van de souvereiniteit in die mate, als Frankrijk dit wenste. Van gezaghebbende zijde is verklaard, dat geen Duitse eenheden zullen worden samengesteld voor de Europese defensiegemeenschap zal be staan. Robert Schuman heeft verklaard, dat het Europese leger in dé eerstko mende twee maanden tot stand moet komen. Dinsdagavond hebben de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Drie besloten, Rusland voor te stellen om in de nabije toekomst de plaatsver vangers van de ministers van buiten landse zaken van de Grote Vier weer te laten vergaderen. De Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, heeft be^stigd, dat Engeland geen volledig lid van het NED. HERVORMDE KERK Aangenomen naar Enschede (8ste pred. plaats): J. Dirkse, secr. M.C.S.V. te Zeist. GEREF. KERKEN Beroepen te Hollandseveld: E. J. Duursema te Westerembden. GEREF. KERKEN ART. 31 K.O. Aangenomen naar Zutphen: J. C. Jansen te Rijswijk Z.H. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Dedemsvaart: M. Drayer te Drachten en D. van Wilsum te Eind hoven. Beroepen te Kampen: W. Kremer te Apeldoorn. De maatschappijen, leden van de Prov. Coöp Vereniging ter dekking van brandschade G. A. hebben gistermid dag te Hoorn in vergadering bijeen een belangrijke beslissing moeten ne men. Het !?in£7 om het aanbod van de Baseier Versicherungsgesellschaft, die een herverzekering wil geven voor alle schade per jaar boven een bedrag van j 175.000 en voor alle schade per ge beurtenis boven f 70.000.Deze nieu- IWe regeling geldt voor niet-industriële goederen. Het aannemen van dit voorstel hetgeen zonder grote bezwaren ge schiedde bracht nog enkele conse quenties mee. De uitkering van de Ba seier moet n.1. onderling verdeeld worden. Overwogen wordt de verde ling zo te doen geschieden, dat de schadelijdenden een uitkering ontvan gen in de verhouding van de aange brachte schade. Deze rampverzekering zal op 1 Januari 1952 in gaan. Goedgevonden werd, dat het PCV- bestuur bij een onverhoopte grote brand in Januari voor het vergoeden van de schade een voorschot aan de maatschappijen kan vragen op de jaar premie, die eerst aan het einde van het jaar moet worden voldaan. De PCV heeft een gunstig jaar ach ter de rug. In totaal behoefde slechts f 70.000— aan brandschade te worden vergoed. Het aantal hooibroeigevallen was weer legio, maar brandschade kwam door nauwgezette contröle bijna niet voor. Europese leger zal worden, doch legde de nadruk op de Britse wens, om zo nauw mogelijk bij alle phasen van ont wikkeling van de Europese eenheid be trokken te zijn. Voorts zei Eden. dat op de volgende zitting van de NAVO, welke op 2 Fe bruari te Lissabon zal worden geopend, besluiten zullen kunnen worden geno men, die de westerse defensie-inspan ning en het westerse economische stel sel een zodanige vorm zouden geven, als nodig zou zijn om aan de eisen van deze inspanning te beantwoorden. Auto tegen autobus Gisteravond reed op de Rijksweg te Vaals, een auto bestuurd door de han delsreiziger E. uit Vaals tegen een stil staande autobus met Belgische arbei ders. De auto werd aan de voorkant vernield. De passagier R. uit Vaals werd vrijwel op slag gedood. De heer E., die levensgevaarlijk werd gewond, werd naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht. De autobus van de firma Hauseur uit Verviers werd licht ge won* Voor herbouw Emma Kindertehuis in Wijk aan Zee (Van een onzer verslaggevers) IN de gistermiddag te Alkmaar gehouden provinciale vergadering van het Cen traal Genootschap voor Kinderherstellingsoorden en Gezondhcidskolonies >s ook voor de provincie Noord-Holland een gewestelijk comité gevormd voor de landelijke actie, die het genootschap gaat voeren voor de herbouw van het Emma-kindertehuis te Wijk aan Zee. Het ligt in de bedoeling hiervan 'n modern B-huis te maken. Het gouden jubileum, dat het genootschap volgend jaar hoopt te vieren, bleek een prachtige gelegenheid om een jubileum-actie op touw t« zetten ter verkrijging van de financiën voor de herbouw van dit kolonichuis. Een imposante opname van het nieuwste, grootste vliegkampschip H.M.S. Eagle. en snelste Engelse |N de avondvergadering van de Twee de Kamer heeft minister Wemmers enige mededelingen gedaan over de bromfietsen, die hij als een apart pro bleem beschouwt. Een uitgebreid on derzoek had volgens de minister aan getoond, dat men niet moet overgaan tot een splitsing tuésen snelle en min der snelle typen. Alle bromfietsentypen beneden de 51 cc moeten als fiets wor den beschouwd en naar de fietspaden worden verwezen. Alleen als fietspaden tijdens de spitsuren al overvol zijn, achtte de minister het misschien moge lijk, de bromfietsen toe te staan, om dan van de rijbaan gebruik te maken. Gezocht wordt naar een bepaling, dat de bromfiets zich moet aanpassen aan het verkeersbeeld op de rijwielpaden. Hiervoor zou het noodzakelijk zijn, dat AMBASSADEUR TE LONDEN ONDERGING OPERATIE De toestand van de Nederlandse am bassadeur te Londen, jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen, die Vrijdag j.1. een ernstige operatie heeft onder gaan is thans beter dan verwacht werd. Er was echter weinig verandering in de toestand van de patiënt, aldus de ambassade. BERICHT OVER BEZOEK KONING BOUDEWIJN TEGENGESPROKEN In kringen van het Belgische Hof worden de berichten tegengesproken volgens welke koning Boudewijn het volgend jaar een officieel bezoek aan Nederland zal brengen. deze voertuigen hun snelheid zo kun nen regelen, dat zij snel kunnen stop pen. Voorts zei de minister bereid te zijn het meevoeren van een kind in over weging te nemen, doch een oordeel over de leeftijdsgrens behield spreker zich nog voor. Hij verklaarde zijn best te zullen doen, het bromfietsenpro bleem zo spoedig mogelijk tot een op lossing te zullen brengen. Hierop deelde de minister mee, dat er een gewijzigd rijtijdenbesluit wordt ontworpen, dat aan het bedrijfsleven wordt voorgelegd als een basis voor critische beschouwing. Wanneer de grote weg Amsterdam Utrecht gereed is, zal een jaarlijkse besparing van 3,2 millioen verkregen zijn. De aanleg zal dan 30 millioen hebben bedragen. De weg Rotterdam Den Haag blijkt niet meer aan de eisen te voldoen en verbetering zal 10 mil lioen kosten. Hoewel daarvoor geen ruimte op de begroting is gevonden, deelde de minister mee, dat toch reeds voorbereidende maatregelen zijn ge troffen door aankoop van stroken grond onder Delft. Sprekend over de reizigerstarieven der Nederlandse Spoorwegen, zei de minister gezinstarieven onnodig en ongewenst te achten. De minister deelde mee, dat het de bedoeling is het peil van het IJsel- meer te verhogen, om meer zoet water te kunnen bergen voor de omliggende streken. Deze zaak vergde echter een uitvoerige studie. In een motie, ingediend door de hr. Schilthuis (PvdA) en mede onderte kend door léden van de KVP, CHU en VVD, wordt de regering uitgenodigd uitvoering te geven aan haar voorne men, om, indien het bedrijfsleven niet vrijwillig een eensgezind optreden om te komen tot de zo noodzakelijke inter nationale regelingen in de Rijnvaart, bereikt, spoedig de maatregelen te ne men, die in het algemeen belang van de Nederlandse Rijnvaart nodig zijn. Gistermiddag is een Nederlandse filmexpeditie, bestaande uit zeven per sonen o.w. een vrouw, die in opdracht van de Van Houten Cacaofabrieken te Weesp een film gaat maken over de cacaoboon, van de Dam te Amsterdam vertrokken met bestemming Akkra aan de Afrikaanse Goudkust, de haven, van waar veertig procent van de wereld- cacaoproductie wordt verscheept. De reis, welke wordt gemaakt per ex- legertruck, zal enige maanden duren en onder meer gaan langs Parijs, Mar- seille, Algiers, Kano en Lagos. Vóór het vertrek sprak burgemeester d'Ailly een woord van afscheid en gaf evenals de burgemeester van Weesp, mr. J. C. Buhrmann, het gezelschap enige geschenken meer voor de autori teiten van de Goudkust. LIET hoofdbestuurslid voor de provin- cie Noord-Holland, mevr. A. Steen huis—Polman, heette de talrijke aan wezigen in paviljoen „Kinheim" harte lijk welkom en memoreerde in het kort het werk van het Centraal Genootschap. In de oorlogsjaren werd aan de tehui zen van het Centraal Genootschap veel vernield, doch thans zijn er weer elf tehuizen in vol bedrijf en in het voor jaar van 1952 hoopt men te kunnen be ginnen met de herbouw van het groot ste zorgenkind van het Centraal Ge nootschap, het Emma-kindertehuis te Wijk aan Zee. Spreekster wekte de af delingen op om hun beste krachten aan de jubileum-actie te geven en bracht onder de aandacht, dat er in de afgelo pen vijftig jaar ongeveer 200.000 zwak ke kinderen door het Centraal Genoot schap werden opgenomen en verpleegd. De kinderverzorgsters. I\E directeur van het Centraal Genoot schap, de heer K. Berkfroff, schetste de moeilijkheden van het werk en de uitermate belangrijke taak van de kin derverzorgsters, die ten slotte de repu tatie van het Centraal Genootschap hoog moeten houden. In dit verband zeide hij, dat het niet onbillijk is om hoge eisen te stellen aan deze verzorg sters, die toch enigszins paedagogisch en medisch inzicht moeten hebben in de verpleging van kinderen. Lang niet iedereen is hiervoor dan ook geschikt. Als regel wordt een Mulo-diploma van de verpleegsters vereist, maar indien zij dit niet hebben, doch wel andere kwa liteiten, is een aanstelling ook moge lijk. „Wij moeten volkomen onze kin derverzorgsters kunnen vertrouwen en er verzekerd van zijn, dat er deugd zaam personeel in onze kindertehuizen staat", aldus de heer Berkhoff. Spreker memoreerde, dat vorig jaar alleen de meest urgente gevallen konden worden opgenomen en dat hierdoor 1100 kinde- 0P enkele kilometers van de plek, waar verleden, jaar de Amerikanen Doyle en Kennedy werden vermoord, n.1. tussen Bandung en Cheribon nabij Kami pung Bugol, werd Dinsdag door een bende van 200 man een hinderlaag gelegd. De bende hield acht auto's aan die werden geplunderd en vermoordde de be kende sportvlieger W. D. Rous, vertegenwoordiger van de „General Motors", die weigerde te voldoen aan de sommatie om te stoppen, waarna de bendeleden de weg versperden met een brandende vrachtauto. Toen de heer Rous'uit zijn auto sprong en trachtte te ontvluchten, werd hij door acht kogels getroffen en op slag gedood. De heer Rous was de eerste sport vlieger, die met een „Hermoth Moth" in September 1936 van Indonesië naar Nederland vloog. (Advertentie, Ing. Med.) GRENSRECHTER NEERGESLAGEN Drie weken gevangenisstraf kreeg de voetbalsupporter uit Schoonhoven, K., voor het feit, dat hij te Groningen een grensrechter bewusteloos sloeg. Vermoed wordt, dat de bende deel uitmaakt van de „Tentera Islam Indo- nesia" (Indonesisch Islamietisch leger) en dat deze daad is verricht door de zelfde groep, die onlangs een aanslag pleegde op de expressetrein van Sura- baja naar Djakarta. Een mobiele bri gade van leger en politie heeft de ach tervolging ingezet. |N de wedstrijd tegen Oostenrijk is Engeland weer op de rand van de afgrond geweest. Dat wil zeggen dat de Oostenrijkers de Britten handen vol werk heb ben bezorgd, hetgeen ten slotte resulteerde in een 2—2 gelijk spel. Het was een even spannende als fraaie voetbalkamp. Dat het in deze wedstrijd warmpjes toeging, blijkt wel uit het feit dat de scheidsrechter drie officiële waarschuwin gen moest uitdelen en dat Oostenrijk een penalty tegen zich kreeg voor te ruw spel. Ook de Engelse verdediging gaf een penalty weg, maar dat was omdat Eckersley de bal uit de doelmond sloeg toen zijn doelman reeds geslagen was. r\ i -7 IJ veld beheersen. Onmiddellijk na de TN de eerste helft van de strijd heeft de Oostenrijkse wonderdoelman Ze- man verscheidene malen gelegenheid gehad zijn meer dan normale capaci teiten te tonen. De Engelsen waren over het algemeen sterker, maar niet temin waren de Oostenrijkse aanvallen met accuraat shortpassing opgezet, ze ker niet van gevaar ontbloot. Voor de rust bleven de resp. verdedigingen bet Onmiddellijk na hervatting nam Engeland weer het ini tiatief, maar juist midden in een pe riode van Engels overwicht opende Oostenrijk de score. Ockwirck pikte ergens in het middenveld een ver dwaalde bal op, plaatste naar rechts buiten Melchior, die via de paal doel man Merrick kansloos passeerde. Ruw spel ontsierde hierna de wedstrijd. Voortdurend moest de scheidsrechter vrije schoppen uitdelen, in de meeste gevallen tegen de Oostenrijkers. Toen Broadis in het strafschopgebied werd gevloerd, volstond de Schotse arbiter Mowat met het geven van een indirec te vrije schop, doch drie minuten la ter werd Bailey binnen de beruchte lijnen door Gernhardt ten val ge bracht en nu wees de referee onver biddelijk naar de elfmeter stip. Rechts back Ramsey kwam naar voren om Bailey te wreken; hard en laag schoot de bal voorbij Zeman. Enkele minuten later nam Engeland de leiding. Weer werd Dailey gehaakt, maar een straf schop was nu niet nodig. Lofthouse had met een kopbal het tweede En gelse doelpunt reeds gescoord (21) Met nog een kwartier te spelen kon den de gasten, uit een penalty, de ge lijkmaker scoren, daar Eckersley al leen maar redding kon brengen door de bal uit de doelmond te slaan toen Merrick reeds geslagen op de grond lag. Het vonnis werd door Stojaspal voltrokken. Wat Oostenrijk hierna ook probeerde, toen het eindsignaal klonk had Engeland zijn trots record van op eigen bodem nog nooit door een con tinentale ploeg te zijn verslagen, ge prolongeerd. De Engelse pers is eensgezind in haar nordeel, dat het een weliswaar harde, maar fraaie wedstrijd is geweest, waar in beide ploegen uitstekend speelden. rer. moesten worden afgewezen. Op het ogenblik wordt het rivierhuis aan de IJsel echter weer gerestaureerd en vol gend jaar zomer hoopt men dan ook 560 kinderen meer te kunnen opnemen. Herbouw Emmahuls. M jubileum-inzamelingsactie voor het Emma-tehuis zal worden gehouden onder het motto „Wie bouwt er mee, aan het Emma-kinderhuis in Wijk aan Zee". In iedere provincie is hiertoe een gewestelijk comité gevormd, dat de lei ding van deze landelijke actie voor haar provincie op zich zal nemen. Om c.hter ook de afdelingen indivi dueel de gelegenheid te geven aan da herbouw van het tehuis mee te wer ken, heeft men hiernaast een actie ge organiseerd „Voor het jubileum kind". Dit houdt in, dat een afdeling voor 500 een kind doet opnemen, van welk bedrag zij echter 100 terug ontvangen bij wijze van reductie. Er zijn vier films door het Centraal Genootschap vervaardigd, die kunnén komsten worden vertoond en als middel van in komsten kunnen dienen. Door practisch alle afdelingen uit Noord-Holland, die op de vergadering aanwezig waren, werd vervolgens de toezegging gedaan een lid te zullen afvaardigen voor het gewestelijk comité. In de vragen, die op deze uitvoerig» voordracht volgden, kwamen verschil lende plaatselijke kwesties naar voren. Op een vraag van de heer Marinus uit Den Helder of het vrijgeven van kin deren op Kerstmis en Nieuwjaar geen financiële nadelen met zich brengt, kon de directeur mededelen, dat hiervoor een regeling onder handen is en dat in dit plan tevens een schema voor het personeel is verwerkt. Over de subsi die-regelingen werd medegedeeld, dat een gemeentelijke subsidie-regeling van 1,normaal is, terwijl de ouderbij dragen locaal en naar vermogen gere geld zullen moeten worden. Chinese nationalisten hebben 37 communisten gedood of gewond en meer dan duizend vergiftigd, aldus een communistisch dagblad te Hongkong. Dit geschiedde in Augustus en Septem ber j.1. in Midden- en Zuid-China. Er werden acht „bandieten van Tsjiang Kai Sjek en de Amerikaanse imperialisten" gevangen genomen, toen zij trachtten over de grenzen van Hongkong en Macao Zuid-China bin nen te komen, aldus het blad. Naar AFP me ot, zal de Sowjet-Rus- sische minister an buitenlandse zaken, Andrei Wysj.nshi, heden in de politie ke commissie Cer V.N. het woord voe ren. Naar verluidt zal hij spreken over het. Sowjet-standpunt ten aanzien van tiet voorstel tot het houden van een conferentie van de „Grote Vier". (Van onze parlementaire redacteur) IAE minister van Binnenlandse Za- ken, a.i., mr. Teulings, zei Woens dagmiddag in de Tweede Kamer een aantal dingen zo langs zijn neus weg; alsof het alledaagse kwestietjes waren. In werkelijkheid lag er een wereld van tragiek achter; zij wekten de angstige verwachtingen. Hij had het over de „burgerlijke verdediging" en voortdu rend deed zijn betoog ons vurig hopen en ons waarschijnlijk niet alleen dat een oorlog voorkomen kan worden en dat de mensheid niet nogmaals de zwaarste beproevingen zal moeten doorstaan. Inmiddels zou het van een slecht be leid getuigen, als men fatalistisch aller lei zelfbeschermingsmaatregelen ach terwege liet. Minister Teulings deelde mee, dat maatregelen in voorbereiding zijn ter beveiliging van vitale bedrij ven, waterstaatswerken, havenoutilla- ges en dergelijke. Zij sluiten aan bij de werkzaamheden van bestaande organi saties en instellingen en zij zullen in het algemeen aan de militaire mobili satie vooraf gaan. De bewindsman hoopte, dat de organisatie der burger lijke verdediging eind 1952 gereed zal zijn. De voorlichting van de bevolking wordt binnenkort ter hand genomen. Eveneens zal binnenkort de inschrijving van vrijwilligers opengesteld worden. Als er zich niet genoeg aanmelden, dan zou de minister, naar hij verklaarde, tot dienstverplichting moeten overgaan. Hij hoopte zelfs de daartoe strekkende wetsontwerpen nog voor het Kerst reces aan de Kamer te kunnen overleg gen. Eén daarvan zal speciaal de rechts positie van het aan te werven pe-so- neel betreffen. Zolang de nieuwe rege lingen er nog niet zijn moet worden voortgebouwd op de oude luchtbe- schermingswet. Ook daarom wenste de minister, dat de nieuwe wettelijke re geling spoedig het Staatsblad zou be reiken. De verplaatsing van de burgerlijke bevolking zo deelde hij voorts mede wordt op het ogenblik voorbereid door de enige tUd geleden ingestelde centrale evacuatie-commissie. In verschillende provincies zijn de plannen al gereed. Over de wijze, waar op de openbare orde bij woelingen ge handhaafd dient te worden, plegen de ministeries van Binnenlandse Zaken, Oorlog en Justitie thans overleg. Over de burgerlijke verdediging onderhou den de landen van het Atlantische Pact een nauw contact. Zij komen elke twee maanden bij elkaar om plannen en ervaringen uit te wisselen. Deze samenkomsten zijn voor ons land zeer nuttig gebleken, verzekerde de be windsman, die ten slotte aankondigde, dat hij zou trachten binnen enkele we ken een betere naam voor „burgerlijke verdediging" te vinden. HULP AAN GETROFFEN ITALlë Het genootschap „Nederland—Italië" heeft besloten een grote bazar te orga niseren ten bate van de slachtoffers in Italië. Deze bazar zal in Januari in Den Haag worden gehouden. door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Uw toe vlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar ge bruik regelmatig Togal. Togal zui vert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.83, f 2.08 en f 7.94, (Advertentie, Ing. Med.)

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 7