Geen schokkende gebeurtenissen in laatste ronde van eerste helft Pim. Pam en Pm in Zwiisprlnu Kappie JIMMY BROWN AL AUTORENNER D.W.S., Wageningen, Willem II en V.V.V. zullen de leiding behouden in het Klooster bos UoMqjuw-od «Srs f°T„ïrL ""„o* Jonge dienstplichtige onder-officieren kunnen in beroepsdienst overgaan Tr'*- «SS- 't Gooi brengt bezoek aan lastig Elinkwijk Viermaal de 100 000 RAT noch MUIS Een verbintenis van zes jaar vereist KIESPIJN! -e Het Radioprogramma Ontwerpovereenkomst in Bonn ontvangen Afoomartüferie in V.S. voor gebruik gereed Brand in Toneelzaal te Rotterdam „Blonde Führer" staat alleen in de Bondsdag Hoofdcomnves in A^iMoorn verduisterde gelden AMERIKAANS VLIEGTUIG WORDT VERMIST De defensie-productie in de Verenigde Staten Officierskruis uitgereikt aan Z.K.H. Prins Bernhard GELIGS FEUILLETON £)g Wggen op weg naar Cd.kïï„v,rs,,'ar 14. De agent Barend Bonnemans had moeite niet van woede uit zijn vel te springen, toen hij met gierende rem men vlak voor de wegversperring, die de verkreukelde spoorbomen vormden, zijn motor tot stilstand bracht. „Nou draai ik 'm de gevangenis in!" schreeuw de hij met overslaande stem. „Eerst had Ik 't nog bij een boete van f 25 willen laten, maar dit gedrag loopt de spui gaten uit. Hoe héalt de vent het in z'n hoofd om dwars door een paar spoor bomen heen te rijden. Waar ligt het wrak van zijn auto?" Een vrachtrijder die het gehele tafereel van nabij had aanschouwd, stak zijn hoofd uit zijn cabine, verschoof zijn tabakspruim een beetje om wat duidelijker te kunnen spreken en zei tegen de agent Bonne mans: „Als je een wrak zoekt, meester, moet je hier in de buurt niet wezen. Misschien dat hij een kilometer of tien verderop tegen een boom is gevlogen, maar deze kleine hindernis heeft hij genomen zonder zelfs met zijn ogen te knipperen". „Dus, dus hij is zo maar doodgereden?" vroeg de agent Bonne mans stamelend en naar lucht happend van verbazing, ,,'n Mens kan toch wel 's haast hebben", zei de vrachtrijder, „en wie let 'r dan op 'n paar spoor bomen". UET ZIET er naar uit, dat de laatste serie van de eerste helft van de competitie zonder schokkende gebeurtenissen zal verlopen. De leiders van de vier afdelingen zullen in ieder geval hun posities niet behoeven prijs te geven. DWS komt Zondag tegen het zwakke Velocitas in het veld. Wageningen zal van Zwolse Boys geen last ondervinden. Willem II moet in staat worden geacht met de volle winst bij Bleyerheide vandaan te komen en VW heeft op eigen terrein de gelegenheid zich tegen Maurits van zijn inzinking te herstellen. Maasstad zouden worden gedeeld. Als Feijenoord zijn zelfvertrouwen door de 5—2 nederlaag niet heeft verloren, zul len de Rotterdammers ie thuiswedstrijd tegen ADO winnen. SVV heeft de smaak te pakken gekregen. Voor RBC kunnen wij dan ook niets anders dan een nederlaag in Schiedam voorspellen. Juliana behoeft tegen DHC niet in moeilijkheden te komen. I IMBURGIA, dat door de twee ach tereenvolgende nederlagen van VVV weer uitstekende kampioenskansen heeft gekregen, zal zich door NEC niet ALS wij dus aannemen dat DWS van Velocitas gaat winnen, is het niet geheel onmogelijk dat de Amsterdam mers een punt zullen uitlopen. Hun concurrenten uit het Gooi spelen na melijk een zware uitwedstrijd tegen het altijd lastige Elinkwijk. De Zuile naren zijn zeker in staat 't Gooi een punt af te snoepen. EDO gaat in uc uitwedstrijd tegen Theole een overwin ning tegemoet. Dat kunnen wij van Enschedese Boys niet zeggen. Deze ploeg brengt namelijk een bezoek aan Haarlem, dat de punten vermoedelijk wel thuis zal houden. Go Ahead geven wij in de ontmoeting tegen AGOVV, weinig of geen kans op winst. DLAUW WIT, dat blijkbaar zijn leven D aan het beteren is, gaat in het Olympisch Stadion van Oosterparkers winnen. VSV moet dus in de wedstrijd tegen Enschede oppassen, daar de hoofdstedelingen anders, ten koste van de Velsenaren, een plaats zullen stij gen. In Haarlem wordt een spannende wedstrijd tussen RCH en DOS gespeeld. Het wil ons voorkomen, dat de Haar lemmers de laatste weken minder goed in vorm zijn, zodat het ons niet zou verwonderen als de Domstadbewoners de volle winst gaan behalen. CTNDHOVEN zet zijn opmars naar de kopgroep voort in de wedstrijd tegen Quick. Veel kans dat op het lei dende Willem II kan worden ingelopen, bestaat er echter niet. De Tilburgena- ren zullen zich door Bleyerheide geen strobreed in de weg laten leggen. NAC krijgt het even lastiger. Deze ploeg gaat bij MW op bezoek, zodat het niet vreemd zou zijn als de punten in de laien dwarsbomen. Hermes DVS, even min kansloos, krijgt het in de uitwed strijd tegen Brabantia moeilijker, maar niettemin geloven wij dat de gasten de beste papieren hebben. Emma zal tegen HB? vermoedelijk niet teleurstellen. Sparta zien wij van Chèvremont win nen en Longa en Xerxes konden de punten wel eens gaan delen. De 100.000 is in meerdere plaatsen terecht gekomen. Dat lijkt voor outsi ders vreemder dan het is, want de zaak zit n.1. zo: de staatsloterij werkt met vier gelijke lijsten: a, b, c en d. Iedere trekking omvat dus deze vier parallel lopende lijsten en elke prijs wordt vier maal uitgekeerd, met deze restrictie, dat voor de laatste lijst 14/20 van de prijs wordt uitbetaald. Dit verklaart het feit, dat deze keer de 100.000 o.a. terecht gekomen is in Dordrecht, Hilversum, Purmerend, Hoogezand, en onderdelen van de 100.000 op tiende, halve e.d. loten in andere plaatsen. ontsnapt aan hel onweerstaanbare (Advertentie. Ing. Med.) op U knappen I (Advertentie, Ing. Med.) (Van onze militaire medewerker) Onlangs hel jen wij gemeld dat de lichting 1950 op 1 Februari voor een aanzienlijk deel met groot verlof gaat. Er is echter één categorie, die als zjj wil kan blijven niet alleen, maar zelfs een verbintenis met het Rijk kan slui ten om gedurende zes jaar te dienen bij het beroepspersoneel der Kon. Landmacht of de Luchtmacht. Dat zijn de dienstplichtigen van de lichting 1950, die de effectiev' of titu laire rang bezitten van sergeant (wachtmeester) en de dienstplichtige korporaals, die met succes de opleiding tot sergeant (wachtmeester) hebben gevolgd. Zij kunnen als zij dat willen gedurende zes jaar blijven dienen bij het wapen of het dienstvak, waarbij zij als dienstplichtige werden opgeleid. Deze gelegenheid bestaat echter niet voor het dienstplichtig kader van het dienstvak der Militaire Administratie en bij de Magazijndienst. Zij, die behoren tot de tactische wa pens (infanterie, artillerie, cavalerie) kunnen de verbintenis aangaan in de rang van effectief sergeant of wacht meester. Bij de technische wapens is de toe te kennen rang afhankelijk van de vakbekwaamheid van de betrokken militair. Men kan dan aangesteld wor den als korporaal, korporaal le klas se of sergeant, maar de militairen van de beide eerstgenoemde categorieën zullen in de gelegenheid worden ge steld zich voor een hogere rang te bekwamen, zodat zij op den duur ook de sergeantsrang zullen kunnen be reiken. Gegadigden voor deze verbintenis moeten ongehuwd zijn, niet ouder dan 30 jaar en een schoolkennis bezitten overeenkomend met Mulo A of Am bachtsschool. In bijzondere gevallen kan echter van deze bepalingen ont heffing worden verleend. Gedurende zes jaar zullen deze jon ge dienstplichtigen dus als beroeps onderofficier bij leger of luchtmacht kunnen dienen. Wanneer wij hun ge middelde leeftijd stellen op 21 jaar, dan verdienen zij bruto, als korporaal per maand f 131.als korporaal le klasse f 184.— en als sergeant f 210.—. Rest nog de vraag: wat gaat er met deze onderofficieren gebeuren als we zes jaar verder zijn en hun verbintenis ten einde is? Een deel van hen, en dat zullen natuurlijk de besten zijn, zul len ongetwijfeld in de gelegenheid worden gesteld een nieuwe verbintenis aan te gaan met het Rijk en wel voor onbepaalde tijd. Dat betekent, dat zij dan definitief in het corps beroeps mderofficieren zijn opgekomen. Voor anderen ecljter zal men wel licht geen emplooi meer hebben, want niemand weet hoe over zes jaar de politieke en militaire situatie zal zijn. Er zjjn echter regelingen in de maak om voor ieze categorie de overgang naar de burgermaatschappij zo vlot mogelijk te doen verlopen. Mijnhardc's Kicspijnpocdefs.Doos 47ci (Advertentie. Ing. Med.) ZATERDAG 8 DECEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 KRO 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed en Li turgische kalender. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Gram.muziek. 9.15 Hoog mis. 10.35 Gram.muziek. 10.40 Voor de kleuters. 10.55 Waterstanden. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muziek. 12.00 An gelus. 12.03 Gram.muziek. (12.3012.33 Land- en Tuinbouwmededelingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 „Theo Caston in misdaad en antiek", hoor spel. 14.20 Engelse les. 14.40 Residentie orkest en solist. 15.20 Kroniek van let teren en kunsten. 16.08 Amusements muziek. 16.20 Voor de jeugd. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Jour nalistiek weekoverzicht. 18.25 Lichte mu ziek. 18.45 Buitenlandse correspondenties '9.00 Filmprogramma. 19.20 Parlements- overzicht. 19.30 Philharmonisch Orkest en soliste. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 „Lichtbaken". 20.40 „Steek eens op, heren". 21.00 Geva rieerd programma. 21.53 „Wat zou U doen". 22.00 Amusementsmuziek. 22.30 „Wij luiden de Zondag in!". 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 Radio Philharmonisch Orkest. 23.50—24.00 Gra- mofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO. 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws en weerberichten. 9.12 Gram. muziek. 9.50 Voor de vrouw. 10.00 „Tij delijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continu-bedrijven. 11.35 Fluit en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en Tuin bouwmededelingen. 12.33 Metropole-Or- kest. 13.00 Nieuws. 13.15 „Kleine zonden" hoorspel. 13.30 Dansmuziek. 14.10 Film programma. 14.35 Brabants programma. 15.00 Amusementsmuziek. 15.30 „Van de wieg tot het graf", causerie. 15.45 Gram. muziek. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Radio Philharmonisch Orkest en solist. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Vara- varia. 18.20 Amusemenfsmuziek. 18.40 Regeringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse Defensie". 19.00 Artistieke Staal kaart. 19.30 „Passepartout", causerie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", cau serie. 19.55 „Deze week", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Geva rieerd programma 21.15 Tiroolse muziek. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Roemeense muziek. 22.20 „Onder de pan nen", hoorspel. 22.40 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek. De Duitse luchtvaart De Westelijke Geallieerden hebben de Westduitse regering de ontwerp overeenkomst toegezonden, waarin het do Duitsers zal worden toegestaan een net van luchtlijnen op te richten Zo dra kanselier Adenauer in Duitsland is teruggekeerd, zal hem het ontwerp worden overhandigd. Na bespreking met de Westduitse regering zal de overeenkomst worden ingevoegd in het stelsel van verdragen, dat een ein de "zal maken aan de bezetting van Duitsland. In het feit, dat nu, nog vóór kanselier A-'enauer in zijn land is teruggekeerd, het ontwerp werd rverhandigd, zien waarnemers de aan wijzing. dat de Geallieerden spoed wensen bij de behandeling van de overeenkomsten met Duitsland. De chef-staf van het Amerikaanse leger heeft gisteravond verklaard, dat de V. S. thans over atoomartillerie be schikken. Atoomwapens zouden geen revolutie in de oorlogvoering ter land teweeg brengen, doch de kracht der verdediging zeer vergroten. Het leger maakt a! plannen voor de dag. waarop atoomartillerie en geleide projectielen een deel van de gewone zware artillerie zullen vervangen. De chef-staf weigerde te zeggen wan neer het leger verwacht tactische atoomwapens te hebben. Het wapen is evenwel reeds ontwikkeld, aldus be sloot hij. 13. Het duurde nog een hele tijd, voordat meneer Waffl de arme Pim had uitgegraven, maar eindelijk was het toch zover en kon Pim weer naar zijn kamer terugkeren. Tot zijn grote verbazing zag hij, dat de eetzaal al vol met gasten zat. „Ah, daar hebben we de sneeuwduiker", riep één van de gas ten vrolijk, toen hij Pim met een be dremmeld gezicht langs- zag lopen. Zit U allemaal al te eten?" vroeg Pim. „Ik dacht dat het nog erg vroeg was" „Ja, dat is ook zo, maar we staan hier alle maal vroeg op om zoveel mogelijk te genieten". „Nu allemaal, dat is een beetje veel gezegd", bromde een heer, die ook aan tafel zat. Het was de zelf. de oude heer, die door Pim's gegil in zijn slaap gestoord was en hü had de toepasselijke naam van meneer Knorre- mans. „Kinderen zijn hinderen", voeg. de hij er nog aan toe. terwijl hij Pim heel streng aankeek over zijn brille tje. Pim maakte maar gauw, dat hij weg kwam. Gelukkig ontmoette hij even later een vriendje, dat hem zo- veel mogelijk inlichtte. „En trek je maar niets aan van meneer Knorre- mans hoor", troostte hij. „Die heeft al tijd wat aan te merken". Inventaris goeddeels verloren In de toneelzaal van het St. Francis- cus Liefdewerk, aan de Schiedamse Singel te Rotterdam heeft vannacht een grote brand gewoed. Zoals gewoon lijk waren gisteravond jongens uit de omgeving in de zaal geweest en om elf uur waren ze weer vertrokken. Tegen half twaalf bemerkten omwo nenden plotseling, dat er rook opsteeg uit de toneelzaal, die achter het hoofd gebouw ligt. De mensen in de buurt verkeerden niet weinig in angst, daar het gebouw dicht omringd is door hui zen. Direct werden politie en brand gewaarschuwd, maar toen deze kwam sloegen de vlammen reeds hoog uit het dak. De omwonenden begonnen reeds, have en goed de straat op te slepen, beangst dat het vuur verder om zich heen zou grijpen. De brandweer bestreed het vuur mot vrijwel alle beschikbare materiaal en wist het vuur binnen het uur te be dwingen. Van de inventaris van de filmzaal is alleen een kostbaar projec tietoestel gered. Het hoofdgebouw en de belendende percelen liepen veel wa terschade op. Omtrent de oorzaak tast men ip het duister. Alfred Lorit, de leider van de Beierse wederopbouw-partij, bijgenaamd „De blonde Führer", wegens zijn op die van Hitier gelijkende stijl van spreken, is thans als enige vertegenwoordiger van zijn partij in de Westduitse Bonds dag overgebleven. De zeven andere le den voegden zich bij de parlementaire meerderheid van Bondskanselier Adenauer. De regeringsmeerderheid is hierdoor tot 44 gestegen. De aan hangers van Loritz stemden tevoren meestal tegen de regering. De gemeentepolitie te Apeldoorn heeft gearresteerd de 58-jarige G. H. H hoofdcommies ter secretarie van Ape'- doorn en chef van de afdeling burger- lilke stand, verdacht van verduistering van gemeentegelden Het onderzoek wordt voortgezet: hoe groot het ver duisterde bedrag is, is nog niet bekend. Een Amerikaanse DC-3, die om 19.40 uur te Marignane in Zuid-Frankrijk had moeten landen, was gisteravond laat nog niet aangekomen. Het toestel werd het laatst gesignaleerd om 19.11 uur op ruim zeventig kilometer ten Zuiden van Marignane. Aan alle sche pen is verzocht naar het toestel uit te zien. De Amerikaanse commissie voor de defensie-productie heeft de leiders van de Amerikaanse verdediging eenstem mig geprezen, omdat zij erin slaagden „het juiste midden te vinden tussen militaire gereedheid en een gezonde ftationale economie in een reusachtige zenuwenoorlog". De commissie „weigert zich te laten opschrikken door onbevestigde berich ten, die spreken over falen, om een minimum aan nationale veiligheid te handhaven". Gistermiddag heeft de minister van Oorlog en Marine, ir. Staf. het offi cierskruis uitgereikt aan Z.K.H. prins Bernhard. In een korte toespraak legde de minister de nadruk op hetgeen de prins tijdens de oorlog voor leger en marine heeft gedaan. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië m.s. „Oranje" (24/12)Nieuw- Guinea s.s. „Raki" (20/12); Antillen m.«. „Helicon" (12/12)Suriname m.s. „Po- seidon" (18/12)Australië en Nieuw Zeeland via Engeland (8/12); Canada s.s. „Wild Ranger" (10/12), en s.s. „Averdijk" (12/12). MAQUETTE VAN ZADKINE'S BEELD VOOR ROTTERDAM AANGEBODEN Donderdagmiddag heeft de beeldhou wer Zadkine de Nederlandse ambassa deur te Parijs, baron Van Boetzelaer, een maquette van het voor Rotterdam bestemde heeld „Verwoeste stad" aan geboden. De maquette wordt op het ogenblik in Vit nationale museum voor moderne kunst te Parijs tentoongesteld. DOOR MARIORIE VERNON 109) Ze hadden juist hun ontbijt genut tigd. toen ze voetstapepn hoorden van iemand die de 'herberg binnenkwam „O. goeie morgen mevrouw Lessar klonk een hoge vrouwenstem duide lijk tot hen looi at een prachtig weer! En ik zie dat we gezelschap hebben gekregen, vast een paartje op de huwelijksreis Ik zag dat ze samen 25. Trol de Trooster was intussen de cabine binnengedrongen, waar de stoker en de machinist van de loco motief zich bevonden. Deze twee mannen waren niet weinig verras» door dat onverwachte bezoek! „Het is hier verboden voor passa giers!" zei de machinist. „O, ja?" vroeg Trol met een lijzige stem, terwijl hij zi^n mes pakte en dit op zijn schoenzool ging slijpen. „Maak dat je hier wegkomt, of anders werp ik dit scherpe mesje naar je toe!" De stoker en de machinist keken met uitpuilende ogen van angst naar Trol de Trooster die wreed stond te lachen en maar doorging met slijpen Toen hij vond, dat het mes scherp ge noeg was, slingerde hi) het boven zijn hoofd, waarop de machinist en de stoker als hazen wegholden. „Zo!" zei Trol tevreden. „Nu heb ik het rijk alleen! Ik zal maar beginnen met de wagens af te koppelen, want met zo'n locomotief alleen schiet je gauwer op. Trol voegde de daad bij het woord en even later suisde de lo comotief alleen met een razende snel heid over de rails. Kappie en de maat zagen het ding naderen. „We worden overreden!" gil de de maat. ontbeten toen we van ons morgen wandelingetje terugkeerden, ze zaten in het venster met hun hoofden vlak bij elkaar, en gingen zo in elkaar ->p! Zo snoezig, die jonge liefde vindt u ook niet. Het öntroert me altijd zo!" Pete en Neville keken elkaar ver schrikt aan. „Dat slaat op ons" fluisterde Pe'a tamelijk overbodig, maar er blonk on deugend plezier in haar ogen. „Een paartje op de huwelijksreis jonge liefde „O hemel", kreunde Neville. maai voordat hij nog iets kon zeggen ging de deur open en de eigenares van de stem wandelde binnen. „Neen. maar Peta!" Peta draaide zich vlug om en voelde zich de moed ontzinken Ze vond die stem zo bekend klinken ..O dag mevrouw Soames" Ze SDrak nonchalant en hoopte dat in vredes naam de oudere dame de teleurstelling in haar stem niet zou bespeuren Wa^ een prachtige ochtend, vindt u ook tage?" natUUrlijk meneer Heri door h,„ ontdekking. „m ,JTh ging niets; zelfs zag 7Q mo. !jaar ont' zien was dacht Vet» er tP zichzelf. a *nmmie bij „Hoe maakt u het?" Neville knikte kort en zijn gezicht stond boos en streng. Daar had Je de ellende al! Deze vrouw aan wie hij zich vaag herinner de op het tuinfeest te zijn voorgesteld, was. als hij zich niet vergiste, min stens even erg als mevrouw Chelford. Het had niet ongelukkiger kunnen treffen dat luist zij hen samen moest ontdekken, dat voelde hij Instinctief en hij voorzag al welk sterkgekleurd en opgeschroefd verhaal over het ver blijf van hem en Peta in dit eenzame hotelletje weldra de ronde in Lynford zou doen Soames. een grote zware man. dié zelden Iets zei daar kreeg hij de kans niet toe als zijn vrouw in de buurt was hing aarzelend op de achtergrond rond en had medelijden met het ionge paartje, dat zo op heter daad betrapt was. MÜn man en ,k l0Ren>n hler een naar dagen omdat de schilders op Grangeways bezig zijn" verklaarde mevrouw Soames en ging eindelijk naar haar plaats aan de tafel. „Een vriend van ons vertelde ons dat het "ten hier heel goed was. en we dach ten dat wat rust Ze hield op, maar vervolgde even la'er insinuerend: We hadden nooit gedacht dat we hier mmnnd zouden ontmoeten die we ken* den!" -We zijn op het punt te vertrekken", legde Peta uit en besefte eensklaps oe zwak en onvoldoende deze verkls- !,ng klonk „Onze au'o kreeg gister avond panne, en toen we een heel eind adden gelopen was Ik eenvoudig te moe om nog verder te gaan". (Wc-dt vervolgd'

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 4