im. Pam en Pom in Zwitserland De wagen in hef Kloosierbos Kappie ifeQffir Uo£i.y,uw-o~d Door de luchf naar Tokio JIMMY BROWN ALS AUTORENNER - Een warwinkel Kruiswoord- puzzle Het Radioprogramma 11. Dat was een kolfje naar hun hand. Pim, Pam en Pom wisten niet hoe gauw zij zich moesten aankleden. Zij hadden met zijn drieën een klein maar keurig ingericht slaapkamertje gekregen. Moeder sliep aan de andere kant van het hotel. Maar zij had de vorige avond helemaal geen last met Pim, Pam en Pom gehad. Zij waren zó moe, dat zij meteen ingeslapen wa ren onder hun veren dekbedden. Maar nu voelden zij zich volkomen uitge rust en ze besloten om geen minuut langer binnen te blijven dan nodig was. Pim had natuurlijk weer de mees te praats. „Vooruit jongens, we sprin gen hier meteen het raam uit, dan kunnen we moeder gaan verrassen", riep hij en de daad bij het woord voe gend, kroop hij op de vensterbank en liet zich met uitgestrekte armen val len. Maar wat was dat? Pim had ge dacht een keurig sprongetje in de sneeuw te maken, maar vóór de ver baasde ogen van zijn broertjes ver dween hij in een gat en nog wel een heel diep gat. Pim, Pam en Pom ken den de sneeuw van Zwitserland nog niet. Zij wisten niet, dat de sneeuw hier zo dik lag. (DOOR MARIOR1E VERNON 107) Ze was altijd dol op avonturen, op alles wat de eentonigheid van haar leven kleur gaf. maar Nevilles gezicht stond ernstig toen hij haar aankeek. „Het is wel vrij bedenkelijk, Peta. Wij weten wel dat alles in orde !s, maar wat doen we als iemand er ach ter komt? Wat gebeurt er als we van nacht allebei in Lynford gemist wor den, zonder dat we iets hebben laten weten?" „O. wat kan mij dat schelen", sprak Peta luchtig. „Ik vind het dol. dus probeer het nu niet te bederven. Ar me Neville!" Ze barstte in lachen uit toen ze zijn bezorgd gezicht zag. „Het is helemaal niet vleiend voor me, weet je. dat je zo tegenstribbelt om in mijn gezelschap te moeten verke ren". ..Je weet best dat dat niet waar is". Zijn gezicht ontspande zich, hij lach te en ging naast haar zitten. Je kon je onmogelijk lang verzetten als Peta in een vrolijke bui was. of lang som ber ervens over blijven wanneer zij had besloten om de zaak van de luch tige kant op te nemen. Het was enig van haar. dacht hij met plotselinge warmte om de situatie zo op te ne men, vele meisjes zouden boos zijn geweest en hem verwijten hebben ge daan. of huilerig en lastig zijn ge weest. Ze had zelfs niet gemopperd toen ze moesten lopen, hoewel ze toch f'ink niin gehad moest hebben met die b'asen op haar hiel Tk denk alleen aan jou", legde hij Uit. ..O. ik maak me geen zorgen", zei Peta. Ze gaapte en rekte zich uit en plotseling kwam de gedachte bij haar op hoe opwindend dit avontuur zou zijn geweest als Blake haar metgezel was geweest en ze voelde zich even verdrietig worden. De vrouw van de waard kwam met een blad binnen, en weldra smulden Peta en Neville van een verrukkelijke omelet, gevolgd door een stuk vruch tentaart en uitstekende koffie. „Die kent haar vak", merkte Peta goedkeurend op. „Ze moet wel grote ervaring hebben. Wie zou dat hebben gedacht in zo'n klein afgelegen ge hucht als dit!" „Het komt dikwijls voor dat je in dergelijke eenvoudige gelegenheden uitstekend eten krijgt, maar ik weet niet of de bedden ook zo zullen zijn", waarschuwde Neville. „En vergeet niet dat je je waarschijnlijk bij kaars licht zult moeten uitkleden en geen warm en koud water in je kamer zult vinden". „O. dat is juist enig voor de ver andering", zei Peta. Dit waren nu dus de eenvoudige waardevolle dingen in het leven waar Blake het over had gehad, dacht ze, met een plotseling opkomend verlangen naar hem. Kaarslicht, een klein huisje ver van de kwellingen der beschaving verwij derd. m.a.w. een dak boven je hoofd en voedsel om te eten. zonder ver dere poppenkast. Blake had het land aan poppenkastNou.... ze zou misschien hebben kunnen beslui ten om dan maar eens een poging daartoe te wagen als hij niet zo af schuwelijk was geweest en haar rond uit te kennen had gegeven dat hij geen zin meer in haar had! (Wordt vervolgd) op weg naar 23. „Hij komt achter ons aan!" riep de maat in een paniek-stemming. „Da delijk krijg ik een mes door me heen!" „Daar!" wees Kappie. „Daar staat een trein-trolly! Er op, jong! Lopen! Kijk toch niet de hele tijd achteruit!" rn«. -rr-.n-ri mmi— - H- t Maar de maat kon het niet laten om merde hij. „Het helpt niet meer!" in. Kappie pakte de handle en begon van r° ijd nfi f achteruit te kijken, want hij zag, dat Kappie had de treintrolly al be- die druk op en neer te bewegen, vuisten achter de wegrydende trolly Trol de Trooster hen hoe langer hoe reikt en sprong er in. „Toe, jong!" riep „Help me, klont!" riep hij. „Jij aan de aan o meer inhaalde. hij tegen de hijgende maat. andere kant!" ^n dlama^t stelen hè? „Hij haalt ons toch wel in!" jam- Net op tijd sprong de maat er ook De maat kon zijn ogen echter niet bend J Op onze kaart geven wij de route die het KLM-vliegtuig op zijn vlucht naar Tokio zal afleggen. Men kan zich een indruk vormen van de lengte van deze tocht aan de hand van de op de kaart getrokken graadverdeling Hieruit blijkt dat deze tocht bijna de helft van de aardomtrek omvat. Ter vergelijking zijn tevens de vertrek- en aankomsttijden opgenomen, zowel in de plaatselijke tijd als in de Europese tijd. Speciale verslaggever van ons blad maakt de vlucht mee h°e groter de K.L.M., hoe kleiner de wereld", staat er op de speciale enveloppen die voor de philatelisten werden meegenomen op de openings- vlucht naar Tokio, en deze vlucht zelf is er om de waarheid van dit trotse devies te bewijzen. AmsterdamTokio in wekelijkse regelmaat! Inderdaad een uitbreiding van de dienst waar onze nationale luchtvaartmaatschappij trots op kan zijn en wij met haar, omdat zij bewijst, dat een klein land tot grote prestaties in staat is. Gisteravond startte de eerste Con- stellation van deze nieuwe dienst van Schiphol, om na tussenlandingen in Frankfort, Cairo, Bagdad, Karachi, Cal- cutta en Bangkok, via Manilla op de Phillippijnen naar Tokio te vliegen, waar zij op 7 December om 11 uur v.m. plaatselijke tijd (dit is 3 uur 's nachts Nederlandse tijd), zal aanko men. Van de Hollandse winter zal zij dan in nauwelijks drie dagen, door de hitte van de tropen, de Japanse winter zijn binnen gevlogen. Op deze eerste reis gaan acht journalisten mee (plus een film-operateur en een radio-man), waaronder ook een speciale verslagge ver van ons blad, die deze openings- vlucht voor onze lezers zal verslaan. Terug gaat het dank zij het tijds verschil tussen Japan en Nederland nog sneller. \fen Tokio wordt gestart op Zondag 16 December te 14.15 uur en de aankomst te Amsterdam is bepaald op Dinsdag 18 December om 16.00 Ne derlandse tijd. Dan zal een nieuwe K.L.M.-prestatie volbracht zijn, waarvan het bijzondere feitelijk is, dat zij zo weinig bijzonder is, dat zij voortaan elke week herhaald zal worden. Deze openingsvlucht is overigens niet de eerste K.L.M.-vlucht naar Tokio. Die vond al ruim twintig jaar geleden plaats, in 1930, toen de Amerikaanse krantenmagnaat en millionnair Van Laer Black de Fokker F 7 B afhuurde en de later verongelukte Geyssendorfer hem na een vlucht, die de aandacht 12. Dat Jimmy zich in zijn op hol geslagen auto erg op zijn gemak voel de, was bepaald niet waar. De vlam men sloegen hem uit en de narigheid stond duidelijk op zijn gezicht te lezen. In zijn wanhoop begon hij aan alle knoppen van zijn dashbord te trekken en te draaien, met het enige resultaat slechts, dat de auto hoe langer hoe meer snelheid scheen te krijgen. Tot over maat van ramp werd de weg hoe lan ger hoe bochtiger en liet zijn claxon, waarop hij krampachtig was blijven drukken, hem ook al in de steek. Grom mend en gierend roste hij langs de weg, zichzelf er over verbazend, dat hij al niet tienmaal tegen een boom was ge knald. De agent van de motorpolitie, Barend Bonnemans, zat zich intussen op zijn ronkende machine ook niet wei nig op te winden. In een tomeloze vaart joeg hij met zijn motor achter Jimmy aan, maar véél terrein winnen deed hij toch niet. „Zoiets onverantwoordelijks heb ik in mijn hele leven nog niet mee gemaakt", bromde hij, zijn gashandle tot het uiterste opendraaiend. van de gehele wereld geboeid hield veilig in Nippon bracht. Niet drie dagen duurde toen de vlucht, doch drie maanden, maar dat kwam omdat Van Laer Black geen haast had, en o.a. op zijn gemak drie weken naar de burgeroorlog in China bleef kijken. Er werden toen niet ze. ven, doch zestien tussenlandingen ge- maakt, maar dat vond voor een deel ook al zijn oorzaak in het feit, dat de Amerikaan overal wou rondneuzen, want die goeie ouwe Fokker van twin tig jaar geleden, kon als het nodig was, twaalf uur in de lucht blijven. DONDERDAG 6 DECEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 KRO, 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed en Litur gische kalender. 7.3Q Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.30 Wa- terstanden. 9.35 Gram.muziek. 10.00 Ge wijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.3012.33 Land- en Tuin- bouwmededelingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Radio Philharmonisch Orkest. 14.00 Gram. muziek. 14.40 Voor de vrouw. 15.10 Piano kwartet. 15.45 Vocaal ensemble. 16.00 Bij bellezing. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.50 Leger des Heils-orkest. 19.05 „Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord". 19.20 Verzoekprogramma. 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.10 Gevarieerd programma. 22.55 Bui tenlands overzicht. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. muziek. HILVERSUM n. 298 m.: 7.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuw». 9.10 Morgenwijding. 9.25 Gram.muziek. 9.30 De Groenteman. 9.35 Gram.muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Amusements muziek. 12.00 Orgel en viool. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land- en Tuinbouw- mededelingen. 12.33 Pianospel. 12.50 Fi nancieel weekoverzicht. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram.muziek. 13.20 Dansmuziek. 13.55 „U kunt het geloven of niet". 14.00 Causerie over Australië. 14.15 Gram.muziek. 14.30 „De zaak Saf- fran", causerie. 14.45 Gram.muziek. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Politie-kapel. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.40 Surinaamse volksmuziek. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Avro-allerlei. 19.10 Amusementsmuziek. 19.40 „Helicon", ru briek van kunst en cultuur. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonisch Orkest. 21.05 „Wat er aan vast zit", klankbeeld. 21.35 Orkestconcert. 22.10 Actualiteiten. 22.15 „Dit is mijn lievelingsmelodie", enquête. 22.45 Voordracht. 28.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 83.30—24.00 Gram- muziek. 5) Toen Mies op een morgen opstond En haar kamer binnen ging, Zag ze daar een kattenstaart, die Zomaar uit haar kleerkast hing. Wat de aard mannetjes dachten Pietje Knoopdrop ging op stap. Ja, gewoon op stap. Hij dacht bij zichzelf: Waar om zal ik altijd netjes in de „Wat brutaal", dacht Miesje woedend, „Lelijk beest, wat doe je hier! Wacht maar hoor, ik zal je krijgen, In katten heb ik geen plezier!" Toen ik vroeger op school zat wilden er minstens 5 van de 10 jongens piloot worden. Niet te verwonde ren hoor!, want het was in de tijd dat. onze, helaas over leden, bekende vliegenier Parmentier met de „Uiver" meedeed aan de Melbourne- race. Het hele land volgde in spanning de wedstrijd en heel Amsterdam liep wer kelijk uit om de bemanning na terugkomst toe te jui chen. Wat van een vlieg tuig wel de meeste indruk op ons maakte was de cock pit. Als je soms eens een foto zag van al die instru menten zag je je in gedach ten al zitten met een prach tige K.L.M.-pet op terwijl de motoren zwaar ronkten en het landschap onder je door gleed. Op het ogenblik zijn de verkeerstoestellen wel twee. driemaal zo groot als de Uiver van voor de oorlop en als je er geen verstand van hebt is de cockpit van vandaag een warwinkel van allerlei meters, klokken, handles, pedalen, knopjes enz. enz. Wel tweehonderd instrumenten zitten er tn de piloot heen. Maar ze we ten er wel uit wijs te wor den! In grote lijnen is de indeling altijd gelijk. Er zijn drie groepen van instrumen ten: le. die betrekking heb ben op de motor b.v. toeren- teller. drukmeters, thermo- tuin blijven spelen? Ik ga het hek door en het bos in! Dit was natuurlijk niet braaf van Pietje vooral om dat hij nog pas 5 jaar was, maar goed, daar loopt hij met zijn handjes eigenwijs op zjjn rug in de richting van het bos. „Waarom kom ik nu pas op dat plannetje?", dacht hij. „Het bos is veel mooier dan het tuintje van Pa en Moe. Hier zijn prachtige bomen, hier groeit veel mos en hier liggen 'grote bergen blade ren waar ik heerlijk in kan rollen!" en meteen begon hij te huppelen en te duike len tussen de bomen door dat het een lieve lust was. Totdathij Ineens door de bladeren heen zakte en onder de grond verdween. Hij tuimelde door een diep gat naar beneden, wel drie meter, en zat even later Boem!! in een donker hol op zijn zitvlak. „Ou", zei Pietje, „dat doet pijn! Wat gemeen om zo'n gat te gra ven. Waar ben ik!" „Je bent op bezoek bij twee aardmannetjes!", hoorde Pietje zeggen. „Maar voort aan moet je even aanklop pen, voordat je zomaar naar binnen komt vallen!" Pietje was nu een beetje aan het donker gewend. Hij zag een klein olielampje branden op een tafeltje waaraan twee Mies nam heel kordaat een vaas op, Smeet die met een mooie boog In de richting van het staartje Waar het ding aan stukken vloog. meters enz.; 2e. Navigatie instrumenten, b.v. snelheids meters, bochtaanwijzers, hoogtemeters, kunstmatig, horizon, kompas enz.; 3e Allerlei instrumenten waar-- op de piloot kan aflezen hoeveel benzine er nog is, ot de remkleppen goed staan, of de wielen zijn ingetrok ken enz. Dan zijn er natuur lijk de stuurknuppels en de voetensturen, de gas-handles en de hefbomen voor het be. dienen van verschillende in strumenten, een radio zend- >n ontvanginrichting en een radar-installatie. Vroeger op school reeds vereerden w;j de vliegers als helden. Le zi1 n het ook. Zij en de K.L.M. lieten en laten de wereld zien hoe een klein land groot kan zjjn. Maar de kat bleef rustig zitten. Toen greep Mies een schilderij. „Pang", ook dat vloog naar de staart toe, Brokken vlogen naar alle zij. mannetjes met lange baar den zaten te eten van, een lekker beukennotenbroodje. „Er zat een gat in de grond!" stamelde Pietje verlegen. „Natuurlijk!" ant woordden de mannetjes. „Iedereen heeft toch een deur in zjjn huis en die deur laten we niet openstaan en daarom leggen we er 's avonds bladeren over heen. Heb je al gegeten?" Pietje vond het best leuke mannetjes en hij ging bij hen aan tafel zitten en at smakelijk mee. „Wat doen jullie hier?" vroeg Pietje onbescheiden. „Wij denken als maar!" legden de aard mannetjes uit. „Wü doen niets anders dan denken en daarom vinden wjj het eigenlijk wel goed, wanneer er iemand op bezoek komt, want dan kunnen wij ten minste vertellen wat wjj denken! Moet je nog een sneetje brood?" „Graag", zei Pietje. „En wat denkt U nu?" „Wij denken!", vervolgden de mannetjes „dat jij Pietje bent en dat jij woont in dat huisje aan de rand van het bos". „Dat is zo", lachte Pietje opgewekt. „Juist", gingen de mannetjes verder. „Wij denken ook dat jouw moeder er niets van weet dat jjj hier bent. Wij weten dus dat jij een ongehoor zaam kereltje bent. Maar dat is nog niet het ergste want jouw moeder loopt je natuurlijk te zoeken. Ze is ongerust want in het bos wonen allerlei dieren en je kon dus net zo goed zijn op gegeten dan dat je hier rus tig met ons zit te babbelen! Moet je nog een stukje beu kennotenbrood??" Pietje had een kleur gekregen „N...nee!", stamelde hij. „Ik geloof dat U goed denkt... moeder is natuurlijk onge rustik ga maar gauw!" De mannetjes hielpen Pietje weer door het gat naar bo ven en toen rende de jongen snel naar huis terug. De twee aardmannetjes lachten in hun baardjes. Toen gin gen ze weer naar beneden om verder te gaan denken Maar de staart bleef onbewogen Liggen uit de kast vandaan. „Hé", sprak Mies, „daar snap ik niets van, Nu zal ik eens kijken gaan!" Domme muis, het was het bontje Van haar nieuwe winterjas! Schilderij en vaas aan brokken, Miesje, dat komt niet te pas! Van L. naar R.: 1. huls- dier. 3. Dier op de boerderij. 6. Kon. Marine (Eng.) (afk.) 8. Meisjesnaam. 9. Vallei. 11. Hok van een dier. 14. Ver voeging van „zijn". 15. Wa ter in Friesland. 16 Meisjes naam. 17. Uitroep. 18. Pa trouille-leider bi) Padvinders (afk.). 20. voorzetsel. 22. Noot. 25. Paard. 26. Gods dienst. 28. Onbekend. 29 Kledingstuk. 30. Indien. Van B. naar ben.: 1. Vo gel. 2. Meisjesnaam. 4. On der andere (afk.). 5. Jon- gensnaam. 7. Lui. 9 Lid woord. 10. Soort onderwijs 12. Gezang. 13. Uil. 18. Trek dier. 19. Wild rund In Zuld- Afrika. 21 Duik. 23. Slede 24. Dominee. 27. Kraal. 28. Nederland. I,

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 4