Goede bekende, die niemand kent Vreedzame revolutie op het Duitse platteland Bollenkwekers blijven optimistisch Garnizoen Alkmaar nam afscheid van Adjudant Timmers Portret van een radio-reporter Na veertig dienstjaren een verdiende rust Zijpe Vals ontslagbewijs Vergadering Bloembollen cultuur in Breezand Anna Paulowna Twee damwedstrijden, twee overwinningen Drs H. Jonker: van geologie naar AVRO Callantsoog Soendanese delegaties eens over vo!kstemming COMPLOT IN BEIEREN? Sleepbootje uit haven van Rotterdam gestolen Voorlopig alleen landbouwers naar Canada Grootscheepse herverkave ing ten behoeve van verhoogde agrarische productie Versplinterd grondbezit DONDERDAG 13 DECEMBER 1951 Na een rede, die de gevoelens van alle militairen van het garnizoen Alkmaar vertolkte, bood luit. kol. D. J. ter Haar de vertrekkende adjudant Timmers een foto-album aan. Mevrouw Timmers ontving een blcemstukje. Aantal straflijsten: geen Goed militair volgde de laatste order op In dc cantine van het voormalige R.O.G.-gcbouw, hebben de militairen van e garnizoen Alkmaar, door deputaties vertegenwoordigd, afscheid genomen U" 'u'judant-ondcrofficier J. A. Timmers, die na veertig jaren dienst het leger met pcns.oen gaat verlaten. Adjudant Timmers is ook in Den Helder geen onbe- 6n H°C de adJudant bij zijn superieuren, collega's en ondergeschikten ge- aardeerd werd, hleck wel uit de manier waarop men afscheid van hem nam. was iets van weemoed in de korte afscheidsbijeenkomst. De woorden, die tot de adjudant werden gericht, getuigden van sympathie voor zijn persoon en eerbied voor het vele werk, dat hy in en buiten dienstverband - heeft verricht. I De leden, die deel uitmaken van de „militaire familie" in Alkmaar, hebben bij monde van lt.-kol. D. J. ter Haar, de directe chef van de heer Timmers, af scheid van de adjudant genomen. Over ste Ter Haar schetste de militaire loop baan van de scheidende adjudant, 't vvas een langdurige en moeilijke loopbaan. Het zal de „oude rot", die de adjudant was, moeilijk gevallen zijn de overgang van het oude naar het nieuwe leger van na de oorlog te aanvaarden. Maar de bereidheid tot dienen was één van zijn voornaamste kenmerken. Een bij zonderheid noemde overste Ter Haar het feit, dat de heer Timmers geen en kele „straflijst" bij zijn bescheiden had. Wel heeft hij verschillende onderschei dingen wegens jarenlange trouwe dienst en de eremedaille in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden, die hem werd toegekend om zijn grote ver diensten voor de militairen, buiten de diensturen om. „Het zal u moeilijk val len", aldus de overste, „om het leger te verlaten, maar als goed militair kunt ge een order opvolgen". De spre ker schilderde de adjudant als een com petent medewerker, een vraagbaak voor de jongere collega's, zoals de klas sieke „stip" ook hoort te zijn. Hij had een ronde manier om voor zijn mening uit te komen. Overste Ter Haar be sloot met de adjudant een gelukkige levensavond toe te wensen. Hij bood de vertrekkende een foto-album aan Mevrouw Timmers, die met haar moe der aanwezig was, ontving een bouquet bloemen. De dankwoorden, die de adjudant tot de aanwezigen richtte, zou men een „foto-van-zijn-innerlijk" kunnen noe men. Het was een eerlijke, ontroerende toespraak, waarin de heer Timmers vooral wees op de grote steun, die hij steeds gevonden had bij zijn hoogste Commandant: God. Als militair van de oude stempel, was hem weinig narigheid bespaard gebleven. Miskenning en ten achterstelling waren dikwijls zijn deel. Men moest vroeger vechten voor een bevordering in het leger. Er zijn tijden geweest, dat men de beroepsmilitair be ver zag verdwijnen dan verschijnen. Antwoordend op hetgeen was gezegd over zijn arbeid voor de militair als individu, zei de heer Timmers, dat Hollands zonen, het beste dat de moe ders aan het leger afstaan, hulp en steun verdienen. Hij besloot zijn rede met te wensen, dat een oorlog mag worden voorkomen. „Mocht men ons tóch aanvallen", aldus de adjudant, „dan zullen wij weer komen". Ten slotte werd op zijn initiatief een drie werf hoera op H.M. de Koningin uit gebracht. Nadat nog luitenant-kolonel Stein- metz, die enkele jaren met de adjudant heeft samengewerkt, had gesproken, was de eigenlijke afscheidsplechtig- heid voorbij. Men bleef echter nog lange tijd gezellig bijeen. Voor het Amsterdamse Gerechtshof stond een 20-jarige vindingrijke jonge man P. C. K. uit Zijpe terecht, die voor zichzelf een ontslagbewijs ontwierp met het doel een overbruggingsuitkering te verkrijgen. Op de gemeente-secretarie te Zijpe was men echter te slim ge weest voor deze veelbelovende knaap, wat tot gevolg had, dat de Alkmaarse politierechter een week gevangenisstraf oplegde aan de pleger van deze vals heid in geschrifte. De procureur-generaal, mr. J. F. Hoeffelman, noemde verdachte's han delingen vrij ernstig, maar omdat het de eerste keer was, wilde hij nog met een geldboete volstaan, n.1. f 50 of 20 dagen. Goede verwachtingen voor 1952 Op de afdelingsvergadering te Bree zand van de Alg. Ver. voor Bloembol lencultuur gaf de heer P. Komen, na dat by de opening het overleden lid J. van der Hoek was herdacht, een terugblik op het afgelopen seizoen. De afzet van bollen naar het bui tenland is over het algemeen goed ge weest. Duitsland nam, door moeilijkhe den van monetaire aard, wat minder af, maar naar Scandinavië werd, in te genstelling met de verwachtingen, meer uitgevoerd. Frankrijk is nog niet vrij voor export. Amerika heeft,' in geld gerekend, meer afgenomen dan het vorige jaar, maar iets minder in gewicht (de prijzen lagen dus hoger). De export naar Engeland ondervond geen moeilijkheden. Het heeft bedui dend meer afgenomen. De financiële moeilijkheden, waarmee het thans heeft te kampen, waren voor de voor zitter aanleiding om de leden aan te sporen er goede nota van te nemen, welke maatregelen men daar gaat ne men. Zijn algemene indruk was, dat men ook voor hét volgende jaar niet pessimistisch behoeft te zijn. Flora 1953. De plannen voor de „Flora 1953" te Heemstede zijn bekend gemaakt. Er blijkt gerekend te zijn op eon flinke inzending van alle soorten bolgewas sen door de afdeling Anna Paulowna, die immers een der grootste afdelingen is. De vergadering benoemde voor de ze tentoonstelling een plaatselijke com missie van een tiental personen. De heer G. A. Preijde is er de se cretaris van. Tot afgevaardigden ter algemene vergadering werden gekozen de heren A. Kloosterman en J. J. v. d. Berg (plaatsvervangers: G. M. Berbee en W. Meskers). Voor vervulling van de va catures in het hoofdbestuur zullen zij stemmen op Jac. B. H. M. Roozen te Heemstede en A. Priester te Bever wijk. Mochten er naast laatstgenoemde nog anderen candidaat gested worden dan zijn zij echter ten opzichte van deze vacture Broeze vrij in hun keuze. Met de voorstellen van het hoofd bestuur ten aanzien van de toelating van nieuwe leden ging de vergadering accoord, maar men was tegen de re organisatie van de wijze waarop thans beslissingen in de vereniging worden genomen. Men wilde dus ook over zaken van algemene aard geen hoofdelijke stemmingen in de afdeling houd"n en de uitslag daarvan bekend maken .op de algemene vergadering, maar de progressie in h"t aantal uit te brengen stemmen (naar verhoud.mg 'van hst door bonafide kwekers beplante op pervlak) handhaven. Nadat de heren H. Rooiiakkers en C. van Haaster tot leden van de kascom- missie waren gekozen, had de be stuursverkiezing plaats. De niet her kiesbare heer J. G. Timmer w'rd hier bij vervangen door de heer A. Ber bee Az. Uit het verslag over de eigen ten toonstelling bleek, dat men daarover, ook in financieel opzicht, tevreden mag zijn. Er was zelfs een batig saldo. Het aantal bezoekers was 6142 tegen over 5385 de vorige maal. Bolta gaat niet door. Daar een goede financiële basis voor het houden van een tentoonstelling in Den Helder (als de „Bolta") ontbreekt, zal daarvan wel niets komen, zo werd nog meegedeeld. Bij de rondvraag dankte de heer Kloosterman, die door de voorzitter gefeliciteerd was met zijn herstel, voor diens vriendelijke woorden en het aftredend bestuurslid, de heer J. Tim mer sprak over de prettige samenwer king in het bestuur, maar ried zijn opvoger aan de huissleutel niet te ver geten als hij naar de bestuursvergade ringen ging, want deze duurden nogal eens wat lang! LEO PAGANO GAST VAN Z.A.P. Zondag zal in de zaal van de lieer Blok dijk de radio-reporter Leo Pagano spre ken voor de leden van de R.K. Voetbal vereniging Z.A.P. Het eerste en tweede tiental van de Damclub „Excelsior" heeft een wedstrijd gespeeld tegen resp. het eerste en tweede tiental van de Damclub „Winkel". Beide tientalen wisten de punten thuis te houden. De gedetailleerde uitslagen luidden: Eerste tiental, Winkel I: W. Weijers— J. Helder 1—1; D. Jansen—C. Lodder 2—0; T. Wiersma—Jb. v. d. Wiele 1—1; J. A. v. Vliet—H. Bergman 2—0; D. v. d. Wal len—A. v. d. Welle 2—0; K. D. Sas— Sugdendorp 0—2; L. J. Schouten Lzn.— Hartog 2—0; Sj. v. d. Wal—Hamelink 0—2; A. Kapitein—B. v. Dijk 1—1; C. Leijnse—T. Mantel 0—2. Totaal 11—9. Tweede tiental, Winkel II: L. J. Schou ten Azn.—J. Celijk 2—0; A. Schouten— Jb. Striibis 20; F. SchurerP. Bakker 11; J. KapiteinJ. v. d. Molen 02; F. TietensV. Bustra 02; A. Schouten Azn. S. Snip 2—0; J. SchoutenK. V. d. Welle 02; Jo SchurerJ. de Groot 20; L. J. Schouten Pzn.D. Haren 20; G. Kater—Geunse 2—0. Totaal 137. CR ZULLEN weinig mensen in ons land gevonden worden, die nog nooit van drs. Herman Jonker hebben gehoord, maar de mcesten zullen hem niet ken nen. Als hoofd van de afdeling „Gesproken Woord" van de AVRO geniet hy in Nederland een bekendheid, die alleen de radio iemand verschaffen kan, maar al timmert hij by voortduring aan de weg weinig mensen kennen meer van hem dan z.yn stem. Hy werd in 1917 te Groningen geboren. Zijn vader was onderwyzer, die vijf en twintig jaar hoofd van een Mulo-school is geweest in Veendam en twintig jaar in Hilversum en onlangs gepensionneerd. Hermans grootvader was ook ai hoofd ener school en diens twee zoons en dochters kwa men alle drie by het onderwas terecht. Herman en zyn twee broers hebben echter geen van drie deze traditie voortgezet. Zy voltooiden alle drie academi sche studies. Herman zou aanvankelyk in dc medicynen studeren, doch koos later de geologie. In de oorlog zat hij ais geoloog ondergedoken by de mUnen en hy deed zyn doctoraal examen, toen hy al bij de radio was. Hij zou graag zijn proefschrift schrijven over een onderwerp dat met radio te maken heeft, doch ten eerste is dat in zyn faculteit (wis- en natuurkunde) niet zo gemakkelyk, ten tweede Iaat zijn overdrukke werkkring hem nagenoeg geen tijd. „En", zoals hij het zelf uitdrukt; „wie eenmaal de microfoon geproefd heeft, kan zich daar moeilijk meer van los maken". T-r oelegenheid van de feestelijke verlichting voor Kerstmis bracht pnn- cLriotte een bezoek aan het stadhuis var, Brussel. De burgemeester um de ,tad begeleidt HtfM. naar de receptie-zaal van het stadshuis. VERLOREN VOORWERP Verloren: zilveren armband, gemeente-secretarie. Inl.: 7ijn hele leven heeft Herman Jonker een levendig enthousiasme voor de radio aan de dag gelegd, doch vóór de oorlog waren de mogelijkheden om „ei bij te komen" zeer beperkt. Na de oor log werd hij er door programmaleider mr. Den Daas ingehaald. De program maleiding van de AVRO zetelde toen nog in Amsterdam (tot 1947) en Jonse* trad op als assistent van mr. Den Daas in Hilversum. Hij onderhield het con tact met omroepers, musici en spreker* en trad in de studio regelend op. Zijn eerste zelfstandige taak was het reor ganiseren van de morgenwijding. Al spoedig had hij in de leiding van „het levende woord" (de uitdrukking is van directeur Vogt) en toen er later afdelingen werden gesticht, werd hij Hoofd van de Afdeling „Gesproken Woord". Nagenoeg alles wat er aan gesproken woord via de AVRO-micro- foon tot de luisteraar komt, staat on der zijn verantwoordelijkheid. Voorkeur voor de reportage 7IJN eigen voorkeur gaat uit naar de reportage-kant van zijn werk, waar bij het er om gaat de actualiteit zo snel mogelijk tot de luisteraar te brengen De radio-reporter heeft naar zijn me ning een zwaarder taak dan de kran tenverslaggever. Weliswaar is een ra dioman klaar als de uitzending is afge lopen, maar hij kan zijn woorden nau welijks overdenken, laat staan aanvul len of wijzigen. Hij moet een fijn ge voel hebben voor wat kan en wat nle» kan. Dat is natuurlijk individueel ver schillend, maar er zijn toch vele alge mene normen waaraan men zich hou den moet. Het gesproken woord is meer dan andere radio-uitingen aan critleK on derhevig. Een verkeerd woord heeft onmiddellijk scherpe reactes ten ge volge en kan de gemoederen hevig in beweging brengen. In ons land is het moeilijk om goede radiosprekers te vinden. DEN andere moeilijkheid is de eeuwige sfriid met het gebrek aan zendtiio Een uitzending die op 3 minuten ge Twee Soendanese afgevaardigden, de een pro-Egyptisch en de ander voor stander van een onafhankelijke Soe dan, zijn te Parijs overeengekomen zich uit te spreken voor een volksstemming in dit gebied. Zij scharen zich hiermee achter het door Egypte gedane voorstel. Er zou gestemd moeten worden over twee mogelijkheden: volledige onaf hankelijkheid of een unie. De politie van München heeft me degedeeld, dat in het gehele land een onderzoek is ingesteld naar etm moge lijk complot, om de Beierse minister van binnenlandse zaken, Wilhelm Hoger, te vermoorden en verscheidene openbare gebouwen op te blazen. Maandag werd gewapende politie op geroepen om het parlementsgebouw van de staat en andere openbare ge bouwen te bewaken. De minister Hög- ner had namelijk een „tip" omtrent het complot ontvangen. De wachten zullen het parlement tot het einde van de zitting, aanstaande Vrijdag, bewa ken. Gistermorgen in alle vroegte is in de Jobshaven te Rotterdam een sleep bootje gestolen. Enkele uren later werd het in Hoek van Holland waargeno men. Verondersteld werd, dat het scheepje zee had gekozen en dus waar schuwde men alle schepen, om naar het vaartuigje uit te zien en de positie op te geven. De voorzorgsmaatregel bleek over bodig te zijn. De boot werd later bij Maassluis teruggevonden, met de kop op de wal en met draaiende motor. De opvarenden hebben kennelijk het gro te avontuur niet aangedurfd en zijn te ruggekeerd. Zij waren trouwens op dit gebied volkomen ondeskundig. Arbeidskrachten voor de landbouw in Canada krijgen een zekere voor rang van de Canadese instanties. Al dus deelde de heer G. K. Small, amb tenaar van de Canadese ambassade mee in een vergadering over emigra tie te Drachten. Zelfs zullen de eerste drie tot vier maanden vrijwel alleen landbouwwerkkrachten gelegenheid krijgen naar Canada te emigreren. pland is, mag geen 40 seconden langer duren, want dan loopt het programm-i in de war. .Het allermoeilijkste is echter om „nee" te zeggen tegen het om oemelijk aantal me' sen dat graag voor de radio wii spreken en dat er niet geschikt voor is, of waarvoor in het overbezette pro gramma geen plaats gevonden kan wor den. Er moet nu eenmaal een gezonde verhouding tussen muziek en gesproken woord in acht worden genomen. Voor al de vrouwen zijn soms zeer hardnek kig en vasthoudend. En zeg dan maar eens „uw stem is riet goed". Eg is meestal heel wat tact nodig om niet te kwetsen Herman Jonker zal dat zeker nooit opzettelijk doen, 'maar ze maken het hem wei moeilijk, zoals trouwens zijn gehele taak in ons in zovele opzich DRS. H. JONKER ten verdeelde tand verre van ge makkelijk is. Zo op één terrein, dan is het wel op radio-gebied schier onmo gelijk het iedereen naar de zin te ma ken Het moge de luisteraars evenwel tot voldoening stemmen dat er mensen zijn zoals drs H. Jonker, die mei grote yver en toewijding dag en nacht sjou wen en ploeteren om er met de ter beschikking staande middelen, krach ten en mogelijkheden - het beste van te maken. (Speciale correspondentie). In de zeer nabije toekomst zal het trekpaard uit het Duitse landschap ver dwijnen. De Duitse boer, die zyn land vaak op uitermate oneconomische wijze heeft moeten bewerken, begint n.1. in te zien, dat hij van tractoren zeer veel nut zal kunnen hebben. Er voltrekt zich n.1. op het platteland een vreedzame, maar niet minder ingrijpende revolutie. Er zijn in Hessen plannen, om land goederen van meer dan vijftig hectare ten dele te onteigenen, teneinde de vluchtelingen uit het Oosten aan een stukje grond te kunnen helpen. De uit voering hiervan verloopt nog niet ai te snel. Wel stimuleert men op het ogen blik de ruilverkaveling. Deze wordt op steeds grotere schaal uitgevoerd stellig tot voordeel van het land. Wanneer ge b.v. ooit in de buurt van Koenigstein de gelegenheid hebt om met boer Friedrich Schmitt te spreken, dan zal hij u het probleem met zijn wijsvinger kunnen tonen. Voor u uit strekt zich het glooiende heuvelland schap, verdeeld in gen ware lappen deken van plukjes grond, waarop tel kenmale verschillende gewassen staan. Elk plukje grond behoort aan een an dere boer. „Ik zelf", zegt Schmitt, „was tot voor kort de gelukkige bezitter van meer dan 200 stukken land, waaronder vaak zeer kleine. Er groeide overal wel wat op. Want waarom zou je goed land braak laten?" Schmitt was niet de enige, die, om „al zijn gebie den" te bereiken, een reis van bijna 300 km moest maken. Zijn dorpsgeno ten stonden er precies zo voor Het kwam allemaal voort uit de verregaan de splitsing van landerijen, die bij de dood van een boer waren verdeeld onder de overlevende zoons. De herverkaveling van al dit sterk versplinterde grondbezit nu is het re- volutionnaire in de huidige ontwikke ling. Amerikaanse landbouwdeskundi- De slingerende wegen in dit typisch stukje Hessisch land dienen niet alleen als voerbaan, maar ook als grens tussen ontelbare kleine lapjes grond. Zodra het land-con- solidatie-plan ook hier zal wor den toegepast, wordt het karre- spoor voorgronddeel van het bouwland en tal van andere wegen zullen worden geëlimineerd om economischer bewerkbare stukken bouwgrond te kunnen krijgen. gen van de ECA hebben de Duitse autoriteiten gewezen op de achterlijke situatie in de landbouw, en noemden daarbij Nederland als het goede voor beeld. Hun ideeën kregen al spoedig zeer veel aanhang bij de autoriteiten en boeren en thans is men in achthon derd districten met de hervorming van het grondbezit doende. De tweehon derd stukken en stukjes land van boer Schmitt, tezamen amper twaalf hectare groot, zijn thans elf behoorlijke lappen grond van gemiddeld een hectare ge worden. Deze kunnen met moderne mechanische middelen worden bereikt. Uiteraard was men er niet met de herverkaveling van de gronden. Ér moesten vaak nieuwe wegen worden gelegd en oude opgeruimd, en nieuwe irrigatiewerken worden gemaakt. Hier en daar zelfs delen van dorpen afge broken. De boeren dragen zelf twee derde van de kosten. De rest wordt betaald door de staat, die hiervoor uit de tegenwaarde-rekening van da Marshallhulp kan putten. Doordat het mogelijk wordt tracto ren te gebruiken, zal het paard als trekdier op het platteland kunnen worden afgeschaft. Binnen vijf jaar zal eer. nalf miliioen paarden kunnen worden vervangen door motorkracht. Voor de voeding va" een paard heeft men bijna een hectare grond nodig. Men kan dus gemakkelijk nagaan, hoe veel grond er zal vrijkomen voor de verbouw van levensmiddelen. Aan tarwe zou op deze wijze voor f 250 miliioen per jaar extra kunnen worden verbouwd. Daarbij spreken we nog niet over de winst, die de herverka veling op zichzelf afwerpt, zowel door doelmatiger bewerking als door de vereenvoudiging van het wegennet, welke ook al een winst van 200.000 hectare blykt op te leveren. De invoer van landbouwproducten zal hierdoor aanzienlijk worden ver minderd, de kostprijs van hetgeen Duitsland zelf verbouwt, kunnen da len zonder dat daardoor het levenspeil van de boeren wordt aangetast.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3