Jan Pronk aan de kop in de Sporiparade 1951 Wim v.d. Voort en Wim van Est volgen op de tweede plaats Eerste Oudejaarsuitzending van de Nederlandse Radio (In 1923) Het nieuwe jaar in ALLER OGEN NU REEDS GERICHT OP HELSINKI Fannyfor ever ER zijn nog twee punten uit de Tour 1951, welke velen vers in het ge heugen zullen liggen. In de eerste plaats dat de gehele Nederlandse équipe ?e- dcsillusionneerd door de val van Van Est. op de veertiende dag uit de strijd verdween en verder de overtuigende wijze, waarop de Zwitser Koblet over alle Franse en Italiaanse wielergroothe- den zegevierde. Ed Koeman, die in het begin van 't wielerseizoen verschillen de opvallende prestaties leverde (hij won o.m. de Ronde van Noord-West Nederland) was over zijn topvorm heen toen de Nederlandse kampioen schappen werden gehouden. Het was nu de amateur P. van Kempen, die de titel behaalde. Bü de profs eiste Hans Dekkers de eer voor zich op. Het was een verrassende uitslag, temeer daar de Eindhovenaar op de laatste meters de strijd met Wagtmans en Van Est moest aanbinden. De Nederlandse baankampioenschappen leverden hoe genaamd geen verrassingen op. Van Vliet prolongeerde ziin titel bii de be roepssprinters en Hiizelendoorn kon bij de amateurs al zijn concurrenten van zich afschudden. Dat Schulte Neêr- lands sterkste achtervolger bleek, was evenmin een sumrise. In tegenstelling tot het feit, dat Visser op dit nummer in staat bleek Willekes te verslaan. Klokken beierden in de nachi Torenklokken en kraaien flessen wijn en potten haring DE Nederlandse biljartcracks waren in ieder tournooi gevreesde tegen standers. In een beslissende partij om het Europees kampioenschap kader 47/2 kraakte Piet van de Pol zijn Bel gische concurrent Van Hassel en Koes de Ruijter legde beslag op de tweede plaats tijdens de wedstrijden om het Europees kampioenschap libre groot biljart. Van Hassel werd kampioen. Tijdens de wereldkampioenschappen te Buenos Aires hebben onze landgenoten j echter een minder goede indruk ge maakt. DE schaak- en damliefhebbers ziin waarschijnlijk nog steeds bezig met het bestuderen van de partijen, welke in de wereldkampioenschappen resp. tussen BotwinnikBronstein en Roo- zenburgKeiler werden gespeeld. DE belangstelling van alle sportbe oefenaren en sportenthousiasten richt zich nu reeds op Helsinki. 1952 wordt een belangTijk sportjaar. Hoe onze Nederlandse vertegenwoordiging er voor de Olympische zomerspelen zal uitzien, valt bij benadering niet te zeggen. Zeker is, dat alle sportbonden hun krachten nu reeds mobiliseren en wij kunnen daarom volstaan met de wens, dat de Nederlandse sportambas- sadrices en sportambassadeurs zich de komende maanden ten volle zullen ge ven teneinde ons land op waardige wijze te vertegenwoordigen. Met Blank-om-Zes I MAANDAG Sl DECEMBER 1951 FANNY BLANKERS—KOEN ....vijfvoudig kampioene SUGAR t.H ixOxjiA ^jOiV ....nam zijn titel terug WtM V'Aiv Lbj. .gele trui viel in ravijn. nuuu .schitterde in de Tour. BOTWINNIK 's werelds beste schaker (Van onze sportredacteur) ££ET IS DIT JAAR niet zo moeilijk om oit te maken welke sportprestatie van een onzer landgenoten het meest de aandacht heeft getrokken. Natuurlijk hebben wij allen grote bewondering voor een Fanny Blanker»-Koen. die* dit jaar weer vijfvoudig Nederlands kampioene werd; niet minder trots waren wij op Wim van der Voort, die bij de Europese kampioenschappen een tweede plaats veroverde en tijdens deze en de wereldkampioenschappen zelfs kans zag het Noorse schaatsfenomeen Andersen op de 1500 meter te verslaan. Het was ditmaal echter een wielrenner, die de aandacht zowel in het binnen- als buitenland op zich vestigde. Jan Pronk heeft het immers gepresteerd om te Milaan het wereld kampioenschap achter grote motoren te behalen. QVERIGENS had de Nederlandse wielerwereld dit succes van de Alk maarder zeer van node. De achtervol gers, sprinters en wegrenners hadden geen kans gezien een titel te veroveren, zodat de zege van Pronk ten slotte de eer heeft moeten redden. Dank zij de uitstekende conditie van onze landge noot en het tactische rijden van zijn Zaanse rivaal Bakker is dat volkomen gelukt. Er is nog een wielrenner, die een opvallende prestatie heeft verricht. Wim van Est veroverde na twaalf etap pes de leiderstrui in de Tour de Fran- ce. Een unieke prestatie. Een dag heeft het feest van de gele trui geduurd. Vier en twintig uur later stortte de man uit St. Willibrord met een duize lingwekkende vaart in een zeventig meter diep ra""-> Slechts een wonder -ïeeft er vc irgd. dat de stoere Brabander .eie weken later weer op zijn fiets kon klimmen en het ko mende jaar hopenlijk weer zijn mede- kunnen maken. Het échèc van de Rot terdammer in de wedstrijd tegen Tur- pin ligt ons nog vers in het geheugen. Slechts 48 seconden had Turpin nodig om aan de illusies van onze landgenoot een einde te maken. Toch was het geen schande dat Luc van Dam van de Engelsman moest verliezen. Alleen hadden wij verwacht en gehoopt dat de nederlaag eervoller zou zijn geweest. De Engelsman zag immers kans om het Amerikaanse bokswonder „Sugar" Ray Robinson de titel van wereld kampioen te ontnemen. Randolph Tur pin heeft slechts enkele maanden -■>? deze titel mogen pronken, daar Robin son in Amerika kans zag om revanche te nemen. JINUS METSELAAR handhaafde zich dit jaar als sterkste langebaan- renner. Alleen zijn eeuwige rivaal Henk Steman kon hem tijdens de mo torwedstrijden op het Alkmaarse sport park bedreigen. De titel van speed waykampioen ontging de Limmenaar Het was Henk Steman. die hem na een Jan Pronk, wereldkampioen achter grote motoren, door een fraaie bloe menkrans broederlijk verenigd met zijn Zaanse rivaal Kees Bakker, de renner die in zo'n belangrijke mate tot het succes van de Alkmaarder heeft bijgedragen. werking zal verlenen om de prestaties spannende strijd de loef afstak. van de Nederlandse helpen verbeteren. Tour-rijders te ROOZENBURG .te sterk voor Keiler. LIET Nederlandse voetbalelftal heeft zijn beste prestatie in 1951 verricht in de wedstrijd van 25 November te gen Belgie. Hoewel deze wedstrijd met 70 werd verloren, verlieten de Ne derlanders als morele overwinnaars het veld. gezien het feit dat zij in de twee de helft met tien tegen elf man moes ten optornen. De verrichtingen tegen de Belgen waren overigens toch niet slecht. Op 15 April behaalden onze landgenoten een alleszins verdiende 54 zege in het Olympisch Stadion Tegen Finland konden onze landgeno ten het niet verder dan een geliik spel brengen, een uitslag welke geen juist beeld van de krachtverhouding gaf. Hoewel van Noorwegen werd verloren, zouden de resultaten in interland-wed strijden de indruk kunnen geven, dat het toch nog niet zo slecht gesteld is met de voetbalsport in Nederland. Wii kunnen ons echter niet aan de indruk onttrekken, dat de cijfers een fictief beeld geven. Vermelden wij ten slotte van het voetbalfront dat P. S. V. het diamanten jubileum van het bedrijf, waaruit het geboren werd. luister bij zette. door kampioen van Nederland te worden. pvE schaatsenrijderswereld heeft alle redenen om tevreden te zijn over de prestaties van de Nederlandse ri.;- ders. Wim van der Voort werd tweede bij de Europese kampioenschappen en negende bij de wereldkampioenschap oen. Deze negende plaats geeft echter geen juiste indruk van de capaciteiten van de Westlander. Op de 5000 m. kwam hij namelijk ten val en ver speelde hiermede vele kostbare secon den. Zijn overwinningen op de 1500 m.. waarbij hij zelfs tweemaal het 'e- nomeen Hjalmar Andersen versloeg, spreken meer tot de verbeelding. Kees Broekman beantwoordde niet aan de hoog gestelde verwachtingen. Hij werd zesde bij de Europese kam- oioenschappen en achtste bij de we reldkampioenschappen, resultaten die toch zeker genoemd mogen worden. TN de laatste maanden van 1951 heeft Luc van Dam verscheidene over winningen op landskampioenen kunnen boeken. Toch heeft de Nederlandse bokser allerminst een grootse indruk j_|OEWEL FANNY BLANKERS—KOEN nog steeds Neêrlands en 's wereld beste athlete is, zien wij met belang stelling uit naar de verrichtingen van het Zaanse meisje Willy Lust. Zij heeft in 1951 menige knappe prestatie geleverd en wij verwachten, dat zij de komende maanden nog verscheidene malen van zich zai doen spreken. De Nederlandse hockeyteams hebben de traditiegetrouw weer de nodige overwinningen behaald. Wij behoeven slechts de fraaie resultaten in de wed strijd tegen Engeland, Wales, Frank rijk en Schotland en Belgie te noemen om er weer van doordrongen te zijn. dat het Nederlandse heren hockeyelftal met Pakistan nog immer op de boven ste sporten van de internationale hoc- keyladder staat. Het Nederlandse waterpolo-team, dat te water in tal pan wedstrijden onze driekleur op uitstekende wijze heeft verdedigd. Van links naar rechts: Bijlsma, Korevaar, Van Feggelen, Brasem, Keetelaar, Smol en Van Gelder. yOEN door middel van de radio voor het eerst het slaan en luiden der kerkklokken in de Oudejaarsnacht in de huiskamer werd gebracht was dat een grote sensatie. In ons land gebeur de het voor het eerst op 31 December 1923. We waren er vroeg mee en er zul len maar weinig landen geweest zijn, die ons met deze noviteit voor waren. Het waren de klokken van de Hilver- sumse Sint Vitus-toren, die om 12 uur 's nachts door heel Nederland ge hoord konden worden en het was de H.D.O., de „Hilversumse Draadloze Omroep", die dit technisch wonder mo gelijk maakte. Er waren toen nog maar weinig ra diotoestellen met luidsprekers zodat de mensen - omdat ze niet tegen elkaar konden praten - elkaar een beetje wezenloos, maar toch wel met blikken vol verstandhouding, zaten aan te kij ken, toen ze - in Hoorn en in Den Hel der, in Schagen en in Alkmaar - de Hilversumse klokken hoorden beie ren. Hoe dat allemaal precies in zijn werk ging, daar hadden de meesten nog maar weinig besef van. Weinigen zullen ge weten hebben dat daarginds in Hilver sum een jonge technicus. R. Visser (die nu nog technisch studio-chef bij de AVRO is) met een destijds nog lood zware microfoon - die dingen werkten toen nog op accu's - boven in de toreri was geklommen, waar hij vechtend met de torenkraaien en met een snijdende kou, vlak bij de klok het geluid moest opvangen van de twaalf zware slagen, die het oude jaar besloten en het nieu we deden beginnen. Willem Vogt, die als omroeper fungeerde, heeft het de luisteraars toen wel allemaal uitgelegd, maar we kunnen ons indenken dat het voor velen toch maar raadselachtig bleef. Het was de eerste keer dat de Ne derlandse radio, die toen nog maar een paar avonden in de week van 8 tot 10 uur in de lucht was tot middernacht uitzond. Onder leiding van de oude Chris de Vos werd die avond ook een opvoering van Kloris en Roosje uitge zonden en er was ook een nieuwjaars wens, met Jan Grootveld als Thomas- vaer en Corrie Pinksen als Pieternel. gIJ die gelegenheid is ook voor de eerste keer bewezen, welk een machtig propaganda-apparaat de radio is .Chris de Vos was op het idee ge komen, dat het wel aardig zou zijn als er in de studio - wijdse naam voor de tot uitzendruimte geïmproviseerde tekenkamer van de Nederlandse Sein- toestellen Fabriek - naar analogie van het toneel een echt bruilofsmaal zou kunnen worden aangericht. Omroeper Vogt had daarom zijn luis teraars gevraagd een kleinigheid (in natura) voor deze bruiloftstafel bij te dragen. Hij wist niet wat hij begon! Het was eenvoudig ongelofelijk, wat er allemaal werd opgestuurd en bezorgd. Bergen saucijzenbroodjes, krentenbro den, taarten, gebakjes, boterletters, tot en met potten haring kwamen er bin nen. Het was wel genoeg voor zes we ken. Er waren ook legio flessen wijn en champagne. Daar werd door de me dewerkers en de technici uiteraard dankbaar gebruik van gemaakt en de oudere luisteraars zullen zich wellicht herinneren, dat de min of meer luid ruchtige gevolgen niet binnen de mu ren van de studio zijn gebleven, doch mee uitgezonden zijn. Het was een enorm succes, deze eer ste Oudejaarsavond in de radio. In die dagen trouwens was alles 'n succes. De luisteraars waren nog niet critisch en werkelijk dankbaar voor alles wat er geboden werd. De meesten zaten te experimenteren met eigen gemaakte toestellen. Als rij blijk gaven van hun enthousiasme en naar Hilversum schre ven „dat de ontvangst schitterend" was, dan gaven zij ook zich zelf een compliment. In dat opzicht Is er veel veranderd. Zou het er beter en pretti ger op geworden zijn? Hoewel onze waterpolospelers min der sterk bleken dan vorige jaren, in Zweden moesten zijn eenmaal een ne- nederlaag incasseren spelen wij ook in deze tak van sport nog steeds een eerste viooL Onze tennisspelers hebben ook dit jaar in internationale wedstrijden geen kans gezien om zich met spelers van j wereldformaat met kans op succes te meten. Van Swol bracht het te Wim- bledon tot de achtste finale en het gemengde dubbel mej. SchmierRinkel werd eveneens in de achtste finale uit geschakeld. Het was echter geen schan de, want zij hadden Doris Hart en Sedgman als tegenstanders. Botwinnik en Roozenburg hebben het niet gemakkelijk gehad, maar na da gen van ingespannen denken, smaak ten zij toch het genoegen het praedi- caat wereldkampioen schaken en dam men te mogen voeren. DIJ de dominostenen heeft BLANK- om-ZES mij altijd het meeste aan getrokken. DUBBEL-BLANK deed mij denken aan een kadetje dat te dik on der het meel zat. terwijl DUBBEL-ZES voor mij een te hard gebakken bol was waarvan de krenten je als zwarte ogen aankeken. Bij beide stenen was er een teveel, zodat BLANK-om-ZES mij door haar variatie meer bevredigde. BLANK-om-ZES. met de zes zwarte rondjes en het blanke vlak was een beetje van dit en een beetje van dat, een nauwkeurig afgebakende puntenfi- guur naast een smetteloos niets, maar die toch in zijn .jiiets-waarde" bij an dere soortgelijke vlakken aanpaste. Mis schien was het realiteit tegenover het onbekende, dat mij aantrok. Om de laatste reden is BLANK-om- ZES nog mijn favoriet onoer de domi nostenen. Lijkt ons leven niet wat op zo'n BLANK-om-ZES? Zijn onze dagen niet gevuld door werkelijkheid en verlan gens. bestaan ru niet uit droom en daad? Wij staan met de auto voor een stop- bord in één van de drukke straten en wachten ongeduldig tot de groene zij- klappen dicht slaan. Dan kunnen wij weer voorwaarts. Een paar vlugge han delingen maken dat de auto wegschiet en steeds harder gaat rijaen. Waarom al die haast? Het is alles om tijd te winnen voor het blanke vlak van onze dobbelsteen: een bezoek aan een con cert. een wandeling langs het strand, het voeren van de eendjes in de stads- vijver, het meespelen met de sportclub. Een andere dag komen wij thuis. Wij draaien onmiddellijk de radio aan, ho ren nieuwsberichten of luisteren naar knettermuziek. Maar na de maaltijd zetten wij de radio zacht zodat onze lievelingsmelodie 'n achtergrond vormt als wij, met stoel en leeslamp. het ge zellig maken bij de haard. Zachte rui sende muziek en een goed boek zijn nu het witte vak van BLANK-om-ZES. Soms rijdt de electrische trein ons door de lage landen. Geen minuut mag vermorst. Een trein komt en vertrekt op tijd. De school, fabriek of vergade ring, het bezoel» begint precies op een bepaald uur. Helaas, want je zoudt te midden van de groene weiden willen uitstappen en de molen beklimmen die, aan de horizon, zijn 4 wieken door de Hollandse lucht draait. Je zoudt een praatje willen maken met de molenaar, die zo goed die molenarmen op de wind weet te zetten, met hem naar bo ven in de molen willen klauteren om door de kleine raampjes te kijken over de sloten en vaarten, tot aan de oude torens, waar de uiltjes en valkjes hun broedplaatsen hebben. Maar zo'n onverwacht uitstapje, van uit de zes punten naar het blank, is onmogelijk. Wie van ons heeft de vrij heid naar eigen wil 't werk in de steek te laten en te doen wat hij verkiest? Maar onmogelijk is het nu ook weer niet helemaal. Het plan is geboren om deze streek op een vrije dag te bezoe ken en het molenplan uit te voeren. Dagelijks haasten vrouwen zich met stofzuiger en wasmachine om nog een uurtje over te hebben om piano te spe len. te tuinieren, het kinderverhaal te kunnen vertellen. Allemaal voorbeel den van BLANK-om-ZES. Door de omstandigheden kunnen wjj meestal weinig invloed uitoefenen op de zes zwarte punten van onze domino stenen. Wij moeten meedoen in het tempo van deze tijd. er moet gewerkt worden, hetzij thuis, op het bedrijf of langs de weg. De taak is overal gro tendeels vastgelegd in zes zwarte pun ten. Doch, voor ieder van ons blijft het blanke vlak een persoonlijk bezit. Vrije tijd met eigen belevenissen, met zelf gekozen ontspanning. Het is een kostbaar juweel, dat je rijker kan ma ken dan de mooiste edelstenen. Een heerlijk bezit om zuinig op te zijn en om van te genieten. Daarom met BLANK-om-ZES het nieuwe jaar in. vergezeld van mijn wens voor prettige arbeid en goede ont spanning! PETRA Een glunder lachende Tinus Metselaar neemt een bloemenhulde in ont vangstkort nadat hij Henk Steman in het langebaankampioenschap van Nederland gedecideerd heeft verslagen.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 13