Accoord over een Europees leger Churchill wil NAVO herzien PLAN-MARSHALL IS TEN EINDE Geweldige stormen eisen hun tol van de scheepvaart VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Bijzondere Raad van Cassatie hield zijn slotzitting Maandag 31 Dec. 1951 7<je Jaargwg No. 11297 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Parijse conferentie is ten einde Voorsfellenvoor statenbond te wachten Apeldoornse jongen door granaat gedood EMIGRERENDE URKERS IN BRAZILIË AANGEKOMEN Bene'ux wilde veto raad van ministers in Amerika hielp met twaalf milliard dollar MSA vervangt de ECA Geen vorderingen te Panmoendjon Buziau wordt 75 jaar Voorstellen voor besprekingen met Truman Vertrek 24 uur vertraagd Weer twee helers in Bakkum in arrest „Gemma" in Golf van Biscaje met man en W.e£A°>-eAicM muis vergaan KxfM. B-eAieJk PROF. PONTECORVO VINDT URANIUM IN WEST-CHINA In 1952 geen bijdragen meer voor brilleglazen Blik in de toekomst van Dean Acheson Noodlottige worsteling onder Leerdam BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Telefoon 2345 Postgirpnummer 449041 Hoofdredacteur; A. KAPTEIN Directie: J. BULSMA en C. KRAK HELDU COURANT TARIEVEN Advertenties: 16 et. p. mm. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.eik woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten ZONDAGAVOND is de conferentie over een Europees leger te Parijs, die vier da^en heeft geduurd, uiteengegaan. Na vaak zeer moeilijke discussies is men het eens geworden over de vorming van een Europese defensie-gemeenschap, welke zal hebben een raad van ministers, een parlementair orgaan, een gerechte- hof en een commissie van uitvoering. Voorts is het beginsel van een gemeen schappelijke begroting aanvaard; echter moet nog wordefc onderzocht, op welke wijze de nationale begrotingen in de gemeenschappelijke kunnen worden op genomen. Over de meeste kwesties, de samenstelling en samenvoeging van de strijdkrachten aangaande, heeft men een accoord bereikt. De vergadering voor de defensiegemeenschap moet voorts binnen zes maanden na het van kracht worden van het verdrag komen met voorstellen voor een Europese organisatie van federale of confederale aard. Deze zullen worden toegezonden aan de zes regeringen, welke drie maanden later een conferentie voor deze kwesties zullen bijeenroepen. De eenwording van Europa blijft uiteindelijk het doel, zo is vast gesteld. De ministers komen in Januari weer bijeerf, om de resterende kwesties te bespreken. Een licht gewonde Het zoeken naar oud metaal in de Soerense bossen, waar tijdens de bezet ting de Duitsers een grote munitie-op slagplaats hadden, is Zaterdagmiddag een 17-jarige jongen te Apeldoorn noodlottig geworden. De jongeman, die er met een 15-jarig vriendje op uit was getrokken, vond terzijde van de J.C. Wilslaan twee granaten. Toen hij er met een hard voorwerp naar gooide, ontplofte een der projectielen, waar door de jongen vrijwel op slag werd gedood. Zijn vriendje kwam er met on beduidend letsel af. Een onderzoek wordt ingesteld. Het bos is afgezet. De Belgische vissersvloot met aan boord Nederlandse en Belgische land verhuizers, die zich in Argentinië gaan vestigen, is te Recife (Brazilië) aan gekomen. Verwacht wordt dqt rondom de jaarwisseling het doel van de tocht, Mar del Plata in Argentinië, bereikt zal worden. CR MOESTEN vele moeilijkheden worden overwonnen, voor en aleer men dit resultaat bekend kon maken. De besprekingen, onderbroken door 'n belangwekkende rede van Eisenhower, concentreerden zich ten slotte op enke le punten. Er was meningsverschil over de samenstelling en de bevoegdheden van de verschillende organen van het Europese leger. Benelux was weliswaar vóór instelling van een soort volks vertegenwoordiging, maar stond voor het comité van ministers 'n soort veto recht voor, dat op tegenstand van de grote mogendheden stuitte. Klaarblijke lijk is men het op dit punt ten slotte toch eens geworden, evenals over de commissie van uitvoering; hieromtrent was voorgesteld, dat de Benelux de voorzitter zou leveren en de overige commissarissen een Fransman, een Duitser en een Italiaan. Ten aanzien van de bijdragen der aangesloten landen is men overeenge komen, dat deze zullen worden bere kend aan de hand van de netto-inkom sten de nationale begrotingen. Dat be tekent, dat Frankrijk zijn uitgaven voor de strijd in Indo-China in mindering zal mogen brengen, en Duitsland de be groting mag verlagen met zijn uitgaven voor vluchtelingenzorg. Zes maanden voor het oorspronkelijk vastgestelde moment is dit weekeind de geldigheidsduur van het plan-Marshall verstreken. Drie en een half jaar lang heeft het zijn zegenrijke bijdrage gele verd tot het economische herstel van twaalf Europese landen. Meer dan twaalf milliard dollar hebben de VS beschikbaar gesteld. Hiervan heeft Ne derland een milliard ontvangen. Ge middeld is de industriële productie van de gesteunde landen gestegen tot 41 procent boven het vooroorlogse peil. In verband hiermee heeft ook de ECA, het bureau, dat de hulpverle ning administreerde en leidde, zijn werkzaamheden gestaakt. Het werk wordt voortgezet door de MSA. het bureau voor wederzijdse veiligheid, dat door het Amerikaanse congres is gesticht ter regeling van de Ameri kaanse bijdrage voor de gemeenschap pelijke defensie-inspanningen op mili tair en economisch terrein. De staf van de ECA, zal. zij het ook vrij sterk in gekrompen, in dienst van deze nieuwe organisatie overgaan. Voor Nederland heeft deze hulp ge leid tot verhoging van de productie met ongeveer vijftig procent. Het cijfer voor 1938 op 100 stellende beliep het in 1947 pl.m. 98. in het afgelopen jaar 144. De export steeg in geldwaarde uitgedrukt tot het viervoudige van 1947. Verbondenen weigeren verdere concessies De onderhandelingen te Panmoendjon slepen zich nog steeds in hetzelfde tra ge tempo voort. De onderhandelaars van de verbondenen boden aan, hun els inzake inspectie uit de lucht gedu rende de wapenstilstand te laten vallen. De Noordelijken zouden dan afstand I moeten doen van hun verlangen, hun vliegvelden te herstellen. Dit nu is niet aanvaard. De verbondenen weigeren verdere concessies. Ook ten aanzien van de krijgsgevan genen is men weinig opgeschoten. De Noordelijken zijn bereid, aanvullende gegevens over de krijgsgevangenen te i verstrekken, indien de verbondenen dit1 eveneens doen. Echter zijn volgens hen een aantal rapporten door oorlogshan delingen verloren gegaan. De Canadese minister van defensie, Claxton, is in Tokio aangekomen. Hij zal besprekingen voeren met Japanse autoriteiten en Canadese eenheden in Korea bezoeken. Op 7 Januari hoopt Johan Buziau zijn 75ste verjaardag te vieren. Buziau begon zijn loopbaan in „Victoria" in de Amsterdamse Nes. Daarna trad h\j op in variété'», onder meer bij Frits van Haarlem. Vervolgens vertrok hü naar het buitenland en tcerd na zijn terug keer in 1914 opgenomen in de Ter Hall- Revue. In 192S werd hij verbonden aan de Bouwmeesterrevue. Wanneer Churchill over enkele da gen met zijn uitgebreide gevolg in Washington aankomt, zal hij een plan bjj zich hebben om de organisatie van het Atlantische pact ingrijpend te wij- De Fraude bij Duin en Bosch (Van onze correspondent) Nadat in het begin van deze maand meerdere personen waren aangehou den, die als employé van het Provin- ciaal Ziekenhuis „Duin en Bosch" te Bak kum zich goederen van de inrichting hadden toegeëigend en daarvan vier j personen naar het Huis van Bewaring te Alkmaar waren overgebracht, heeft de Rijkspolitie te Castricum Zaterdag avond de slager S. L. uit Bakkum af gehouden, die er van wordt bescha digd gedurende meerdere maanden rundvlees en rundvet, dat uit .Duin en Bosch" afkomstig was. in flinke hoe veelheden te hebben opgekocht. L., die blijft ontkennen, wordt ter beschikking van de Justitie gesteld. Gisteravond heeft de politie in de zelfde zaak wederom een inwoner van Bakkum aangehouden, die uit het zie kenhuis gestolen vlees heeft aangeno men. Ook deze man wordt op transport gesteld naar Alkmaar. de rotsen geslagen. Van de opvarenden is geen spoor te bekennen. Drie dagen lang beeft een Spaanse sleepboot, gassisteerd door enkele reddingboten, gepoogd d* opvarenden te redden, doch de bemanning van de „Gemma" was ten slotte te Wederom eiste de z.ee, opgezweept door woedende stormen een gro"t .aantal slachtoffers onder de schepen. De Nederlandse teertanker ..Gemma", welk schip zeven man aan boord had, is ten Zuiden van Guethary, bij St. Jean de Luz, op uitgeput om zelf actief aan haar redding te kunnen deelnemen. Op het strand heeft men het ljjk van een man gevonden. Mogelijk was dit een der bemannings leden van het verongelukte schip. De Jordaanse politie heeft te Am man vier personen gearresteerd, die worden verdacht van ondergrondse communistische activiteit. Een druk pers en communistische geschriften zijn in beslag genomen. Verwachting tot hedenavond: Aanvankelijk opklaringen, later echter weer toenemende bewol king met in de middag kans op regen. Meest matige wind tussen Zuidwest en West, later op de dag echter toenemend tot krachtig en draaiend naar Zuid. Ongeveer dezelfde temperaturen. DINSDAG: Zon op 8.48, onder 16.38. Maan cp 11.17, onder 22.14. WOENSDAG: Zon op 8.48, onder 16.39. Maan op 11.29, onder 23.38. Minister Stikker, hoofd van de Nederlandse delegatie op de conferentie voor het verenigde Europese leger, bij zijn aankomst op de Quai d'Orsay, waar de bijeenkomst plaats vindt. Het Zweedse schip „Gunny" heeft bij Santander in de Golf van Biscaye 34 man aan boord genomen van het ach terschip van een tanker, waarvan de naam vermoedelijk „Oestesau" luidt. Het tankschip was in tweeën gebroken. De Nederlandse kustvaarder „Leen- dert-B", vroeg gistermorgen om hulp. Het schip drijft met een gebroken roer op ongeveer 120 mijl afstand van Bar- celona. De Nederlandse sleepboot „Zwarte Zee", is gistermiddag in de buurt van de Golf van Biscaye in aan varing gekomen met het Deense schip „Bjoern Clausen". De sleepboot maakt water aan bakboord. Het 7240 ton metende Amerikaanse schip ..Henry Stevenson'' is Zaterdag ochtend in de haven van Falmouth (Zuid-Engeland) van zijn ankers gesla gen en ramde het Nederlandse schip „Eendracht". De voorsteven van de „Eendracht" is zwaar beschadigd. De „Henrv Stevenson" kreeg lichte schade. Het Zweedse schip „Calla" is bij Lands Eend in moeilijkheden gekomen. Het heeft machineschade. Het Deense „Samos" tracht hulp te verlenen. Het Amerjkaanse stoomschip „Flying 5I-.a i iiUfti IjifflTiiiBit 'i 3 LIET WORDT een kromme boel in het Amerikaanse leger, vrienden. De manschappen zullen binnenkort de be schikking krijgen over een mitrailleur, die om een hoekje kan schieten. Het wapen heeft een verwisselbare, krom- kostte. Het is een hele som. vooral als me loop. die de kogel een bocht van men weet dat de hond een week nadat negentig graden kan doen maken. Het hij Vrassens eigendom was geworden, lijke me toch gevaarlijk speelgoed. Eén overleed aan de hondenziekte. Het foutje in de constructie en men schiet zichzelf door de ransel. Veel vreed zamer liefhebberijen heeft mevrouw Gille in het Amerikaanse plaatsje Troy. Ze heeft de hele Bijbel overgeschreven. Het werk vorderde vijftien jaar. Ze gebruikte 18 flessen inkt en 828 vellen papier. Doch hulde aan de man, die mevrouw Gille de pen heeft geleverd. Want daarvan gebruikte ze er slechts één. Q Door een zonnevlek werden Vrijdag de trans-atlantische telegraaf verbindingen gestoord. De storingen zullen tot 3 Januari voortduren en haar hoogtepunt bereiken op oudejaars avond. q Het Belgische Korea-detache- ment heeft de Belgische schatkist tot nu toe bijna 200 millioen francs ge kost. Nu moet men niet denken, dat het geld niet op kan in Belgie, als ik u vertel, dat een meneer Vrassen in Luik een hond heeft gekocht, die 80.000 frs AI» Amerika krijgt wat Rusland wenst en Rusland wat Amerika wenst, wordt 't best nog 'n leuk jaar. zijn eigenaardige dieren, die soms een eigen willetje hebben. In Lyon zou een meneer zijn hond gaan verdrinken en wierp hem derhalve van 'n hoge brug in het water. Door een gelukkig toeval kwam de zak (waarin het dier zich be vond) in een bootje terecht, dat juist onder de brug uit kwam. En in dat bcotje het is toch heus waar zat een meneer van de dierenbescherming, die zich over het dier ontfermde. Een week later werd de dierenvriend door zijn beschermeling in de benen gebe ten en kreeg een ernstige infectie. O Veertig KM ten Noorden van Cairo heeft men enkele graven van Pharao's gevonden. Uit de onderzoekingen kan om. het protocol van de banketten der Pharao's worden opgemaakt De bank- ketten zélf zijn natuurlijk onvindbaar, want die oude Egyptenaren hielden van schone bordjes. Volgens een me dedeling van deskundigen heeft het aantal deserteurs in het Poolse leger en de marine de 9000 bereikt. Veel van de deserteurs voegen zich bij onder grondse verzetsorganisaties, die zich op alle terrein beijveren om 't de regering lastig te maken. Onlangs hebben ze een spoorlijn opgeblazen tussen Rusland en hun eigen vaderland. Enterprise", dat Vrijdag bij Lands End in een orkaan is gekapseisd, drijft nog. Alle opvarenden, behalve de ge zagvoerder, die op sleepboothulp wil wachten, zijn van boord gehaald. Het schip maakt een slagzij van 60-80 gra den. Het Amerikaanse stoomschip ..Southland". dat 15 geredden aan boord heeft, zal vanavond in Rotterdam aan komen. De overige geredden, 37 in ge tal, bevinden zich op het Amerikaanse transportschip „General Greely". De sinds October 1950 verdwenen Britse atoomgeleerde Bruno Ponte- corvo heeft rijke uraniumvelden ont dekt in de provincie Sinkiang. Ponte- corvo zou reeds enkele maanden ge zocht hebben naar uranium in Cen traal- en West-China, zo verluidt op Formosa. Zeug wier 24 biggen Een zeug, behorend aan de vee houder Hendrikse in Ter Aar, heeft Zaterdag 't leven geschon ken aan 24 biggetjes. Dit is twee tot viermaal zoveel als normaal. De worp verliep zeer vlot, hoe wel de heer Hendrikse de tel enige malen kwijtraakte. De moeder had precies tien spenen tekort voor het voeden van de 24-ling en derhalve zijn er tien uitbesteed in de varkenskotten van andere veehouders in het land, die zich na een radio-oproep enthousiast aanmeldden. tigen. Hij wil namelijk van de raad van ministers een politiek orgaan nv ken, dat in staat is, beslissingen te men, over alle politieke, militaire economische kwesties van gemeensch-,. pel ijk belang. De delegaties zouden kleiner moeten worden, de leden ervan personen met groot gezag moeten zijn. Overigens is het vertrek van de Brit se premier vier en twintig uur ver traagd. Hij zoh Zondag met de Queen Mary Londen verlaten. Op het laatste moment werd echter een defect aan de ankerinstallatie ontdekt, waardoor de afvaart moest worden verschoven naar hedenmiddag. Het begin der besprekin gen zal echter geen vertraging onder gaan. doordat Churchill een eind bui ten de Amerikaanse kust door een bot ter van boord zal worden gehaald en per vliegtuig naar Washington zal rei zen. Churchill en Eden zullen gedurende hun afwezigheid in voortdurend radio- telefonisch contact met Londen staan en dusdoende de leiding van staatsza ken in handen houden. Dit een besluit, dat zonder precedent is in de Britse geschiedenis. Ziekenfondspremies verhoogd De relatief reeds geringe bijdragen van de algemene ziekenfondsen voor kleine kunstmiddelen, zoals brillegla zen, zullen per 1 Januari 1952 verval len. Voor de kostbare „contactglazen" blijft de bijdrage gehandhaafd, evenals voor orthopaedisch schoeisel, kunstle dematen enz. In tegenstelling tot voor heen. zullen wel bijdragen worden ver leend voor chirurgische kaak- en aan gezichtsprothesen. Het percentage van de ziekenfonds premie voor 1952 is verhoogd van 3,6 pet. tot 3,8 pet. Op het loon van de werknemer zal dus ten hoogste f 0.26 per dag, f 1.59 per week of f 6.93 per maand als. ziekenfondspremie worden ingehouden. Op de drempel van 1952 De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft op 'n bijeenkomst van Joodse oorlogsvete ranen een jaaroverzicht gegeven en een blik in de toekomst geworpen. Acheson zei: „Men kan moeilijk zeggen, dat het ene jaar critieker is dan het an dere, doch het lijkt mij zeker, dat wij het in 1952 in onze macht zullen heb ben al of niet tot actie over te gaan, hetgeen een beslissende invloed zal hebben op de zaak van de vrede. De centrale verantwoordelijkheid in deze zaak zal bij de VS blijven berusten", aldus Acheson. Toen Zaterdag de jachtopziener B. In de velden onder Leerdam surveilleer de, zag hij een hond achter een haas aanzitten. De eigenaar van het dier maakte zich bij nadering van de ge zagsdrager uit de voeten, waarop deze diens fiets in beslag wilde nemen. Hij werd daarin echter gehinderd door een broer van de eigenaar van het rijwiel; deze bedreigde hem zelfs met een mes. Er ontstond een worste ling tussen beide mannen. Op zeker moment ging het geweer van de jacht opziener daarbij af, met het gevolg, dat de aanvaller door een schot in het hoofd werd gedood. DE STERKTE VAN DE OOSTDLTTSE VOLKSPOLITIE Volgens de Noordwestduitse radio- omroep zouden de militaire formaties der Oostduitse volkspolitie 79.210 man omvatten, waarvan 67.910 man tot het leger, 3800 tot de luchtmacht en 7500 tot de vloot zouden behoren. Achi-en-deriig doodvonnissen werden ien uiivoer gelegd ..Indien in aanmerking wordt ge nomen. dat in een groot aantal zaken tegen politieke delinquenten geen cas satieberoep is ingesteld, kan men toch moeilijk aan de indruk ontkomen, dat het aantal van deze soort delinquenten wel bedenkelijk groot is geweest", al dus de president van de bijzondere raad van cassatie, mr. H. Haga, in de rede, waarmee hij de werkzaamheden van het met ingang van morgen opge heven college heeft afgesloten. De raad kwam Zaterdagmorgen voor het laatst bijeen. Een werkzaamheid van ruim zes jaar was hiermee ten einde. Tot de verbeelding sprekende figuren als Rauter, Van der Waals, Schreieder, Lages en soortgelijke per sonages. tal van SS-ers landwachters. Oostfrontstrijders en kleine pionnen in het spel van Duitsers en NSB-ers heb ben zich^in hoogste instantie voor hun daden moeten verantwoorden. 3306 za ken zijn behandeld, in 1192 waar van de straf werden gehandhaafd; in 298 werd ze verhoogd, in 1165 ver laagd. In 103 gevallen werd de dood straf uitgesproken; 38 dezer veroordeel den weden geëxecuteed.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1