BEMSSMPre Bouw nieuwe Rijks H. B. S. binnenkort aanbesteed? rx TnZh:z:;r*M - 2ZZ «Xzsxzsüsr Stad en Omgeving Melkwagen in dichte mist door de trein gegrepen Twintigjarig bestaan van de LVAS in Casino gevierd 1 Oplichtster dupeerde twee Helderse winkeliers K naÏÏ: ™tCen .Onbewaakte overweg voor de kantonrechter Drie aanrijdingen en een „grapje" Duiven, konijnen, vissen in de B.L.O.-school Avondwijding in de Lutherse kerk Passagierslijsten Voorlopig ontwerp door het Rijk goedgekeurd Op Rijksbegroting 1952 f 162.567.- beschikbaar Ook de burgemeester kwam feliciteren Ambachtsscholieren vermaakten zich wintertijd wringertijd! Zes maanden en terbeschikking- de regering geëist van stelling Hollend paard wist goed de weg IN HET KORT Tussen Haaks en Kuifje 1 kreeV?2H> 7°95 (7~5)' Op 5 October werd op de onbewaakte overweg aan de Grasweg onder Anna Faulowna een melkauto, bestuurd door E. R. uit Breezand, aangereden door een trein, komende uit de richting Alkmaar. Er was alleen materiële schade. Giste ren diende deze zaak voor de Helderse kantonrechter, mr. J. 't Ilooft, die R. ver oordeelde tot 15,of 5 dagen. De verdachte heeft op die ongeluksdag ver ondersteld, dat de trein reeds was gepasseerd. Hij heeft nog wel gestopt om te luisteren, maar hij heeft de fluitsignalen van de naderende trein toch niet gehoord. was kool aan het laden, en had aan J„ die juist met zijn wagen voorbij kwam, gevraagd, of hij ook een rooie kooltje moest hebben V. had „van ja" geknikt. Nou, en toen had de verdachte ge gooid. Hot kooltje was, aldus een ge tuige. in de wagen terecht gekomen en had de jasbeschermer van een daarin liggend rijwiel beschadigd. Dat alles geschiedde op de Boermans. weg, en V. was gewoon doorgereden. Had alleen maar geroepen: „Dat kost je een nieuwe jasbeschermer!" Maar M. had nooit betaald. De ambtenaar kan de „grap" niet waarderen: hij vond het slechts een flauw mopje. Con form de eis sprak de kantonrechter uit: vrijspraak met afwijzing van de civiele vordering. Bij het bepalen van de eis heeft de ambtenaar van het O.M. met diverse omstandigheden rekening gehouden. De melkrijder was met de situatie uit stekend op de hoogte, want hij ge bruikt de overweg ongeveer vierdui zend keer per jaar. Een getuige ver klaarde ter zitting, dat hij inderdaad twee fluitsignalen had gehoord. De machinist van de trein, J. M. uit Alk maar, staat al vijftien jaar op de lo comotief tussen Alkmaar en Den Hel der en kent dus het gevaarlijke punt, evenals R., op zijn duimpje. M. deelde mede, dat de mist wellicht nooit zo dicht was geweest als deze morgen. De ambtenaar eiste, rekening houdende met de moeilijke situatie en de dikke mist, tegen R. f 25. De kantonrechter maakte er toen f 15 of 5 dagen van. Aanrijdingen C. B. uit Den Helder stond terecht, omdat zijn auto in de Keizerstraat op 29 September niet behoorlijk naar rechts was uitgeweken. B. moest ove rigens opdraaien voor een fout van G. D., die als leerling de wagen bestuur de toen een wielrijder zou worden in gehaald. De ambtenaar vond, dat B. niet ten volle kon worden aansprake lijk gesteld en eiste daarom f 7.50 of 3 dagen. Het vonnis werd conform uit gesproken. J. M., de machinist van de trein die op 5 October de melkwagen van R. aanreed, chauffeert ook al vele jaren. In de Wieringermeer kreeg hij in de Brugstraat, toen hij niet voldoende rechts hield, een botsing met motor rijder C. P. W. Getuige Tj. H. kwam vertellen, dat M. helemaal links had gereden en dat het er op had geleken dat hij een parkeerplaats had willen bezoeken. M. verdedigde zich met klem, doch wist de heren achter de groene tafel niet te overtuigen. Hij kreeg f 30 of 10 dagen. Met de verdachten J. S. uit Wervers- hoof en Th. J. B. uit Medemblik was het een vreemde geschiedenis. Eerst genoemde had met licht op zijn motor gereden dat niet aan de eisen voldeed (het pitje had meer weg van de lan taarn van een fiets) en B. had op zijn paard-en-wagen in het geheel geen verlichting gevoerd. De ambtenaar eis te tegen B. f 20 of 10 dagen en f 10 of 5 dagen (voor- en achterlicht) en tegen S. f 15 of 10 dagen. B., die een gezin «net acht kinderen te onderhouden heeft, was zeer veront waardigd, ondanks de beweringen van de ambtenaar dat er wel doden hadden kunnen vallen. „Dan was het mijn schuld niet geweest", aldus de verdach te, „want ik reed rechts van de weg". „Maar zonder licht", merkte de ambte naar nög op. S. kwam er af met f 15 of 5 dagen, maar B. werd veroordeeld tot 2 x f 15 of 2 x 5 dagen. Dat was teveel Voor B., die al zijn moeilijkheden ter zitting had geschetst, en hij riep uit: „U houdt helemaal geen rekening met de kleine zelfstandigen!" Grapje Mr. 't Hooft kreeg gisteren ook een „grapje" te behandelen. J. M. uit Anna Paulowna had op 31 October met een rodekooltje gegooid! Hij gaf de be schuldiging toe. Het was zó gegaan: M. De kleindier-sportvereniging „Den Helder en Omstreken", de aquarium vereniging „Rasbora" en de Helderse Concours Commissie organiseren geza menlijk van Zaterdag 22 tot en met Woensdag 26 December een tentoon stelling van sierduiven, postduiven, ko nijnen en kanaries in de B. L. O.- school aan de Hector Treubstraat. Uiteraard is op deze tentoonstelling Weer veel moois te bewonderen. Zo heeft de aquarium-afdeling een Chris- tusvis. die door de inboorlingen van West-Indië als crucifix wordt gebruikt. Verder zijn er gewone tropische vissen, zoals danio's, barbelen, levend-barende tandkarpers, rasbora's en neons. Er zijn echter ook bijzondere soorten te bezichtigen, waarvan wij noemen de minder bekende Cichlide soorten, ver schillende welsen, waaronder een aan tal zogenaamde ruggezwemmers uit de Belgische Congo. De fa. Groen zal hiervoor een vijver aanleggen. Het Zoölogisch Station zal een drie tal zeewaterbakken inzenden met en kele bijzondere zeedieren: zelfs de en kele dagen geleden gevangen Octopus zal niet ontbreken. Als bijzondere attractie hebben de organisatoren een tweetal films inge last. Zo kan men onder andere een kijkje nemen in Krügers wildpark. Da prijzen die aan deze tentoonstelling zijn verbonden, zijn te bezichtigen in de étalage van Koorn's zaadhandel In de Keizerstraat. De tentoonstelling is behalve Zater dagavond op de volgende dagen ge opend van negen uur 's morgens tot tien uur 's avonds. Hedenavond vindt weer de wekelijk se avondwijding plaats, de derde ad- ventsvesper in deze maand, welke serie wordt besloten met de grote Kerst' nachtdienst op Maandag 24 December In de vesper van vandaag wordt het wijdingswoord verzorgd door één der Gereformeerde jongeren. De heer J. H Keyzer verleent solistische medewer king met een tweetal adventsliederen Wij vernamen, dat deze oecumeni sche vespers begin Januari 1952 worden voortgezet, dus niet op Woensdag 26 December, tweede Kerstdag. Bij het passage-agentschap van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, Ko ningstraat 34, liggen de volgende pas sagierslijsten ter inzage: van het m.s. „Kota Gede", dat op 21 November uit Djakarta is vertrokken en op Donder dag 3 Januari te Rotterdam wordt ver wacht; van het s.s. „Friesland", dat op 10 December uit Djakarta is vertrok ken en eveneens op Donderdag 3 Ja nuari te Rotterdam wordt verwacht van het s.s. „Limburg", dat op 1 De cember uit Djakarta is vertrokken en op Maandag 7 Januari te Rotterdam wordt verwacht, en van het m.s. „Ko ta Baroe", dat op 11 December uit Djakarta is vertrokken en op Donder dag 17 Januari te Rotterdam wordt verwacht. Ruim een jaar hebben wij niets positiefs kunnen schrijven over de voorgeno men bouw van de nieuwe en zo broodnodige Rijks H.B.S. hier ter stede. Wel had de regering alle mogelijke medewerking toegezegd en werd door de Rijks gebouwendienst aan de architect prof. Wieger Bruin opdracht verstrekt tot het ontwerpen van een voorlopig plan, maar daarbij is het voorlopig gebleven. Naar wij thans vernemen is dit plan inmiddels gereed gekomen en door de betrokken Rijksinstanties goedgekeurd. De architect kan het bestek voltooien, zodat de eerste aanbesteding binnen enkele maanden kan worden verwacht. Op de Rijksbegroting voor het jaar 1952 is voor de bouw van de nieuwe RÜks HBS te Den Helder een bedrag van f 172.567.uitgetrokken. Daaruit blijkt, dat de regering niettegenstaan de de grote financiële moeilijkheden waarvoor zij is geplaatst, het hare wil doen om een einde te maken aan de noodtoestand waarin de Rijks HBS in onze stad al zo vele jaren verkeert. Blijkbaar ziet ook de regering in het opmerkelijke feit, dat het aantal leer lingen ondanks de uiterst gebrekkige huisvesting van de school niet afneemt, het bewijs dat de Rijks HBS in een plaatst, niet alleen een gewaardeerde, maar ook een onmisbare onderwijs instelling is. Het komt ons onnodig voor, nogmaals de omstandigheden te schetsen waarin het onderwijs in de nood-HBS aan de Kerkgracht gegeven en „genoten" wordt. Wel is een woord van respect voor het lerarencorps, welk respect kennelijk wordt gedeeld door de leer lingen en hun ouders, in dit verband op zijn plaats. Moge thans met groter zekerheid dan ooit de verwachting worden uitgespro ken, dat over enkele maanden de eer ste spade kan worden gestoken in het terrein achter Javastraat en Timor- laan, opdat in de loop van het volgen de jaar Den Helder getuige kan zijn van de eerste phase in de wederge- Enkele honderden uitgelaten jongelui en een aantal genodigden hebben gister avond in „Casino" het twintigjarig bestaan gevierd van de Leerlingen-vereniging der Ambachtsschool. Voorzitter Wolter Weidema kon behalve aan de dirccteui en de leraren van de school een hartelijk woord van welkom toeroepen aan burgemeester, mr. G. D. Rehorst, en de wethouders Van Loo en Luyckx. e directeur, de heer G. G. ter Meer, was de eerste, die het huidige bestuur van e L.V.A.S. met het vierde lustrum mocht gelukwensen. De cartonnen instrumenten vonden steun van een beste „genre-plaat Het ging immers om de lach! Na de pauze werd opgevoerd „Het Haasje", een klucht in één bedrijf. Toen men dat had aanschouwd (er werd soms braaf gelachen), moesten de jon gens listig te werk gaan, wilden zij on der de (weinige) meisjes een danspart ner vinden. Wij hebben niet gewacht hoe het lukte, doch men zal zich stel-; lig hebben geamuseerd met „The five Sullivans'-' en de balleider, de heer Orelio. stad, waar zoveel Rijkspersoneel is ge- boorte der Rijks Hogere Burgerschool. De heer Ter Meer zeide, dat het op zichzelf niet zo'n bijzonderheid is, wan neer een vereniging twintig jaar be staat. Heel anders is het echter gesteld met een vereniging als de LVAS, die om de twee jaar, wanneer de cursus is beëindigd, toch ten minste weer door an dere jongens wordt geleid. In dit licht bezien achtte hij het in stand houden van de vereniging een prestatie. Ver volgens richtte de heer Ter Meer zich tot alle jongens en wees hen er op, dat zij zich zeker niet ten achter gesteld moeten gevoelen ten opzichte van de leerlingen van andere scholen, die uit sluitend theoretisch worden onderwe zen. De heer Ter Meer betreurde het in dit verband, dat de algemene belang stelling steeds eerder uitgaat naar „het witte boordje" dan naar de „overall" Tot besluit stelde hij de jongens bij hun handenarbeid voor ogen de combinatie: handen en hersenwerk. De burgemeester verzekerde de jon gelui, dat steeds meer waardering zal komen voor alle vakken en niet in de laatste plaats voor de knapen in „over all". Hij feliciteerde het bestuur met het jubileum, en zegde het namens het gemeentebestuur een legpenning met inscriptie toe. Vóór de pauze' kon men kijken naar de revue „De televisie verovert de we reld". Met televisie had het programma uiteraard niets uitstaande, maar met een weinig fantasie kon men zich toch best voorstellen via het scherm van een imitatie-televisietoestel een blik achter de coulissen te slaan. Er werden enkele schetsjes gespeeld, maar er wa ren ook solisten: Poiet Kuit met zijn accordeon en Gerard Mooy met guitaar en zang. Als gasten traden op „Se Mo- rali's", bij allen welbekend. Wat dit viertal presteerde grensde aan het on gelooflijke: een enthousiast applaus was dan ook telkenmale verzekerd. En dan het laatste nummer vóór de pauze: het optreden van h„t jazz-orkest „The Drud- gers", onder leiding van Johnny Wilson. ft. s. v$ Tj o k v i s ZÓNEN ril. V. (Advertentie. Ing. Med.) Libye nog vóór Kerstmis een onafhankelijke staat Het verenigd koninkrijk van Libye, ftallë's voormalige rijk in Noord-Afrika zal de dag voor Kerstmis een onafhan kelijke souvereine staat worden. De datum van de proclamatie van Libye's onafhankelijkheid is definitief vastge steld op 24 December. In de maand Juni had Theresia F. de L. enkele Helderse winkeliers uitver koren om haar kasmiddelen op peil te brengen, Zij heeft dat echter op een ongebruikelijke, in ieder geval onge wenste manier gedaan, zodat deze Am sterdamse zich gisteren voor de Meer voudige Kamer te Alkmaar moest ver antwoorden. Op de 11e Juni was zij naar een rij wielhandelaar gestapt. Theresia toon de intersse voor een damesrijwiel en nadat zij de handelaar had verteld dat haar man in dienst was bij de Ko- nniklijke Marine en zij zelf de een zaamheid trachtte te verdrijven door in het ziekenhuis te werken, bleek deze handelaar genegen haar een rijwiel op afbetaling te verkopen. Zij betaalde de eerste termijn van veertig gulden en vertrok met rijwiel en de belofte dat zij op de vastgestelde data haar af lossingen zou komen betalen. Twee da gen later stapte zij met ongeveer het zelfde verhaal bij een handelaar in stofzuigers de winkel binnen. Deze winkelier stelde zo veel vertrouwen in zijn cliënt, die bovendien door een ter goeder naam bekend staande ingezetene werd begeleid, dat hij een stofzuiger in ruilde tegen de belofte van Theresia, dat zij de eerste termijn wel spoedig zou komen voldoen. Het geduld van de rijwiel- en stofzuigerhandelaar werd lang op de proef gesteld. Ten einde raad stelden zij de politie van een en ander in kennis, met het gevolg dat Theresia, die beide artikelen inmiddels SNOEK J^eze krant heeft verlenen week verhaald van een stadgenoot, die in het Balg- zandkanaal bij Van Ewijck- sluis een snoek had gevan gen van vier en twintig pond. Heel vissend Nieuwe- diep heeft zich daarover blijkbaar verbaasd, want het regende commentaar. Ongezouten commentaar. Enne, Gradus vindt het haast jammer, dat hij het moet vertellen, maar eh. die snoek werd niet door die meneer Sgevangen! Nu ontving Gradus van de secretaris van de hengel sportvereniging „Den Hel der" een briefje met zeer rectificerende inhoud: „De heer S. vervoegde zich te Anna Paulowna bij de be roepsvisser P. Siewers aan de Kleine Sluis. Hij kocht daar twee snoekbaarsjes en vier botjes, die hij 's mid dags wel zou afhalen. Maar de heer S. kwam pas de volgende morgen en kocht toen meteen een snoek van drie en twintig pond (uit de fuik), In Den Helder zei hij, dat hij een snoek van vier en twintig pond had gevangen. Ik zal niet ver tellen, tegen welke prijs hij de snoek kreeg, maar 'wel, dat de vis duur wordt be taald.. En.... terwijl deze snoek nog wel „twee maal" was gevangen! i" hart hebben. Dat bleek Gradus uit een briefje, dat hij van de zestienjarige Jan Mud kreeg. Het luidde als volgt: „Zaterdagmorgen om ongeveer elf uur was ik ge tuige van iets, dat voor velen een voorbeeld moge zijn. Ik zag Japie Meijer met z'n karretje de Spoor straat uitkomen en de Ko ningstraat in gaan. Op de hoek stond een grote „spaar pot" van het Leger des Heils. Jaap parkeerde zijn karretje, haalde een porte- monnaie te voorschijn en stevende met een gift op de man toe, die bij deze Kerst- pot de wacht had. Japle's bijdrage verdween in die pot. Ik heb hier even bij stil gestaan, want ik be greep, dat deze Japie Meijer een goed hart moet hebben. Ik hoop, dat vele Nieuwe- diepers Jaaps goede voor beeld zullen volgen." Tja. die Japie toch. En Zaterdagavond brak nog wel brand uit in zijn wo ning aan de L. van Berk straat. De brandweer moest er nog helemaal aan te pas komen. Tweemaal Japie Meijer: met een Kerstgift en in de brand. En van daag. beste stadgenoten, is hi.i vier en zeventig jaar geworden. Gradus felici teert hem daar hartelijk mee. JEUGD jy^aandag trad een zeer op gewonden vrouwtje Gra dus' kantoor binnen. Zij woont met haar dochter en schoonzoon op de Parallel weg, in een hoekhuis, vlak bij de school. Dat vrouwtje, dat kinderen heeft grootge bracht en welopgevoed de wereld in heeft gezonden, moet nu Jast ondervinden van de hedendaagse jonge ren, die, het is bekend, niet veel ontzag hebben voor de ouderdom. Zij vernielen haar poort, zij scheuren haar bel er uit, zij spuwen tegen haar ruiten. Als zij naar buiten komt om er iets van te zeggen, j dan wagen sommigen het, haar naar de benen te schoppen. Gradus vindt, dat deze droeve geschiedenis toch eens uit moet zijn. Hét vrouwtje moet immers rus tig haar oude dag kunnen leven! Ter bestrijding van het kattekwaad heeft zij overigens nog niet veel medewerking ondervonden van anderen. Jammer, want Gradus kan de jeugd alleen maar vragen: „Hou op, ga thuis onder de tafel spelen". MIJLPAAL Qmtrent het bevolkingson derzoek op tuberculose heeft deze Gradus u nog niet veel verbid. Maar thans, lieve Gradianen. een verheugende tijding. Maan dag heeft de 10.000ste inge zetene van onze goede stad voor het doorlichtingsappa raat gestaan. Dat was de heer H. Kramer, SChagen- straat 50. Bij het bereiken van een mijlpaal, men kent dat, wordt, „het slachtoffer" meestal overladen met ge schenken. Bij de heer Kra mer kon dat in dit geval natuurlijk niet, zoals mefl zal begrijpen. En wat heeft de 10.000ste nu gedaan? Wei, hij heeft onmiddellijk in zijn beurs getast en de da mes, die bij dit onderzoek betrokken waren, getrac- teerd. Bij die tienduizend men sen; die zich aan het massa- onderzoek onderwierpen, waren ruim zesduizend schollieren inbegrepen, zo dat het getal op zich zelf niet zo bijzonder veel zegt Niettemin was het verblij dend, dat men precies het aantal heeft „gehaald", dat men zich had gedacht. Het onderzoek verloopt dus ge héél volgens de verwachtin- gea En, men is nog niet klaar. Al staat het werk momen teel stop, op 2 Januari wordt het bevolkingsonder zoek hervat. En Gradus hóópt: Op naar de twintig duizend! AANSTEKER yferleden week vertelde Gradus u, dat hij -zijn kostbare sigarenaansteker (met de initialen van schoonpapa) kwijt was. En wie had het kleinood in zijn bezit? Men kan het geloven of niet: Gradus' lijffoto graaf. Deze kleine (overi gen? zeer betrouwbare) man maakt er een gewoonte van, al pratende lucifers en aan stekers in de zakken van zijn colbertjasje te depone ren. Hij is volkomen te goeder trouw, w'eest ech ter attent, wanneer u tij dens een gesprek met deze lijfkieker uw aansteker op tafel heeft liggen. Anders verdwijnt hij.... had verkocht, voor oplichting moest terechtstaan. Jammer voor haar was de officier op de hoogte van het feit dat zij enkele jaren geleden in Indonesië soortgelijke praktijken had uitgeoefend. Mr. Holsteyn eiste daarom een onvoor waardelijke gevangenisstraf van zes maanden. Daar een psychiatrisch rap port had uitgemaakt dat verdachte in verminderde mate toerekeningsvatbaar moest worden geacht, meende de of ficier dat het wenselijk was, haar, na de straftijd, ter beschikking van de re gering te stellen. Donderdag 28 Decem ber zal de rechtbank vonnis wijzen. Op de Hoofdgracht schrok gister morgen het paard van de schillenopha- ler De B. uit de Van Galenstraat. Waarvan het paard zo schrok is ons niet bekend, maar wel staat vast dat de voerman tevergeefs het dier tracht te te grijpen, toen het op hol sloeg. De teugel brak af bij het bit, waardoor de heer De B. een lelijke val maakte. Even verder waagde een jongeman een poging om het hollende paard tot stilstand te brengen, maar ook dit luk te niet. In volle vaart draafde het dier, met de schillenwagen achter zich aan, in de richting van de Kanaalweg. Inmiddels ontfermde een toevallig passerende automobilist zich over de heer De B., die enige schaafwonden had opgelopen. De schillenophaler werd netjes per auto thuis gebracht, waar het paard inmiddels al was aan gekomen.... Het stond rustig en ge duldig voor de woning van de heer De B. te wachten, en gcheen het gebeurde nog eens gemoedelijk te overdenken. ft? Het kantoor van de gemeente ontvanger, tevens beheerder van de Centrale Kas, aan de Kerkgracht zal op Donderdag 27, Vrijdag 28 en Zater dag 29 December gesloten zijn voor be talingen van gas, electriciteit, water, belastingen, schoolgelden enz. In de Christelijk-gereformeerde kerk wordt vanavond om half acht ds. L. van der Knijff tot predikant be vestigd door ds. Swiep uit Schiedam. De toneelgroep van de MOOC brengt vanavond om half acht in de Marinecantine het toneelstuk „De Ha ven" van drs. Lockefeer voor het voet licht. De Engelse Kerstzangdienst, die Vrijdagavond onder leiding van rev. Mossman wordt gehouden in de Oud- Katholieke kerk aan de Middenweg, begint niet om acht uur, zoals ver meld in de agenda van de Helderse Gemeenschap, maar om zeven uur. Na enige maanden van onderbre king is gisteren weer een „Scheeps krant voor Nieuwediep", het zesde nummer van de eerste jaargang, ver schenen; dit gestencilde blaadje wordt uitgegeven door het bureau O. S. en O. der Koninklijke Marine. Aan de gemeentelijke visafslag te en Helder werd verleden week aan gevoerd: 101 kg bot (55—45), 1735 kg f""8'6" 35 kg kaan (87- kabeljauw (110—78), 42 kg "g '31), 463 kg sardien (65—41), 443 -109 949,'t4-26'' 439 k« scho1 1 021 242J, kg schol 2 (80—62). 6657 kg 73) 8375 r3f' 888 k* tarb0t '248"~ wiitinf ,,og 40118 '344101), 1239 kg rp~rt"r: Ms' »piet Hein" heeft giste- kert'? k« !.e" verlaten- He. Ms. „Ban- gure^ndTn VeT^Tan^UaTr^ ln d° •s Zomers kan het daar al vreemd spoken. meUerZZa hi) bereid u middels een plaatje te tonen moU u kuste™00*-" ®rriveerden twee Duitse middels hèehh rds naar Rostoch in* denh„PB" u n voortgezet. De „Bran- de Noont"WarT1 van Gent soda, gat van Antwerpen met boter. '1.30 "nt23S15muur('nenh<l0g "'f" 5.40 on 17 an n ,aag water het zee... temperatuur van zeewater was 7.0 graden Celsius. om om

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2