Herhalingsoefeningen 1952 in het kader van de SHAPE-manoeuvres Stropers-drama in 't Zand Vordering te Panmoendjon Vijf dieseltreinen op de lijn Alkmaar-Den Helder mt KoM. Be&bek „Arnhem" voor de openingsvlucht Amsterdam-Sydney vertrokken Oost en West zijn het thans op zes punten ongeveer eens fesr-aras- s-ssr ö°°w VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Officieren en onderofficieren komen r onder de wapenen langei Alles draait om de huren Zaterdag 8 Dec. 1951 76e Jaargang No. 11280 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Defensieopbouw gaat geheel naar wens Nog geen beslissing over Uitgeester klok Nieuwe spanning in Suez Priesier filmacteur Bedreigde wachtmeester schoot stroper neer Accoord op drie punten bereikt Inspectie is nog steeds een twistpunt Mansoer Adabi' wil beroep op Privy Council doen MET INGANG VAN MAANDAG 7 JANUARI Dienstregeling wordt niet gewijzigd Zeven-Decemberdi visie Verschilpunten van nie minder betekenis Twee jaar geëist tegen kapper van Een Rijkspostspaarbank verhoogt rente tot 2,4 procent BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK (MUIT MEISTER STAF VERTFIT DE PERS; TARIEVEN; Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15. per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten Minister Staf heeft gisteren op een persconferentie r» enige belangrijke mededeiingen gedaan. Zo heeft h« ver êld dat N^eru'^hT komende Jaar in versneld tempo zal gaan werken aan H ederland het defensie. In verband hiermee zullen de de opbouw van z«n worden gewijzigd. Zjj zullen nu in het kade^van^d^'sHAPp1 e" °P'et den gehouden. Deze wijzigingen zullen oXZ£ eggen. Officieren en onderofficieren zullen voor langere t«d worde» opge roepen. De h.ervoor nod.ge wettelijke maatregelen zijn in voorbereiding Van het Europese naar het Atlanti sche leger was het maar een kleine stap. Dienaangaande deelde de heer Staf mede, dat te Rome de vorderingen zijn besproken, welke de NAVO-lan- den bij de opbouw hunner defensie hebben geboekt. Nederland heeft ge lijke tred gehouden met het opgestelde tijdschema. Men is het verder eens ge worden over de wijze van uitvoering van het gezamenlijke verdedigings schema. Wel zal het plan voor 1952 worden versneld, maar dat voor 1954 mag daardoor niet in gevaar komen. Nederland zal in dat jaar vijf divi sies en de nodige territoriale troepen moeten hebben. We hopen in dat jaar dan een staand gevecht te kunnen voe ren met de mogelijkheid, om tot een mobiel gevecht te komen, aldus de mi nister. Uiteraard is hiervoor materiaal no dig. Het Amerikaanse komt wat traag binnen en dat heeft de indruk gewekt dat de leveringen aan bepaalde voor waarden gebonden zijn. Dat is niet juist, aldus de minister. De vertraging is een gevolg van de strijd in Korea en Indo-China, alsmede van de moei lijkheden, die de Amerikaanse in dustrie bij haar omschakeling op oor- De minister heeft voorts medege deeld, dat minister Stikker ter confe rentie over het Europese leger, welke cp 11 en 12 December in Straatsburg wordt gehouden, voor Nederland een plaats in het beheersorgaan van dit leger en een beperking van het Franse voorstel inzake de budgetregeling zal verlangen. Herv. lidmaten zijn meest tegen verkoop (Van onze correspondent) Over het lot van de drie eeuwen oude Hemony-klok van de Ned. Herv. Kerk te Uitgeest is nog steeds geen beslissing gevallen. Zoals men weet heeft de Al- fred-Universiteit te New-York, die haar als basisklok voor haar carillon be geert, er een zeer ruim bod op gedaan. Negentig lidmaten van de kerkelijke gemeente zijn gisteravond onder lei ding van ds. mr. M. G. Boerlage bijeen geweest, maar zy bleken over het ge heel fel tegen de voorgestelde transac tie gekant te zijn. De kerkelijke auto riteiten adviseerden de verkoop, ook ai, omdat de bouw van een verenigings gebouw mogelijk zou worden. Volgende week valt de beslising, waarbij Monu mentenzorg ook nog een belangrijke stem heeft. Conflict om een aantal hutten dreigt Er dreigen nieuwe moeilijkheden in het gebied van Suez. De Britten willen er een nieuwe weg aanleggen naar hun drinkwaterinstallatie. Hiervoor zal een aantal hutten moeten worden opge ruimd. De Egyptische regering heeft de politie bevolen, zich hiertegen desnoods met geweld te verzetten. Zware regens hebben Donderdag de Nijldelta geteisterd. In Cairo liepen vele huizen vol, op het platteland zijn hon derden boerenhutten verwoest. Een persoon werd gedood en dertig gewond. logsproductie ondervindt. Overigens heeft de Raad der Twaalf Wijzen be zuinigingen voorgesteld op de uitrus ting der divisies, welke zonder be zwaar zullen kunnen worden uitge voerd. Er zal trouwens meer materiaal naar Europa komen, zodra de Ameri kaanse industrie haar aanlooptijd achter de rug heeft. De 44-jarige pater Venanc io Marcos, Spanje's radio-priester, maakte gisteravond zijn debuut als filmacteur in de nieuwe Spaanse film „Cera del Cielo". Hij is de eerste katholieke pries ter, die een hoofdrol in een film speelt. Meer dan 1.000 mensen woon den in de Palacio de la Musica te Madrid de filmpremière bij, waarin pater Marcos de rol van de bisschop van Teruel vertolkt, wiens martelaarschap tijdens de Spaanse burgeroorlog het onder werp van de film vormt. Uit Panmoendjon worden vorderingen gemeld. Men is het er eens geworden over drie van de acht hoofdbeginselen voor toezicht op de naleving van een bestand. Vastgesteld is thans, dat 24 uur na het van kracht worden ener wapenstilstand de vijandelijkheden moe ten worden gestaakt, dat binnen 72 uur daarna de gedemilitariseerde zone door beide partijen ontruimd moet zjjn en dat deze daarna alleen nog door politie mag worden betreden. Verder zijn de lijnen vastgesteld, waarop de legers zich zullen terug trekken, wanneer voor 27 December een wapenstilstand mocht worden be reikt. De bufferzone zal vier kilometer breed worden. Zondagmorgen zullen rie delegaties van beide partijen de kaarten, waarop de bestandslijn en de bufferzone zijn afgetekend, onderteke nen en uitwisselen. Over de kwestie van de inspectie ts men het nog steeds niet eens. Thans is aan de communisten verzocht, zich alleen over het beginsel uit te spreken en de uitspraak over de samenstelling der inspectiegroepen tot later verscho ven. De communisten willen er niet van horen, dat gemengde commissies de aanvoerhavens en -wegen en de vliegvelden zouden moeten inspec teren. Mansur Adabi, die met Bertha Her- togh gehuwd is geweest, heeft het hooggerechtshof te Singapore toestem ming gevraagd, zich tot de Privy Coun cil te wenden, om te protesteren tegen de uitspraak van het Hof, inzake zijn huwelijk. (Van een onzer redacteuren). Gisteren b(j het ochtendgloren heeft zich in de polder aan de Belkmerweg onder 't Zand een stropersdrama vo trokken, waarbij liuwde M. H. uit is gewond. Tijdens een patrouille in de nacht van Donderdag op Vrijdag ontdekten j twee wachtmeesters van de Rijkspoli- Itie omstreeks twee uur, dat er in de I landerijen ohder 't Zand met de licht- jbak werd gestroopt. Na een achtervol- ging, welke bijna drie uur duurde, I slaagden de twee politiemannen erin |twee stropers zo dicht te benaderen, dat zij hen op heterdaad konden betrap- pen bij 'n poging 'n haas te schieten. Op de sommatie te blijven staan, na men beide stropers, de 34-jarige onge huwde M. H. en de 45-jarige eveneens ongehuwde P. V., beiden uit 't Zand, de benen. Een der wachtmeesters loste daarop waarschuwingsschoten. De stropers hielden halt, waarna een van hen de lichtbak op een der wachtmeester richtte en de andere zijn geweer in aanslag bracht. De wachtmeester, die het geweer op zich gericht zag, schoot daarop in de richting van het licht, met het ge volg, dat M. H. werd getroffen. De man werd naar een naburige boerderij gedragen en vervolgens naar het St. Lidwina-ziekenhuis in Den Helder overgebracht. Vandaar is hij gisteren naar Amsterdam vervoerd om een operatie in de rug te ondergaan. De tweede stroper, P. V., had van de verwarring gebruik gemaakt om te verdwijnen! Hij kon echter worden achterhaald. Tegen hem is proces-ver baal opgemaakt. If ■<f:- (Van een onzer redacteuren Met ingang van Maandag 7 Januari 1952 zal de treinverbinding Alkmaar Den Helder vijf maal per dag in beide richtingen met Dieseltreinen worden onderhouden. De overige diensten »>p deze ljjn zullen vooralsnog met stoom treinen worden gereden. Deze verblij dende tijding heeft voorlopig nog geen snellere verbinding tot gevolg. De rij tijden blijven, zoals zij in de huidige dienstregeling zijn aangegeven. Dat de grotere snelheid van het mo derne materieel niet tot haar recht kan komen, vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat vanaf Heerhugo- Vier maal is luchtrecht Burgemeester van München begroette Cohstellation De KLBI-Constellation „Arnhem", is gisteravond van Schiphol vertrokken voor de openingsvlucht op de nieuwe lijn Amsterdam-Sydney. Gezagvoerder is de heer Sluyter. Het vertrek had een plc. ntig karakter. Onder meer was de ambassadeur van Australië, de heer Stirling, aanwezig. De „Arnhem" heeft verschillende ge- •chcnken aan boord, o.a. van de Oos - groep der KLM voor de burgemeester van Albury, in welke stad de „Uiver in 1934 zijn noodlanding maakte. Muenchen begroette de burgemees er de inzittenden van de „Arnhem P het vliegveld van Sydney wacht de Arnhem een verwelkoming door de Ne derlandse consul-generaal, jhr. mr. van Swinderen, voor wie het de vierde eer lUeeA^-cM Verwachting tot hedenavond Veel bewolking, maar slechts hier en daar enige lichte regen. krachtig of hard toenemen Zuidwestelijke wind. Iets hoger< middagtemperaturen. ZONDAG: Zon op 8.35. onde 16.29. Maan op 13 59, onder 4.Z» MAANDAG: Zon op 8.36. onde 16.29, Maan op 14.16, onder J is dat hij - uiteraard de vorige drie keren op andere plaatsen de eerste KLM-machine, die een nieuwe lijn vloog, -nag begroeten. Vier keer is luchtrecht De KLM-machine „Utrecht is Don derdagavond 22.58 (Ned. tijd) in Tokio aangekomen. Ook dit was een ope ningsvlucht. waard tot Den Helder slechts enkel spoor ligt, dat de dienst voor de helft met Dieseltreinen en voor de andere helft met stoomtraetie zal worden on derhouden en beide treinen op ver schillende stations op elkander moeten wachten. De wagenvoerders krijgen dan ook de order de snelheid tot die van de stoom treinen te beperken. Het fraaie Dieselmaterieel, dat op 't baanvak zal worden ingezet en met in tense vreugde wordt begroet, is afkom stig van onlangs geëlectrificeerde lij nen elders in het land. Op de volgende tijdstippen zullen de Diesels uit Den Helder vertrekken: 6.15 u., 9.15 u., 15.10 u., 17.45 uur en 21.10 uur. De vertrektijden van de Diesel treinen uit Alkmaar worden: 5.20; 7.19; 13.13; 16.13 en 19.13. Op Zaterdag, Zondag en Maandag zullen geen Dieseltreinen rijden. Eerste nieuwe divisie: De eerste nieuwe Nederlandse divisie, die dit jaar zal worden gevormd, zal wederom de naam „Zeven December- divisie" dragen; zij volgt daarmee .1e eenheid van deze naam, die in Indone sië gelegerd is geweest, op. Dit heeft generaal-majoor H. J. J. W. Duerst Britt, oud-commandant dezer divisie, gistermorgen tijdens de herdenking van haar gesneuvelden bij het monu ment op de Dam te Amsterdam mede gedeeld. -ifpsii 'li* r -V h.M. de Koningin ontving Vrijdagmiddag op paleis Soestdijk een deputaue van de veilingvereniging „De Tuinbouw" uit Grootebroek. De voorzitter, A J. de Boer, overhandigde H.M. een grote mand met tuinbouwproducten. Nervo over ontwapeningsvoorstellen De voorzitter der V.N. Nervo, heeft de voorstellen van Oost en West ter vermindering der bewapening bestu deerd en is tot de conclusie gekomen, dat deze op een zestal punten niet al te ver uiteenlopen. Op andere zijn zjj echter hopeloos verdeeld. Beide partij en zijn bv. voor verbod van de atoom bom, voor een wapentelling, voor con- tröle op de aldus verkregen gegevens, voor een garantiestelsel voor de uitvoe- dat geeft bureau me gaarne toe. Dezer dagen hebben alle Sowjetrussen zich verlus tigd aan een bloed- en jllllllHlilllllllllllllilllllliHIIHIIIIHIIIIIIIIHIHI zandverhaal, vsarin werd gezegd, dat in Amsterdam card een ontsnapte gevangene, die in t;„nrïni7pnden communisten gedemon- Worcester (U.S.A.) op een deur klop- streerd hebben voor de vrede. Ze wer- rion door de politie beschoten. We hebben er niets van gehoord, maar nu schijnt men in Amsterdam zulke dm- frpn binnenskamers te doen. |r"tSe ministerie van Voedselvoorzie ning doet ook het nodige aan reclam In op een naakte baby heerlijk aan een «las van die drank zat te likken. hoofd heeft moet niet in dezoni gaan staan. Dat ervoer meneer Albert R Stropen is stroppen, Theodoor. te en om een sigaret vroeg. Hij ging terstond in de ijzers, want hij had toe vallig bij de gevangenisdirecteur aan geklopt. O De vrouw-van-de-maand woont in Zuid-Afrika, vrienden. Het is mevrouw Siena October, de dochter van een meneer, die heet Januari. Ze was getrouwd met de heer Juli Sep tember en toen deze man overleed ver bond ze zich in de echt met meneer August September, een broer van die andere maandman. O In West-Duits land is enige tijd geleden een vluchte lingen-vereniging ontstaan, die in een manifest heeft gezegd, dat ze niet staat aan de rechterkant, niet aan de linker kant en ook niet op het midden van de weg. Ideale heren in het verkeer, denkt Theodoor. Een mevrouw in Chicago heeft de dag, die volgde op de dag van haar huwelijk, echtscheiding aangevraagd. Haar echtgenoot was na melijk tijdens de bruidsnacht naar een worstelwedstrijd gaan kijken, 't Zou een Zeeuw kunnen zijn: Luctor et Emergo. de 34 jarige onge- TJET is nu bijkans een jaar geleden, dat 't Zand zeer ernstig onze huren met 15 procent de hoogte zijn ingegaan. Dat was toen een hele stap voor onze regering, omdat de kosten van levensonderhoud zouden stijgen, hetgeen weer eisen tot loons verhoging met zich meebracht. Die 15 pet. was echter een compro mis: de huiseigenaren wilden veel méér hebben, doch de regering durfde de kosten van levensonderhoud niet te zeer omhoog te jagen. Het ligt voor de hand, dat de eigenaren met die voor hen te geringe verhoging dan ook niet tevreden zouden zijn; steeds luider klinkt thans hun eis, dat er andermaal een verhoging van de huren moet wor den toegestaan. De regering, hoewel zich bewust van de rechtvaardigheid van die eisen, waagt de sprong niet. Vooral als zij naar die fatale kosten van levenson derhoud kijkt. Stond het indexcijfer op 15 December 1950 op 113, dan blijkt op 15 October 1951 dit cijfer al tot 121 te zijn geklommen, hetgeen dus bete kent dat het leven momenteel ca. 20 pet. duurder is dan in 1949. In het voorjaar is in overeenstem ming met de vakbonden een consump tiebeperking aanvaard van 5 pet.: da prijzen zijn dus gestegen, maar de lo nen zijn niet mee omhoog gegaan. De laatste maanden zijn de kosten van levensonderhoud gelukkig min of meer stabiel gebleven, hetgeen ook verklaart, dat er op sociaal terrein zoveel rust heerst. Maar toch. wij zien het er van ko men, dat in de loop van 1952 de huren I verder zullen stijgen om de doodeen- voudige reden, dat de volkshuisvesting i anders helemaal in het moeras zou ko- i nen. Wel lezen wij steeds in de krant, ^at er hier woningen gereed zijn ge komen en dat er daar weer een blok is aanbesteed, doch al die aantallen zijn nog steeds onvoldoende om de nood te lenigen. Men schermt nu vaak met het be grip kapitaalschaarste. De gemeente besturen bedenken tal van methoden om via aantrekkelijke leningen kapi taal aan te trekken en dit lukt hun ook wel. Doch hiermede zijn wij er niet. Er is heus wel kapitaal in ons land mits de voorwaarden maar gunstig zijn; er is ook materiaal, om van de bouwvakarbeiders maar niet te spreken. Doch waar het aan mangelt, dat is dat het bouwen van woningen niet rendabel is. M.a.w., hij die huizen wil bouwen kan geld, materiaal en arbei ders krijgen, doch de totale kosten zijn zó hoog, dat, gegeven de huidige hu ren, er geen redelijke opbrengst wordt verkregen. Zelfs al houden wij reke ning met het feit, dat voor nieuw gebouwde woningen de huren geen 15 pet. doch 45 pet. boven het peil van 1940 mogen liggen. Het gevolg is dan ook, dat de parti culiere bouwondernemer zich groten deels afzijdig houdt en dat de woning bouw momenteel zo goed als geheel met overheidsgelden gefinancierd wordt. En de stroppen uit hoofde van een niet-sluitende exploitatie moeten dus ook door de overheid gedragen worden. Er is uiteraard een onverbrekelijk verband tussen de huren van oude en nieuwe woningen. Het zou hoogst on billijk zijn, dat voor nieuwe woningen de huren aanzienlijk zouden stijgen om een rendabele exploitatie mogelijk te maken, terwijl zij, die het geluk heb ben in een oude woning te zitten, bui ten schot blijven. Als er dus gepleit wordt voor een verdere stijging van de huren, dan zijn er bijgevolg twee motieven. In de eer ste plaats het feit, dat er geen kloof mag komen tussen de huren van oude en nieuwe woningen en dat wil de volkshuisvesting niet nog verder in gevaar komenrendabele exploitatie mogelijk moet zijn, hetgeen alleen kan als de huren stijgen. Doch ook de eigenaren van de oude woningen komen er steeds moeilijker voor te staan. Hun onderhoudskosten stijgen vooral de rekeningen van de timmerman, schilder en loodgieter doch bovendien werkt de stijgende rentevoet door op de hypotheekrente, welke thans ca. 5 pet. bedraagt. Hoe geringer de netto opbrengst voor de eigenaar wordt, des te minder lust zal hij hebben zijn percelen te onderhou den en des te meer komt het peil van de woningen in gevaar. Wij staan hier voor een enorm pro bleem. Enerzijds zal huurverhoging de kosten van levensonderhoud opdrijven, anderzijds zal het nalaten hiervan het woningvraagstuk geen stap dichter tot oplossing brengen. Als dit laatste het zwaarst weegt, dan zal de consequen tie zijn een verhoging der huren Tot nu toe heeft de regering gehoopt, dat kostenverlagingen in de bouw automa tisch voor een oplossing zouden zor gen. Het ziet er naar uit, dat deze hoop ijdei is en dat zij eens de Gordiaanse knoop zal moeten doorhakken. ring van 't ontwapeningsprogram, voor een ontwapeningsconferentie en voor instelling van een ontwapeningscom missie. De Russen stellen echter de eis, dat de atoomwapenen onmiddellijk moeten worden verboden en dat daarna pas valt te denken over een controlestelsel voor de ontwapening. Bovendien mag een wapentelling naar hun mening pas worden gehouden, wanneer de vijf grote mogendheden hebben besloten, hun bewapening met een derde te ver minderen. De commissie van vier, welke zich onder Nervo's leiding met de voorstel len heeft beziggehouden, overweegt thans, of zijn samenvatting de basis zal worden voor haar rapport aan de politieke commissie. Voor de rechtbank te Assen is twee jaar gevangenisstraf geëist tegen de kapper van Een. Deze, thans in Ant werpen vertoevende man, is korteling veroordeeld tot betaling van een on dersteuning van vijftig gulden pe week aan zijn gezin. Hij heeft tot dus verre nog geen cent betaald. De Rijkspostspaarbank zal per 1 Ja nuari de rentevergoeding verhogen tot 2,4 procent 's jaars. Tot het einde van deze maand is de rentevergoeding nog 2,28 procent.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1