Tijd rijpt voor generaal De Gaulle Sporl in 'I korl Bouw de pers De democratie is in gevaar Geen dwangmaatregelen voor de collectieve veiligheid De „Frameggen" Protestbetogingen in Oostenrijk Constant Permeke overleden Pools meisje mocht in Nederland blijven dankzij valse acte ONZE PRIJSVRAAG De lachende derde bij de Franse kabinetscrisis Frankrijk zucht onder het Atlantisch Pact De politieke commissie der V.N. Elf landen namen verzachtende amendementen over CRIPPS IS WEER ZIEK Pholiens aftreden wordt deze week verwacht Fonteijn op 5 Februari voor de Hoge Raad Aanhangwagen schoot los en ramde truck Britse skiër verongelukt ,,Wij trouwden in Frankfurt. Liefdesromantiek in Broek in Waterland Gedurende het week-end brachten wij U twee stukken van onze ppzzle. Vandaag zetten we het bouwwerk voort met weer een ander deel van de veertien stukken, waaruit de gehele machine moet worden samengesteld. Hieronder volgt het onderdeel: evenals bij de voorgaande stukken, dient U ook dit uit te Knippen en op de juiste plaats in onze legpuzzle te plakken Donderdag komen we terug met een nieuwe opgave. Met-krant en schaar Komt de pers weer klaar. Patiënten stalen dokters tafelzilver Gespannen verwachtingen De repatriëring van Griekse kinderen Bewegingverliep zonder grote incidenten DINSDAG 8 JANUARI 1952. (Van onze correspondent te Parijs) de Franse politiek van dag: tot dag: volgt, constateert dat de kansen van generaal De Gaulle regelmatig stijgen. Wie Gaullist is in Frankrijk, dat wil zeggen misschien een kleine vijf-en-twintig procent van het volk. zal zich daar over verheugen. Voor de rest vormt het een reden tot grote ongerustheid. De Gaullisten zijn overtuigd, dat hun generaal Frankrijk van zijn kwakkel-regerin gen zal bevrijden om het land met ferme hand naar -een grote toekomst te voeren. Wie daar niet in gelooft, vreest dat De Gaulle een soort verlichte dictatuur zal gaan vormen. HET grote probleem in Frankrijk is het Atlantische Pact. Misschien niet in de eerste plaats de politieke gevol gen hiervan, maar wel de financiële verplichtingen, die het meebrengt. Al de moeilijkheden van de laatste maan den spruiten daaruit voort. Frankrijk moet een dikke duizend milliard francs (elf milliard guldens) vinden voor de bewapening. En dit geld kan men al leen ten koste van andere zaken ver krijgen. Vandaar dat men op allerlei wil gaan bezuinigen. Bijvoorbeeld op de Franse spoorwegen, die inderdaad met een schrikbarend tekort te kam pen hebben. Het gisteren afgetreden kabinet-Pleven meende hier enkele tientallen milliarden te kunnen vin den .wanneer men de pensioengerech tigde leeftijd kon verhogen en wan neer men bepaalde lijnen, waarvan be trekkelijk weinig gebruik gemaakt wordt, kon stilleggen. Op het ogenblik zijn er op 400.000 man spoorwegper soneel 300.000 gepensionneerde spoor wegmannen. De socialisten, die een groot gedeel te van hun kiezers bij die spoorweg mannen vinden, wilden van die her vormingen niets weten. Zij kennen wel een andere bezuiniging: een einde ma ken aan de oorlog in Indo-China. die tien millioen guldens per dag kost. Maar daar zijn de rechtse partijen niet voor te vinden. Geld, geld en nog eens geld WANNEER Frankrijk zijn buiten landse politiek wil voortzetten, dan zal Vlaming in hart en nieren MA EEN OPERATIE is in een kliniek te Oostende de vijf en zestig jarige Belgische schilder en beeldhouwer Constant Permeke overleden. Constant Permeke, in 1886 in Ant werpen geboren, gold als een der be langrijkste beeldende kunstenaars van het hedendaagse Belgie. Hij studeerde aan de Academie voor Schone Kunsten in Gent, werkte van 1906 tot 1912 te Sint-Martens-Latem en kwam daar sterk onder invloed van Minne en De Saedeleer. Hij werd een der krachtig ste schilders van het Vlaamse expres sionisme. Emile Langui schreef in- het enkele jaren geleden verschenen werk „Pein- tres Beiges Contemporains" (Editions Lumière) over Permeke: „In hem is herboren wat de Vlaamse kunst bezat ten tijde van de barok en Breughel de Oude: een vurige liefde voor de na tuur, een epische visie van de schep ping, een duurzame aandacht van de mens, een mannelijk deelachtig zijn aan het leven, de hardnekkige wil om zich zelf te overtreffen, een absolute interpretatievrijheid, tot het paroxisme opgevoerd. Vlaming tot in het merg, schonk Permeke ons nochtans een kunst van internationale betekenis door de universaliteit van zijn bood schap aan de mens". Nog op zijn vijftigste jaar ontpopte Constant Permeke zich als een zeer persoonlijk beeldhouwer. De poging zich zelf soms te overtreffen, die men in enkele zijner doeken waarneemt, komt veel sterker naar voren in het beeldhouwwerk, dat daarom in ar tistiek opzicht bij de kwaliteit en aan grijpendheid van zijn doeken ten ach ter blijft. Vooral in zijn laatste jaren neigde de beeldhouwer Permeke meer over naar het naturalisme. Daarbij denken wij b.v. aan de geweldige vooroverliggende .vrouwenfiguur „Val lende Niobe", een werk uit 1950, dat Wij in het najaar van 1951 tijdens de openingstentoonstelling van het Stede lijk Openluchtmuseum voor Beeld houwkunst in het Middelheimpark te Antwerpen nog konden aanschouwen. Hoewel dit met de kin op de handen rustende bijna drie meter grote naakt daar op het groene gazon in zijn op vatting indruk maakte, ontbraken toch de gewenste gespannenheid en het rhythmisch gebonden zijn. Als beeld houwer dus geen kunstenaar, die grote hoogten bereikte, als schilder echter zeer begaafd en zeker niet onderdoend Voor zijn zo betreurde tijd- en land genoten Gustave de Smet en Valerius de Saedeleer. Constant Permeke zal dan zelf het penseel niet meer ter hand nemen, zijn doeken zullen in vele opzichten een even warme en liefdevolle Vlaamse taal blijven spreken als het woord van Stijn Streuvels' verhalen Zijn invloed voorts op het werk van jongere Belgi sche schilders als Luc Peire, is van betekenis en dat mag ons dan een kleine troost zijn bij het heengaan van een kunstenaar, die zovele jaren als een der eerste in de rij van represen tanten van de hedendaagse Vlaams-- geest heeft gestaan. W. K. men die duizend milliard voor de be wapening toch moeten vinden. Met andere woorden: de volksvertegen woordiging zal verplicht zijn de belas- tingschroef nog wat vaster aan te draaien. En niet een half slagje, maar een paar flinke, pijnlijk gevoelige sla gen. Er zullen nieuwe maatregelen ge nomen moeten worden, die de algemene ontevredenheid vergroten. Maar der gelijke maatregelen lokken de parle mentsleden niet aan. Zij zijn er zelfs uiterst bang voor. Zij zien aankomen, dat zij er hun populariteit door kun nen verliezen. Daarom aarzelt men in alle kampen. Men zou de verantwoor delijkheid voor die impopulaire maatre gelen graag aan iemand anders over laten. En in zo'n geval is een regerings crisis natuurlijk een oplossing. Men onttrekt zijn steun aan het kabinet, dat dan valt. Met het nieuwe wil men tij delijk niets te maken hebben. Zijn die onpopulaire maatregelen genomen, dan kan men altijd weer terugkomen. GENERAAL De Gaulle, die met een bewonderenswaardig uithoudingsver mogen wacht, ziet in deze aarzelende stemming een bijzonder mooie kans om via een soort paard van Troje in de regering te komen. Hij wil van de om standigheid profiteren, dat verschillen den van zijn tegenstanders wel bereid zijn hem in deze moeilijke situatie de verantwoordelijkheid mede te laten dragen en zo wil hij zijn partij in het Franse kabinet laten nestelen. En daarbij denkt hij voorlopig heus niet aan een Franse Republiek onder zijn leiding. Wanneer er eerst maar een paar van zijn mannen minister zijn. dan is het verder nog maar een kwes tie van tijd, voor hij in het presidente- lijk paleis zit. De rechtse partijen zul len uiteenvallen in met de Gaullisten flirtenden en anti-Gaullisten. Die flir tenden worden vanzelf gehele Gaullis ten en zo ziet de generaal zijn droom verwezenlijkt, le rassemblement du peuple Frangais, het Franse volk op nieuw gegroepeerd rondom de gene raal, die tijdens de oorlog de naam van Frankrijk heeft hooj* gehouden. Want als men eenmaal op het rege ringszadel zit, dan zal men er wel voor zorgen, dat men zich er niet zo gemak kelijk uit laat wippen. Zelfs niet als de meerderheid van het Franse volk dat zou willen. Waarmede de democratie het dan weer tijdelijk kan doen. Maar zover zijn we nog niet. Er kan nog erg veel water door de Seine stro men voor de generaal zich president kan noemen. yiJDENS het gisteren in de politieke commissie der V.N. te Parijs voortgezette debat over de collectieve veiligheid hebben de elf landen, die het Westelijke plan voor collectieve veiligheid hebben ingediend, het amendement van een aan tal Arabische en Aziatische landen overgenomen, dat alle staten in laatste instantie vrijheid van handelen wil geven inzake de te nemen maatregelen. Ook werd een amendement van enige Zuidamcrikaanse landen overgenomen, dat de te nemen maatregelen op geen enkele wijze inbreuk mogen maken op de binnen landse veiligheid der verschillende landen. De Britse afgevaardigde Selwyn Lloyd noemde het Russische voorstel niet-realistisch, doch hij zei tot Wysjins- ki: „Indien de Sowjet-Unie wil. dat de internationale spanning vermindert, zijn wij bereid dadelijk met haar hier aan te gaan werken". De Amerikaanse afgevaardigde Ben Cohen zei, dat de westelijken geen con ferenties op hoog niveau willen, welke worden gehouden „om als klankbord te dienen voor felle redevoeringen, die het oorlogsgevaar eerder vergroten dan verminderen". Later op de dag hebben de drie wes telijke grote mogendheden en Brazilië een amendement ingediend op de Rus sische resolutie. Hierin wordt de Vei ligheidsraad verzocht een „speciale bij eenkomst" te houden, indien deze een nuttige bijdrage zou kunnen leveren voor het opheffen van de internationale spanning. Ook vandaag is de politieke commis sie weer bijeengekomen. Sir Stafford Cripps, de voormalige Britse minister van financiën, heeft opnieuw last van een tuberculeuze aandoening van de ruggegraat. Verleden week is Cripps voor on derzoek naar Zwitserland gevlogen. Verleden jaar herfst is Sir Stafford Cripps na een behandeling van een jaar uit Zwitserland naar Engeland teruggekeerd. De dokters verklaarden toen, dat hij geheel genezen was. WYSJINSKI verklaarde, -dat door het overnemen van genoemde amen dementen het belangrijkste gedeelte van het oorspronkelijke ontwerp was verdwenen, in dien zin, dat men de eis had laten vallen, dat de collectieve maatregelen dwingend dienden te zijn. Rusland was niet gekant" tégen collec tieve veiligheidsmaatregelen, aldus de Russische afgevaardigde, maar wel te gen de westelijke plannen, daar zij de organisatie der V.N. in een oorlogsin strument zouden veranderen. Vervolgens besprak Wysjinski de resolutie van de Sowjet-Unie, waarin wordt gevraagd, de commissie voor het bestuderen van collectieve maatregelen op te heffen en een periodieke bijeen komst van de Veiligheidsraad bijeen te roepen tot het beëindigen van de oor log in Korea en het verminderen van de internationale spanning. Wysjinsky noemde het eerste punt het belang rijkste. Naar zijn mening moest de Veiligheidsraad met hulp van de mi nisters van buitenlandse zaken pogen de onderhandelaars in Korea van dienst te zijn. Gaston Eyskens favoriet voor premierschap In politieke kringen te Brussel wordt thans algemeen verwacht, dat de reeds zo lang verbeide wijziging in de homogeen-katholieke regering Pholien zich nog voor het einde van deze week zal voltrekken. De voorzitter van de C.V.P. zou een lijst van zes persoonlijkheden aan ko ning Boudewijn hebben voorgelegd, die zich bereid hebben verklaard Pholien als eerste minister op te volgen. Onder hen bevinden zich de oud-ministers Eyskens, Duvieusart en Van Zeeland. Mea geeft Gaston Eyskens de meeste kans op het eerste ministerschap. Ook premier Pholien zou een portefeuille in de nieuwe regering worden aange boden. In dit verband wordt gesproken over het scheppen van een „ministerie van de middenstand". De nieuwe formateur zou de regering vrijwel ongewijzigd overnemen. Het zou echter worden versterkt met enige katholieke ministers, die na de ont knoping der koningskwestie enigszins bij de C.V.P. in ongenade waren ge raakt. De zaak-Fonteyn zal op Dinsdag 5 Februari des morgens om 11 uur in cassatie dienen voor de Hoge Raad der Nederlanden te 's Gravenhage. Naar men zich zal herinneren werd de 52-jarige ex-sergeant-konstabel van de Koninklijke Marine A. H. Fonteyn zowel door de Amsterdamse rechtbank als het gerechtshof wegens smaad schrift tot twee maanden voorwaarde lijk en een geldboete van f 100.ver oordeeld. MEJ. J. C. TIEMEYER OVERLEDEN Op 75-jarige leeftijd is te Zeist over leden mej. T. C. Tiemeyer Zij heeft de stoot gegeven tot de oprichting van „Pro Senectute" en van de pensioen centrale voor sociale werkers. Langzaam maar gestadig wordt de Flying Enterprise aan een kabel van 750 meter door de sterke zee sleper „Turmoil" voetje voor voetje naar Falmouth gesleept. Een zwaar gewonde bij ongeval onder Overschie Op (le Rijksweg no. 13 bjj Overschie gebeurde gistermorgen een auto-onge luk, tengevolge waarvan de chauffeur, J. Cramer, te Rotterdam zwaar ge wond in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Op de Rijksweg reed een vracht auto met een met melkbussen geladen aanhangwagen van de firma A. van de B. uit Hoorn. Plotseling schoot de aanhangwagen los en reed in op een truck met oplegger, die bestuurd werd door Cramer. De cabine van de truck werd in elkaar gedrukt en de chauffeur raakte zodanig beklemd, dat men hem met breekijzers moest verlossen. B. en W van Amsterdam hebben aan de gemeenteraad een voorstel doen toekomen om voor het deelnemen van de gemeente aan de tentoonstelling, die te Kaapstad zal worden gehouden ter gelegenheid van de Van Riebeek-her- denking aldaar, een crediet van 3000 gulden ter beschikking te stellen. Heethoofdige voetbalsrp-ortera De Britse skiër James TomkinsonFrance was verzocht, zich zal willen maakte tijdens een trainingstoclit in de omgeving van het Zwitscse win'-r- sportcentrum Klosters een dodelijke val. Op een plek waar nog te weJiig sneeuw lag, viel hii en s'oe" r:-' zijn hoofd tegen een rotspunt. Tomkinson stierf onmiddellijk. Hij was met zijn vrouw en drie kinderen naar Zwitser land gegaan om zich voor te bereiden op de komende Olympische Spelen. De scheidsrechter die de wedstrijd VUCExcelsior leidde, moest na af loop door de politie in bescherming worden genomen. Enkele heethoofden waren het namelijk met zijn beslissin gen niet eens. De scheidsrechter kon echter gelukkig heelhuids zijn kleed kamer bereiken en verlaten. Vervol gens kwam het tot handtastelijkheden onder het publiek. In Scheveningen was het nog erger. De achterhoede van Fluks speelde naar de mening van de Scheveningse supporters te hardhandig. Ongeveer tachtig personen vonden het nodig om het veld op te stormen en de spelers van Fluks te lijf te gaan. De politie wist de gemoederen echter te kalmeren en het publiek van het ter rein te verwijderen. Voor de Ronde van Frankrijk '52 is nog geen Nederlandse ploegleider aangewezen. Het staat zelfs nog niet eens vast of Ru de Grood, zoals hem door de organisatoren van de Tour de IN 1945 keerde een 21-jarige Neder landse jongen uit Duitsland terug naar zijn woonplaats Broek in Water? land. Hij had een Pools meisje bij zich en zei, dat hij in Frankfurt met haar was getrouwd, doch zjjn papieren bij de bombardementen was kwijtgeraakt. Hij kwam zelfs met twee kameraden aanzetten, die met hem in Duitsland hadden gezeten en bereid waren te verklaren, dat het huwelijk in 1944 was gesloten. Een notaris in Monnikendam maakte van de verschillende verkla ringen een notariële acte op en het ge volg was, dat het Poolse meisje in Ne derland mocht blijven. Twee jaar geleden kwam echter aan het licht, dat in Frankfurt nooit een dergelijk huwelijk was gesloten en er werd een vervolging tegen het viertal ingesteld. Niettemin werden de jonge man en het Poolse meisje in Augustus 1950 in Broek in Waterland werkelijk in de echt verbonden. Bijna een jaar later begon het pro ces. De Amsterdamse rechtbank sprak echter op juridische gronden alle vier Hoofdprijs 50. Tweede prijs 15. Derde prijs 10. en voorts een aantal prachtige boekwerken verdachten vrij. De officier, die geld boeten had geëist, tekende hoger be roep aan tegen dit vonnis. Gistermiddag stond het viertal te recht voor het Amsterdamse gerechts hof. Volgens getuigeverklaring van de gemeentesecretaris van Broek in Wa terland staat het echtpaar daar zeer gunstig bekend. De procureur-generaal, mr. W. P. Bakhoven, eiste tegen de echtgenoot, de thans 27-jarige monteur J. v. V., twee weken gevangenisstraf. Tegen de drie anderen eiste hij ieder een geldboete van vijftig gulden. Een advocaat, die toevallig in de zaal aan wezig was en zich het lot van het jon ge echtpaar aantrok, nam alsnog de verdediging van hen op zich en pleitte voor vrijspraak op juridische gronden. De uitspraak volgt over veertien dagen. Een Haagse arts kwam dezer dager, tot de ontdekking, dat tafelzilver, dai opgeborgen was in een dressoir in de wachtkamer, was verdwenen. De poli tie stelde drie mannen in verzekerde bewaring. Zij bekenden allen. Het bleek dat zij, toen zij naar hun zin te lang moesten wachten, eens waren gaan rondneuzen. Daarbij vond een van de heren de sleutel van het dres soir. De inhoud van het meubel werd geïnspecteerd en verdeeld. Een deel ervan is door de heren in een kanaal geworpen. GEVANGENISPREDIKANTEN BEVESTIGD In de gestichtskerk van de strafge vangenis te Scheveningen zijn Zondag twee gestichtspredikanten in volledige dienst bevestigd. Ds. P. C. Vermeulen zal verbonden zijn aan de gevangenis sen in Den Haag; ds. A. L. Ch. Stell- wag aan de rijksasyls voor psychopa- then te Avereest. Bevestiger was de secretaris-generaal van de Synode der Ned. Herv. kerk, dr. E. Emmen. belasten met het vormen van een Ne derlandse equipe. Eerst a's dat vast staat zal de ploegleider aangewezen kunnen worden. Bij het tournooi om het hoofd klasse kampioenschap 71/2 te Apel doorn zijn van Oosterhout <8.96), Swee- ring (9.68), Kruythof (9.43) en De Leeuw (8.96) beneden de minimum grens voor het algemeen gemiddelde (10) van de hoofdklasse gebleven. Piet de Leeuw en Kees van Oosterhout ble ven er meer dan 10 percent onder, wat voor De Leeuw rechtstreekse degrada tie betekent. Van Oosterhout nam op uitnodiging aan het kampioenschap deel en staat derhalve buiten de degra datie-kwestie. (Vervolg van pap. 1) „Vanavond kemt-ie vlot", zeiden zeelui, die stonden te kijken. „Mensen, ga maar gerust naar huis, vanmiddag gebeurt er niets meer!" Deze bood schap kregen de mensen, die het kille nevelige weer hadden getrotseerd om op de fiets, per auto of met de bus naar de „Frameggen" te gaan kijken. Het was lang niet zo druk als Zondag, toen naar schatting vijftigduizend mensen de Hondsbosse als tribune heb ben gebruikt. Vlot of niet vlot, een gestrand schip waaraan zes sleepboten liggen te trek ken is altijd een bezienswaardigheid. Zo dacht de piloot van de grijze twee- motorige 18—4 van de MLD er ook over. Laag trok hij verscheidene malen over de „Frameggen" en de in het tuig hangende trekpaarden op zee. De deur van het toestel stond open en de men sen op de dijk zwaaiden vrolijk naar de fotograaf, die ijverig met zijn kast je in de weer was. Zo kregen de kij kers bij de „Frameggen" ook een beet je lucht-show te zien. De getrouwen hadden al eerder bewonderend opge zien naar twee Spitfires. die laag voor- bijsuisden, later naar een snelle Sea- Fury en nog later naar drie als zwa luwen langs de bewolkte hemel schie tende Shooting Star straaljagers. Als raketten floten deze ranke jagers door het luchtruim en zij verdwenen even snel in de grauwe wolken boven het Schoorlse duinmassief, als zij gekomen waren. Natuurlijk ontbraken de Glos ter Meteors bij de „Frameggen" niet. Zo was er altijd wel wat te zien, ook al hadden de voorste slepers hun tros sen losgegooid en lag het zestal rustig te rijden op hun anker. Gistermiddag, tussen de getijden, hadden de slepers alle gelegenheid om de verbindingen weer te klaren, zodat de beide sleepformaties onmiddellijk in actie konden komen zodra de vloed opnieuw begon door te staan. Was de „Hector" er gistermorgen even tussen uit geweest om in IJmuiden water te gaan halen, de „Nestor" verliet gister middag het strijdtoneel om de water tanks in Nieuwediep te laten bijvullen. Netjes op tijd hadden de slepers gister avond om negen uur hun positie weer ingenomen. Op de „Frameggen" was weer stoom gemaakt voor de winch, die zijn best zou doen, het schip naar het anker te trekken. Vier Kominform-landen: Tsjechoslo- wakije, Roemenie, Bulgarije en Hon garije hebben niet geantwoord op een uitnodiging van de V.N. om afgevaar digden naar Parijs te zenden voor een bespreking over de repatriëring van Griekse kinderen in die landen. De beslissing van het Weense ge rechtshof, om prins Stahremberg weer in het bezit te stellen van een groot aantal van zün vroegere landgoederen, heeft in Oostenrijk tot protestbewegin gen geleid, door socialisten en commu nisten afzonderlijk op touw gezet. In Wenen begaven zich 's morgens een groot aantal arbeiders, hoofdzake lijk uit de fabrieken in de Russische sector van de stad, naar het centrum waar zij aan protestbijeenkomsten deelnamen. Een belangrijk deel van de vervoersdiensten lag stiL De staking duurde echter niet lang. Demonstran ten begaven zich naar de Ringstrasse en het parlementsgebouw. Zij voerden spandoeken mee, haalden banken uit de nabijzijnde parken en legden die over de tramrails. Delegaties stonden in de rij om protestresoluties te over handigen. Na enkele uren gingen de betogers uiteen en hernam het leven in de stad zijn normale aanzien. Uit de provincies Tirol, Stiermarken en Salzburg wordt eveneens melding gemaakt van protestbewegingen. Deze verliepen geheel zonder incidenten. De communisten poogden de beweging uit te breiden tot een algemene staking, maar ingevolge de instructies van de socialistische partij werden slechts symbolische stakingen gehouden. De Oostenrijkse socialisten zullen op 23 Januari een voorstel voor hernieuw de confiscatie der landgoederen van Starhemberg bij het parlement indie nen. L.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3