Werkloosheid geeft nog geen reden tot bezorgdheid De regering kreeg een lesje Waarderinq voor het Korea-detachement Russisch schip redt Belgische zeelui Overste Eekhout keert Zondag terug De regering blijft paraat, maar..,. Motie van afkeuring van de C.P.N. Hogere kinderbijslag kleine zelfstandigen? Wervelstorm eiste ruim tweehonderd doden Ernstige aanvaring op de Westerschelde West-Duitsland heeft geen kolentekort Ook Noord-Holland heeft zijn Cloche Mer/e' Voorlichting inzake de burgerlijke defensie Argentinië onderhandelt niet met Nederland Halacz wierp bommen om zich te verrijken DE politie te Bremen is er na dertien dagen in geslaagd de pleger van de pakketbomaanslagen, de 24-jarige Erich von Halacz, te arresteren en tot een bekentenis te brengen Halacz ivas. volgens de politie, van vlan familie leden van de slachtoffers geld af te persen om zich een bestaan op te bou wen. De bommen maakte hij zelf. Twee personen zijn door zijn aanslagen om het leven gekomen. Hij had het alleen op welgestelden voorzien. Indonesië gaat eigen bankpapier drukken Samen met Joh. Enschede Nederland is vóór een onderzoek door de VN xxxxx xxxxx> xxxxx>> xxxxx:> xx5* <xx> xx| Ministers z'un veel te lang van slof CBS telde op 1 November 10 308 018 Nederlanders Om de jongens werd gevochten iiiniiini Aide-memoire voor prof. Supomo Dodelijke val van een schoorsteenbouwer Kerkdienst komt voor de televisiecamera Een dode, een gewonde bij botsing onder Eist Auto te water gereden DONDERDAG 13 DECEMBER 1951 (Van onze parlementaire redacteur) b«"n* van de begroting van Sociale Zaken heeft Woensdagmiddag in de Tweede Kamer zowaar een motie van afkeuring opgeleverd. Want hoe anders zou men deze motie, luidende „de Kamer, van oordeel, dat het in het vjv. i* begrotingsjaar aan een krachtig sociaal gericht regeringsbeleid heeft ontbroken, dringt er bij de regering op aan, dat haar beleid meer dan tot dusver gericht zal worden op de behartiging van de belangen van het werkende volk In ons land", kunnen kwalificeren. Zij was afkomstig van de communistische heer Gortzak en heeft geen enkele kans om aangenomen te worden. De Kamer moet er nog over stemmen. Moties van afkeuring zijn zeer zeld zaam in ons parlement. Veel vaker komen moties van orde, waarin een of ander verzoek aan de regering gericht •wordt, voor. Bij de drie, die Dinsdag middag reeds ingediend waren, kwa men er Woensdag nog twee en wel van de heren Suurhoff van de P.v.d.A. en Haken van de C.P.N. In die van de heer Suurhoff sprak de Kamer als haar oordeel uit, dat aan de ouden van da gen en de sociale rentetrekkers een compensatie voor de overschrijding der 5% verbruiksbeperking, zoals deze aan loon- en salaristrekkenden en onder steunde werklozen kon worden ot Is verstrekt, niet onthouden mag worden. De heer Haken beoogde met zijn motie de gehuwde DUW-arbeiders zo dicht mogelijk bij hun woonplaats tewerkgesteld te krijgen. Ook deze twee moties maken wei nig kans op aanneming. De minister Van Sociale Zaken, mr. Joekes, heeft namelijk verklaard, dat de ouden van dagen niet lang geleden reeds een ver meerdering van inkomsten hebben ge noten, die in vele gevallen de 5% over schrijdt. En wat de DUW-arbeiders aangaat, vestigde de Staatssecretaris, mr. dr. Van Rhijn, er de aandacht op. dat voor hen beroep open staat als zij ergens geplaatst worden tegen hun Wensen in. Ook van een verplicht stel len van de compensatie-uitkering zal wel niets komen. Minister Joekes heeft n.1. herhaald, dat hij daartoe op ver schillende gronden niet bereid is. Beter staan de kleine zelfstandigen er voor, die nog geen kinderbijslag ontvangen. Aangezien de kosten van deze ver strekking tot nu toe zijn meegevallen, tegde de bewindsman toe een onder zoek in te stellen naar de mogelijk heid van verruiming van de kinder bijslag voor deze categorie personen. In deze vergadering heeft de Staats secretaris, mr. dr. Van Rhijn medege deeld, dat een wetsontwerp wordt voorbereid, dat enerzijds betrekking heeft op de tewerkstelling van blinden in werkinrichtingen en anderzijds m het vrije bedrijf. Voor de gezinsver zorging stijgt het subsidie nog elk jaar. De werkloosheid |")E werkloosheidsbestrijding bespre kend, merkte de Staatsecreta ris op, dat het moeilijk is een regeling te treffen, die dwingt tot het tewerkstellen van een bepaald aantal oudere arbeiders. Het Besluit Arbeids verhoudingen biedt bescherming aan deze arbeiders, die in vele gevallen be tere krachten zijn dan jonge arbeiders, al wordt dit helaas nog te weinig in gezien. De werkloosheid noemde hij een pro bleem van de eerste orde, doch hij waarschuwde er tegen, er te alarme- Volgens voorlopige schattingen zijn als gevolg van de wervelstorm, die eni ge eilanden van de Philippijnen heeft geteisterd, 204 personen om het leven gekomen en honderdduizend dakloos geworden. De schade is zeer groot. Een zeebeving heeft op het eiland Leyte de toestand nog verergerd. rend over te spreken. Voor bijzondere zorg bestaat nog geen aanleiding al moet de regering uiteraard paraat zijn. Daarom voelde hjj ook niet voor een machtigingswet, die het de regering mogelijk moet maken onmiddellijk In te grijpen, als de werkloosheid een bepaald percentage overschreden heeft. Wel had een openbare werkenpolitiek zijn instemming omdat zij een nuttige overbrugging en financieel te verant woorden is en voorts, omdat zjj toe gepast kan worden juist in die stre ken, waar zij het meest nodig Is. Er dreigt gelukkig geen crisis, zo consta teerde dr. Van Rhijn, doch als deze zich zou voordoen, dan zal ons land trachten bij de internationale bestrij ding der werkloosheid vooraan te staan. De bouw van het nieuwe stadhuis te 's-Gravenhage heeft tot nu toe. met inbegrip van de bedragen voor in dit jaar uit te voeren werken en op te dragen leveringen, in totaal vol gens raming f 17.080.000 gekost. Op de Westerschelde heeft gistermid dag een aanvaring plaatsgevonden tus sen het Noorse stoomschip „Bengaal" en het Duitse stoomschip „Clara Hugo Stinnes", waarbij belde vaartuigen ern stige schade opliepen. De 2139 ton metende „Bengasi" is tegen de duisternis de haven van Ter- neuzen binnengesleept met schade aan de boeg. Het schip bleek niet in staat zijn anker te gebruiken. De 2623 ton metende „Clara Hugo Stinnes" heeft m'dzijds een grote scheur opgelopen en is op de zandplaat van Hoedekensker- ke gezet. Sleepboten zijn ter assistentie aanwezig. McC'oy verklaart Volgens McCloy, de Amerikaanse hoge commissaris in Duitsland, heeft West-Duitsland allerminst een tekort aan steenkolen. Het heeft integendeel elf millioen ton meer voor binnenlands gebruik beschikbaar dan verleden jaar. Het heeft n.1. veel meer buitenlandse kolen toegewezen gekregen dan alle landen, die Duitse kolen kopen, teza men. Overigens zou bij doeltreffende werkmethoden de productie nog tot vijftig millioen ton per jaar kunnen worden verhoogd. Zij ligt thans nau welijks boven het niveau van 1936. Franse film „Cloche Merle", die als ongewoon onderwerp een urinoir had, is in Nederland werkelijkheid geworden. Enige maanden geleden is in de ge meente Purmerend namelijk een dergelijk gebouwtje opgetrokken, dat echter niet de goedkeuring van de raad kon wegdragen. In een der laatste raadsvergaderin gen werd erop gewezen, dat B. en W. zonder de raad in de bouw te kennen te ver waren gegaan en men de afbraak van dit (niet temin nuttige) gebouwtje wilde. Een voorstel in die richting werd met meerderheid van stemmen aangenomen. De voorzitter, burgemeester mr, R. Kooiman, behield zich het recht voor dit voorstel ter ver nietiging aan de Kroon voor te dragen, hetgeen ook is geschied. Nu hebben de raadsleden, die zich niet met de bouw konden verenigen zich bij voorbaat reeds niet neergelegd bij de uitspraak van de Kroon. Deze raadsleden hebben een uitvoerig schrijven aan Gedeputeerde Staten gericht, waarin zij ernstig bezwaar maken tegen de wijze, waarop de bouw is geschied. Het bezwaar is o.m. gegrondvest op een niet nageko men toezegging van de voorzitter van dP raad om de bouw nog nader in een openbare raadsver gadering te bespreken, voordat hierpede zou worden begonnen en op het eerste rapport van de heer Eb els, directeur van de volksgezondheid. Het rapport, dat werd overgelegd, luidde gun stig. maar men neemt aan, dat er vóór dit rapport een ander was, dat zich in minder gunstige ter men over de situatie uitliet. Particulieren richten een stichting op In Den Haag is gistermiddag geïn stalleerd het bestuur van een stichting geheel uit het particulier initiatief voortgekomen, welke zich zal bezig houden met de voorlichting van ons volk aangaande de bescherming dei bevolking in oorlogstijd. Het bestuur bestaat uit talloze vooraanstaande per sonen uit het openbare leven: industri ële, vakbonds- en kerkelijke leiders, burgerlijke autoriteiten en enige uit de vrouwenbeweging bekende dames Minister Teulings heeft n eer. korte toespraak gewezen op het grote be lang van een goede voorlichting voor het welslagen van de plannen der overheid op het gebied van de burger lijke verdediging en op de waarde van de steun dezer stichting op dit terrein. Denemarken zal een parate troe penmacht krijgen van één divisie van 18.000 man, zo heeft de Deense minis ter van financiën in de Kamer meege deeld. Daartoe was het nodig de dienstplicht te verlengen van twaalf tot achttien maanden. Maandag a.s. hoopt^^^^^r'mede zal in het Stedelijk Museum te childer Jan Sluyters zijn 70ste ver- t te zijn "tmi" - Ten aanzien van de mededelingen van de Argentijnse professor Richter over onderhandelingen tussen Argenti nië en een niet genoemd „industrieel hoog ontwikkeld land" inzake ontwik keling der atoomenergie, verneemt het ANP dat Nederland bij die onderhan delingen niet is betrokken. Het 2361 ton metende Russische schip „Imandra" dat Zondag met een lading hout in Amsterdam wordt ver wacht, heeft radiografisch medege deeld de bemanning van het Belgische vaartuig „Jean Marie" aan boord te hebben genomen. Men meent, dat de 976 ton metende „Jean Marie", die. zoals gemeld, in moeilijkheden ver keerde in de Botnische Golf ten oosten van Stockholm, is gezonken. Een mij nenveger, een „Catalina-vliegboot", een sleep en een reddingboot hebben aan het reddingswerk deelgenomen. De beide mannen, die als mogelijke medeplichtigen waren gearresteerd, zijn inmiddels vrijgelaten. te Haarlem Het Indonesische ministerie van fi nanciën en de Johan Enschede en Zo en Grafische Bedrijven te Haarlem zijn overeengekomen, dat zij tezamen een drukkerij van Indonesische munt en bankbiljetten in de voorstad Keba- joran nabij Djakarta zullen stichten. De meerderheid der aandelen is in handen van de Indonesische staat, de firma Enschede benoemt de twee directeuren, van wie er één een Indo nesiër moet zijn. Bovendien zal zij ex perts naar Indonesië zenden en tech nisch personeel in haar bedrijf te Haar lem opleiden. De drukkerij moet in 1953 in werking zijn. De Duitse verkiezingen De Nederlandse afgevaardigde, dr. C. L. Patijn, heeft gisteren in de commissie ad hoe. der Ver. Naties, die het vraag stuk van de vrije verkiezingen in ge heel Duitsland bespreekt, verklaard, dat indien de bezettende mogendheden niet tot overeenstemming kunnen ko men, de Duitsers dit vraagstuk onder elkander moeten oplossen. Dr. Patijn sprak zich uit voor het westerse voor stel, dat een V.N.-commissie wil instel len, die tot taak zou krijgen te onder zoeken of er in geheel Duitsland vrije verkiezingen kunnen worden gehou-\ den. Dit voorstel zou volgens dr. Patijn kunnen bijdragen tot een welslagen van onderhandelingen tussen Oost. en West-Duitsland Th. C. P. M. Kolfschoten t Op zeventigjarige leeftijd is gisteren overleden de heer Th. C. P. M. Kolf schoten, oud-burgemeester van Edam jgjjjgjgjgtfgjggg XXXXX XXXXX» X»Ó€><X XXXXX> XXX XX XX XX <x |XXiï> ÏXXIiï ••XXS "XXfö XX& >«X£ ><-X& •<CX£ (Advertentie, Ing. Med.) (Van onze parlementaire redacteur) yóór Kerstmis wil de president van de Tweede Kamer, mr. Kortenhorst, gereed zijn met de behandeling van de Rijksbegroting voor 1952. Er wordt daarom in ons parlement hard ge werkt. Aan de afgevaardigden is spreektijd beperking opgelegd. De ministers kun nen hun woordenstroom echter de vrije loop laten. Het gevolg daarvan is, dat hun redevoeringen soms uren lang duren. Zo sprak, nadat de mi nister van Sociale Zaken mr. Joekes ruim twee uur nodig gehad had om zijn begroting te verdedigen, Woens dagmiddag na hem zijn Staatssecreta ris, mr. dr. Van Rhijn ook nog eens anderhalf uur. Toen deze vijf kwartier aan het woord was geweest, draaide mr. Kor tenhorst demonstratief het voor hem op zijn lessenaar staande klokje om, zodat de wijzerplaat naar de Staats secretaris gericht was. Hij had zelf plezier in deze stille wenk aan de re denaar, maar deze ging onvermoeid voort. Toen hij uitgesproken was, kreeg de regering nog eens een lesje. „Er is door minister en staatssecretaris zo lang gesproken, dat er voor de leden eigenlijk geen tijd meer over is", zei de voorzitter. „We kunnen dan wel naar huis gaan". merkte de communistische fractievoorzitter Wagenaar schamper op. Blijkens een opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek telde ons land op 1 November van dit jaar 10.308.018 inwoners. In de periode Ja- nuari-October werden 76.695 huwelij ken gesloten, 192.933 kinderen levend geboren, waarvan onwettig 2.748, en overleden 64.705 personen. (Van onze speciale verslaggever, Jan Goderie) yEMIDDEN van honderden gasten op de KLM-receptie in een der vele zalen van een der vele torenhoge gebouwen in de city van Tokio, ontdekte uw verslaggever een luitenant-kolonel van het Nederlandse leger, die hij tot zijn blijde verrassing herkende als overste Eekhout, de commandant van ons Korea- detachement. Het bleek, dat overste Eekhout zojuist hersteld is van de verwon dingen, die hij bij een jeep-ongeluk heeft opgelopen en dat hij op het punt staat naar Nederland terug te keren. Hij zal met het tweede vliegtuig van de KLM (op 16 December) uit Tokio vertrekken en dus op 18 December op Schiphol aan komen. Hij zal dan meer dan een jaar in Korea geweest zijn, want hij vertrok in November 1950 met het eerste detachement. als hjj spreekt over de prestaties van zijn manschappen. „Wat die kerels heb ben vertoond aan plichtsbetrachting, aan doorzettingsvermogen en aan ware hel denmoed, dat grenst aan het wonder baarlijke", zegt hij, „en niemand in Ne- iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiii Ontmoeting, met it. bol. telhout in Xofcio WAN dat eerste detachement zijn op het ogenblik nog hoogstens tien man in Korea, zo vertelde ons overste Eek hout, maar ook over de mannen die later kwamen en die nu Nederlands aandeel in de strijd dragen, sprak de scheidende commandant met zeer veel lof. Deze overste Eekhout is een eenvou dig man en als hij over dat Nederlandse aandeel spreekt, over zijn werk dus, dan doet hij dat zeer rustig en met een natuurlijke bescheidenheid. Niettemin liet hij er geen twijfel aan bestaan, dat Nederland trots kan zijn op wat er in Korea is gepresteerd en dat niet alleen de Amerikanen, maar ook de andere naties die in Korea gestreden hebben, hun lof en waardering voor de Neder landse troepen niet onder stoelen of ontberj Niemand dic niet banken hebben gestoken Steeds is het b|„ er kunnp^ ook jk h„n dcrland zal zich een juist denkbeeld kunnen vormen van de zwaarte der verantwoordelijkheid die op deze jon gens rustte en van de moeilijke om standigheden waarin zij hun taak moes ten volbrengen. Korea was een hel. Een hel van bloed en ellende en van onvoor- bljj dat ik weer naar Nederland terug ga, maar stuk voor stuk hebben onze mannen hun plicht tot het alleruiterste verricht en nooit is tevergeefs een be- Nederlandse detachement ingezet op de meest bedreigde plaatsen. Vaak Is het door een grote overmacht overval len. Het is voorgekomen, dat in één ge vechtsnacht tachtig man van het de- tachement werden uitgeschakeld, doch steeds hield men stand en vaak slaagde Als hij vertelt over de omstandig- men er in de vijand gevoelige klappen heden waarin er gewerkt moest wor- toe te brengen. den, dan noteert men merkwaardige Wonderbaarlijk uitlatingen als: „we hadden zelden rust AVERSTE EEKHOUT wordt enthou- en soms waren we al blij, als we eens slaat en levendig In z(jn woordkeuze in de zoveel weken de kans kregen om ons een beetje comfortabel in te graven"! Dan heb je juist tegen iemand anders staan te vertellen dat zo een vliegtocht van Amsterdam naar Tokio On een luxe fauteuil, met borrels, ex quise etentjes en champagne) toch maar een zwaar karwei is en dan hoor je van landgenoten die blij waren dat ze zich comfortabel" konden ingraven in de modderige of keihard bevroren grond van Korea! Om te lachen |7N toch hielden die kerels de moed er in, toch werd er in dat Korea-deta chement niet half zo hard gekankerd als door de soldaten thuis, die steen en been klagen als tijdens een zesdaagse oefening in Duitsland de post een dag te iaat komt. Dan komen daar vragen over in de Kamer. „Daar hebben wij in Korea echt om moeten lachen", zei overste Eekhout. Men heeft er trouwens wel eens meer gelachen, want het gevoel voor humor van de Nederlandse soldaat heeft zich ook door de ellende van Korea niet la ten verdrijven. De ernstigste situaties gaven soms toch nog aanleiding tot vrolijkheid. Men weet dat ons detache ment zoveel waardering genoot bij de diverse legercommandanten, dat het herhaaldelijk werd overgeplaatst naar een ander onderdeel. Er werd om zo te zeggen om gevochten, wie over de Ne derlandse troep mocht beschikken Overste Eekhout vertelde dat het een keer is voorgekomen, dat aan het tijd stip van overgang naar een ander on derdeel niet de hand kon worden ge houden, omdat het detachement juist in een hevig gevecht gewikkeld was. In de loop van de morgen zou de overgang plaats hebben en 's nachts was de vij and er in geslaagd door de Nederlandse linies heen te breken. Hevige tegenaan vallen werden ondernomen en tegen de middag was de bres gedicht. Toen heb ben later de commandanten van de twee onderdelen officieel de grootste ruzie gemaakt om de eer de Nederlanders on der commando te hebben gehad, toen zij dit wapenfeit volbrachten. Mr. Kortenhorst was grootmoedig en gaf de sprekers zeven minuten voor repliek, die hij, zo het in zijn vermo gen gelegen had, het liefst geheel ver meden had. Dreigende rede van Sukarno Aan prof. Supomo, de voorzitter van de Indonesische delegatie voor de be sprekingen over het Uniestatuut en Nieuw-Gulnea, is door bemiddeling van de Indonesische hoge commissaris een aide-memoire van de Nederlandse rege ring overhandigd. Hierin wordt ophel dering over enkele punten verzocht. Prof. Supomo heeft over dit stuk een bespreking met de staatssecretaris voor Uniezaken, mr. N. S. Blom, gehad. „Wij moeten onze delegatie naar Ne derland niet beschouwen als een loop jongen, die we naar de pasar zenden om een kain te halen", heeft president Sukarno tijdens een rede te Djakarta gezegd. „Wij moeten hier onze plichten nakomen als steun voor deze delegatie. Als het gehele volk van 75 millioen zie len van de idee-Irian bezeten is zoals ikzelf, kunnen wij er zeker van zijn, dat Irian tot Indonesië zal terugkeren. Maar dan mogen wij niet met de handen in de schoot blijven zitten". Gisteren is de 49-jarige schoorsteen bouwer J. Koster uit Nieuwolde (Gro ningen), die bezig was op een hoogte van 45 meter herstelwerkzaamheden te verrichten aan de schoorsteen van een. wasserij te Enschede, door nog onbe kende oorzaak, naar beneden gestort. Omstreeks half tien werd K. levenloos aangetroffen. Niemand heeft het onge luk gezien. De eerste televisie-uitzending van een kerkdienst zal naar alle waar schijnlijkheid plaats vinden op Vrij dagavond 21 December om kwart over negen. De NCRV-televisiedienst, die zich met dit moeilijke experiment be zig houdt, treft momenteel uitgebreide voorbereidingen in en op het fraaie kerkje van de Ned Hervormde Ge meente te Blaricurr De moeilijkheid schuilt hierin, dat de afstand Blaricumstudio-Bussum feitelijk iets te groot is voor de gewo ne zender van de reportagewagen Men hoopt dit bezwaar met een iets krach tiger zender te kunnen overwinnen. De dienst wordt geleid door ds A. C. Diederiks. GRATIFICATIE VOOR HET NS-PERSONEEL Het gehele personeel van de Ned. Spoorwegen zal in de dagen rondom Kerstmis een gratificatie ontvangen. Deze beloopt vijftig gulden voor ge huwden en vijf en twintig gulden voor ongehuwden. De arbeiders in de Tilburgse textiel industrie. met inbegrip van de wacht gelders. zullen bij deze gelegenheid een halve week loon beuren. Op de autosnelweg Arnhem—Nijme gen is gistermorgen onder Eist een luxe auto uit Rotterdam, bestuurd door de heer Van E., geslipt en tegen een militaire vrachtauto gebotst. De meoe- ïnzittende werd op slag gedood, de be stuurder werd zwaar gewond naar een ziekenhuis in Nijmegen overgebracht. Een dode te Schoonhoven In het dorpje Vlist onder Schoonho ven is gistermorgen een auto met drie inzittenden, inwoners van Den Haag, te water gereden. Eén hunner is verdron ken. De mannen wilden een dagje gaan vissen. De auto slipte door de gladheid.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 5