Vertrekken in hotel Post bleven de eerste nacht onbezet BOUW DE PERS Partij van de Arbeid houdt Plancongres te Amsterdam 't kort Half dozijn aanwezigen bij nachtelijke aankomst Met de gasten kwam de sneeuw Noordelijken beschuldigd van het rekken der onderhandelingen Benelux tot heden een mislukking De tandheelkundige hulp voor de fondspatiënten wordt duurder Honderd gulden aan prijzen i Vandaag twee brokstukken! De Koninklijke familie in Sanki Anton Peking: V.N. bevreesd Oordeel van comité Alleen het particulier initiatief bereikte iets voor onze luchtmacht Noord-Holland leent 4 millioen voor PEN Bezuiniging voor de ziekenfondsen 'Russische atoomgeleerde naar Westen gevlucht? Weer inval in speelhol in Den Haag Carrillon voor Amerika Boston Symphonie-orkest komt naar Europa Cla^e PAiidvJiuaa Lenteboden Politiek program voor komende tijden Diverse aspecten belicht Noorse Olympische postzegel Euwe leidt te Gothenburg Australië won de Davis Cup Schaatsenrijders in Hamar Donner speelt remise ZATERDAG 29 DECEMBER 1951 (Van een speciale verslaggever) yOOR de tweede maal in de geschiedenis van Bankt Anton staat de Neder landse koninklijke trein op het stationnetje van het wintersportplaatsje. Een half dozijn mensen had zich Vrijdagnacht wakker gehouden om de ko ninklijke familie te verwelkomen. Daar was de burgemeester Schnelder, de directie van hotel Post en een paar fotografen. Ze zouden echter nog een paar uur moeten wachten alvorens ze de Koningin, de Prins en prinsesjes „Herzlich Wïllkommen in unserem Tal" konden toewensen, want de gehele familie was in de diepste rust in het slaaprjjtuig en bleek niet het plan te hebben gehad om kwart voor vier nog van slaapkamer te verwisselen. Het personeel van „Post", dat voor een deel was gemobiliseerd om eventueel nog iets voor de koninklijke bezoekers uit Nederland te kunnen klaarmaken, kon dan ook onverrichterzake weer huiswaarts keren. r\E tocht met de koninklijke trein is een uitermate snelle geweest. Don derdagochtend om kwart over tien be vond alle bagage zich nog in de Da- kota op Soesterberg, doch toen de weerberichten uit Ziirich slecht ble ven, werd onmiddellijk besloten van de trein gebruik te maken en reeds om enige minuten voor twaalf werd de reis vanaf Utrecht aanvaard. Met de grootst mogelijke spoed werd de ba gage van Soesterberg overgebracht naar Utrecht. De auto slipte echter bij Bilthoven en reed tegen een boom, er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor, maar enkele koffers kregen lelijke deuken. Spaanse studie. V)AN de vijftien uur, die de trein reis duurde, heeft prins Bernhard er vier besteed aan zijn Spaanse stu die, waarvoor hij in de trein een wel uitzonderlijk geschikte gelegenheid had Ook de eerste dag van het verblijf tn Sankt Anton zal de prins zich niet met skiën, maar met Spaans bezighou den, want een lichte keelpijn deed hem besluiten het hotel niet te verlaten. De prinsessen Beatrix en Irene be hoorden daarentegen tot de eersten, die de lange latten onderbonden en de eerste afdaling van de dag maakten. Ook de koningin had zich gistermor gen reeds in skicostuum gestoken en bereidde zich voor op de komende tochten, echter niet alvorens zoals bij elke reis een telegram te hebben gezonden aan prinses Wilhelmina, waarin de goede aankomst werd ge meld. Toen de trein Vrijdagmorgen Sankt Anton binnenreed bevonden óch op het station behalve de Oostenrijkse autoriteiten en de Nederlandse fotogra fen één buitenlander, een Canadees, die reeds enige malen op Soestdljk de gast is geweest van de koninklijke fa milie. HU was zeer verwonderd te horen, dat prins Bernhard nog sliep, want zo zei hij „ik had gedacht, dat de prins, die zijn eigen auto en zijn eigen vliegtuig, bestuurt, op de lo comotief sou staan De sneeuw kwam. VOOR de Nederlandse gasten zijn wederom vertrekken gereserveerd op de tweede verdieping van hotel Post. Hoe populair de koninklijke fami lie in Oostenrijk wel geworden is. moge blijken uit het feit, dat zomers talrijke bussen uit de provincie in Sankt Anton stoppen, vele inzittenden verzoeken de directie van hotel Post de kamers van de koninklijke familie te mogen bezichtigen en als zij ver trekken blijven veelal op de venster banken en op de tafels bloemen, als tolk van grote genegenheid, achter. Des te welkomer is de koninklijke familie dit jaar, omdat zij met haar komst de sneeuw heeft meegebracht. Weken achtereen was het skiën in de Vorarlberg een onmogelijkheid, omdat de sneeuw maar niet wilde komen, maar achtenveertig uur voor de komst van de koninklijke familie begon de sneeuwval. De bergen zijn thans over vloedig bedekt met een vele centime ters dik sneeuwtapijt en het ziet er dan ook naar uit, dat de koninklijke familie in het Oostenrijkse winter sportplaatsje de volkomen ontspan ning zal vinden, die zij van Sant An ton verwacht. De heer E. W. P. van Dam van Is- selt, nationaal secretaris van het Co mité Benelux, heeft gisteravond in een radiotoespraak voor de VPRO ge zegd, dat volgens de mening van het comité de Benelux tot dusver een mis lukking is geweest. Het jaar 1951 liad niet de beloofde ondertekening van het Beneluxver- drag gebracht, noch waren de drie belangrijkste doelstellingen van de Beneluxgedachte, vrij verkeer van personen, van goederen en van kapi taal, bereikt. De heer Van Dam van Isselt gaf toe, dat er op economisch en sociaal gebied enige vooruitgang was geboekt, maar hij noemde de ba lans van het afgelopen jaar toch zeer bedroevend. Spreker uitte echter zijn vreugde over het feit, dat, waar de regeringen faalden, het particulier initiatief op het gebied van de samenwerking wel veel bereikte. Vakverenigingen, werkgeversorga nisaties, handel en industrie kwamen tot nauw contact en vooral ook op cultureel, toeristisch en sport-gebied werd de samenwerking veel groter. De secretaris van het Comité Bene lux besloot zijn radiorede met te zeg gen, dat de regeringen naar andere wegen dienen te zoeken voor het ver wezenlijken van de Beneluxgedachte. daar de volkeren van Nederland, Bel- gie en Luxemburg houvast en geloof in de toekomst nodig hebben en er iets hechts dient te worden gesteld tegenover de steeds groeiende macht achter het IJzeren Gordijn. Radio Peking heeft de Ameri kaanse strijdkrachten er van beschul digd op 17 December ten westen van Yontsjon "ier bommen met gifgas te hebben geworpen op stellingen der noordelijken. De geallieerde onderhandelaars heb ben gisteren in de vergadering van de subcommissie voor het toezicht op de wapenstilstand de noordelijken op nieuw beschuldigd „van het rekken van de onderhandelingen". Ook giste ren werden geen vorderingen gemaakt. Vandaag komt de subcommissie weer bijeen. Ook de vergadering van de sub commissie voor de krijgsgevangenen is tot heden verdaagd. DE TUNNELS Gedeputeerden gaan plan-Sypestein na Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben medegedeeld, dat met de bouw van de tunnel bij Velsen in 1952 een begin zal worden gemaakt. Omtrent de bouw van tunnels bij de Hembrug en onder het IJ is het overleg nog gaande. Verder wordt onderzocht in hoeverre het plan van ir. Kaars Sijpe- steyn voor een tunnel bij Buitenhuizen voor verwezenlijking vatbaar is. Ged. Staten van Noord-Holland heb ben in hun Memorie van Antwoord op het afdelingsverslag der begroting me degedeeld, dat zij binnenkort zullen overgaan tot het uitschrijven Van een 20-jarige geldlening van vier mil lioen ten behoeve van het uitbrei dingsplan van het Provinciaal Elec- triciteitsbedrijf van Noord-Holland. Deze lening is noodzakelijk omdat het provinciaal electriciteitsbedrijf geen Naamloze Vennootschap is en daarom niet zelfstandig kan lenen tegen een rente, die boven de regeringsnormen uitgaat, waardoor het in ongunstige verhouding zou komen tot electrlcl- teitsbedrijven in andere provincies. SCHEEPVAARTKANAAL TUSSEN DON EN WOLGA Het volgend jaar zal een scheep vaartkanaal worden opengesteld, dat Wolga en Don met elkaar verbindt Daardoor worden ook Zwarte Zee en Kaspische Zee over en weer bereik baar. Met ingang van 1 Januari zal voor verplicht- en vrijwillig-verzekerden der ziekenfondsen een wijziging ingaan in de regeling, die tot dusverre heeft gegolden voor de tandheelkundige ver zorging. Deze komt neer op een verho ging van de bijbetalingen. Zij houdt ten eerste in, dat de bijbetaling voor vullingen door hen, die v«or de eerste maal hun gebit een behandeling door een tandarts doen ondergaan, is ge bracht op f 1.50 per vulling. Z.g. gesa- neerden betalen voor vullingen niets. Zij krijgen bovendien een zenuwbehan deling geheel voor rekening van het ziekenfonds. Voor de niet-gesaneerden waren deze behandelingen tot dusverre niet mogelijk. De tandartsen verstrek ten ze echter tegen verminderd tarief toch. Het wordt thans zo, dat deze cate gorie voor een zenuwbehandeling f 4.50 zal betalen, te vermeerderen met een bedrag van f 3.60 per vulling. Een volledig gebit zal personen, die tenminste een half jaar verzekerd zijn, komen te staan op f 60 (voorheen f 55). Een boven- of ondergebit kost voortaan f 32.50 in plaats van f 30. Ook de andere bijbetalingen zijn dieno"ereenkomstig gewijzigd. De nieuwe regeling is be doeld als een bezuinigingsmaatregel voor de ziekenfondsen. Volgens radio-Peking heeft een der noordelijke onderhandelaars tegenover de verbondenen verklaard: „Wij zijn ons er duidelijk van bewust dat u be vreesd bent voor onze groeiende lucht macht". De noordelijken zouden dan ook niet toegeven aan de eis der V.N. tijJens een bestand geen uitbreiding te geven aan de capaciteit van de lucht macht. De Nederlandse journalist, kapitein B. M. Koster meldt, dat de vermaarde perstrein op het stationsemplacement van Munsan-Ni voor het eerst sinds Juni 1950 tien meter is verrold. Deze verplaatsing was noodzakelijk, omdat een wagon in brand stond en het vuur zo snel om zich heen greep, dat ge vreesd werd, dat de ganse trein in vlammen zou opgaan. Volgens radio-Peking hebben Chine se soldaten aan de vooravond van Kerstmis in „een van de sectoren, waar het hardste gevochten is" 180.000 pak jes en meer dan 4000 brieven van krijgsgevangenen der V.N. neergelegd. Volgens deze uitzending van de Chi nese radio hadden de verbondenen zich verheugd getoond bij het openen der pakketten, die zakdoeken, sigaretten pijpjes, kleine souvenirs van glas en „goodwill"-boodschappen bevatten. 25.000STE RETOURVLUCHT AMSTERDAM-LONDEN Gezagvoerder Rijkhof zal hedenmiddag met een KLM „Convair Liner" van Schiphol naar Londen Airport vertrek ken voor het maken van de 25.000ste retourvlucht sinds 17 Mei 1920 op het traject Amsterdam-Londen. Gisteren hebben geallieerde func tionarissen in Berlijn verklaard niets te weten van de Sowjetrussische geoloog en deskundige op het gebied der atoomenergie, Astratsjof, die volgens be richten op 1 December uit Oost-Duits land naar het westen gevlucht zou xjjn. AFP meldt uit Londen, dat er vol gens het Britse blad „Daily Express' verband bestaat tussen 't recente korte bezoek van vier Amerikaanse atoom deskundigen aan West-Duitsland en het verdwijnen van Astratsjof. Het blad meldt voorts, dat volgens de Duitse tolk, die met Astratsjof heeft gewerkt, iedereen in het Oostduitse uranium- gebied, waarvan Astratsjof de leiding had, er van overtuigd is, dat hij naar het Westen is gevlucht". De Haagse politie heeft Donderdag avond laat weer eens een inval in een gokhol gedaan. Ditmaal werden in een perceel in de Sweelinckstraat veertien personen gearresteerd; zij zijn enkele uren later naar huis gezonden. Ver moedelijk ging het hier om een onder onsje. Geschenk van ons volk Tijdens haar bezoek aan de Verenig de Statdn zal H.M. de Koningin na mens het Nederlandse volk een caril lon aan Amerika aanbieden als blijk van onze dankbaarheid voor de Ame rikaanse hulp na de bevrijding. Het Boston Symphonie-orkest zal in het voorjaar van 1952 zijn eerste tour- née door Europa maken. Het zal in Mei drie concerten in Parijs geven en verder optreden in Bordeaux, Straats burg, Zürich, Nederland, Belgie en Oostenrijk. Behalve Charles Munch zal ook Pierre Monteux als dirigent op treden. PLANTER BELEDIGDE HET INDONESISCHE VOLK. Een Nederlandse planter van een onderneming in Rempah op Sumatra is door de landraad tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld, daar hij tot het personeel van de onderneming had gezegd, dat de Indonesiërs „kar bouwen" waren. De Bussumse politie heeft twee jongemannen gearresteerd, die van graven op de kerkhoven in die ge meente tinnen vazen en koperen bloemschalen hadden gestolen. Van de opbrengst werd drank gekocht. In ons blad van gister plaatsten we de aankondiging van onze prijsvraag „Bouw de pers". We hebben onze abonné's meteen maar op weg geholpen door plaatsing van het eerste stuk. Daar hoeft u dus niets meer aan te doen. Vandaag begint het spul pas goed te draaien en nemen we twee stukken op van onze verongelukte machine. Hier zijn ze: De natuur is in de war. Lazen we niet een dezer dagen van bloeiende rozen en rijpe frambo zen? Dat was een teken van een zachte herfst. Maar wat nu te zeggen van de geboorte van twee lammeren, op de boerderij van de heer J. Hemke aan de Barsinger- weg te Wieringerwaard? We heb ben eerst getwijfeld of we het een nakommertje moesten noe men maar we hebben het toch maar gerangschikt onder de ru briek lenteboden. De beide sprui ten en de moeder maken het uit stekend. Aan u de taak de brokken zodanig te rangschikken, dat er weer een goed geheel tot stand komt. Bewaar de plaat en de losse gedeelten van de pers zorgvuldig. Aanstonds als alles geplaatst is en u de pers kunt samenstellen, dingt u mee naar een der prijzen aan deze gezellige wedstrijd verbonden. BEGIN VANDAAG TE BOUWEN WIJ BLIJVEN STUKKEN SJOUWEN! „Het plan „De weg naar vrijheid" is niet bedoeld ala een verkiezingsstunt. Het vormt samen met de conclusies en de beginselen van de Party van de Arbeid de geestelijke achtergrond van de partypolitiek", co betoogde de voorzitter van de Party van de Arbeid, de heer Koos Vorrink, gistermorgen in de rede, waar mee hij het tweedaagse plancongres dezer party opende. De byeenkomst wordt gehouden in Bellevue te Amsterdam en onder de bezoekters ervan telde men gisteren dr. W. Drees en de ministers In 't Veld en Mansholt, alsmede leden van Tweede en Eerste Kamer. onderwerp „De maatschappeUjke orde in socialistisch perspectief'. Hy wees er op, dat het gaat om de ontwikkeling van vrije mensen. Nagegaan is, welke economische factoren deze in de weg staan en wat er moet worden gedaan, om deze remmingen op te ruimen. Spr. jetoogde in dit verband de noodzaak van herverdeling van het inkomen en van vorming van een eigen bezit der overheid. Belangrijk is ook de bevor dering van het eigen bezit der arbei ders als middel tot persooniykheids- vorming. Over „Op weg naar bestaanszeker heid" sprak de heer J. G. Suurhoff. Zyn betoog was een pleidooi voor or dening en planning van de productie nationaal en internationaal en voor eer doeltreffend overheidsingrijpen overa waar het vrije initiatief duideiyk te kort schiet, dit om het werkende deel der bevolking ook in de toekomst gro tere bestaanszekerheid te verschaffen. Gistermorgen en -middag zijn ver schillende inleidingen gehouden, waar in enkele aspecten van het plan nader werden belicht. Zo zette ir. H. Vos, de voorzitter van de plancommissie uit een, dat verschillende denklünen in het plan te vinden zyn: de erkenning van de waarde van de enkeling en de nood zaak, om deze in grote en kleine ver banden tot ontplooiing te brengen, en het besef van economische, culturele en sociale saamhorigheid. Spr. schreef bet plan de waarde toe van een con structieve toekomstvisie, en zei ten slotte, dat het ook ten doel heeft, de jeugd te tonen, dat het verlangen naar wijdere menseiykheid en naar grotere eenheid der wereld een drijvende kracht is in het democratische socialis- Drs. J. M. den Uyl behandelde het De nieuwe postzegels, die de Noorse Posterijen ter gelegenheid van de Olympische Spelen heeft uitgegeven. Op het internationale schaaktournooi te Gothenburg eindigde de afgebroken partij tussen dr. Euwe en de Zweed Carlsson in remise. In de vierde ronde speelde onze landgenoot tegen Johns- son. De partij werd afgebroken. Euwe leidt met 2Vi punt en 1 afgebroken, ge volgd door Jonasson met 2 punten. Op de laatste dag van de Challenge Round tussen Australië en de Verenig de Staten, welke te Sydney werd ge speeld, wonnen beide teams een enkel spel, zodat Australië, dat na de dubbels met 21 leidde, de wedstryd met 32 beeft gewonnen. In een uitermate span nende partij versloeg de Amerikaan Schröder Mervyn Rose in drie sets. De uitslag luidde: 64, 1311 en 7—5. Sedgman droeg er echter zorg voor dat Australië voor de negende maal de Da- vis Cup in handen kreeg door Seixas met 64, 62 en 62 te verslaan. Gisteren zyn zes leden van de Nederlandse schaatsenrijdersploeg naar Hamar vertrokken, waar de training onder leiding van Klaas Schenk zal worden voortgezet. Het waren Kees Broekman, Aad de Koning. E. J. van 't Oever, Gerard Maarse. J. W. P. Chari- sius en Cor van der Eist. Huiskes en Van der Voort, die reeds eerder naar het Noorden vertrokken, zullen zich Zondag bij hun sportbroeders te Hamar aansluiten. Frank Sedgman zal, naar in ten- niskringen te Sydney verluidt, waar schijnlijk professional worden. Sedgman zou onderhandelingen voeren om zich aan te sluiten bij de groep van profes sionals, waarin Kramer en Segura de hoofdrol spelen. De Union Cycliste Internationale heeft een aantal wereldrecords erkend. De belangrijkste zijn: Wereldrecords staande start op open baan zonder gang- making voor 1 km 1 min. 9 4/5 sec. Harris (Engeland) 23.10.49 Milaan; 10 km 12 min. 53 sec. Archambaud (Frank- ryk) 28.10.37 Milaan; 20 km 25 min. 59 3/5 sec. Archambaud (Frankryk) 28.10,37 Milaan; 1 uur 45.798 km F&usto Coppi (Italië) 7.11.42 Milaan. Donner en Fanny Heemskerk tij dens het 27ste jaarlijkse Interna tionale schaak-tournooi dat Don derdag f.l. in het White Rock Pavilion te Hastings geopend werd. Tournooi ie Hastings De afgebroken party tussen Donner en Yanovski uit de eerste ronde van het schaaktournooi te Hastings ein digde in remise. De verdere uitslagen van de partyen uit de tweede ronde luiden: GllgoricSchmidt y, PopelBarden 10, YanovskiGolem- bek afgebroken. Mevrouw Fenny Heemskerk maak te in de eerste ronde van het premier reserve b-tournooi remise met de En gelsman L. A. J. Glyde. In de tweede ronde kwam zy uit tegen de Britse dameskampioen, mevrouw Rowena Bruce. en ook deze party eindigde in remise.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 7