im, Pam en Pom in Zwitserland Kappie -> JIMMY BROWN ALS HoMyuw&d De wagen in het Kloosterbos Morele Herbewapening schiep nieuwe geest bij Hoogovens Frankrijk ontvangt 600 millioen aan Amerikaanse hulp Een nieuwe wereld III Beweging overschat haar krachten Het Radioprogramma Ook spoedig beslissing inzake Engeland verwacht Drie schepen op de Oostzee in nood De eerste paal geheid van Tuinstad Slotermeer Drama aan boord van een Nederlands schip Laat 'te glimmen! 9. De reis naar Zwitserland duurde heel lang en het was al laat in de na middag toen Pim, Pam en Pom met moeder in het kleine plaatsje arriver- den, waar zij hun vacantie zouden «èoorbrengen. Gelukkig waren ze alle Jrie warm aangekleed, want het was knap koud. Nieuwsgierig keken Pim, Pam en Pom om zich heen. De adver tentie in de krant had niets te veel beloofd. Ze zagen niets ander om zich heen dan bergen en sneeuw. „Oh moe der, we hebben vergeten ski's te ko pen", riep Pim eensklaps. „En we heb ben ook geen slee bij ons". „Maak je maar geen zorgen hoor", antwoordde moeder. „Ski's kun je bij het hotel hu ren en sleden zijn er ook. Daar heb ik allemaal naar geinformeerd!" „Gaat U ook skieën", vroeg Pom nieuwsgierig. „Ben je gek, joch, dat kan moeder toch zeker niet? riep Pim meteen. „Jij dan wel?" vroeg moeder, terwijl een glimlachje om haar mondhoeken speel de. Gelukkig behoefde Pim op deze netelige vraag geen antwoord te ge ven, want daar kwam juist de eige naar van het hotel aan om moeder met haar kroost af te halen. „Hoera, een slee", riep Pim. „Is die voor ons?" „Nee jongeheer, die is voor de bagage" antwoordde de hoteleigenaar, terwijl hij moeder de hand drukte. „Maar ga maar gauw mee. In het hotel hebben we sleetjes genoeg!" (Van onze speciale verslaggever) J^USTIG aan een voortreffelijke maaltijd hebben wij in „Mountain House" in Caux sur Montreux, het centrum van Morele Herbewapening, gesproken met een jonge Duitser. Dit vertrouwelijke onderhoud openbaarde ons, hoe zij, die zoeken naar een nieuw ideaal, naar een nieuw geloof in een goede, harmonische wereld, weer houvast gekregen hebben. Onze disgenoot was vroeger bij de Hitier- jeugd geweest en streng opgevoed in de nationaal-socialistische doctrine, dat alles goed ls, wat nuttig is voor het vaderland. Hij was soldaat geweest en had In de Duitse legers gevochten. Na de oorlog kwam de ontgoocheling. In een verloren en ontredderd land stond hij met alleen nog maar de herinnering aan een valse ideologie tussen de puinhopen. VOOR EEN nieuw Duitsland, voor een nieuwe wereld zijn veranderde men sen nodig, zei ons deze jonge man. Hij zelf was veranderd; hij had de weg naar een betere wereld gevonden. Hij had het stuk „The good road" gezien, waarin op aantrekkelijke en sug gestieve wijze de waarde van morele herbewapening wordt duidelijk ge maakt en dat reeds ontelbare voor stellingen in verschillende delen van de wereld heeft beleefd. Het had hem aangegrepen; hij had zich van de beginselen, "waarvan mo rele herbewapening uitgaat, op de hoogte gesteld, was reeds enige jaren geleden naar Caux getrokken en had daar ervaren, welk een leven wekkende kracht er van morele her bewapening uitgaat. Nu is hij een voor vechter. Nu heeft hij tot grondslag van zijn leven aangenomen de vier maat staven van morele herbewapening; absolute eerlijkheid, afsolute reinheid, absolute onzelfzuchtigheid en abso lute liefde. Als hij met zijn practische toepas-, sing van de oude Christelijke waar heden alleen stond in deze hardvoch tige wereld, zou»hij een roepende in de woestijn blijven. Maar rondom ons heen in Caux hebben wij honderdtal len van zulke jonge mannen en vrou wen, ja mensen van alle leeftijden ge zien, alle gegrepen door dezelfde idee. Neen, het zijn geen heiligen in Caux en geen mediterende apostelen, maar nuchtere mensen, die zich hun fouten bewust zijn deze proberen te corri- geven en die in de practijk onmid dellijk tastbare resultaten trachten te bereiken. In vele gevallen is dat reeds gelukt. CR ZIJN communisten in Caux ge- weest, die een halt mensenleven een verbeten strijd hebben gevoerd tegen de werkgevers en die hun aan hangers hartstochtelijk tot stakingen hebben aangevuurd. Wij hebben er enigen gesproken uit verschillende landen. Zij waren tot de teleurstel lende én voor hen verbijsterende ont dekking gekomen, dat hun actie de wereld niet vooruitgeholpen had; dat hun agitatie geen rust en geen liefde voor de arbeid had gebracht en dat het geluk der arbeiders er niet door was gewonnen. Niet de klassenstrijd, zo beseften zij, was de oplossing. Er moest niet gestreden worden tegen iets, niet tegen het „kapitalisme" en niet tegen het „communisme", maar vóór iets: voor synthese, voor samen werking, voor een elkaar begrijpen, voor een gemeenschappelijke oplossing van problemen en moeilijkheden. Als voorzitters van bedrijfsraden in industrieën, waarin het communisme een sterke aanhang had kolen- en ijzerindustrie, de havens brachten zij hun nieuwe inzichten in practijk Zeker, zij werden veelal uit de partij gestoten. Doch zij voorkwamen, dat arbeidsconflicten, waarbij niemand veel winnen kon, uitbraken. Gelijke inzichten rijpten ook in de kringen van de werkgevers. Wij heb ben kennis gemaakt met groot-in dustriëlen, die tegenwoordig met hun arbeiders althans met hun vertegen woordigers om de ronde tafel gaan zitten, om op kameraadschappelijke wijze gezamenlijke vele en velerlei kwesties, hun bedrijf betreffende, te bespreken. In Caux zijn velen zich van hun hoge DINSDAG 4 DECEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 KRO, 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed en Li turgische kalender. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram.muziek. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. muziek. 12 30 Land- en Tuinbouwmede- delingen. 12.33 Pianospel. 12.55 „De Potte- baas". 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 „St. Barbara, beschermheilige der artillerie", causerie.13.25 Symphonette- orkest en solisten. 14.00 Gevarieerd pro gramma. 14.53 Sopaan en piano. 15.15 Or gelspel. 15.30 Ziekenlof. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Sportpraatje. 16.30 R.V.U.: Prof. Dr. J. J. Fahrenfort: „India". 19.00 Gevarieerd programma. 19.30 Kinderkoor. 19.40 „Dit is leven", causerie. 19.50 Kinderkoor. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 Kamerorkest. (Pl.m. 20.45 Actuali teiten.) 21.15 Zang en piano. 21.35 De Radiodokter. 21.45 Uitslag Thuisfront-dui zenden met muzikale omlijsting. 22.35 „Gesprek met mijn zoon". 22.45 Avond gebed en Liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 „Gezond gezin". 23.25 Residentie-orkest en soliste. 23.50—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II. 298 m.: 7.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9 10 Morgenwijding. 9.25 Gram.muziek. 9.30 D, Groenteman. 9.35 Gram.muziek. 10.40 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zie ken. 11.30 Fluit en piano. 12.00 Orkest- concert. 12.30 Land- en Tuinbouwmede- delingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of gram.muziek. 13.20 Promenade orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Gram. muziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. muziek. 15.30 Onze Amerikaanse Buren 16.05 Kinderkoor. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Pianospel. 19.15 Pianospel. 19.15 „Parijs spreekt tot U". 19.20 Fanfare-orkest. 19.45 Gram.muziek. 19.50 Wervingspraatje Koninklijke Marine. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Orgelspel. 21.30 Avro-allerlei. 21.35 Amusements muziek. 22.00 „Dit is uw Land, uw Volk", klankbeeld. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram.muziek. Experimenteel Televisie-programma van de VARA: 20.15—21.45: 1. St. Nicolaas- programma; 2. Weerkaart van het K.N. M I. Pauze. 3. Het Ballet der Lage Landen. zedelijke taak bewust geworden. Zij hebben nieuwe vormen gevonden om hun ideaal, dat eigenlijk zo oud is als de wereld, te verwezenlijken. Zal dat mogelijk zijn en roept mo rele herbewapening bij een nuchtere beschouwing geen nieuwe vragen op? Wij menen van wel. Verbroedering! De voormalige, nationaal-socialistische burgemeester van Dresden, dr. Nieland (links) en de oud-bestuurder van de C.P.N. in Haarlem Aart Burghout (rechts) in een geanimeerd gesprek in Mountain House in Caux, het centrum van Morele Herbewapening. 10. Hoe Jimmy het drukke verkeers- j kru spunt met een vaart van ver over de 100 kilometer in het uur had weten te „nemen" zonder ergens mét een da verende klap tegen op te tornen, be greep hij later zelf niet. Boven het ge ronk van zijn eigen motor bit, had hij het gegier van de banden van andere auto's gehoord, welker bestuurders met hun volle gewicht op de remmen wa ren gaan staan. Een kwartier later za ten die elkaar nog met bleke konen aan te kijken en als Jimmy alle scheldwoor den had kunnen horen, welke hem wa ren nageschreeuwd, had hij geen nacht meer rustig geslapen. Zelf maakte hij zich ook in hoge mate ongerust, daar de snelheid van zijn auto nog eerder scheen toe- dan af te nemen. „Ik schijn toch wel enige montagefouten te heb ben gemaakt", bromde hij. Het zweet parelde hem op het voorhoofd. „Wat moet ik doen, om dat beroerde ding tot staan te krijgen?" Hij hield het stuur zo stevig mogelijk in zijn knuisten en staarde met ogen die bijna uit zijn hoofd puilden op de weg. Tot zijn ont zetting zag hij dat deze hoe langer hoe drukker werd. Jimmy zette zijn duim op zijn claxon en begon als een razende te toeteren.... De franc weer m veiligheid Frankrijk zal voor het fiscale jaar van Juli 1951 tot Juli 1952 zeshonderd millioen dollar ontvangen, uit het fonds van ruim 7.3 milliard dollar, dat de re gering der V.S. aan hulp aan het bui tenland mag besteden. Door deze hulp Het Deense stoomschip „Strib", is in de Botnische Golf, nabij Uleaborg (Finland), in moeilijkheden gekomen en heeft om directie hulp geseind. Een Noors schip, het s.s. „Gudrum" is ten Noorden van het eiland See- land aan de grond gelopen. Uit Ka- lyndborg is een sleepboot vertrokken, om hulp te bieden. Radio Leningrad meldt, dat het Roemeense s.s. „Plekhanov" nabij het eiland Osei (Estland) in ernstig ge vaar verkeert. De stuurinrichting is tengevolge van een storm gebroken en de golven slaan over het dek. Het schip dreigt te stranden en seint onaf gebroken om hulp. „Tekorf, tekort. 50 000 huizen nog n illusie De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. J. in 't Veld, heeft Zaterdagmiddag de eerste paal in de grond doen heien voor de eerste complexen woningen (322 stuks) van de nieuwe tuinstad Slotermeer, die zal verrijzen aan de Westkant van Amster- uuin. Ter gelegenheid van dit feit hield de minister een rede, waarin hij erop wees, dat stakingen door bouwvakar beiders de woningbouw slechts in on gehoorde mate belemmeren en in ge nen dele stimuleren, zoals weieens be weerd wordt. Verder deed hij een be roep op de architecten om terug te keren tot de meest naakte grondvormen in hun ontwerpen. De architect moet meer gaan letten op de totale aanblik van een complex woningen dan op het aanzien van de enkele woning. Sprekende over de woningbouw in het algemeen, zei mr. In 't Veld, dat hij slechts 120 millioen gulden voor de woningbouw ter beschikking had. „Willen wij volgend jaar de voorge stelde 50.000 huizen bouwen, dan moet dit bedrag vervijfvoudigd worden. De leningen van de gemeenten voor een totaal bedrag van 100 millioen gulden, hadden succes, maar aan dit bedrag komen we nogeens 100 milioen tekort „Deze zullen moeten komen uit, de na tionale premielening en de 4 pet-wo ningbouwlening", aldus de minister. op weg naar 21 Kappie en de maat holden dus de lange tunnel door en dat was een aardig eind lopen. Kappie vreesde al, dat de schurk zich allang met de dia mant uit de voeten had gemaakt. Maar dat viel mee, want toen ze de tunnel Kappie sloop op hem af en doorzocht uitkwamen, zagen ze Trol de Trooster vlug zijn zakken, totdat hij de diamant nog net zo op de rails liggen, als hij gevonden had. De maat keek angstig er op neer was gevallen. Trol was vanaf een afstand, dus nog bewusteloos en dit trof erg „Daar hebben we dat ellendige ding goed. weer!" dacht hij. „Daar komt toch weer narigheid van!wegi 0f de schurk deed inderdaad ziln „Kom jong. Hollen" zei Kappie. „We ogen open. Trol was nog heel suf en hii moeten maken, dat we uit de buurt zag de omgeving om zich heen draai komen, voordat die schurk zijn ogen en; maar in dat gedraai herkende lui weer open doet". de twee weg-hollende figuren van Ze waren nog maar een klem eindje Kappie en de maat. DOOR MARIORIE VERNON 105) „Nou ja, misschien komt niemand het ooit te weten ik zou niet we ten hoe", antwoordde ze vrolijk. „En misschien is het maar een kleinigheid met de auto die gemakkelijk in orde kan worden gemaakt, of kunnen we een andere huren". „Dat is onze enige hoop. De onze komt vanavond niet meer op de weg, dat weet ik zeker". Ze wandelden een poosje zwijgend voort, ieder in zijn eigen gedachten verzonken. De zon ging onder, de bo men wierpen lange schaduwen over de weg; er was geen verkeer, en ze kwamen zelfs geen vrijend paartje of een boer die terugkeerde van het land tegen. „Als er maar een auto langs kwam, zouden we misschien een lift kunnen krijgen", merkte Neville op. „We zouden zo misschien wel helemaal tot Lynford kunnen komen, of an ders. „Maak je toch niet zulke zorgen, lieve schat. We zijn vrije blanken van boven de twintig, niemand zal ons vermoor den, zelfs al keren we de hele nacht niet terug". „Ze is toch een reuze meid", dacht Neville. „De meeste meisjes zouden In snikken uitbarsten, of me allerlei ver wijten naar het hoofd slingeren omdat ik de zaak zo in de soep heb laten lo pen. Maar ik geloof toch niet, dat Peta de ernst van de toestand beseft". Plotseling stond hij stil en keek vol hoop in de richting waaruit ze waren gekomen, want hij hoorde hbt geluid van een naderende auto. „Dat is een bof!" riep hij uit, en maakte gebaren tegen de bestuurder om te stoppen toen de auto naderbij kwam. Maar de wagen reed door zon der ook maar enigszins vaart te minde ren en Peta kon niet nalaten om te lachen toen ze de uitdrukking van te leurstelling en afschuw op Nevilles ge zicht zag. „Of boffen we niet?" vroeg ze spot tend. „Vooruit, geliefde lotgenoot, laten we maar doorlopen". „Dat zal wel moeten", gaf Neville grimmig toe. Ze liepen verder over de lege, van alle leven verlaten landweg en de zon ging onder. Het was alsof ze de hele wereld voor zich alleen hadden en wanneer het donker werd zouden ze nog meer het gevoel hebben van de be schaving te zijn afgesloten. Peta's voe ten begonnen haar pijn te doen, en de kilometers voor hen schenen zo lang en eindeloos „Ha, daar is een herberg of een hotel of zoiets", riep Peta eensklaps toen ze bij het bereiken van de top van een helling lichten zagen branden in de ven sters van een gehucht van lage, met Het bedekte huisjes. „Misschien kunnen we daar een auto huren of in ieder geval telefoneren" „Het ziet er niet bepaald naar uit of ze daar een paar lege auto's over heb ben", antwoordde Neville sceptisch. „Het zou me zelfs niet verwonderen als ze niet eens telefoon hadden. Het ziet er veel te primitief uit voor derge lijke moderne gemakken". „Nou, we kunnen het toch proberen", zei Peta opgewekt zonder zich van haar stuk te laten brengen. „Ze zullen ons in ieder geval wel aan een bed kunnen helpen voor vannacht. Ik kan gewoon niet meer, ik had er niet op gerekend om zo'n eind te moeten lopen, daarom trok ik deze schoenen met hoge hakken aan en ik heb dan ook al een dikke blaar". „Misschien valt het mee", gaf Ne ville toe, maar veel hoop had hij niet Het gehuchtje bestond uit niet veei meer dan een paar hutjes en hij kon zich niet voorstellen dat hij daar iets zou vinden dat hen in de huidige situa tie van veel nut zou zijn. Weliswaar zouden ze misschien wat te eten kun- ne" krijgen, ei misschien zouden ze -r zoals Peta dacht, een bed voor de nacht kunnen krugen. Maar daar was Neville met erg enthousiast over. Hoe vrolijk en onbezorgd Peta ook tegenover deze situatie stond, die was zonder twijfel compromittant voor haar En als iemand er de lucht van kreeg, wat zou daTSe consequentie zijn? Hij verkeerde ond-r een valse naam., en mi kehjk met Peta willen trouwen' o° t zal heerlijk zijn om te kunnen zitten" kreunde Peta, toen ze bij de deur van de herberg waren. Ze liep nu leliik kreupel en Neville zag wel dat hl nn mogelijk van haar kon ve gen ctat zou - wV, s (Wordt vervolgd) zal Frankrijk vermoedelijk in staat zUn devaluatie van de franc tc ontlopen. De voorspelde benzine-rantsoenering in Frankrijk is hiermee van de baan, ter wijl de Franse dollarimporten niet zo ingrijpend verlaagd behoeven te wor den, als aanvankelijk nodig leek. Er is nog niet besloten welk bedrag van het totaal als „directe hulp" zal worden ge geven en hoeveel hiervan aan Frank rijk zal worden betaald ter voldoening van door de V.S. in Frankrijk gekochte defensie-voorraden of als terugbetaling van de Franse uitgaven voor de Euro pese verdediging. Wel wordt te Parijs aangenomen, dat de rechtstreekse hulp meer dan 200 millioen dollar zal bedra gen. Nu een beslissing is genomen ten aan zien van de hulpverlening aan Frank rijk verwacht men ook een spoedige beslissing voor Engeland. Men ver moedt, dat de hulp aan Engeland 300 millioen dollar zal bedragen. In sommi ge Amerikaanse kringen beschouwt men de toewijzing aan Frankrijk als „voorlopig", daar het de politiek van de V.S. is, de omvang van de hulp te la ten afhangen van de wijze waarop de Europese landen hun krachten ontwik kelen onder het programma van de herbewapening. In militaire kringen te Washington gelooft men zeker, dat de landen van het Noordatlantisch Verdrag indirecte hulp zullen ontvangen door militaire contracten, die met de Europese indus trie gesloten zullen worden en die in totaal circa 500 millioen dollar zullen omvatten. Zaterdagnacht arriveerde te Rotter dam het s.s. „Boskoop". Aan boord be vond zich een 23-jarige tremmer, die op 15 October in een dronken bui de hofmeester van het m.s. „Hecuba" had gedood en nu onder zware bewaking naar Nederland was overgebracht. De dader had destijds volledig be kend. Het schijnt, dat M. die graag drinkt, de hofmeester om drank had gevraagd en na diens weigering zijn mes getrokken en hem had neergesto ken. Aan de gevolgen van de verwon dingen overleed de hofmeester bijna twee weken later. Lied van de weel* Tijdens de voetbalwedstrijd Wolves-Charlton (Eng.) ver schenen de Wolves in de tweede helft van de wed strijd in lichtgevende shirts. Krantenbericht Welk een schone perspectieven Zie ik in een ver verschiet; Want ge vóelt het op uw klompen: Hierbij blijven doet het niet. t Schijnt mij toe dat hier een kans ligt Voor de bond „Veilig Verkeer", Juist omdat die steeds zo voor de Veiligheid is in de weer. Want u zult het met mij eens zijn Dat vooral de wandelaar Die in 't donker langs de weg loopt, Elk moment is in gevaar. En er is nog geen bepaling Die de voetganger verplicht Zich te tooien met een koplamp V! een brandend achterlicht, n wat is er nu nog simp'ler an dat men de mens voorziet Van een lichtgevend colbertje? Méér eenvoudig kan het niet. t Is het ei van Kris Columbus En het lijkt mij niet zo raar s men dit ook toe gaat passen yP de rijwielpeddelaar. ant vooral nu men de plof fiets yaar het rijwielpad verwijst, s beveiliging bj; avond Toch het Allereerst vereist! n zo ziet men straks de mensen een glimvorm-karavaan, letsend of per benenwagen Door het nachflijk duister gaan. n wordt "mstonds lichtgevend, Denk maar niet dat 't daaraan ai. u schort. deez- woel'ge wereld óók maar wat lichter wordt...! JABSON

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 6