Z.-Afrika trekt zijn delegatie terug In zijn ambtsperiode werden 196.000 woningen gebouwd Tot de behandeling van klacht tegen beheerschapscommissie Begrijpelijke mislukking Ministers bijeen in Straatsburg Nieuwe commissie hoopgevend VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN De Unie be'edigd V.N. accepteert noordelijk voorstel Engeland bereid over nieuw verdrag met Egypte te onderhandelen Gratie voor Kotal'a Meer dan drie ton voor Italië Donderdag 13 Dec. 1931 76e Jaargang No. 11284 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Nieuw probleem voorde Assemblée der VN UleebbeAicPu De kwestie Z -W. Afrika Inspectie achter linies door neutrale waarnemers Weer een slachtoffer van onbewaakte overweg Minister In 't Veld over zijn beleid: Dit jaar wordt de 55.000 overschreden H uur mag een van loon zevende vergen DE minister wees er op, dat hij had gestreefd naar een regelmatige pro ductie na 1953 van 55.000 woningen per jaar. Dit streefcijfer was echter reeds in 1951 bereikt. De minister verwachtte, dat in 19601961 eenzelfde gemiddelde woningbezetting zou zijn bereikt als in 1938, namelijk 4.11 per woning, hetgeen overigens nog niet het einde van het woningtekort zou betekenen. Geleide lijk zou ook meer aan krotopruiming moeten worden gedaan. Wysiinski in de Politieke Commissie Pleidooi voor verbod van Egyptische ambassadeur nog op zijn post Soester konijnendoder nog steeds niet gevonden de atoombom De eerste Amerikaanse wapens bij ons leger HAAGSE OME JAN ALS FIETSENBEWAARDER Wapenen uit s s. Blitar in beslag genomen Irian bij Neder'and is een Australisch belang Broodprijs niet omhoog BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK IIEIMSE (IIIR l W TARIEVEN; Advertenties: 16 ct p. m-W- Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten pE ZUIDAFRIKAANSE regering heeft besloten haar delegatie in de algemene vergadering van de Verenigde Naties terug te trekken. Dit besluit blijft van kracht zo lang de klacht van Zuld-Afrika tegen het optreden van de beheer schapscommissie inzake het vraagstuk van het beheer over Zuid-Wcst-Afrika niet op bevredigende wijze is behandeld. Dit werd gisteravond in een te Kaap stad uitgegeven officiële verklaring medegedeeld. Het hoofd van de Zuidafrikaan- se delegatie, dr. Doenges, minister van binnenlandse zaken, is naar Kaapstad terug geroepen voor het uitbrengen van een mondeling rapport en voor verder overleg. JAE Zuidafrikaanse premier, dr. Malan heeft gisteravond verklaard, dat zelfs voor het opbrengen van de kwes- tie-Zuid-West-Afrika, de Unie smade lijk behandeld en beledigd was. „In strijd met het handvest der Verenigde Naties en de procedureregels is over ons hoofd heen contact gemaakt met personen uit Zuid-West-Afrika en Mi- chael Scott. een algemeen bekend vij andig en fanatiek buitenlander, die een agitator is". Rocken, volgens hst verdrag van Versailles toegekend, waren geschon den en de organisatie der Verenigde Naties had zich aan agressie tegenover Zuid-Afrika schuldig gemaakt. „Naar aanleiding van het antwoord van de voorzitter der algemene verga dering, waarin deze aan Dr. Doenges beroep weigert, nemen wij aan, dat de algemene vergadering zich stilzwijgend met het optreden der commissie ver enigt. De taak rust nu op haar het te gendeel te bewijzen mocht zij de neiging daartoe hebben en de gelegen heid bieden onze klacht te behande len", aldus Malan. TIEN dagen hebben de vertegenwoor digers der Grcte Vier er voor nodig gehad, het ontwapeningsvraagstuk in een nieuwe commissie te begraven. Het zal niet de eerste commissie der Ver enigde Naties zijn, die zich met de be perking van en de contröle op de bewa pening zal bezighouden. Er waren er al twee: een voor de atoom-, de andere voor de conventionele wapens. Na maanden en jaren vruchteloos debat teren tussen Oost en West werden ze ontbonden, omdat de Westelijke verte genwoordigers terecht meenden, dat men zijn tijd beter kon besteden. Zozeer waren deze commissies reeds buiten de belangstelling der openbaarheid komen te liggen, dat haar begrafenis vrijwel onopgemerkt bleef. Er is weinig reden, de nieuw te vormen commissie een éclatanter succes te voorspellen. Behalve voor de onverbeterlijke op timisten kan het povere resultaat van het overleg der Grote Vier voor nie mand als een verrassing zijn gekomen. Ontwapening immers is geen op zich zelf staand probleem. De vraag naar haar uitvoerbaarheid is niet los te ma ken van de actuele politieke situatie. Zolang Oost en West er niet in slagen het verbroken evenwicht in de wereld te herstellen, dat wil zeggen: zolang Stalin volhardt in zijn machtspolitiek en het Westen terecht weigert een door deze machtspolitiek gedicteerd „ac- coord" te aanvaarden, heeft de ontwa pening geen enkele kans. Want beide partijen moeten zo, ieder voor zich, wel blijven streven naar h n oplossing der bestaande vraagstukken en daar voor hebben zij militaire macht nodig. Het „vergelijk", waarnaar de Russen streven, is er een van een geneutrali seerd Duitsland en Japan. Dat zou hun, met of zonder ontwapening, op den duur van de hegemonie in Europa en het Verre Oosten verzekeren. Aan een der gelijke „vrede", die geen vrede zou zijn kan het Westen niet medewerken. De Westelijke doelstellingen zijn niet zo precies te omschrijven. Minimaal voorzien zij ongetwijfeld in een sterK Duitsland en Japan, met 't Westen ver bonden, als tegenwicht tegen de com munistische macht. Maximaal, zo kan men zich voorstellen, moeten zij de be vrijding der satellietstaten en een zeker herstel van de Westelijke invloed in China omvatten. Een vergel\ik, met andere dan mid delen van oorlog bereikt, zal ergens moeten liggen, tussen de Westelijke en Oostelijke maximale verlangens in. Het zal zeker niet tot stand kunnen komen dan na lange, moeizame onderhande lingen, waarbij aan beide zijden het uiterste aan staatsmanskunst zal moeten worden gepresteerd. De tiid daarvoor is echter nog niet rijn, omdat Moskou er nog steeds niet geheel van overtuigd schijnt te zijn, dat het Westen de kracht zal kunnen op brengen. die nodig is om de Russische .-mi-aties permanent te weerstaan. In K^et bijzonder de Amerikanen zien daar om ook weinig in direct overleg met. het Kremlin op dit ogenblik. Zij willen •wachten tot 1954. wanneer hun bewa pening het hoogtepunt zal hebben be reikt. Dan zullen de Russen zich waar schijnlijk redelijker tonen, aldus menen zij. Men moet deze hoop, indien men nog hopen wil, wel met hen delen. Maar ook wanneer zij gefundeerd blijkt, zal aan ontwapening toch pas daarna kun nen worden gedacht. Verwachting tot Donderdagavond: Aanvankelijk lichte tot matige vorst en op vele plaatsen mist. In de middag enkele verspreide op klaringen en temperaturen op lopend tot iets boven het vries punt. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuid-Oost. VRIJDAG: zon op 8.39. onder 15.54, onder 9.20. ir maan op vroegere kolonie van Duits land, Zuid-West-Afrika, heeft nog steeds de status van mandaat gebied. Zuid-Afrika, dat sinds 1920 de mandaatmogendheid is, deelde in 1947 de Verenigde Na ties mede, dat het van plan was Zuid-West-Afrika in te lijven. De algemene vergadering verzette zich echter hiertegen. Een resolu tie in de beheerschapscommissie van de huidige algemene verga dering ingediend door acht mo gendheden, verzoekt Zuid-Afrika thans de onderhandelingen over het betwiste gebied met de Ver enigde Naties te hervatten. „Zuidwest-Afrika is geen gebied on der beheer en derhalve kunnen wij niets aanvaarden wat hierop neerkomt of wat in strijd is met het recht, dat ons bij verdrag gegeven werd om Zuid west-Afrika te besturen als een inte grerend deel van de Unie", aldus ver klaarde dr. Malan. Hij voegde er aan toe, dat het besluit van Zuid-Afrika, „zich ten minste voor deze zitting" afzijdig te houden van de werkzaamheden van de V.N., niet het uittreden van Zuid-Afrika uit de or ganisatie der V.N. betekende. Londen afzijdig Een Britse regeringsfunctionaris heeft te Londen verklaard, dat het niet aannemelijk is, dat Engeland op enigerlei wijze tussen beide zal komen. Zuid-Afrika was een onafhankelijk lid van het gemenebest en had het reent de eerder vermelde stap te doen. Het betrof hier een Zuidafrikaans vraag stuk. De onderhandelaars der verbondenen hebben gisteren op de wapenstilstands besprekingen te Panmoendjon inge stemd met het noordelijke voorstel voor inspectie achter de linies door neutrale waarnemers, na het sluiten van een wapenstilstandsoverecnkomst. De waarnemers zouden echter onder een militaire wapenstilstandscommissie moeten staan. De verbondenen stemmen er thans tevens mee in. de troepen van de ten noorden van de bestandslinie gelegen eilanden terug te trekken. Er is een nieuw voorstel voor 'n wapenstilstands overeenkomst door hen ingediend, dat de 'noordelijken in zijn geheel dienen te aanvaarden of te verwerpen. Op de onbewaakte overweg onder Hekendorp bij Gouda is een Goudse sc' illeboer met zijn hittewagen door een trein uit Utrecht gegrepen en op slag gedood. Het. wagentje werd ver splinterd, het paard bleef ongedeerd. „IN de vier jaar van mijn bewind zijn aan nieuwbouw tot stand gekomen 1SO.OOO woningen, aan dupiexbouw 10.500 en door de premieregeling voor woning splitsing nog 5500, zodat de voorraad was vermeerderd met 196.000 eenheden" aldus betoogde de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr dr. J. In 't Veld, gisteravond in de Tweede Kamer, waar hij het door hem gevoerde beleid tegen heftige critiek verdedigde. Verder zei hij, dat er nog maar 4000 woningen behoefden gereed te komen om voor 1951 boven de 55.000 te komen. Minister In 't Veld betreurde het. dat De Gasperi, Adenauer en Schuman tijdens een pauze in de belangrijke besprekingen die tussen de vier ministers van Buitenlandse Zaken in Straatsburg gevoerd worden. Naar in diplomatieke kringen te Lon den verluidt heeft de Britse minister van buitenlandse zaken, Ede», de Egyptische ambassadeur, Abdoel Fattah Amr. Pasja, medegedeeld, dat, hoewel Engeland het afbreken van het Brits- Egyptische verdrag van 1936 niet goed keurt, het bereid is over een geheel nieuw verdrag te onderhandelen, waar bij men rekening zou houden met Egyptische eisen. In genoemde kringen acht men het mogelijk, dat bovenstaande mededeling de officiële terugroeping van de Egyp tische ambassadeur heeft tegengehou den. Gisteravond had men noch op de Egyptische ambassade noch op het Ondanks nachtelijke speurtochten is de politie in de gemeente Soest er nog niet in geslaagd de hond te vangen, die in enkele weken negentig konijnen in hun hokken heeft doodgebeten. B. en W. van Soest hebben in een oproep de bevolking thans om medewerking ge vraagd en verzocht het signalement van elke hond, die als eventuele dader in aanmerking komt, aan de politie op te geven. Britse ministerie van buitenlandse za ken een officieel bericht omtrent deze zaak ontvangen. Men acht het mogelijk dat de Egyptische regering een „bijbe doeling" heeft. Tussen Egypte en Indonesië zijn besprekingen gaande over de erken ning van koning Faroek als koning van Egypte en de Soedan. IN de politieke commissie der V.N heeft de Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken, VVysjinski, net instellen van een ontwapeningscom missie een bemoedigend teken ge noemd en hoopgevend voor het moge lijk verkrijgen van nog uitgebreider overeenkomsten. .Wysjinski pleitte voor het onmiddel lijk en onvoorwaardelijk verbieden van de atoombom en het tegelijkertijd instellen van een controlerend li chaam. Volgens Wysjinski komt het westelijke voorstel tot geleidelijke ont wapening neer op het uitstellen van het verbod van atoomwapens „tot een nooit aanbrekend tijdstip". De Rus merkte op, dat de atoombom nog niet bij militaire acties is gebruikt, hoewei geen conventie het verbiedt. „De vraag, wat zal gebeuren met degenen die van een dergelijk wapen gebruik maken, is blijkbaar nog een overwe ging, die doet terugschrikken", aldus Wysjinski. De Franse afgevaardigde Jules Moch Eerste gevechtsgroep voor Europese strijdmacht In de loop van de komende weken zullen de Nederlandse troepen, welke deel uitmaken van de 31ste regiments gevechtsgroep, geleidelijk worden uit gerust met de Amerikaanse wapenen, welke overeenkomstig de NAVO-ac- coorden aan Nederland zijn toegezegd. De gevechtsgroep zal dan ais eerste Nederlandse bijdrage tot het Atlanti sche leger aan generaal Eisenhower worden gepresenteerd. Ze telt zeven duizend man en heeft deze zomer deel genomen aan de oefening Counter- thrust. Wanneer deze groep op 1 Februari met groot verlof gaat, zal zij althans een globale kennis van de nieuwe wa penen hebben. Deze zal in herhalings oefeningen in September 1952 worden aangevuld In de eerste helft van Janu ari zal in Overijsel nog een winter- oefening van tien dagen worden ge houden. Aldus de Volkskrant. zag in het besluit tot vorming van een nieuwe ontwapeningscommissie een reden tot gematigd optimisme. De voorzitter der politieke commis sie sloot daartoe de middagvergade ring, daar zich geen sprekers meer hadden aangemeld. De commissie komt vandaag weer bijeen. (Van onze Haagse redacteur) J7VE1VALS in andere plaatsen geven ook talrijke bewoners van de Hof stad er de voorkeur aan zich des win ters per tram of te voet te verplaatsen en hun fiets aan kant te zetten. Thuis hebben zij lang niet altijd de gelegenheid om hun karretje op te ber gen. In de zomermaanden maken zij gebruik van fietsenstallingen in hun buurt. Zij betalen daarvoor f 1,25 in de maand. Zij vinden dat echter zon de- geld en hebben er wat op gevonden. Zij zijn namelijk naar de Bank van Lening gestapt en hebben er hun fiets beleend. Als er bijvoorbeeld f 100 voor gekregen hebben, betalen zy deze f 100 in het voorjaar terug, waardoor zij weer in het bezit van hun stalen ros komen. Voor bewaarloon moeten zij aar. .Ome Jan" twintig cent per maan-t betalen. Dat is aanzienlijk minder dan bij de gewone fietsenstallingen. Ome Jan zit nu al met 600 rijwielen en heeft aan burgemeester en wethouders ge vraagd hem uit de nood te helpen door het bewaarloon te verhogen. In de Duivendrechtse Polder, waar een tot nu toe onbekend dier (men denkt een wilde hondreeds een waar bloedbad heeft aangericht onder de scha pen, heeft de Rijkspolitie in samenwerking met de boeren een nachtelijke klopjacht ingezet, die echter nog niet tot het gewenste resultaa1 heeft mogen leiden. Bjj wijze vai gratie is de aan J. J. Kotaila de beruchte beul van Amersfoort opgelegde doodstraf ver anderd in levenslange gevangenisstraf. De gratieverlening is uitsluitend ge grond op de omstandigheid, dat twee na de einduitspraak van de Bijzondere Raad van Cassatie uitgebrachte psy chiatrische rapporten, conclueerden tot verminderde toerekeningsvatbaarheid, resp. tot een zodanige ziekelijke stoor nis zijner geestvermogens, dat de hem ten laste gelegde en gepleegde feiten in het algemeen slechts in verminderde mate kunnen worden toegerekend. Op deze grond is, ondanks de onmenselijk heid der gepleegde feiten, de tenuit voerlegging van de zwaarste straf niet langer verantwoord voorgekomen. Kotaila is van 1943 tot 1945 onder commandant van het concentratiekamp te Amersfoort geweest. Hij heeft zich daar aan mishandeling van gevangenen schuldig gemaakt en onder meer hon derd personen neergeschoten. Incident in Priok Zending voor Nieuw-Guinea De Indonesische autoriteiten hebben Dinsdag in Tandjong Priok een hoe veelheid wapenen van boord van het Nederlandse schip Blitar gehaald. Deze waren niet voor Indonesië bestemd, doch onderweg naar Nieuw Guinea. xn Priok was een zending voor de Indo nesische autoriteiten gelost. In Djakarta beroept men er zich op, dat voor het vervoer van de tn nes»ag genomen wapenen geen vergunning aan Indonesië was gevraagd. de begroting voor 1952 aanvankelijk slechts 40.000 woningen kon bevatten, doch er was inmiddels een geleidelijke verbetering ingetreden. Het was best mogelijk, dat men in 1952 tot 50.000 wo ningen zou komen. QPREKER was niet bevreesd, dat d» werkloosheid in de bouwvakken een ontstellende omvang zou aannemen. Het niveau der bouwactiviteit ligt even hoog als in 1949. Het aantal bouwvak arbeiders is de laatste tijd belangrijk toegenomen: in 1950 waren er 103.000 in 1951 112.000, een stijging dus van 9000. Voorts verwachtte de minister, dat door de premieleningen meer dan de benodigde 100.000 000.— zouden bin nenkomen, terwijl hij ook uit andera bronnen dacht te kunnen putten. Onge twijfeld zou de kapitaalvoorziening in de komende jaren nog vele zorgen ba ren, maar toch vroeg spreker zich af, of hier wel van een ernstig chronisch tekort moest worden gesproken. HUURVERHOGING zou volgens de minister de gehele loon- en prijs politiek overhoop halen en talrijke moeilijkheden zouden hiervan het ge volg zijn. Sprekers voornaamste be zwaar tegen een huur, gebaseerd op de huidige bouwkosten, is dat deze bouw kosten niet gehandhaafd zullen blijven. Naar de mening van de minister zon binnen niet te lange termijn het huur- peii moeten worden opgetrokken tot 145 a 150 procent van het vooroorlogse. Een arbeiderswoning, die viif gulden per weck kost, zal dan gemiddeld op 7.50 komen, een zevende van het geir.'tJdcl- de Joon, hetgeen spreker redelijk achtte. Blijkens een mededeling van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis is het bedrag van drie ton, dat men wilde inzamelen ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood in Noord-Italie ruimschoots overschreden. Gisteren is n.1. de opbrengst van f 325.764 geboekt. De Australische minister van bur gerluchtvaart, Hubert L. Anthonv, heeft gisteren verklaard, dat het voor Australië van veel belang was, dat Ne derland westelijk Nieuw-Guinea »o behouden. Hü zei dit op een receptie van de burgemeester van Sydney, (er gelegenheid van de eerste vlucht van de KLM tussen Australië en Neder land. De minister zeide, dat de Nederlan ders de enige blanke buren van Australië in het noorden waren. De Australiërs waren geneigd te vergeten, wat zij Nederland verschuldigd waren voor zijn strijd tegen Japan. De Nederlanders onderschepten de Japan se vloot en verloren al hun schepen ap twee torpedobootjagers na, zo zei mi nister Anthony. Mee/ zou goedkoper worden Naar de Tel. verneemt, zou de rege ring genegen zijn, de prijs van brood- bloem en meel te verlagen. Dit zou be tekenen. dat de prijs van het volks brood voor de Nedei landse huisvrouw niet zal worden verhoogd en dat de kosten van de bakkers die een prijs verhoging van 1 cent pei brood eisen worden verlaagd. „Verschrikkelijke sneeuwman" blijkt aap te zijn ^ESKUNDIGEN van t „Naturai History Museum" te Londen zijn tot de conclusie gekomen, dat de „verschrikkelijke sneeuwman", de legendarische bewaker van de Himalaya-toppen, een aap is. De voetafdrukken, die onlangs door de Britse bergbeklimmer Eric Shipton zijn gefotografeerd, ko men volgens de deskundigen overeen met die van een aap, die lang geleden eens op grote hoog te geschoten is.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1