6EEF HAAR grote collectie van Van Willigen reeds 20 Jaar wint Stad en Omgeving Kleine kamerzangers wedijveren in 't „Honk"' aan de Weststraat Maandagmorgen geopend „Streven naar Beter exposeert vijfhonderd raskonijnen Gemeenteraad vergadert Dinsdag HAAR Luitenant ter zee Steijn nam afscheid van de Koninklijke Marine Tunnel Oost-West? KONINGSTRAAT VIRGIN1A HandeM' ïïlodeAuii Taak overgedragen aan schipper K. Rog Rode Kruis exposeert Walfare-werk Expositie vandaag en morgen nog geopend Tussen Haaks en Kuifje Alleen de komende week Donderdagmorgen GESLOTEN Koningstraat Kampioen troont in kooi nummer 253 Benoeming wethouder op de agenda Verhoging keurlonen slachtvee en vlees HMÉÜi Niwin-wisselbeker nog steeds disponibel Aan boord van Hr. Ms. torpcdobootwerkschip „Mercuur", gelegen 'n het „Boerenverdriet" tussen het Werfkanaal en het natte dok van de Rijkswerf, heeft de luitenant ter zee van vakdiensten der tweede klasse H. J. Steijn gistermiddag om drie uur afscheid genomen van de Koninklijke Marine. Gistermorgen had hjj reeds het bevel over Hr. Ms. „Mercuur" overgedragen aan schipper K. Rog, die enige maanden geleden aan boord van het torpedowcrkschip werd geplaatst om zich voor te bereiden op zijn nieuwe functie. Dinsdagavond komt in de gemeente raadsvergadering een voorstel ter ta fel met betrekking tot het uitbrei dingsplan Zuid-Oost. Uit de toelichting van B. en W. blijkt o.m., dat het over leg met de directie der N.V. Neder landse Spoorwegen heeft geleid tot 'n wijziging van de spoorwegplannen. In verband hiermede zijn de plannen voor het maken van een tunnel tussen de stadsdelen, die door het spoorwegem placement worden gescheiden, in een nieuwe phase van onderzoek gekomen. Ingrijpende veranderingen in het uit breidingsplan Zuid-Oost kunnen daar van het gevolg zijn. In verband met de bijzondere aard van het werk, waarin de toenmalige opperschipper H. J. Steijn doorkneed was, ontving deze na zijn pensionne ring het verzoek, zijn taak bij de Ko ninkiijke Marine te hervatten, toen in 1947 Hr. Ms. „Mercuur" weer in dienst kwam. De huidige chef van het Torpedo-in- schietbedrijf, de luitenant ter zee der eerste klasse P. Bussemaker, heeft gis termiddag onder aanwezigheid van het voltallige personeel de verdiensten van de scheidende vakofficier in een duidelijk licht gesteld. Ook de wijze, waarop de heer Steijn altijd de officieren, onderofficieren en man schappen, die bij het Torpedo-inschiet- bedrijf werden geplaatst, heeft ge ïnstrueerd, verdiende alle lof. De heer Bussemaker overhandigde als aandenken namens het gehele per soneel een fraaie electrisch klok en te vens een door mevr. Steijn geschilderd portret van haar man, staande op de brug van zijn geliefde „Mercuur". Zichtbaar ontroerd bedankte de heer Steijn voor dit hartelijke afscheid. Hij verbond daaraan voor de laatste maal een persoonlijk woord tot de beman ning, waaraan hij de beste herinnerin gen zal blijven bewaren. Luitenant ter zee Steijn blijft nog in dients tot 1 Januari, de datum van zijn pensionnering. een DAMESTAS BEURSJE POEDERDOOS ZAKMANiCURE KAMéTUI LUXE DOOS ZEEP - FLES EAU DE COLOGNE ■>- - FLESJÉ ODEUR LIPPENSTIFT of een ander nuttig geschenk uit de VAN WILLIGEN Cadeaux voor iedere beurs. U winkelt vrij en prettig in ons waren huis Tot 4 December geopend van v.m. 9 uur tot n.m. 6 uur en tussen 7 en 9 uur 's avonds. (Advertentie, inz. Med.) Door bemiddeling van het bureau O. S. en O. der Koninklijke Marine is gistermiddag in de Marinecantine een tentoonstelling ingericht van z.g. „Wel fare-werk". Dank zij de medewerking van het Nederlandse Rode Kruis maken tallo ze herstellende patiënten in ziekenhui zen en sanatoria zich nuttig door het verrichten van velerlei artistieke ar beid. Menigeen ontpopt zich als een bekwaam leerbewerker, anderen zijn bijzonder vaardig in het knopen van Smyrna-kleedjes, het maken van kus sens en theewarmers. het vervaardi gen van speelgoed en allerhande kleine kunstvoorwerpen. Uit alle werkstuk jes, die in de Marinecantine zijn geëx poseerd, spreekt de zorg en de toewij ding, die de makers en maaksters heb ben betracht. Men kan de artikelen ko pen tegen prijzen, die alleszins redelijk zijn. Het loont de moeite er eens een kijkje te nemen. De tentoonstelling is vanavond van zeven tot tien uur nog te bezichtigen in de Marinecantine. Maandag worden de goederen over gebracht naar de bovenzaal van het Militair Tehuis aan de Kanaalweg. waar de tentoonstelling op Maandag-en Dinsdagavond van half zeven tot tien uur geopend is. De vereniging van kanariekwekers „Onze Kamerzanger" toont met de expositie in ,'t Honk" aan de Weststraat duidelijk aan, dat een kanarie niet beslist geel behoeft te zijn. De bezoeker zal zelfs tot de ontdekking komen, dat een gele kanarie tot de uitzonderingen behoort temidden van de honderd negen en twintig vogeltjes, die met elkander al zingend en kwinkelerend wedijveren in schoon heid. Het meesterzangertje, de kampioen dei tentoonstelling, behoort toe aan de oudste inzender, de heer F. van der Hilst. Overigens hebben „oud" en „jong" elkaar weinig toegegeven. Bij de zeven zangvogels, die voor de tweede prijs in aanmerking kwamen, was ook een Ka narie van de heer J. Donders Jr., de jongste inzender. Er moest worden ge loot, met als resultaat dat de heer Van der Hilst ook de tweede en vierde prijs verwierf, en de heer W. Bruul de derde prijs. Van de één en zesty* kleurvogels don gen er vier naar de eerste prijs, zodat ook hier het lot moest beslissen. De citroen-agaat (vertegenwoordigende één der twintig „kleurslagen") van de heer J. Oderkerk kwam als eerste uit de bus. De heer L. Riemers kreeg de twee de prijs met zijn citroenvogel, de heer G. C. Rosa en derde en de vierde prijs met resp. een zilver-agata en een brons groene kanarie. Bovendien was er een z.g. „vrije prijf" voor overjarige vogels. Deze viel ten deel aan de heer W. Wiringa. De vooiyitter van „Onze Kamerzan ger", de heer J. Oderkerk, maakte gis teravond bij de opening van de tentoon stelling deze uitslagen bekend. Als keurmeesters waren opgetreden de he ren A. Eising uit Leeuwarden (voor de zangvogels) en B. J. de Haan uit Breda (voor de kleurvogels). Het is morgen hoog water om 10.05 en 22.05 uur en laag water om 4.10 en 16.10 uur. Maandag is het hoog water om 10.55 en 22.50 uur en laag water om 5 en 16.50 uur. De tentoonstelling Is vandaag nog geopend tot vanavond tien uur en mor gen de gehele dag, van negen uur 's ochtends tot tien uur 's avonds. (Advertentie. l«g Med. WIE STAAT OP DE FOTO? De fotograaf heeft nog maar weinig plaatjes voor de KSK kunnen maken. De omstandigheden hebben zijn werk bemoeilijkt. Vanmiddag hoopt hij op zonnig weer en een talrijk winkelend publiek, opdat hij zijn slag kan slaan. Maandag zal dan het aantal van cir kels voorziene foto's in de étalages dei; KSK-sigarenwinkeliers de gewenste uit breiding kunnen ondergaan. Meer dan vijfhonderd uitstekend verzorgde konijnen, vertegenwoordigende talrijke bekende en minder bekende rassen, vragen dit weekend de aandacht van liefhebber en leek. De vereniging „Streven naar Beter heeft alle ruimte in het gymnastieklokaal van de R.K. Meisjesschool benut, en nog moesten over de honderd inschrijvers worden teleurgesteld, "et aantal geexposeerde dieren be tekent een record en ook de kwaliteit is zodanig, dat de zes keurmeesters menig konijn (tje) het pracdicaat ZZG konden toekennen. Eén van deze excellente, dieren moest het allerbeste zijn. De heer J Hiemstra uit Bolsward komt do eer toe, de fokker van het kampioens konijn te zijn. Onbewust van deze uit zonderlijke positie scharrelde de jonge Wit Wener ram rond in zijn kool num mer 253. Op één na het beste dier was een jonge voedster, een witte Vlaamse reus, ingezonden door J. P. PoolWit uit Wieringerwaard. De andere praedicaten waren gister avond, toen om half negen de ten toonstelling oficieel werd geopena, wel toegekend, maar de catalogussen waren nog niet gereed en evenmin had men reeds de kaartjes aan de kooien kunnen hangne. Doch ook zonder dat was een rondgang door de tentoon- (Advertentie. Ing. Med.) Op Dinsdagavond 4 December wordt ten raadhuizc de maandelijkse vergadering van de gemeenteraad gehouden. Het eerste punt van de uit zes en dertig punten bestaande agenda is de installatie van de heer J. Bregman als lid van de raad. Na de ingekomen stukken komt de benoeming van een wethouder, ter voorzie ning in de vcature-Diesbergen, aan de orde. De rest van de agenda bestaat voor een groot deel uit hamerstukken. Wij gaven reeds van enkele voorstel len de inhoud in korte trekken weer. Van de overige onderwerpen die ter tafel zullen komen, noemen wij nog de volgende: Voorstel tot overplaatsing van het hoofd der openbare lagere school nr. 1 te Julianadorp, de heer H. N. Kaptein, naar de in aanbouw zijnde openbare lagere school aan de Fazantenstraat. Voorstel tot benoeming van leden van het College van Curatoren van het gemeentelijk lyceum en tot het voor zien in de vacature-Barendregt. Aan de beurt van aftreden zijn de heren A. J. F. Thorbecke en ds. M. Hamming. De drie aanbevelingen zijn aldus sa mengesteld: a. 1. Kapitein-luitenant ter zee P. A. Riedel, 2. ir. D. J. de Jonge; b. 1. ds. M. Hamming, 2 ds. W. J. de Hoest; c. 1 de heer A. J. F. Thorbecke, 2. kapitein-luitenant ter zee J. P. van Doorn. Voorstel tot het opnieuw vaststellen van de Verordening op de heffing van keurlonen voor slachtvee en vlees in de gemeente Den Helder. De thans gel dende keurlonen zijn reeds sedert 1929 van kracht. Het nadelig saldo van de dienst over 1950 heeft f 9.292.95 bedra gen. Een verhoging der keurlonen wordt daarom onvermijdelijk geacht. - - r- ZENDELING in TN een rustig hoekje hotel ,,Bellevue" heeft uw Gradus deze week een merkwaardig man ontmoet. Een jeugdige, gebaarde ■figuur, gekleed in een cor rect costuum van Westerse stof en Oosterse snit. De 33- jarige mr. Ghuldur Ahmad Bashir, wiens wieg in Pa kistan heeft gestaan, ver blijft sinds December van het vorige jaar in Nt der- land, als leider van de „Ah- madiyya Muslim Missie" In gebroken Engels vertel de mr .Bashir. terwijl zijn donkere ogen deze Gradus onderzoekend opnamen, dat hij in Hol'and hetzelfde doet als de zendelingen en missionarissen, die de ker ken in ons land naar hei- denvolken zenden. Mi Moe- nen mensen in het Onsten van de wereld, van Tunis tot Achter -In die zijn de Mohammedaanse godsdienst toegedaan. En nu is mr Bashir van mening, dat het or in de wereld heel wat heter uit zou rfen wil neer alle m en-en zirh tot rijn godsdienst hek f eden Voor al de Ramadan" zou heii mam voor de wereld zijn Hat is de vastenmaand waarin iedere Mohamme daan - rijk of arm vrij •oillia gebrek liidt De mens 'eert dan meester te zijn over het lichaam. dat altijd maar eisen stelt. Nu is mr. Bashir geen zendeling van de Islam zoals wij die ken nen of menen te kennen. Hij is uitgezonden door de groep van Qadian Achmad, die in 1389 werd gesticht. Zo blijken er ook onder de „Moslemin" verschillende richtingen te zijn. Het zou al prachtig zijn, vindt mr. Bashir, wanneer de men sen van West-Europa wat beter van de Islam op de hoogte waren. Daarom komt hij niet „preken", maar over de Mohamme daanse godsdienst vertel len waar en wanneer hij kan. Hij houdt van een stevig debat met andersden kenden. Dat heeft hij liever dan een gesprek met iemand, die helemaal niet gelooft". Of hij in Neder land al veel proselieten heeft gevonden? „Och, niet veel! De meeste mensen die ik gesproken heb, blij ven trouw aan hun eigen geloof. Maar ik ben al blij. wanneer men begrip voor de Islam toont Alle mensen zijn Gods kinderen....", aldus de jonge Moslem-zen deling tot Gradus. Wat mr Bashir in Den Helder kwam doen? Voor de .Ne'herlands South Asia tic Society" een spreek beurt vervullen in d„ Ma rinerlub. Wat. mr Bashir daar verteld heeft, wee'. Gradus niet, want hij is er niet bij geweest. PARADE Wanavond om acht uur wordt in „Centraal" de veel besproken Sportparade gehouden. Gradus vernam dat aan deze avond ook de jiu-j'tsu-leraar, de heer Kuilrpan uit Alkmaar, zai medewerken. En dan is er nog dp acrobatiek, die zal worden verzorgd door de „Grabreka's", ook al geen onbekenden in onze stad En dat hele grote sport festijn wordt, o'wonder, We- sloten met een sportbal Gradus veronderstelt, dat daaraan niet in sportkledij zal worden deelgenomen. RATEL r\e oude, bekende en ge- waardeerde ratel van de reinigingsdienst gaat goed deels verdwijnen. Hebt ge het nieuws al gehoord? Huismoeders, uw geliefde ratel heeft blijkbaar afge daan. Met ingang van Maandag 3 December zal de komst der vuilnisauto's worden aangekondigd door middel van een bel, die aan de wagens is bevestigd. Op dat teken zetten wij dus onze vuilnisbakken buiten onze warme woning. Gradus zei al, dat de ratel goeddeels gaat ver dwijnen. En dat méént hij. want de „gelukkige" bezit ters van de zogenaamde privaat-emmers zullen de ratel blijven horen. Resu merende: de bel is voor het huisvuil, de ratel ratel" voor de tonnetjes. STAMTAFEL eigenlijk past het volgende mopje niet in deze goede Blauwe maand, waarin de drankduivel met zo vee' klem wordt bestreden Maar goed, daar moete' wij overheen. Op zekere dag zag dez zelfde Gradus aan de stam tafel twee heren zitten. Zi waren omringd door, wel geteld, negen en zestig legt flessen en zagen er tollir uit. En er lag ook nog eei telefoonboek, opengeslagen en welUit dat telefoon boek las één der twe drinkebroers met overslaan de stem op: „En nou op d gezondheid van Gerritsen! FEEST Helderse Tennis Club heeft een speciaal bulle tin gewijd aan het Sinter klaas-feest, dat hedenavond in café Sanderse op het Koningsplein gevierd gaat worden. Gradus haalt uit dat bulletin het volgende aan: „Ons vol-ijverige be stuur heeft 'et gefixt! Hij komt! - Hij komt zèllef, zei de voorzitter, gramstorig over z'n brilleglazen kij kend, tot de drukbezochte ledenvergadering. En daar werd 'et toch wel effies stil van. Zelfs de giebelgijntfes van de eeuwige bakvissen knapten af als ijspegels in de storm. De stilte hing er, als 'n zwabberende kabel ballon, samen met de blau we rook van walmende sigaretten. Alleen Joop hart nog iets te mummelen. - En we waren al zo blij met 'n surrogaat, zei die". En toen zou de voorzitter dreigend hebben herhaald: „Hij komt zèllef!" Dat Ts dan vanavond in café San derse, waar, zoals Gradus vernam, de leden slechts toegang wordt verleend tegen inlevering van een geschenkje. LEUK pezer dagen kreeg Gradus op zijn kantoor twee op getogen Ouden van Dagen op bezoek. Waarom deze lieden, wier ere-bijnamen Gradus met hoofdletters schrijft, zo opgetogen wa ren? Wel, de gehele afdeling van de Bond van Ouden van Dagen kreeg van de heet Bakker van Tivoli de uit nodiging om op Woensdag 5 December, 's morgens om tien uur, een extra-voorstel ling bij te wonen van de uitstekende film ..Het licht dal; verdween" Zie zo, dl* was het. Natuurlijk moeten zo veel mogelijk leden van de partij zijn. Ze behoeven immers niets te betalen en kunnen genieten van een film van een prachtige in houd. Het bestuur van de afde ling verzacht Gradus- na mens de Bond de heer Bak ker openlijk te danken voor deze aardige eeste U weet het dus, miinheer Bakker de oudjes zijn u dankbaar stelling geenszins oen vergeefse tocht. De bezoekers, die vandaag of morgen (tot vanavond elf uur, of tussen Zon dagmorgen tien uur en Zondagavond 11 uur) de tentoonstelling bezichtigen, kunnen echter kennis nemen van de beoordelingen. De organisatoren heb ben er nog maar nachtje aan gewijd. De officiële opening werd gister avond verricht door burgemeester mr. G. D. Rehorst, nadat de voorzitter van „Streven naar Beter", de heer C. Zits, een woord van welkom tot de geno digden had gericht. De burgemeester zeide, de verrich tingen van de Helderse fokkers met belangstelling te volgen. Er is reden om bezorgd te zijn over de wijze, waarop tal van mensen hun vrije tijd besteden en hun vermaak zoeken. On danks de vele ontwikkelingsmogelijk heden blijven zovelen gekenmerkt door een vrij grote oppervlakkigheid. Het staat vast, dat de toegewijde konij nenfokker heel wat meer doet dan zijn beestje een beetje voer geven. Het jaarlijks organiseren van een ten toonstelling is voor alle fokkers een stimulans, alle krachten in te spannen om een zo goed mogelijk resultaat te bereiken. Het gemeentebestuur is overtuigd van de waarde, die deze sport voor de gezinnen heeft. Hokken met kippen, konijnen en duiven voldoen lang niet altijd aan aesthetische eisen, maar aan de andere kant voorzien zij in een maatschappelijke behoefte. De burgemeester opende de ten toonstelling met een hartelijke geluk wens voor het welslagen ervan. Ook de voorzitter van de afd. Noord-Hol land van de Nederlandse Konijnen- fokke^sbond, de heer W. Beerepoot uit Zaandam, compümntesrde „Streven naar Beter" en wenste de organisa toren van de tentoonstelling veel succes. Toneelwedstrijd Plannen voor volgend seizoen Op uitnodiging van de sectie O. en O. van de Helderse Gemeenschap hebben afgevaardigden van negen amateur-to neelverenigingen de mogelijkheid be sproken van het andermaal organiseren van een toneelwedstrijd. De NIWIN- wisselbeker is nóg altijd voor dit doel beschikbaar. Gezien het feit, dat verschillende verenigingen hun eerste uitvoering in dit seizoen reeds achter de rug hebben, stemde men er mee in dat de vereni gingen in het seizoen 1952'53 weer om deze wisselbeker zullen „strijden". Het wedstrijdelement is echter niet pri mair. Daarom stelde men het wel op prijs, wanneer ook in het reeds begon nen seizoen de prestaties door een des kundige jury zouden worden beoor deeld Dit kan het peil van het ama teur-toneel in Den Helder slechts ten goede komen. Verenigingen, die graag in het bezit komen van een jurybeoordeling, kun nen dat uiterlijk op Zaterdag 15 De cember berichten aan de secretaris van de sectie Ontwikkeling en Ontspan ning, de heer A. P. Luders, Reigerstraat 31. waar men eventueel ook alle ver dere inlichtingen kan ontvangen. Is het moeilijk voor U om iets voor te vinden? Neemt een kijkje in Spoorstraat 27, t.o. Rialtoplein. (Auverteutie, mg, Meci.j i weede uitvoering „Simson" Gist ravond werd in „Casino" een repr se gegeven van het programma, dat Donderdag door de Christelijke gymnastiekvereniging „Simson" werd afgewerkt. Dezelfde nummers werden uitgevoerd, alleen was de samenstelling van de groepen enigszins gewijzigd, op dat ook die leden voor het uoetllcht Konden komen die de eerste avond af zijdig moesten blijven'. Tegen het eind van het programma heeft de voorzit- er, de heer A. Vermeulen, namens de vereniging een boekwerk aangeboden aan de turnleider, de heer P. J R. Tremer De meisjesafdeling verraste nevrouw Bremer met een bouquet. Van de week is Gradus' lijf fotograaf iets vreemds overkomen Hi] brengt een bezoek aan de Helderse Amateur Fotografe Vereniging om een groepje leden op de plaat vast te leggen en daar springen de heren achter hun toestellen om de lijf- kieker te vereeuwigen. Rechts de heer J. van Hasselt, de energieke secretaris van de vereniging. OP DE VOORDRACHT Mej. E. W. Visser, alhier, komt als no. 1 voor op de raadsvoordracht van B. en W. van Velsen voorbenoeming van een onderwijzeres aan de Theo Thijssenschool te IJmuiden-Oost.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2