Egyptenaren mogen wapensdragen Auto in Kanaal te Koedijk Gelijkstelling in prijs van volksbruin- en volkswitbrood Concessies aan de Russen Ongerustheid over Nederlands schip y Vrijdag 14 Dec. 1951 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 76e Jaar«an& N° 11285 Dagblad voor Den Helder. Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Egyptische ambassadeur gaaf Londen verlaien Eden bereid tot onderhoud mei collega Sallah El Din Pasja Contact thans ernstig bemoeilijkt AUSTRALIË STEUNT NEDERLAND Bestuurder omgekomen MJt&eAJkeMdte Karl Koblet president van Zwitserland Liberalisatie-schema niet gunstig voor onze export Al f 330.000 voor Italië De lading gratis verzekerd Zware strijd in Indo-China Hei „volksbruintje" een cent duurder Prijsverlaging van bloem en meel voor de bakkers Vermoeide Frank Sinatra en beroofde Ava Gardner op Schiphol Kakt B&iJbeJk VLIEGTUIG NEERGESTORT IN DE ITALIAANSE ALPEN Ned. vlieginstructeur in Nw Zeeland verongelukt Weer 640 Canadezen in Rotterdam geland Westen wijzigt zijn ontwapeningsplan Veiligheidsraad komt Dinsdag bijeen Reeds 620 doden op de Philippijnen BUREAU: Koningstraat 6364 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Ju Hertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten het Egyptische kabinet heeft gisteravond besloten uitvoering te geven aan zün besluit van Dinsdagavond om, uit protest tegen de Britse aggrcssie in de zone van het Suez-kanaal, de Egyptische ambassadeur te Londen terug te roepen. Verder zal behoudens goedkeuring van het ministerie van binnenlandse zaken, alle „betrouwbare" Egyptenaren het dragen van wapenen worden toegestaan. Tevens zullen wetten worden ingevoerd, volgens welke Egyptenaren, die voor buitenlandse strijdkrachten in Egypte werken, strafbaar zijn en zal het Egypti sche technische bureau in Londen, belast met voorbereidingen voor aanbestedin gen van Egypte, worden overgeplaatst naar Zwitserland. Ondanks het terug roepen van de Egyptische ambassadeur, Abdel Fattah Amir Pasja, is de Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, bereid, een onderhoud te heb ben met zijn Egyptische collega, Sallah El Din Pasja. De voorgestelde bespreking zou de volgende week te Parijs plaats hebben. p|et zou de bedoeling van minister Eden zijn door een „opbouwend" contact te pogen het dispuut uit de weg te ruimen. Men is van mening, dat Eden de eerste stap zal doen om een onderhoud met zijn ambtgenoot tot stand te brengen. Casey verklaart In kwestie-Nieuw-Guinea Casey, de Australische minister van buitenlandse zaken, heeft te Washing ton verklaard, dat Australië Neder land ten volle steunt in het geschil met Indonesië over de souvereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea. V. S. bouwen atoomduikboot Amerika zal in 1954 de beschikking hebben over de eerste door atoom kracht gedreven onderzeeboot. De kiel wordt het komende voorjaar gelegd. De boot, die Nautilus zal heten, zal onder water een snelheid van 55 Jc.m. kunnen halen en daardoor in staat zijn, het snelste koopvaardijschip in te halen. Bovendien zal de boot zeer lang onder water kunnen blijven. In diplomatieke kringen te Londen betreurt men de terugroeping van de Egyptische ambassadeur, daar dit, zo zegt men, het totstand brengen van contact moeilijker zal maken. Een woordvoerder van het Britse minis terie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat het niet aannemelijk is. dat thans ook Engeland zijn ambassa deur in Egypte zal terugroepen. Uf hij echter op de lange duur zou kunnen blijven, zou afhangen van de houding van Egypte. De Egyptische ambassadeur in Lon den, Abdel Fattah Amir Pasja, be kleedde deze post sinds 1945. Hij was reeds bekend vóór hij in diplomatieke dienst trad. Van 1932 tot 1937 was hij n.1 squash-kampioen en een van de beste spelers aller tijden. De ambas sade te Londen zal nu onder leiding staan van de ambassaderaad, Tawfil Ismail Katamisj. Voorbehoud T\E Egyptische minister van binnen landse zaken heeft verklaard, dat de buitenlandse gemeenschappen in Egypte zich in het geheel niet onge rust behoeven te maken: „Zij zijn vol komen veilig en worden beschermd". De minister zeide voorts, dat er een grondig onderzoek zou worden inge steld naar alle personen, die wapens droegen. „Er zal geen vrije willekeu rige bewapening van de Egyptische bevolking plaats vinden. Ik blijf het recht behouden wapens te onthouden aan personen, die als gevaarlijk voor de staat worden beschouwd". (Van een onzer verslaggevers) Gistermiddag omstreeks kwart voor één is onder de gemeente Koedijk door nog onbekende oorzaak een bestelauto van de kousenfabriek HIN uit Haarlem ln het Noordholllands Kanaal gereden. Hoewel het de omstanders vrij spoedig gelukte de chauffeur, de dertig-jarige heer J. T. Kap uit Haarlem, uit de ca bine te halen, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. De heer Kap was getrouwd en laat drie kinderen na. Om kwart voor één werd de Rode Kruispost bij de Koedijker vlotbrug gewaarschuwd, dat er een auto in het Kanaal was gereden. De wagen was uit de richting Den Helder gekomen en was ongeveer driehonderd meter vóór de brug gaan slingeren. Daarna was zii over de aan de linkerzijde van de weg gelegen spoorrails gereden en in het water terecht gekomen. Een van de brugwachters, de eer Makkes, fietste zo snel mogelijk naar de plaats van het ongeluk en sprong m het water. Het gelukte hem in de ca bme te komen, doch hij kon meman vinden. Weldra werd hij be™ng®" door de kou en daar hij slachtoffer dreigde te worden van zijn moedlg re dingwerk. werd hij door zijn collega op hot droge getrokken. De heer Mak kes wilde zich even later ten tweede male te water begeven doch men achtte het raadzamer verder meibe hulp van een roeiboot te gaa i Op twee plaatsen werden gaten auto sehakt, waarna het dak van de auto genam. men de chauffeur op zijn normale zit plaats aantrof. Hij werd direct naar de wal gebracht, dóch doker H. Piers kon slechts de dood constateren Het lijk overschot is overgebracht naar Centraal Ziekenhuis te Alkmaar. Verwachting V^avond: üchte8 toT matige vorst en Plaat- el5k nevel of mist. In de middag vrij zonnig en temperaturen op- ZATERDAG: zon op 840. onde 1(1.28; maan oo 16.50. onder 10.12 Omtrent de oorzaak van het ongeluk tast men nog in het duister. Op de plaats waar de auto in het Kanaal reed, is de weg recht en het wegdek was daar gistermiddag niet glad. Bo vendien staken de cabine en de daar achter liggende laadbak gecüeeltefijk boven het water uit. Het vermoeden bestaat dan ook, dat de bestuurder kort voor het ongeval onwel is ge worden. Naar wij vernemen zal heden sectie op het lijk worden verricht. Het hoofd van het Zwitserse depar tement van defensie, Karl Koblet, is Donderdag met 179 van de 199 stemmen door de Bondsvergadering tot presi dent gekozen. Hij zal deze functie ge durende 1952 bekleden. Het hoofd van het ministerie van binnenlandse zaken, Philip Etter, werd tot vice-president benoemd. Koblet is in 1891 te St. Hallen gebo ren, promoveerde in 1917 in de techni sche wetenschappen en stond sinds 1940 aan het hoofd van het departement van defensie. In 1946 is hij reeds bonds president geweest. iiiiiHiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH De Nederlands-Duitse handel Een Nederlandse handelsdelgatie on der leiding van de heer Teppema is gisteren te Bonn aangekomen om gedu rende twee dagen voorbereidende be sprekingen te voeren over de vernieu wing van het handelsverdrag tussen Nederland en de Bondsrepubliek, dat 1 Januari a.s. afloopt. Zoals bekend zal op die datum de liberalisatie van de Westduitse invoer in beperkte omvang worden hersteld. Naar vernomen wordt zijn de onlangs gepubliceerde lijsten van de Nederland se goederen, die onder de liberalisatie vallen, niet gunstig. Terwijl het in de bedoeling ligt, dat de Duitse invoer voor 54% zal worden geliberaliseerd, kan op grond van deze lijsten voor de Nederlandse uitvoerproducten een li beralisatie van minder dan 50% wor den verwacht. Een groot bankbedrijf is bereid ge vonden de allrisk transportverzekering van de door het Nederlandsche Rode Kruis naar Italië (Chiasso) te verzen den goederen, geheel gratis op zich te nemen. Het bedrag van de ingekomen gelden ten bate van de slachtoffers in Noord-Italie is thans tot 330.000 ge stegen. Radio Ostende heeft gistermiddag s.o.s.-seinen opgevangen van het 7269 ton metende Nederlandse Liberty-schip „Alderamin", eigendom van Van Nie- velt, Goudriaan en Co's Stoomvaart maatschappij N.V. te Rotterdam. De „Alderamin", die in 1943 werd ge bouwd, kwam van Newportnews aan de Atlantische kust van de Ver. Staten en passeerde gisteren, op weg naar Amsterdam, de Azoren. Daar verder niets meer van het schip werd ge hoord, werd het noodverkeer later in de middag beëindigd. De strijdkrachten der Franse Unie in Indo-China zijn sedert drie dagen in een strijd gewikkeld met Vietminh- troepen die begonnen met twee hevige aanvallen tegen het Westelijke en het Zuidelijke gedeelte van de Tonkin-del ta. 15.000 man der Vietminh nemen aan de gevechten deel. J^AAR het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mededeelt, heeft het overleg van de regering met de commissie voor de middenstand uit de Tweede Kamer der Staten-Generaal over de broodprijzen geleid tot wijzigin gen in de bestaande meel-, bloem- en broodprijzen, waarbij een voor het gehel# land geldende verhoging van de prijs van het brood wordt vermeden. Met ingang van Maandag 17 Decem ber 1951 zullen de bereiders van meel en bloem, a.sn eda de importeurs van bloem, door een verhoging van de sub sidie vom de consument uit het Land- bouwegailisatiefonds, in staat worden gesteld de prijzen van alle soorten meel en bloem, met uitzondering van tarwegriesmeel, met 30 cent per 100 kg te verlagen. Deze prijsverlaging van yERMOEID en bleek arriveerde gis teravond om elf uur onverwacht Frankie Sinatra, de 33-jarige Ameri kaanse zanger en filmster, afgod van millioenen meisjes over de gehele we reld. tezamen met zijn nieuwe vrouw, de filmster Ava Gardner, van wie deze week voor f 60.000 aan juwelen werd gestolen, op Schiphol. Het beroemde echtpaar dat naar be kend deze week in Engeland is voor gesteld aan prinses Elisabeth en de hertog van Edinburgh, is Dinsdag naar Duitsland gevlogen en streek gister avond met een stratocruiser van de Pan American World Airways op de terug weg naar Amerika voor een kort op onthoud op Schiphol neer. Vrijwel onopgemerkt namen zij plaats in het passagiersrestaurant op het vliegveld, waar zij zich een Hollands diner goed lieten smaken. Mevrouw Si natra bleek slanker te zijn dan het Ne derlandse publiek haar van de film kent. Haar echtgenoot zei weinig op geruimd tot een verslaggever, dat hij niets meer vernomen had over de jacht op de juwelendief. Noch Frank Sina tra noch zijn vrouw waren ooit tevo ren in ons land geweest, zo zeiden zij. Frank Sinatra verklaarde bovendien, dat deze trip naar Europa niet bedoeld was als „honeymoon". Geen van tweeën had een bepaalde voorkeur voor een der eigen films. „Showboat" behoorde wel tot de favo riete films van mrs. Sinatra, die na haar terugkomst in Amerika samen met Clark Gable zal spelen in een nieuwe film, getiteld „Lone Star". Zelden heeft een beroemd filmecht paar een bezoek zij het een zeer kort aan ons land gebracht met zo wei nig publieke belangstelling. Dat vond natuurlijk zijn oorzaak in het feit, dat niemand op de hoogte was van hun aankomst. Samen bekeek het tweetal ten slotte een vitrine met Delfts blauw Frank kocht 'n vaasje, stak het in zijn dikke winterjas en tussen de andere passagiers in wandelden zij terug naar de stratocruiser, die enkele ogenblikken later in het duister van de nacht ver dween. De vorst is over ons land gekomen en vele sloten in het polderland zijn met een laagje ijs bedekt. De jongens trekken al gauw op onderzoek uit om te proberen of er reeds een sloot bij is die hen houden kan. CTEEDS verbaast uw lijfaap zich weer over het verschijnsel, dat mensen zich ongevraagd ontfermen over de spulletjes van anderen Tenslotte krijgt elke dief de kous op de kop. In Atlan- ta (Amerika), heeft de 22-jarige Earl Martin 13 dollar boete gekregen, om dat hij een boek van twee dollar had gestolen. De naam van het boek was: „Misdaad betaalt niet!" In Otira, op Nieuw-Zeeland heeft een inspecteur van gezondheid gerapporteerd, dat een hotel in die stad, slechts één badkamer heeft. Het vertrek heeft echter twee deuren. Op de ene staat „dames", op de andere „heren". In de stad Lemoore (Californie) heeft een rechter, mr. W. W. Sheanan zichzelf 200 dollar boete gegeven, omdat hij dronken achter het stuur van een auto had gezeten. O Tn Miama, waar de grootgeldbezitters zich plegen te vermaken en vermaken ple gen, is een bulldozer zonder bestuur der aan het rijden gegaan. Het voer tuig draaide eerst een ererondje om een oark —Me daarna vijf bomen, reed door een huis van meneer Gulbrandsen, verwijderde 15 meter iiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Zijne Excellentie bakt ze bruin draadomheining, groef een waterlei ding over een afstand van dertig me ter uit de grond, plukte enkele was lijnen uit diverse tuinen, ontwortelde verschillende fruitbomen, reed door een kippenhok, en kwam tenslotte tot stil stand.... tegen zijn eigen garage. O In Oklahama City, ook al in de Verenigde Staten, heeft een meneer Gordon Bur- ris zijn enkel gebroken, doordat hij ge bruik maakte van een laarzenknecht. De Italianen hebben een straaljager ontworpen en vervaardigd, die tijdens een proefvlucht 750 km per uur ging. De „Columbia Broadcasting System" heeft dezer dagen voor het eerst een kleurentelevisie-uitzending tot stand gebracht. De proef slaagde geheel. U De eerste reiziger om de wereld is vol gens het literaire blad Biblio niet Ma- gelhaens geweest, doch de Maleise slaaf Henrique. Dieven hebben in Modena, in Italië een bankgebouw be zocht en er een brandkast onderhanden gehad. Ze gebruikten zuurstofbranders bij hun kraak en ontdekten, toen de safe open was, dat al het aanwezige papiergeld in vlammen was opgegaan. Het station voor hulpverlening bij vliegtuigongevallen te Milaan meldt, dat Donderdagmorgen vroeg in de Ita liaanse Alpen een „groot vliegtuig" is waargenomen, dat brandend neerstort te. Men gelooft, dat het toestell uit Zwitserland kwam. Naar het ANP ver neemt, is het uitgesloten, dat het hier een toestel van de KLM betreft. bloem en meel komt niet tot uitdruk king in de prijs van het brood voor de consument, doch dient ter verhoging van de marge voor de bakkers. Daarnaast zal de maximum- en minimum prijs voor volkswit- en volksbruin- brood met ingang van Maandag 17 De cember 1951 in de provincie Drenthe met 1 cent per 800 gram mogen wor den verhoogd, waardoor in deze pro vincie dezelfde broodprijzen gelden als in de provincies Friesland en Gronin gen. Met ingang van dezelfde datum mag ln die gebieden, waar thans nog do prijs van volksbruinbrood 1 cent lager is dan die van volkswitbrood, de prijs van het volksbruinbrood met 1 cent per 800 gram worden verhoogd, zodat dit prijsverschil dan is opgeheven. De ze partiele verhoging van de prijs van het volksbrninbrpod geldt in hoofdzaak voor het westen des iands, met uitzon dering van de grote steden. De gelijk stelling in prijs van volksbruin- met die van vo'.kswitbrood heeft ook be trekking op het eiland Texel. De 28-jarige Nederlandse vlieger, de heer T. J. C. Varkevisser, die zes maan den geleden naar Nieuw Zeeland emi greerde en daar als instructeur in dienst trad van de „South Canterbury Aeroclub" is gisteren bij een trainings- viucht met zijn toestel verongelukt. De heer Varkeviser maakte de oefen- vlucht met een leerling in een „Tiger Moth". Toen hij op het „Salt Water Creek"-vliegveld bij Timaru wilde lan den, ontstonden er moeilijkheden en stortte het toestel neer. De leerling bracht er zonder verwondingen het le ven af. De echtgenote van. de heer Var kevisser was juist veertien dagen ge leden uit Nederland in Nieuw-Zeeland aangekomen. Woensdagmiddag zijn met het Pana mese stoomschip Canberra 619 Canade se militairen en 27 officieren in de Merwehaven te Rotterdam aangeko men. Zij zijn Donderdagmorgen van boord gegaan. De soldaten werden be groet door de Canadese ambassadeur in ons land, de heer Pierre Dupuy. De Koninklijke Militaire Kapel luisvercta de debarkatie op. Nog dezelfde dag zijn de militairen met twee treinen naar Duitsland vertrokken, waar zij de ai- daar reeds gelegerde Canadese onder delen zullen versterken. Op 2 Decem ber is de Canberra uit Quebec vertrok ken. pEN herzien westelijk ontwapeningsplan, dat bedoeld is om aan enige Russische bezwaren tegemoet te komen, is gisteren ingediend bij de politieke commissie van dè V.N.. De commissie verdaagde haar vergadering evenwel tot heden zonder bet nieuwe voorstel te bespreken. De inleiding van het herziene ontwerp bevat een artikel, waarin de algemene vergadering de wens te kennen geeft, „dat de V.N. een doeltreffend collectief beveiligingsstelsel ontwikkelen tot handhaving van de vrede en dat de troepen en bewapening van de wereld progressief wor den verminderd in overeenstemming met de doeleinden en principes van het handvest". CEN concessie aan de Sowjets'is, dat wordt voorgesteld de nieuw in te stellen commissie „commissie voor atoomenergie en conventionele bewa pening" te noemen. In de aan de nieuwe commissie door de Assemblee te geven richtlijnen komt nog een tweede concessie voor, daar gezegd wordt, dat de commissie een ontwerp verdrag moet opstellen voor beper king en vermindering van de bewape ning en „voor een doeltreffende inter nationale controle op de atoomenergie teneinde te verzekeren, dat de atoom wapens worden verboden en de atoom energie alleen voor vreedzame doelein den wordt gebruikt." Voorts zal de in te stellen commis sie vóór 1 Juni 1952 haar eerste rap port moeten opstellen. De algemene vergadering heeft gis teren bjj de vijftiende stemming over de bezetting van de elfde zetel in de Veiligheidsraad wederom geen over eenstemming bereikt, daar men nief tot een meerderhed van tweederde kon komen. Griekenland kreeg 36 en Bye- lo-Rusland 23. Volgende week wordt opnieuw gestemd. Met 23 tegen 23 stemmen en 7 ont houdingen heeft de algemene vergade ring gisteren gestemd tegen het op nemen van de Marokkaanse kwestie op de agenda. Op 18 December zal de Veiligheids raad bijeen komen om de kwestie van de toelating van nieuwe leden tot de V. N. te bespreken. Hierbij zal ook al of niet goedkeuring worden gehecht aan de kort geleden gedane aanbeve ling tot toelating van Italië. Zoals bekend, moeten de vijf permanente leden, dife het recht van veto hebben, eenstemmigheid bereiken over de kwestie der toelating. Van officiële zijde te Manilla is mee gedeeld, dat het aantal doden tenge volge van de wervelstorm, die de Phi lippijnen heeft geteisterd, tot 620 is gestegen, waarvan 552 op het eiland Leyte. Een vloedgolf verzwolg een dorp met driehonderd inwoners.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1