Collectievebeveiligingvoor de gehele wereld Auriol gaf Pineau opdracht nieuw kabinet te vormen Churchill is zeer voldaan In een etmaal zouden 22 Britten in Kanaalzone gesneuveld zijn SLEEPTROS VAN DE „TURMOIL" GEBROKEN Pontecorvo in Oost-Turkestan? VERENIGDE NOORD-HO 1ANDSE DAGBLADEN Taft is optimistisch Hogere belasting in de Ver. Staten „Frameggen" tien meter verschoven Woensdag 9 Jan. 1952 77e Jaargang No. 11304 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Resolutie van de elf landen werd met 51 tegen 5 stemmen aanvaard Russisch voorstel werd verworpen De missie-Supomo Vermoedelijk binnenkort aanvang der conferentie Na de socialist is een gaullist aan de beurt Overval onder hypnose De havenstaking in Port Said is beëindigd LU&eA'ieAicM Truman is hef beu De Britse premier gaat vandaag naar New York Nieuwe stormen bedreigen Flying Enterprise" Hei weer is veel slechter geworden Vier sleepboten bij het convooi q En tochWie weet is de derde Kwit Radio-reportage van aankomst in Falmouth Enorme rijkdommen in bodem ontdekt BUREAU. Koningstraat 6264 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16ctp. mm. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassol.osten Weekabonnementen 0 49 tyF politieke commissie der V.N. heeft gisteren met 51 tegen 5 stemmen bij drie onthoudingen de door elf landen ingediende resolutie aangenomen, waarin wordt aanbevolen een collectief beveiligingsstelsel voor de gehele wereld in te voeren om aan elke toekomstige aggressie, waar ook ter wereld, het hoofd te kunnen bieden. De resolutie omvat onder meer de volgende maatregelen: beschik baarstelling van speciale strijdmachten door de leden-staten ten behoeve van de en vorming van een groep militaire deskundigen om hulp te bieden bij de organisatie dezer eenheden. Het voorstel van de Sowjeunie om de commissie voor de collectieve maatrege len op te heffen werd verworpen. De politieke commissie nam voorts een Guatemalaans amendement aan, dat de erkenning inhoudt, dat het aan de leden-staten is te beoordelen, hoe groot hun bijdrage zal zijn. De Amerikaanse afgevaardigde Ben Cohen verklaarde later, dat de bereik te resultaten een „grote vooruitgang voor de zaak van de collectieve veilig heid" betekenden. Naar zijn mening bad de overgrote meerderheid van de staten hun verlangen getoond doeltref fende collectieve maatregelen te ne men ten einde de V. N. in staat te stel len aan iedere aggressie het hoofd te bieden. Voor tot stemming werd overgegaan bad de Franse afgevaardigde, Chauvel, critiek geleverd op het Sowjetrusslsche Naar het zich laat aanzien, heeft de notawisseling tussen de Nederlandse en de Indonesische regering voldoende verhelderend gewerkt om een aanvang der besprekingen met de missie- Supomo binnenkort waarschijnlijk te maken. Door de Nederlandse regering is na melijk gisteren een nota gezonden aan de Indonesische regering naar aanlei ding van het op 4 Januari van Indone sië ontvangen antwoord op de door Nederland gedane stappen in verband met het in beslag nemen van voor Nieuw Guinea bestemde wapens op de „Blitar" en de „Talisse". Spoedige pu blicatie van deze notawisseling tussen Nederland en Indonesië is te ver wachten. gebruik van het vetorecht in de veilig heidsraad. Voorzitter Finn Moe (Noor wegen) vroeg hem zich tot de resolu ties te beperken, doch hij gaf naderhand Wysjinski toestemming te antwoorden op de Franse critiek. Wysjinski herhaalde, dat de bedoe ling van zijn voorstel voor een „perio dieke bijeenkomst" van de Veiligheids raad was „de hulp van de raad tot de onderhandelingen in Korea uit te breiden". Volgens Wysjinski wist iedereen dat de onderhandelingen moesten wor den bespoedigd en hoewel Rusland geen overhaasting wilde, diende de V.N. over Korea toch het hare te zeg gen. De Sowjetunie vraagt, dat waar mogelijk de V.N. geschikte maatrege len treffen. Daarvoor zou zij in de Al gemene Vergadering strijden, doch er diende op hoog niveau een bijeen komst van de Veiligheidsraad te wor den gehouden om middelen te over wegen om te helpen tot een regeling van het Koreaanse conflict te komen, aldus Wysjinski. Een Amerikaanse woordvoerder heeft gisteren verklaard, dat zijn re gering zich krachtig zou verzetten te gen het houden van de volgende zit ting van de Algemene Vergadering der V.N. buiten New York. Hij zeide verder, dat indien de leden dit wens ten, de zitting zou kunnen worden uit gesteld tot November, na de verkie zing van de Amerikaanse president. President Auriol heeft de socialisti sche leider Christian Pineau verzocht een nieuwe Franse regering te vormen. Pineau zal president Auriol vandaag meedelen of hij een poging tan doen aan het verzoek gevolg te geven. Volgens Reuter zal, ingeval Pineau met zou slagen, waarschijnlijk* de Vorige zomer is er een overval ge pleegd op de landbouwersbank te Kopenhagen, waarbij tlvee bank ambtenaren werden gedood. Vol gens het Kopenhaagse dagblad „Politiken" heeft deze zaak nu een sensationele wending gekregen, doordat gebleken is dat de dader waarschijnlijk onder hypnose ge handeld heeft. Zelfs zou hij ge du rende een deel van de tijd, die hij in de gevangenis heeft doorge bracht, nog onder de invloed van zijn hypnotiseur zijn geweest. Vol gens politiedeskundigen zou de hypnotiseur deze invloed door middel van brieven hebben kun nen behouden. De „man op de achtergrond" is gearresteerd. VOLGENS het Egyptische blad „Al Misri" zijn in de afgelopen 24 uur 22 Britse militairen door de actie van Egyptische commando's gedood. Op klaarlichte dag werden overvallen ge pleegd, waarvan een was gericht op de gevangenis te Aboe Soeltan. Hierbij werden zes Britse bewakers gedood en 24 Egyptische gevangenen bevrijd. De staking van de Egyptische haven arbeiders te Port Said, welke gister morgen begon en ernstige gevolgen dreigde te hebben, is gistermiddag reeds beëindigd. Een symbolische sta king van een uur per dag zal echter worden gehandhaafd. De Egyptische regering heeft giste ren de douanerechten op alle invoer- goederen, met enkele uitzonderingen, met 25 procent verhoogd. Deze scherpe verhoging zal waarschijnlijk de kosten van levensonderhoud in Egypte nog verder doen stijgen. De secretaris-generaal van de Ara bische Liga, Azzam Pasja, heeft in een radiorede verklaard, dat hij verschei dene malen de V.S. een direct verbond met Egypte of met de Arabische staten Verwachting tot Woensdagavond Matige tot krachtige wind tussen Zuidwest en West. Zwaar bewolkt met hoofdzakelijk in het Oosten van het land aanvankelijk enige regen, maar later enkele opkla ringen. Weinig verandering ln temperatuur. DONDERDAG: Zon op 8.45. onder 16.49. Maan op 14.42, onder 8.09. heeft voorgesteld. Hij eiste echter on derhandelingen op grond van gelijk heid. Azzam Pasja zei voorts, dat Egyp te bereid was met de Sowjet-Unie sa men te werken, doch dat het zich ze ker tegen het communisme zou verzet ten, evenals tegen kolonialisme, impe- ralisme en interventie. Volgens het Egyptische blad „Al Ahram" zou een afdeling Joodse mili tairen over de wapenstilstandslinie zijn getrokken en zeven Bedouinen hebben gedood, alsmede acht anderen gewond gaullistische leider Jacques Soustelle worden aangezocht. Dit zou echtei be doeld zijn om aan te tonen, dat een regering met gaullisten prematuur, zo niet onmogelijk is. Men verwacht, dat hierna Mendes France, de leider van een minderheid in de radicale partij, aan de beurt zal zijn. Auriol zou zich eventueel tot deze politicus wenden om de sterkte van de groeiende ontevredenheid over de Franse buitenlandse politiek in het At lantische verdrag en in Indo-China te onderzoeken. Mendes France heeft n.L verklaard, dat de Franse bewapening in Europa niet kan samengaan met de strijd in Indo-China en dat inflatie gevaarlijker is dan een vertraging )n de bewapening De 79-jarige Edouard Herriot is met 298 tegen 88 stemmen herkozen als voorzitter van de Franse Nationale Vergadering. De 88 tegenstemmen wa ren voor de communist Marcel Cachin. Herriot is sinds Januari 1947 voorzitter van de Nationale Vergadering. Gaston Monnerville is met 153 tegen 94 stemmen herkozen tot voorzitter van de Franse Raad der Republiek. Uit het feit, dat de voorzitter van het nationale comité der democratische partij Frank Mc. Kinney, de naam van president Truman niet op de candida- tenlijst zal plaatsen, leidt men af, dat Truman zich niet voor het president schap herkiesbaar zal stellen. De Amerikaanse republikeinse sena tor Robert Taft heeft verklaard, dat hij door zjjn partij voor het presidentschap der V. S. zal worden candidaat gesteld, indien de stemsterkte gelijke tred houdt met zijn beloften. Dit gaf Taft als antwoord op Eisen- howers verklaring, dat hij niet per soonlijk zou ijveren, door zijn partij candidaat te worden gesteld, doch al leen gehoor zou geven aan een duide lijke oproep tot politieke werkzaamhe den. Taft verklaarde te geloven op de conventie der partij, die begin Juli te Chicago wordt gehouden, meer dan de helft der 1200 stemmen te zullen krij gen. In Trumans komende rede over de begroting worden de uitgaven voor het belastingjaar 1952'53 op ongeveer 86 milliard dollar geschat veel meer dan in enig Jaar in vredestijd. De Con gresleden zullen dan ook een zware schrik te verwerken krijgen, wanneer zij het plan van belastingheffing zien. dat deze oitgaven mogelijk moet ma ken. Voor militaire doeleinden zullen naar verwachting 59 milliard dollar of onge veer 69 procent van het totaal worden bestemd. Tezamen met de uitgaven voor pro jecten, die verband houden met de atoomenergie, en de economische hulp aan het buitenland zal het deel van de begroting bestemd voor de defensie naar verwachting 76 procent van het totaal uitmaken. President Truman en de Britse pre mier Winston Churchill hebben giste ren in hun derde bijeenkomst de be spreking van de verdedigingsvraagstuk ken beëindigd. Daarop werd overge gaan tot behandeling van problemen betreffende het Midden- en Verre Oos ten. Churchill is, naar verluidt, zeer voldaan over het soepele verloop en de opbouwende aard van zijn besprekin gen met de Amerikaanse staatsleiders. Na de bijeenkomst van Dinsdag is het eerste gedeelte van Churchills bezoek aan de Verenigde Staten achter de rug. Vandaag zal de Britse premier naar New York reizen, waar hij een bezoek aan zijn vriend, de bekende Amerikaan se staatsman Bernard Baruch, zal bren gen. Vrijdag zal Churchill zich naar Canada begeven, waar hij zal beraad slagen met premier St. Laurent en an dere leden der Canadese regering. Na zijn bezoek aan Ottawa zal de Britse minister-president naar Was hington terugreizen, waar hij zijn be sprekingen met president Truman zal voortzetten. Minister Eden deelde verslaggevers mede dat hij vooreerst nog te Washing ton zal blijven, voof het bespreken van nog niet afgehandelde zaken, waarna hij zich in Canada bij Churchill zal voegen. Prinses Josephine Charlotte van Belg ie woonde Maandagavond in het theater van de Koninklijke Munt een concert bij ten bate van de over stroomde gebieden in Italië. De Prinses in gesprek met de filmactrice Giulia Bardi en links de ambassadeur van Italië. Om drie uur vanmorgen hebben de drie sleepboten „Holland", „Hector" en „Stentor" de „Frameggen" twee meter achteruit en anderhalve meter ln zui delijke richting getrokken. Ook daarna bleef er nog beweging in het schip en toen om kwart over vier de werkzaam heden voorlopig weer werden gestaakt, was de „Frameggen" in totaal tien me ter achteruit en enige meters verder zuidwaarts getrokken. Er bestaat goede hoop, dat de Noor hedenmiddag met het volgende tij vlot zal komen. Vannacht hebben alleen de zware „Holland" en de „Hector" elk aan een tros liggen trekken. De „Oceaan" moest zich afzijdig houden, daar gis termiddag de kabel, die haar met de „Holland" verbond, was gebroken en in de schroef terecht was gekomen. Stuurloos dreef de sleper enige mijlen in Noordelijke richting, terwijl aan boord elle hens in actie waren om de zaak te klaren. De „Stortemelk" werd op een mijl afstand gereed gehouden. De „Nestor", die gistermiddag een an ker had verspeeld, moest in Nieuwe- diep een ander exemplaar ophalen. Zij vertrok gisteravond om half tien weer naar de „Frameggen", maar had zoda nig te kampen met hoge zee, dat zij niet voldoende vaart kon lopen om op tijd te zijn. De „Stentor" werd van nacht om half twee op de „Hector" vastgemaakt en heeft daarna tot het einde van het tij meegetrokken. Daar na zette zij koers naar IJmuiden om zoet water en bunkerkolen in te ne men. DE „Flying Enterprise" heeft het vannacht zeer veel moeilijker gekregen. Het schip kwam gisteren op het laatste gedeelte van zijn reis in zwaar weer terecht. De wind nam aanzienlijk toe en de golven werden hoger. Bovendien traden mistbanken op. Het zware weer sloeg het schip uit de koers. Niettemin is men blijven vechten en zo slaagde men er in, tot op 57 mijl van Falmouth, het einddoel, te komen, toen de sleeptros brak. Kort te voren had de Amerikaanse torpedobootjager Willard Keith, die zich met de Britse sleepboot Dexterious in de nabijheid bevindt, nog geseind, dat alles goed was. De Turmoil deelde aan kapitein Carlsen mede, dat men tegen het aanbreken van de dag wilde proberen, opnieuw vast te maken. De Flying Enterprise maakt nog steeds water. Het schip is lager op de golven komen te liggen. De slagzij bedraagt thans zeventig graden. De reddingboot aan bakboord is weggeslagen. heid van de sleep moest gisteren wor den verminderd, daar de „Flying En terprise" in het zog van de „Turmoil" begon te zigzaggen, maar niettemin hoopten Carlsen en Dancy gisteren bij het vallen van de duisternis voor het eerst het licht van de vuurtoren van Lizard te kunnen zien. CARLSEN en Dancy waren gisteren nog vol goede moed, doch zij waren zo vermoeid, dat zij de warme soep, die met veel moeite van de torpedoboot jager „Willard Keith" was overgehe veld, voor koffie hielden en er room en suiker bij deden. Bovendien schaafden zij hun handen ernstig bij hun pogin gen om het voedsel via een lijn aan boord te krijgen. Vier sleepboten hebben zich thans nog bij het convooi gevoegd. De snel- yERGEEF ONS, de maand Januari maakt ons hoorndol. In elke krant verschenen jaaroverzichten, statistie ken, getallenreeksen en dan nog de nodige voorspellingen, vrome of ge mene verwachtingen en beschouwin gen. In een Engels blad las uw lijf aap, dat er in 1951 zeventien kansen op een derde wereldoorlog waren. En nóg hebben we vrede, hoe bestaat het. wereldoorlog al begonnen, zonder dat we het in de gaten hebben, 't is heus geen gekke veronderstelling, aange zien er thans geweren zjjn uitgevon den, die absoluut geen geluid maken. Het wordt een strop voor de schrijvers van oorlogsromans, want waar moet men dan de imponerende geluids entourage vandaan halen? Het plan voor de wederopbouw van het stadje Gori, de geboorteplaats van Stalin, is volgens Tass bijna voltooid. Bjj het ge boortehuis van Stalin is een museum gebouwd en op een groot plein zal een geweldig standbeeld van de maar schalk worden opgericht. Als we de „Sunday Dispatch" mogen geloven, is Stalin niet in de gelegenheid zelf het werk in ogenschouw te nemen, daar hjj reeds geruime tjjddood is. Men llltHllWIlllillllilllllllllilllllIHlIlllllllllllllHlllllllllllllllUHIliMIlillllltllllUIIMlIllltllllllUttUI zou deze tijding niet bekend durven maken om opstand te voorkomen. Officieel bestaat er wel een drieman schap, dat Stalin zal moeten opyplgen, als hij komt te overlijden. Beria is één van deze drie. Een interview, dat een Wat een ueilip gevoel geeft dat! Amerikaanse journalist jaren geleden met hem had, besloeg niet meer dan twintig regels. „Van mijn onderhoud met Beria", schreef deze journalist, „herinner ik me niet meer dan dat ik vreselijk bang van de man was. Hij heeft voorzover me bijgebleven is dezelfde dingen gezegd als elke Rus, die men vraagt naar de bedoe lingen van „e Sowjet-Russische rege ring. g De Engelse krantenlezer moet ook dieper in de beurs tasten. De prijs van het rotatiepapier is met 1 pond sterling per ton gestegen, g Mijn werkers hebben in Waherheide, in de buurt van Keulen, tachtig kisten ge vonden met achthonderd flessen gif gas. De kisten zouden voor het einde van de oorlog door geallieerde troepen begraven zijn. g Poolse geschiedkun digen hebben opdracht gekregen de geschiedenis van hun land „volgens democratische richtlijnen" te her schrijven. De Poolse regering heeft reeds bepaald, dat de anti-Poolse hou ding van het Vaticaan zal worden be wezen, evenals het Brits-Amerikaan- se imperialisme. Deze aanwijzingen zijn echt democratisch, dus we ver wachten het beste van de nieuwe ge schiedenisboeken. De VARA-reporter Arie Kleiwegt is naar Engeland vertrokken om een reportage te maken van de binnenkomst van de „Flying Enterprise" te, Falmouth. Deze reportage zal Woensdag a.s. van 18.2018.35 uur in de rubriek „Dingen van de dag" worden uit gezonden. Mocht dit door onvoor ziene omstandigheden niet moge lijk zijn, dan zal de reportage op een ander tijdstip in het avond programma ten gehore worden gebracht. Voor de eerste maal scheen Carlsen zich gisteravond een weinig ongerust te maken. De laatste radioboodschap van de „Willard Keith" naar het vaste land besloot met de woorden: „Wij plegen radiografisch overleg. Allen hopen op en bidden voor beter weer". Inmiddels zijn er reeds vele voorbe reidingen getroffen om kapitein Carl sen en zijn moedige lotgenoot Dancy een grootse ontvangst te bereiden. Carlsen zal door de burgemeester van Falmouth verwelkomd worden en in het raadhuis de pers ontmoeten. Er wordt gezorgd voor een radio-telefo nische verbinding met de Verenigde Staten, zodat Carlsen terstond na aan komst met zijn vrouw zal kunnen spre ken. Voorts zal een persoonlijke bood schap van gelukwens van koning Fre- derik van Denemarken aan Carlsen worden overhandigd. De koning is voornemens de kapitein de orde van „ridder van de Dannebrog" te verle nen, welke door de vlootattaché van de Deense ambassade te Londen zal wor den uitgereikt. De Deense dienst van de B.B.C. heeft een gesprek in het Deens tussen zijn vertegenwoordiger en de kapitein uit gezonden, waarin Carlsen onder meer zegt, dat hij het als zijn plicht be schouwde het belang van zijn maat schappij en van de verzekeringsmaat schappij te behartigen. De B.B.C. heeft bovendien medegedeeld, dat zij het laatste gedeelte van de vaart van de „Turmoil" en de „Flying Enterprise", tussen Kaap Lizard en Falmouth, mijl voor mijl zal doen verslaan. Een radio spreker zal zich, met een verplaatsbare zender, op zee bevinden, terwijl een tweede zal zorgen voor een verslag van de aankomst te Falmouth. De Britse atoomgeleerde Pontecorvo bevindt zich op het ogenblik in Oost Turkestan in de stad Koesje, waar hU werkt aan de bouw van een stoomfa briek, aldus heeft de algemene secre taris van de Turkestanse regering in ballingschap, Yoesoef Alptekin, aan het te Istanbul verschijnende blad „Yeni Istanbul", verklaard. Volgens de mededelingen van Alpte kin hebben de Russen Oost-Turkestan tot een geweldig munitiedepot gemaakt Zij hebben er twee lagen uranium ont dekt, twee lagen wolfram, 24 petro- leumbronnen, 66 steenkoollagen en een vijftigtal goudmijnen. Tweehonderd duizend arbeiders werken aan de aan leg van wegen en spoorwegen, aldus Alptekin. Hoewel Oost-Turkestan een Chinese provincie is, bevindt het zich geheel in handen van de Russen, die er 50.000 Russen en 30.000 Turken on der de wapenen hebben gebracht, zo voegde Alptekin er aan toe. Twee dui zend vluchtelingen, die Turkestan hebben verlaten, toen de Chinese com munisten en de Russen het land bezet ten, zouden zich thans in India bevin den.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1