Regering-Pleven ten val gebracht Frameggenverschool vijf meter Socialisten steunden de oppositie Flying Enterprise nadert Falmouth Churchill zou de Nederlandse bezwaren pogen weg te nemen Maar de Hondsbossche liet hem vannacht nog niet los Unie'Conferentie uit impasse? VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Rust keert weer in Huissen Eisenhower wacht een verzoek af Dinsdag 8 Jan. 1952 77« Jaargang No. .11303 FRANKRIJK VERLOOR ZIJN VIJFTIEN NAOORLOGSE KABINET mmmmm Rechts en links gingen hand in hand Israëliërs overschreden de Jordaanse grens Gedeelte van lading is in Amsterdam verzekerd De Britse koninklijke familie naar Z Afrika Pater Henri de Greeve is herstellende Hogere suikerprijs te verwachten? Grote Twee spraken over Europees leger Nieuw Amerikaans plan voor hulp aan Engeland Beloging in Jeruzalem Geen dienstplicht in West-Duitsland Militaire conferentie over Zuid-Oost-Azie Ministers van republiek Zuid-Molukken gevangen Moedgevend begin De generaal bevestigt republikein te zijn Zeventien doden bij brand BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur. A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen ƒ0.49 rvE Franse coalitie-regering van René Pleven is gisteren, na een bewind van vijf maanden, ten val gekomen. Bij de eerste van de acht stemmingen over voorgestelde bezuinigingsmaatregelen, waaraan de premier de vertrouwenskwestie bad verbonden, keerden de socialisten zich tegen het kabinet en hiermede was Plevens laatste kans verkeken. Met 341 tegen 243 stemmen werden de plannen om het tekort van de staatsspoorwegen van 100 milliard francs tot 80 milliard te beperken, verworpen. Pleven en zijn ministers verlieten daarop, onder gejuich van de regerings-aanhangers, de zaal om president Auriol hun ontslag aan te bieden. Reeds gisteravond is de Franse president begonnen met zijn besprekingen voor de vorming van een nieuwe regering, doch men verwacht, dat de crisès lang zal duren. JN het front, dat gisteren tegen de Franse regering samenspande, schaar den zich de socialisten, de communis ten, gaullisten en sommige leden van de boerengroeperingen, van de radicale partij en de M.R.P. Plevens regering, die in Augustus werd gevormd, was Frankrijks vijftien de kabinet sedert de oorlog. De premier behoort tot de radicaalgezinde partij. In De gemoederen in Huissen komen thans wat tot rust. Een plaatselijk blad heeft de burgers vermaand, dat hun optreden onaangename gevolgen zou ^kunnen hebben. De bevolking is er dan ook niet opnieuw toe overgegaan, de deur van de kerk open te breken, al is een dergelijk plan nog wel even over- iwogen. Personen, die onbekend wensen te blijven, hebben een bedrag bijeenge- fbracht waaruit toegebrachte schade kan worden vergoed. De pater provin ciaal der paters Dominicanen heeft be- jscherming van eigendommen en kapel 'der paters gevraagd. Er zal waar- pchiinlijk geen aanklacht worden in gediend. Te Amman is officieel medegedeeld, dat zes Arabieren onder wie twee vrou wen en twee kinderen, Zondagavond ten Noorden en Westen van Bethlehem, ongeveer drie kilometer over de Jor daanse grens door Israëlische patrouil les zijn gedood. Twee huizen waren opgeblazen en een beschoten. Ten Wes ten van Jeruzalem zou een Jordaanse wacht door Israëliërs zwaar gewond Zijn. Generaal Raoul Salan is be noemd tot tijdelijk opperbevelhebber van de Franse troepen in Indo-China. Generaal De Lattre de Tassigny, on dergaat thans in Frankrijk een genees kundige behandeling. PLEVEN Au revoir zQn regering zaten radicalen, volksre- publiekeinen M.R.P.)leden van de boerenpartij en onafhankelijken. De socialisten maakten geen deel uit van de regering, maar hadden haar te vo ren zelfs nog Donderdag j.1. in cri- tieke situaties gesteund, dan wel zich van stemming onthouden. GISTERMIDDAG was de „Flying Enterprise" nog 130 mijl van de Engelse haven Falmouth. Men ver wacht, dat de sleep morgenochtend de haven zal bereiken. Wanneer het weer slechter wordt, is het mogelijk, dat men een andere haven zal trachten binnen te lopen. De „Enterprise" rolt onheilspellend door de hevige deining. De snelheid moest daardoor worden geminderd tot drie knopen. De radio-batterijen van het schip zijn bijna uitgeput, zodat de gesprek ken met Carlsen tot een minimum zijn beperkt. De heldhaftige vasthoudendheid van kapitein Kurt Carlsen zal waarschijn lijk tot gevolg hebben, dat hij voor zijn rederij of de verzekeringsmaatschappij een bedrag heeft verdiend, dat moge lijk een kwart van de geredde waarde bedraagt, hetgeen gezien de tegenwoor dige zeer hoge kosten voor de bouw van een schip een enorm bedrag is. Is er namelijk nog iemand aan boord van een schip, dat wordt geborgen, dan bedraagt het bergingsloon tien tot vijf tien procent van hetgeen er naar schatting is gered. Wordt het schip echter geheel verlaten aangetroffen, dan blijft het weliswaar eigendom van de reders, maar het percentage ber gingsloon kan in dat geval oplopen tot veertig procent. Een gedeelte der lading van de „Flying Enterprise", n.1. een partij ruwe ijzer, is ter beurze van Amster dam verzekerd voor een bedrag van circa f 450.000.—. Het schip zelf is ver zekerd voor ongeveer 1.250.000. dollar. Een en zeventig verzekerings maatschappijen zouden in het risico delen De Franse minister voor de koop vaardijvloot, André Morice, heeft kapi tein Carlsen de hoogste onderscheiding van de koopvaardijvloot - het officiers kruis van zeevaartkundige verdienste - verleend. Deze onderscheiding wordt slechts zelden toegekend, aan zeelleden die tijdens hun dienst op zee buitenge wone moed betonen. MÊHÊmKÊKMÊKmmÊÊÊÊÊÊKÊmmÊtKmmm Koning George van Engeland zal te zamen met koningin Elizabeth en prin ses Margaret in Maart of April een paar weken vacantie doorbrengen in Natal in Zuid-Afrika, aldus is offici eel te Pretoria medegedeeld. Dit bezoek zal een onderbreking zijn van de tocht, die aan boord van het slagschip „Vanguard" zal worden ge maakt voor herstel van koning Geor- ge's gezondheid. Pater Henri de Greeve, de bekende radiospreker, verblijft op het ogenblik in een klooster van de paters Montfor- tanen. Hij is onder behandeling van prof. dr. J. J. G. Prick hoogleraar in de neuro-physiologie en psycho-pato- logie te Nijmegen. De gezondheidstoe stand gaat goed vooruit, maar pater De Greeve zal de eerstkomende tijf zijn werkzaamheden nog niet kunnen hervatten. Dit verklaarde blijkens een berich' in de Volkskrant drs. Bartel van d< „Bond zonder Naam" bij de opening, var een tentoonstelling in Den Haag. Hi legde zijn verklaring af. omdat hij he een schandaal vond. dat pater De Gre° ve het slachtoffer is geworden van d roddel, die hij jarenlang zelf heeft be bestreden. Beraad van de Stichting voor de Landbouw In verband met het groot nationaal- economisch belang, dat is gelegen In de verhouw van een groot areaal suikerbieten, heeft de hoofdafdeling Akkerbouw van de Stichting voor de Landbouw zich uitvoerig beraden om trent de voor de komende oogst vast te stellen suikerprijs. Bjj verhoging van de thans geldende prijs zal, behalve met de gestegen pro ductiekosten, ook rekening dienen te worden gehouden met de verschillen de andere factoren, welke een belem mering kunnen vormen voor de hand having van het huidige areaal suiker bieten. 3 VOLGENS berichten van Amerikaanse zijde zou Churchill gisteren aan Tru- man te kennen hebben gegeven, bereid te zijn zijn persoonlijke invloed aan te wenden om de bezwaren der Nederlandse en Belgische regeringen tegen sommige aspecten van het plan-PIeven, om tot de instelling van een Europeea leger te komen, te overwinnen. Men verwacht, dat de Britse premier spoedig zal verklaren, dat de door hem en Eden te Parijs gedane belofte, dat Groot-Brittannie nauw met een Europees leger zal samenwerken, wanneer dit eenmaal tot stand is gekomen, als een verklaring van positieve Britse politiek moet worden be schouwd. L'EN officieel communiqué meldt, dat Truman en Churchill gisteren heb ben gesproken over economische vraag stukken, welke verband houden met Tegen besprekino met Bonn Tienduizenden Joden hebben giste- j ren te Jeruzalem gedemonstreerd tegen de plannen van de Israëlische regering tot rechtstreekse besprekingen tussen Israël en West-Duitsland over West- duitse herstelbetalingen. Vele p>ji<V nen werden gewond. De auto's van twee ministers werden in brand ge stoken. Ook in de volksvertegenwoordiging zelf ging het onordelijk toe. Het geluk te premier Ben Gurion niet zich ver staanbaar te maken. Toen de rust was weergekeerd, deelde de premier mee, dat Israël West-Duitsland had verzocht 1500 millioen dollar schadevergoeding te betalen en dat Adenauer zich in de afgelopen maand bereid had verklaard op basis van deze eis besprekingen met Israël te openen. Volgens berichten uit Communistische kringen in Londen zal het drieman schap Beria, Molotov, Malenkov de leiding over de Sovjet-Unie worden toegewezen, ingeval Stalin komt te overlijden. de Westerse herbewapening. Er is een werkgroep ingesteld, die zich bezig zal houden met enkele speciale vraagstuk ken betreffende de productie van wa pens, welke voor de Britse en Ameri kaanse regeringen van meer dan ge woon belang zijn. Ook is van mening gewisseld over algemene vraagstuk ken, samenhangende met de organisa tie van het Noordatlantische verdrag. De Amerikaan Charles Wilson, de voor naamste organisator van de Ameri kaanse wapenproductie en de Brit lord Cherwell. lid van Churchills kernkabi net, zullen de werkzaamheden der inge stelde werkgroep leiden. Wilson heeft de besprekingen van Maandag bijge woond evenals een aantal Britse en Amerikaanse deskundigen. Ook du Britse minister van buitenlandse zaken. Eden, was aanwezig. Maandag is twee maal vergaderd. Vandaag zullen we derom twee bijeenkomsten worden ge houden. Amerikaanse steun. ^AAR Agenee France Presse meldt, zou een nieuw plan voor Ameri kaanse hulp aan Engeland in studie zijn. Hierbij zouden de VS grote aan kopen van tin in Malakka verrichten en zou Washington ten gunste van En geland grote hoeveelheden staal vrij geven. In ruil hiervoor zou Engeland minder aluminium van Canada betrek ken, waardoor hoeveelheden Canadeeg aluminium beschikbaar zouden komen ten behoeve van de vliegtuig-industrie in Detroit en Los Angelos. De Westduitse bondsregering heeft tegengesproken, dat er plannen zou den bestaan om in de Bondsrepubliek algemene dienstplicht in te voeren. Verwachting tot Dinsdagavond. Aanvankelijk zwaar bewolkt en plaatselijk nog enige motregen. Later, voornamelijk in de Noor delijke helft van het land. enkele opklaringen. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. WOENSDAG: Zon op 8.46, onder 16.48; Maan op 13.50, onder 7.14. Foto uif het familiealbum van de moedige kapitein van „The Flying Enter prise", opgenomen in de kapiteinskajuit. Kurt Carlsen, zijn vrouw Agnes Carlsen en zijn twee dochters Sonja tn Karin, resp. eU en negen jaar. IIHUÜtlttlHlilllHHItil!liiitl!ltiltttlilillUIIHHIlHilttllllllllHIHI!HlllllllllilllllHilHllllltltHlllllllll Volgende week zal in aansluiting op de besprekingen tussen Truman en Churchill te Washington een Ameri kaans-Brits-Franse militaire conferen tie over Zuid-Oost Azië worden gehou den. Men zal trachten uitvoering te ge' ven aan de aanbevelingen, die ander half jaar geleden op de conferentie te Singapore zijn gedaan. Volgens „France Soir" zullen de Amerikanen ditmaal niet als waarnemers, maar als gewone afgevaardigden aan de conferentie deelnemen. De Franse delegatie zal ge leid worden door generaal Juin. Naar te Djakarta is medegedeeld, hebben zich 5 Januari zes leden van de regering der Republiek Zuid-Molukken te Ohiolo op Seram overgegeven. Het zijn de heren Manuhutu, Titalepta, Api- tuley, de radja van Tulehui allen met gezinnen) en Passuarisa en mevrouw Wairisal. (Van een onzer redacteuren) pjOEWEL DE KANSEN gisteravond bijzonder gunstig schenen, zijn de zes slepers van Wijsmuller en Doeksen er ook met het tij van hedennacht nog niet in geslaagd, de „Frameggen" aan het bazalt van de Hondsbossche te ontruk ken. Het zag er naar uit, dat de vloed die gisteravond tegen tienen opkwam, het gestrande schip zou bevrijden. Echter niet zonder hulp van de vierduizend paardekrachten, die voor de twee sleeptrossen waren gespannen, en evenmin zonder de stoomwinch van de „Frameggen", die zijn uiterste best deed om de zware staalkabel naar het drietons anker in te palmen. De vloeien van dit anker hadden zich sinds Zaterdag stevig vastgebeten in de brede zandbank, die op driehonderd meter uit de kust een schuimstreep tekende op het deinende water. Gistermiddag begon er al tekening te komen in de strijd om het stevig geboeid liggende casco. Tegen twaalven kwam er beweging in de „Frameggen". De Noor woelde met ingehouden kracht als een boeienkoning, die zich loswerkte. Bijna met een ruk schoof opeens de boeg vijf meter naar het Noorden, in de richting van de pier, terwijl de achtersteven waaraan de trossen verbonden waren enkele meters toegaf aan de vereende krachten die er op werden uitgeoefend. HET was moedgevend, te zien dat de „Frameggen" nu geen slagzij meer naar bakboord maakte, maar zelfs een paar graden naar stuurboord overhelde. De lengte-as van het schip stond bijna haaks op de dijk en vrijwel evenwijdig Generaal Eisenhower heeft gisteren verklaard, dat hij „onder geen beding" zou verzoeken van zijn taak ontheven te worden om te kunnen streven naar een benoeming in een politieke functie. Bij gebreke van een duidelijk verzoek tot aanvaarding van een politieke functie zou hij zijn volle aandacht en energie blijven wijden aan de vervul ling van de vitale taken waarvoor hij was aangewezen. Eisenhowers verklaring was vervat in een formele mededeling voor de pu blicatie waarvan hij machtiging had verleend. Hierin zegt Eisenhower ver der, dat de verklaring, die senator Lod- ge Zondag had uitgegeven „een juiste Naar men vreest zijn zeventien perso nen om het leven gekomen bij een zware brand in Westfield (Mass V.S.), waardoor een gebouw van vier ver diepingen werd verwoest. Dertien be woners moesten in het ziekenhuis wor den opgenomen. De toestand van één van hen is ernstig. weergave van de algemene inhoud van mijn politieke opvattingen en van mijn republikeinse gezindheid" was. Het was de bedoeling van Eisenho wer met deze verklaring zijn mede leven in de vraagstukken van het Ame- kaanse volk aan te tonen en tevens de Amerikanen en de volken van de an dere landen van de NAVO te overtui gen van zijn volkomen besef van de grote verantwoordelijkheid, verbonden aan zijn huidige functie. aan de pier, die zich. alweer onder de branding had verborgen. Net als op de eerste morgen stak het paaltje aan het eind van de dam nog maar een halve meter boven het water uit. De brekers overspoelden het, ten teken da' de vloed flink wat zee meebracht. ar- van moesten de slepers het juist neb ben. De „Oceaan", die aan de Zuidelijke tros hing, lag op het water als een jacht dat bij de wind zeilde. De gol ven trokken onder de sleper door en deden het stoere schip stampen alsof het een stevig vaartje liep. De Wijs- muller-boten, met vereende krachten in het Noordelijk gareel, moesten om streeks één uur hun formatie verbre ken omdat weer een tros, die twee der slepers verbond, het had begeven De „Frameggen" zal daarvan geen schade hebben gehad, want het water begon al aardig te vallen, zodat de kans op vlot komen met dit tij miniem was ge worden. (Zie verder elders in dit blad) DJAKARTA AANVAARDDE EEN ADVIES J^AAR te Den Haag wordt vernomen, heeft de Indonesische regering een advies van haar onderhandelingscommissie over de wijziging der Unie en Nieuw Guinea, om stappen te ondernemen, waardoor de onderhandelingen zullen kun nen aanvangen onafhankelijk van de kwestie der in beslag genomen zendingen wapens op de „Blitar" en de „Talisse", aanvaard. Zondagmiddag heeft de com missie nieuwe Instructies uit Indonesië ontvangen, waarna prof. Supomo en de heer Djumhana zich 's avonds te half tien naar minister Stikker en staatssecreta ris Blom hebben begeven. De sfeer van deze bespreking werd van Indonesische zijde ais aangenaam gekenschetst. De hoop was uitgesproken, dat er aan Neder landse zijde 'n tegemoetkomende houding zal worden aangenomen en dat minis ter Stikker het Nederlandse kabinet in deze geest zon adviseren. In zijn vergade ring van gisteren heeft het kabinet over de kwestie beraadslaagd. In de loop van vandaag wordt het antwoord van de regering aan de Indonesische delegatie verwacht.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1